Vážený pán minister, vážené kolegyne, kolegyňa, kolegovia, návrh zákona, ktorý tuná riešime, rieši odvrátenú stranu našej spoločnosti. Jedná sa o služby krízovej intervencie, to znamená domovy pre ľudí bez domova, krízové centrá, útulky, krízové bývania. Ja som veľmi rád, že naprieč celým politickým spektrom to každý vníma veľmi pozitívne a vyzerá to tak, že každý chce zlepšiť podmienky na poskytovanie, a tých, poskytovanie týchto služieb.
Hovorilo sa tu o zvýšení finančnej podpory na spolufinancovanie sociálnych služieb v týchto zariadeniach. Tak ako pán minister spomínal, od roku 2012 neboli príspevky zvýšené. To znamená, keď hovoríme, že my sme sociálna vláda a veľmi nám záleží na sociálnych veciach, a podporujeme sociálne veci, tak toto hovorí o opaku.
Takisto zavedenie informačného systému. Ťarcha týchto služieb je hlavne na vyšších územných celkoch. Vyššie územné celky samozrejme majú veľké územie a je veľmi dôležité, aby každý klient, každý zástupca klienta, poprípade sociálny pracovník vedel presne, kde je najbližšia služba dostupná a či je voľná, alebo či to miesto je voľné, alebo nie je voľné.
Veľa sa tu hovorilo o povinnosti VÚC a obcí na spolufinancovanie a že hlavne malé obce majú s tým problém. No tak keď si nalejeme čistého vína, tak obce a mestá dostávajú peniaze na základe podielových daní. To znamená, koľko tých obyvateľov majú nahlásených na trvalý pobyt, toľko tých peňazí dostanú. Keďže veľké mestá majú tých klientov viacej, lebo majú viacej obyvateľov, malé obce majú menej obyvateľov, takže teoreticky by mali mať aj malé obce a veľké obce dosť peňazí na to, alebo keď majú veľké obce, mali byť aj malé obce. Treba povedať zároveň B), že čím je menšia obec, tým to spolufinancovanie na obyvateľa je menšie a malé obce dostávajú na rozdiel od hlavného mesta len 50 %. To znamená polovicu toho príspevku na obyvateľa, lebo sa jedná podľa veľkosti toho sídla, ktoré je. To je jedna vec.
Druhá vec, ktorá je veľmi dôležitá. Pokiaľ máme obec, ktorá ma 50, 100, 150, 200 obyvateľov, a má zamestnaného starostu na trvalý pracovný pomer, je jasné, že väčšina to tých podielových daní, ktoré, ktoré ten, tá obec dostane, idú na plat toho starostu. Tak treba sa nad tým zamyslieť, či je to správne. A toto nám vyrieši reforma verejnej správy, o ktorej všetci hovoríme a veľmi málo konáme, aby, aby sa to uskutočnilo.
Čiže naozaj systémové riešenia, ktoré odkladáme v rôznych oblastiach, nám narážajú aj do takejto sociálnej oblasti, kde sa riešia, kde sa rieši krízová intervencia.
Oceňujem, že v tomto zákone je potrebné, alebo sa musia zaoberať obce každou žiadosťou a následne ju zaradiť do poradovníka a následne vybaviť. To znamená, nebude sa dať odbiť tou vetou, že nemáme na to finančné príspevky.
V tomto zákone takisto konštatujeme, že máme odliv sociálnych pracovníkov, hlavne odborníkov, čo sa týka pre sociálnu kuratelu a posudkovú činnosť. Nemáme dostatok, takisto prechodné obdobie nám treba ustanoviť, aby nám systém vôbec fungoval.
Ja chcem takisto poďakovať pánovi ministrovi, že urobil systematický zákon v normálnom režime. To znamená, že je to vládny návrh s možnosťou pripomienkovania a po zapracovaní pripomienok a hľadania riešenia spolupráce tento zákon je v Národnej rade a vyzerá, že po podpore všetkých strán aj prejde.
Ja možno nakoniec ešte spomeniem jednu vec, a tá vec je, niekoľkí z vás tu rozoberali, včetne pána ministra, že čo je lepšie, aby bola naplnenosť tých obecných a mestských zariadení, alebo aby si klient mohol vybrať aj napriek tomu, že tie obecné a mestské nebudú naplnené. Tak ako povedala Janka Žitňanská, máme opačný problém, a ten problém je, že nemáme dostatok zariadení. Všetkých druhov zariadení je nedostatok. V Košiciach máme dve veľké zariadenia pre ľudí bez domova a jeden vedie cirkev, druhý vedie, druhý je civilný, ale vedie ho kňaz a tie zariadenia sú naplnené o niekoľko desiatok ľudí viac, ako je kapacita, to znamená, oni dostávajú len na tú kapacitu zdroje a ten zbytok ľudí z toho, čo ušetria alebo čo dostanú rôzne sponzorské príspevky, nejakým spôsobom tam umiestnia a v zime je to až o stovky ľudí viacej. A tí zamestnanci tých domovov hovoria, že keď je vonku mínus 20 a on dokáže vytvoriť nejaký priestor s posteľou a zabezpečiť im to teplo, tak ich predsa nenechá na ulici. Takže naozaj treba vytvárať podmienky a myslím, že aj tým zvýšením o tých 100 euro sa tie podmienky troška vytvoria alebo motivuje tých ľudí, aby to rozširovali, lebo hovoríme si, že sme vyspelá spoločnosť, sme krajina Európskej únie a určite nikomu z nás by sa nepáčilo, keby sme videli tých ľudí umierať na ulici v otrasných podmienkach. Myslím si, že máme na to, aby sme vedeli zabezpečiť pre všetkých minimálne nejaké ľudské podmienky.
Ďakujem a navrhujem, aby hlasovanie o tomto bode bolo o 17. hodine.