Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

16.3.2023 o 12:01 hod.

PhDr.

Vladimír Ledecký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie spoločného spravodajcu 16.3.2023 12:01 - 12:03 hod.

Vladimír Ledecký Zobrazit prepis
Áno. V záverečnom slove by som chcel povedať, že sociálna práca tuná, tento odbor za socializmu sa neštudoval, lebo komunisti povedali, že to nie je potrebné. Táto, táto téma sa začala študovať až po revolúcii a naozaj obrovské množstvo študentov to vyštudovalo. Tí, tých študentov máme. Ja si myslím, že väčšina z nich nepracuje v obore. My tento obor troška dehonestujeme jednak tým, že neni to hodnotenie také, ako by malo byť. Ale tiež tým, že väčšina tých pracovníkov, ktorí robia sociálnu prácu, pokiaľ nie sú zamestnaní, samozrejme, na úradoch sú platení projektovo. To znamená, naozaj on sa zamestná na presne určenú dobu. Vie, že po tých dvoch alebo troch rokoch ten projekt, keď sa nebude predpokladať, že končí na ulici, stráca motiváciu a tak isto platové ohodnotenie. On má v projekte nejakú mzdu a tú mzdu dostáva a vlastne peniaze za kvalitnú prácu navyše, samozrejme, nedostáva, keďže je, keďže je projektový pracovník.
Aj vzhľadom k tomu, aj vzhľadom k tomu, že ma oslovili profesori, ktorí učia na univerzitách, hovorím univerzitách, sociálnu prácu, tak na budúci týždeň sme tuná v Národnej rade zorganizovali taký okrúhly stôl, kde by sme systematicky povedali, čo ďalej, ako, ako to nastaviť, aby naozaj bolo umožnené celoživotné vzdelávanie, aby tí ľudia boli motivovaní, aby naozaj tí, čo chcú túto prácu robiť a sú v tomto odbore nejak kvalifikovane sa posúvať ďalej, aby táto možnosť bola a aby, aby vlastne celá tá kvalita sociálnej práce išla hore, lebo na záver možno spomeniem prípad, ktorý sa stal v Richnave. V poslednom období sa stali dva prípady, že jedno dieťa tam zomrelo, jedno dieťa zúbožené v nemocnici dávajú dokopy. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
157.
Pán poslanec, prepáčte, je dvanásť hodín. Takže môžem vás poprosiť, aby sme tuná nedávali takéto príklady?


Ledecký, Vladimír, poslanec NR SR
158.
Už končím, áno. Len, len tým som chcel povedať, že naozaj kľúčovú rolu v tom hrajú sociálni pracovníci, či už na kuratele, alebo terénni. Takže je to vážna vec, o ktorej sa bavíme, takže venujme tomu patričnú pozornosť.
Ďakujem veľmi pekne a hlasovanie najbližšie o 17-tej hodine, takže k tomu.
Ďakujem pán predseda, že ste mi...
Skryt prepis
 

16.3.2023 11:51 - 11:51 hod.

Vladimír Ledecký Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi predložiť spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní návrhu poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Jany Žitňanskej na vydanie zákona, ktorým sa mení zákon č. 219/2014 Z. z. o sociálnej práci, o podmienkach výkonu niektorých odborných činností v oblasti sociálnych vecí a rodiny a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, tlač 1358.
Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 217 zo 14. februára 2023 pridelila predmetný návrh zákona na prerokovanie Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Určila zároveň Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci ako gestorský výbor a lehoty na prerokovanie predmetného návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch.
Predmetný návrh zákona, tlač 1358, prerokovali a odporučili Národnej rade Slovenskej republiky schváliť oba určené výbory. Z uznesení výborov Národnej rady Slovenskej republiky vyplýva jeden pozmeňujúci návrh. Gestorský výbor odporúča návrh zákona v znení schváleného pozmeňujúceho návrhu schváliť a spoločná správa výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní návrhu zákona vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky v druhom čítaní bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci č. 258 zo 14. marca 2023.
Týmto uznesením ma výbor zároveň poveril, aby som na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky pri prerokovaní predmetného návrhu zákona informoval o výsledku rokovania výborov a predkladal návrhy v zmysle príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku Národnej rady.
Pán predseda, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.3.2023 14:31 - 14:32 hod.

Vladimír Ledecký Zobrazit prepis
V prvom rade sa mi nepáči, že pozmeňujúci návrh sa dáva bez konzultácie s navrhovateľmi a na poslednú chvíľu v takom poloutajenom režime. Nie je tam priestor na to alebo nie je priestor na to si ho preštudovať a odkonzultovať to s odborníkmi, čo sa v ňom nachádza. K tomuto zákonu sa má vytvoriť vykonávací predpis, kde sa vlastne vytvára ten priestor, aby, aby boli, aby to robili odborníci z ministerstva a aby ten návrh bol možné podrobiť diskusii a pripomienkam a následne, samozrejme, predpokladám, že tie pripomienky aj zapracovať, pokiaľ budú objektívne.
Váš pozmeňujúci návrh ste podali v takom režime, kde tá diskusia a to pripomienkovanie nebolo možné alebo nie je možné, lebo sa má hlasovať o niekoľko hodín. Mám pocit z celej tejto diskusie, že hľadáme cesty, ako sa to nedá. Celá komunikácia je o tom, že nie je to uskutočniteľné. A z toho mi vyplýva len jedna vec, že súčasný stav, ktorý je, vám asi vyhovuje a ste s ním spokojní.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

15.2.2023 19:40 - 19:40 hod.

Vladimír Ledecký Zobrazit prepis
Ďakujem.
Pán poslanec Goga, máte pravdu, že neboli správne vynakladané peniaze na túto problematiku. A jasné, len poviem tak, že veľmi málo tých peňazí sa dostalo naozaj skutočne na riešenie tohto problému, lebo keď som bol ešte starosta som potreboval opraviť školu, tak stačilo že ste mali určité percento Rómov a tie peniaze išli z balíka pre Rómov a vlastne tak sa to krylo, že sa vlastne robí pre Rómov, ale v skutočnosti sme mali 20 % Rómov a 80 % Nerómov. Čiže áno, peniaze vôbec na túto problematiku nešli alebo zvyčajne nešli.
A, pán poslanec Fecko, pozemky sú základ. Všetci vieme, že bez toho veci nepohneme. Ale si sypem popol aj na vlastnú hlavu, že by to nebolo, že sypem na vás, ale aj na vás, že sme tu tri roky a ten problém stále nie je vyriešený. Stále hovoríte, že ideme vlastne zaučovať alebo oboznamovať, alebo nejak školiť, trénovať tých ľudí. Akože rýchlejšie, rýchlejšie, rýchlejšie, všetko ide nám pomaly v tejto problematike. Hej, ďakujem.
Skryt prepis
 

15.2.2023 19:25 - 19:25 hod.

Vladimír Ledecký Zobrazit prepis
Vážené kolegyne, kolegovia, pán predsedajúci, ja tak ako všetci moji predrečníci, by som sa chcel, chcel by som popriať úprimnú sústrasť a je mi strašne ľúto, že sa takáto udalosť stala, vrah bol chytený, dúfam, že bude aj usvedčený a odsúdený v takej rýchlosti poprípade, ako, ako bol prichytený. Toto uznesenie je vlastne reakcia k uzneseniu pána Ondreja Ďuricu, ktorý, ktorý sa chcel zase zviesť alebo celá, celá ta ich parta zviesť na vlne populizmu a každá populistická politika nás dovedie do pekla, nech ide ktorýmkoľvek smerom, preto si myslím, že na pôde Národnej rade máme riešiť inú vec ako vinu a nevinu prepadnutia, lúpežného prepadnutia, poprípade smrti. Ja si myslím, že takúto kolektívnu vinu a takýto rasizmus už neriešia ani v Juhoafrickej republike, či iných pochybných krajinách. Ak za chvíľu začneme riešiť v Národnej rade dopravné nehody ako nedávno v Košiciach alebo v Bratislave, kde bolo dosť veľa usmrtených ľudí a budeme riešiť, že či to bol Maďar, Rusnák alebo Goral, tak sa nikde nedostaneme, tak preto ani v tomto prípade, si myslím, že by sme nemali pripomínať, akej národnosti tej človek bol.
Na Slovensku nám žije viac ako 400-tisíc Rómov, štvrtina z toho žije v osadách a pripomínanie etnika a očierňovanie ich všetkých, vytvára prirodzený rasizmus a kolektívnu vinu a myslím, že to nie je správne. Dneska pri uznesení, ktoré predložil Ondrej Ďurica, som počúval nezmysly, ako že všetky rómske deti fetujú, nepracujú ani nebudú pracovať, nie sú schopní pracovať. Ja by som sa chcel spýtať, kolegovia tu už nie sú, že odkiaľ, odkiaľ berú tie informácie, na základe akých analýz, lebo dneska, dneska naozaj tých Rómov máme zmapovaných dokonale, či je to Atlas rómskych komunít, či analýzy, ktoré boli robené k zamestnanosti, alebo k vzdelávaniu. A ja sa chcem baviť o tom a chcem sa baviť s ľuďmi, čo majú vzdelanie, skúsenosť a vedomosť o tejto téme. Nie že mi povie, však ja viem, ja tam blízko nich žijem a najmä, keď to rozpráva pán poslanec Mizík, ktorý pred súdom tvrdil, že nevie robiť s počítačom, tak neviem, kde tie analýzy pán Mizík berie.
Musím ale úprimne povedať, že nie som spokojný s riešením problémov ľudí žijúcich v chatrčiach na Slovensku. Viem, že postupne sa situáciu zlepšuje, keď pozrieme v otázkach bývania, v otázkach vzdelávania a v otázkach zamestnávania, naozaj ľudia z osád s bývaním v chatrčiach sa postupne zamestnávajú, vzdelanie sa zvyšuje, navštevujú menej špeciálne školy, dostávajú sa na stredné školy, ale si myslím, že keby sme túto tému zobrali ako prioritu, tak ten posun vieme posunúť raketovým tempom, minimálne oproti tomu tempu, ktoré je teraz. Ale žiadne uznesenie v Národnej rade, jednak, ktoré predložil pán poslanec Ondrej Ďurica a následne to naše, ktorým naňho reagujeme, nám nepomôže.
Sledujem túto tému v Národnej rade a pýtam sa, koho v poslednej dobe zaujímal problém koncentrovanej pomoci chudoby, explicitne zameraných na Rómov. Koho to zaujíma? Nemám takú vedomosť, aby táto téma nejakým spôsobom, pokiaľ nie je negatívne zdôrazňovaná, niekoho zaujímala. Sme tu mali za posledný polrok novelizáciu zákona zamestnanosti, novelizáciu zákona o sociálnom podnikaní, zákon o hmotnej núdzi a musím s ľútosťou konštatovať a keďže som predseda sociálneho výboru, tak mám dosť dobrý prehľad o tom, musím s ľútosťou konštatovať, že sú to zákony, ktoré najviac pomáhajú alebo majú možnosť zmeniť život v koncentrovaných rómskych osídleniach a nemám vedomosť, že by poslanci ľudovej strany, alebo tí čo na ich kandidátke prišli, podali nejaký pozmeňujúci návrh, alebo nejaký návrh, proste týmto odborným témam sa vôbec nevenujú.
Áno, keď ide populizmus, tam sú, tam sú okamžite prví, perfektne tomu rozumejú, píšu im starostovia, chodia do osád, ale, ale normálnej práci na zlepšenie života, na to, aby sa tie negatívne javy, v čo najmenšej miere vyskytovali, preto nerobia nič.
Čudujeme sa, že sa nečerpajú eurofondy na zlepšenie života Rómov. Avšak veď my máme problém čerpať eurofondy tam, kde sú kompetentní, vzdelaní starostovia, kde sú tímy, ktoré, ktoré pracujú na projektoch, tam máme problém čerpať tieto peniaze, a potom sa čudujeme, že ich nečerpajú samosprávy, ktoré, ktoré sú jednak obmedzené vo financiách a jednak sú obmedzené v tom, že tých kompetentných ľudí majú menej. Nehovoriac o tom, že táto problematika je tak marginalizovaná, ako sú marginalizovaní Rómovia žijúci v chatrčiach, že moc nikomu sa do toho púšťať nechce. Na MIRRI pani ministerka vlastne novelizovala zákon o najmenej rozvinutých okresoch, máme ich 20, čo je štvrtina Slovenska. Naozaj ten, tie okresy sú definované tak, že podľa zamestnanosti a tam kde je najväčšia zamestnanosť, je najväčšia koncentrácia Rómov, hej. Najhorší je okres Kežmarok. Je jasné, že v Kežmarku je najväčšia koncentrácia Rómov súvisí to, samozrejme, zase so vzdelávaním, bývaním, zamestnávaním. Napriek tomu, že sa ten zákon novelizoval, že je tam strašne malý priestor na kradnutie, že tie projekty posudzujú zástupcovia miestnej samosprávy, zástupcovia regiónu, aj zástupcovia MIRRI, naozaj ten zákon je veľmi transparentne urobený, z roka na rok tam dávame menej peňazí, z roka na rok tam dávame. Tak nám sa rozpočet nafukuje neskutočne, ale na najmenej rozvinuté okresy, kde priamo sa rieši táto otázka dávame z roka na rok menej peňazí. A potom pozeráme, že, že tento problém stojí alebo sa posúva veľmi pomalými krokmi.
Ďalší veľký problém je audit ex post. Keď robíte akýkoľvek projekt Európskej únie, tak postupné kroky ktoré musíte urobiť vám, vám schvaľujú implementačné orgány a každú jednu bodku, každé jedno slovíčko, každú jednu nejakú pochybnosť musíte opraviť, inak vás nepustia akoby do druhej fázy alebo do ďalšej fázy. Všetko zrealizujete, všetko vyplatíte, všetko odovzdáte a potom vám príde audit ex post po štyroch rokoch, po piatich rokoch a vám povedia, že vzhľadom k tomu, že ste urobili niekde v tom procesu nejakú chybu, musíte vrátiť 20 %, 20 % zdrojov.
Teraz si predstavte samosprávu a teraz hovorím konkrétne o samosprávach, ktoré riešili rómske projekty. Napríklad rómske škôlky. A teraz si predstavte samosprávu, ktorá má rozpočet necelý milión eur, realizovala projekt za viac ako pol milióna eur a musí vrátiť 20 % tých peňazí. To znamená, že na desať rokov sa pozastaví celý ten projekt. Pokiaľ tých samospráv v regióne bolo viacej, tak, samozrejme, vytvoria v tom celom regióne atmosféru, že žiadny iný starosta, žiadny iný sa už do týchto projektov nepustí. A my sa pýtame, ako je možné, že sa peniaze na projekty rómske nečerpajú. No tak, takto je možné. A tie implementačné orgány, ktoré všetko schválili, samozrejme, tí sú bez viny, lebo vy dostanete zmluvu, ktorá má 60 strán, vy tam nemôžte zmeniť ani slovíčko, buď ju podpíšete a tie peniaze dostane, alebo ju nepodpíšete a tie peniaze nemáte. A potom všetky dôsledky, samozrejme, celá tá zmluva je postavené jednostranne proti vám, proti samospráve alebo proti tomu prijímateľovi, ktorý v konečnom dôsledku chce, chce riešiť problém, ktorý je.
Bola iniciatíva, európska iniciatíva Catching-up, iniciatíva Svetovej banky, Európskej únie a vyššieho územného celku. Inšpiratívne iniciatíva, zase ten štát sa tam zapojil veľmi málo, ale, ale čo chcem na tejto iniciatíve zdôrazniť, bol som na niekoľkých stretnutiach v konkrétnych obciach, kde sa prvýkrát, ako to deklarovali, prvýkrát Rómovia... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Vypršal vám čas, pán poslanec.

Ledecký, Vladimír, poslanec NR SR
Toto dokončím. Takže máme čo robiť a keď budeme na tom pracovať tak, a tí ľudia sa dostanú na normálnu úroveň, tak o to menej bude takýchto problémových prípadov.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.2.2023 13:29 - 13:31 hod.

Vladimír Ledecký
Pán predsedajúci, ja len dávam hlasovanie na najbližší možný termín.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.2.2023 13:27 - 13:29 hod.

Vladimír Ledecký Zobrazit prepis
Ja len krátko po tom, čo som sa, po tom, čo som navštívil sociálne zariadenia rôzneho typu či už tuná v tomto kraji, alebo aj, aj na, na východe v našom kraji, tak požiadavky na kvalifikovaných pracovníkov v tomto odbore nie všade títo pracovníci boli a častokrát museli si nechať pracovníkov, ktorí nemali vzdelanie, alebo častokrát si museli, museli tých pracovníkov prijať aj bez vzdelania. Čiže áno, máme vyštudované, máme vyštudované 100-tisíc sociálnych pracovníkov, ale musíme si zároveň povedať, že tých, ktorých potrebujeme, výrazne nižší počet sa do tejto profesie nehlásia a je to spôsobené, samozrejme, aj platom, aj podmienkami a aj celým ohodnotením tejto spoločnosti, ale z toho mi nič iné nevychádza, len naozaj stále vzdelávať a skvalitňovať to vzdelávanie pre, pre sociálnych pracovníkov, ktorí to chcú robiť, a nejakým tým, ktorí sa chcú naozaj v tomto obore realizovať, vytvárať podmienky a, a pracovné hodnotenie tak, aby sa im to oplatilo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 10.2.2023 13:21 - 13:25 hod.

Vladimír Ledecký
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 10.2.2023 13:16 - 13:17 hod.

Vladimír Ledecký
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.2.2023 14:19 - 14:21 hod.

Vladimír Ledecký Zobrazit prepis
Ja ďakujem, že sa v tejto otázke zhodneme, ale dôležité je uvedomiť si aj to, ako tí chudobní ľudia fungujú, že oni si nakúpia tie základné potraviny, keď príde tá dávka, nakúpia si zemiaky, nakúpia si cestoviny, nakúpia si oleje a všetko, aby, aby prežili, čo potrebujú k životu a potom naozaj tie, tú dennodenné peniaze používajú len na, na chlieb, rožky a veci okolo toho. Čiže, čiže je veľmi dôležité aj kto organizuje, ako som už spomínal pred tým, kto organizuje tú, tú, ten inštitút osobitného príjemcu, aby bol zdatný, aby, aby nenarobil viacej škody ako osohu.
A snáď ešte jednu vec, čo som nespomenul, je, že mení sa vzorec na zvýšenie životného minima, mení sa nie na najbližšie obdobie, ale mení sa dlhodobo na, na ďalšie obdobia, takže predpokladám, keďže ten vzorec sa mení tým, že tí sociálne odkázaní budú mať väčší príjem, tak si myslím, že to je najpozitívnejšia zmena, ktorá v tomto zákone je, a tie obedy zadarmo nie sú až také dôležité ako, ako toto, lebo tie obedy zadarmo nie sú pre ľudí, ktorí sú v hmotnej núdzi, tí doteraz tie obedy zadarmo dostávali.
Skryt prepis