Ďakujem pekne.
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, na úvod chcem veľmi jasne povedať, že ako ja, tak aj moji spolupredkladatelia, sme si plne vedomí množstva návrhov, ktoré musíme na tejto schôdzi prerokovať. To ale pre mňa nie je argument, prečo by sme mali rezignovať na niektoré iné kľúčové témy pre túto spoločnosť. Jednou z takých tém je pre mňa osobne ochrana mladistvých pred závislosťami, či už na tabaku, na nikotíne, alkohole, alebo iných látkach, ktoré vyvolávajú závislosť. Tento problém sa stal obzvlášť vypuklý počas pandémie covid-19.
Touto témou sa zaoberám dlhšiu dobu. Aktívne som podporila aj reguláciu nikotínových vrecúšok, ktorú minulý rok predložil kolega Peter Kremský. Už vtedy som avizovala, že je správne, aby všetky výrobky obsahujúce nikotín mali regulačný rámec a zároveň som poukázala aj na nebezpečenstvo, ktoré predstavujú elektronické cigarety, ktoré nikotín neobsahujú, ale môžu byť vstupnou bránou do sveta cigariet a fajčenia. Mieru nebezpečenstva týchto výrobkov bez nikotínu, som si plne uvedomila prostredníctvom tzv. kauzy "Vitavape". Pamätám si veľmi jasne vtedajšie spravodajstvo, že na každoročnej súťaži krásy bola kategória Miss Vitavape. Nepotrebujete viac ako 5 minút, aby ste si našli instagramový profil tohto výrobku, ktorý má 90-tisíc sledovateľov, hlavne veľmi veľa mladých ľudí. Keď som sa do problematiky zahĺbila, zistila som, aké množstvo týchto výrobkov existuje. Je to obrovské množstvo prevažne z Číny, ktoré majú všetky farby dúhy, jasnú spojitosť s ovocím, čo evokuje, že sú to nebodaj zdravé výrobky. My na Slovensku netušíme, koľko týchto výrobkov tu je a ani čo obsahujú. Keďže nemáme ani základný regulačný rámec, môžeme sa iba domnievať, že tieto výrobky neobsahujú nikotín, ale sme si istí? Zároveň platí, že ak aj nikotín neobsahovali, tak závislosť môže vzniknúť aj na samotný rituál a odtiaľ je už veľmi krátka cesta k cigaretám.
Navyše neexistujú dostatočné vedecké dôkazy, že inhalovanie vitamínov, za čo sa schovávajú tieto výrobky bez nikotínu, je zdraviu prospešné. Práve naopak, niektoré vitamíny by sa inhalovať nemali, a to netvrdím ja, to tvrdí Slovenská pneumologická a fyziologická spoločnosť, ktorá taktiež vydala svoje stanovisko k tzv. wellnes vapingu. Dovolím si zacitovať zo spomínaného stanoviska:
"Všeobecne platí, že mnohé látky a zlúčeniny, ktoré sú inak pre telo prospešné alebo benígne sa môžu stať škodlivými, ak sa podávajú netestovaným spôsobom alebo sa podávajú nesprávnej skupine pacientov," pričom chcem zdôrazniť, že ja nehovorím, že tieto výrobky treba zakázať. To vôbec nie, ale musia existovať pravidlá hry, a to pre všetkých. Musíme mať aspoň minimálnu reguláciu, aby výrobcovia a predajcovia museli dané výrobky notifikovať relevantným orgánom rovnako ako iné nikotínové a tabakové výrobky, aby sa definovali miesta predaja, zákaz predaja mladistvým, reklama a tak ďalej.
Naším cieľom by malo byť v súlade s nedávno schváleným Národným akčným pánom na kontrolu tabaku a súvisiacich výrobkov na roky 23 až 30, robiť všetko pre to, aby sa znižovala prevalencia fajčenia k úplnej abstinencii, ale zároveň tam, kde je to jediná cesta aj umožniť súčasným fajčiarom dostupnosť výrobkov so zníženým rizikom. Mali by sme podať pomocnú ruku hlavne tým dospelým fajčiarom, ktorí si so svojím zlozvykom nevedia dlhodobo poradiť, prekonať svoju závislosť, pretože na túto skupinu ľudí nezaberajú súčasné prístupy. A toto je veľká skupina ľudí.
Opäť si dovolím zacitovať zo správy Slovenskej pneumologickej a fyziologickej spoločnosti: "E-cigarety sú určené striktne dospelým fajčiarom ako pomôcka pri odvykaní od cigariet. Sú založené na princípe znižovanie zdravotných rizík a viaceré štúdie potvrdili, že môžu fungovať ako systém, ako súčasť systému riešenia fajčiarskej závislosti. Existujú štúdie a odborné vyjadrenia významných regulačných autorít, že e-cigarety znižujú riziko plynúce z užívania nikotínu. Obsah škodlivým je výrazne nižší, pretože neobsahujú oxid uhoľnatý a decht, dve z najškodlivejších látok obsiahnutých v cigaretovom dyme.
V prípade nenikotínových inhalátorov s výživovými doplnkami takéto posudky nie sú. Pretože wellness vapes neobsahujú nikotín, neuplatňujú sa na ne požiadavky o regulácii. Marketing wellness vapingu smeruje na mladistvých. Všeobecne sa marketing v tejto kategórie výrobkov snaží zákazníkov oslovovať prostredníctvom sociálnych sietí.
Súčasný stav, kedy absentuje akákoľvek regulácia predmetných výrobkov, nie je želateľným stavom. Ako optimálne sa javí také nastavenie legislatívy, ktoré zohľadňuje mieru škodlivosti všetkých výrobkov na trhu a na základe tejto škodlivosti a miery negatívnych spoločenských dopadov týchto výrobkov prispôsobí mieru regulácie, vrátane výšky daňového zaťaženia.
Záverom k tejto prvej časti chcem povedať, že mne osobne sa páči prístup Českej republiky alebo ešte viac Veľkej Británie, kde majú regulované úplne všetko ale tak, že regulácia jednotlivých produktov zohľadňuje ich spoločenskú škodlivosť. Dokonca v Británii chcú znížiť podiel existujúcich fajčiarov tak, že milión ľudí dostane zadarmo elektronické cigarety a finančnú odmenu. Pričom ale súčasťou plánu sú aj kroky proti predaju všetkých produktov maloletým.
Zároveň mi dovoľte v stručnosti vysvetliť ďalšie dve zmeny, ktoré predkladáme spolu s kolegami a ktorými sa snažíme napraviť existujúce legislatívne nedostatky. Ako som už spomínala na začiatku svojho vystúpenia, minulý rok som podporila novelu zákona, ktorým sa konečne začali regulovať nikotínové vrecúška. Bol to dobrý návrh a správny krok. Každopádne pri diskusii so zástupcami Slovenskej obchodnej inšpekcie vyvstalo niekoľko technických nedostatkov, ktoré sa teraz snažíme napraviť. Jedná sa o technickú, ale dôležitú zmenu. Ide o to, aby výkon kontroly nad predajom týchto výrobkov vykonávala Slovenská obchodná inšpekcia tak, ako je to mu pri všetkých ostatných výrobkov. Samotná Slovenská obchodná inšpekcia si túto zmenu vyžiadala, čo je chvályhodné, pretože dnes by mali kontrolu robiť obce, ktoré na to nemajú ani kapacitu, ani expertízu.
Zároveň pri debate so Slovenskou obchodnou inšpekciou vznikla ďalšia požiadavka na vyšpecifikovanie mechanizmu overovania veku pri predaji tabakových výrobkov na diaľku, číže cez internet. Cieľom zmeny je, aby predajcovia informovali Slovenskú obchodnú inšpekciu o svojom systéme overovania veku vopred a to s dostatočnou časovou lehotou pre orgány Slovenskej obchodnej inšpekcie.
Zároveň, samozrejme, nechceme, aby táto lehota bola príliš obmedzujúci pre hospodárske subjekty a komplikovala podnikateľské prostredie. Preto navrhujeme po dohode so Slovenskou obchodnou inšpekciou lehotu 7 dní.
Zároveň naším cieľom je, aby po nejakom čase Slovenská obchodná inšpekcia mala dostatočný prehľad o jednotlivých systémoch overovania veku, ktorú predajcovia uplatňujú a na základe toho mohlo v spolupráci s ďalšími štátnymi orgánmi pripraviť jednotné usmernenie na systém overovania veku pre všetkých predávajúcich.
Kolegovia, chcela by som vás veľmi pekne poprosiť o podporu týchto návrhov, nakoľko sa jedná o zlepšenie ochrany mladistvých pred závislosťami, ale zároveň neobmedzujeme možnosť výberu pre dospelých fajčiarov, aby mali slobodnú voľbu rozhodovania sa.
Ďakujem veľmi pekne.