Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.4.2026 o 12:28 hod.

prof. ThDr. PaedDr. Ing. PhD.

Gabriel Paľa

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.6.2026 12:36 - 12:38 hod.

Gabriel Paľa Zobrazit prepis
Poďakovať svojmu kolegovi Jankovi Horeckému naozaj za jeho vystúpenie. Považujem za veľmi dôležité, že v rozprave pripomenul vec, ktorá pri takomto zákone nesmie zaniknúť, a to je, že nový Občiansky zákonník nie je obyčajná novela, ale základný predpis súkromného práva, ktorý sa bude dotýkať každodenného života občanov, teda od tých rodinných majetkových vzťahov až po dedenie, teda od narodenia až za smrť. Oceňujem najmä vecný tón jeho príspevku a to, že vlastne sa snažil argumentovať všetky všetky, alebo aspoň časť tých argumentov, ktoré, ktoré tá celá rekodifikačná komisia a všetci zainteresovaní vykonali, nešlo teda o odmietnutie rekodifikácie, ale o uznanie práce celej tej komisie, odborníkov, ministerstva, pričom pomenoval aj oblasti, ktoré si v druhom čítaní zaslúžia dôkladnú pozornosť a tu je na mieste aj tá skrátená rozprava k tomu. Za veľmi pozitívne považujem aj to, že pripomenul širšie konzultácie so stavovskými odbornými organizáciami. Ocenil zapracovanie viacerých pripomienok, najmä zachovanie zákona o rodine a pri úprave dedičského práva fakticky dôležité je aj jeho upozornenie na odstránenie doterajšieho dualizmu medzi občianskoprávnou a obchodnoprávnou úpravou. Ak nový kódex prispeje k väčšej právnej istote, zrozumiteľnosti a jednotnosti, pravidlo bude to prínos nielen pre právnikov, ale najmä pre občanov, rodiny, podnikateľov a súdy. Preto sa pripájam k postoju, že návrh má pokračovať do druhého čítania, nie preto, že je všetko uzavreté. Ale práve preto, že takýto generačný zákon si zaslúži poctivú, odbornú a zodpovednú diskusiu. Úlohou parlamentu teraz nie je len hlasovať, ale pomôcť otvoriť pani poslankyňa Kolíková.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2026 18:49 - 18:51 hod.

Gabriel Paľa Zobrazit prepis
Faktické poznámky. Snáď môžem zareagovať takto. Ďakujem, pán minister, za vysvetlenie. Možno k tej rade si myslím, že mať pravdu, ak tá rada je nefunkčná, tak nemá zmysel. Ale ak nebudeme mať žiadny kompetentný orgán, inštitúciu alebo nejakým spôsobom nejakú organizáciu alebo nejakú jednotku, ktorá bude dbať nad tým, tak nebudeme vedieť ani metodicky riešiť tento celý problém probácie a mediácie. A to nám môže do budúcna, sa nám môže nevyplatiť. Vo všeobecnosti chcem povedať, že prišiel som do parlamentu, aby som hľadal spôsob, ako môžem svojou troškou pomôcť, aby ľudia vonku, teda rozumej, rozumejte, kdesi vo svojich bydliskách, svojich svojich pracoviskách, aby mohli reálne kvalitne žiť. Pracovať, oddychovať, tešiť sa zo života. Preto som sem prišiel a hľadám spôsoby, ako sa to dá, nijako sa to nedá. Možno som naivný v tomto smere. Ale ja som už raz taký a budem vždy. Budem vždy vnímať politiku ako priestor na dosahovanie dobier pre bežného človeka, pre bežný ľud. Toto je moja misia a jednoducho s tým budem aj žiť. Možno som tu omylom, ale ak som tu, tak budem sa snažiť urobiť čo najviac pre tých ľudí, ktorí sú vonku, a verte, že toto, čo sa tu deje a ľudia, ktorí nás pozerajú, sú zhrození z toho, čo my tu vlastne riešime. Takže za mňa asi toľko. Ďakujem pekne, že som mohol vystúpiť. Ďakujem pekne aj ja za vaše vystúpenie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.6.2026 18:27 - 18:42 hod.

Gabriel Paľa Zobrazit prepis
Minister, milé dámy, vážení páni. Ja nie som právnik, ale dovoľte mi vystúpiť k tomuto zákonu. Prečo sa chcem vyjadrovať? No, preto, lebo od roku 2006 fakulta, na ktorej pôsobím, realizuje študijný program pod názvom probacia a mediačná práca. Keď si to dobre zrátate, je to tohto roku 20 rokov. Prečo sa tomu tak dialo? Pretože v roku 2003 bol prijatý zákon 550, kde explicitne je uvedené, že probačný a mediačný úradník je ten, ktorý je absolventom druhého stupňa vysokoškolského štúdia v odboroch právo, filozofia, pedagogika a explicitne je tam uvedená aj teológia. My sme toho názoru, že restoratívna justícia úzko súvisí s tým, čo teológia hlása, čo cirkev aj robí, čo cirkev aplikuje vo svojej práci. Teda venuje sa tým, ktorí sú na okraji spoločnosti. A väzeň, recidivista, môžeme povedať, že ten, ktorý je na okraji spoločnosti. Preto sa vyjadrujem. A v roku 2012, tuším, si nás alebo 2013 všimol pán minister. Venuje sa tým, ktorí sú na okraji spoločnosti. A väzeň, recidivista, môžeme povedať, že je ten, ktorý je na okraji spoločnosti. Preto sa vyjadrujem. A v roku 2012, tuším, si nás, alebo 2013, všimol pán minister Tomáš Borec, ktorý nás pozval do takej malej spolupráce, keď sme klopali na dvere ministerstva spravodlivosti. Potom sa dlho nič nedialo a až za pána ministra Williama Karasa sa nám otvorili dvere v tom zmysle, že bol ochotný s nami rozprávať. Hovorím o svojej skúsenosti, že bol ochotný s nami rozprávať a začali sa diať dobré veci aj pre nás. A je to dobré, pretože tak my sme trpezliví, ako bola trpezlivá svätá Monika, tak sme trpezliví aj my, aj tá sa modlila 18 rokov. A prinieslo to výsledky, aj nám to prinieslo výsledky. Takže chcem povedať, že na záver tohto dňa aspoň trochu pozitívneho, že veľmi kvitujem osobne, aj ako pedagóg, aj ako spolugarant tohto študijného programu, že sa tento zákon dostáva na svetlo, pretože, ak by sme tento zákon neposúvali ďalej, aspoň malými krúžikmi, tak zbytočná je naša práca a naše snaženie sa, pretože často nám vysokým školám vyčítajú, že robíme veci pre seba a nie pre prax. Tak toto je vyslovene pre prax. Naši študenti sú pripravení a mnohí študenti sú aj v externom štúdiu bývalí alebo súčasní policajti, ktorí majú napríklad vo výsluhovom čase priestor na to byť ešte probačnými a mediačnými úradníkmi. Takže smerovanie tohto zákona je k posilneniu probácie, mediácie či alternatívnych trestov a restoratívnej justície a je to z môjho pohľadu rozumné. Je to blízke aj nášmu hodnotovému rámcu, hodnotovému rámcu KDH, teda ľudská dôstojnosť, osobná zodpovednosť, ochrana obetí, náprava človeka či bezpečnosť spoločnosti. Novela trestného zákona, to je už iná šálka kávy a s tým mám veľký problém, aj keď mám kávu vcelku rád. Ale toto nie je obsahom toho, ale je tam priestor na to, aby tieto alternatívne tresty probačný a mediačný úradník vlastne riešil vo svojej kompetencii. Chcem povedať zopár pozitív, ktoré vidím v rámci tohto zákona, a potom chcem povedať aj zopár takých vecí, ktoré mi vadia a ktoré snáď, keď sa opravia, myslím si, že bude tento zákon aj lepší. Či bude čas a priestor na opravu. No uvidíme, asi ťažko, ale dovoľte to aspoň povedať. Ako pozitívum vnímam to, že ten zákon posúva mediáciu v trestných veciach do roviny metódy uplatňovanej v rámci konceptu restoratívnej spravodlivosti. Teda probačný a mediačný úradník už je podľa nášho študijného programu aj formovaný a pripravený, ak ho samozrejme štát chce využiť. Teda je pripravovaný aj v oblasti mediácie v trestných veciach. Momentálne máme študijný program alebo realizujeme študijný program v spolupráci, spoločný študijný program v spolupráci s Univerzitou Komenského, kde na Univerzite Komenského sa deje oblasť práva a na Prešovskej univerzite sa deje oblasť sociálnej práce, teológie, restoratívnej spravodlivosti, psychológia, pedagogika, podobne. Ďalšia vec, ktorá rieši v tom tento zákon, je, že je oddelená vlastne civilná mediácia, ktorá rieši spory. A táto mediácia v trestných veciach sa týka náhrady škody a osobnostnej ujmy. A my tam vlastne vidíme priestor. Aj to, čo pán minister tu pred chvíľou spomínal, že to stretnutie a tá mediácia medzi tým, ktorý je odsúdený, a tým, ktorý je poškodený, tu je obrovský priestor. Je to naozaj záležitosť, ktorá sa vyskytuje zatiaľ v minimálnom počte, ale sám, keď rozprávam na exkurziách v nápravnových ústavoch, kde chodíme so študentmi, tak mi tí dozorcovia aj spomínajú, že sú takéto náznaky, kedy ten odsúdený má záujem sa stretnúť s tými pozostalými, pretože sa to udialo napríklad v rodine alebo vo vzdialenej rodine alebo vo veľkých priateľstvách, kedy jeden zabil druhého a tie rodiny sa poznali. A tam tá snaha naozaj je. Samozrejme, musí s tým súhlasiť aj tá stránka, ktorá je poškodená, ale je tu priestor. A toto je vážna vec, ktorá mení kvalitu života týchto ľudí, mení spoločnosť. Toto je naša úloha, aby sme naozaj ľuďom dávali priestor, že nemusíš otročiť zlu, môžeš sa zmeniť, nemusíš spáchať trestný čin, aby si sa vrátil do basy a mal teplú stravu a teplo, ale môžeš zmeniť svoj život. Toto je naša úloha a toto robíme a som rád, že probačná a mediačná práca, probační a mediační úradníci práve toto robia a že my máme moc ich takto pripravovať a formovať. Predkladateľ uvádza, že cieľom je aj zníženie recidívy, lepšia reintegrácia páchateľov, debirokratizácia vzťahu medzi súdom a probačným úradníkom. Chcem tomu veriť, že tomu tak bude, preto to tých 20 rokov, vážení, robíme. Preto tých 20 rokov pripravujeme tých probačných a mediačných úradníkov k tomu, aby boli schopní s tým odsúdeným rozprávať, s ním prežívať veci, hľadať mu možno v budúcnosti prácu, etablovať ho v inej časti republiky, lebo, ak sa bude chcieť vrátiť do spoločnosti tam, odkiaľ vyšiel, tak obyčajne tá spoločnosť ho tam alebo tá komunita ho neprijme a on bude musieť zase prísť spáchať trestný čin, aby sa mohol vrátiť do prostredia, ktoré je aspoň ako-tak komfortné. Toto nechcem. Teda ten probačný a mediálny úradník je naozaj vážny v tomto celom procese restoratívnej justície. Pozitívne vnímam aj dôraz na mladistvých a osoby blízke veku mladistvých. A návrh počíta s osobitnou pozornosťou k ich vývoju, rodinnému prostrediu a možnostiam ich napraviť. Toto je veľmi dôležitá vec. Toto je v súlade s rozumnou kresťansko-demokratickou trestnou politikou, kedy človek nesie zodpovednosť za svoje konanie, ale štát má vytvárať podmienky na nápravu tam, kde je to možné. Teda my robíme svoje, štát by mal robiť svoje. Toto sú pozitíva, ktoré som si všimol. Prepáčte, nehovorím veľmi právnickou rečou, lebo nie som právnik, ale som človek, ktorý je z akademického prostredia a prichádza do kontaktu práve aj s týmito pracovníkmi, aj s tými odsúdenými pri praxách našich študentov. Mám tu však dva otázniky. Prvý otáznik je zrušenie Rady pre probáciu a mediáciu k 1. augustu 2026. Tu je, že, ak sa ruší tento poradný alebo koordinačný orgán, ktorý má riešiť celú tú dispozíciu aj budúceho formovania, doškoľovania, preškoľovania a tak ďalej, tak sa pýtam, kto tento orgán nahradí, čo bude s týmto orgánom. Má to ministerstvo nejako vymyslené, pripravené, lebo tam sa o tom nepíše, čiže toto zberanie tej spätnej väzby, sociálna práca, obete, páchatelia, polícia. Toto všetko by sme mali nejakým spôsobom aj mať koncepčne vyriešené a toto tam chýba. To je prvý otáznik. A druhý otáznik je, že pri tom personálnom a finančnom zabezpečení naozaj doložka vplyvov deklaruje, že návrh nemá negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy, podnikateľské prostredie ani sociálne vplyvy. Zároveň však dôvodová správa sama hovorí, že efektívnosť probácie, mediácie a restoratívnej justície si vyžaduje primerané ľudské a finančné zdroje. To znamená, že áno, rozumieme, že konsolidujeme a že sporíme, ale na druhej strane vlastne nevytvárame priestor pre nových probačných a mediačných úradníkov. A teda pýtam sa, pán minister, ako s tým chcete naložiť, lebo počuli sme tu, že ste povedali, že každý rok 24 úradníkov naviac. Áno, je potrebné zodpovedne povedať, že tu dlhé roky nebol navyšovaný počet a myslím si, že sme dlhé roky boli na počte 80 na Slovensku. A ak si zoberiete, že tých súdov, na ktorých dnes je tých 129, podľa mojich informácií 129 probačných a mediačných úradníkov je na 37 okresných súdoch vo všetkých ôsmich krajoch, tak toto je opäť pokrok oproti tomu, čo bolo predtým, čiže ich bolo 80. Áno, je to na ministrovi, akým spôsobom toto zariadi, ale, ak nezvýšime počet probačných a mediálnych úradníkov v praxi, tak tá efektivita sa stratí, pretože nebude možné, aby ten jeden probačný a mediačný úradník, ktorý má povedzme 50 – 60 prípadov na svojej karte, bol schopný ich všetkých obslúžiť, vybaviť. Keď pracovný týždeň má päť dní, tak s koľkými sa môže stretnúť a ich doriešiť? Takže toto ja vnímam ako taký druhý otáznik. Ďalšia otázka je, či táto novela nebude len presunom práce na sudcov a na už dnes preťažených úradníkov, ktorí sú. Toto je taká obava z mojej strany, ktorá je riešiteľná, odstrániteľná. A ďalšia vec, je tam uvedené, že po 2 rokoch by sa mala táto novela nejakým spôsobom vyhodnotiť. A teda pýtam sa, aké budú tie merateľné ukazovatele celej tejto novely a mediácie v praxi. Záverom chcem povedať, že KDH podporuje probáciu, mediáciu, alternatívne tresty, ale nie ako administratívny experiment. Musí ísť o bezpečný, odborne vedený a vyhodnocovaný systém, ktorý pomáha obetiam, chráni spoločnosť, znižuje recidívu a neoslabuje úlohu súdu. Tu sú trochu tak skryté aj tie atribúty, ktoré sa dajú možno z časti merať. Na záver úplne, ak dovolíte, chýba mi ešte diskusia, s týmto nesúvisí, ale chýba mi diskusia aj o oblasti, ktorá je súčasťou nášho študijného programu, a to je civilná mediácia. Chýba alebo absentuje tu nejaký koncepčný poradný orgán, ktorý rozvíja aj civilnú mediáciu. Čiže je potrebné možno zvážiť do budúcna zriadiť takýto orgán zo zástupcov ministerstva spravodlivosti, odborníkov z praxe, akademickej pôdy. Zahraničie by tam malo byť zastúpené, pretože máme skúsenosti, že civilná mediácia je rozbehnutá, súdy sú odľahčované. Na to nemyslíme a možno do budúcna by sme mohli pripraviť aj nejaký kvalitný zákon o mediácii, ktorý bude toto všetko riešiť. A úplne na záver, priatelia, mi dovoľte takú moju reflexiu z tých posledných chvíľ, ktoré sme tu dnes strávili, a to je asi to, že restoratívna spravodlivosť by sa mala začať aplikovať aj tu v parlamente. Google hovorí, že restoratívna spravodlivosť sa zameriava na aktívnu nápravu spôsobenej ujmy. Tak jednoducho, ak sú tu nejaké ujmy, tak začnime aplikovať restoratívnu justíciu aj tu, v tomto parlamente, v tejto sále a začnime normálne uvažovať. Nerušme si tu rozpravy, nerušme si tu priestor na diskusiu, lebo nie sme autentickí, a to nám berie moc a silu hlavne u ľudí, ktorí nás vonku sledujú, počúvajú. Nezarezávajme diskusie, dajme si priestor, normálne sa vypočujme a diskutujme kultivovane. O to vás prosím, lebo o tom hovorí aj restoratívna spravodlivosť. Ďakujem pekne. Ďakujem pekne za vaše vystúpenie, pán poslanec.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.6.2026 18:27 - 18:42 hod.

Gabriel Paľa Zobrazit prepis
Minister, milé dámy, vážení páni. Ja nie som právnik, ale dovoľte mi vystúpiť k tomuto zákonu. Prečo sa chcem vyjadrovať? No, preto, lebo od roku 2006 fakulta, na ktorej pôsobím, realizuje študijný program pod názvom probacia a mediačná práca. Keď si to dobre zrátate, je to tohto roku 20 rokov. Prečo sa tomu tak dialo? Pretože v roku 2003 bol prijatý zákon 550, kde explicitne je uvedené, že probačný a mediačný úradník je ten, ktorý je absolventom druhého stupňa vysokoškolského štúdia v odboroch právo, filozofia, pedagogika a explicitne je tam uvedená aj teológia. My sme toho názoru, že restoratívna justícia úzko súvisí s tým, čo teológia hlása, čo cirkev aj robí, čo cirkev aplikuje vo svojej práci. Teda venuje sa tým, ktorí sú na okraji spoločnosti. A väzeň, recidivista, môžeme povedať, že ten, ktorý je na okraji spoločnosti. Preto sa vyjadrujem. A v roku 2012, tuším, si nás alebo 2013 všimol pán minister. Venuje sa tým, ktorí sú na okraji spoločnosti. A väzeň, recidivista, môžeme povedať, že je ten, ktorý je na okraji spoločnosti. Preto sa vyjadrujem. A v roku 2012, tuším, si nás, alebo 2013, všimol pán minister Tomáš Borec, ktorý nás pozval do takej malej spolupráce, keď sme klopali na dvere ministerstva spravodlivosti. Potom sa dlho nič nedialo a až za pána ministra Williama Karasa sa nám otvorili dvere v tom zmysle, že bol ochotný s nami rozprávať. Hovorím o svojej skúsenosti, že bol ochotný s nami rozprávať a začali sa diať dobré veci aj pre nás. A je to dobré, pretože tak my sme trpezliví, ako bola trpezlivá svätá Monika, tak sme trpezliví aj my, aj tá sa modlila 18 rokov. A prinieslo to výsledky, aj nám to prinieslo výsledky. Takže chcem povedať, že na záver tohto dňa aspoň trochu pozitívneho, že veľmi kvitujem osobne, aj ako pedagóg, aj ako spolugarant tohto študijného programu, že sa tento zákon dostáva na svetlo, pretože, ak by sme tento zákon neposúvali ďalej, aspoň malými krúžikmi, tak zbytočná je naša práca a naše snaženie sa, pretože často nám vysokým školám vyčítajú, že robíme veci pre seba a nie pre prax. Tak toto je vyslovene pre prax. Naši študenti sú pripravení a mnohí študenti sú aj v externom štúdiu bývalí alebo súčasní policajti, ktorí majú napríklad vo výsluhovom čase priestor na to byť ešte probačnými a mediačnými úradníkmi. Takže smerovanie tohto zákona je k posilneniu probácie, mediácie či alternatívnych trestov a restoratívnej justície a je to z môjho pohľadu rozumné. Je to blízke aj nášmu hodnotovému rámcu, hodnotovému rámcu KDH, teda ľudská dôstojnosť, osobná zodpovednosť, ochrana obetí, náprava človeka či bezpečnosť spoločnosti. Novela trestného zákona, to je už iná šálka kávy a s tým mám veľký problém, aj keď mám kávu vcelku rád. Ale toto nie je obsahom toho, ale je tam priestor na to, aby tieto alternatívne tresty probačný a mediačný úradník vlastne riešil vo svojej kompetencii. Chcem povedať zopár pozitív, ktoré vidím v rámci tohto zákona, a potom chcem povedať aj zopár takých vecí, ktoré mi vadia a ktoré snáď, keď sa opravia, myslím si, že bude tento zákon aj lepší. Či bude čas a priestor na opravu. No uvidíme, asi ťažko, ale dovoľte to aspoň povedať. Ako pozitívum vnímam to, že ten zákon posúva mediáciu v trestných veciach do roviny metódy uplatňovanej v rámci konceptu restoratívnej spravodlivosti. Teda probačný a mediačný úradník už je podľa nášho študijného programu aj formovaný a pripravený, ak ho samozrejme štát chce využiť. Teda je pripravovaný aj v oblasti mediácie v trestných veciach. Momentálne máme študijný program alebo realizujeme študijný program v spolupráci, spoločný študijný program v spolupráci s Univerzitou Komenského, kde na Univerzite Komenského sa deje oblasť práva a na Prešovskej univerzite sa deje oblasť sociálnej práce, teológie, restoratívnej spravodlivosti, psychológia, pedagogika, podobne. Ďalšia vec, ktorá rieši v tom tento zákon, je, že je oddelená vlastne civilná mediácia, ktorá rieši spory. A táto mediácia v trestných veciach sa týka náhrady škody a osobnostnej ujmy. A my tam vlastne vidíme priestor. Aj to, čo pán minister tu pred chvíľou spomínal, že to stretnutie a tá mediácia medzi tým, ktorý je odsúdený, a tým, ktorý je poškodený, tu je obrovský priestor. Je to naozaj záležitosť, ktorá sa vyskytuje zatiaľ v minimálnom počte, ale sám, keď rozprávam na exkurziách v nápravnových ústavoch, kde chodíme so študentmi, tak mi tí dozorcovia aj spomínajú, že sú takéto náznaky, kedy ten odsúdený má záujem sa stretnúť s tými pozostalými, pretože sa to udialo napríklad v rodine alebo vo vzdialenej rodine alebo vo veľkých priateľstvách, kedy jeden zabil druhého a tie rodiny sa poznali. A tam tá snaha naozaj je. Samozrejme, musí s tým súhlasiť aj tá stránka, ktorá je poškodená, ale je tu priestor. A toto je vážna vec, ktorá mení kvalitu života týchto ľudí, mení spoločnosť. Toto je naša úloha, aby sme naozaj ľuďom dávali priestor, že nemusíš otročiť zlu, môžeš sa zmeniť, nemusíš spáchať trestný čin, aby si sa vrátil do basy a mal teplú stravu a teplo, ale môžeš zmeniť svoj život. Toto je naša úloha a toto robíme a som rád, že probačná a mediačná práca, probační a mediační úradníci práve toto robia a že my máme moc ich takto pripravovať a formovať. Predkladateľ uvádza, že cieľom je aj zníženie recidívy, lepšia reintegrácia páchateľov, debirokratizácia vzťahu medzi súdom a probačným úradníkom. Chcem tomu veriť, že tomu tak bude, preto to tých 20 rokov, vážení, robíme. Preto tých 20 rokov pripravujeme tých probačných a mediačných úradníkov k tomu, aby boli schopní s tým odsúdeným rozprávať, s ním prežívať veci, hľadať mu možno v budúcnosti prácu, etablovať ho v inej časti republiky, lebo, ak sa bude chcieť vrátiť do spoločnosti tam, odkiaľ vyšiel, tak obyčajne tá spoločnosť ho tam alebo tá komunita ho neprijme a on bude musieť zase prísť spáchať trestný čin, aby sa mohol vrátiť do prostredia, ktoré je aspoň ako-tak komfortné. Toto nechcem. Teda ten probačný a mediálny úradník je naozaj vážny v tomto celom procese restoratívnej justície. Pozitívne vnímam aj dôraz na mladistvých a osoby blízke veku mladistvých. A návrh počíta s osobitnou pozornosťou k ich vývoju, rodinnému prostrediu a možnostiam ich napraviť. Toto je veľmi dôležitá vec. Toto je v súlade s rozumnou kresťansko-demokratickou trestnou politikou, kedy človek nesie zodpovednosť za svoje konanie, ale štát má vytvárať podmienky na nápravu tam, kde je to možné. Teda my robíme svoje, štát by mal robiť svoje. Toto sú pozitíva, ktoré som si všimol. Prepáčte, nehovorím veľmi právnickou rečou, lebo nie som právnik, ale som človek, ktorý je z akademického prostredia a prichádza do kontaktu práve aj s týmito pracovníkmi, aj s tými odsúdenými pri praxách našich študentov. Mám tu však dva otázniky. Prvý otáznik je zrušenie Rady pre probáciu a mediáciu k 1. augustu 2026. Tu je, že, ak sa ruší tento poradný alebo koordinačný orgán, ktorý má riešiť celú tú dispozíciu aj budúceho formovania, doškoľovania, preškoľovania a tak ďalej, tak sa pýtam, kto tento orgán nahradí, čo bude s týmto orgánom. Má to ministerstvo nejako vymyslené, pripravené, lebo tam sa o tom nepíše, čiže toto zberanie tej spätnej väzby, sociálna práca, obete, páchatelia, polícia. Toto všetko by sme mali nejakým spôsobom aj mať koncepčne vyriešené a toto tam chýba. To je prvý otáznik. A druhý otáznik je, že pri tom personálnom a finančnom zabezpečení naozaj doložka vplyvov deklaruje, že návrh nemá negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy, podnikateľské prostredie ani sociálne vplyvy. Zároveň však dôvodová správa sama hovorí, že efektívnosť probácie, mediácie a restoratívnej justície si vyžaduje primerané ľudské a finančné zdroje. To znamená, že áno, rozumieme, že konsolidujeme a že sporíme, ale na druhej strane vlastne nevytvárame priestor pre nových probačných a mediačných úradníkov. A teda pýtam sa, pán minister, ako s tým chcete naložiť, lebo počuli sme tu, že ste povedali, že každý rok 24 úradníkov naviac. Áno, je potrebné zodpovedne povedať, že tu dlhé roky nebol navyšovaný počet a myslím si, že sme dlhé roky boli na počte 80 na Slovensku. A ak si zoberiete, že tých súdov, na ktorých dnes je tých 129, podľa mojich informácií 129 probačných a mediačných úradníkov je na 37 okresných súdoch vo všetkých ôsmich krajoch, tak toto je opäť pokrok oproti tomu, čo bolo predtým, čiže ich bolo 80. Áno, je to na ministrovi, akým spôsobom toto zariadi, ale, ak nezvýšime počet probačných a mediálnych úradníkov v praxi, tak tá efektivita sa stratí, pretože nebude možné, aby ten jeden probačný a mediačný úradník, ktorý má povedzme 50 – 60 prípadov na svojej karte, bol schopný ich všetkých obslúžiť, vybaviť. Keď pracovný týždeň má päť dní, tak s koľkými sa môže stretnúť a ich doriešiť? Takže toto ja vnímam ako taký druhý otáznik. Ďalšia otázka je, či táto novela nebude len presunom práce na sudcov a na už dnes preťažených úradníkov, ktorí sú. Toto je taká obava z mojej strany, ktorá je riešiteľná, odstrániteľná. A ďalšia vec, je tam uvedené, že po 2 rokoch by sa mala táto novela nejakým spôsobom vyhodnotiť. A teda pýtam sa, aké budú tie merateľné ukazovatele celej tejto novely a mediácie v praxi. Záverom chcem povedať, že KDH podporuje probáciu, mediáciu, alternatívne tresty, ale nie ako administratívny experiment. Musí ísť o bezpečný, odborne vedený a vyhodnocovaný systém, ktorý pomáha obetiam, chráni spoločnosť, znižuje recidívu a neoslabuje úlohu súdu. Tu sú trochu tak skryté aj tie atribúty, ktoré sa dajú možno z časti merať. Na záver úplne, ak dovolíte, chýba mi ešte diskusia, s týmto nesúvisí, ale chýba mi diskusia aj o oblasti, ktorá je súčasťou nášho študijného programu, a to je civilná mediácia. Chýba alebo absentuje tu nejaký koncepčný poradný orgán, ktorý rozvíja aj civilnú mediáciu. Čiže je potrebné možno zvážiť do budúcna zriadiť takýto orgán zo zástupcov ministerstva spravodlivosti, odborníkov z praxe, akademickej pôdy. Zahraničie by tam malo byť zastúpené, pretože máme skúsenosti, že civilná mediácia je rozbehnutá, súdy sú odľahčované. Na to nemyslíme a možno do budúcna by sme mohli pripraviť aj nejaký kvalitný zákon o mediácii, ktorý bude toto všetko riešiť. A úplne na záver, priatelia, mi dovoľte takú moju reflexiu z tých posledných chvíľ, ktoré sme tu dnes strávili, a to je asi to, že restoratívna spravodlivosť by sa mala začať aplikovať aj tu v parlamente. Google hovorí, že restoratívna spravodlivosť sa zameriava na aktívnu nápravu spôsobenej ujmy. Tak jednoducho, ak sú tu nejaké ujmy, tak začnime aplikovať restoratívnu justíciu aj tu, v tomto parlamente, v tejto sále a začnime normálne uvažovať. Nerušme si tu rozpravy, nerušme si tu priestor na diskusiu, lebo nie sme autentickí, a to nám berie moc a silu hlavne u ľudí, ktorí nás vonku sledujú, počúvajú. Nezarezávajme diskusie, dajme si priestor, normálne sa vypočujme a diskutujme kultivovane. O to vás prosím, lebo o tom hovorí aj restoratívna spravodlivosť. Ďakujem pekne. Ďakujem pekne za vaše vystúpenie, pán poslanec.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.5.2026 10:32 - 10:34 hod.

Gabriel Paľa Zobrazit prepis
Milé dámy, vážení páni. Správa o pokroku všetko v poriadku, čo pán minister nám tu predstavil. A pán Viskupič nás išiel nejakým spôsobom zorientovať v tom čase v histórii. Ale ku pánovi ministrovi som chcel povedať, že sa v jeho hlase vyskytol taký nervózny, rozhorčený, ubolený, ubolený tón. A jednoducho chcem povedať, že to znamená, že asi sa tu čudujeme sa. Čo dojem esa? Veď ľudia, ktorí žijú na Slovensku, nemajú, nemám možnosť fungovať normálne. Namiesto toho, aby sme sa tu bavili o veciach, ktoré sa majú jednoducho opravovať na Slovensku, prorazový balíček tu bol spomínaný a podobne. Namiesto toho tu riešime mnohé, mnohé záležitosti týkajúce sa sobáša a tak ďalej. Ja nie som ekonóm, ale triviálna matematika mi hovorí, že čosi tu nie je v poriadku, lebo, ak pán minister pracuje, dáva opatrenia, ktoré mu tu pán poslanec Viskupič aj navrhoval alebo poukazoval na ne a tu sa niečo nemení, to znamená, že asi niečo nie je v poriadku. Chcem vás teda poprosiť. Zoberme rozum do hrsti a v pokoji debatujme a dajme tejto ekonomike šancu nanovo, pretože, ak to tak nebude, tak sa ľudia pozberajú a budú odchádzať z tejto krajiny. Budú končiť so svojím podnikaním a budú sa tu veci aj naďalej kaziť. Poslanec Ľupták, ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.5.2026 18:05 - 18:07 hod.

Gabriel Paľa Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia. Ja som sa zúčastnil na tom v našom výbore pre kultúru a médiá. A prerokovali sme tento bod, výsledkom čoho bolo, že sme to sami neschválili takto v prvom čítaní. A Samsung vystupoval s tým, že práve to udeľovanie cien by malo byť naozaj systematické, cielené. Aj samozrejme súhlasím s tým, čo pán poslanec Šipoš dal tu ten pozmeňovák na počet, pretože, ak tých ocenení je veľa, tak potom to ocenenie stráca hodnotu. Ale čo mi hlavne vadilo, bolo to, že tie kritériá pre udelenie ceny neboli dostatočne špecifikované. A preto verím, že v druhom čítaní príde pozmeňovač, ktorý bude upravovať tieto kritériá, aby bolo to ocenenie naozaj adekvátne a za konkrétnu teda činnosť, za konkrétny skutok, ak to tak mám povedať, a bolo jasne povedané, že ten človek si to zaslúži v takej a takej situácii. Čo sa týka konsolidačných opatrení, áno, je tam vidieť, že je tu nejaká snaha ušetriť, ale ak si to prepočítame, tak rozdiel pri tých cenách z tých 25 na 15-násobok je približne nejakých 10000. Cirka 10000 na jednom ocenení, takže nie je to málo peňazí, ako pri piatich oceneniach to bude 50000, ale aj táto kvapka v mori, čomu si pomôže, takže aj za to ďakujem. Z reakciou.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.4.2026 12:28 - 12:30 hod.

Gabriel Paľa Zobrazit prepis
Za slovo a ďakujem aj za príspevok. Na poslanca Hlinu. Ďakujem za pozornosť. Chcem sa povedať, že. No, tak. Klincujeme tú demokraciu. Ďakujem za pozornosť. V tomto pléne. Demokracia má v sebe a nesie v sebe jeden atribút a ten je, že má v úcte všetkých ľudí. Toto si myslím, že si myslíme všetci. S tým môžeme súhlasiť. A ďakujem. By mal byť tým, ktorý. Umožňuje. Zjednodušuje, zľahčuje ľuďom. Príležitosť vykonať. To, na čo je ten zákon určený. A tento zákon by mal. Povzbudzovať ľudí k tomu, aby sa vyjadrili. K veciam. Verejným. A to aj týmto spôsobom zo zahraničia. Aj týmto spôsobom, a. Voľba poštou. Je. Modus operandi, ktorý. Toto týmto ľuďom umožňuje. Mám takú otázku. Predstavte si opatrovateľku, kdesi v horách. Ktorá opatruje. Človeka. Je tam. Zatvorená, má službu pri tomto človeku a chce ísť a. Povedať, čo si k veciam verejným. Nevyjde jej to, pretože sa jej to nepodarí, aby. Odišla. Od práce odišla od toho, koho opatruje.
===== Ktorá opatruje človeka, je tam zatvorená, má službu pri tomto človeku a chce ísť a povedať čosi k veciam verejným. No nevyjde jej to, pretože sa jej to nepodarí, aby odišla od práce, odišla od toho, koho opatruje. Preto vás prosím zvlášť túto, naozaj túto možnosť, nerušiť túto možnosť voľby do zahraničia poštou. Skôr hľadajme to, ako ľuďom umožniť voliť, zjednodušiť, povzbudiť ich. Veď voľby sú istým spôsobom druhom spätnej väzby na prácu politických subjektov, tak to nerušme. Skôr hľadajme riešenia, ako to umožniť aj v dobe 21. storočia, v dobe technologických výdobytkov, využívajme naozaj všetky možnosti aj elektronicky do budúcna. Ďakujem, pán poslanec Dostál.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.4.2026 12:28 - 12:30 hod.

Gabriel Paľa Zobrazit prepis
Za slovo a ďakujem aj za príspevok. Na poslanca Hlinu. Ďakujem za pozornosť. Chcem sa povedať, že. No, tak. Klincujeme tú demokraciu. Ďakujem za pozornosť. V tomto pléne. Demokracia má v sebe a nesie v sebe jeden atribút a ten je, že má v úcte všetkých ľudí. Toto si myslím, že si myslíme všetci. S tým môžeme súhlasiť. A ďakujem. By mal byť tým, ktorý. Umožňuje. Zjednodušuje, zľahčuje ľuďom. Príležitosť vykonať. To, na čo je ten zákon určený. A tento zákon by mal. Povzbudzovať ľudí k tomu, aby sa vyjadrili. K veciam. Verejným. A to aj týmto spôsobom zo zahraničia. Aj týmto spôsobom, a. Voľba poštou. Je. Modus operandi, ktorý. Toto týmto ľuďom umožňuje. Mám takú otázku. Predstavte si opatrovateľku, kdesi v horách. Ktorá opatruje. Človeka. Je tam. Zatvorená, má službu pri tomto človeku a chce ísť a. Povedať, čo si k veciam verejným. Nevyjde jej to, pretože sa jej to nepodarí, aby. Odišla. Od práce odišla od toho, koho opatruje.
===== Ktorá opatruje človeka, je tam zatvorená, má službu pri tomto človeku a chce ísť a povedať čosi k veciam verejným. No nevyjde jej to, pretože sa jej to nepodarí, aby odišla od práce, odišla od toho, koho opatruje. Preto vás prosím zvlášť túto, naozaj túto možnosť, nerušiť túto možnosť voľby do zahraničia poštou. Skôr hľadajme to, ako ľuďom umožniť voliť, zjednodušiť, povzbudiť ich. Veď voľby sú istým spôsobom druhom spätnej väzby na prácu politických subjektov, tak to nerušme. Skôr hľadajme riešenia, ako to umožniť aj v dobe 21. storočia, v dobe technologických výdobytkov, využívajme naozaj všetky možnosti aj elektronicky do budúcna. Ďakujem, pán poslanec Dostál.
Skryt prepis
 
  • << First
  • 1
  • Last >>