Vážený pán predsedajúci, panie poslankyne, páni poslanci, predkladám dva pozmeňujúce návrhy, ktoré krátko odôvodním.
Prvý sa týka toho, že nárok na 13. dôchodok má každý poberateľ dôchodku zo Sociálnej poisťovne v sume priemerného dôchodku, a to bez ohľadu na skutočnosť, či poberajú čiastkový alebo tzv. plný dôchodok zo Slovenskej republiky. Čiastkový dôchodok poberajú také osoby, ktoré na Slovensku nezískali potrebnú dobu na nárok na...
Vážený pán predsedajúci, panie poslankyne, páni poslanci, predkladám dva pozmeňujúce návrhy, ktoré krátko odôvodním.
Prvý sa týka toho, že nárok na 13. dôchodok má každý poberateľ dôchodku zo Sociálnej poisťovne v sume priemerného dôchodku, a to bez ohľadu na skutočnosť, či poberajú čiastkový alebo tzv. plný dôchodok zo Slovenskej republiky. Čiastkový dôchodok poberajú také osoby, ktoré na Slovensku nezískali potrebnú dobu na nárok na dôchodok, ale k získaniu slovenského dôchodku si pomohli odpracovaným obdobím v zahraničí. Pozmeňujúci návrh sa zameriava na úpravu 13. dôchodku pre túto skupiny ľudí, pre poberateľov starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku, ktorí získali menej ako desať rokov slovenského obdobia dôchodkového poistenia, sa navrhuje čiastkovať ich sumy 13. dôchodku. Tí poberatelia, ktorí získali viac ako desať rokov slovenského obdobia, budú mať nárok na plný 13. dôchodok. Táto hranica bola zvolená z dôvodu, že ide o historicky minimálnu hranicu potrebnú na nárok na starobný dôchodok. Jej aplikácia zabezpečí, aby poberatelia čiastkových dôchodkov, ktorí odpracovali rovnaký počet rokov na Slovensku, získali 13. dôchodok v rovnakej sume. Suma 13. dôchodku pre poberateľov, ktorí nezískali desať rokov slovenského obdobia, sa bude pomerne krátiť podľa počtu rokov, ktoré získali, a to tak, že pre 13. dôchodok vyplatený za rok 2024 bude za jeden rok slovenského obdobia 13. dôchodok v sume 60,70 eur, čo predstavuje jednu desatinu plnohodnotného 13. dôchodku. Za dva roky slovenského obdobia 13. dôchodok v sume 121,30 eur, čo predstavuje dve desatiny plného 13. dôchodku. Táto úprava sa však nebude uplatňovať v prípade poberateľov československých dôchodkov, keďže podľa judikatúry Najvyššieho súdu Slovenskej republiky sa československé obdobie nepovažuje za obdobie získané v cudzine. Poberatelia československých dôchodkov tak budú mať nárok na 13. dôchodok v plnej výške.
Druhý pozmeňovací návrh je práve o tom, nakoľko predchádzajúci poslanecký návrh, tlač 399, bol predložený pred schválením zákona č. 278/2024 Z. z., ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s ďalším zlepšovaním stavu verejných financií, resp. pred jeho uverejnením v Zbierke zákonov Slovenskej republiky, pričom uvedený zákon, ako aj predložený poslanecký návrh upravujú § 33b zákona č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a zmene a doplnení niektorých zákonov, je potrebné legislatívne vyriešiť kolíziu účinnosti navrhovaných zmien § 33b a za týmto účelom predkladám krátky legislatívno-technický pozmeňujúci návrh.
V tejto chvíli by som predniesol prvý pozmeňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Jozefa Cecha k návrhu poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Ľubici Laššákovej na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia niektoré zákony, tlač 399.
1. V čl. I sa pred bodom 1 vkladajú nové body 1 až 3, ktoré znejú:
„1. V § 77b ods. 1 druhej vete sa na konci bodka nahrádza čiarkou a pripájajú sa tieto slová: „ak tento zákon neustanovuje inak.”
2. V § 77b sa za odsek 1 vkladá nový odsek 2, ktorý znie:
„(2) Suma 13. dôchodku poberateľa starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku, ktorého suma bola určená s prihliadnutím na obdobie poistenia získané v cudzine podľa osobitného predpisu alebo podľa medzinárodnej zmluvy získaného v cudzine podľa osobitného predpisu. Ospravedlňujem sa, alebo podľa medzinárodnej zmluvy sa určí ako súčin 13. dôchodku určeného podľa odseku 1 a koeficientu určeného ako podiel počtu rokov dôchodkového poistenia získaného poistencom podľa tohto zákona a číslo 10; za obdobie poistenia získané v cudzine podľa osobitného predpisu alebo podľa medzinárodnej zmluvy sa nepovažuje československé obdobie dôchodkového poistenia podľa § 60 ods. 9. Na hodnotu koeficientu prevyšujúcu hodnotu 1 sa neprihliada."
Doterajšie odseky 2 až 5 sa označujú ako odseky 3 až 6.
3. V § 77b ods. 6 sa za slová „priznaní 13. dôchodku” vkladajú slová „vyplateného v priemernej mesačnej sume príslušnej dôchodkovej dávky"."
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú, čo sa premietne do článku o účinnosti.
Tieto body nadobúdajú účinnosť dňom vyhlásenia, čo sa premietne do článku účinnosti.
Odôvodnenie: Navrhuje sa čiastkovať sumu 13. dôchodku poberateľom čiastkového starobného dôchodku, vrátane čiastkového pomerného starobného dôchodku a čiastkového predčasného starobného dôchodku (ďalej len „starobný dôchodok”), ktorí získali menej ako 10 rokov „slovenského obdobia dôchodkového poistenia".
Minimálny rozsah obdobia dôchodkového poistenia, ktorý je potrebný na priznanie starobného dôchodku bol právnymi predpismi v rôznych obdobiach stanovený rôzne, konkrétne to bolo 10, 15 rokov, 20 rokov a 25 rokov.
Suma 13. dôchodku vyplácaná za poberanie starobného dôchodku poberateľom, ktorí právnymi predpismi stanovené najnižšie minimálne obdobie dôchodkového poistenia potrebné na priznanie starobného dôchodku získali len s prihliadnutím na obdobie získané „v zahraničí", sa upravuje úmerne, a to podľa pomeru „slovenského obdobia dôchodkového poistenia” a číslovky 10. Suma 13. dôchodku poberateľovi čiastkového starobného dôchodku, ktorý nezískal ani 10 rokov „slovenského obdobia dôchodkového poistenia” tak v roku 2024 bude za jeden rok v sume 60,70 eur, za dva roky v sume 121,30 eur a tak ďalej.
V súlade s konštantnou judikatúrou súdov Slovenskej republiky, podľa ktorej československé obdobie dôchodkového poistenia nie je obdobím získaným v cudzine, sa navrhuje, aby československé obdobie dôchodkového poistenia, teda doba zamestnania a náhradná doba získané podľa právnych predpisov účinných pred 1. januárom 1993, sa ani na jeho účely úmernej úpravy sumy 13. dôchodku nepovažovali za obdobie poistenia získané v cudzine.
Rozhodnutie: Navrhuje sa, aby písomné rozhodnutie o sume Sociálnou poisťovňou priznaného 13. dôchodku sa ani naďalej nevyhotovovalo, pokiaľ sa 13. dôchodok poistencovi priznáva v nezníženej sume 13. dôchodku, ktorá zodpovedá priemernej mesačnej sume podľa § 77b ods. 1 zákona o sociálnom poistení. Naopak, o priznaní 13. dôchodku poistencovi, ktorý získal menej ako 10 rokov „slovenského obdobia dôchodkového poistenia” a preto má nárok na 13. dôchodok v upravenej sume, sa navrhuje, aby Sociálna poisťovňa rozhodovala písomným rozhodnutím odôvodňujúcim postup výpočtu sumy 13. dôchodku.
2. V čl. I sa za bod 19 vkladá nový bod 20, ktorý znie:
„20. Za § 293gj sa vkladá 293gja, ktorý vrátane nadpisu znie:
„§ 293gja
Prechodné ustanovenia účinné dňom vyhlásenia
(1) 13. dôchodok určený podľa § 77b ods. 2 sa za rok 2024 vyplatí najneskôr do 30. septembra 2025.
(2) Poistencovi, ktorý má nárok na starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok uvedený v § 77b ods. 2 a súčasne má nárok aj na dôchodok podľa osobitného predpisu,56ab) 13. dôchodok v roku 2024 vyplatí podľa osobitného predpisu56ab) príslušný útvar sociálneho zabezpečenia alebo Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia. Ak suma 13. dôchodku podľa tohto zákona je vyššia ako suma 13. dôchodku vyplateného podľa prvej vety, Sociálna poisťovňa vyplatí rozdiel týchto súm najneskôr do 30. septembra 2025.
Nasledujúci bod sa primerane prečísluje, čo sa premietne do článku o účinnosti.
Tento bod nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia, čo sa premietne do článku o účinnosti.
Odôvodnenie: Predpokladom určenia sumy 13. dôchodku je úprava informačných systémov Sociálnej poisťovne vrátane ich doplnenia tak, aby boli k dispozícii presné údaje na určenie sumy čiastkového 13. dôchodku. Navrhuje sa preto poskytnúť Sociálnej poisťovni potrebný časový priestor na vyplatenie úmerne čiastkových 13. dôchodkov, a to do 30. septembra 2025.
Ak ide o poistenca, ktorý má nárok na výplatu dôchodku od dvoch platiteľov dôchodku v Slovenskej republiky, pričom jeden z dôchodkov je čiastkový starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok, nárok na 13. dôchodok sa vyp... nárok na 13. dôchodok vyplatí príslušný útvar sociálneho zabezpečenia ozbrojených zborov a Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia podľa zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Ak Sociálna poisťovňa zistí, že suma 13. dôchodku k čiastkovému starobnému dôchodku alebo predčasnému starobnému dôchodku je vyššia ako suma 13. dôchodku vyplatená príslušným útvarom sociálneho zabezpečenia ozbrojených zborov alebo Vojenským úradom sociálneho zabezpečenia do 30. septembra 2025, vyplatí Sociálna poisťovňa poistencovi rozdiel na sume 13. dôchodku.
Teraz prednesiem druhý pozmeňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Jozefa Cecha k návrhu poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Ľubice Laššákovej na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia niektoré zákony, tlač 399.
Za čl. III sa vkladá nový čl. IV, ktorý znie:
„Čl. IV
Zákon č. 278/2024 Z. z., ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s ďalším zlepšovaním verejných financií, sa mení takto:
V čl. XV sa slová „1. januára 2026" nahrádzajú slovami „1. januára 2029".
Nasledujúci článok sa primerane prečísluje.
Tento článok nadobúda účinnosť 1. januára 2025, čo sa premietne do článku o účinnosti.
Odôvodnenie: Keďže v poslaneckom návrhu zákona, tlač 399, sa posúva účinnosť takzvanej novej výplatnej fázy v starobnom dôchodkovom sporení na 1. januára 2029, je potrebné posunúť účinnosť ustanovenia týkajúcich sa novej výplatnej fázy v starobnom dôchodkovom sporení aj v zákone, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s ďalším zlepšovaním stavu verejných financií.
Ďakujem, skončil som.
Skryt prepis