Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.11.2023 o 16:54 hod.

Ing.

Július Jakab

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.11.2023 16:54 - 17:10 hod.

Július Jakab Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja sa asi vyjadrím len k tomu, čo si hovoril o športe a o tréneroch. Tak na úrade vlády bol splnomocnenec pre šport, však aj v predchádzajúcom období, na jedného sa vlastne teraz pozerám, ktorí spustili ihriská pre deti alebo vlastne platili ihriská pre deti, veľmi v pohode aktivita. Pre tie obce to niečo znamenalo. Počas nášho obdobia sa spustil program Tréneri v škole, do ktorých sa zapojila v súčasnosti a je zapojených stovky, stovky škôl po celom Slovensku, kde sú nasadzovaní práve tréneri, ktorí prechádzajú určitým výberom, aby boli kvalifikovaní a ktorí učia aj tých učiteľov, ktorí možno už tú telesnú nemajú takú kreativitu, čo s tými deťmi by robili a naozaj dávajú tomu taký nový vietor. A by som doprial aj všetkým ostatným, aby zažili možno ten pocit, keď tí tréneri v škole odvedú tú hodinu a chodia ďakovné listy aj od učiteľov, aj od samotných rodičov, že naozaj tie deti znovu baví hýbať sa. A viem, že tento program teraz prešiel pod ministerstvo školstva a verím, že ministerstvo školstva v tomto bohumilom programe bude pokračovať. Lebo naozaj je to niečo, čo v tejto dobe, kedy, kedy deti trávia veľa času za mobilmi, počítačmi, tablety, tabletmi, im dáva určitú sviežosť do života, náboj, aj tým, aj tých učiteľov posúva na, na iný level. A všetkým, ktorým nám trochu záleží na tom, aby naše deti športovali a hýbali sa, tak je to, tak je to obrovsky prínosné.
Čiže áno, máš pravdu, sú naštartované projekty, ktoré sú podľa mňa dobré a, a netreba sa na ne možno pozerať politicky, ale s tým, čo naozaj odovzdávajú ďalšej generácii.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

16.11.2023 16:39 - 16:55 hod.

Július Jakab Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Ďakujem veľmi pekne aj za vystúpenie aj poslancovi Krátkemu. Vybral si si ťažkú tému, faktickú tému, štrukturálny dlh, mnohým to nič nehovorí a je to možno pre niektorých aj ťažké na pochopenie. Pravdou je, že, že čísla a fakty neklamú a tak ako si hovoril o tom, v akom stave sme zdedili rozpočet v roku 2020, keď sme nastupovali do vlády a k vládnutiu a videli sme ten rozpočet v čase nastupujúcej krízy covidu a potom aj tých ďalších kríz, tak možno keby si niekto pozrel lepšie tie dáta, ako to celé bolo, ako to dopadlo, to, čo sa snažil ozrejmiť a aj dobre si hovoril teraz ty, tak možno by hlbšie navnímal to, ako sa dalo pripraviť na tieto krízy počas predchádzajúcich vlád, keby tie peniaze sa naozaj nemíňali na... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blaha, Ľuboš, podpredseda NR SR
Na faktickú poznámku bude reagovať pán poslanec Rastislav Krátky, nech sa páči. (Reakcie z pléna.)
Aha, pardon, pán poslanec Jakab mal ešte ďalej faktickú poznámku, bol vypnutý, tak poprosím vás ešte, aby ste mu dali čas. (Reakcia z pléna: „Mal som tam ešte 50 sekúnd.") 50 sekúnd mal kolega vraj, tak mu dajme 50 sekúnd.

Jakab, Július, poslanec NR SR
Ďakujem veľmi pekne. Budem sa snažiť dodržať tak čas, ako mi zostával.
Čiže naozaj keby s tými peniazmi sa neplytvalo a naozaj by sa ušetrili, tak, tak ako iné krajiny to vedeli zvládnuť zo svojich rezerv, tak by to lepšie zvládla aj Slovenská republika zo svojich rezerv. To, čo slúži ku cti vláde, ktorá tu bola, a teda vláda či Igora Matoviča, Eduarda Hegera, bola, že naozaj zodpovedne pristupovali k rozpočtu a aj keď boli ohromne veľké výdavky či na zdravotníctvo, alebo na sociálnu podporu obyvateľstva, kurzarbeit a tak ďalej, tak, tak sme dokázali hospodáriť s veľmi solídnym a slušným rozpočtom. Čiže ďakujem za tvoje vystúpenie. Možno by bolo fajn aj pre každého poslanca, keby si pozrel možno také elementárne základy rozpočtu, pretože tak ako v každej domácnosti, tak aj pre štát je dôležité, naozaj reálne v akom štádiu sú financie a z akého bodu vystupovali.
Ďakujem vám pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2023 11:11 - 11:27 hod.

Július Jakab Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Ďakujem aj za vystúpenie pánovi poslancovi Kiššovi. V mnohom mal pravdu. Ja by som ho doplnil ešte o pár, o pár čísel, o pár dát. A porovnal by som možno nejaké krízové obdobie, keď prvá kríza bola za vlády SMER-u medzi rokmi 2008 – 2010, tak čistý dlh vzrástol o takmer 15 %, z 22,6 na 37,1 %, kdežto počas krízových období poslednej vlády Igora Matoviča medzi 2020 – 2022 vzrástol čistý dlh len o 4 %. Čiže 15 % a 4 %. A v tomto období sa ale podarilo doručiť pomoc ľuďom a firmám napríklad pri covide a ekonomike a teda energokríze 17,9 miliardy eur, na prorodinnú politiku 1,17 miliardy eur, rodičovský bonus 260 miliónov eur. Zároveň aj kvôli tým krízam vzrástli výdavky, napríklad na zdravotníctvo o 48 %, na sociálne veci o 44 %. Bol historicky najvyšší rast platov učiteľov o takmer 27 %, štátnych zamestnancov o takmer 22 %. A aj počas toho sme vedeli byť prvýkrát v histórii lepší ako ostatné vlády a lepší, ako bol priemer krajín v Európskej únii a krajín v eurozóne, pretože keď si pozriete uzatvorené fiškálne roky za všetkých predchádzajúcich vlád, tak nikto nedokázal poraziť priemer Európskej únie, krajín Európskej únie alebo eurozóny, dokázali sme to len teraz. Čiže to sú výsledky, že áno, boli ťažké krízy, bolo treba doručovať pomoc, ale zároveň sa efektívne hospodárilo.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

15.11.2023 10:11 - 10:27 hod.

Július Jakab Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo a ďakujem Petrovi Pollákovi za jeho vystúpenie, lebo naozaj z toho cítiť, že, že mu záleží na rómskej komunite.
Ja ako bývalý vedúci úradu vlády možno by som ozrejmil, ako je možné, že splnomocnenec, rómsky splnomocnenec sa dostal na úrad vlády z ministerstva vnútra. Za jednak to bola priorita vtedajšieho premiéra, ale za druhé treba povedať, že rómsky splnomocnenec a konkrétne sprostredkovateľský orgán, ktorý pôsobil na ministerstve vnútra, bol vo veľmi zlej kondícii, môžte si to pozrieť aj na číslach, mal asi najhoršie čerpanie eurofondov zo všetkých ostatných sprostredkovateľských orgánov v krajine a práve kvôli tomu sme viedli mnohomesačné rokovania s Európskou komisiou práve pri nastavovaní nového programového obdobia eurofondov pre Slovenskú republiku. A práve aj Európskej komisii veľmi záleží na marginalizovaných rómskych komunitách a bola ich podmienka, aby rómsky splnomocnenec bol priamo pod premiérom, aby to bola premiérska téma a aby sa vlastne aj toto, poviem to tak, nefunkčný soro, alebo nefunkčný sprostredkovateľský orgán, presunul priamo na úrad vlády.
Čiže ak by aj úrad vlády sa chcel toho zbaviť, stálo by to mnoho, mnoho úsilia a rokovania s Európskou komisiou, pretože všetky eurofondy na toto programovacie obdobie sú zavesené práve na tom, aby fungovalo MRK priamo pod premiérom. Čiže tak ako si hovoril, keď nový splnomocnenec hovorí, že treba začať robiť, má na to vyrokovanú takmer jednu miliardu eur a môže pracovať od prvej chvíle.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.11.2023 15:25 - 15:40 hod.

Július Jakab Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Máš pravdu Igor, hovoria, že rozpočet je v katastrofálnom stave, ale pravdou je, že v rozpočte mali na svoje sľuby ešte 1 100 miliónov eur, čo vlastne potvrdila aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Namiesto toho ľuďom nedali sľúbené 640-eurové dôchodky. Idú zrušiť rodičovský dôchodok. Neziskovým organizáciám, ktoré sa starajú aj o choré deti, idú zobrať dve percentá z dane, zrušiť operácie v garantovanom termíne chorým ľuďom. Nevedia sa postaviť ani k predvolebnému sľubu o trojpercentných zľavách z úrokov hypoték, ktoré mali zaplatiť banky a štát. Zatiaľ v podstate predstavili len nejaký paškvil, ktorý zoberie peniaze hlavne samosprávam.
Pýtam sa, kde je teraz ZMOS, ktorý protestoval proti daňovému bonusu na dieťa, keď sme ho zavádzali my, ale daňový bonus na hypotéky im nevadí? Namiesto toho rozprávajú o katastrofálnom rozpočte, aby zakryli svoju neschopnosť a to, že im investori neveria, že budú normálne spravovať peniaze. Očakávajú zhoršené ratingy, za ktoré si ale môžu sami, pretože fakty nepustia. Konsolidácia na úrovni pol percenta je smiešna. My sme dokázali v krízach za jeden rok skonsolidovať o približne tri percentá medzi rokmi 2021 a 2022.
Dokázali sme hospodáriť s lepším deficitom ako priemer krajín Európskej únie alebo eurozóny. Namiesto sociálnych istôt sľubujú len ďalšie dane. Zrušenie bonusu na dieťa, to je zvýšenie daňového zaťaženia rodín. Zvýšenie daní z príjmov fyzických osôb, zvýšenie daní z nehnuteľností, bankový odvod, ktorý sa odrazí práve na obyčajných ľuďoch, klientoch bánk. Toto nie je sociálna demokracia, ako sa hrdíte a akú ste ľuďom sľúbili. Bohužiaľ, Igor, aj táto schôdza je toho dôkazom, toho, ako k tomu pristupujú. Dve skrátené legislatívne konania, aj keď v tom programovom vyhlásení vlády máte napísané, že ich obmedzíte.
Premiér nepripravený do rozpravy, ktorý sa tu ospravedlňuje, že si príhovor ani nenapísal a ktorý hovo... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

14.11.2023 12:55 - 13:10 hod.

Július Jakab Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Navrhujem zaviazať vládu, aby predložila na nasledujúcu riadnu schôdzu návrh na reálne zníženie aktuálnych úrokov klientom bánk z hypotekárnych úverov o 3 %.
Odôvodnenie. Strana SMER - sociálna demokracia presviedčala voličov týmto sľubom, citujem: "Ak bude SMER vo vláde, prvý deň ako tá vláda zasadne, predloží návrh zákona o štátnej bonifikácii úrokových sadzieb. Je to osvedčený modul, ktorý za našich vlád fungoval perfektne. Štát sa tak spoločne s bankami poskladá na tie zvýšené očakávané tri percentuálne body. Teraz chce dať vláda voličom len akýsi odvar tohto sľubu cez daňový bonus do určitej sumy. Chceme zabezpečiť, aby vládna koalícia dôsledne plnila sľuby, ktoré dala voličom pred voľbami.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis