Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

27.6.2024 o 17:22 hod.

Mgr. PaedDr.

Martina Šimkovičová

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

3.10.2024 14:46 - 15:02 hod.

Martina Šimkovičová Zobrazit prepis
Aby som teda dokončila, to, čo Aktuality uvádzali, že sa ide prepúšťať ďalších 60 zamestnancov – nie. Na to sme aj reagovali.
Je veľmi zvláštne, že ak naše, náš odbor dá nejakú informáciu, a teda pošle to do všetkých médií, tak nejakým záhadným spôsobom, myslím, že eReport to vydal, že je to absolútne klamstvo. Ja som si musela zavolať zamestnancov, aspoň teda riaditeľov jednotlivých sekcií, aby som upokojila situáciu, pretože ľudia sa, prirodzene, boja, že prídu o zamestnanie. Počúvame tu o konsolidácii a tak ďalej, a že sa teda musia znižovať stavy na ministerstvách aj v iných štátnych inštitúciách, a preto som upozornila, že nie, už sa nebudú prepúšťať na ministerstve kultúry žiadni ľudia, takže pokiaľ ide o článok z Aktualít, som veľmi rada, že ste mi položili túto otázku a že tu môžem odpovedať, že nie, už sa nebude prepúšťať.
Je veľmi zvláštne, že sa prepúšťa aj na iných ministerstvách, pretože, som to spomínala, že verejné financie sú v takom stave, v akom sú, a asi sa to teda aj očakávalo od jednotlivých ministrov, aby prepustili nejakých zamestnancov, a verte mi, že je to ťažká úloha, ak teda musíte nejakých ľudí prepustiť. Doposiaľ sme teda prepustili spolu 36 zamestnancov, z toho niektorí dali výpovede.
Ak pôjdeme trošku do histórie, minister kultúry bývalý pán Kňažko, myslím, že to povedal aj v Priamej reči, vymenil v jeden deň všetkých riaditeľov inštitúcií. A pod ministerstvo kultúry spadá naozaj obrovské množstvo inštitúcií, konkrétne 30.
My ich už máme 29 a budeme riešiť situáciu aj v rámci týchto inštitúcií, to len mimo tejto otázky. Určite sa budete na to aj pýtať, čiže hľadáme mechanizmus, ako zlúčiť jednotlivé inštitúcie. A vtedy, keď on v priebehu 24 hodín zo dňa na deň vylúčil všetkých riaditeľov, a tým pádom teda boli tam, samozrejme, zmeny aj na tých nižších pozíciách, vtedy to bolo absolútne prijateľné a nikto nič nepovedal.
Ja som veľmi rada, že práve ministerstvo kultúry pod mojím vedením získava taký rozmer záujmu a že na každý môj krok musím odpovedať či už tu, alebo novinárom vonku.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.10.2024 14:31 - 14:47 hod.

Martina Šimkovičová Zobrazit prepis
Vážený pán poslanec, ďakujem veľmi pekne za vašu otázku.
A k výpovediam uvádzam, výpoveď zo strany zamestnanca podali traja zamestnanci.
Vo výpovednej dobe zo strany zamestnávateľa od 1. 9. 2024 do 31.10. 2024 je 15 zamestnancov.
Vo výpovednej dobe zo strany zamestnanca od 1. 9. 2024 do 31. 10. 2024 je jeden zamestnanec, to je spolu 19 zamestnancov.
K dohodám uvádzam, dohodou zo strany zamestnávateľa skočilo 21 zamestnancov.
Dohodou zo strany zamestnanca skončilo 12 zamestnancov. Spolu je to 33 zamestnancov.
Spolu z dôvodov organizačných zmien skončilo na rezorte kultúry 36 zamestnancov.
Rada by som aj v tejto súvislosti upozornila na fakt, že organizačné zmeny, ktoré súvisia s personálnymi zmenami, sa dejú v každom rezorte, a nielen na rezorte ministerstva kultúry, pretože tieto zmeny súvisia aj s konsolidáciou verejných inštitúcií, teda verejných financií.
V tejto súvislosti by som ale chcela povedať, čo ma veľmi zaráža, je drzosť niektorých redaktorov a niektorých médií, ktoré šíria hoaxy a klamstvá. Konkrétne mám na mysli článok z dielne Aktualít, v ktorom píšu o šikane, sledovaní zamestnancov na pracovisku, o atmosfére strachu na rezorte ministerstva kultúry, a plné ničím nepodložených dezinformácií a klamstiev. Čerešničkou na torte je v článku informácia o údajnom odpočúvaní pevných liniek na rezorte, čo si Aktuality dovolili napísať iba na základe, ako uvádzajú, nejakého anonymného zdroja. Naozaj dnes môžu médiá hlavného prúdu napísať čokoľvek, stačí uviesť len, že danú informáciu posunul anonym, to sme sa až sem dostali.
A ja som bola označená v televízii, v ktorej som vysielala, že my sme dezinformátori. Asi nikoho neprekvapí, že redaktorka sa svojimi otázkami kontaktovala aj na oddelenie komunikácie ministerstva kultúry a my sme sa jasne od praktík, ktoré v otázka popisovala, dištancovali. Napriek tomu, že sme sa dištancovali a jasne sme uviedli fakty, tak vyšiel článok plný klamstiev a veľmi závažných klamstiev a ničím nepodložených obvinení. To je dnes možné, žiaľ.
Ďalším faktorom, ktorý treba v tejto súvislosti uviesť, je, že bývalí zamestnanci, ktorí dnes tak nahlas vystupujú v médiách a na protestoch, a na základe tvrdení ktorých spomínaný článok vyšiel, pracovali na rezorte kultúry pod súčasným vedením niekoľko mesiacov, a to bez akýchkoľvek morálnych či ideologických problémov si plnili svoje povinnosti. Niektorí z týchto zamestnancov dokonca odišli s veľmi slušným odstupným. Ich správanie a najmä šírenie očividných klamstiev je pre mňa absolútne nepochopiteľné. Preto by som chcela využiť aj túto príležitosť, aby som zopakovala, že na rezorte ministerstva kultúry v žiadnom prípade nepodporujeme ani nezavádzame žiadne opatrenia, ktoré by obmedzovali slobodnú komunikáciu medzi zamestnancami alebo medzi jednotlivými oddeleniami.
Neexistujú žiadne interné pravidlá, ktoré by zakazovali komunikáciu medzi sekciami či odbormi, a tvrdenia o údajnom odpočúvaní pevných liniek alebo sledovaní zamestnancov sú absolútny výmysel.
Rovnako sú nepravdivé aj informácie o údajnom nedostatku finančných prostriedkov na odstupné, ktoré nám údajne bráni v ďalšom prepúšťaní. Napriek tomu Aktuality, myslím, že včera, napísali článok, že ministerstvo kultúry ide prepustiť ďalších 60 zamestnancov. Bez toho, že by tam dali otáznik alebo nejakú podmienkovú vetu. Nič. Oni to uviedli ako holý fakt napriek tomu, že naše komunikačné oddelenie reagovalo, že to je absolútne klamstvo.
Potom si musíte zavolať zamestnancov ministerstva kult... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 19.9.2024 14:29 - 14:29 hod.

Martina Šimkovičová
Keďže k tejto veci sa neviem vyjadriť, viem len teda povedať to, čo ste povedali aj vy, že v podstate nie je nič stratené ani pre tieto okresy, ktoré sú problematické, a v podstate o nič neprídu, keďže tá výzva je predĺžená. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 19.9.2024 14:29 - 14:29 hod.

Martina Šimkovičová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážená pani poslankyňa, ďakujem za otázku.
Envirofond vyhlásil výzvu a špecifikáciu na budovanie vodohospodárskej infraštruktúry na rok 2024 ešte v poslednom štvrťroku 2023. O jej vyhodnotení budú žiadatelia informovaní v dohľadnom čase, pričom žiadateľmi mohli byť obce z celého Slovenska, to znamená, že ešte tento rok budú podporené obce z územia celého Slovenska.
Pre upresnenie, z tejto výzvy a špecifikácie nebudú podporené obce nachádzajúce sa v troch okresoch Oravy, pre ktoré bola vyhlásená tento týždeň nová špecifikácia, tie si musia podať žiadosť ešte raz. Envirofond intenzívne pracuje na príprave predmetných dokumentov, aby ich bolo možné zverejniť v čo najkratšom čase. Pôvodne plánované vyhlásenie novej výzvy a špecifikácie na rok 2025 sa teda presunulo do posledného štvrťroku 2024. Čiže výzva nebola nahradená, len sa posunul čas jej zverejnenia, to znamená, že o nič neprídu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

27.6.2024 17:22 - 17:23 hod.

Martina Šimkovičová
Aj mne to blbne, aha, už som. Ďakujem za slovo.
Vážený pán predsedajúci, dovoľte, aby som vás požiadala o opätovné otvorenie rozpravy v druhom čítaní k návrhu zákona o Audiovizuálnom fonde. Ďakujem.
Skryt prepis
 

27.6.2024 15:49 - 15:51 hod.

Martina Šimkovičová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky v druhom čítaní predkladám vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 264/2022 Z. z. o mediálnych službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o mediálnych službách) v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Návrh zákona implementuje do slovenského právneho poriadku tzv. akt o digitálnych službách, nariadenie Európskeho parlamentu a Rady EÚ 2022/2065 z 19. októbra 2022 o jednotnom trhu s digitálnymi službami a o zmene smernice 2000/31/ES. Cieľom tejto európskej úpravy je prispieť k budovaniu bezpečnejšieho a transparentnejšieho online prostredia, zlepšeniu podmienok, poskytovania cezhraničných sprostredkovateľských služieb, zlepšeniu postavenia spotrebiteľov a posilneniu ochrany základných práv užívateľov v online priestore. Navrhované doplnenie vnútroštátnej úpravy vyplýva aj z nevyhnutnej implementácie nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ 2019/1150 z 20. júna 2019 o podpore spravodlivosti a transparentnosti pre komerčných používateľov online sprostredkovateľských služieb, tzv. nariadenie P2B, ktorého cieľom je zvýšiť spravodlivosť a transparentnosť online podnikateľského prostredia, ktoré podnikom umožňuje cezhraničné pôsobenie na vnútornom trhu EÚ. Návrhom zákona sa preto stanovuje právny základ aj pre výkon dohľadu Rady pre mediálne služby nad dodržiavaním povinností podľa nariadenia P2B.
Dovoľujem si vás požiadať o podporu tohto môjho zákona.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

27.6.2024 14:42 - 14:44 hod.

Martina Šimkovičová
vymazať rámček
Skryt prepis
 

27.6.2024 14:40 - 14:42 hod.

Martina Šimkovičová Zobrazit prepis
Ďakujem za doplňujúcu otázku.
To, že sa toto vyhodnocovalo v máji a v júni, to sú bežne stanovené termíny, čiže vždy v máji a v júni sa vyhodnocovali a tieto komisie prerokúvali tie dané konkrétne projekty. Takže my ideme v časovej následnosti, tak ako je to určené. Samozrejme, to súvisí aj s tým, že kedy sa robia tieto stavebné práce. My sme ale potrebovali celý ten mechanizmus zmeniť, to je to, čo som spomínala, aby sa teda tie peniaze nerozprskli do jednotlivých projektov, ale aby to bolo na oko vidiace, aby to malo aj nejaký mechanizmus v tom zmysle, že sa urobí tá úprava nejakého konkrétneho projektu tak, že to bude aj viditeľné a že tie peniaze teda padnú na úrodnú pôdu, aby sme ich teda nerozdrobili na drobné. To je na margo toho, že či sme tam čakali nejakú dobu na tvorenie komisií. My sme sa držali toho plánu, ktorý je bežne teda určený.
A pokiaľ ide o o fondy, tak to je asi už druhá otázka, ale veď tie budeme preberať aj dnes, myslím, že o sedemnástej.
A čo sa týka konkrétneho dátumu, ja mám a tam vám nepoviem presný teraz dátum, ale chceme, aby to v júli niektoré tie projekty boli konkrétne vyhodnotené.
Takže ja vám konkrétny dátum nepoviem, aby ste sa nemali čoho chytiť, že nepoviem vám, že 10. júla 2024.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

27.6.2024 14:34 - 14:34 hod.

Martina Šimkovičová Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, ďakujem za slovo.
Vážený pán poslanec, vám ďakujem za otázku. V prvom rade vás chcem ubezpečiť, že Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky využije finančné prostriedky určené na obnovu pamiatok maximálne efektívne. V programe Obnovme si svoj dom, prišlo pre rok 2024 takmer 1000 žiadostí. Z toho najviac ich prišlo pre podprogram 1.1 Obnova kultúrnych pamiatok, na ktorý sa konkrétne vy pýtate. Tam ich prišlo celkovo 408.
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky v druhej polovici mája vymenovalo hodnotiace komisie a zverejnilo aj zloženie týchto komisií. Tie momentálne zasadajú a žiadosti vyhodnocujú. Komisia k podprogramu 1.1 Obnova kultúrnych pamiatok naposledy zasadala včera. Môžem vás ubezpečiť, že nijako nemeškáme a podpora obnovy kultúrnych pamiatok patrí k našim prioritám. Možno o niečo neskorší harmonogram jednotlivých krokov čiastočne vyplýva aj z toho, že tam bol predĺžený termín na predkladanie žiadostí. Ten bol posunutý z posledného novembrového dňa na posledný deň roka 2023. Zároveň v súlade s výsledkami vnútorného auditu s cieľom zjednodušiť a sprehľadniť celé tieto procesy, ministerstvo prijalo plán opatrení na odstránenie nedostatkov. Upravené boli interné riadiace akty ako smernica o poskytovaní dotácií a organizačný a rokovací poriadok komisií. Schéma tak po novom umožní podporovať najmä projekty vedúce k úplnej a komplexnej obnove kultúrnych pamiatok, efektívne využitie verejných financií na projekty, ktoré sa definitívne a kompletne dokončia.
Medzi priority ministerstva patria sakrálne stavby v lokalitách Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a ďalšie kultúrne pamiatky po celom Slovensku. Systém dotačného programu bude pružnejší a podporí ich rýchlejšiu a, samozrejme, aj komplexnejšiu obnovu. Tento rok sa v rámci celého programu Obnovme si svoj dom rozhoduje o vyčlenení deväť miliónov eur. Zvyšných šesť miliónov eur bude alokovaných na priamu adresnú podporu obnovy kultúrnych pamiatok vo vlastníctve štátu. K týmto prostriedkom sa pridajú aj tie, ktoré sa nestihnú vyčerpať v rámci programu Obnovme si svoj dom. Zámerom Ministerstva kultúry Slovenskej republiky je zabezpečiť plnenie cieľov z programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky a aspoň čiastočne zmierniť investičný dlh v rezorte kultúry.
V súvislosti s uvedeným chcem tiež upozorniť aj na pripravovanú účinnosť novelizovaného zákona o rozpočtových pravidlách, ktorá bude v platnosti od 1. augusta 2024. V nadväznosti na ňu bude ministerstvo kultúry uzatvárať zmluvy s úspešnými žiadateľmi o dotáciu až po 1. auguste 2024. Novela zákona hovorí o tom, ak zo štátneho rozpočtu boli poskytnuté fyzickým osobám alebo právnickým osobám kapitálové výdavky, tieto možno použiť na určený účel aj v troch rozpočtových rokoch bezprostredne nasledujúcich po roku, na ktorý boli rozpočtované. Uvedeným postupom umožní ministerstvo kultúry jednotlivým príjemcom dotácie z kapitálových výdavkov jej použitie o jeden rok dlhšie ako vyplýva z aktuálne platnej legislatívy.
Preto nevidíme dôvod, prečo by úspešní žiadatelia nevedeli dotácie využiť. V tomto prípade ide nielen o bežné, ale aj o kapitálové výdavky. Aj v minulosti bolo bežným štandardom čerpanie až v druhej polovici roka. To len na otázku, či ministerstvo kultúry mešká.
Zároveň chcem pripomenúť, že dotácia z tohto programu nie je nárokovateľná. Je to dobrovoľný príspevok štátu a nikto naň nemá ani zákonný nárok.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 25.6.2024 10:26 - 10:31 hod.

Martina Šimkovičová Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, ďakujem za slovo.
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky predkladám vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 264/2022 Z. z. o mediálnych službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o mediálnych službách) v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Primárnym cieľom návrhu zákona je implementácia tzv. Aktu o digitálnych službách, nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ 2022/2065 z 19. októbra 2022 o jednom trhu s digitálnymi službami a o zmene smernice 2000/31 ES do slovenského právneho poriadku.
Akt o digitálnych službách je novou celoeurópskou reguláciou internetového obsahu v rámci poskytovania sprostredkovateľských služieb, ktorá zavádza nové harmonizované pravidlá pre poskytovateľov sprostredkovateľských služieb vrátane sociálnych sietí, online trhovísk, internetových vyhľadávačov, webhostingových a cloudových služieb, online cestovných a ubytovacích platforiem, obchodov s aplikáciami a iných typov online platforiem.
Cieľom tejto európskej úpravy je priviesť k budovaniu bezpečnejšieho a transparentnejšieho online prostredia, k zlepšeniu podmienok poskytovania cezhraničných sprostredkovateľských služieb, k zlepšeniu postavenia spotrebiteľov a posilnení ochrany základných práv užívateľov v online priestore. Úlohou členských štátov EÚ vyplývajúcou z Aktu o digitálnych službách je menovať tzv. koordinátora digitálnych služieb, na ktorého je kladená striktná požiadavka nezávislosti od verejných a súkromných subjektov. V podmienkach Slovenskej republiky je na základe odborných analýz najvhodnejším kandidátom na koordinátora digitálnych služieb a subjektom vykonávajúcim úlohy vyplývajúce z Aktu o digitálnych službách, práve súčasný národný regulátor v oblasti mediálnych služieb - Rada pre mediálne služby.
Navrhované doplnenie vnútroštátnej úpravy vyplýva aj z nevyhnutnej implementácie nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ 2019/1150 z 20. júna 2019 o podpore spravodlivosti a transparentnosti pre komerčných používateľov online sprostredkovateľských služieb, tzv. nariadenie P2B, ktorého cieľom je zvýšiť spravodlivosť a transparentnosť online podnikateľského prostredia, ktoré podnikom umožňuje cezhraničné pôsobenie na vnútornom trhu EÚ.
Návrhom zákona sa preto stanovuje právny základ aj pre výkon dohľadu Rady pre mediálne služby nad dodržiavaním povinností podľa nariadenia P2B. Súčasťou návrhu zákona je aj vypustenie časti právnej úpravy obsiahnutej v Akte o digitálnych službách, ktorá je aktuálne súčasťou zákona č. 22/2004 Z. z. o elektronickom obchode a o zmene a doplnení zákona č. 128/2002 Z. z. o štátnej kontrole vnútorného trhu vo veciach ochrany spotrebiteľa a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 284/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov a úprava oblasti ochrany maloletých podľa zákona č. 40/2015 Z. z. o audiovízii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Návrh zákona bol vypracovaný v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva Slovenskej republiky, ktoré je gestorom zodpovedným za aplikáciu a prijatie opatrení vyplývajúcich z Aktu o digitálnych službách a Radou pre mediálne služby, ktorá má v zmysle predloženého návrhu zákona vykonávať funkciu koordinátora digitálnych služieb. Navrhuje sa, aby návrh zákona nadobudol účinnosť dňom vyhlásenia s výnimkou vybraných ustanovení, ktoré by mali nadobudnúť účinnosť 28. júna 2025, resp. 1. januára 2027.
Dovoľujem si vás aj s ohľadom okolnosti spomínané vo vzťahu k návrhu na skrátené legislatívne konanie k tomuto návrhu zákona požiadať o podporu môjho návrhu.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis