Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

5.12.2024 o 14:59 hod.

Mgr. PaedDr.

Martina Šimkovičová

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 10.4.2025 14:29 - 14:44 hod.

Martina Šimkovičová
 

Vystúpenie v rozprave 10.4.2025 14:14 - 14:29 hod.

Martina Šimkovičová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za doplňujúcu otázku.
Áno, je to pravda, pán Danko teda aj na tlačovej konferencii, myslím, že včera to bolo, sa vyjadril k transakčnej dani a vyjadroval sa aj predtým, že nesúhlasí s týmito krokmi. Samozrejme, že som s pánom Dankom komunikovala. Ani ja, a ja som to teda vlastne povedala aj v tej odpovedi, že nie je to lichotivé a nikomu to nerobí z nás radosť, hľadali sa, alebo teda resp. ministerstvo financií hľadalo nejakú možnosť, ako zmierniť dôsledky, a teda priniesť financie do štátnej kasy, a nemôžem povedať, že s tým a priori súhlasím.
Pokiaľ ide o pána ministra Tarabu, je ekonóm vyštudovaný. Aj s ním som komunikovala o tejto veci a sám teda sa vyjadril, myslím, že v nejakej politickej relácii, že aby sme nechali priestor nejaký, a uvidíme, teda či do konca roka prinesie ten požadovaný výsledok, ako pán minister Kamenický povedal, alebo teda ministerstvo financií, ide tam o tú čiastku, ktorú som spomínala, a potom by sme možno mohli hodnotiť, či tá transakčná daň bola prínosom, alebo nebola prínosom. Je ťažko v tejto situácii hovoriť o tom, že či to má svoje plusy, alebo mínusy, jednoducho hľadá sa len nejaká možnosť. Nehovorím, že je to tá najlepšia možnosť.
Neviem to z tejto pozície ani zhodnotiť, lebo nemáme ani žiadne výsledky.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.4.2025 14:14 - 14:29 hod.

Martina Šimkovičová Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci za slovo. Zároveň ďakujem pánovi poslancovi za otázku.
Transakčná daň je daň dôsledkom nezodpovednej hospodárskej politiky predchádzajúcich vlád a práve z tohto dôvodu musel štát zaviesť túto nesympatickú transakčnú daň. A nikto z nás z tej transakčnej dane nemá radosť.
Rovnako ako vás, tak aj mňa určite zaujíma reálny dopad na fungovanie tohto štátu. Reálny dopad transakčnej dane na fungovanie štátu. A keďže transakčná daň vznikla len nedávno, tak nemôžeme reálne vychádzať z nejakých čísel.
Nevšimla som si však, pán kolega, že by ste nahlas upozorňovali tú minulú vládu, aby sa krotili v míňaní peňazí nás všetkých. Vtedy ste boli ticho. Konsolidačné opatrenia, ktoré zaviedla naša vláda, sú teda, žiaľ, a to opakujem, iba dôsledkom absolútne nekompetentnej politiky a ľahkovážneho prístupu k verejným financiám medzi rokmi 2020 a 2023. Konsolidáciu robí táto vláda preto a z toho dôvodu, aby sme ako štát nezbankrotovali. Jedným z opatrení je aj menej populárna a v súčasnosti kritizovaná a spomínaná transakčná daň, na ktorú sa vy, pán kolega, pýtate. Ešte raz opakujem, nikoho z nás táto transakčná daň neteší. Ministerstvo financií však predpokladá, že daň z finančných transakcií prinesie do štátnej kasy 700 mil. eur. Či to tak skutočne bude, alebo nebude, to sa presvedčíme až po nejakom čase a vtedy môžeme hodnotiť výsledok.
No a teraz už konkrétne, konkrétne na to, na čo ste sa pýtali. Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky v súčasnosti nedisponuje informáciami, na základe ktorých by sme vedeli vopred vyčísliť dopad transakčnej dane na kultúru, na kreatívny priemysel a osobitne na filmový priemysel, ktorý vy spomínate v otázke. Samotná daň sa zaviedla do praxe pred niekoľkými dňami, a teda je asi málo pravdepodobné, že by sme v tak krátkom čase mohli disponovať nejakými relevantnými alebo nejakými hodnovernými analýzami predpokladaného alebo reálneho dopadu na fungovanie celého kultúrneho sektoru.
Zároveň upozorňujem, že transakčná daň je v dotáciách poskytovaných ministerstvom kultúry oprávneným výdavkom. Chcem pri tejto príležitosti aj pripomenúť, že z nášho rozhodnutia a iniciatívy Slovenskej národnej strany došlo pre rok 2025 k navýšeniu príspevku pre Fond na podporu umenia vo výške 10 mil. eur, a to z 20 mil. na 30. Ide teda o výraznú čiastku vo vzťahu k pomoci v kultúrnej sfére na Slovensku.
V súvislosti so zavedením transakčnej dane teda neplánuje ministerstvo kultúry opätovne zvyšovať príspevok pre verejnoprávne dotačné fondy. A ako som už uviedla, na rok 2025 sme dali navýšenie o 10,2 mil. eur v porovnaní s predchádzajúcim rokmi. Takýto výrazný nárast a pomoc kultúrnej obci sme z tých predchádzajúcich vlád nemali.
Ak máte doplňujúcu otázku...
Skryt prepis
 

Vystúpenie 27.3.2025 14:34 - 14:39 hod.

Martina Šimkovičová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pôvodný projekt pre zlepšenie kvality ovzdušia v Jelšave bol zrušený z dôvodu prijatia uznesenia vlády č. 70 zo 6. februára 2024, ktorým bola zrušená úloha ministrovi financií vyčleniť čiastku potrebnú na implementáciu projektu. Nešlo o zrušenie projektu z iniciatívy Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky.
Počas implementácie projektu LIFE IP – zlepšenie kvality ovzdušia bola na základe medzirezortnej spolupráce spustená aj schéma Obnov dom mini, ktorú implementuje Slovenská agentúra životného prostredia a je zameraná na pomoc obyvateľom ohrozeným energetickou chudobou. Vďaka tejto schéme si môžu čiastkovo obnoviť alebo zatepliť svoju domácnosť. V rámci spomínanej schémy majú občania ohrození energetickou chudobou možnosť čerpať financie až do výšky 100 % na obnovu svojich domácností, ale aj na výmenu vykurovacích zariadení na kvalitnejšie a s nižšími emisiami. Toto opatrenie bude mať priamy, výmena vykurovacích zariadení, ale aj nepriamy, zníženie energetickej náročnosti domácností, pozitívny vplyv na kvalitu ovzdušia nielen v Jelšave, ale aj vo všetkých oprávnených regiónoch. Pilotná schéma bola spustená so zameraním na Košický a Banskobystrický kraj, následne na oprávnené oblasti rozšírili aj na Žilinský a Prešovský kraj. V najnovšom kole Obnov dom mini sa regionálna oprávnenosť rozšírila na územie celého Slovenska. Očakáva sa, že tento krok povedie k zlepšeniu kvality ovzdušia na území celej Slovenskej republiky. Jelšava bola zaradená medzi obce oprávnené čerpať prostriedky už z pilotnej výzvy Obnov dom mini, ktorej pôvodná alokácia bola vo výške 30 mil. eur z prostriedkov plánu obnovy a odolnosti a 6 mil. eur z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Pôvodne alokovaná čiastka vo výške 10 mil. eur z prostriedkov plánu obnovy a odolnosti na iný mechanizmus finančnej podpory na obnovu rodinných domov bola z administratívno-implementačných dôvodov realokovaná na doplnkovú podporu schémy Obnov dom mini. Prostriedky boli teda presunuté na už fungujúci mechanizmus. Zároveň v súčasnosti je financovanie schémy Obnov dom mini alokovaných ďalších 186 mil. eur z prostriedkov modernizačného fondu. Pod nevyhovujúcou kvalitu ovzdušia v Jelšave sú podpísané najmä takzvané lokálne kúreniská, v Jelšave osobitne v kontexte socio-ekonomickej situácie. Dlhodobé udržateľné riešenie tak vyžaduje koordinované úsilie viacerých aktérov, viacerých rezortov a samosprávy nielen aktivity Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky.
V rámci snahy o identifikáciu konceptuálneho riešenia aktuálne v zmysle uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 617/2024 prebiehajú prípravné práce a analýzy možnosti riešenia kvality ovzdušia v Jelšave. S výhľadom na novú legislatívu Európskej únie je nevyhnutné opatrenia nastaviť vhodne, aby bola maximalizovaná šanca na dosiahnutie súladu s novými prísnejšími požiadavkami na kvalitu ovzdušia. Z Environmentálneho fondu boli nateraz vyčlenené finančné prostriedky vo výške 600-tisíc eur. V piatok 21. marca 2025 sa v Jelšave uskutočnilo pracovné stretnutie predstaviteľov rezortu životného prostredia Slovenskej republiky s primátorom mesta Jelšava, vybranými funkcionármi samosprávy mesta a ďalšími predstaviteľmi podnikov mesta Jelšavy, kde boli intenzívne diskutované technické, organizačné, personálne ale aj finančné možnosti optimálneho využitia spomenutých finančných prostriedkov z Environmentálneho fondu.
Ako jednu z možností, ktorú navrhuje samotné mesto Jelšava v nadchádzajúcich týždňoch, odborné útvary samosprávy mesta pripravia základný technicko-finančný návrh na pilotný projekt. Návrh bude expertne posúdený na úrovni odborných útvarov Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky a Environmentálneho fondu a následne bude rozhodnuté o ďalších krokoch, ktoré by boli... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

5.12.2024 14:59 - 15:14 hod.

Martina Šimkovičová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne opäť za slovo. Teraz však v zastúpení pána kolegu:
„Vážená pani poslankyňa, domnievam sa, že vaša otázka smeruje k sieti poradní komplexnej pomoci, ktorá vznikne od 1. marca 2025 a je súčasťou strategického plánu zefektívnenia poradenských služieb.
Nová sieť vznikne spojením personálnych a materiálnych kapacít, rodinných poradní a bezplatných dlhových poradní. Tento integrovaný in-house prístup umožní odborníkom spolupracovať z jedného miesta, čím sa vytvorí synergický efekt v prospech klientov. Na zabezpečenie personálneho obsadenia plánujeme motivovať kvalifikovaných odborníkov nielen prostredníctvom konkurencieschopných pracovných podmienok, ale aj možnosťou ďalšieho vzdelávania a profesijného rastu. Súčasťou projektu sú tiež inovatívne prvky, ako je zapojenie sprievodcov s osobnou skúsenosťou pri práci s rodinami so zdravotne znevýhodnenými deťmi, čo zvýši kvalitu a diverzitu poskytovaných služieb.
Efektivita fungovania poradní bude posilnená regionálnou dostupnosťou, keďže sieť bude pôsobiť v 46 mestách Slovenska a odborníci budú poskytovať služby nielen priamo v priestoroch poradní, ale aj v prirodzenom prostredí klientov. Propagácia bude realizovaná v rámci národného projektu aj priamo odborníkmi prostredníctvom preventívnych aktivít v regiónoch.
Podmienky poskytovania poradenstva a finančná udržateľnosť systému budú následne riešené v pripravovanom návrhu zákona o poradensko-psychologických službách, ktorý je zaradený do plánu legislatívnych úloh na druhý štvrťrok 2026. Tento zákon vytvorí rámec pre stabilné financovanie a rozvoj poradní v dlhodobom horizonte.“
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.12.2024 14:44 - 14:59 hod.

Martina Šimkovičová Zobrazit prepis
Tak ako ste spomenuli v tej prvej časti vašej otázky, že na ministerstve kultúry sa niečo deje, a vy teda ako opozičný poslanec máte právo pýtať sa a pýtate sa a ja som tu takmer na každej hodine otázok aj vďaka vám nielen preto, aby som zastupovala mojich kolegov.
Áno na ministerstve kultúry sa deje, pretože máme tam čo upratovať, a rozumiem niektorým ľuďom, ktorí kričia, pretože doteraz sa tam žilo takým nejakým podobným pokojným spôsobom života, nenarušeným, a zrazu teda tam prišiel nejaký víchor, ktorý to všetko teda dáva na poriadok.
Pokiaľ ide o nový šat našej hymny, tak pán Rózsa, keďže ste si už vypočuli aj jeho nejaké reakcie na... na to, že sa začalo konať v tejto veci, tak musíte priznať aj vy, pán poslanec, že útoky začali najskôr teda z tej druhej strany a toto bolo len nejakým vyvrcholením toho celého napätia, čo sa začalo diať potom, ako teda sa Slovensko dozvedelo, že sa ide robiť nejaká nová, nový šat hymny. Tam sa rozprávalo o tom, že ide sa meniť dokonca text hymny a tak ďalej. To, že sa hymna menila, hovoril aj vo svojich výpovediach pán Oskar Rózsa. A to tým spôsobom, že on mal pripravenú túto, tento nový šat alebo nové aranžmá už pred jedenástimi rokmi, a práve dnes alebo teda v tomto volebnom období sme sa rozhodli, že to ideme aj spracovať. Áno môžeme tu rozprávať o konsolidácii a tak ďalej. Ja som s ním včera osobne hovorila a dozvieme sa všetky veci, ktoré on robí, a uvidím, aká bude spätná reakcia, pretože tu vôbec nejde o tie peniaze, ja som v médiách v podstate celý môj aktívny život, viem, ako to v médiách funguje, či už v rádiu, alebo v televízii, preto mi teda všetci hovoria, že ja som nie kompetentná, myslím si, že televízia aj rádio patria do kompetencie ministerstva kultúry, aj keď som robila v súkromnej sfére, a myslím si, že ten nový šat alebo to nové aranžmá je bezpochyby veľmi dôležité.
Ja som hrdá na to, ako znie táto naša hymna, a pevne verím a dúfam, ak máte rád Slovensko, že budete aj vy hrdý na to, ako to je spracované a ako, aký nový šat dostala naša hymna, na ktorú môžeme byť hrdí a budeme ešte viac hrdí. Takže teším sa na Vianoce, že ich budem tráviť s rodinou konečne, ale ešte viac sa teším na novú verziu našej hymny.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.12.2024 14:44 - 14:59 hod.

Martina Šimkovičová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Vážený pán poslanec, ďakujem za vašu otázku, za váš naozaj úprimný záujem o dianie v rezorte kultúry. Skutočne ma teší osobne, že na každej jednej hodine otázok mi položíte hneď niekoľko otázok, aby ste sa asi mohli ubezpečiť, že či na ministerstve kultúry naozaj pracujeme, tak aj tentokrát vás môžem ubezpečiť, že áno. Pracujeme a plníme to, k čomu sme sa zaviazali v Programovom vyhlásení vlády Slovenskej republiky.
Čo sa týka vašej prvej otázky z celkovej série z dnešných otázok na ministerstvo kultúry, ktoré ste mi položili aj teda k novej verzii hymny Slovenskej republiky, tak odpoveď na túto otázku je jednoduchá. Hľadáte problém tam, kde problém nie je. Prejdem k vysvetleniu.
Pred dňom podpisu zmluvy o dielo prebehla medzi zmluvnými stranami komunikácia ohľadom celkovej koncepcie prepracovania štátnej hymny Slovenskej republiky tak, aby zohľadňovala požiadavky ministerstva na predloženie rôznych návrhov aranžmánu hymny. Myslím si, že pri takomto projekte je to asi bežná prax, že ako zadávateľ ste s potencionálnym vyhotoviteľom v nejakej intenzívnej komunikácii, a teda v mojom prípade už vôbec nemôžem niečo podceniť. Výsledkom tejto komunikácie bolo posúdenie vhodnosti viacerých demoverzií zvukových nahrávok, z ktorých potom ministerstvo vybralo nejaký optimálny návrh, ktorého následná príprava sa stala predmetom uzatvorenej zmluvy o dielo. Autorský zákon na žiadnom mieste vo svojich ustanoveniach neustanovuje, že by okamih alebo čas vytvorenia diela spôsoboval neplatnosť určitého zmluvného záväzku alebo zmluvy.
Je nutné uviesť, že dielo sa v zmysle ustanovenia čl. 3 bod. 6 zmluvy považuje za vytvorené a odovzdané až okamihom podpísania protokolu o odovzdaní a prevzatí diela oboma zmluvnými stranami, v ktorom musí byť výslovne uvedené, že dielo nevykazuje žiadne právne či iné chyby alebo vady. Postupovali sme teda plne v súlade so zákonom a s dôrazom na to, že sme si už v procese prípravy boli plne vedomí, že táto téma bude veľmi citlivo vnímaná. Do samotného procesu sme si teda nedovolili ísť štýlom pokus – omyl. Žiadne experimenty sme si nemohli a ani nechceli dovoliť a vsadili sme teda na istotu.
Myslím, že výsledok oceníte v konečnom dôsledku aj vy, pán poslanec, keď budete túto hymnu počuť. (V sále zaznela zvučka z mobilného telefónu.) Nie, to nebola hymna.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.12.2024 14:29 - 14:44 hod.

Martina Šimkovičová
Neviem, či chcete môj názor počuť, či je teda tuná nejak smerodatný. Samozrejme, asi netreba nič podceňovať, ale predpokladám, že pán minister bude počuť aj vašu doplňujúcu otázku, prípadne sa vám môže vyjadriť písomne. Ďakujem.
Skryt prepis
 

5.12.2024 14:14 - 14:29 hod.

Martina Šimkovičová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Opäť vás vítam, pán kolega Dostál.
„Operatívnou aktivitou policajných zložiek v súčinnosti so spravodajskými zložkami boli zistené závažné informácie, z ktorých vyplývali veľmi konkrétne poznatky o možnej príprave teroristického útoku, zameraného na zničenie alebo znefunkčnenie kritickej infraštruktúry na východnom Slovensku. Získané informácie vyvolali potrebu urýchlenej reakcie orgánov činných v trestnom konaní, a to z dôvodu, aby bolo eliminované riziko reálneho vykonania útoku na kritickú infraštruktúru. V tejto súvislosti boli realizované viaceré zaisťovacie úkony, ktoré spočívali vo vykonaní domových prehliadok a prehliadok iných priestorov. Boli zadržané a vypočuté tri podozrivé osoby. Miera podozrenia bola a stále je veľmi vysoká, o čom svedčí aj to, že na všetky zaisťovacie úkony, ktoré boli reálne vykonané, vydal príkaz sudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku.
Pri domových prehliadkach a prehliadkach iných priestorov boli zaistené významné dôkazy, mapa ropovodu Družba, mobilné telefóny, notebooky a ďalšie nosiče dát, rušičky GSN, GPS lokalizátory, rôzne elektronické prostriedky na nahrávanie obrazu, zvuku, drony, nočné videnia, termokamera, kukla, parochňa, balistická vesta.
Po vykonaní vymenovaných zaisťovacích úkonov a výsluchov boli podozriví zo zadržania prepustení, pričom dvaja cudzozemskí štátni príslušníci, jeden štátny občan Ukrajiny a jeden s dvojitým štátnym občianstvom Ukrajiny a Maďarska, boli zo Slovenskej republiky administratívne vyhostení.
Orgány činné v trestnom konaní v aktuálnej fáze trestného konania vyhodnotili získané dôkazy tak, že podozrenie sa nerozplynulo a stále pretrváva, ale na druhej strane zatiaľ nebolo možné vzniesť obvinenie konkrétnej osobe alebo osobám. Proces dokazovania nie je na konci. V ďalšom vyšetrovaní bude potrebné znalecky preskúmať všetky nosiče dát a súčasne bude potrebné vykonať viacero procesných úkonov, ktoré nemožno momentálne bližšie špecifikovať.
Až na základe komplexného vyšetrovania bude vo veci možné prijať objektívne a zákonu zodpovedajúce rozhodnutie. Nie je vylúčené, že po zabezpečení ďalších dôkazov a po ich vyhodnotení bude vo veci vznesené obvinenie konkrétnej osobe alebo konkrétnym osobám. Vyšetrovanie nemožno momentálne vnímať tak, že keď došlo k prepusteniu podozrivých, skutok sa nestal, ale tak, že aktuálne sa nachádza na začiatku a bude vecou ďalšieho dokazovania objektívne preskúmať skutkový stav veci.“
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.11.2024 15:03 - 15:07 hod.

Martina Šimkovičová Zobrazit prepis
Pán Dostál, my sa tu tak stretávame na každej hodine otázok. Vždy ma, vždy sa ma vy niečo pýtate, takže opäť vám veľmi rada odpoviem na vašu otázku.
Môj starý otec naozaj padol v Slovenskom národnom povstaní, hrdinsky bránil našu vlasť pred fašistami a ja ako jeho vnučka, aj keď som ho nepoznala, samozrejme, a nepoznala ho v podstate ani nejako moja mama, keďže mala vtedy dva roky, som naňho veľmi hrdá. Pojmy ako neofašizmus, neonacizmus, extrémizmus sa v súčasnosti tak veľmi často zneužívajú na nálepkovanie osôb. Osôb, ktoré majú iný svetonázor, ako je ten liberálno-progresivistický. Nadužívanie týchto podľa mňa skutočne vážnych slov v dnešnej dobe liberálmi a progresívcami na onálepkovanie kohokoľvek, koho akéhokoľvek názory sa im jednoducho nepáčia, sú aj pre mňa osobne alarmujúce. A ja som dostala od vašich kolegov takéto pejoratívne nálepky počas uplynulého roka, ja to neviem ani spočítať, ale možno to bolo aj tisíckrát. Vy totiž označujete každého, kto nesúhlasí s politikou liberalizmu, multikulturalizmu alebo progresivizmu za hulváta, extrémistu, neonácka, neofašistu, dezoláta a podobne ako na počkanie. Toto skôr svedčí o vašej netolerancii k akémukoľvek inému názoru, aký máte vy.
Pokiaľ ide o súkromnú návštevu pána Machalu v Londýne, tak ja nemôžem ovplyvniť, čo dospelý a zodpovedný človek za svoje činy robí vo svojom súkromí. Neviem o tom, že by pán Machala verejne schvaľoval akékoľvek názory, ktoré smerujú k potláčaniu práv iných osôb. Tiež má vyhranený názor alebo postoj k nacizmu a fašizmu a nie je zástancom žiadnej z týchto ideológií, a to ani v najmenšom náznaku.
To, že pán Daniel Bombic používa vo svojej práci blogera často provokatívny slovník, je otázka skôr na tohto pána. Nemôžete z jednej spoločnej fotografie dedukovať ani obsah ich spoločného stretnutia a už vôbec nie osobný postoj pána Machalu k pánovi Bombicovi. Počas života sa stretávame s rôznymi ľuďmi a s desiatkami z nich sa odfotíme. Keď som ja na nejakej akcii verejnej, ľudia sa chcú so mnou odfotiť alebo si odfotia mňa.
Na fotografii, ktorú vy spomínate, okrem toho pán Bombic neukazuje žiadne extrémistické alebo, lepšie povedané, zákonom zakázané rasistické gesto. Ide o všeobecne známy a desaťročia akceptovaný symbol OK. Teda všetko je v poriadku. A hystéria, ktorú ste v súvislosti s touto fotografiou spustili, poznáme už z predchádzajúcich umelo vytváraných káuz, ktorými len chcete útočiť na našu alebo na moju prácu na ministerstve kultúry. Každý občan Slovenskej republiky má právo robiť to, čo je v medziach zákona, respektíve to, čo mu náš zákon dovoľuje. Fotiť sa v londýnskom Hyde Parku, myslím, že to je priestor, ktorý je pre verejnosť a symbolicky je tento priestor pre slobodu slova v Anglicku, je podľa mňa úplne legálne. A pokiaľ máte vy s touto fotografiou nejaký problém, tak to riešte právnou cestou, máte na to nárok. Máte aj právnické vzdelanie, myslím, nie? Ste právnik, tak myslím si, že... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Danko, Andrej, podpredseda NR SR
Ďakujem. Uplynuli...

Šimkovičová, Martina, ministerka kultúry SR
(Povedané súčasne s predsedajúcim.) Ja ešte chcem doplniť, ak teda, už nemám. Dobre.
Skryt prepis