Videokanál poslanca
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Vystúpenie s faktickou poznámkou
21.6.2024 o 11:43 hod.
Mgr.
Michal Šipoš
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne. Dobrý deň, milí kolegovia, kolegyne, ja by som chcel za naše hnutie, za náš poslanecký klub SLOVENSKO povedať, že pre nás je neprijateľné v tomto zákone, že sa rieši doživotná renta pre Roberta Fica, že sa rieši obmedzovanie práva na zhromažďovanie a taktiež, ako povedali aj moji kolegovia na úvod, že sa to rieši v skrátenom legislatívnom konaní.
Jeden príklad za všetky. Včera o 20.00 h zasadá gestorský výbor, kde rieši úpravy, zmeny, pozmeňujúce návrhy krížom-krážom, kto niečo rýchlo donesie, tak poďme sa tým zaoberať. Tak dôležitá vec! Tak dôležitý zákon, ktorý prezentujete, vážení vládni kolegovia, ministri, poslanci, bývalý policajný prezident. A vy proste to potrebujete takto rýchlo v skrátenom legislatívnom konaní 20.00 h večer rýchlo schváliť, lebo aby ste to mali už za sebou, aby už nastal ten pokoj, mier, aby už, aby už všetko bolo vyriešené, a na základe toho sa už, ako to povedal pán Kaliňák, už sa nebude eskalovať napätie, už sa to upokojí, už bude kľud, už bude ten pokoj.
Ja si osobne myslím, že toto je veľmi zlá cesta, ktorou ste sa vybrali. Tak ako zlou cestou sa vybrali už predtým vaši kolegovia, či to bolo pri organizovaní protestov, keď celý civilizovaný svet hovoril, videl, že ide o pandémiu COVID-19, keď vo všetkých civilizovaných krajinách opozícia spolupracovala s koalíciou, pretože vedeli, že ide o veľmi nebezpečný vírus, že treba nosiť rúška, že sa treba testovať, že sa treba očkovať. Všade, každý normálny civilizovaný svet to robil. Počúvali odborníkov, počúvali ľudí, ktorí sa tým celoživotne, celoživotne zaoberajú, ktorí to študujú. No vy ste si vybrali cestu protestov, lebo ste to potrebovali politicky zneužiť. A mnoho z tých ľudí, ktorí sa zúčastnili tých protestov, poväčšine starších ľudí, bolo nakazených a veľa z nich aj umrelo. To nám hovorili osobne pozostalí po týchto ľuďoch.
Potom sa môžme vrátiť k tomu, ako ste vy upokojovali situáciu a vypočuli ste si iný názor.
Áno, keď prišiel možno kontroverzne opozičný poslanec na svojom aute a povedal vám svoj názor, ktorý sa vám nepáčil, aká bola vaša reakcia upokojenia, ukľudnenia situácie? Počkali ste si na políciu, keď ho vykáže? Slušne ste ho išli poprosiť? Nie! Jeden poslanec terajší naskočil na to auto a začal trhať káble. Druhý poslanec terajší v jeho vlastnom aute ho fyzicky napadol úderom ruky do tváre a tento istý poslanec tu dnes bude hovoriť, že on nepočul "prepáč" od opozičných kolegov. On, ktorý fyzicky napáda, udiera bývalého premiéra Slovenskej republiky, poslanca Národnej rady v jeho aute, on sa pýta, že nepočul od opozičných kolegov "prepáč"!
Takto by sme mohli pokračovať, vážení kolegovia, ako ste sa vy správali, ako ste provokovali, ako ste sa vysmievali ľuďom, keď nesúhlasili s tým, čo robíte. Ja si doteraz pamätám, keď premiér Robert Fico bol v Prahe na zasadnutí V4. Premiér Fiala ho usmerňoval, aby išiel do miestnosti, kde sa mali stretnúť, asi 100 metrov odtiaľ protestovali ľudia a nesúhlasili s tým, že ako sa vláda Slovenskej republiky chová k Ukrajine, ako sa vtiera Rusom a Putinovi, a vtedy tí ľudia úprimne nazlostení tam protestovali. Viete, čo urobil Robert Fico? Povedal Fialovi, premiérovi Českej republiky: „Počkaj ja sa idem ešte pozdraviť týmto ľuďom." Vysmial sa im do tváre a zakýval im!
Ľuďom, ktorí boli nahnevaní, ktorým sa nepáči politika vlády, premiér Slovenskej republiky ide zakývať a vysmiať sa im do tváre. Ľuďom, ktorí sú nahnevaní, ľudia, ktorí, ktorí sú frustrovaní z toho, ako sa správate k našim susedom z Ukrajiny. Priateľsky s úsmevom na tvári, vysmiaty im bol zakývať. To je provokácia! To viete veľmi dobre, pán Kaliňák! To je provokácia!
A potom poďme k tomu nehoráznemu činu. Áno, atentát na premiéra Slovenskej republiky a takýto útok je neprípustný. Je to niečo neuveriteľné a toto by sa nemalo diať v civilizovanej krajine. Súhlasím s tým! Bol som šokovaný, keď som to videl, čo urobil tento zmätený dôchodca. Ale ešte viac som bol šokovaný, keď som si vypočul v ten deň pána Blahu, vášho kolegu, keď som si vypočul pána Danka, ktorý síce aspoň potom na grémiu mimo kamier povedal: „Viete čo, ja som to, v ten deň som vybuchol, beriem to späť." Aspoň tam to povedal na tom grémiu, ale od Blahu som nepočul "prepáčte", pán Glück. Nepočul som prepáčte! Vy ste tu hovorili, že chcete počuť "prepáčte". Tak vám hovorím, že som od pána Blahu nepočul "prepáčte".
O tri dni na internete si vypočujem vášho kolegu koaličného pána Michelka, ktorý tu hovorí o tom, že my sme vredy, ktorý tu hovorí o tom, že nás treba zničiť, zlikvidovať, ostrakizovať.
Toto je ten pokoj? Toto je ten kľud? Toto je to zmierenie? Pozrite si to video, možno ste ho nevideli. Pozrite si ho!
A takto by sme mohli, takto by sme mohli pokračovať v tom, ako vy si predstavujete pokoj, zmierenie, upokojenie situácie, deeskaláciu napätia. Ja si osobne myslím, že ak to myslíte úprimne, snažíte sa to prezentovať, že fakt vám ide o ten zmier, tak poďme touto cestou, ktorú nastavila prezidentka Čaputová s prezidentom Pellerginim, kde žiadali všetkých zástupcov politických strán, predstaviteľov aj koalície, aj opozície: sadnime si za okrúhly stôl, poďme sa o tom baviť systematicky. Zavolajme odborníkov, ktorí celý život riešia bezpečnostnú situáciu, ktorí sa tým zaoberajú, celý život to študujú. Poďme vytvoriť okrúhly stôl, poďme si tam povedať argumenty, vládne, opozičné, argumenty, vypočujme si aj argumenty odborníkov a poďme to riešiť systémovo, tak ako to hovoria kolegovia z opozície. Počkajme si na závery nezávislého vyšetrovania.
Čo patrí ku politickej kultúre viac, ako keď takýto brutálny útok na premiéra Slovenskej republiky sa stane, aby odstúpil v ten deň minister vnútra? Z úcty k premiérovi Slovenskej republiky. V každej jednej civilizovanej krajine, keď sa stane takýto, nie takýto, oveľa menší hrozný čin, premiér alebo minister zodpovedný za tento rezort, ten minister jednoducho prevezme politickú zodpovednosť.
Ja si pamätám, keď spadlo lietadlo s našimi vojakmi, ktorí sa vracali tuším z Afganistanu alebo z Iraku, neviem presne, pán minister, vtedy Kašický tuším, odstúpil, pretože to bolo... (Reakcia z pléna.) Nie? Mne sa zdá, že to nebol Liška, ale v poriadku, ale ten minister odstúpil. Ten minister odstúpil, pretože prevzal politickú zodpovednosť!
Pri vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, minister kultúry, pod ktorý rezort patrí, patria novinári, odstúpil. A takto by som vám mohol hovoriť jeden príklad za druhým, v civilizovaných, slušných krajinách. U nás po veľkom tlaku, obrovskom tlaku odstúpil potom aj Kaliňák, áno, ale odstúpil nakoniec, už keď boli, celé Slovensko bolo v uliciach, aj Kaliňák!
Ale tu sa stane útok na premiéra Slovenskej republiky, o ktorom premiér Slovenskej republiky, ten istý premiér, pred mesiacom hovorí, že také niečo hrozí, že tu môže byť zavraždený alebo môže byť útok na vládneho predstaviteľa, stane sa tento skutok, dostane štyri guľky do tela, a minister vnútra povie, že nikto nezlyhal, všetko je okej.
Je toto podľa vás normálne?! Podľa mňa nie.
Potom sa zistí, že šéf ochrankárov bol dosadený okresný predseda HLAS-u, nejaký tréner džuda, ktorý má zastrešovať ochranku, aby všetko bolo stopercentne zabezpečené. Odpoveď ministra vnútra: Viete čo, on mal celú skrvavenú košeľu, on tam vtedy bol, takže všetko je v poriadku.
Podľa mňa keď sa stane takýto brutálny útok na premiéra Slovenskej republiky, niečo nebolo v poriadku. Niekto zlyhal. Niekto urobil chybu. Obzvlášť, keď premiér Slovenskej republiky mesiac predtým hovorí, že takéto niečo hrozí. Ja už neviem, čo viac sa musí stať, aby minister vnútra odstúpil. Z úcty k premiérovi Slovenskej republiky teraz hovorím. Čiže osobne si myslím, že nezačali ste dobre. Tak ako to bolo pri obrovskom, obrovskej pandémii covid, ktorý tu niektorí poslanci Národnej rady, splnomocnenci vlády spochybňujú. Takisto pri tých protestoch, ako ste ich zvolávali a priamo ste vystavovali riziku týchto ľudí, tak ako ste reagovali pri útoku na premiéra, ako reagoval minister vnútra, tak by sme mohli pokračovať pri presadzovaní a rýchlom, tvrdom presadzovaní zákonov, ktoré rozdeľujú túto spoločnosť, ktoré rozoberajú právny štát, ktoré ničia verejnoprávnosť. Ako keby ste to nepochopili. Ako keby ste nechceli pochopiť ten jav, že tieto veci rozdeľujú spoločnosť.
Váš názor je: ideme si tvrdo presadiť svoje, hlava-nehlava, nám to je jedno, proste v skrátenom legislatívnom konaní, proste budeme obmedzovať rozpravu. Za deväť mesiacov, pán Gašpar, za deväť mesiacov, odkedy ste vyhrali voľby, sa deväťkrát skracovala rozprava poslancom. Obmedzovala sa rozprava! Deväťkrát za deväť mesiacov!
Keď toto spravil Richard Sulík raz v dvetisícdesiatom, tak tu ste išli všetci skákať dva metre pod strop, možno neboli ste tu všetci, kolegovia, ale ja si pamätám, pozeral som to vtedy v televízii, Roberta Fica, bol to obrovský škandál, že si to Richard Sulík dovolil urobiť. Raz!
Teraz je to už štandard, je to normálna vec, skrátime, však v pohode, nie, je to v súlade so zákonom, tak čo, budeme skracovať, budeme brať možnosť poslancom opozície.
Včera napríklad moji kolegovia desiati nemohli ani vystúpiť, lebo už nezvýšil na nich čas a chceli by niečo povedať. Boli sme zvolení občanmi Slovenskej republiky, chceli sme mať, prejaviť svoj názor v tomto pléne, ale nie, vy ste si povedali, že vy to potrebujete skrátiť, lebo kto tu bude sedieť pri RTVS-ke dva-tri dni naviac? Veď ide leto, prázdniny, prečo by sme tu mali ešte sedieť a rokovať? To nie, pán poslanec, to neznamená, že keď tu teraz všetci nesedia, tak ako nesedia u vás všetci, že to nepozerajú a že si to nevnímajú. Možno vo svojich poslaneckých kanceláriách.
Takže vy proste idete tvrdo rušiť RTVS, rušiť ÚŠP, rozobrať tých prokurátorov, rozbiť tých policajtov, pretláčať svojich ľudí, okresných predsedov na dôležité pozície v štáte. Na dôležité pozície, kde majú byť odborníci, aspoň ten šéf ochranky mal byť ten odborník a nie okresný predseda HLAS-u!
Obchádzať zákon o dlhovej brzde, zákon o rozpočtovej zodpovednosti, kde jasne ste si vy všetci zadefinovali v minulosti, že keď sa bude dlh navyšovať, verejný dlh, tak jednoducho platy vládnych činiteľov sa zamrazia, lebo tak je to fér. Proste teraz ste prišli k moci a žiadny zákon o rozpočtových pravidlách neplatí, však načo, však si zvýšime platy, poďme na to, páni ministri, poďme na to, poďme si ich zvýšiť, však čo, sme pri moci. Minister o tritisíc, podpredseda vlády 3 300, predseda vlády takmer päťtisíc, obídeme zákon, zvýšime si platy.
Toto je jasné, že to provokuje tých ľudí. Jasné, že je to výsmech do tváre slušným ľuďom, poctivo zarábajúcim peniaze, ktorí fungujú na základe nejakých pravidiel, keď vládni predstavitelia tie pravidlá obchádzajú s úsmevom na tvári, idú sa pozdraviť ľuďom, ktorých to trápi, a vysmiať sa im do tváre. Jasné, že ich to provokuje, jasné, že sú z toho nahnevaní a frustrovaní!
Takto by som tu mohol hovoriť o ďalších a ďalších príkladoch, ako ste podľa mňa úplne zle pristúpili k tejto vážnej situácii v súvislosti s útokom na premiéra Slovenskej republiky.
Osobne si myslím, že už po slovách Roberta Fica, ktorý hovoril, že takéto niečo hrozí, netrebalo prijímať žiadny nový zákon a žiadnu legislatívu, trebalo jednoducho posilniť bezpečnosť a ochranu ústavných činiteľov, možno netrebalo chodiť provokovať ľudí do regiónov, ktorí žijú z minimálnych platov, a keď tam už prišiel nejaký pomätený dôchodca so zbraňou, tak mal byť eliminovaný profesionálmi. A ak nebol eliminovaný, ak zaútočil na premiéra Slovenskej republiky, v ten deň mal minister vnútra odstúpiť a povedať: Prepáčte, beriem za to a prevezmem za to plnú politickú zodpovednosť. Posilniť ochranku, posilniť bezpečnosť, nechodiť provokovať ľudí, toto trebalo urobiť, jednoduchá vec.
A teraz si myslíte, že keď v skrátenom legislatívnom konaní budete pretláčať premiérovi a jedine vychádza to na Roberta Fica, čiže Robertovi Ficovi idete teraz zabezpečiť doživotnú rentu, že teraz budete obmedzovať práva na zhromažďovanie občanov Slovenskej republiky, že teraz už na základe toho nebudú môcť protestovať pred prezidentským palácom, lebo je tam 50 metrov a teraz 50 metrov od paláca alebo od plota? No predpokladám, že od plota. To znamená, že sa už nebude protestovať pred prezidentským palácom, lebo ako by to vnímal pán Pellegrini, nový prezident, ktorý nepotrebuje protesty na námestí.
Kúpi si, kúpi si byt Erik Kaliňák alebo mu ho kúpi jeho strýko pán Robert Kaliňák na námestí SNP a už ani na SNP sa nebude dať robiť protesty, lebo tam bude bývať europoslanec, bude tam mať byt. (Reakcia z pléna.) No super nápad, perfektné! (Rečník ukázal smerom do pléna.) Môžte sa prihlásiť, pán Jarjabek, a slušne môžte povedať niečo k tomu. Môžte slušne niečo povedať, lebo na to, že ste tu takto dlho a sa tu tvárite, že ste operný virtuóz, tak by ste sa mohli aj trošku slušnejšie správať, alebo operetný spevák, alebo neviem čo ste, kľudne sa prihláste a dajte mi faktickú, keď chcete, nevykrikujte tu!
Čiže pod rúškom toho, že vy chcete verejnosti povedať o tom, že vy chcete zabezpečiť bezpečnosť a že chcete, aby tu bolo upokojenie spoločnosti, tak vy idete zabezpečiť doživotnú rentu Robertovi Ficovi a idete obmedziť právo na zhromažďovanie, ktoré máme v Ústave Slovenskej republiky. Samozrejme, mrzí ma, že niektorí opoziční kolegovia sa tešia z toho, že ste si ich vypočuli, že ste boli ochotní si ich vôbec vypočuť. No mne to príde strašné, takto v skrátenom legislatívnom konaní tu sa tváriť, že tento zákon je lex atentát. Veď to je choré, čo to má, jakú to má súvislosť s týmto?
Pamätám si, ako v 2017. roku Robert Fico ako sociálny demokrat natočil video z Afriky. Video bolo o tom, že poslanci Národnej rady si chceli zvyšovať platy o tisíc euro. A Robert Fico vtedy hovoril, že toto je neprípustné a keď toto sa stane, že si poslanci zvýšia platy o tisíc euro, tak je ochotný aj svoju funkciu premiéra položiť. A teraz si predstavte, ten Robert Fico, on to nechce, on nechce ten papalášizmus, on nechce tie renty, no ale tak jeho kolegovia mu tu teraz budú schvaľovať renty, proti ktorým on zásadne ako sociálny demokrat nesúhlasí proti takémuto papalašizmu, predpokladám, keď to povedal v roku 2017.
Ja neviem, či to je dobrá cesta. Potom si ľudia na Slovensku môžu povedať, že Robert Fico, ktorý veľakrát býval na podivných miestach u daňových podvodníkov, jeden istý čas, dlhý čas bol susedom Mariána Kočnera, nosil veľmi drahé hodinky a ukazoval sa na luxusných dovolenkách, tak potom si ľudia môžu hovoriť, že odkiaľ má Robert Fico takýto príjem. Ja chápem, že keď mu schválite doživotnú rentu, tak bude si môcť, budú, bude si môcť Robert FIco povedať, že ale vidíte, ja mám doživotnú rentu, ja to mám z čoho platiť, ten vysoký životný štandard. A potom sú tu podozrenia, že takto chcete legalizovať príjmy Robertovi Ficovi. Načo to robíte? Načo ho vystavujete takémuto lynču ďalšiemu, alebo načo ho vystavujete takémuto ohrozeniu, kde zase len ľudia budú z toho nahnevaní, frustrovaní, práve tí ľudia, ktorí žijú v tých regiónoch, ktorí veria tej sociálnej demokracii.
Tento narýchlo šitý zákon v skrátenom legislatívnom konaní vôbec nerieši to, pod akým rúškom ho prezentujete. Nerieši zlepšenie bezpečnostnej situácie, ale rieši zlepšenie zabezpečenia životnej situácie Roberta Fica a policajnú šikanu ľudí, ktorí žijú na Slovensku.
Ak chcete riešiť jeho rentu, ak chcete riešiť jeho ochranku po tom, ako bude na dôchodku, prečo to nejde riadnym legislatívnym procesom, prečo to nejde cez odbornú diskusiu? Prečo takto rýchlo teraz to potrebujete robiť?
Dobre, každopádne, vidím, že je to, ako sa, ako hovorí klasik, hádzanie hrachu o stenu, ja chcem ešte na záver prečítať náš pozmeňujúci návrh, ktorý som predložil ešte predtým, ako zasadal včerajší gestorský výbor. Vidím, že niektoré body z toho ste si osvojili, lebo zase je to narýchlo, nepripravené, šité horúcou ihlou. My sme v našom hnutí presvedčení, že tento zákon by mal, by ste mali stiahnuť, mal by ísť riadnym legislatívnym procesom. Ak tam chcete riešiť rentu Roberta Fica, mal by sa ten zákon volať riešenie zabezpečenia finančného Roberta Fica alebo premiéra Slovenskej republiky, nemal by sa volať lex atentát alebo zákon o zlepšení bezpečnostnej situácie v Slovenskej republike, a práve preto teraz prečítam pozmeňujúci návrh, kde navrhujeme vypustiť všetky body. Takže teraz prečítam môj pozmeňujúci návrh.
Pozmeňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Michala Šipoša k vládnemu návrhu zákona o niektorých opatreniach na zlepšenie bezpečnostnej situácie v Slovenskej republike, číslo parlamentnej tlače 364.
1. Čl. I sa vypúšťa.
Nasledujúce články sa primerane prečíslujú.
2. Čl. II sa vypúšťa.
Nasledujúce články sa primerane prečíslujú.
3. Čl. III sa vypúšťa.
Nasledujúce články sa primerane prečíslujú.
4. Čl. IV sa vypúšťa.
Nasledujúce články sa primerane prečíslujú.
5. Čl. V sa vypúšťa.
Nasledujúce články sa primerane prečíslujú.
6. Čl. VI sa vypúšťa.
Nasledujúce články sa primerane prečíslujú.
7. Čl. VII sa vypúšťa.
Nasledujúce články sa primerane prečíslujú.
8. Čl. VIII sa vypúšťa.
Nasledujúce články sa primerane prečíslujú.
Na záver chcem požiadať, aby sa o každom jednom bode hlasovalo samostatne.
Ďakujem, skončil som.
Rozpracované
Videokanál poslanca
Vystúpenie v rozprave 25.6.2024 12:47 - 13:01 hod.
Michal ŠipošKeďže vidím, že v tento pracovný deň máme prítomných piatich koaličných poslancov, ktorí prišli do tejto snemovne, tak verím, že si to vypočujú nielen oni, ale aj možno tí kolegovia, ktorí tu nie sú, a hlavne to budem to hovoriť pre ľudí na Slovensku, ktorí ma môžu cez internet počúvať zatiaľ, pretože zástancovia a zástupcovia nášho hnutia sú vytesňovaní z médií, zakázaní v rôznych reláciách, nemôžeme tam chodiť,...
Keďže vidím, že v tento pracovný deň máme prítomných piatich koaličných poslancov, ktorí prišli do tejto snemovne, tak verím, že si to vypočujú nielen oni, ale aj možno tí kolegovia, ktorí tu nie sú, a hlavne to budem to hovoriť pre ľudí na Slovensku, ktorí ma môžu cez internet počúvať zatiaľ, pretože zástancovia a zástupcovia nášho hnutia sú vytesňovaní z médií, zakázaní v rôznych reláciách, nemôžeme tam chodiť, nemôžeme argumentovať, tak dúfam, že aspoň takto sa ku občanom Slovenskej republiky dostanú naše návrhy zákonov a naše myšlienky.
Ja som dlho rozmýšľal nad tým, ako pomôcť rodinám a rodičom, ktorí majú ťažko znevýhodnené deti, s ťažko, s ťažkým zdravotným postihom. Asi každý z vás, ktorí, ktorí máte v nejakom širšom okruhu alebo blízkej rodine takéto deti, viete, o čom hovorím, viete, o čom je starostlivosť. Už, už o zdravé deti je tá starostlivosť veľmi náročná, ale obzvlášť pri deťoch, ktoré sú ťažko zdravotne znevýhodnené, je tá situácia oveľa oveľa ťažšia.
Tí rodičia v podstate celý život musia sa o to dieťatko starať, majú s ním oveľa viac nákladov, majú, musia s ním absolvovať rôzne terapie, potrebujú oveľa viac peňazí na to, aby sa o tie deti postarali, a pamätám si, ako terajší vládni predstavitelia, dokonca aj náš nový pán prezident sa vyjadrovali v minulosti, keď boli v opozícii, ako štát nemyslí a nedostatočne podporuje rodičov, ktorí majú takéto ťažko zdravotne znevýhodnené detičky. Pamätám si, ako Peter Pellegrini hovoril o tom, že nemôžme takýchto rodičov nechať napospas osudu, dokonca 21. apríla roku 2021 hovoril o tom na tlačovke, ako HLAS navrhuje jednorazovú pomoc rodinám vo výške 300 eur na každé nezaopatrené dieťa, a hovoril, že to chcú urobiť čo najskôr, lebo je ten správny čas, a vtedy už hovoril o tom, že verí, že sa nestane ten návrh predmetom politického boja, ale nájde podporu medzi všetkými politickými stranami,
pretože slovenské rodiny túto pomoc potrebujú a zaslúžia si ju. To bolo v roku 2021.
Potom si pamätám, ako Peter Pellegrini 1. augusta roku 2023 hovoril o mamičke zdravotne znevýhodneného chlapčeka a jej problémoch a vtedy povedal, citujem:
„Vraciam sa z Košického kraja a ešte ďakujem za milé stretnutie, poviem vám ale aj jeden krátky príbeh. Rozprával som sa s mamičkou v Michalovciach. Stará sa o svojho postihnutého synčeka a je s ním výlučne na ošetrovateľskej starostlivosti. Ten syn potreboval ísť do nemocnice. A mama tam, samozrejme, musí ísť s ním, lebo sám by to nezvládol. A nakoniec táto mama, ktorá dostáva možno 500 eur mesačne na ošetrovanie, musí zaplatiť 200 eur nemocnici len preto, že jej chorý syn potreboval, aby bola s ním. Toto sú veci, ktoré nemôžeme nechať tak. Musíme podporovať ľudí, ktorí sa starajú o svojich blízkych, nie vyberať peniaze navyše pri každej príležitosti.“
Peter Pellegrini ako nový prezident a nejaký čestný člen strany HLAS o tom hovoril viacerokrát v rôznych televíznych reláciách, kde hovoril, že štát musí nájsť peniaze na to, aby sa postaral o takéto rodiny, ktoré majú takéto deti, a takto by som mohol citovať rôzne jeho výroky a vyjadrenia, mnohí z nich si viete nájsť na internete, pretože tam... tam ten internet si to pamätá, tie výroky.
Ešte chcem prečítať aj programové vyhlásenie vlády, tejto vlády, ktorá vládne, a krátky úryvok z neho:
„Starostlivosť o starších a zdravotne znevýhodnených si vyžaduje strategické zmeny, aby zodpovedala ich potrebám. Moderné komplexné služby dlhodobej starostlivosti, ako aj valorizácia peňažného príspevku na opatrovanie a hodinovej sadzby osobnej asistencie v závislosti od rastu minimálnej mzdy bude slúžiť posilneniu spoločenskej integrácie odkázaných ľudí, osobitne zdravotne znevýhodnených.“ Toľko citát z PVV tejto vlády.
Ak si zoberieme, aký je teraz, terajší stav, tak dnes je príspevok mesačný na takéto opatrovanie takejto osoby 569 eur, je to ročne, ročný, teda mesačný príspevok pre rodičov zdravotne znevýhodnených detí, a teda je to na asistenciu alebo opatrovanie zdravotne znevýhodnených ľudí, pri deťoch je tento príspevok o 100 eur vyšší, čiže 669, my navrhujeme, aby to nebolo o 100 eur, ale o 300 eur, čiže aspoň 860... 869 eur mesačne. Mnohí si z vás pamätáte nedávnu vážnu, smutnú udalosť, kedy sa stala tragédia na Liptove, kde matka v náručí s 9-ročným dieťaťom v zúfalstve sa postavila pred idúci vlak a poukázala takýmto bolestným spôsobom na dlho zanedbávaný... zanedbávanú a mimoriadne ťažkú situáciu rodín a osobitne jednorodičovských domácností, ktoré sa starajú o zdravotne znevýhodnené deti.
Tak ako som spomínal, každý z vás určite takúto rodinu pozná a viete, ako ťažko sa takýmto rodinám žije. A keďže naše hnutie SLOVENSKO sa vždy zastávalo chorých, starých a tých, ktorí si nevedia pomôcť, pretože bohatí a silní ľudia, tí si vedia pomôcť, tí prežijú, tí to zvládnu, ale štát, silný štát, ako hovoria predstavitelia vládnej strany SMER, ako hovoria predstavitelia strany HLAS, ktorí sa nazývajú sociálnymi demokratmi, tak ja osobne som očakával, že prvé zákony, ktoré bude nová vláda prijímať v tomto volebnom období, budú najmä o tom, aby sa vláda postarala o tých slabých a chorých, o tých, ktorí to potrebujú.
Bohužiaľ, dočkali sme sa zákonov, ktoré potrebovali najprv zničiť a zrušiť špeciálnu prokuratúru, rozobrať verejnoprávnu televíziu na franforce, v podstate ju zrušiť, dosadiť si tam svojho riaditeľa, svojich ľudí, taktiež zákon, ktorý sme dlho diskutovali v pléne, a to je znižovanie trestov pre zločincov, našťastie tam zasiahol Ústavný súd a pozastavil účinnosť, ale od vládnych strán, ktoré sa nazývajú sociálnymi demokratmi, som takýto zákon nezachytil, práve preto prichádzame my ako opozičné hnutie SLOVENSKO s takýmto návrhom.
A chcem vás všetkých poprosiť, aby sme vypočuli slová prezidenta Petra Pellegriniho, aby sa z takýchto vecí nerobila politika, aby sme nevybíjali z toho politický kapitál, že teraz to možno predkladá opozičná strana alebo to predkladá hnutie, ktoré vám nie je po vôli, a chcete ho zrušiť, chcete ho ostrakizovať, predstavitelia vládnej strany SNS nás nazývajú vredmi, tak chcem, aby ste sa povzniesli nad túto politiku vašich hlavných predstaviteľov, a možno tí poslanci, ktorí sme teraz v pléne, ktorí ste prišli dnes do roboty, vládni poslanci, aby ste možno snažili sa presadiť v tých vašich stranách to, že aby sme pomohli fakt tým rodinám, ktoré sa starajú dennodenne, v podstate niektoré celý život o svoje ťažko zdravotne znevýhodnené deti.
Dať im navyše mesačne 300 eur nie je žiadny veľký peniaz pre štát, obzvlášť keď sme v prvých mesiacoch tejto vlády zaregistrovali, že si ministri premiér zvýšili mesačne platy o 3- až 5-tisíc eur, obzvlášť v čase, keď rokujeme o zákone lex atentát, a v tomto zákone schvaľujeme rentu pre Roberta Fica, doživotnú rentu vo výške niekoľko tisíc eur. Keď mu schvaľujeme, alebo schvaľujete mu chcete schváliť ochranku doživotnú, šoféra doživotného, v čase, keď vládni ministri si lietajú za štátne a v podstate za peniaze daňových poplatníkov na vládnom špeciále na futbal. Na jednej strane si zvýšia platy o 5-tisíc eur mesačne – a ešte aj výlet na futbal, na EURO ’24 im zaplatia daňoví poplatníci.
Žijeme v dobe, kedy si koaličný partner vytrucuje nové ministerstvo, ktoré bude stáť 200 mil. eur ročne, keď zistíme, koľko stojí nájom tohto ministerstva, tak je to raz toľko, ako keď sa, keď išla do nájmu ministerstvo regionálneho rozvoja za Veroniky Remišovej, ktorá vysúťažila cenu 10 eur mesačne na meter štvorcový, nové ministerstvo cestovného ruchu a športu stojí 20 eur meter štvorcový.
V čase, keď sa peniaze, uvažuje sa, že by sa mali kúpiť ešte nové stíhačky F16, lebo tých 14 nám nestačí, tak hovorím si, či nie je čas sa zamyslieť aj nad tými, ktorí to najviac potrebujú, nad rodičmi, ktorí majú takéto ťažko zdravotne znevýhodnené deti.
Osobne si myslím, že možno to jedno krídlo tej stíhačky by nám mohli dodať neskôr, alebo by nemuselo byť zriadené to ministerstvo za 200 mil., alebo mohol by aspoň byť v normálnych reálnych nájmoch, normálnych, reálnych nájomných cenách. A vtedy by sme vedeli vyčleniť tých pár stovák eur pre tieto rodiny, ktoré to veľmi potrebujú a ktoré, mnohé z nich nemajú ani vplyvných podnikateľov v rodine, ani vplyvných poslancov, ani ministra, ani premiéra, ale sú odkázaní na dennodenný život takto ťažko skúšaní iba so svojím dieťaťom.
Prosím vás, vládni poslanci, skúste zvážiť, či by nebolo na čase možno prijať a urobiť veľké gesto a prijať jeden opozičný návrh a ukázať ľuďom na Slovensku, že vy chcete ten zmier, že vy chcete ukázať nejaký, nejaké gesto. Pamätám si, ako sme počas našej vlády schvaľovali aj opozičné zákony, keď bol ten zákon dobrý, keď mal ten zákon zmysel, keď ten zákon mal pomôcť ľuďom, tak sme pristúpili aj na schválenie opozičného zákona. Či to boli návrhy zo strany HLAS, SMER, boli sme ochotní pristúpiť, ak, ak tá situácia to vyžadovala, a bolo to potrebné, boli sme ochotní urobiť to gesto.
Tak teraz vás chcem poprosiť, vážení predstavitelia vládnej koalície, ak nemáte radi naše hnutie, nemáte radi nášho lídra, nemáte radi mňa, nechcete chodiť do relácií, lebo viete, že takto nás zakážete, že takto nás budete ostrakizovať, prosím, zahlasujte aspoň za tento zákon a kľudne si urobte tlačovku, že ste to urobili vy, že je to vaša zásluha, že bez nás by ten zákon neprešiel, kľudne si to odprezentujte vo všetkých médiách, ja budem rád, keď budeme môcť aspoň tato pomôcť týmto rodičom a týmto rodinám.
Neviem, čo ešte viacej by som mohol povedať, asi všetky slová, ktoré som chcel, sa mi minuli, ale na záver asi by som len chcel vás poprosiť, ak máte trochu svedomia, trochu srdca, trochu cítenia, skúste prekonať tú politiku, ako hovoril Peter Pellegrini, a pomôžme týmto rodinám. Nemusíme im dávať milióny, nemusíme im dávať päťtisícové mesačné navýšenia, stačí, keď im zvýšime o tých 300 euro mesačne, aby mohli dôstojne žiť.
Ďakujem veľmi pekne.
Vystúpenie 25.6.2024 12:44 - 12:45 hod.
Michal ŠipošVážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, do legislatívneho procesu prekladám za skupinu poslancov návrh zákona, ktorým sa mení zákon č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
V predkladanom návrhu zákona navrhujeme zvýšiť peňažný príspevok na opatrovanie detí o 200 eur, to je zo súčasnej...
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, do legislatívneho procesu prekladám za skupinu poslancov návrh zákona, ktorým sa mení zákon č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
V predkladanom návrhu zákona navrhujeme zvýšiť peňažný príspevok na opatrovanie detí o 200 eur, to je zo súčasnej sumy 100 eur na 300 eur. Rozdiel oproti súčasnej právnej úprave spočíva v tom, že sa strojnásobuje príspevok na opatrovanie v prípade opatrovania fyzických osôb s ťažkým zdravotným postihnutím, ak ide o dieťa alebo viacero nezaopatrených detí.
Ďakujem za pozornosť a zároveň sa hlásim ako prvý do rozpravy.
Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.6.2024 11:43 - 11:45 hod.
Michal ŠipošMyslím si, že veľmi dobre si zhrnul tú situáciu, čo sa týka cien potravín. Vieme veľmi dobre, že tento problém je dlhodobý. Škoda, že to riešenie, ktoré si teraz predstavil, sa nepodarilo zaviesť ešte počas našich vlád. Ale máme tu novú vládu, takmer deväť mesiacov po voľbách, ja si pamätám veľmi dobre, ako terajší vládni poslanci hovorili o tom, ako oni zastavia zdražovanie, ako už potraviny na...
Myslím si, že veľmi dobre si zhrnul tú situáciu, čo sa týka cien potravín. Vieme veľmi dobre, že tento problém je dlhodobý. Škoda, že to riešenie, ktoré si teraz predstavil, sa nepodarilo zaviesť ešte počas našich vlád. Ale máme tu novú vládu, takmer deväť mesiacov po voľbách, ja si pamätám veľmi dobre, ako terajší vládni poslanci hovorili o tom, ako oni zastavia zdražovanie, ako už potraviny na Slovensku budú lacnejšie. Pamätný je ten bilbord strany HLAS, kde sa pýta Peter Pellegrini, či chcete lacnejšie potraviny, tak ich treba voliť. Pamätáme si, ako poslanci SMER-u hovorili o tom, aký štát má byť silný.
Takže ja sa pýtam, že za deväť mesiacov od volieb, čo konkrétne urobil tento silný štát pod vedením SMER-u, HLAS-u, SNS. Ako zlacnili potraviny, čo preto spravili? Ako je možné, že nakupujeme, alebo ľudia v Poľsku nakupujú o 65 % drahšie potraviny v tom istom reťazci, tie isté potraviny ako na Slovensku?
Takže poprosil by som vládnych poslancov, aby sa vyjadrili, ako je to možné, že deväť mesiacov po voľbách neboli ochotní prísť s nejakým konkrétnym návrhom a takýto návrh musí predkladať opozícia.
Pri hlasovaní pri tomto zákone sa ukáže, či budú politikárčiť, alebo úprimne chcú znižovať ceny potravín na Slovensku, takže som veľmi zvedavý, ako budú hlasovať a či úprimne im ide o to, aby sa potraviny na Slovensku znižovali. Alebo ceny potravín.
Takže ďakujem veľmi pekne, pán poslanec Jakab. Verím, že sa vládni poslanci vyjadria k tomu, prečo tak draho musíme aj deväť mesiacov po voľbách nakupovať potraviny napríklad oproti Poľsku v tom istom reťazci tie isté potraviny.
Ďakujem pekne.
Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.6.2024 11:43 - 11:43 hod.
Michal ŠipošJeden príklad za všetky. Včera o 20.00 h zasadá gestorský výbor, kde rieši...
Jeden príklad za všetky. Včera o 20.00 h zasadá gestorský výbor, kde rieši úpravy, zmeny, pozmeňujúce návrhy krížom-krážom, kto niečo rýchlo donesie, tak poďme sa tým zaoberať. Tak dôležitá vec! Tak dôležitý zákon, ktorý prezentujete, vážení vládni kolegovia, ministri, poslanci, bývalý policajný prezident. A vy proste to potrebujete takto rýchlo v skrátenom legislatívnom konaní 20.00 h večer rýchlo schváliť, lebo aby ste to mali už za sebou, aby už nastal ten pokoj, mier, aby už, aby už všetko bolo vyriešené, a na základe toho sa už, ako to povedal pán Kaliňák, už sa nebude eskalovať napätie, už sa to upokojí, už bude kľud, už bude ten pokoj.
Ja si osobne myslím, že toto je veľmi zlá cesta, ktorou ste sa vybrali. Tak ako zlou cestou sa vybrali už predtým vaši kolegovia, či to bolo pri organizovaní protestov, keď celý civilizovaný svet hovoril, videl, že ide o pandémiu COVID-19, keď vo všetkých civilizovaných krajinách opozícia spolupracovala s koalíciou, pretože vedeli, že ide o veľmi nebezpečný vírus, že treba nosiť rúška, že sa treba testovať, že sa treba očkovať. Všade, každý normálny civilizovaný svet to robil. Počúvali odborníkov, počúvali ľudí, ktorí sa tým celoživotne, celoživotne zaoberajú, ktorí to študujú. No vy ste si vybrali cestu protestov, lebo ste to potrebovali politicky zneužiť. A mnoho z tých ľudí, ktorí sa zúčastnili tých protestov, poväčšine starších ľudí, bolo nakazených a veľa z nich aj umrelo. To nám hovorili osobne pozostalí po týchto ľuďoch.
Potom sa môžme vrátiť k tomu, ako ste vy upokojovali situáciu a vypočuli ste si iný názor.
Áno, keď prišiel možno kontroverzne opozičný poslanec na svojom aute a povedal vám svoj názor, ktorý sa vám nepáčil, aká bola vaša reakcia upokojenia, ukľudnenia situácie? Počkali ste si na políciu, keď ho vykáže? Slušne ste ho išli poprosiť? Nie! Jeden poslanec terajší naskočil na to auto a začal trhať káble. Druhý poslanec terajší v jeho vlastnom aute ho fyzicky napadol úderom ruky do tváre a tento istý poslanec tu dnes bude hovoriť, že on nepočul "prepáč" od opozičných kolegov. On, ktorý fyzicky napáda, udiera bývalého premiéra Slovenskej republiky, poslanca Národnej rady v jeho aute, on sa pýta, že nepočul od opozičných kolegov "prepáč"!
Takto by sme mohli pokračovať, vážení kolegovia, ako ste sa vy správali, ako ste provokovali, ako ste sa vysmievali ľuďom, keď nesúhlasili s tým, čo robíte. Ja si doteraz pamätám, keď premiér Robert Fico bol v Prahe na zasadnutí V4. Premiér Fiala ho usmerňoval, aby išiel do miestnosti, kde sa mali stretnúť, asi 100 metrov odtiaľ protestovali ľudia a nesúhlasili s tým, že ako sa vláda Slovenskej republiky chová k Ukrajine, ako sa vtiera Rusom a Putinovi, a vtedy tí ľudia úprimne nazlostení tam protestovali. Viete, čo urobil Robert Fico? Povedal Fialovi, premiérovi Českej republiky: „Počkaj ja sa idem ešte pozdraviť týmto ľuďom." Vysmial sa im do tváre a zakýval im!
Ľuďom, ktorí boli nahnevaní, ktorým sa nepáči politika vlády, premiér Slovenskej republiky ide zakývať a vysmiať sa im do tváre. Ľuďom, ktorí sú nahnevaní, ľudia, ktorí, ktorí sú frustrovaní z toho, ako sa správate k našim susedom z Ukrajiny. Priateľsky s úsmevom na tvári, vysmiaty im bol zakývať. To je provokácia! To viete veľmi dobre, pán Kaliňák! To je provokácia!
A potom poďme k tomu nehoráznemu činu. Áno, atentát na premiéra Slovenskej republiky a takýto útok je neprípustný. Je to niečo neuveriteľné a toto by sa nemalo diať v civilizovanej krajine. Súhlasím s tým! Bol som šokovaný, keď som to videl, čo urobil tento zmätený dôchodca. Ale ešte viac som bol šokovaný, keď som si vypočul v ten deň pána Blahu, vášho kolegu, keď som si vypočul pána Danka, ktorý síce aspoň potom na grémiu mimo kamier povedal: „Viete čo, ja som to, v ten deň som vybuchol, beriem to späť." Aspoň tam to povedal na tom grémiu, ale od Blahu som nepočul "prepáčte", pán Glück. Nepočul som prepáčte! Vy ste tu hovorili, že chcete počuť "prepáčte". Tak vám hovorím, že som od pána Blahu nepočul "prepáčte".
O tri dni na internete si vypočujem vášho kolegu koaličného pána Michelka, ktorý tu hovorí o tom, že my sme vredy, ktorý tu hovorí o tom, že nás treba zničiť, zlikvidovať, ostrakizovať.
Toto je ten pokoj? Toto je ten kľud? Toto je to zmierenie? Pozrite si to video, možno ste ho nevideli. Pozrite si ho!
A takto by sme mohli, takto by sme mohli pokračovať v tom, ako vy si predstavujete pokoj, zmierenie, upokojenie situácie, deeskaláciu napätia. Ja si osobne myslím, že ak to myslíte úprimne, snažíte sa to prezentovať, že fakt vám ide o ten zmier, tak poďme touto cestou, ktorú nastavila prezidentka Čaputová s prezidentom Pellerginim, kde žiadali všetkých zástupcov politických strán, predstaviteľov aj koalície, aj opozície: sadnime si za okrúhly stôl, poďme sa o tom baviť systematicky. Zavolajme odborníkov, ktorí celý život riešia bezpečnostnú situáciu, ktorí sa tým zaoberajú, celý život to študujú. Poďme vytvoriť okrúhly stôl, poďme si tam povedať argumenty, vládne, opozičné, argumenty, vypočujme si aj argumenty odborníkov a poďme to riešiť systémovo, tak ako to hovoria kolegovia z opozície. Počkajme si na závery nezávislého vyšetrovania.
Čo patrí ku politickej kultúre viac, ako keď takýto brutálny útok na premiéra Slovenskej republiky sa stane, aby odstúpil v ten deň minister vnútra? Z úcty k premiérovi Slovenskej republiky. V každej jednej civilizovanej krajine, keď sa stane takýto, nie takýto, oveľa menší hrozný čin, premiér alebo minister zodpovedný za tento rezort, ten minister jednoducho prevezme politickú zodpovednosť.
Ja si pamätám, keď spadlo lietadlo s našimi vojakmi, ktorí sa vracali tuším z Afganistanu alebo z Iraku, neviem presne, pán minister, vtedy Kašický tuším, odstúpil, pretože to bolo... (Reakcia z pléna.) Nie? Mne sa zdá, že to nebol Liška, ale v poriadku, ale ten minister odstúpil. Ten minister odstúpil, pretože prevzal politickú zodpovednosť!
Pri vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, minister kultúry, pod ktorý rezort patrí, patria novinári, odstúpil. A takto by som vám mohol hovoriť jeden príklad za druhým, v civilizovaných, slušných krajinách. U nás po veľkom tlaku, obrovskom tlaku odstúpil potom aj Kaliňák, áno, ale odstúpil nakoniec, už keď boli, celé Slovensko bolo v uliciach, aj Kaliňák!
Ale tu sa stane útok na premiéra Slovenskej republiky, o ktorom premiér Slovenskej republiky, ten istý premiér, pred mesiacom hovorí, že také niečo hrozí, že tu môže byť zavraždený alebo môže byť útok na vládneho predstaviteľa, stane sa tento skutok, dostane štyri guľky do tela, a minister vnútra povie, že nikto nezlyhal, všetko je okej.
Je toto podľa vás normálne?! Podľa mňa nie.
Potom sa zistí, že šéf ochrankárov bol dosadený okresný predseda HLAS-u, nejaký tréner džuda, ktorý má zastrešovať ochranku, aby všetko bolo stopercentne zabezpečené. Odpoveď ministra vnútra: Viete čo, on mal celú skrvavenú košeľu, on tam vtedy bol, takže všetko je v poriadku.
Podľa mňa keď sa stane takýto brutálny útok na premiéra Slovenskej republiky, niečo nebolo v poriadku. Niekto zlyhal. Niekto urobil chybu. Obzvlášť, keď premiér Slovenskej republiky mesiac predtým hovorí, že takéto niečo hrozí. Ja už neviem, čo viac sa musí stať, aby minister vnútra odstúpil. Z úcty k premiérovi Slovenskej republiky teraz hovorím. Čiže osobne si myslím, že nezačali ste dobre. Tak ako to bolo pri obrovskom, obrovskej pandémii covid, ktorý tu niektorí poslanci Národnej rady, splnomocnenci vlády spochybňujú. Takisto pri tých protestoch, ako ste ich zvolávali a priamo ste vystavovali riziku týchto ľudí, tak ako ste reagovali pri útoku na premiéra, ako reagoval minister vnútra, tak by sme mohli pokračovať pri presadzovaní a rýchlom, tvrdom presadzovaní zákonov, ktoré rozdeľujú túto spoločnosť, ktoré rozoberajú právny štát, ktoré ničia verejnoprávnosť. Ako keby ste to nepochopili. Ako keby ste nechceli pochopiť ten jav, že tieto veci rozdeľujú spoločnosť.
Váš názor je: ideme si tvrdo presadiť svoje, hlava-nehlava, nám to je jedno, proste v skrátenom legislatívnom konaní, proste budeme obmedzovať rozpravu. Za deväť mesiacov, pán Gašpar, za deväť mesiacov, odkedy ste vyhrali voľby, sa deväťkrát skracovala rozprava poslancom. Obmedzovala sa rozprava! Deväťkrát za deväť mesiacov!
Keď toto spravil Richard Sulík raz v dvetisícdesiatom, tak tu ste išli všetci skákať dva metre pod strop, možno neboli ste tu všetci, kolegovia, ale ja si pamätám, pozeral som to vtedy v televízii, Roberta Fica, bol to obrovský škandál, že si to Richard Sulík dovolil urobiť. Raz!
Teraz je to už štandard, je to normálna vec, skrátime, však v pohode, nie, je to v súlade so zákonom, tak čo, budeme skracovať, budeme brať možnosť poslancom opozície.
Včera napríklad moji kolegovia desiati nemohli ani vystúpiť, lebo už nezvýšil na nich čas a chceli by niečo povedať. Boli sme zvolení občanmi Slovenskej republiky, chceli sme mať, prejaviť svoj názor v tomto pléne, ale nie, vy ste si povedali, že vy to potrebujete skrátiť, lebo kto tu bude sedieť pri RTVS-ke dva-tri dni naviac? Veď ide leto, prázdniny, prečo by sme tu mali ešte sedieť a rokovať? To nie, pán poslanec, to neznamená, že keď tu teraz všetci nesedia, tak ako nesedia u vás všetci, že to nepozerajú a že si to nevnímajú. Možno vo svojich poslaneckých kanceláriách.
Takže vy proste idete tvrdo rušiť RTVS, rušiť ÚŠP, rozobrať tých prokurátorov, rozbiť tých policajtov, pretláčať svojich ľudí, okresných predsedov na dôležité pozície v štáte. Na dôležité pozície, kde majú byť odborníci, aspoň ten šéf ochranky mal byť ten odborník a nie okresný predseda HLAS-u!
Obchádzať zákon o dlhovej brzde, zákon o rozpočtovej zodpovednosti, kde jasne ste si vy všetci zadefinovali v minulosti, že keď sa bude dlh navyšovať, verejný dlh, tak jednoducho platy vládnych činiteľov sa zamrazia, lebo tak je to fér. Proste teraz ste prišli k moci a žiadny zákon o rozpočtových pravidlách neplatí, však načo, však si zvýšime platy, poďme na to, páni ministri, poďme na to, poďme si ich zvýšiť, však čo, sme pri moci. Minister o tritisíc, podpredseda vlády 3 300, predseda vlády takmer päťtisíc, obídeme zákon, zvýšime si platy.
Toto je jasné, že to provokuje tých ľudí. Jasné, že je to výsmech do tváre slušným ľuďom, poctivo zarábajúcim peniaze, ktorí fungujú na základe nejakých pravidiel, keď vládni predstavitelia tie pravidlá obchádzajú s úsmevom na tvári, idú sa pozdraviť ľuďom, ktorých to trápi, a vysmiať sa im do tváre. Jasné, že ich to provokuje, jasné, že sú z toho nahnevaní a frustrovaní!
Takto by som tu mohol hovoriť o ďalších a ďalších príkladoch, ako ste podľa mňa úplne zle pristúpili k tejto vážnej situácii v súvislosti s útokom na premiéra Slovenskej republiky.
Osobne si myslím, že už po slovách Roberta Fica, ktorý hovoril, že takéto niečo hrozí, netrebalo prijímať žiadny nový zákon a žiadnu legislatívu, trebalo jednoducho posilniť bezpečnosť a ochranu ústavných činiteľov, možno netrebalo chodiť provokovať ľudí do regiónov, ktorí žijú z minimálnych platov, a keď tam už prišiel nejaký pomätený dôchodca so zbraňou, tak mal byť eliminovaný profesionálmi. A ak nebol eliminovaný, ak zaútočil na premiéra Slovenskej republiky, v ten deň mal minister vnútra odstúpiť a povedať: Prepáčte, beriem za to a prevezmem za to plnú politickú zodpovednosť. Posilniť ochranku, posilniť bezpečnosť, nechodiť provokovať ľudí, toto trebalo urobiť, jednoduchá vec.
A teraz si myslíte, že keď v skrátenom legislatívnom konaní budete pretláčať premiérovi a jedine vychádza to na Roberta Fica, čiže Robertovi Ficovi idete teraz zabezpečiť doživotnú rentu, že teraz budete obmedzovať práva na zhromažďovanie občanov Slovenskej republiky, že teraz už na základe toho nebudú môcť protestovať pred prezidentským palácom, lebo je tam 50 metrov a teraz 50 metrov od paláca alebo od plota? No predpokladám, že od plota. To znamená, že sa už nebude protestovať pred prezidentským palácom, lebo ako by to vnímal pán Pellegrini, nový prezident, ktorý nepotrebuje protesty na námestí.
Kúpi si, kúpi si byt Erik Kaliňák alebo mu ho kúpi jeho strýko pán Robert Kaliňák na námestí SNP a už ani na SNP sa nebude dať robiť protesty, lebo tam bude bývať europoslanec, bude tam mať byt. (Reakcia z pléna.) No super nápad, perfektné! (Rečník ukázal smerom do pléna.) Môžte sa prihlásiť, pán Jarjabek, a slušne môžte povedať niečo k tomu. Môžte slušne niečo povedať, lebo na to, že ste tu takto dlho a sa tu tvárite, že ste operný virtuóz, tak by ste sa mohli aj trošku slušnejšie správať, alebo operetný spevák, alebo neviem čo ste, kľudne sa prihláste a dajte mi faktickú, keď chcete, nevykrikujte tu!
Čiže pod rúškom toho, že vy chcete verejnosti povedať o tom, že vy chcete zabezpečiť bezpečnosť a že chcete, aby tu bolo upokojenie spoločnosti, tak vy idete zabezpečiť doživotnú rentu Robertovi Ficovi a idete obmedziť právo na zhromažďovanie, ktoré máme v Ústave Slovenskej republiky. Samozrejme, mrzí ma, že niektorí opoziční kolegovia sa tešia z toho, že ste si ich vypočuli, že ste boli ochotní si ich vôbec vypočuť. No mne to príde strašné, takto v skrátenom legislatívnom konaní tu sa tváriť, že tento zákon je lex atentát. Veď to je choré, čo to má, jakú to má súvislosť s týmto?
Pamätám si, ako v 2017. roku Robert Fico ako sociálny demokrat natočil video z Afriky. Video bolo o tom, že poslanci Národnej rady si chceli zvyšovať platy o tisíc euro. A Robert Fico vtedy hovoril, že toto je neprípustné a keď toto sa stane, že si poslanci zvýšia platy o tisíc euro, tak je ochotný aj svoju funkciu premiéra položiť. A teraz si predstavte, ten Robert Fico, on to nechce, on nechce ten papalášizmus, on nechce tie renty, no ale tak jeho kolegovia mu tu teraz budú schvaľovať renty, proti ktorým on zásadne ako sociálny demokrat nesúhlasí proti takémuto papalašizmu, predpokladám, keď to povedal v roku 2017.
Ja neviem, či to je dobrá cesta. Potom si ľudia na Slovensku môžu povedať, že Robert Fico, ktorý veľakrát býval na podivných miestach u daňových podvodníkov, jeden istý čas, dlhý čas bol susedom Mariána Kočnera, nosil veľmi drahé hodinky a ukazoval sa na luxusných dovolenkách, tak potom si ľudia môžu hovoriť, že odkiaľ má Robert Fico takýto príjem. Ja chápem, že keď mu schválite doživotnú rentu, tak bude si môcť, budú, bude si môcť Robert FIco povedať, že ale vidíte, ja mám doživotnú rentu, ja to mám z čoho platiť, ten vysoký životný štandard. A potom sú tu podozrenia, že takto chcete legalizovať príjmy Robertovi Ficovi. Načo to robíte? Načo ho vystavujete takémuto lynču ďalšiemu, alebo načo ho vystavujete takémuto ohrozeniu, kde zase len ľudia budú z toho nahnevaní, frustrovaní, práve tí ľudia, ktorí žijú v tých regiónoch, ktorí veria tej sociálnej demokracii.
Tento narýchlo šitý zákon v skrátenom legislatívnom konaní vôbec nerieši to, pod akým rúškom ho prezentujete. Nerieši zlepšenie bezpečnostnej situácie, ale rieši zlepšenie zabezpečenia životnej situácie Roberta Fica a policajnú šikanu ľudí, ktorí žijú na Slovensku.
Ak chcete riešiť jeho rentu, ak chcete riešiť jeho ochranku po tom, ako bude na dôchodku, prečo to nejde riadnym legislatívnym procesom, prečo to nejde cez odbornú diskusiu? Prečo takto rýchlo teraz to potrebujete robiť?
Dobre, každopádne, vidím, že je to, ako sa, ako hovorí klasik, hádzanie hrachu o stenu, ja chcem ešte na záver prečítať náš pozmeňujúci návrh, ktorý som predložil ešte predtým, ako zasadal včerajší gestorský výbor. Vidím, že niektoré body z toho ste si osvojili, lebo zase je to narýchlo, nepripravené, šité horúcou ihlou. My sme v našom hnutí presvedčení, že tento zákon by mal, by ste mali stiahnuť, mal by ísť riadnym legislatívnym procesom. Ak tam chcete riešiť rentu Roberta Fica, mal by sa ten zákon volať riešenie zabezpečenia finančného Roberta Fica alebo premiéra Slovenskej republiky, nemal by sa volať lex atentát alebo zákon o zlepšení bezpečnostnej situácie v Slovenskej republike, a práve preto teraz prečítam pozmeňujúci návrh, kde navrhujeme vypustiť všetky body. Takže teraz prečítam môj pozmeňujúci návrh.
Pozmeňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Michala Šipoša k vládnemu návrhu zákona o niektorých opatreniach na zlepšenie bezpečnostnej situácie v Slovenskej republike, číslo parlamentnej tlače 364.
1. Čl. I sa vypúšťa.
Nasledujúce články sa primerane prečíslujú.
2. Čl. II sa vypúšťa.
Nasledujúce články sa primerane prečíslujú.
3. Čl. III sa vypúšťa.
Nasledujúce články sa primerane prečíslujú.
4. Čl. IV sa vypúšťa.
Nasledujúce články sa primerane prečíslujú.
5. Čl. V sa vypúšťa.
Nasledujúce články sa primerane prečíslujú.
6. Čl. VI sa vypúšťa.
Nasledujúce články sa primerane prečíslujú.
7. Čl. VII sa vypúšťa.
Nasledujúce články sa primerane prečíslujú.
8. Čl. VIII sa vypúšťa.
Nasledujúce články sa primerane prečíslujú.
Na záver chcem požiadať, aby sa o každom jednom bode hlasovalo samostatne.
Ďakujem, skončil som.
Vystúpenie v rozprave 21.6.2024 11:43 - 12:07 hod.
Michal ŠipošĎakujem pekne za slovo, pán predsedajúci, budem reagovať na faktickú poznámku pána poslanca Glücka.
Pán poslanec, návrhy zákonov sa neprijímajú len pre vlády SMER-u. Obsah a znenie zákona nemá byť taký, ktorý umožní komukoľvek, nielen vláde SMER-u alebo vám konkrétne, zneužiť jeho výklad na nejaké svojvoľné rozhodnutie. Po vás môže prísť iná vláda, ktorá, strany, ktorá nemusí...
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci, budem reagovať na faktickú poznámku pána poslanca Glücka.
Pán poslanec, návrhy zákonov sa neprijímajú len pre vlády SMER-u. Obsah a znenie zákona nemá byť taký, ktorý umožní komukoľvek, nielen vláde SMER-u alebo vám konkrétne, zneužiť jeho výklad na nejaké svojvoľné rozhodnutie. Po vás môže prísť iná vláda, ktorá, strany, ktorá nemusí byť v súčasnosti ani v Národnej rade, ktorú si ani nevieme predstaviť, aká vláda bude zložená. Nám ide o to, že takto sa právna úprava, dobrá a kvalitná právna úprava neprijíma. Nemôže byť jediným motívom jediný osamelý čin.
Tiež ma trošku znepokojuje, ako sa v tomto pléne argumentuje trestným konaním, ktoré stále prebieha. Ja napríklad nepoznám obsah trestného spisu voči pánovi Cintulovi. Čiže ja neviem posúdiť to, čo ste tvrdil vy, či ten čin bol motivovaný tými skutkami a či naozaj priamo súvisia s nejakými zhromaždeniami. Ak to viete vy a máte tieto informácie, neviem odkiaľ. Ale my nemôžme takto izolovane a takto veľmi účelovo prijímať právnu úpravu len na základe jedného skutku, ktorý sa stal. Vyspelý, sebavedomý, demokratický štát si musí vedieť poradiť aj s istou mierou možno možného rizika pri výkone práv a musí byť schopný naňho primeraným spôsobom a tak ako aj iné štáty vo svete reagovať. Nemôžeme ísť cestou obmedzovania občanov len preto, aby sme naplnili nejakú možno až nad mieru nejakú prevenciu tam, kde možno dôvody ani nie sú.
A prestaňme spájať, prestaňme spájať atentát s protestmi, lebo to nikde nikto zatiaľ nepreukázal a myslím si, že sa to ani nepreukáže, pretože naše protesty, ktoré boli voči tejto vláde, boli vyjadrením slobodného názoru občanov a občaniek. Diali sa v súlade so zákonom, o čom svedčí to, že neboli nikdy rozpustené. A vy nemôžte takto účelovo zavádzať pri prijímaní tak vážnej úpravy, akou je lex atentát a tak... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Vystúpenie v rozprave 20.6.2024 19:27 - 19:37 hod.
Michal ŠipošChcem pozdraviť všetkých kolegov, ktorí vydržali tuná ešte 19.28 h byť v tomto pléne a neužívajú si voľno, neužívajú si čas so svojimi rodinami, ale poctivo tu sedia a snažia sa argumentovať. Bohužiaľ, je to, sú to len argumenty zo strany opozície, tak ako sme vždy zvyknutí. Pretože vždy, keď išlo o zákony, kde koalícia nemá argumenty, tak vždy nám skracujú rozpravu, vždy nám obmedzujú čas, vždy jednoducho chcú, aby...
Chcem pozdraviť všetkých kolegov, ktorí vydržali tuná ešte 19.28 h byť v tomto pléne a neužívajú si voľno, neužívajú si čas so svojimi rodinami, ale poctivo tu sedia a snažia sa argumentovať. Bohužiaľ, je to, sú to len argumenty zo strany opozície, tak ako sme vždy zvyknutí. Pretože vždy, keď išlo o zákony, kde koalícia nemá argumenty, tak vždy nám skracujú rozpravu, vždy nám obmedzujú čas, vždy jednoducho chcú, aby to mali čo najskôr z krku, pretože argumenty nie sú. Tie argumenty, ktoré sa snažia nám predstaviť, alebo oficiálne ich musia niekde povedať, niekde napísať, tak tie argumenty nesedia, pretože aj ich vlastní kolegovia ich usvedčujú z klamstva. Proste niektorí nevydržia, myslia si, že sú páni vesmíru, že môžu búrať semafory a nič sa im nestane a oni to jednoducho povedia natvrdo ako pán predsedajúci. Proste oni chcú štátnu televíziu, to všetci vieme, oni sa tu nechcú hrať na nejakú verejnoprávnu, kde by zazneli názory z jednej, z druhej strany, že by bola nejaká férová súťaž, že by sme bojovali o argumenty, kto má lepšiu, kto má lepší argument, kto, kto jednoducho ten svet vidí inak. Oni chcú, aby sa proste v tejto televízii v RTVS, po novom STVR, rozprávala už len ich pravda. Toto každý súdny, príčetný človek vie a vidí.
Ja chcem ešte využiť tento čas, ktorý mi dovolili vládni poslanci na to, aby som sa vyjadril, aj keď mnohí moji kolegovia sa už nemôžu vyjadriť, lebo nevyšiel na nich čas, tak skúsim týchto osem minút využiť a prihovoriť sa občanom Slovenskej republiky, pretože vládnym poslancom, bohužiaľ, už nemá zmysel sa prihovárať.
Ja som si myslel, že niektorí vládni poslanci, ktorí sú možno prvýkrát v parlamente, alebo možno sú to poslanci, ktorých som si myslel, že majú ešte nejaké možno svedomie, alebo majú nejakú vnútornú silu sa postaviť tomu zlu, ktoré tu pretláčajú tých deväť mesiacov, ale pochopil som, že pri zákone, kedy sa skracovala premlčacia doba pri znásilnení, kedy sme ich vyslovene prosili, aby to nerobili, aby nehlasovali o takto brutálnom zásahu, tak jednoducho vtedy sa odhalili tie charaktery a ukázalo sa, že oni nemajú tú silu, aby sa postavili tomu zlu.
Proste už len čakajú, kedy to dnes zbehne a budú môcť zahlasovať za to, aby SNS-ka, aby Andrej Danko, aby pán Huliak, Kotlár a všetci predstavitelia SNS-ky mali konečne svoju televíziu. Lebo oni si myslia, že keď budú mať svoju televíziu, že oni sa udržia pri moci. To je, celé to je len o tom.
Vystrašení po eurovoľbách vedia, že keď nebudú mať hlasnú trúbu, tak proste ich vystrieda REPUBLIKA v ďalších voľbách. Proste príde Mazurek, Uhrík a ich rozsekajú, rozbijú ich na sociálnych sieťach, lebo vedia rýchlejšie rozprávať blbosti, vedia viacej si vymyslieť hoaxov a dezinformácií a tá stará garda s pánom Michelkom, pri všetkej úcte, HZDS, tam jednoducho už, už nestíhajú týmto novodobým mudrlantom, ktorí ich prečíslili v eurovoľbách.
Čiže dnes sa, páni a dámy, bavíme o tom, že či posledný pokus SNS-ky ovládnutím Slovenskej televízie a rozhlasu sa, jednoducho či sa im podarí zachrániť na politickej scéne. Samozrejme, že odkedy sú pri moci, nemajú absolútne žiadnu hanbu, nemajú absolútne žiadnu chuť pomáhať ľuďom robiť veci, o ktorých sme sa tu bavili, ktoré sľubovali na bilbordoch krížom-krážom znižovanie cien energií, znižovanie cien potravín, výstavby nových centier, nemocníc, proste pomoci toho, čo sľubovali, jednoducho sa nedočkáme. Dočkávame sa toho, že nám skracujú rozpravy, že rozbíjajú elitných vyšetrovateľov, aby už nevyšetrovali ich zločiny, rozbíjajú a ničia špeciálnu prokuratúru, aby elitní prokurátori už nerobili svoju robotu. Jednoducho dosadzujú si svojich ľudí do súdnej rady.
No a čerešnička na torte je štátna verejnoprávna televízia, ktorá už bude chrliť len ich pravdu a ich názory, ktoré, o ktorých všetci dobre vieme. Veď za tých deväť mesiacov sa už nazbieralo veľa odborníkov, či pán Huliak, expert na CO2, pán Kotlár, expert na pandémie, pán Danko, samozrejme, tie semafory, pani Šimkovičová, odborníčka na konferencie v Dubaji, pán Machala, expert na plochú Zem, pán Michelko, ako som spomínal, expert na konšpirácie a vredy, kde jednoducho po atentáte na premiéra on nemá problém hovoriť o tom, že opoziční politici sú vredy, že ich treba zničiť, to je ten mier, to je ten pokoj, o ktorom tu hovoria. No a môžme sa baviť o expertovi Blahovi, expert na vrahov, na zločincov. Viac tu máme kolegyňu Vaľovú, ktorá je expertka na veštenie, a takto by sme mohli pokračovať.
Asi Slovensko potrebuje zažiť viac takýchto expertov, asi potrebujú ľudia na Slovensku sa zobudiť, tak ako sa píše v našej hymne, pretože to, čo tu stvárajú, to, čo si oni jednoducho dovoľujú, je, je absolútne arogantné, je absolútne nesprávne. A ja chápem, že oni vidia v Maďarsku svoj vzor, vidia Viktora Orbána a myslia si, že keď to takto budú robiť, že im to bude fungovať. A áno, je to aj taký veľký test a je to veľká otázka na občanov Slovenskej republiky, či takýmito krokmi, takýmito výrokmi, takýmto správaním, takýmto obmedzovaním rozpravy, či oni vlastne prebijú a dokážu to, čo dokázal Viktor Orbán v Maďarsku.
Ja pevne verím, že ľudia na Slovensku sa zobudia, že po tom všetkom, čo tu nastvárali, po tom všetkom, čo ešte sa chystajú nastvárať títo odborníci a títo experti, že ľudia na Slovensku sa zobudia a nedovolia im po ďalších voľbách pokračovať v tomto rozvrate spravodlivosti, právneho štátu, kultúrnych inštitúcií a opäť tu nastane zmena, kde sa bude môcť Slovensko nadýchnuť, kde budú môcť prísť do diskusných relácií aj opoziční politici, nielen tí vybraní vládnymi predstaviteľmi, ale aj tí, ktorí boli riadne zvolení do parlamentu ako zástupcovia nášho hnutia SLOVENSKO, ktorí majú jednoducho zákaz chodiť do televízií, predpokladám, že do RTVS sa už asi počas tejto garnitúry nedostaneme.
Takže ja verím, že, že ľudia na Slovensku sa zobudia. Je to obrovský test, je to obrovská výzva.
Dámy a páni, vraciame sa do času mečiarizmu, kde sme videli relácie Ako ďalej, pán premiér, kde sme videli, ako sa úseky, diaľničné, otvárali s pani Claudiou Schifferovou, ktorá bola brutálnym spôsobom vyplatená, kde Gérard Depardieu chodil otvárať diaľničné úseky a my tú diaľnicu nemáme v podstate doteraz hotovú, ale vtedy to veľmi dobre fungovalo. Vtedy to veľmi dobre fungovalo, vtedy to jednoducho išlo ako po masle.
Takže toto je obdobie, ktoré nás čaká a na všetkých nás, na všetkých ľuďoch, ktorí nechcú, aby táto normalizácia tu nastala, aby sa, aby sa vrátil naspäť zdravý rozum, aby sa naspäť vrátili ľudia, ktorí nehovoria výmysly, ktorí si nemyslia, že majú všetku pravdu, pred nami je ešte veľa, veľa práce, aby sme ľudí na Slovensku prebudili.
Ja chcem povedať, že za naše hnutie SLOVENSKO sa tohto aktu, kedy oni idú teraz zničiť RTVS, verejnoprávnu televíziu, že naši poslanci sa tohto hlasovania nezúčastnia a nebudeme pri tom, ako vykostia RTVS, ako ju zničia, ako ju rozvrátia a ako tam dosadia svojho človeka, ktorý bude už len ďalej dosadzovať svojich ľudí a budú hlásnou trúbou bojovať o to, aby SNS-ka sa udržala v ďalších voľbách v parlamente a vo vláde.
Verím, že im to nevyjde a musíme urobiť pre to všetko.
Ďakujem pekne.
Vystúpenie v rozprave 18.6.2024 14:22 - 14:33 hod.
Michal ŠipošPrvá vec. Ako doživotná renta zabezpečí Robertovi Ficovi lepšiu bezpečnosť, keď to pôjde v skrátenom legislatívnom konaní? Ešte raz, ako doživotná renta zabezpečí Róbertovi Ficovi lepšiu...
Prvá vec. Ako doživotná renta zabezpečí Robertovi Ficovi lepšiu bezpečnosť, keď to pôjde v skrátenom legislatívnom konaní? Ešte raz, ako doživotná renta zabezpečí Róbertovi Ficovi lepšiu bezpečnosť? To je prvá otázka, veľmi zásadná.
A druhá, prečo musí ísť tento zákon v skrátenom legislatívnom konaní, teraz sa bavíme o ochranke, keď v podstate ide o ochranku až po uplynutí mandátu Roberta Fica? Ako mu to lepšie zabezpečí jeho bezpečnosť, keď on tú ochranku má, je zabezpečená jeho bezpečnosť, a my sa bavíme o období, keď už nebude premiérom? Pokiaľ viem, Robert Fico sám povedal vo videu, keď sa prihovoril pred eurovoľbami, že on sa chystá do práce niekedy na prelome júna, júla, pán Kaliňák hovoril o tom, že v auguste, nerozumiem tomu, prečo v skrátenom legislatívnom konaní musíme riešiť jeho ochranku po uplynutí mandátu premiéra Slovenskej republiky, takže každému podľa mňa je jasné a evidentné, každému príčetnému rozumnému človeku, že tento zákon vôbec nemusí ísť v skrátenom legislatívnom konaní, mrzí ma, že o týchto závažných veciach nediskutujeme v rámci okrúhleho stola v rámci všetkých politických strán v Národnej rade, ale, bohužiaľ, vybrali ste si takúto cestu, oukej, keď už nepočúvate médiá, nepočúvate opozíciu, tak počúvnite aspoň Súdnu radu.
Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.6.2024 12:08 - 12:10 hod.
Michal ŠipošČiže v tomto ja osobne nevidím nejaký zásadný problém. Možnože chápem, že sa vám to nemusí páčiť, ale my bojujeme za Slovensko, my si vážime Slovensko a jednoducho chceme presadzovať veci pre Slovensko. Len tento zákon konkrétne je o vlajkách, o štátnych symboloch a o tom, čo sme videli v, pred eurovoľbami v kampani, kde si istý bývalý poslanec dovolil nehoráznym spôsobom uraziť spoločenstvo Európskej únie a vlastne všetkých štátov, ktoré tvoria tento európsky projekt. A toto by podľa mňa nemalo ostať bez potrestania, bez adekvátneho trestu. Čiže tu by sme nemali politikárčiť, mali by sme sa pragmaticky na to pozrieť. Ak máte s tým problém, že to predkladáme my, tak si to osvojte alebo príďte s tým návrhom vy, ak nedokážete prekonať tú bariéru, ale ja si pamätám, že v minulosti pri takýchto zákonoch, ktoré neboli vyslovene že politické, sme aj my vychádzali v ústrety a podporili sme opozičné návrhy. Takže tuná len treba podľa mňa zahlasovať za.
Ďakujem pekne.
Vystúpenie 14.6.2024 11:59 - 12:07 hod.
Michal ŠipošMilé kolegyne, milí kolegovia, 1. mája 2024 si Slovenská republika pripomínala 20. výročie vstupu do Európskej únie, do spoločenstva vyspelých demokratických krajín Európy. Poslanci nášho hnutia SLOVENSKO sú eurorealisti a úspešný projekt Európskej únie nechceme búrať, ale to, čo je dobré, chceme zachovať a čo nefunguje, ako má, chceme opraviť. Je potrebné sa však postaviť proti extrémizmu, dezinformáciám či hoaxom...
Milé kolegyne, milí kolegovia, 1. mája 2024 si Slovenská republika pripomínala 20. výročie vstupu do Európskej únie, do spoločenstva vyspelých demokratických krajín Európy. Poslanci nášho hnutia SLOVENSKO sú eurorealisti a úspešný projekt Európskej únie nechceme búrať, ale to, čo je dobré, chceme zachovať a čo nefunguje, ako má, chceme opraviť. Je potrebné sa však postaviť proti extrémizmu, dezinformáciám či hoaxom a pomenovať, aká je miera akceptovania a spoločenskej tolerancie a kedy je prekročená. A videli sme to aj v poslednom období, keď bola kampaň do európskej, Európskeho parlamentu, že niektorí predstavitelia politických strán, niektorí ľudia, ktorí verejne vystupujú, nemajú problém hanobiť, nemajú problém páliť, nemajú problém ničiť symboly Európskej únie. Videli sme, ako istý bývalý poslanec Národnej rady dokonca spálil vlajku Európskej únie a snažil sa získať nejakých sympatizantov a takýmto nehanebným spôsobom sa chcel prihovoriť svojim voličom alebo ľuďom na Slovensku.
Vlajka Európskej únie je jeden z najvýznamnejších symbolov Európskej únie. Symbolizuje jednotu, mier a solidaritu medzi členskými štátmi. Jej ochrana je znakom rešpektu k európskym hodnotám a súčasne záväzkom voči spoločnému projektu európskej integrácie. Pálenie vlajky, či už ide o vlajku Slovenskej republiky, alebo Európskej únie, je čin, ktorý je vnímaný ako urážka a nedostatok rešpektu voči týmto hodnotám, podnecuje napätie a konflikty, narúša verejný poriadok, vyvoláva nepokoj a v neposlednom rade znevažuje demokraciu.
V súčasnosti je hanobenie štátnych symbolov Slovenskej republiky posudzované ako trestný čin výtržníctva, je to § 364 Trestného zákona, ale hanobenie symbolov Európskej únie nie je trestnoprávne explicitne upravené. V minulosti boli činy za pálenie vlajky Európskej únie posudzované ako trestný čin výtržníctva, ale neskôr boli preklasifikované ako len priestupok. Sme však toho názoru, že je dôležité chrániť symboly, ktoré predstavujú hodnoty, na ktorých je založená naša spoločnosť. Preto v predkladanom návrhu zákona zavádzame do Trestného zákona nový trestný čin, a to trestný čin hanobenia štátnych symbolov Slovenskej republiky a symbolov Európskej únie.
Ako som už spomínal v úvodnom slove, navrhovaná právna úprava je inšpirovaná vo veľkej miere Nemeckom. Vieme, že štátnymi symbolmi Slovenskej republiky sú štátny znak, štátna vlajka, štátna pečať a štátna hymna a za symboly Európskej únie sa považuje vlajka Európskej únie a hymna.
Horná hranica trestnej sadzby sa navrhuje tri roky, obdobne ako pri trestnom čine výtržníctva.
Na základe... na zákone... v tomto zákone je, tento zákon je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi Slovenskej republiky, medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj právom Európskej únie.
Návrh zákona predpokladá pozitívne sociálne vplyvy. Návrh zákona nebude mať vplyv na rozpočet verejnej správy ani podnikateľské prostredie, vplyvy na manželstvo, rodičovstvo a rodinu, vplyvy na životné prostredie, vplyvy na informatizáciu spoločnosti alebo vplyvy na služby verejnej správy pre občana.
Takže toľko asi na úvod. Asi každý z vás, ktorý tu sedí alebo ktorý to pozerá, tak vnímal kampaň do volieb do Európskeho parlamentu a boli tu, samozrejme, strany, ktoré sú proeurópske, ktoré si vážia Európsku úniu, vážia si to, že sme súčasťou európskeho projektu, a drvivá väčšina týchto ľudí alebo poslancov sedí v tomto pléne. Nie teraz, v piatok na obed, ale keď buď predkladá nejaký návrh, alebo máme hlasovanie, tak väčšina z poslancov Národnej rady tu sedí, ktorí si vážia Európsku úniu a európske spoločenstvo. Preto by som bol veľmi rád, ak by všetci poslanci, ktorí sú hrdí na to, že sme súčasťou Európskej únie už dvadsať rokov, aby podporili tento zákon, pretože mali by sme si vážiť a rešpektovať symboly nielen naše, nášho Slovenska, Slovenskej republiky, ale vážiť a rešpektovať aj symboly iných krajín a taktiež európskeho spoločenstva, kde vieme, že tých krajín je 27 a je to symbol spolupráce medzi našimi krajinami, medzi ľuďmi, ktorí tu žijú. Na základe toho môžme využívať výhody spoločného európskeho priestoru. Takže asi tí, ktorí ste zaregistrovali v tejto kampani, kde si jeden bývalý poslanec dovolil páliť vlajku Európskej únie, tak každý podľa mňa rozumný a príčetný človek by na základe toho, čo sa tu deje, ako tu niektorí politici rozoštvávajú spoločnosť, ako hanobia symboly nielen naše, ale aj iných krajín, tak toto by sme mali zastaviť, aby sa takéto veci nediali, pretože potom to určite ukazuje nejaké vzory mladým ľuďom na Slovensku, určite to vzbudzuje u mnohých ľudí hnev, nenávisť a vieme veľmi dobre, ako takéto symboly potom môžu eskalovať do akých atakov a útokov nielen na politikov, novinárov, ale aj medzi obyčajnými ľuďmi.
Takže je to jednoduchý zákon, ktorý zacieli to, alebo vďaka nemu sa podarí to, aby sa do budúcna takéto veci nediali. A ak sa takéto veci budú diať, tak títo ľudia, ktorí budú hanobiť vlajku Európskej únie alebo symboly nášho spoločného európskeho projektu, ktorého sme súčasťou už viac ako 20 rokov, tak nech potom aj títo ľudia za to si prevezmú svoj podiel zodpovednosti, aby to nebol výsmech do tváre všetkým 27 krajinám, štátom, ktoré tvoria súčasť tohto spoločenstva.
Verím, že na to nebudú poslanci koalície pozerať ako na nejaké politikárčenie alebo nebudú teraz sa snažiť hľadať výhovorky len preto, lebo sme s tým prišli ako my, už máme po eurovoľbách, už nepotrebujeme robiť tu nejakú kampaň alebo si tu naháňať politické body, ide o symbol toho, ak sme sa dokázali nejakým spôsobom spojiť po útoku na premiéra Slovenskej republiky a ukázali sme, že chceme spolupracovať, tak práve v takýchto zákonoch by sme mali ukázať tú spoluprácu a mali by sme sa zjednotiť, pretože vieme veľmi dobre, že byť súčasťou Európskej únie nie je zadarmo, nie je to automatická vec, nie každý má možnosť byť súčasťou Európskej únie, a preto by sme mali ako suverénny, hrdý národ sa postaviť k takýmto, k takýmto veciam, ako sme videli v tejto kampani, kde si dovolil bývalý poslanec Národnej rady páliť vlajku Európskej únie, mali by sme sa k tomu postaviť jasne a rázne.
Ďakujem veľmi pekne, skončil som.