Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie

23.4.2024 o 9:34 hod.

MUDr. PhD., MPH

Richard Raši

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 19.6.2024 11:46 - 11:47 hod.

Richard Raši Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Príjemné dopoludnie ešte prajem teda ešte raz.
Je to zákon, ktorého jediným cieľom je posunúť lehotu účinnosti, ktoré sa týkajú, ktoré by mali zjednodušiť výkon zaručenej konverzie pre osoby, ktoré zaručenú konverziu vykonávajú a ktorých výsledkom má byť posilnenie dôveryhodnosti výstupov zo zaručenej konverzie.
Je to zákon, ktorý nemá vplyv ani na rozpočet verejnej správy, ani na verejné výdavky, ani sociálne vplyvy, ani životné prostredie, a tým návrhom je to, aby sa tá účinnosť posunula na 1. október 2026, aby teda tá zaručená konverzia, keď už bude v zákone ustanovená, aby bola aj technicky v súlade aj so všetkými požiadavkami, ktoré na ňu dávame. Takže je to zákon technického charakteru, ktorý hovorí len o posune účinnosti zaručenej konverzie.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci, skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 19.6.2024 11:39 - 11:45 hod.

Richard Raši Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Ešte raz ďakujem pekne všetkým vystupujúcim aj za pozmeňujúce návrhy, ktoré tu odzneli aj z teda od niektorých, stihli ste komunikovať aj s našimi odbornými útvarmi, ktoré sú tu. Začnem možno od konca.
To, čo tu bolo teraz vyčítané, to sa naozaj dostalo do zákona v roku 2022, hej? Ja som o tom tiež nevedel. Mrzí ma, že sme to nevychytili v medzirezortnom pripomienkovom konaní, lebo sme to mohli elegantne urobiť, lebo tie návrhy, ktoré sú predkladané, aj ktoré dal pán poslanec Hajko, ktoré dal pán poslanec Hargaš, ktoré dala poslankyňa Remišová, v niektorých statiach, a čo komentoval pán poslanec Dostál, v niektorých častiach idú proti sebe, hej? Na jednej strane je tu limit 50-tisíc, ktorý bol 10-tisíc, kde nám pani Remišová vyčíta jeho výšku, aj pán Dostál, na druhej strane prišlo Progresívne Slovensko s navýšením na 80-tisíc.
Čiže ja chcem povedať, že naozaj tento zákon predkladám rád, hovorím aj druhú vec, že k tomuto zákonu sa určite ešte vrátime, pretože sú návrhy, aj ktoré priniesol pán poslanec Vážny. Priniesol dva návrhy, jeden je v poriadku, s ním súhlasíme, druhý si potrebujeme dodiskutovať, aby sme neurobili právne, práve spomalenie niektorých procesov. Čiže my sa k tomu zákonu chceme vrátiť a chceme sa vrátiť k nemu aj preto, lebo prax ukáže, ako bude používaný. My naozaj dávame dôveru starostom a primátorom, som to hovoril aj médiám a verím, že prax ukáže, že sme urobili dobrý krok. A potom máme mnohé praktické alebo aplikačné problémy, ktoré vznikli, z ktorých je mnoho v tých 64 pozmeňujúcich návrhoch, ktoré prešli v jednom balíku vo výbore, vyriešených a mnohé možno ešte aj prejdú a budú reagovať aj na aktuálne prebiehajúce alebo v budúcnosti prebiehajúce verejné obstarávania.
Čiže súhlasím s vami, pán poslanec, že to, čo ste kritizovali, bolo v roku 2022 v skrátenom legislatívnom konaní, nevšimol si to zjavne nikto, lebo keby si to všimol pán poslanec Krajčí, tak asi by reagoval a kričal každý, nevšimol si to nikto. Ja som sa to dozvedel dnes, ale máme na to jednoduchý dôvod, lebo keď to obstarávanie nemusí, nemusí byť v tých zákazkách do piatich miliónov u súkromných nemocníc, tak si to vieme teraz skontrolovať, ktoré budú úspešné, kto to vyhral a za akú cenu. Vieme to urobiť, hej? Nevieme s tým urobiť spätne nič, ale keď, keď zistíme, ja nemám problém s tým, aby keď niekto obstaráva, teda takto, európske fondy idú vlastným životom, to aj súkromné nemocnice obstarávať musia, hej? Cudzie európske peniaze, môžu vám byť hocijaký súkromný subjekt, obstarávať musí. Hej, to sa týka aj súkromných firiem, ktoré čerpajú peniaze z ministerstva hospodárstva, musia obstarávať. Takže ja sa kľudne vrátim k tomu, lebo naozaj tá argumentácia býva, áno, pracujú vo väčšine s prostriedkami z verejného zdravotného poistenia, majú tam aj súkromné zdroje, niekedy je možno komplikované zistiť, ktorý je zdroj súkromný a na čo je použitý štátny, však oni sú takisto chytrí, ako aj my, ale nie je problém, keď budeme vedieť, že sa niečo obstaráva zo zdrojov verejných, z európskych automaticky, aby to bolo niekde zachytené, aby sa tak robilo.
Čo sa týka plánu obnovy, tam zrejme už sa spätne vrátiť nevieme, lebo pokiaľ mám informácie, tak zrejme väčšina tých peňazí v týchto menších projektov už bolo vyhodnotených, ale vieme sa pozrieť aj za akú cenu a aj kto to robil, aj takisto aj u poisťovní.
Takže ja som rád, že táto debata prebehla, niektoré pozmeňováky prejdú, niektoré neprejdú, ale ja toto beriem ako za základ novej etapy vo verejnom obstarávaní, pretože tento zákon sme my aj robili aj konzultovali aj s Úradom pre verejné obstarávanie, boli sme štyrikrát na konzultáciách aj v Bruseli, preto niektoré podmienky, ktoré budú v zákone a budú sa týkať európskych peňazí, budú upravené trochu inak v metodických príručkách. Preto to, čo tu bolo kritizované, zvýšený bezpečnostný záujem, ktoré má možnosť vyhlásiť napríklad ministerstvo vnútra, bude upravené metodikou, ktorú pripravíme spolu s ÚVO. Takisto to odkonzultujeme s Komisiou, aby sa nám nestalo, aby sme mali istotu, že tento zákon, tento zvýšený bezpečnostný záujem sa použije len vtedy, keď sa použiť dá.
Čiže ja som naozaj otvorený aj tomu, aby sme ten zákon potom ešte vyprecizovali, ale som veľmi rád, že nám prejde a bude tento zákon platný a, ako som už povedal, život ukáže, či sme urobili správne a tá dôvera bude využitá na prospech investícií v našich regiónoch, v našich mestách a obciach a keby sa stal problém, tak k tomu zákonu sa naozaj vieme na každej schôdzi vrátiť a to, čo bude problém vylepšiť, ale berme to ako prvý ústretový krok naozaj k našim primátorom, starostom.
Ja som si pozeral, však my na tých stretnutiach, ktoré, na ktoré chodíme s Michalom Kaliňákom, máme aj starostov a primátorov, aj z KDH, však vás je veľa z hľadiska politických alebo z hľadiska nominantov starostov. Najprv sú nezávislí, potom sú naši, SMER a vy, hej, čiže to je masa ľudí, a my máme od vašich starostov z KDH len pozitívne pocity k tomuto zákonu a všetci to odsúhlasujú, lebo to brzdí ich. Ale je to zákon, ktorý sa týka všetkých a ja verím, že prinášame naozaj jednu novú pozitívnu éru do obstarávania a všetky chyby, ktoré sa udiali aj v minulosti alebo ktoré ukáže aplikačná prax, môžeme naozaj vychytávať. Nie sme v žiadnom časovom strese aj z hľadiska eurofondov, sme v polke programového obdobia, čerpať sa začína až teraz, čiže naozaj máme čas, aj keď vzniknú nejaké aplikačné problémy, alebo ešte niečo nájdeme, to celé upravovať.
Takže ešte raz vám veľmi pekne ďakujem všetkým, keby ste ešte niekto chceli odborne, ešte tu mám svoj odborný tím na balkóne, keby ste si chceli nejaké odborné alebo časti tohto zákona prebrať, a teším sa teda na ďalšiu spoluprácu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 19.6.2024 9:01 - 9:08 hod.

Richard Raši Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Príjemné dobré ráno prajem. Vážený pán predsedajúci, ctené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte, aby som uviedol návrh novely zákona o verejnom obstarávaní.
Dnes je streda a je špecifický deň tým, že dnes sa, dnes prichádzam so zákonom, ktorý sa týka regiónov, týka sa starostov, primátorov, týka sa všetkých, ktorí v regiónoch musia obstarávať. A zároveň je dnes deň, keď vláda Slovenskej republiky rokuje v regiónoch, rokuje v Rimavskej Sobote pre okresy Poltár a Rimavská Sobota. A práve zákon o verejnej obstarávaní a jeho novela, ktorú predkladám, je zákonom, ktorý si vyžiadali a písali regióny. Nie je to zákon, ktorý by potrebovali ľudia na ministerstvách, nie je to zákon, ktorý by potrebovali úradníci. Je to zákon, ktorý vznikol na základe požiadaviek našich starostov, našich primátorov, tých, ktorí majú na starosti obstarávania a fungovanie v našich základných školách, materských školách, vysokých školách, obstarávanie potravín, obstarávanie bežných činností.
Čiže tento zákon je zákonom, ktorý vznikol na základe požiadavky vás všetkých, ktorí sa staráte o našich občanov na našom Slovensku, a jeho jediným cieľom je, aby verejné obstarávanie bolo rýchlejšie a jednoduchšie. Aby sa nám nestalo, že keď mesto, obec alebo ktokoľvek, kto obstarávať musí, má finančné zdroje, či už vlastné, štátne alebo európske, aby sa nestalo, že kvôli komplikáciám vo verejnom obstarávaní tovar, službu, stavbu nezrealizuje. Aby sa nám teda nestalo, že finančné prostriedky, ktoré v tejto ťažkej situácii naše regióny majú, že ich nebudú môcť použiť. A to, čo od nich občania očakávajú, zlepšenie kvality ich života vo všetkých jeho oblastiach, že sa im teda kvôli komplikovanému zákonu, ktorý je teraz platný, nepodarí urobiť.
V tomto zákone sme sa snažili odstrániť goldplating, čiže snažili sme sa odstrániť z existujúceho zákona to, čo sme mali dané nad rámec smerníc Európskej únie, teda snažili sme sa opäť ísť na základe príkladoch aj z okolitých krajín a všetky komplikácie, ktoré vo verejnom obstarávaní boli, ktoré, opakujem, boli identifikované našimi regiónmi, sme sa snažili zjednodušením zákona odstrániť tak, aby sa nám nestávalo, že zákazky v hodnote 300-tisíc sme doteraz obstarávali za pol roka mnohokrát, aj kvôli tomu, že sme mali nejaké ukončenie programového obdobia, sa mestá a obce ani neprihlásili o nenávratný finančný príspevok, lebo vedeli, že by to kvôli obstarávaniu nestihli. A to, čo trvalo doteraz pol roka, máme ambíciu, aby podľa nového zákona o verejnom obstarávaní trvalo maximálne jeden mesiac.
Zároveň sme sa na základe pripomienok od vás snažili odstrániť všetko, čo verejné obstarávanie komplikovalo. A robili sme to preto, lebo sme na ministerstve presvedčení, že tých, ktorých sa to najviac dotkne, teda regiónov, našich miest a obcí, sú pod najväčšou verejnou kontrolou. Pre nás sú starostovia a primátori tí, ktorí sú kontrolovaní občanmi, mestskými či obecnými zastupiteľstvami, tretím sektorom. Sú to tí, ktorí zverejňujú svoje objednávky a faktúry, ktorí dávajú informácie a všetky zmluvy do Centrálneho registra zmlúv, ktorí sú kontrolovaní aj Najvyšším kontrolným úradom a ktorí sú kontrolovaní aj hlavnými kontrolórmi.
Čiže preto sme presvedčení, že aj zvýšenie limitov na jednotlivé typy zákaziek na tovary, služby alebo na zákazky, ktoré sa týkajú stavebných prác, je správnym krokom, pretože naše regióny sú naozaj pod najväčšou možnou kontrolou a starosta a primátor, ktorý dostal dôveru ľudí a bol nimi zvolený do svojej funkcie, tak sme presvedčení, že týmito ľuďmi je aj kontrolovaný a on nebude robiť kroky, aby túto dôveru stratil, pretože by sa to okrem trestnoprávneho dopadu odrazilo aj na jeho ďalšom pôsobení v meste a obci.
Máme tam niekoľko základných prvkov, ktoré sú v zákone, je to navyšovanie limitov, keď sa teda suma 10-tisíc navyšuje na 50-tisíc, potom sú to limity na tovary a služby, kde ideme na 221-tisíc a pre štát na úroveň 143-tisíc eur. Potom sú to stavebné práce, kde sme na úrovni 800-tisíc na tri ponuky, alebo milión a pol uverejnený vo vestníku, ale s odstránením napríklad žiadosti o nápravu alebo námietok.
Čiže riešime naozaj to, čo spôsobovalo prakticky problém našim obstarávateľom, našim regiónom a z môjho pohľadu je to taký symbolický darček, pozitívny, pre všetkých, ktorí sú aj na dnešnom výjazdovom rokovaní vlády v Rimavskej Sobote, ale aj na všetkých, pre všetkých starostov a primátorov, s ktorými sme sa stretli, pretože na našich rezortných dňoch mimo výjazdových rokovaní vlády sme aj s Michalom Kaliňákom sa stretli s viac ako tretinou všetkých starostov a primátorov. Navštívili sme, mali sme stretnutia s viac ako 30 okresmi, s našimi starostami a primátormi, ktorí v nich riadia svoje mestá a obce. A naozaj môžem s čistým svedomím povedať, že v každom okrese na každom stretnutí s primátormi a starostami sme našli veľkú podporu toho, aby tento zákon mohol prejsť a aby sa ich obstarávania, aby ich dokázali ukončiť, aby finančné prostriedky vedeli použiť v regiónoch a hlavne aby život v našich regiónoch dostával vďaka investíciám vyššiu kvalitu, aby ľudia netrpeli za to, v ktorej časti Slovenska sa narodili.
Takže dovoľte mi, aby som týmto ukončil uvedenie novely zákona o verejnom obstarávaní pre naše regióny.
Ďakujem pekne, pán podpredseda, skončil som. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.5.2024 18:12 - 18:32 hod.

Richard Raši Zobrazit prepis
Príjemné popoludnie prajem, vážený pán podpredseda Národnej rady, ctený pán predsedajúci, vážené dámy, vážení páni, vážená pani ministerka zdravotníctva Slovenskej republiky, dovoľte mi, aby som predniesol stanovisko vlády k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členke vlády Slovenskej republiky Zuzane Dolinkovej, poverenej riadením Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.
Dovoľte mi, aby som teda oficiálne predniesol, že na základe uvedeného návrhu vláda Slovenskej republiky nesúhlasí s návrhom skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členke vlády Slovenskej republiky Zuzane Dolinkovej. A dovoľte, aby som stanovisko vlády Slovenskej republiky odôvodnil tak podrobne a odpovedal na každý bod, ktorý v návrhu na odvolanie bol spomenutý.
Ale dovoľte mi najprv, aby som sa teda osobne prihovoril aj navrhovateľovi pánovi doktorovi Stachurovi, ktorý toto stanovisko predniesol, pretože by som hneď mu možno položil otázku, keďže okrem toho, že som poslanec Národnej rady, ktorý je uvoľnený na výkon funkcie ministra vlády Slovenskej republiky, sa spýtal, že kto v tomto pléne okrem teda mňa, pána doktora Stachuru je lekár, je tu pani doktorka Záborská, je tu pán doktor Baláž, pán doktor Szalay a možno by som sa chcel spýtať hneď na úvod, že kto z vás, ktorí sme tu teda lekári, sa v poslednej dobe, v posledných rokoch aj venoval zdravotníkom a najmä teda pacientom na Slovensku. Lebo viete, je veľmi jednoduché mudrovať o tom, čo treba urobiť, ako by to bolo, keby sme my boli, kde by sme boli, ale ja si myslím, že férové by z hľadiska navrhovateľa na odvolanie pani ministerky zdravotníctva bolo, keby o tom hovoril niekto, kto lekárom na Slovensku bol. Ktorý by sa nerozhodoval obetovať slovenských pacientov za peniaze a liečiť pacientov v Rakúsku alebo Nemecku.
Ako bez urážky, pán doktor, ja si vás vážim ako odborníka, ja som si čítal váš životopis, ja som si čítal o tom, ako ste pomohli stovkách, možno tisícom pacientom v Rakúsku a Nemecku, chvalabohu, sú to tiež ľudia, sú to občania Európskej únie, dnes máme Deň Európy, ďakujem pekne, sú to naši kolegovia v Európskej únii, ale férové by bolo, keby ste obetovali tie ťažké peniaze, ktoré ste tam zarobili, a pomáhali tu našim otcom, našim mamám, našim deťom, a potom tu mudrujte o tom, čo treba urobiť. Lebo aj v tom, čo ste predniesli, ste hovorili o tom, že áno, viete, že to nie je také ľahké, že to nie je také ľahké, ale keby ste boli férový, tak po skončení medicíny, po atestáciách poskytujete zdravotnú starostlivosť občanom Slovenskej republiky.
Lebo to nie je o tom, že som poslancom Národnej rady za nadštandardný plat a hovorím tu o tom, ako by to malo byť, ale pritom svoj vlastný život som prispôsobil službe niekomu inému. Ste vyštudovali za peniaze, ktoré investovala do vás cestou lekárskych fakúlt Slovenská republika a rozhodli ste sa, že budete liečiť pacientov v iných štátoch. Prečo? Kvôli peniazom. Určite poviete, že kvôli tomu, že tam je iný systém, že tam je iné nastavenie, že tam sú iné podmienky, určite áno, ale vy keď ste sa rozhodli, že pôjdete robiť a liečiť pacientov v zahraničí, vy ste netušili, aké tam podmienky sú. Vy ste tam najprv išli, lebo ste neodolali lukratívnym finančným podmienkam a vykašlali ste sa na našich pacientov. To len na úvod.
Druhá vec. A kto nám tu hovorí o poplatkoch a nejakých súkromných firmách v zdravotníctve? Ako pán doktor Stachura, teda pokiaľ ste si to z jeho príhovoru nevšimli, je člen Kresťanskodemokratického hnutia. Došlo k zmenách, chvalabohu, pán predseda, držím vám palce, ale KDH bolo hnutím, ktoré podporovalo reformy ministra Zajaca, ktorý tu pustil súkromný sektor, ktorý tu pustil súkromné firmy, ktorý tu pustil súkromné poisťovne, a teraz nám tu bude poslanec za KDH hovoriť o tom, aké je to zlé, že tu ministerka vychádza niekomu v ústrety? Ako, pán doktor, ja viem, asi ste vtedy ešte ťahali káčera za sebou, ale reprezentujete hnutie, ktoré tu prispelo výrazne k tomu, že sa zdravotníctvo sprivatizovalo, že sa sprivatizovali poisťovne, že sa tu pustili finančné skupiny a teraz vy tu niekoho budete kritizovať za to, že nejaká finančná skupina tu vlastní nejakú nemocnicu, ktorú chce rekonštruovať? Vy ste boli pri tom, keď sa to stalo. Vy, vaše hnutie, ktoré reprezentujete, tak kvôli slušnosti, ktorou by ste mali byť charakterizovaní, by ste mali byť ticho a nieže ešte podpísať takýto pamflet, ktorý je plný neprávd.
Prejdem bod po bode, tak poprosím vás, uložte sa, uvoľnite sa, prejdem bod po bode tohto návrhu, pretože stanovisko vlády reaguje na každý bod návrhu na vyslovenie nedôvery pani ministerke zdravotníctva, lebo že je to urobené tak, že čo bod, to klamstvo. Opakujem, čo bod, to klamstvo. Ale na rozdiel od domnienok navrhovateľa ja budem hovoriť fakty. Fakty, ktoré sú overiteľné a ktoré sú aj pravdivé.
Čiže dovoľte mi, aby som predniesol oficiálne stanovisko vlády Slovenskej republiky k tomuto naozaj neodôvodnenému odvolaniu, a už posledná poznámka, možno sa ešte k tomu v diskusii vrátim, aby sme teda nezabudli, lebo asi mnohí z vás alebo z divákov, ktorí to pozerajú na online prenose, to neevidujú alebo to zabudli, ale chcem len pripomenúť, že jeden z navrhovateľov, pán doktor Stachura, ktorý to tu predniesol, bol štátnym tajomníkom ministra zdravotníctva za vlády OĽANO pána Krajčího, opakujem, štátnym tajomníkom za vlády, keď zdravotníctvo vstúpilo do najväčšieho rozkladu, aký kedy bol, keď trpeli pacienti, keď zomierali pacienti, spomenieme aj štatistiky, ktoré hovoria o tom, ako malo Slovensko 20-tisíc úmrtí naviac oproti porovnateľným štátov. A bol štátnym tajomníkom v čase, keď naozaj každý účastník nášho trhu, či štátnej alebo neštátnej nemocnice, alebo ambulancie, alebo záchranári, kritizovali kroky a postupy ministerstva zdravotníctva pri pandémii. Keď si nespomínate, vygúglite si to a vyhodí vám to množstvo stanovísk o tom, ako bolo ministerstvo zdravotníctvo riadené nekompetentne. Pán štátny tajomník, pán doktor Peter Stachura.
Takže návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členke vlády Slovenskej republiky Zuzane Dolinkovej, poverenej riadením Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, vláda Slovenskej republiky považuje za neopodstatnený vo všetkých jeho častiach. Vláda Slovenskej republiky nevidí žiaden dôvod na vyslovenie nedôvery ministerke zdravotníctva a plne ju podporuje vo výkone jej funkcie. Vláda Slovenskej republiky predložený návrh vníma ako súčasť deštruktívnej opozičnej politiky a odmieta snahy opozície, ktorá po troch rokoch vládnutia rozložila slovenské zdravotníctvo, a odmieta, aby sa prenášalo zodpovednosť za situáciu v slovenskom zdravotníctve na ministerku zdravotníctva.
A teraz si prejdeme všetky body úplne dopodrobna.
Bod 1 hovoril o odôvodnení návrhu kvôli nečinnosť pri riešení akútnych problémov. Tak keď chcete hovoriť o nečinnosti riešenia akútnych problémov, tak si vezmite nástup novej vlády v roku 2020, bolo to 21. alebo 22. marca a pozrite si všetky jej kroky v oblasti zdravotníctva a vtedy si môžte to, čo robili, preniesť na to, čo je nekompetentnosť. Pretože keď si pozriete, čo sa dialo počas pandémie, ako nekompetentne sa konalo, ako premiér Matovič vstupoval do rozhodnutí odborníkov, ako vymýšľal atómovky, ako tu prišiel Sputnik, ako prišlo celonárodné, celoplošné, absolútne vedecky nepodložené testovanie, tak toto bolo o nekompetentnosti. Toto bola čistá nekompetentnosť, ktorá stála životy občanov Slovenskej republiky.
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková po nástupe okamžite začala s akútnym riešením problémov na dennej báze, pretože opozícia zanechala slovenské zdravotníctvo v chaose a veľa neriešených problémov zostalo ležať na stole. Mnohé opatrenia zostali len na papieri, odtrhnuté od reálneho života. Za katastrofálnu nepripravenosť reformy nemocníc zodpovedá dnes aj jeden z aktérov odvolávania ministerky zdravotníctva, hoci napríklad on nesie hlavnú zodpovednosť, že bola ohrozená zdravotná starostlivosť v regiónoch, pán poslanec Dvořák, verím, že ste tu. Pokiaľ sa teraz tvárite, že OSN-ka bola urobená zle, tak vám chcem len pripomenúť, že ste boli vy jeden z jej tvorcov a určite si pamätáte, keď som vás kritizoval ako opozičný politik, že som nehovoril len o pani Szalayovej, ale hovoril som aj o vás. A vy, ktorí ste sa stali členom PS-ka, ste naraz, ste naraz začali vaše dieťa, OSN-ku, kritizovať. Kvôli tejto OSN-ke bola ohrozená zdravotná starostlivosť v regiónoch, na čo poukazovali primátori aj starostovia daných regiónoch. Ohrozená bola starostlivosť pri realizácii reformy nemocníc, aj plán obnovy a odolnosti bol realizovaný iba formálne na papieri a k žiadnej faktickej realizácii nedošlo. Pre nedokončené legislatívne procesy a normy nebolo možné začať s realizáciou napríklad redukcie čakacích lehôt na operácie pre pacientov. Rovnaká nečinnosť sa potvrdila pri projekte výstavby novej univerzitnej nemocnice Bratislava v lokalite Rázsochy.
Opakujem, lokalita Rázsochy, ministerstvo zdravotníctva, pán minister bývalý Krajčí sedí tu, pán štátny tajomník Stachura, bývalý, sedí tu, aby sme videli, kto kritizuje a kto chce odvolávať ministerku zdravotníctva. Kroky ministerky zdravotníctva kritizujú tí, ktorí sú zodpovední za chaos v krajine naozaj za posledných tri a pol roka, keď boli vo vláde, vláda Igora Matoviča, Eduarda Hegera alebo vláda Progresívneho Slovenska, vtedy ešte o tom netušiaceho pána Ódora.
Našťastie, čo sa podarilo, a to hovorím hneď o riešeniach akútnych problémoch v zdravotníctve, pani ministerka schválila programovú vyhlášku a do verejného zdravotníctva, alebo do verejného poistenia smeruje v tomto roku približne o 900 mil. eur viacej, ako tomu bolo v roku 2023. Čiže ich vlády tri a pol roka, prvá vláda, kde vedie rezort zdravotníctva pani ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková, o 900 mil. eur. viac, ako tomu bolo v roku 2023.
Na efektívne a profesionálne poskytovanie zdravotnej starostlivosti poputuje 7,68 mld. eur, a aby sme to vedeli, aké tie navýšenia boli reálne pre jednotlivé segmenty, ústavná zdravotná starostlivosť nárast o takmer 20 %, to znamená presne 19,3 % oproti očakávanej skutočnosti z decembra 2023, na všeobecnú ambulantnú zdravotnú starostlivosť je určených o takmer 7,5 % viac financií, na špecializovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť o viac ako 11 % financií. Minimálna celková suma určená na zdravotnícke pomôcky je vyššia viac ako o 12 % viac, ako bolo predpokladané.
Zároveň došlo aktívnou prácou ministerky zdravotníctva a ministerstva zdravotníctva k začatiu a k akcelerácii množstva ďalších projektov z plánu obnovy a odolnosti, ale aj mnohých iných. Medzi projekty financované z plánu obnovy a odolnosti zaraďujeme napríklad začatie historicky najväčšej rekonštrukcie Nemocnice Poprad z plánu obnovy a odolnosti vo výške viac ako 42 mil. eur, je to rekonštrukcia nemocnice v Leviciach z plánu obnovy a odolnosti vo výške viac ako 50 mil. eur, je to vykonávanie investície z plánu obnovy a odolnosti v rámci projektu fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici a Univerzitnej nemocnici Martina, gratulujem nemocnici v Banskej Bystrici, že prekonali ten zásadný krok a verím, že budovanie novej fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici bude realitou a ďakujem aj, pán poslanec Baláž, za aktivitu, ktorú ste k tomu vyvinuli. Ale napríklad za aktívnej pôsobnosti pani ministerky Dolinkovej je aj vysporiadanie pozemkov potrebných pre výstavbu Univerzitnej nemocnice sv. Martina, lebo viete, to je tá nemocnica, kde ešte Eduard Heger poklepal základný kameň a tým sa výstavba nemocnice univerzitnej v Martine skončila. Začala sa výstavba moderného chirurgického pavilónu vo Zvolene, upravili sa podmienky nenávratného príspevku pre ambulantných lekárov až do výšky 80-tisíc eur, čo znamenalo, že nárast záujmu o túto podporu o nenávratný finančný prostriedok, prostriedok, kde bolo, príspevok, kde bolo alokovaných viac ako 9 mil. eur a naozaj a začínajú sa nám aktivizovať lekári a začína sa nám kvôli tomuto projektu, ktorý rieši pani ministerka Dolinková, napĺňať naša ambulantná sieť. Ale udialo sa aj to, že sa vykonáva odpočet veľkých a malých výziev z plánu obnovy a odolnosti na týždennej báze, totiž keď si spomeniete, ako to bolo robené kedysi, tak ste na webovej stránke vedeli nájsť iba projekty nad 50 mil. eur a všetko do 50 mil. eur bolo utajené.
Medzi ďalšie témy, ktorým sa ministerka zdravotníctva venovala od svojho nástupu do funkcie, zaraďujeme aj riešenie pediatrickej krízy, je to to, o čom ste jednali aj dnes, s cieľom zvýšiť dostupnosť dennej ambulantnej starostlivosti pre deti a dorast, a to zmenou otváracích, alebo pracovného času ambulantnej pohotovosti. Viete, že je to veľká téma, je to veľký problém, vieme, že pediatrov máme málo, hrozilo, že keď nedôjde k zmenám a keď pani ministerka zdravotníctva nezakročí, tak nám hrozí to, že nám pohotovosti, ale aj ambulantná pediatrická starostlivosť skolabujú a naozaj úpravami, ktoré sa robili aj po konzultácii s mestami a obcami, ktorých sa to týka, sa zabezpečí to, že úpravou ambulantných hodín bude zdravotná starostlivosť o pediatrických pacientov na Slovensku zachovaná a takisto je to aj zmena pohotovostných hodín, ktoré sa poskytujú teda v ambulanciách v pohotovostných službách.
Pani ministerka riešila aj systémové vzdelávanie budúcich lekárov, na ktorom sa dohodla s ministrom školstva a vedením lekárskych fakúlt, takisto pre tých, pre ktorých to nie je úplne ich domáca téma, určite si pamätáte situáciu, že vychovávame málo študentov medicíny práve kvôli tomu, že lekárske fakulty si nedostatok financií kompenzujú prijímaním zahraničných študentov, dokonca na niektorých lekárskych fakultách objem študentov alebo počet študentov dosahoval takmer 50 %, ktorí boli zo zahraničia. Je to téma, ktorá bola riešená už v časoch, keď bol predsedom vlády Peter Pellegrini, možno si spomínate, že vtedy sa dohodlo s lekárskymi fakultami, že sa im prispeje, všetkých lekárskych fakultám, štyrom na Slovensku, suma 2 mil. eur na to, aby prijímali slovenských študentov a nie zahraničných študentov, program sa rozbehol. Vláda, ktorá nastúpila v marci 2020, vláda Igora Matoviča, toto zrušila, toto zrušila a zistili sme, že sa k tomu musíme vrátiť, pretože nie je pravda, a to opakujem, nie je pravda, že všetci študenti z lekárskych fakúlt alebo väčšina slovenských študentov odchádza robiť do zahraničia, problém je aj v tom, že lekárske fakulty vychovávajú málo našich slovenských lekárov, pretože musia si nedostatok financií kompenzovať práve zahraničnými študentami.
Bod dva. Bod dva v odôvodnení v predkladanom návrhu, ktorý máte pred sebou, je ohrozenie prostriedkov z plánu obnovy a odolnosti a zvýhodňovanie finančných skupín. Tak k tomu zvýhodňovaniu finančných skupín opäť musím podotknúť, že sprivatizovanie slovenského zdravotníctva sa dialo vtedy, keď vo vláde Slovenskej republiky za ministra Zajaca bolo aj KDH, to len aby sme nezabudli, a prejdem každý bod odôvodnenia tohto ohrozenia prostriedkov z plánu obnovy.
Pod bodom á je teda podpis dodatku nemocnice v Spišskej Novej Vsi, verím, že tu máme, máme tu pána viceprimátora Spišskej Novej Vsi, pán poslanec Demečko, chcem vám povedať, že navrhovateľom, KDH, Progresívnemu Slovensku a OĽANU, vadí, že sa bude rekonštruovať nemocnica v Spišskej Novej Vsi a poprosím vás, pán viceprimátor, oznámte to všetkým občanom vášho regiónu, ktoré strany bojujú proti tomu, aby sa využili peniaze z plánu obnovy na rekonštrukciu vašej nemocnice. Pretože predpokladám, že pacienti, ktorí chodia do vašej nemocnice, asi im je jedno, kto prevádzkuje nemocnicu, lebo chcú, aby nemocnica bola funkčná, moderná a poskytovala zdravotnú starostlivosť tak, aby za ňou nemuseli chodiť do iných regiónov.
Takže, všetci podpísaní poslanci, ja by som vám navrhoval, teda pokiaľ nepoužijete bilbordy, aby ste to rozposlali všetkým občanom vášho regiónu, aj okolitých regiónov, ktorí chodia do vašej nemocnice, aby vedeli, ktorí poslanci Národnej rady a za ktoré strany bojujú proti obnove vašej nemocnice. Vás žiadam, keď sa bude dať, zo svojho veľkého ministerského platu vám rád prispejem na túto aktivitu.
Pretože viete, je krásne byť múdry, ako treba pomáhať, ale to je taký podobný príklad ako sú naši poslanci za opozíciu v Európskom parlamente, teraz nemyslím KDH, ktoré sa chová v Európskom parlamente seriózne, keď bojujú proti Slovensku a čerpaniu eurofondov. Tak toto je presne o tom. Tu kritizujú zdravotníctvo a na druhej strane im vadí, že sa bude rekonštruovať nemocnica v Spišskej Novej Vsi. Tak poprosím pozdraviť všetkých občanov, aj pacientov, keď pôjdu do nemocnice v Spišskej Novej Vsi a bude sa rekonštruovať, že táto rekonštrukcia by nebola, keby pri vláde boli strany, ktoré podpísali návrh na odvolanie.
Pretože podpis dodatku nemocnice v Spišskej Novej Vsi je úplne v poriadku, je úplne lege artis a je to preto, lebo podpis dodatku nerobila ministerka zdravotníctva, lebo sa rozhodla, ale robila preto, lebo ho odkonzultovala nielen s právnym odborom ministerstva zdravotníctva, ale aj s externými subjektami, ktoré vypracovali právnu analýzu za účelom uistenia, že nedôjde k pochybeniu či nedodržaniu princípu nediskriminácie rovného zaobchádzania alebo zvýhodňovania jednotlivcov a na základe revízie operačnej dohody medzi Slovenskou republikou a Európskou komisiou bola navrhovaná zmena realizovateľná presne tak, ako sa dodatkovala aj výstavba nemocníc v Martine a v Banskej Bystrici, ktoré môžu uvedenú stavbu dokončiť do roku 2028. Čiže keď sa deje niečo, pre jeden typ nemocníc je to v poriadku, ale keď pre druhý, je to už politický problém. Vraciam sa k tomu, privatizácia nemocníc začala aj preto, že k tomu prispeli vtedajší poslanci z hnutia, ktoré teraz je podpísané a iniciovalo navrhovanie na odvolanie, hnutia KDH.
V čase keď boli prekladané žiadosti, hovoríme znova o Spišskej Novej Vsi v rámci výzvy na financovanie veľkých investičných projektov, boli vyhodnotení úspešní uchádzači a následne boli vypracované zmluvy, a teraz počúvajte, vypracované zmluvy, ktoré boli podpísané za bývalej vlády pána Hegera a potom za ministrovania pána Palkoviča. Táto uvedená výzva, ktorá sa týka Spišskej Novej Vsi, bola vyhlásená 8. novembra 2022, zmluvy sa podpisovali v období máj až júl 2023, hej, čiže my odvolávame ministerku za zmluvy podpisované v období máj až júl 2023, to len aby sme vedeli, že aký pamflet dokázali vytvoriť a podpísať títo poslanci, a cieľom plnenia míľnikov a cieľov v rámci pôsobnosti vykonávateľa, a to MZ SR, bolo nasledovné.
Malo sa vytvoriť minimálne 1 080 lôžok na úrovni hrubá stavba, budova spĺňajúca požiadavky na energetickú efektívnosť interačného poľa 25T s certifikátom BREEAM alebo LEED, alebo ekvivalentným certifikátom, tí, ktorí tomu rozumiete, viete, o čom hovorím, alebo zvyšné lôžka boli chýbajúce, zvyšné lôžka chýbajúce do dosiahnutia celkového počtu takmer 2-tisíc lôžok sa mali sprístupniť buď na úrovni hrubá stavba, alebo v nemocniciach po rozsiahlej modernizácii na úrovni plného vybavenia full fit-out. K uvedeným plneniam je potrebné, aby sa všetky projekty v rámci výstavby a rekonštrukcie nemocníc úspešne ukončili a následne boli preplatené z mechanizmu na plán na podporu obnovy a odolnosti, a tieto projekty preto považujeme za kriticky dôležité a ministerstvo zdravotníctva nemalo, nemá a ani nebude mať dvojaký meter s ohľadom na to, či je o nemocnicu, či sa jedná o nemocnicu, ktorej zriaďovateľom je štát, alebo súkromný sektor. Pretože ikstýkrát opakujem, že za privatizáciou zdravotníctva a pusteniu súkromného sektoru nikdy nebola žiadna vláda sociálnej demokracie.
Bod bé tohto druhého bodu, je to výmena vedenia Univerzitnej nemocnice sv. Martina v Martine, ku ktorej došlo v priebehu januára 2024. No keby sa výmena vedenia, projektového vedenia nemocnice a projektového vedenia neurobila, tak Univerzitná nemocnica sv. Martina v Martine by bola v takom štádiu rozostavania, ako keď poklepával základný kameň Eduard Heger. Ja som tam osobne bol a výsledkom práce predchádzajúcej vlády je základný kameň. To je jediný kameň, ktorý v Univerzitnej nemocnici sv. Martina nájdete. Čiže preto, aby celá nemocnica bola jedným kameňom, tak sa urobila prvá analýza, ktorá odhalila základné oblasti problémov, a teraz počúvajte, čiže bývalá vláda, a musím sa vrátiť k tomu, bola to vláda, kde bol štátnym tajomníkom aj navrhovateľ pán Stachura, aj bývalý minister zdravotníctva pán Krajčí, som rád, že ste tu a môžte si to vypočuť, takže urobila to, že poklepali základný kameň a pritom nemali ani ukončené povoľovacie procesy. Čiže vy keď normálne stavate nejaký rodinný dom alebo individuálnu stavbu, musíte mať všetko v poriadku, štát išiel stavať za bývalých vlád nemocnicu v Martine, poklepal kameň a nemal vybavené skoro nič.
Zanedbali sa priority, ktoré priamo súviseli s plnením jednotlivých míľnikov plánu obnovy a odolnosti, došlo k vážnemu časovému sklzu a ohrozila sa realizácia celého projektu a hovorím to preto, pretože jednou z námietok navrhovateľov na odvolanie bolo aj to, že teda bola odvolaná šéfka tímu pani Mgr. Antošová, mimochodom členka expertného tímu strany, kedysi to bola Sloboda a Solidarita, teraz je to už len SaS-ka, pretože počas jej pôsobenia došlo k posunu a došlo aj k posunu celej realizácie najmä z dôvodu neúspešného prvého verejného obstarávania, za ktoré bola ona ako kľúčová osoba zodpovedná. Čiže my ideme odvolávať ministerku preto, že tam bývalá vláda dala ľudí, ktorí boli babráci a celé to pokazili, pripravili súťaž tak, že sa nikto neprihlásil a celá stavba sa posunula o jeden rok. Tak naozaj gratulujem za tento bod navrhnutia na odvolanie pani ministerky, lebo toto je priznaním toho, akých nekompetentných ľudí ste tam vedeli dať, pretože verejné obstarávanie bolo nastavené tak výborne a tak transparentne, že sa neprihlásil nikto, hej.
Čiže vy chcete stavať nemocnicu a urobíte verejné obstarávanie s takými podmienkami, že sa vám neprihlási nikto. A potom na základe toho, že sa to celé o rok opozdí, lebo to urobíte ako babráci, tak sa rozhodnete odvolať ministerku zdravotníctva, lebo vy ste tam dali neschopných ľudí, ktorí nevedia urobiť verejné obstarávanie, aby sa niekto prihlásil. Chcem vám povedať, že ide o verejné obstarávanie za 200, za 300 mil. eur, čiže v dnešnej dobe, keď je možnosť získania takéhoto balíka peňazí a urobiť nemocnicu, tak sa neprihlási nikto. Tak predpokladám, že nikto asi nechce upodozrievať stavebné firmy na Slovensku, bez ohľadu na to, aký majú pôvod, že sú ony na vine, že nechcú získať zákazku na 300 mil. eur. No takže to boli tí odborníci, ktorých bývalá vláda dala na to, aby urobili, aby urobili toto, aby teda zvládli tento projekt výstavby Univerzitnej nemocnice sv. Martina v Martine. Čiže muselo sa opakovať verejné obstarávanie, omeškanie jeden rok, pritom vieme, že plán obnovy má svoje časové limity.
Našťastie pani Mgr. Antošová z teda toho projektového tímu pochopila a požiadala na základe osobného rozhodnutia o ukončenie pracovného pomeru, plynie jej výpovedná lehota, všetci sa z toho tešia, odišlo naozaj iba pár členov jej tímu, z ktorých niektorí vykonávali činnosť výlučne formou telepráce z Prahy a Londýna, čiže tímy, ktoré mali dennodenne robiť na mieste a riešiť problémy, ktoré nemocnica v Martine mala, tak robili určite dennodenne osem, desať, dvanásť hodín z Prahy a z Londýna, to len ako poznámka pod čiarou. Ale zvyšná časť tímu zostáva pracovať na projekte a zo strany nového vedenia nemocnice je naozaj vynakladané maximálne úsilie, aby sa táto výstavba rozbehla a vyčerpalo sa čo najviac peňazí, ktoré sú na to určené.
Od 1. 5. 2024 vďaka aktivite ministerstva zdravotníctva došlo aj k zmene organizačnej štruktúry, ktorý zastrešovala spomínaná pani Antošová, a sú rozdelení, tí, ktorých vás to zaujíma, do piatich samostatných organizačných útvarov s jasným zadefinovaním pracovných činností. Máme novú výkonnú manažérku a aktuálne je celý tím v štádiu konsolidácie a riešenia základného problému, vyčerpať čo najviac zdrojov, ktoré boli na túto nemocnicu určené. Doplnili sa aj noví ľudia, doplnili sa ľudia, ktorí majú praktické skúsenosti z výstavby nemocníc, takže veríme tomu, že sa splní cieľ, ktorým je vytvoriť efektívne pracovné prostredie a stihnúť tú časovú a finančne náročnú realizáciu projektu.
Bod cé tohto bodu. Je to reforma 3 komplementu 11 plánu obnovy. Poprosím vás, ktorí nie ste zorientovaní v tematike, aby ste si otvorili návrh na odvolanie, pretože pôvodný autor tejto reformy je pán poslanec a bývalý minister zdravotníctva Krajčí, ktorý nadefinoval do reformy 3 plánu obnovy a odolnosti nejasnú formuláciu zriadenia centrálneho orgánu pre centrálne riadenie nemocníc, pričom nikto nevedel, či to má byť v zmysle kompetenčného zákona nový ústredný orgán vlády, alebo to bola len mätúca formulácia a teda riadenie nemocníc má zostať v kompetencii, v gescii ministerstva zdravotníctva, resp. či je potrebné zriadenie ďalšej organizácie, ktorá bude potrebovať dodatočné zdroje na réžiu, a v tej dobe pán doktor Stachura, terajší pán poslanec, bol štátnym tajomníkom pána bývalého ministra.
Viete, neviem, či nájdete niekoho na Slovensku a bez ohľadu na, či je to zdravotníctvo, vysoké školstvo alebo iné oblasti, ktorý by povedal, že plán obnovy a odolnosti navrhnutý vládou Slovenskej republiky, zdôrazňujem, že v gescii to mal bývalý minister financií, vtedajší pán Eduard Heger za vlády Igora Matoviča, neskorší premiér Slovenskej republiky, tak neviem, či nájdete niekoho, ktorý by povedal, že plán obnovy a odolnosti bol urobený tak, ako to regióny potrebujú. A poviem príklad, aby to nevyzeralo, že hovorím politicky, z vašej vlastnej dielne, bol tu kedysi nejaký pán poslanec, potom bol dokonca aj minister, volal sa Mičovský, ktorý vybojoval pre poľnohospodárov nulu. Nulu! Pretože ten plán obnovy bol robený kde? Na ministerstve financií od zeleného stola a výsledkom bolo, že keď bol zverejnený aj všetky jeho reformy, tak sme tu mali protesty proti súdnej reforme, pani ministerka Kolíková radšej odišla, mali sme tu protesty proti vysokoškolskej reforme, pamätáte si, prvá výzva na 300 miliónov eur pre reformu vysokých škôl, prihlásených koľko? Nula. My máme 300 miliónov pre vysoké školy a predstavte si, tie naše univerzity a vysoké školy, ony nechcú nič. Prečo? Lebo to bolo urobené tak výborne! Lebo to robili babráci! Vtedy to bol minister financií, potom sa mu podarilo prebabrať až na predsedu vlády - Heger. Lebo to robili ako? Bez konzultácie s tými, ktorých sa to má týkať. A takisto sa to dialo presne aj v zdravotníctve. Bola vymyslená nejaká stratifikácia, nejaká OSN-ka, ktorá bola robená zase od zeleného stola.
A musím sa vrátiť k pánovi poslancovi Dvořákovi, dobre, že vstal, lebo takto ho naozaj vidno, ktorý bol stvoriteľom tohto pamfletu, a bolo to preto, lebo robil to človek, ktorý netuší, čo zdravotníctvo je, pretože v nemocnici bol iba ako pacient, pretože nič neriadil, nič nemanažoval a, bohužiaľ, o tom nič nevedel, pretože bol to tabuľkový expert ministerstva zdravotníctva. Tabuľkový expert. A ja tvrdím, že keby tu sa niekomu niečo stalo, tak vám nepodá ani prvú pomoc, lebo ju nevie. A je to tak. (Potlesk.) A keď ju, a keď ju vie podať, tak poďme na to a ukážme to. A viete, prečo to hovorím? Lebo takýto človek rozhodoval o tom, ako majú vyzerať naše nemocnice. On hovoril o tom, že v Liptovskom Mikuláši, neviem, či tu je pán poslanec, pán, pán primátor Blcháč, že v Liptovskom Mikuláši, počúvajte, Liptovský Mikuláš je také mesto na Slovensku, ste ho videli, hej? No tak. Predstavte si, že Liptovský Mikuláš je mesto, kde je dokonca aj Jasná, je to druhé najnavštevovanejšie stredisko turistické v Slovenskej republike a je tam aj Tatralandia. Tak takýto poslanec sa rozhodol, lebo mu to tabuľka ukázala, že tam má byť nemocnica 1. typu. Čiže tam, kde sú úrazy na zjazdovkách, kde sú, bohužiaľ, aj tragické úrazy, kde je Tatralandia, kde je druhý najväčší počet turistov, on sa rozhodol, že to má byť jednotka. Ale jednotka neznamená najlepšia. Jednotka znamená doliečovanie a rehabilitácia.
Čiže tu máte nejakého bratislavského poslanca, ktorý nič netuší o živote, ani o zdravotníctve, ale on sa rozhodne, že v Liptovskom Mikuláši sa to zavrie, lebo tabuľka. Dobre? Tak len aby ste vedeli, že kto sa vám tu sna... a počkajte, bé príbeh, rozhodnutie, správne tabuľky sedia, hej, všetci nešťastní a naraz sa stal poslancom za Progresívne Slovensko a v televíznych debatách kritizoval. On povedal, že ako je to možné? V Liptovskom Mikuláši hádam nemôže byť takáto nemocnica, že kto to vymyslel? Viete, Dr. Jekyll, Mr. Hyde, čistá schiza, hej? (Ruch v sále.) A toto nám, a to, to sa podpíše pod návrh na odvolávanie pani ministerky Dolinkovej. (Potlesk.)
Sme asi v prvej štvrtine, takže kľudne si urobte pohodlie, pokračujeme ďalej.
Čiže čo sa týka teda toho, čo sa týka teda, teda ďalšieho bodu, a to je ten bod, ktorý hovorí o tom, že teda, však všetci to vieme, lebo my sme to naštudovali na rozdiel od tých, ktorí to navrhujú, že sa má odvolať pani ministerka, čo je reforma 3 komplement 11, my vieme, o čom to je, lebo my sme o tom debatovali. Takže pán bývalý minister Krajčí nadefinoval do reformy 3 formuláciu riadenia nemocníc, hej? Však to je dobré, však áno, každý sa s nemocnicami trápi, je jedno, aká je tu vláda, vždy je nejaký problém, a tá formulácia teda naozaj bola o tom, aby sa pripravila, teda zriadenie ďalšej organizácie, pripravili to naozaj tak, že nechcem povedať, že ani divá to nevedela, ale teda nikto nevedel, že ako to má byť (reakcia z pléna), áno, áno, tak PwC, tak toto nadefinovali tak, že to „p" by som vynechal, dobre? No. Čiže nikto nevedel, že čo má robiť. Dobre?
Takže prišiel minister Lengvarský teda, to on prišiel, nebol OĽANO, jeho proste našli, a ten zistil (povedané so smiechom), že teda s tým nevie urobiť nič, hej? Tak áno, lebo to bolo aj tak urobené, že sa s tým nič urobiť nedalo. Takže on si naozaj uvedomil komplikácie, lebo bez ohľadu na to, kým bol nominovaný, bol to taký nekonfliktný, suchý typ a ten začal pripravovať reformu v podobe podpory centrálneho riadenia z úrovne rezortu, no k realizácii samotnej reformy neprišlo ani za jeho úradu a potom neprišlo ani za pôsobenia jeho nástupcu pána Hegera. No a prečo to hovorím? Pretože bolo to urobené zle a toto má byť dôvod na odvolanie ministerky zdravotníctva a aktuálne vedenie rezortu má za to, že je nekoncepčné vytvárať ďalší nadbytočný orgán, lebo my tu máme orgánov naozaj dosť. A preto, lebo za riadenie nemocníc bude zodpovedné tak či tak vždy ministerstvo zdravotníctva, a preto sa komunikovalo aj s pánom podpredsedom vlády Kmecom kvôli tomu, aby boli aj ciele aj míľniky dodržané, a preto pre reformu centralizácie, ktorú musíme teda nejako plniť v rámci plánu obnovy a odolnosti, sa využije časť kapacít a čiastkovosť vykonávaných úloh na minister... už dnes na ministerstve zdravotníctva, využijú sa zdroje, ďakujem pekne (rečník poďakoval za pohár vody, ktorý mu jeden z kolegov položil na rečnícky pult), a navýšenie výdavkov s reformou spojených bude cielené na nevyhnutný objem výdavkov na cielenie míľnika, ale hlavne reforma nebude vyžadovať novelizáciu vysokého počtu predpisov mimo gescie ministerstva zdravotníctva na to, aby sa v zákone upravilo nejaké odobratie časti riadenia a zodpovednosti štatutárnym zástupcom nemocníc v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva. A ministerstvo zdravotníctva to urobí teda tak, aby sa nemuselo zbytočne byrokratizovať, ale aby sa to riešilo v rámci rezortu, lebo bez ohľadu na to, aký orgán vytvoríte, aj tak bude zodpovedná ministerka zdravotníctva a jej tím, a už máme pripravenú reformu spôsobom novelizácie zákonov 575 až 576, ale aj 578, tak aby sme naplnili míľnik a zároveň priniesli niečo, čo bude pre náš systém a pre riadenie nemocníc efektívne.
Samozrejme, budú sa novelizovať nejaké časti tohto míľnika, ale to by som šiel už do veľkých detailov, pretože pochybujem, že, a teraz bez urážky, pochybujem, že niekto z navrhovateľov tuší, čo je to vykonávacie rozhodnutie CID, na ktorom momentálne sekcie ministerstva zdravotníctva pracujú, ale boli o tom informovaní aj predstavitelia sekcie plánov obnovy úradu vlády, aj Národná implementačná a koordinačná jednotka. A ministerstvo zdravotníctva do leta 2024 ukončí vnútorné, predbežné aj medzirezortné pripomienkové konanie a na jeseň budú novely spomenutých zákonov v štandardnom legislatívnom procese predložené a predpokladá sa, že v štvrtom kvartáli budú prijaté aj tie zmeny, ako bolo nevyhnutné, a premenia sa aj premietnu do organizačného poriadku ministerstva zdravotníctva, aby sme mali míľnik splnený a mohli žiadať o platbu.
Stále sme už v bode 2., ale už v časti dé. A to vás poprosím teda, aby ste sa sústredili, tí, ktorí ešte vládzete, ale už sa blížime ku polovici, je to rozhodnutie o, teda dôvodom na odvolanie pani ministerky je rozhodnutie o zaradení spoločnosti Nemocnica Bory do úrovne 3 a spoločnosti Kardiocentrum AGEL do úrovne 4. Tak. Bolo to medializované, pretože súčasná opozícia povedala, že pani ministerka zaradila Bory do úrovne 3 a Kardiocentrum AGEL do úrovne 4 protiprávne a teda, že vyhovela nejakému tlaku finančných skupín.
No tak ja vám poviem, kto tieto rozhodnutia reálne urobil a verte, že budete prekvapení. No. Takže, bolo nejaké rozhodnutie a na základe legislatívnych krokov, ktoré boli legálne, bolo podané voči tomuto rozhodnutiu ministerstva zdravotníctva, voči prvostupňovému rozhodnutiu z 23. 8. 2023 boli podané námietky. V prvom stupni rozhodlo ministerstvo zdravotníctva pod vedením pána ministra Palkoviča o parciálnom vyhovení žiadosti Nemocnice Bory a o nevyhovení žiadosti poskytovateľa Kardiocentrum AGEL. Následne boli ministerstvu zdravotníctva doručené od oboch subjektov námietky, ktoré boli doručené, podotýkam, podľa zákona, podľa § 33 zákona 540/2021 Z. z. o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti voči týmto rozhodnutiam. Čiže bolo dané rozhodnutie ministerstva zdravotníctva a na základe zákona, ktorý vytvorila predchádzajúca vláda, rok ´21 bola zjavne vláda ešte Igora Matoviča, čiže oni vytvorili opravný prostriedok na to, aby sa vedel niekto odvolať, hej? Čiže padlo rozhodnutie a na základe ich zákona sa niekto teda odvolal.
Chcem vám povedať, že ten opravný prostriedok, aby to teda mohlo byť, aby sa mohlo odvolať, ten opravný prostriedok (povedané s pobavením) zriadil človek, ktorý sa podpísal pod navrhnutie odvolania pani ministerky Dolinkovej, hej? Tu je - pán poslanec Dvořák. Čiže ja nehovorím, že to urobil nesprávne, oni vytvorili možnosť, že keď ministerstvo rozhodne, aby sa vedel niekto odvolať a vytvoril to on, hej? A teraz sa podpísal pod to, aby sa ministerka zdravotníctva odvolávala. Čiže keďže to bolo v zákone, tak asi prirodzene keď sa niekto cíti poškodený, tak sa odvolá. Čiže na základe zákona, ktorý sami vytvorili, sa teda títo odvolali. To znamená, že už pri tvorbe zákona pán Dvořák, asi aj pán Stachura ako štátny tajomník predpokladali, že niekto môže byť nespokojný. A je to správne, však keď sa, nejaké rozhodnutie padne, tak ste radi, keď sa môže niekto odvolať, keď padne rozhodnutie na okresnom súde, kiež by sa nám to nikdy nestalo, pán doktor, tak sa môžte odvolať na krajský súd a potom máte ďalšie možnosti. Čiže takisto to vytvorili oni, keď padne rozhodnutie o zaradení alebo nezaradení, môže sa subjekt odvolať na vyšší orgán. Vytvorili to celé oni, opakujem, tí, čo sa podpísali pod odvolanie pani ministerky. Pretože, ako to sami uviedli, Rada pre tvorbu siete predkladá ministrovi zdravotníctva písomné stanovisko k námietkam podaným účastníkmi konania, stanovisko k námietkam je schválené na základe hlasovania, na ktorom sa zhodla trojpätinová väčšina všetkých členov rady pre tvorbu siete. Stanovisko k námietkam sa zverejňuje na webovom sídle ministerstva zdravotníctva a k stanovisku k námietkam sa uvedú mená aj priezviská jej členov, ktorí sa na schvaľovaní k námietkam zúčastnili. Člen Rady pre tvorbu siete, ktorý nesúhlasí so stanoviskom k námietkam väčšiny jej členov, je povinný pripojiť svoje rozdielne stanovisko k tomuto stanovisku k námietkam.
Čiže vydalo ministerstvo rozhodnutie na základe vlastného zákona, dala možnosť, dalo možnosť ministerstvo sa odvolať, čo, samozrejme, spoločnosti, ktoré boli nespokojné, sa odvolali, aby ste vedeli, to odvolanie dávali na radu, kde boli odborníci navrhovaný ministerstvom zdravotníctva, poisťovňami, združeniami zastupujúcimi poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, neziskovou pacientskou organizáciou aj úradom pre dohľad, rade, ich rade, ich rade boli predložené poklady prvostupňových rozhodnutí, teda námietky Nemocnice Bory aj Kardiocentra AGEL, ako aj ďalšie podklady, ktoré si členovia Rady pre tvorbu siete vyžiadali. Rada ich prerokovala, ich rada na základe ich zákona to prerokovala, čiže nie ministerkini ľudia, ich rada, neviem, či to bola hegerovská, matovičovská alebo odorovská, ale bola to ich rada, to prerokovala a následne hlasovala, hej. A teraz my ideme ministerku zdravotníctva odvolávať preto, lebo minister Palkovič nejako rozhodol, potom sa podľa zákona, ktorý si sami oni navrhovatelia vytvorili, niekto odvolal, potom členovia rady, ku ktorej sa odvolal, ku ktorej sa odvolali, zahlasovali za Nemocnicu Bory šiesti z deviatich ich nominantov, za AGEL siedmi z deviatich zahlasovali, a toto stanovisko Rada pre tvorbu siete prijala 23. 10., teda ešte za bývalej vlády úradníckej, ktorá sa teda ukázala, že bola péeskárska, hej, žiadna úradnícka, ale péeskárska.
No a 23. 10. teda odvolací orgán to všetko podpísal, predložil to Palkovičovi, ministrovi, samozrejme, 23. 10. bol pán minister Palkovič už zbalený, pretože vedel, že odchádza, pretože bude menovaná nová vláda 25., tak to nechal pani ministerke Dolinkovej na stole. No a zákonná, zákonná lehota pre rozhodnutie bola do 31. 10. Tak mi povedzte vy, ktorí ste príčetní a ktorí, keď sa podpíšete, beriete za to zodpovednosť, tak mi, prosím vás, povedzte, keď 23. 10. vám nejaká rada, ktorú nominuje predchádzajúca vláda, dá rozhodnutie, vy nastúpite 25. poobede, máte to rozhodnúť do 31. 10., no čo asi urobíte. No budeme hrdinovia, nie, my to nepodpíšeme a pošleme to do kelu, nie, lebo kompetentný orgán, ktorý je zo zákona vytvorený, tak rozhodne za bývalej vlády a pani ministerka povie, že to nepodpíše. Prečo? Lebo si myslí?
Takže oni tu títo navrhovatelia, už nehovorím, že kádeháci a péeskári, a OĽANO radšej nespomínam, tak oni si tu vytvo... tak musím spomenúť aj OĽANO, prepáčte, pán bývalý minister Krajčí, čiže oni si tu vymyslia systém, orgán, ich vlastní ľudia rozhodnú o tom, že prvotné rozhodnutie nebolo dobré a vrátia Bory a AGEL do hry, oni rozhodnú, ich rada o tom, ministerka príde, prvý papier vidí na stole a má to odmietnuť na základe čoho? (Reakcia z pléna.) Na základe konfliktu záujmov. Pán poslanec, vy nie ste Pročko, prepáčte, dobre, lebo keby to povedal on, tak to chápem kvôli, hej. Nežartujte, preboha. A vy by ste si, vy by ste boli taký hrdina, že keď niekto, keď rada, ktorá je tvorená zo zákona, ktorú nominuje a podpisuje minister zdravotníctva, členov, a rozhodne nejako, však to bolo deväťčlenná rada, to nebola jedno rozhodnutie jedného človeka, keď povie, že to nemá byť tak. A kto by, a povedzte mi, kto by tak pani ministerke to stanovisko o konflikte záujmov mohol pripraviť, keď tam prišla 25. poobede a bola tam, teda nechcem povedať že banda, ale všetci teda odborníci, ktorí tam boli za predchádzajúcej vlády. No kto by, kto by jej, a ja sa pýtam, pani ministerka, pán minister, poprosím vás. Pani ministerka, keď si prišla 25. 10., mala si na stole rozhodnutie odvolacej rady, ktorá povedala, že Bory aj AGEL majú dostať trojku a štvorku. Mala si na stole rozhodnutia právnikov ministerstva zdravotníctva, že tá rada rozhodla zle? Nemôžeš sa prihlásiť práve. Asi nie. No jasné, že nie, a prečo by ti to niekto robil. Však to oni si celé vytvorili, oni to schválili a teraz od teba chce pán bývalý minister Krajčí, ktorý stvoril tento orgán, aby si ty vyhodnotila konflikt záujmov. A na základe čoho? Pán minister, hádam, hádam, ste vy nerobili to, že ste prišli a ste na základe pocitov ako lekár robili právne úkony. No tak hovorím to preto, lebo ste si vytvorili orgán, radu, ktorá rozhodla na základe faktov, pani ministerka nemohla nič iné urobiť, iba to podpísať, lebo keby to nepodpísala, neexistoval by jediný právny relevantný dôvod, aby to nepodpísala, mala by z toho ona osobný problém, ale vy ju teraz idete odvolávať, lebo postupuje na základe postupu, ktorý ste vy vymysleli. Tak už ako nežartujte. Dobre? Tak to, že ste lekár, vás neospravedlňuje, aby ste nevedeli ako základné právne predpisy. Dobre, čiže to len aby ste vedeli, to je bod 2, hej. Čiže oni si to vymyslia, ministerka to môže len podpísať a potom ju za to odvolávajú. Uhm. Nie, nemusí, samozrejme, nemusí podpísať, to hovorí pán doktor Stachura, ktorý teda v živote nič okrem receptu a lekárskej správy podpísať nemusel.
Bod 3 odôvodnenia – národná univerzitná nemocnica, teda je to problém národnej univerzitnej nemocnice. Tak národná univerzitná nemocnica, to asi myslia tú nemocnicu, ktorú teda pán vtedajší premiér Heger na zdravotníckom výbore, ktorý sa dušoval, že Rázsochy budú stáť, hej, tak sa tam choďte pozrieť, naozaj prejdite sa po chodbách, čakárne, krásne lôžka, všetko. Hej, to je, Heger tvrdil, a to už asi aj tušil, že skončí, že to stáť bude. Na výbore pre zdravotníctvo určite bol online prenos, si to celé pozrite. Vtedajší minister Palkovič sa radšej skrýval, lebo vedel, aké hlúposti pán premiér Heger hovorí. No tak národná univerzitná nemocnica, teda vtedy tzv. Rázsochy, je dôkazom zlyhania nekompetentnosti, aleže úplným predchádzajúcej vlády. Premiér Heger vo svojich verejných vystúpeniach o novej nemocnici Rázsochy zavádzal, opakovane a zámerne, hej. Heger, to je ten, on bol kedysi premiér a teraz je v nejakej strane, čo už ani neexistuje, to je, to keby ste zabudli medzitým. A napriek tvrdeniam nikdy k plneniu jednotlivých míľnikov nedošlo, nikdy. Výsledkom tejto amatérskej politiky bolo, že nemocnica sa bude stavať z rozpočtu Slovenskej republiky a nie z plánu obnovy a odolnosti. Dobre? Čiže keď niekto v budúcnosti z občanov Slovenskej republiky bude mať problém s tým, že štát má málo peňazí, že sa nejaké veci musia obmedzovať, nejaké opatrenia alebo podpory, tak pamätajme na to, že je to aj kvôli takému človeku, ktorý kedysi žil v politike a volá sa Heger. Lebo do poslednej chvíle blokoval peniaze na Rázsochy, lebo tvrdil, že táto nemocnica stáť bude. A z podobných príčin nečinnosti bola ohrozená aj výstavba nemocnice v Martine, kde, ako som už povedal, napriek oficiálnemu aktu otvorenia stavby neboli vysporiadané ani len pozemky. Pýtam sa, keď nás niekto sleduje, kto z občanov Slovenskej republiky si poklepe pomyselne základný kameň a nemá vysporiadané pozemky. No je to čierna stavba, ale toto bol, toto bola štátna čierna stavba. Premiér Heger poklepal na nevysporiadaných pozemkoch kameň. Podľa mňa už ani ten kameň tam nie je.
Čo sa týka Rázsoch, ale poďme späť. Zmluva o dielo a o poskytnutí služieb medzi ministerstvom zdravotníctva a skupinou dodávateľov, asi ste zachytili slovo Amberg, bola uzatvorená dňa 13. 7. 2022, hej, 13. 7. 2022, pamätáme si, bývalá vláda. Dňa 16. 2. 2023 vydal v tom čase úradujúci minister zdravotníctva Lengvarský pokyn ministra, na základe ktorého došlo k zmene k zadaniu počtu lôžok zo 653 dohodnutých v zmluve o dielo na 802. Čiže počúvajte, čo urobili. Nastúpili v marci 2020, hej, podpísali zmluvu s niekým od 2022 na 650 lôžok a potom, a potom za necelý rok zistili, že tých lôžok treba 802 a zmenili počty a chceli zmeniť zmluvu o dielo. Čiže presne február 2023, čo je ´21, čiže za tri roky sa im podarilo prísť na to, hej, a zase si pozrite, kto bol v rade, za tri roky sa im podarilo prísť na to, že nemá byť 650 lôžok, ale 802. Že akože úžasné, to tri roky rozmýšľali, koľko lôžok má byť v nemocnici. Tak keby sa vrátili k starému projektu, tak, že má byť 800 lôžok, mohli vedieť už prvý deň po nástupe do vlády. Pán minister Krajčí, boli ste tam vtedy, aj vy pán, áno, vy ste to vedeli, a preto ste podpísali zmluvu na 653 lôžok. Čiže ideme, ale ideme ďalej, však všetko je faktografia. Nie, nie, nevymýšľame si, my čítame fakty.
Ministerstvo zdravotníctva sa opieralo o bod 6.1 v časti 2 zmluvy o dielo o poskytnutí služieb, základné ustanovenia, kde je ustanovené aj možnosť rozšírenia o 500. Áno, veľmi dobre, ale skupina dodávateľov, ktorých si vybrali, následne namietala, že zapracovanie pokynu do už hotových častí je nad rámec zmluvy o dielo o poskytnutí služieb, a to dala písomne listom 23. februára 2023. K uzatvoreniu dodatku k zmluve o dielo o poskytnutí služieb, predmetom ktorého by bolo navýšenie prác, nedošlo, hej. Čiže za tri roky sa im podarilo dohodnúť to, že sa dostali na úplný začiatok, hej, tri roky, nula, peniaze pripravené, čerpanie žiadne.
Preklopím, aby som nenadával len na vládu Igora Matoviča a Eduarda Hegera, o celej situácii bol informovaný pán premiér Ódor, to je ten, toho asi nepoznáte, on bol kedysi nezávislý úradník, ktorý deklaroval, že nebude nikdy v politike, on v politike nie je, on je len líder kandidátky Progresívneho Slovenska, hej. Čiže po ňom ostal vo vláde už len Ódor nejaký, ale on už teraz sa stal politikom, aj keď tvrdil, deklaroval všetkým, že sa politikom nestane, takže on bol o všetkom informovaný listom zo 7. 8. 2023, v kópii aj bola pani prezidentka Čaputová a minister zdravotníctva. V tomto liste spoločnosť Amberg informovala, že došlo k priamej príčinnej súvislosti s porušením zmluvy o dielo o poskytnutí služieb objednávateľom, to bolo ministerstvo zdravotníctva, a došlo k faktickému prerušeniu realizácie diela, čo bude mať za následok omeškanie dodania jednotlivých plnení.
No, čiže ani do času ujatia sa funkcie zo strany súčasnej pani ministerky nedošlo k náprave a výsledkom bolo, čiže výsledkom toho, že tri roky nerobili nič, bolo, že 18. 10. 2023 bola na ministerstvo zdravotníctva doručená faktúra za práce navyše v sume 4,5 mil. eur. Čiže tri roky vláda Matoviča, Hegera, Ódora neurobili nič a za tri roky nerobenia nič prišla faktúra na 4,5 mil., hej. Len aby sme si pamätali, pretože tých 4,5 mil., to sa niekto bude musieť poskladať a to budú všetci občania Slovenskej republiky, ktorým sa to prenesie do nejakých problémov, obmedzenia služieb a tak ďalej a tak ďalej. Čiže bolo to preto, lebo mali pocit, že je to v rozpore so službou. Samozrejme, ministerstvo zdravotníctva odmietlo túto faktúru uhradiť, o čom bola spoločnosť informovaná, a preto doručila spoločnosť list pani ministerke, že ukončuje spoluprácu a nasledovala aj predžalobná výzva.
Čiže výsledok bývalých vlád je to, že neurobili nič, čo teda sa nečudujeme, pretože boli adekvátne schopní, a to nič stálo 4,5 mil. eur. Dobre, aby sme vedeli, že kto sa podpísal pod návrh na odvolanie pani ministerky. Hovorím to preto, lebo žalobcovia, teda poslanci, ktorí sa podpísali pod odvolávanie pani ministerky, tvrdia, že došlo k svojvoľnému pozastaveniu projektu prípravy a výstavby novej univerzitnej nemocnice v lokalite Rázsochy. Takže toto nie je založené ani na pravdivom, ani na skutkovo faktickom základe.
Pán poslanec, pokiaľ sa dokážete ovládať, aj vy ste lekár, ja verím, že tak keby, ja verím, že sa viete ovládať, lebo vaše neovládanie by mohlo spôsobiť problém vašim pacientom. Dobre? Tak skúste počúvať lekára, skúste sa ovládať, potom dostanete slovo, aby ste, aby ste o svojich, aby ste o svojich problémoch určite porozprávali.
Takže samotná skutočnosť, že došlo k ukončeniu zmluvy o dielo a o poskytnutí služieb, samozrejme, neznamená automatické zrušenie projektu novej univerzitnej nemocnice, pretože o zrušení výstavby, ako hovorila ministerka zdravotníctva, môže rozhodnúť iba vláda a ministerstvo zdravotníctva ani nie je oprávnené rozhodnúť o skutočnosti, kde a či sa nová univerzitná nemocnica bude stavať v lokalite Rázsochy, alebo v inej lokalite, a ani tak ministerstvo zdravotníctva nikde neurobilo, pretože naozaj táto kompetencia patrí iba vláde Slovenskej republiky.
Potom tam bola ešte argumentácia z radov opozičných poslancov k medializovanej informácii, že štúdiu dodanú spoločnosťou The Boston Consulting Group s názvom Developing an independent study on the future and patient counsel Bratislava country spolufinancovala finančná skupina Penta, tak chceme len poukázať na to, lebo viete, mňa len, dobre, keby to napísal hocikto, ale už ja mám stále pocit, že keď sa pod niečo podpíše lekár, tak by lekár aspoň mal tušiť, lebo tie rozhodnutia, ktoré robia lekári, by mali byť robené na základe dôkazov. Máme taký terminus technicus, je to evidence-based medicine, to znamená, že lekár keď lieči alebo diagnostikuje, má rozhodovať na základe dôkazov. No tak tu títo podpísaní teda poslanci, mňa mrzí, že sú medzi nimi aj lekári, povedali, že tento projekt, túto štúdiu, ktorú som prečítal, spolufinancovala finančná skupina Penta. No hej, fakt. Vážne. No ale viete, objednal ju minister Palkovič. Chápete?
Však táto banda ide odvolávať ministerku Dolinkovú preto, že nejakú štúdiu, ktorú asi sa spolupodieľala na príprave skupina Penta, objednal minister Palkovič. Viete, čo vám chcem povedať? Proste babráci, amatéri, ani si to nenaštudujú. Ja preto som sa obrátil na pána doktora Stachuru, lebo ja verím, že inak lieči, ako píše tieto návrhy. Lebo keby inak liečil, môže byť tak ako bývalý minister, keby tak liečil, ako píše návrhy, tak by mohol byť tak ako bývalý minister zdravotníctva patológ. A je to tak. Proste ja verím, že, ja verím, že ste dobrý lekár, a to ani nespochybňujem, mrzí ma akurát, že ste kvôli peniazom obetovali slovenských pacientov, lebo ste išli robiť za prachy niekde do zahraničia, ale keď aspoň píšete nejaký návrh, tak si aspoň pozrite, kto to podpísal. Vy idete Zuzanu Dolinkovú odvolávať preto, že to podpíše Palkovič? Ospravedlňujem sa, čiže oni to ešte aj vedeli. Čiže oni vás všetkých ešte aj vedome klamali. Čiže oni idú odvolávať Zuzanu Dolinkovú preto, za nejaký podpis zmluvy s nejakým Boston Consulting Group preto, lebo vedeli, že to podpísal Palkovič. Rozumiete? (Reakcia z pléna.) Palkovič to objednal. Áno, a čo? No nie. Ja čítam to, čo ste vy písali. Ale počkajte, dám vám lexaurin, vydržte, chvíľu vydržte, budete môcť rozprávať, dokedy chcete. Hej, čiže babráci, hej, objedná to ich nominant a oni idú odvolávať Zuzanu Dolinkovú, hej. No to len aby ste vedeli (kýchnutie) na zdravie, pravda!
Čiže viete, rezort zdravotníctva je mimoriadne komplikovaný rezort, mal som tú česť ho riadiť ešte v čase, keď teda boli výrazne jednoduchšie pomery medzi zdravotníkmi aj rezortom, aj pacientami, aj sestrami, aj lekármi, aj sociálne siete neboli ešte také rozbudené, bolo to teda v čase, keď ešte mnohí z vás chodili na základnú školu, ale je to komplikovaný rezort, ktorý na rozdiel od takéhoto hádzania polien, ako robí opozícia, potrebuje podporu. A o tom hádzaní polien, teraz vynechávam stranu SaS, pretože ktorá napriek tomu, že je kritická, sa pod tento pamflet nepodpísala. A nepodpísala sa z dvoch dôvodov. Pretože ho vytvorili tí, ktorí sa na devastácii slovenského zdravotníctva osobne podieľali. Devastácii slovenského zdravotníctva sa osobne podieľali. Pán doktor Stachura, pán doktor Krajčí. Podieľali sa na devastácii aj zdravia, pretože môže hovoriť kto chce, čo chce, ale štatistiky jednoznačne hovoria o tom, že Slovenská republika pandémiu nezvládla. A títo ľudia boli pri tom. Na devastácii slovenského zdravotníctva sa podieľal aj expert a jeden z riadiacich pracovníkov pán Dvořák, terajší poslanec za Progresívne Slovensko. On vytvoril a bol spolutvorcom nezmyselnej takzvanej stratifikácie, ktorá mala obmedziť zdravotnú starostlivosť pre pacientov v regiónoch v Slovenskej republike. Tak ja, ja nemám ani priateľský, ani nijaký vzťah ani s pánom doktorom Szalayom (reakcia z pléna), ani s pani Cigánikovou, no nie, no prepáčte, chcem sa to len mimo, ja by som sa potom spýtal, či by som niekedy mohol aj biely plášť doniesť, niekedy by som ho potreboval, aby som vedel prehovoriť ku kolegom... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Danko, Andrej, podpredseda NR SR
Jožko, sa ukľudni.


Raši, Richard, minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR
... preto to, preto to hovorím, lebo my sme boli, pán doktor Szalay bol veľkým kritikom, keď som sa stal ministrom zdravotníctva v roku 2008. Čiže naozaj my nemáme ani priateľský, ani nijaký vzťah, ale ho akceptujem. Ale to, že sa nepodpísali, hovorí o tom, že to bolo urobené ľuďmi, ktorí na to nemali právo. Lebo to, že tam urobili chyby, faktické, hocijaké, že proste si to ani nenaštudovali, ale nemôže vám predsa dať návrh na odvolanie niekto, kto zdravotníctvo dostal na pokraj zrútenia, na pokraj zrútenia. A, bohužiaľ, pán doktor Stachura, ste to aj vy, aj doktor Krajčí, aj pán poslanec Dvořák. Oni sa podieľali na tom, že naše zdravotníctvo sa dostalo do tak zlej situácie, v akej ešte nebolo.
A Zuzana Dolinková za tých pár mesiacov, ktoré mala k dispozícii, nemôže robiť žiadnu víziu, žiaden rozvoj, ona hasí. Ona hasí, ja by som to prirovnal, lebo možno je to divákom bližšie. Viete, ona hasí tak ako aj my hasíme výtvory mozgového trastu pod vedením pani Remišovej. To hasíte, hasíte, hasíte, lebo vám tam zanechali jeden obrovský požiar a to isté zanechali v zdravotníctve, akurát že výsledkom ich práce, a vráťte sa k novinovým článkom, čo písali nemocnice počas pandémie, okrem chýb zanechali za sebou aj straty ľudských životov počas pandémie covid, ktorá bola na Slovensku.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

23.4.2024 11:01 - 11:15 hod.

Richard Raši Zobrazit prepis
Pán poslanec... ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci.
Pán poslanec Hargaš, v prvom rade sa chcem vám ospravedlniť, lebo naozaj ja s vami chcem diskutovať, ale po tom, čo som tu videl, ja naozaj chcem diskutovať s vami, ale nebudem diskutovať v tomto pléne s každým, hej, nemyslím vás ani nemyslím vašu stranu, to hovorím otvorene, lebo pokiaľ sme tu boli my, tak tá debata bola konštruktívna, potom tu prišli nejaké prvky, ku ktorým sa nemôžem vyjadriť, lebo nechcem urobiť nič, čo teda nie je vhodné, a chcem to udržať konštruktívne, ale s vami debatovať budem.
Zareagujem aj na predrečníkov, sme v prvom čítaní, naozaj máme čas medzi prvým čítaním, máme čas do druhého čítania, máme čas v rámci druhého čítania v rámci výborov a pozmeňujúcich návrhov, ktoré môžu byť prednesené v pléne.
Začal by som krátkou reakciou na pani poslankyňu Remišovú. Tento zákon je naozaj o tom, že dávame dôveru a pozeráme sa na všetkých, ktorí obstarávajú, s prezumciou neviny a nie viny. Je to dôvera voči starostom, je to dôvera voči primátorom, teda budem to hovoriť vám, keďže pani Remišová už odišla. Je to dôvera napríklad k tým, ktorí vedú naše vysoké školy, ktorí musia obstarávať v materských školách, základných školách, domovoch sociálnych služieb, všetkým, ktorí obstarávať musia, je to len o tom, o ničom inom tento zákon.
A chcem povedať teda tým zvyškom ZA ĽUDÍ, ktoré existujú, že tento zákon je dôvere pani primátorke Lučenca, pani Pivkovej, ja verím, že ona kradnúť nebude, ja som o tom presvedčený, že v novom zákone kradnúť nebude. Takisto som presvedčený, že starosta obce Hertník pán Semanek, ktorý je nominantom ZA ĽUDÍ, kradnúť nebude. Som o tom presvedčený. Ani starosta obce Baškovce Tamáš, on v mojich očiach zlodej nie je, ako to odznelo vo faktickej pripomienke pána poslanca Pročka, ktorý povedal, že je to na to, aby všetci kradli, tak ja verím, že nominant ZA ĽUDÍ z obce Baškovce pán Tamáš kradnúť nebude ani pán Šandala z Nižnej Jedľovej kradnúť nebude, nominant ZA ĽUDÍ, nebude kradnúť ani pán Vrchota, ktorého, je to starosta mestskej časti Košice-západ, kde som dlhé roky žil a je nominantom aj strany ZA ĽUDÍ, a nebude kradnúť napríklad ani pán starosta Srnčok, ktorého takisto podporila aj strana ZA ĽUDÍ, bohužiaľ, z 2 900 starostov a primátorov som našiel vlastne asi len dvoch-troch, ktorí sú čisto nominanti ZA ĽUDÍ, ale napriek tomu verím, že to nie sú zlodeji. Pretože, pretože naozaj v našich mestách a obciach sú všetci kontrolovaní oveľa viac ako ktokoľvek iný a som o tom presvedčený a som presvedčený, že tá kontrola, ale aj tí starostovia, ktorí boli navolení v roku 2022, čiže nemajú žiaden súvis a primátori nemajú žiaden súvis s tým, s novou vládnou koalíciou, budú spravovať veci verejné tak, ako ich spravovať majú.
Dám pár reakcií k nepravdám, ktoré uviedla pani Remišová, pretože bolo by férové, keby si aspoň zákon prečítala, keď o ňom hovorí. Lebo vy ste to, pán Hargaš, povedali presne, lebo vy ste si ho prečítali a vy ste komentovali fakty, ona – ako obyčajne – buď to nemá načítané, alebo to nevie, alebo ústa predbiehajú myseľ, pretože povedala, že do milióna a pol sa nebude zverejňovať nič. No nie je to pravda, keby si prečítala zákon, tak vie, že od 800-tisíc bez DPH na stavebné práce ide normálne návrh, teda každé verejné obstarávanie do vestníka, čiže neprečítala si, zase tu len zamútila, zašpinila priestor bez toho, aby vedela, hej? Ale asi sme si na to zvykli, keďže nevie, koľko je DPH, tak asi je to úplne v poriadku.
Za ďalšie, hovorila tu nezmysly o tom, že eurofondy budú ohrozené a že nebude žiadna kontrola, ale však predsa Úrad pre verejné obstarávanie novým SOR-om je, novým sprostredkovateľským orgánom a je zaimplementovaný do hodnotenia eurofondov. Zase keby čítala, keby si dala tú námahu, aby si to prečítala, tak by vedela, že ÚVO ako sprostredkovateľský orgán v zmysle zákona bude vykonávať kontrolu verejných obstarávaní, povinnú predbežnú kontrolu dokumentácie pri nadlimitných zákazkách, môže robiť dobrovoľnú kontrolu podlimitnej zákazky, robí kontrolu po uzavretí zmluvy o nadlimitných zákazkách vrátane dodatkov a tak ďalej a tak ďalej, čiže zase keby chcela byť konštruktívna a nechcela by robiť iba zle, tak si to prečíta.
Ale poviem vám, aké ja cítim riziko najväčšie tohto zákona. Hovorilo sa tu o tom, že keď, povedal to pán Dostál, že som ja povedal, keď niekto to zneužiť chce, tak to vie zneužiť aj teraz. Áno, je faktom, že zneužitie zákona o verejnom obstarávaní sa dá urobiť aj pri nadlimitných zákazkách a napríklad aj pri objednávaní si nových priestorov, v ktorých naše MIRRI sídli. Pretože predpokladám, že nikto z vás sa nepostaví za pani Remišovú a nebude obhajovať to, že v kancelárii, ktorú som po nej zdedil, kde mám teda najkrajší výhľad na Slovensku, je sedačka za 9-tisíc eur, sedačka za 9-tisíc eur, úplne obyčajná, ani sa nedá oprieť, čiže tam, kde máme porady, a neviem, či ste to zažili aj vy, asi áno, keď ste boli pán štátny tajomník, máme stôl za 14-tisíc eur, ktorý bol vybratý, počúvajte, na základe kritéria, že pani Remišová zadefinovala, že obyčajný stôl, na ktorom sú porady, musí mať hranu skosenú s 15 stupňami. Choďte hocikde do jedálne, do reštaurácie, choďte domov a pozrite si, aké máte stoly, aj tu keď stojíme, je pultík, tu je stôl, bežne majú tie hrany 90 stupňov, ale podmienka pre MIRRI bola, že stôl má mať hranu skosenú 15 stupňami, tak povedzte mi, kto je tu zlodej, však zlodej kričí: chyťte zlodeja! Ona míňala financie opisom predmetu zákazky tak, aby jej vyhoveli jej luxusnému zbytočnému nábytku. Viete, na čom oddychujú vodiči, ktorých máme pridelených, keď teda práve nejazdíme? Na hovníkoch, ktoré musia mať čierne matné kovové nožičky. Lebo viete, môj vodič by si nesadol na sedačku a neoddychoval by, ktorá by mala lesklé biele nožičky, on musí mať čierne matné kovové nožičky. Toto je pani Remišová, normálne rozkradla kvôli svojim papalášskym manierom verejné peniaze a ona tu má odvahu sa ozvať?
A ten jej kolega, ktorý teda, už sa naňho neviem ako pozerať ako na kolegu, alebo z pozície svojho bývalého povolania tu vykrikuje, že to robíme preto, aby všetci starostovia kradli? Tak keď vie o tých, ktorí kradnú, tak nech dá na nich trestné. Doteraz tak neurobil ani raz a ešte aj sedí v mestskom zastupiteľstve.
A teraz pár faktografických vecí k tomu, čo ste povedali vy vo vašom príhovore. Myslím si, že sa všetci zhodneme na tom, že filozofia, že treba niečo s verejným obstarávaním urobiť, je v poriadku a vidím aj od vás, že máte niektoré tendencie, že niektoré časti si viete predstaviť podporiť, niektoré časti možno so zmenami. Však keby nebol problém s verejným obstarávaním, tak to tu nedávame, ale zmenu zákona o verejnom obstarávaní dával kedysi, predkladal aj pán predseda ÚVO Hlivák, ja som ju ako podpredseda vlády uvádzal, lebo som bol za to zodpovedný, a vystúpili dvaja ľudia, pán poslanec Dostál a pani poslankyňa Remišová. A čo urobili? Hovorili o tom, že uvoľnenie limitov, ktoré bolo ešte menšie, ako je teraz platné, bolo na to, aby mohli starostovia a primátori kradnúť. Viete, ja vám to nevyčítam, pán Dostál, to ste vy, vy ste v živote starostom neboli a ani nebudete, ani primátorom, vy ste nikdy neobstarávali, vy to máte v sebe, a to hovorím konštruktívne, lebo ja mám s vami normálny pracovný vzťah, vy to máte v sebe, vy proste nebudete veriť nikomu, aj keby všetci starostovia a primátorovi na Slovensku boli zo SaS-ky. A to je, viete, to je, ako sa hovorí, viete, už raz máte takú povahu, ale je to v poriadku, máte takú povahu, ale tá kontrola verejných financií je šialená, však predsa aj obce a mestá, keď niečo idú obstarávať, však je nejaký plán úloh, aj inštitúcie majú plán verejného obstarávania, však to tu nie je, že sa starosta ráno zobudí a povie si, že si niečo ide obstarať. Tá kontrola je naozaj v mestách a obciach veľká. Ja som povedal aj včera na tlačovke, máme v Bratislave primátora Valla, ktorý je, neviem, SaS, PS a nejaká strana Slovensko alebo ako sa volá, alebo neviem, Bratislava, niečo je, hej. (Reakcia z pléna.) PS, no tak PS, ja som povedal, pre mňa Vallo zlodej nie je, ja som nepočul, že by kradol pri každom verejnom obstarávaní, a predpokladám, že nebude kradnúť, ani keď bude tento zákon, no však predsa je kontrolovaný. Nehovorím o cyklochodníkoch, hovorím o verejnom obstarávaní. Čiže ja to vnímam tak, že bez ohľadu na to, za koho ste nominovaný, pristupujeme ku každému s prezumpciou neviny, nie s prezumpciou viny.
Budeme sa musieť naozaj rozprávať o tom, čo je pri obstarávaní najdôležitejšie, lebo videli ste aj z vystúpení iných poslancov, že sa hovorí o úspore a o cene. Uvedomme si, že najnižšia cena sa nerovná kvalita a nehovorím o zákazkách špecifických: informatizácia, know how alebo keď sa zohľadňujú iné veci, ale hovoríme aj o stavebných prácach, pretože máme obce, v druhom čítaní to budem čítať, kde päťkrát prebehlo verejné obstarávanie, päťkrát prebehla iná firma a päťkrát to robili tí istí ľudia z danej obce. Ale čo vnímame a čo si myslím a som presvedčený, že je správne, a to hovorím aj v zmysle k malým a stredným podnikom, ja som presvedčený o tom, že starosta alebo primátor, keď ide do hranice, keď vie osloviť tri firmy, že osloví firmy, u ktorých je istá kvalita, keďže sú to minimálne tri firmy a viaceré firmy, tak bude jasné, že tam bude aj nejaká súťaž s cenami, aby to niekto vyhral, ale pre mňa je podstatné to, že keď to urobí zákazku, ktorá, ktorú dá regionálnej firme, potraviny, ovocie, hocičo, alebo aj nejaká stavebná práca, tak som presvedčený o tom, že keď to urobí ten regionálny poskytovateľ, tak to urobí za primeranú cenu, ale hlavne za maximálnu kvalitu, lebo tam žije. Lebo keď žijete v danom regióne a niečo urobíte, rekonštrukciu chodníka, škôlky, tak medzi tých ľudí sa budete hanbiť prísť, keď to neurobíte dobre, a keď bude problém a reklamácia, tak to urobíte ihneď. A ešte tie peniaze ostanú aj doma na podporu lokálneho podnikania.
Čiže preto to robíme, my sme ho nepísali, ja obstarávať nebudem, naše ministerstvo nemá žiadne, teda malo dve organizácie, už má len jednu, lebo jedna ide do likvidácie, my nemáme žiadne majetky, my, my obsta... a keď niečo obstarávame, tak väčšinou prekračujeme tieto hranice, ale robíme to pre všetkých, ktorí sa trápia pri bežných obstarávaniach a nevedia zachovať chod svojich inštitúcií, miest, obcí, krajov a tak ďalej.
Už len krátka taká faktografia ku tým 221-tisícom, ktoré ste sa pýtali, že ako to vzniklo, na tovary a služby. Vybrali sme si, pozreli sme si, aké sú limity Európskej únie, aby ste vedeli, to, čo je u nás podlimitka pod milión a pol na stavebné práce, tak Európska únia nám umožňuje ísť do takmer päť a pol milióna eur. Čiže sme ní... sme vyso... teda sme naozaj s veľkým rozdielom pod tým limitom, ktoré nám dávajú. Na tovary a služby sme si vzali limit, ktorý dáva Európska únia, je to 221-tisíc, a sme presvedčení, že aj tovary a služby a ich obstarávanie práve využitím limitu, ktorý Európska únia zadefinovala, nám výrazne pomôže.
No a čo sa týka otázok k bezpečnosti a využitia toho paragrafu, ktoré navrhlo ministerstvo vnútra, ide o to, že v mimoriadnych situáciách štát nevedel rýchlo konať. A pamätáte si, keď sme tu mali zemetrasenie v obci Ďapalovce vo vranovskom okrese, bola tu úradnícka vláda, ktorá neurobila nič. Pretože nevedela to vyriešiť, dobre, ani nešla na miesto, kde sa to stalo, čo bola veľká chyba, ale neurobila nič. A toto je presne o tom, aby keď príde mimoriadna situácia, zemetrasenie, povodeň a tak ďalej, aby ministerstvo vnútra, armáda, hasiči alebo ktokoľvek treba, aby vedeli zabezpečiť ochranu života, zdravia a majetku.
Čiže ja ešte raz ďakujem pekne všetkým za konštruktívne návrhy. Netreba sa na zákon pozerať očami, že je všetko negatívne, ten zákon sme naozaj nevymysleli my, ale vyšiel ako reakcia na regióny. Nie je to zákon o tom, aby starostovia a primátori kradli, lebo naozaj pýtajte sa svojich primátorov a starostov, keď budú chcieť a zákon nastavíme na nejaké limity, budú ho vedieť využiť, keď nebudú chcieť, môžu pokračovať tak ako doteraz, vo vestníku, a akúkoľvek cestu komplikovanejšiu si zvoľniť môžu.
A už len posledná otázka technického charakteru ohľadom platforiem na verejné obstarávanie, teraz tam máme iba štátnu platformu, pretože bol podpísaný plán obnovy, kde sa to hovorí. Samozrejme, požiadavka z terénu je aj na súkromné platformy, budeme sa snažiť s Európskou komisiou vykomunikovať to, čo môžme a čo nemôžme, lebo... a aj, aj sa vrátiť k časom, viete, keď dáte časy 24 hodín, niekto povie, že je to preto, aby sa to udialo v noci, čiže tam sa budeme snažiť nájsť kompromis, ktorý bude akceptovateľný z EÚ z hľadiska všetkého, čo sme podpísali v pláne obnovy a zároveň, aby to vyhovovalo tým, ktorí obstarávať musia.
Takže ďakujem ešte, pekne ešte raz, ospravedlňujem sa, že som teda, nemáte možnosť reagovať, že som vystúpil v záverečnej reči, ale máme času dosť do ďalšieho čítania druhého aj v medzipriestore, ale hlavne myslíme na to, že snažme sa ten zákon urobiť tak, aby naozaj priniesol efekt našim obstarávateľom a je jedno, skadiaľ sú. A už len posledná veta, keď si pozreme štruktúru primátorov a starostov, tak najväčšia skupina z nich sú nezávislí, čiže tú najväčšiu mieru dôvery dávame voči tým, ktorí nemali podporu žiadnych politických strán. A ja verím, že či ju mali, či ju nemali, že budú robiť všetko tak, ako robiť majú.
Ďakujem pekne ešte raz všetkým, ktorí ste počúvali, a teším sa na ďalšie stretnutia. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 23.4.2024 9:34 - 9:40 hod.

Richard Raši Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, ja nechcem teda prerušovať diskusiu, len veľmi krátku reakciu.
Pán poslanec, ďakujem veľmi pekne. Presne o tom, čo hovoríte, chcem s vami diskutovať a teda aj s každým naďalej. Možno len krátka poznámka, lebo ideme už možno do veľmi odbornej debaty, len bežná do... bežnú dostupnosť sme neriešili, bolo to v pôvodnom návrhu, v MPK-čku to vypadlo, to len aby ste mali informáciu.
Druhá vec, čo ste hovorili o obstarávateľovi do 800-tisíc, to som zabudol povedať v úvodnom slove, vždy je možnosť použiť iný postup. Čiže vždy máte možnosť použiť postup aj cez vestník, takže aj primátori, aj starostovia, alebo keď sa rozhodne zastupiteľstvo, alebo keď to bude primátor cítiť, môže urobiť aj postup, ktorý bude nad rámec zákona, teda použitie vestníka aj vtedy, keby mu stačili na to tri postupy.
Vypustenie ex ante oznámenia pri priamom rokovacom konaní, to bol návrh Úradu pre verejné obstarávanie. Hovorím to férovo, my s nimi komunikujeme, chceli to oni. Aj dokonca rozsah pokút o 0,1 do 0,5 bolo ich návrhom, lebo sami vnímali nespravodlivosť dať pokutu 5 % aj vtedy, keď možno ten obstarávateľ mal nevynútenú chybu, hej, teda neurobil to zámerne.
A čo sa týka kritéria, kritérií, tie nie sú predmetom nášho návrhu. Naďalej môže ísť obstarávateľ na najnižšiu cenu aj na kvalitatívne kritériá, čo je veľmi dobré. A to vám hovorím aj ako lekár, že mnohokrát najnižšia cena môže spôsobiť zlý výsledok pri diagnostike ochorenia. To si povedzme pravdu. Tu vznikla mantra, že najnižšia cena je to najlepšie, lebo vtedy sa nekradne. Ja tvrdím, že cena a kvalita musia byť primerané, aby sa dosiahol výsledok.
Andrea, boli sme primátori v jednom čase, ja druhýkrát, ty vtedy prvýkrát a vieme, čo je to verejné obstarávanie. A tento zákon predkladám preto, lebo ja verím, že keď si bola ty primátorka, že si obstarávala preto, lebo si chcela dosiahnuť výsledok, a nie preto, aby si kradla. To by ma ani nenapadlo, hej? To by ma ani nenapadlo, pretože to je presne o tom, že keď náhodou nejaké peniaze máme, a my sme boli primátori ešte v relatívne dobrých časoch, v tom mojom prvom, v tvojom prvom a mojom druhom období, keď tých peňazí bolo viac, ako je teraz, tak sme narážali častokrát na problém bežnej prevádzky našich miest, že sme nevedeli obstarať. Ale keď tu hovoril pán poslanec Hajko o rizikách, samozrejme, keď niekto chce zneužiť, tak zneužije každý zákon. Hej? Ale na to majú byť orgány činné v trestnom konaní, aby vtedy zasiahli. Môžeme dať hocijaký limit, keď niekto chce oklamať a chce podvádzať, tak to jednoducho urobí.
Takže ja ďakujem aj za kritiku, aj za konštruktívny prístup v tom, že však je to pre starostov a primátorov, ktorí sú vaši, naši, nezávislí, péeskárski, saskárski, hocijakí. Oni to chcú. Tak vylaďme to tak, budeme komunikovať aj s Európskou úniou, samozrejme, však musíme to urobiť tak, aby to bolo akceptovateľné, keď budú mať výhradu v niečom, tak to zmeníme. Ale my naozaj chceme pristupovať s prezumpciou neviny a nie s prezumpciou viny. O nič iné nám nejde, hej? A súhlasím aj s tým, naozaj, keď sa urobí chyba, nech je exemplárne potrestaná a nech o tom každý vie, aby to šírilo tiež nejaké povedomie, aby sa to nerobilo.
Takže naozaj aj komunikujeme s Úradom pre verejné obstarávanie a áno, pán poslanec Hajko povedal, bolo veľa pripomienok. Dobre, máme tu aj rekordy nad tisíc a tak ďalej, zhruba polovica bola zakceptovaných. A teraz máme ďalší priestor, aby sme zakceptovali to, na čom sa dohodneme, že je nevyhnutné, a zároveň dosiahli to, čo naši starostovia, primátori, župani a všetci ľudia, ktorí sú v organizáciách a obstarávajú, aby, aby dosiahli to, že dokážu obstarávať. O nič iné v tomto zákone nejde. Bude to ťažké, pretože, samozrejme, akékoľvek navýšenie limitu vyvoláva vždy otázky. To je prirodzené. Zvyšujete limit, zvyšujete mieru potencionálnej korupcie. Na to nemôžte povedať nič, no, áno? Nie? Tak keď to ten človek chce, tak mu teoreticky vytvárate priestor. Na druhej strane, keď to neurobíme, tak zase budeme našich obstarávateľov, a je jedno, či je to Sociálna poisťovňa, mesto, obec, domov sociálnych služieb, zase im budeme vytvárať problém. A videli sme to aj koncom tohto roka, lebo máme ešte extra skupinu verejných obstarávaní pri eurofondoch. To máme čas diskutovať. Tam to, tam tá kontrola je výrazne iná, lebo Úrad pre verejné obstarávanie je sprostredkovateľským orgánom prvýkrát v histórii, čiže je reálnym kontrolným orgánom vloženým do systému čerpania eurofondov. Ale viete, čo sa dialo koncom roka 2023, keď mali mestá, obce peniaze a jednoducho nedokázali to obstarať, alebo dostali súhlas, že môžu uzavrieť zmluvu v čase, keď neboli schopní do konca roku 2023 zrealizovať zákazku aj za ňu zaplatiť, hej? Čiže to je, toto je zákon, ktorý vznikol z terénu a naozaj ho musíme brať tak, aj keď nám bude hocikto písať, jak mne aj včera sa ma pýtali, že nejaká Transparency, niekto, to je úplne jedno kto, povedal, že vytvárame priestor. No vravím, ale nech nám to povie ten, ktorý obstaráva. Ja neviem, že či hocijaká neziskovka alebo Transparency, alebo Zastavme korupciu, neviem kto, či oni obstarávajú verejne. Lebo keby verejne obstarávali, tak vedia, aký je to mnohokrát problém. Nie je problém vtedy, keď je všetko jednoduché, ale problém vtedy, keď vám to niekto chce zbrzdiť. Keď vám dával žiadosti o nápravu, keď vám dával námietky, potom keď to bolo na kontrole. ÚVO nemá kapacity na to, aby všetko kontrolovalo aj predtým, aj v priebehu, aj potom. Keď ÚVO bude mať miesto tridsiatich ľudí stotridsať ľudí, tak potom si povedzme, že robme to ako doteraz a majme istotu, že každé rozhodnutie ÚVO alebo akéhokoľvek kontrolného orgánu vám dôjde do 30 dní. Ale keď raz nemáte kapacitu na kontrolu, ste starosta obce a dôjde vám rozhodnutie miesto 30 dní po 360 dňoch, vy potom nevyčerpáte prostriedky a v tej obci máte problém. Pretože vy ste použili na projekt peniaze, hej, čiže vydali ste 10-, 20-, 50-tisíc. Samozrejme, vám to schválili, lebo išlo o rekonštrukciu školy, škôlky, detské ihrisko, hocičo. Potom vám to nejaký úrad zdrží tak, že musíte odstúpiť od zmluvy, neurobíte to, ušetríte korekciu alebo pokutu, ktorú by ste dostali, ale vyhodili ste peniaze na projekt, ktorý neviete urobiť.
Čiže ja sa teším na diskusiu, áno, toto je prvé čítanie, k tým zmenám bude musieť nejakým dôjsť, však aj my nevieme, čo nám v Bruseli povedia, ale berme to ako prvý krok k tomu, aby sme to urobili čo najtransparentnejšie, s prezumpciou neviny a zároveň za dodržaní všetkých pravidiel a podmienok, ktoré nám dávajú. Naozaj, tu fakt o nič iné nejde.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 23.4.2024 9:04 - 9:13 hod.

Richard Raši Zobrazit prepis
Príjemný dobrý deň prajem. Dobré ráno, ctené dámy kolegyne, vážení páni kolegovia, vážený pán predsedajúci, vážená pani ministerka, dovoľte mi, aby som uviedol návrh novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorá možno prinesie veľkú diskusiu, množstvo rozličných názorov, ale chcem povedať, že ide o návrh novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorá, ktorej myšlienka nevznikla na ministerstve ani našom a ani na iných, ale ktorej myšlienka, idea, prečo zmeniť verejné obstarávanie, vznikla v našich regiónoch. Tento návrh novely zákona je robený preto, lebo sme boli požiadaní starostami, primátormi, mnohými županmi alebo manažérmi sociálnych zariadení, škôl, škôlok, rozličných organizácií a všetkých tých, ktorí sú verejnými obstarávateľmi a sú povinní obstarávať.
To, čo sa v novele zákona nachádza, je iba o tom, aby verejné obstarávanie na Slovensku nebolo brzdou čerpania verejných prostriedkov, či sú to prostriedky štátu, alebo sú to prostriedky eurofondové, alebo sú to finančné prostriedky miest a obcí, ak ich teda aj v dnešnej dobe náhodou ešte majú.
Novela zákona je v prvom čítaní, prešla riadnym pripomienkovým konaním, oproti prvotnému návrhu bola čiastočne upravená. Samozrejme, toto prvé čítanie vnímam aj ako priestor na výmenu názorov a zároveň priestor na to, aby sme v druhom čítaní tento zákon ešte upravili tak, ako to bude nevyhnutné. Naším jediným limitom sú požiadavky, direktívy, smernice Európskej únie. Tento zákon bude odkomunikovaný aj na príslušnom DG v Bruseli tak, aby jeho finálna podoba nijako neohrozila čerpanie európskych prostriedkov. Čiže je to návrh, ktorý nám vytvorili regióny, ktorý vytvorili zástupcovia, ktorí v nich pracujú, a ktorý budeme komunikovať a dotiahneme do finálnej verzie tak, aby bol akceptovaný a zároveň, aby výrazne urýchlil verejné obstarávanie.
Jedinou myšlienkou tohto zákona je urýchliť verejné obstarávanie, aby sa verejné obstarávanie najmä v našich mestách, obciach alebo v akomkoľvek, u obstarávateľa nestalo prekážkou čerpania finančných prostriedkov. Na tento zákon aj v medzirezortnom pripomienkovom konaní bola obrovská škála názorov a musím povedať, že tento zákon, ktorý predkladám, neodráža ani jednu, ani druhú požiadavku. Boli tu požiadavky, vrátane hromadnej pripomienky, na výrazné sprísnenie zákona, boli tu požiadavky na výrazne väčšie uvoľnenie limitov, ktoré sme tam nastavili, a verím, že aj v rozprave aj v druhom čítaní prídu návrhy aj na sprísnenie, ale aj na uvoľnenie limitov. Pretože mnohí, najmä tí, ktorí sú dennodenne konfrontovaní s verejným obstarávaním, vyžadujú to, aby obstarávanie bolo prostriedkom a nie prekážkou na dosiahnutie cieľa, lebo tým jediným cieľom okrem bežného života našich organizácií je aj zvyšovanie kvality života ľudí v regiónoch.
Prinášame zmeny v limitoch. Prinášame zásadný posun zo sumy 10-tisíc na sumu 50-tisíc, kedy obstarávania pod touto sumou idú mimo zákona o verejnom obstarávaní.
Prinášame zmenu v obstarávaní tovarov a služieb, kde posúvame hranicu na úroveň, ktorú od nás vyžaduje Európska komisia, a to je úroveň 221-tisíc.
Posúvame hranice podlimitných zákaziek. Tu ideme teda ešte pod to, čo je možné z hľadiska nariadení Európskej únie, posúvame obstarávanie stavebných prác v hodnote 800-tisíc bez DPH na možnosť troch ponúk. V sume od 800-tisíc bez DPH do milióna a pol je povinnosť zverejňovania vo vestníku, ale zároveň vylučujeme možnosť podávania námietok. Vylučujeme to, čo od nás Európska únia nevyžaduje, a to sú takzvané žiadosti o nápravu. Možno to mnohým z vás, ktorí neobstarávate, veľa nehovorí, ale je to prvok, ktorý sme si vymysleli my a v žiadnych nariadeniach alebo požiadavkách z Európskej komisie nie je.
Tá najzásadnejšia pripomienka, ktorou bývame konfrontovaní pri podávaní tohto zákona, je, že znižujeme transparentnosť a vytvárame priestor na možnú korupciu obstarávateľov. Ja odpovedám, ja som tento zákon netvoril, pretože to bola moja túžba a cieľ a o ničom inom som nesníval, ja obstarávať nebudem, keď obstaráva ministerstvo, keď obstarávajú možno veľké mestá alebo veľké obstará... alebo veľké organizácie, tak tie limity, ktoré sú nastavené, sa ich mnohokrát ani netýkajú, pretože tie limity prekročujú z dôvodu svojej veľkosti, ale celý tento zákon sme urobili ako prejav dôvery voči tým, ktorí obstarávať budú. A pre mňa je tento zákon prejavom dôvery voči našim starostom, voči našim primátorom, voči našim županom, pretože som presvedčený, že žiaden limit nemôže byť prostriedkom na to, aby sa niečo nekalé neudialo, keď to ten, ktorý obstaráva, urobiť chce. Čiže keď bol limit mimo zákon o verejnom obstarávaní 10-tisíc a teraz je 50-tisíc, som presvedčený, že keď niekto chcel podvádzať, tak to robil aj teraz a ten limit ho jednoducho nezastaví.
Na druhej strane, keďže najčastejšie argumentujem našimi starostami a primátormi, hovorím o tom, že málokto je v štáte pod väčšou verejnou kontrolou, ako sú tí, ktorí riadia naše mestá, obce alebo naše kraje. Stále platí, že je nevyhnutnosť mať podpísané zmluvy v centrálnom registri zmlúv, stále platí povinnosť zverejňovať objednávky a faktúry, stále platí fakt, že naši starostovia a primátori sú kontrolovaní občanmi mesta, sú kontrolovaní neziskovými organizáciami, tretím sektorom, občianskymi združeniami. Stále platí, že každý, kto riadi naše mestá a obce, je kontrolovaný napríklad hlavným kontrolórom, je kontrolovaný zastupiteľstvom. Stále platí, že máme Najvyšší kontrolný úrad, ktorý robí pravidelné kontroly hospodárenia. Stále platí zákonná povinnosť vynakladať prostriedky hospodárne. Čiže... a stále platí aj to, že tu máme zákon o finančnej kontrole, o samospráve a tak ďalej a tak ďalej.
Čiže naozaj som presvedčený úprimne a potvrdili nám to aj stretnutia v našich regiónoch, kde sme sa stretli naozaj so stovkami primátorov a starostov bez ohľadu na to, akú politickú stranu, zoskupenie, alebo či sú nezávislí. A musím povedať, že naozaj máme pri tomto zákone stopercentnú podporu. Stále platí to, že tento zákon je naozaj nie pre nás, ale je pre tých, ktorí riadia život v našich mestách, obciach a krajoch a ktorí dostali legitímnu dôveru, aby tie, tých... život občanov v našej krajine riadili.
Teším sa na diskusiu, teším sa aj na to, čo sa udeje medzi prvým a druhým čítaním, lebo ako som povedal, sme otvorení dobrým návrhom, ktoré prídu. Niektoré pozmeňujúce návrhy budeme určite dávať.
Reagujeme aj na možnosti aplikačnej praxe. Okrem spomínaných limitov dávame možnosť tomu, kto verejné obstarávanie kontroluje, teda Úradu pre verejné obstarávanie, aby sa mohol rozhodnúť, akú pokutu dá. Teraz to bolo zo zákona 5 % bez ohľadu na mieru pochybenia, teraz môže byť táto pokuta od 0,1 do 5 %. Opakujem, nebudeme to robiť my ani žiadne ministerstvo, budú to robiť odborníci z úradu verejného, z Úradu pre verejné obstarávanie na základe metodiky, ktorú si urobia.
Dali sme možnosť odpustenia pokuty. Táto možnosť vznikla zase na základe požiadavky samospráv, ktoré mali veľký problém pri stavaní sociálnych bytov, kde v dobrej viere na základe pokynov postavali sociálne byty, dostali pokuty. A kvôli týmto pokutám, ktoré, do ktorých boli navedení, teda neurobili to zámerne ani so zlým úmyslom, kvôli týmto pokutám našim samosprávam hrozí to, že sa dostanú postupne do nútenej správy.
Takže nehľadajme v tomto zákone nič, čo by si nevyžadoval náš región. A opakujem, išli sme štandardným procesom, komunikovali sme so všetkými, komunikovať budeme a ja verím, že od 1. 7. 2024 vojde tento zákon do platnosti tak, aby spĺňal všetko to, čo naše regióny vyžadujú, a zároveň všetky podmienky a pripomienky, ktoré prídu z oblasti DG REGIO, ktoré má na starosti život v našich regiónoch.
Takže ďakujem veľmi pekne a teším sa na plodnú diskusiu.
Skryt prepis
 

23.11.2023 17:40 - 17:55 hod.

Richard Raši Zobrazit prepis
Ďakujem pekne všetkým, ktorí vystúpili. Veľmi krátko.
Pán poslanec Mikulec, ja chápem, že nechcete, aby tu zneli fakty z vyšetrovacích spisov, lebo sa to počúva zle. Ale tie fakty tu znieť budú a budete ich musieť počúvať, lebo to, čo sa dialo v polícii, je vaša chyba. Ja tu nesedím preto, lebo musím, ale pretože sedieť chcem a moji kolegovia sú v regióne. Lebo tak ako som povedal v úvode, záleží nám na tom, aby sa každý deň pracovalo a riešili problémy ľudí, ktorí v regiónoch žijú. Aj náš predseda aj ostatní ministri pracujú v regióne.
Pán poslanec Dostál, prosím vás, nežartujte so SME RODINA. SME RODINA bol váš koaličný partner. Všetko ste si odhlasovali, tak sa nesnažte navodiť situáciu, že SME RODINA bol vlastne opozičný prvok vo vládnej koalícii. Vy ste spolu hlasovali, vy ste všetko odsúhlasili, vy ste dali mandát vláde Igora Matoviča.
Páni Dubéci a Hargaš, doporučím vám v dobrom, vypočujte si svoje vystúpenia, aby ste vedeli, ako sa napríklad pán Dubéci, ináč som veľký fanúšik aj vždy som bol veľký fanúšik Tabačky, kde ste robili, ako sa vo svojom vystúpení dokážete zároveň poprieť. Najprv poviete, že nehovorme o minulosti, ale o súčasných veciach a potom recyklujete informácie z minulosti.
Pán Hargaš, keď ste vy nenašli podstatu v mojom vystúpení, tak ja vám musím povedať, že na ministerstve informatizácie som nenašiel žiadnu podstatu vášho fungovania. Lebo našiel sa tam jeden neporiadok a krachujúce Slovensko IT.
A ešte veľmi krátko k pánovi Matovičovi. Viete, kým ja som sa na medicíne učil, vy ste boli plagiátor. Keď ja som operoval, vy ste okrádali tento štát. A kým sme počas pandémie dávali riešenia, kvôli vašim vymysleným riešeniam zomierali občania Slovenskej republiky. Vy ste spôsobili smrť tisícom ľudí.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 23.11.2023 17:10 - 17:25 hod.

Richard Raši Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Vážený pán predsedajúci, ctený pán minister, vážené panie poslankyne, ctení páni poslanci, dovoľte mi, aby som teda opäť deklaroval nielen za vládu Slovenskej republiky, ale aj za poslanecké kluby HLAS - sociálna demokracia, SMER - slovenská sociálna demokracia a Slovenská národná strana, že minister vnútra Matúš Šutaj Eštok má našu plnú podporu. Viete, dnes namiesto toho, aby sme využili čas a pracovali pre ľudí, pracovali pre naše regióny, namiesto toho, aby sme naprávali chyby, ktoré spôsobila vláda Igora Matoviča a potom toho druhého pána, ktorého meno si už na Slovensku skoro nikto nepamätá a bol predsedom vlády Slovenskej republiky, plytváme naším vzácnym časom preto, aby si opozičné strany zahrali pred národom divadlo, že niečo robia. Ale predpokladám, že si všetci pamätáte, ako toto celé vzniklo a dovoľte mi využiť krátky čas, nevyužijem v žiadnom prípade dvadsať minút, aby som vám to pripomenul.
Všetci si pamätáte, keď sa objavil mediálny tlak na navrhovateľov tohto odvolávania, že nič nerobia, že sú neviditeľní a v televíznej relácii jednej súkromnej televízie pán poslanec Truban oznámil, že idú odvolávať Matúša Šutaja Eštoka. Bolo to v čase, keď vláda nemala dôveru a pán poslanec povedal niečo, čo vykonať reálne nevedel, pretože vláda bez dôvery ministra vlády odvolávať, opozícia teda ministra vlády bez vyslovenej dôvery v parlamente odvolávať nemôže. Samozrejme, každý má priestor na to, aby sa učil zo svojich chýb, potom sa to snažili odôvodniť a obhájiť tým, že to nemysleli, že to urobia hneď, ale urobia to až po získaní dôvery, ale aj to svedčí o tom, že toto konanie bolo predčasné a že opozícia nie je pripravená na to, teda tá časť opozície, ktorá tento návrh dala, aby to zvládla a nie je pripravená na to, aby na to aj v tomto čase reálne mala. Ale je smiešne, že ľudia, ktorí v tomto parlamente boli tri a pol roka, a teraz nemyslím poslancov, ktorí sú tu noví, ale myslím poslancov SaS, bývalé OĽANO, ale aj prívesky z KDH. Pán Stachura bol ako štátny tajomník člen vlády Igora Matoviča, pán Hargaš z Progresívneho Slovenska robil štátneho tajomníka Veroniky Remišovej, pán Valášek podpísal vlastnou rukou Programové vyhlásenie vlády Igora Matoviča, tak teraz títo ľudia idú odvolávať ministra vlády, ktorý od prvého dňa rieši to, čo občanov Slovenskej republiky trápi. Rieši bezpečnosť Slovenska, rieši migračnú krízu, napráva protizákonné kroky bývalého ministra, ktorý nebol schopný dočasne postaviť mimo výkon služby obvinených policajtov, ktorý nebol schopný ochrániť naše hranice, pretože spomeňte si všetci, čo sa tu dialo.
Naozaj mali sme tu ministra vnútra, ktorý bol navrhnutý na odvolávanie osemkrát a bolo to osemkrát za mimoriadne závažné zlyhania. Ja verím, že si všetci spomenieme na to, čo tu odznelo a čo tu aj odznie a bola to správa Slovenskej informačnej služby, ktorá poukazovala na manipulovanie vyšetrení. Opakujem, bola to správa, ktorá bola robená službou, kde bol nominant bývalej vlády, ktorá upozorňovala na to, že sa manipulujú vyšetrovania. Boli to nahrávky vyšetrovateľov, ktoré tu už odzneli a ktorých autenticita nebola spochybnená. Boli to nahrávky, ktoré hovorili o podpaľovaní auta ich kolegyni a ktoré boli naozaj vulgárne, keď ju chceli kopnúť do intímnych partií. Alebo bolo to ovplyvňovanie kajúcnikov, aj za to bol odvolávaný bývalý minister vnútra Roman Mikulec. Bolo to ďalej za nezvládnutú pomoc utečencom z Ukrajiny alebo za kauzu, keď firma jeho brata dostala zákazku na stráženie nemocnice, ktorá patrila priamo do jeho pôsobnosti alebo za situáciu na hraniciach. Keby nebolo starostov a primátorov miest a obcí v pohraničnej oblasti, tak by nečinnosť vlády a ministerstva vnútra pod vedením naozaj najneschopnejšieho ministra mohla spôsobiť humanitárnu krízu. A to už nehovorím o vrtuľníku, ktorý bol nakúpený tak, že mesiace nemohol lietať.
Dámy a páni, som presvedčený, že po takmer štyroch rokoch máme ministra vnútra, ktorý, a ja verím, že o tom rozhodnú aj súdy, sa riadi zákonmi, ktorému záleží na bezpečnosti občanov, ktorý nenecháva veci vyhniť, ale sa snaží veci riešiť. A konečne máme ministra vnútra, ktorý keď sa niečo stane, neváha ísť na miesto.
Spomeňte si na všetky situácie, či to bolo zemetrasenie, katastrofa, covid, migračná kríza. My sme na hraniciach nemali nikoho, kto by ľuďom, ktorí sa tam nachádzajú, pomohol. My sme počas covidovej krízy nemali nikoho, kto by ju dokázal manažovať a všetko sme nechávali na ľudí, na naše samosprávy, na našich primátorov a starostov, ktorí tam žijú, aby to vyriešili. A máme tu dnes odvolávať ministra, ktorý konečne začal rezort vnútra riadiť. Ja som presvedčený o tom, že bez ohľadu na to, ako dlho bude táto rozprava v tomto pléne trvať, že ten výsledok bude jednoznačný a vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi dopadne tak, ako dopadnúť má, pretože minister vnútra má byť tým, ktorý háji zákon, ktorý háji poriadok, ktorý zabezpečuje bezpečnosť občanov našej krajiny, ktorý hlavne vyrieši všetko to, čo sa doteraz v polícii nezákonne dialo.
Tí, ktorí sledujete politickú scénu, ktorí sledujete dianie za posledné roky, musíte uznať, že to, čo sa v našej polícii za posledné roky dialo, tu nebolo nikdy. A som presvedčený, že to, čo sa v polícii dialo, zhodnotili aj občania vo voľbách. A opakujem, v demokratických voľbách dali mandát vláde Slovenskej republiky, aby začala robiť zmeny. A dali mandát občania vláde Slovenskej republiky a dali mandát aj Matúšovi Šutajovi Eštokovi, aby všetkú neprávosť, aby všetky pochybnosti, aby vojnu v polícii skončil a aby opäť polícia Slovenskej republiky, ministerstvo vnútra a všetky zložky, ktoré pod neho patria, začali pracovať tak, ako pracovať majú.
Bez ohľadu na to, ako dlho tu budeme, vás všetkých prosím, aby ste tu boli, aby ste počúvali fakty, ktoré tu odznejú, aby ste si zrekapitulovali prácu ministerstva vnútra počas posledných rokov. Aby ste si spomenuli aj vy, aj naši občania na to, čo sa tu dialo, aké chyby sa tu robili, ako sa veci neriešili, ako sa veci začínajú riešiť teraz. Ja som presvedčený o tom, že všetko, čo sa teraz deje, sa deje zákonne a legitímne a verím, že výsledkom toho bude, že Matúš Šutaj Eštok bude môcť vo svojej práci pokračovať preto, aby sa občanom Slovenskej republiky žilo lepšie.
A s poslednou poznámkou sa vrátim k predkladateľom, ku Progresívnemu Slovensku. Viete, kolegovia, mnohí z vás ste tu noví, okrem poslanca Valáška ste zrejme všetci prvýkrát v parlamente. Uvedomte si, že napriek tomu, že ste vy dali návrh na odvolanie Matúša Šutaj Eštoka, tak ide hlavne o vás. Pretože verte, raz sa tie vlády meniť budú, či to bude o štyri, osem, o dvanásť rokov, raz sa vlády vymenia. Ale verte, že keď bude nastavený poriadok a zákonnosť, tak je to dôležité aj pre vás, lebo keď sa raz dostanete do problémov s Igorom Matovičom, tak tými, ktorí budú nezákonne súdení, stíhaní, zatváraní, budete práve vy.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.10.2023 13:40 - 13:55 hod.

Richard Raši Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Myslím si, že túto chvíľu by sme mali venovať naozaj tomu všetkému, čo do vládnutia a aké prvky do vlády Slovenskej republiky práve priniesol Igor Matovič so svojou vládou. Spomínate si, čo prišlo. Prišiel chaos, prišla neschopnosť, prišlo nemanažovanie, prišli hádky. Do toho prišla pandémia, s ktorou by mali problémy sa popasovať aj chytrejšie vlády, ale s kombináciou tým, čo bolo vo vláde a kto ju viedol, prišli iba zlé rozhodnutia, ktoré znamenali v porovnaní s inými krajinami, doplním pána poslanca Blahu, plus 20-tisíc ľudských životov. Prišlo celonárodné celoplošné testovanie, ktoré sa ukázalo ako medicínsky zbytočné a namiesto osohu prinieslo ďalších chorých ľudí. Prišla migračná kríza s Igorom Matovičom, ktorá priniesla ďalší chaos, keď naši starostovia a neziskové organizácie, občianske združenia suplovali neschopnosť štátu. Prišli vysoké ceny potravín, kde hnutie pod jeho vedením neurobilo vôbec nič. Prišli vysoké ceny energií a chudoba ľudí. Tu prišla jedna katastrofa, na ktorej sa podieľal práve ten, ktorému ľudia – zrejme omylom – dali svoj hlas v minulých voľbách.
Takže na vašom mieste, pán Matovič, by ste mali byť ticho. Ako vy zvyknete hovoriť, šúchajte nohami a pekne hlasujte!
Ďakujem pekne.
Skryt prepis