2. schôdza

2.5.2012 - 16.5.2012
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2012 o 16:37 hod.

Ing.

Igor Hraško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:37

Viera Tomanová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne pani predsedajúca. Je zarážajúce, ale v prvom rade by som povedala, že, pán Kaník, ja obdivujem Vašu bleskovú schopnosť vynájsť sa a bez problémov zaklamať dokonca aj ľuďom do očí. Je zarážajúce to, že hovoríte o druhom pilieri a hovoríte o reforme, ktorú ste urobili, a neuvedomujete si alebo nepoviete, že ste poškodili viac ako 100-tisíc poberateľov dôchodkových dávok zavedením reformy, tak ako ste to urobili. Nečudujem sa, že pán Mihál sa ku vám pridáva, pretože, samozrejme, že podporuje obchod tretieho tisícročia, ktorým skutočne zavedenie druhého piliera je.
Ale nepochybujem o jednej veci, že pán Mihál sa veľmi sekol po tom, keď nastúpil do vlády v roku 2010 a začal hovoriť o tom, že je potrebné znížiť odvody do druhého piliera. Pán Mihál spomeňte si na svoje kroky.
Na druhej strane hovoril pán Kaník o tom, že o koľko ľudia prídu, ktorí sú v druhom pilieri, ba dokonca tu vyťahuje bankovky. Už sme to videli aj na televíznej obrazovke. Pán Kaník, nikto o nič nepríde, pretože sa jedná o verejné zdroje. Tieto peniaze nikdy neboli, neboli a nie sú majetkom, neboli ani, ktoré sa odvádzajú do druhého pilieru a neboli nikdy ani zdanené. Takže, prosím, už prestaňte zavádzať ľudí a naviac, o tieto peniaze ani neprídu, pretože bude zaujímavé, ako bude nastavená anuita a za akých podmienok si ľudia dôchodky budú kupovať.
Pán Kaník, anuita je obsiahnutá v zákone o starobnom dôchodkovom sporení, predsa vy ste ju tam dávali, ale je nevykonateľná, tak ako ste ju tam zakomponovali. Naviac koľko desiatok tisíc dolárov ste zaplatili za vypracovanie tohto zákona? A že ste ich zaplatili z pôžičky svetovej banky? To tu doteraz neodznelo, takže... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2012 o 16:37 hod.

Ing. PhD.

Viera Tomanová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:37

Igor Hraško
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Pán kolega, spomínali ste, že je ťažké uveriť, že sa naplnia ciele Programového vyhlásenia vlády. Človek sa naozaj môže polepšiť. Žiaľ, je to v ojedinelých prípadoch. Preto mi je ťažké aj uveriť tomu, že táto vláda môže zagarantovať pozitívne riešenia v tomto volebnom období, ak má vo vláde a na úradoch v podstate väčšinu tých istých ľudí, ktorí nič pozitívne pre túto krajinu nepriniesli už vo svojom štvrtom volebnom období a v podstate v programovom vyhlásení má, dá sa povedať, väčšinu tých istých cieľov. Ďalej ste mohli kľudne zdôrazniť ešte viac ten druhý pilier, ktorý je tu už teraz viac pertraktovaný, pretože ja mám len jednu istotu v živote. Len to, čo mám doma, to sa mi sa počíta. Ktorá sociálna vláda mi zagarantuje o 25 rokov primeraný dôchodok, keď ja pôjdem do dôchodku? Mne žiadna. Ale to, čo si sporím teraz, aj keď momentálne bez veľkého zisku, tak to sú moje peniaze, ako už bolo spomínané, sú to peniaze mojej rodiny v prípade, že sa toho dôchodkového nedožijem. Prečo už predchádzajúca Ficova vláda nezriadila takzvanú nejakú štátnu dôchodkovú správcovskú spoločnosť, keď chcela garantovať ľuďom svoje vklady. To mohlo byť riešenie, ale nie siahať na peniaze, ktoré už ľudia doteraz sporia. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2012 o 16:37 hod.

Ing.

Igor Hraško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:37

Dušan Muňko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán Kaník, vy ste stratili absolútne súdnosť. (Smiech v sále.) Vy hovoríte o Gorile. Neviem, či vás, či vás predseda vlády neodvolal z Fondu národného majetku ako prezidenta, za Naftu Gbely a Czinege, kde boli nejaké drobné úplatky, aj s ministrom Černákom.
Hovoríte o druhom pilieri. Vy vôbec neviete, o čom hovoríte. Viete, prečo neviete, o čom hovoríte? Poškodili ste 55-tisíc dôchodcov invalidných, ktorých musel naprávať Ústavný súd. Poškodili ste všetkých dôchodcov, ktorí išli do dôchodku pre rokom 2004. Poškodili ste 1,3 mil. dôchodcov, ktorí dneska poberajú, lebo na druhý pilier musí štát na základe vašich výpočtov doplácať, predávať štátne dlhopisy, ktoré predáva za inú cenu, a dávame do správcovských spoločností tie peniaze. Rast, ktorý ste navrhli, že bude, nie je. Takže by som vás poprosil, ak nájdete na Slovensku ekonóma, ktorý vám povie o druhom pilieri, že tak ako je nastavený a slovenská ekonomika je dobre, resp. dobre nastavená a že má rast, ho nenájdete. Českí odborníci sa z vás smejú a smejú sa z celého Slovenska, to čo sme my nastavili. Druhý pilier na Slovensku môže byť nastavený a je potrebný, ale v druhom pilieri nemôže byť viac ako 200-tisíc ľudí a v treťom pilieri si musia tí ľudia šetriť, aby si našetrili.
Čiže nehovorte, neklamte, k druhému pilieru, čas je len otázka, kedy pravda vyjde navonok, a pokiaľ vy už hovoríte, táto vláda nenastavila programové vyhlásenie dobre, nastavila ho veľmi dobre, len čakám, kedy vláda pozve medzinárodných auditorov, aby vám zhodnotilo správcovských spoločností, ako za to obdobie je zhodnotené v druhom pilieri. A potom spľasne bublina, tak ako spľasla čílsky model alebo spľasla celej Južnej Amerike. Už nehovorím o ďalších štátoch v Európskej únii. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2012 o 16:37 hod.

Ing.

Dušan Muňko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:37

Ľudovít Kaník
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem, že moja reč vzbudila toľko ohlasov a keďže toho bolo príliš veľa, tak nebudem na každého osobitne reagovať, pokúsim sa to nejako dávať do nejakých skupín.
Takže všetkým tým, ktorí sa čudujú, že chceme, aby sa vyšetrila Gorila, no tak im ako jednoznačne chcem pripomenúť a odkázať, pán Magala, ktorý zas bol šéfom SIS-ky, ktorý zastavil akciu Gorila, ktorý zastavil odpočúvanie a potom zametal pod koberec všetky dôkazy, aby sa to nemohlo vyšetriť, dnes sedí z vášho rozhodnutia ako šéf NBÚ. Dostal to za odmenu. Takže ja neviem, kto je s Gorilou tu spojený, ale myslím si, že všetkým, ktorí trošku premýšľajú je to jasné. Nehovoriac o tom, že pán premiér je jediný z politikov, ktorý chodil na kokakolu do spomínaného bytu.
Čo sa týka reči o demokracii. Ja tu netvrdím, že teraz má nastať Národný front, ja predsa viem, že vy si schválite "osemdesiattrojkou" všetko, ja len hovorím o tom, že aby ste si uvedomili, že nezastupujete 100 % občanov Slovenska a aby ste sa netvárili, že ich zastupujete. Volilo vás 20 %, vyše 20 % ľudí a minimálne počúvajte, čo tých ostatných, 25, dobre, čo tí ostatní hovoria. Ďakujem za upresnenie, pán minister. Čiže 25 % ľudí vás volilo.
Keď sme my presadzovali reformy, samozrejme, že nebola na tom celospoločenská zhoda, ale tie reformy priniesli absolútne jasne merateľné konkrétne pozitívne dôsledky. Brutálny pokles nezamestnanosti, nárast zamestnanosti, ľudia majú na svojich osobných účtoch, vo svojom osobnom vlastníctve 5 miliárd eur, čo by inak nemali. Zaviedol sa daňový bonus, zvýhodnili sa pracujúci občania, pánovi Pollákovi zároveň odpoviem, že ako minister som urobil so sociálnym systémom veľa, a vtedy naozaj platilo, že pracovať sa oplatí... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2012 o 16:37 hod.

Ing.

Ľudovít Kaník

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:52

Ivan Štefanec
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pani podpredsedníčka. Ctené kolegyne, vážení kolegovia, pán minister, vážení hostia, programové vyhlásenie vlády je vždy prvým a základným dokumentom, ktorý nastavuje tón vládnutia. Tak je to, samozrejme, aj v tom prípade, v ktorom sme tu dnes, pri vláde jednej strany, ktorá sľubovala ľuďom istoty. Osobne som očakával istotu, že dnešná vláda začne s hanením tej predchádzajúcej, a v tom som sa nesklamal. Včera, ale aj dnes, sme počuli aj od pána predsedu vlády slová o zlom stave vo verejných financiách. Je ale evidentné, keď sa pozrieme naspäť a keď sa pozrieme aj na čísla súčasné, že minulá vláda bola úspešná práve v zodpovednom gazdovaní s peniazmi ľudí. Ďalej potom práve v posune v transparentnosti, osobitne pri zverejňovaní zmlúv a, samozrejme, aj v dôležitých zmenách v súdnictve, v ktorých je nutné pokračovať.
Čo sa týka hospodárenia s peniazmi ľudí, pretože to považujem za kľúčovú oblasť, dovoľte mi pripomenúť, že Slovensko bolo za minulý rok druhá najlepšia krajina v únii, čo sa týka rýchlosti konsolidácie verejných financií. Podstatná časť tohto procesu, ktorý sa udial v celkovom objeme 2,8 miliardy eur sa udiala na strane výdavkov, a teda je absolútne zrejmé, že vláda šetrila najmä na sebe a nie na ľuďoch. Dokonca výdavky štátneho rozpočtu v roku 2011 klesli, boli nižšie ako v roku 2010. Za prvé štyri mesiace, teda za tretinu tohto roka, je deficit verejných financií pod tretinovou úrovňou deficitu celoročného. Aj z tohto čísla jednoznačne vidíme, že súčasná vláda preberá krajinu s verejnými financiami v omnoho lepšom stave, než ju odovzdávala. V tom čase v roku 2010 to bol deficit na úrovni mínus 8 % HDP. Za dva roky teraz čaká na vládu jednej strany polovica konsolidácie, ktorú urobila predchádzajúca vláda za rok.
Skutočnosť, že chce urobiť konsolidáciu predovšetkým na ľuďoch, vyvoláva oprávnené obavy a je v príkrom rozpore s tézou: "Myslíme na ľudí, keď prijímame rozhodnutia", ktorá bola deklarovaná aj včera z úst predsedu vlády. Istota zvyšovania daní je tak dnes realitou. Pri čítaní programového vyhlásenia vlády som spozornel vždy, keď som narazil na zmienku rast. Najmä preto, lebo vláda síce deklaruje potrebu rastu, ale naznačuje svoje aktivity, ktoré pôsobia práve proti rastu. Tým je najmä zhoršenie prostredia pre tvorbu nových pracovných miest, čo sa má udiať práve zvyšovaním daní, zmenami Zákonníka práce alebo aj povinným rozširovaním kolektívnych zmlúv na zamestnávateľov, ktorým tak zhoršia ich podmienky. Osobitne chcem upozorniť na údajnú kompatibilitu postoja vlády a európskych trendov v oblasti daní. Totiž vo všetkých aktuálnych materiáloch komisie sa odporúča, aby vlády nezvyšovali priame dane a neohrozovali tak hospodársky rast a pracovné miesta pre ľudí. Na Slovensku ale dnes hrozí práve táto cesta, pretože vláda chce viac zdaňovať aktívnych a pracovitých. Napriek skúsenosti s daňovou reformou, ktorú nám všetci závidia, je nespochybniteľné, že ak podporíme aktivitu a pracovitosť, tak sa to prejaví aj na rozvoji krajiny. Daňová reforma z roku 2004 určite významne prispela k tomu, že Slovensko je odvtedy najrýchlejšie rastúcou krajinou v únii. Dnes nám reálne hrozí zánik rovnej dane a strata tejto konkurenčnej výhody pri získavaní nových pracovných miest. Ak na to niekto doplatí, tak to budú len a len naši občania. Ak to niekto zaplatí, tak opäť len a len bežní ľudia na Slovensku.
V programovom vyhlásení vlády je najčastejšie používané spojenie vláda istôt. Hĺbková analýza tohto abstraktného materiálu je síce skutočnou výzvou, ale nejaké tie istoty sú predsa len zrejmé. Dovoľte mi, aby som sa s vami o ne podelil. Je to podľa môjho názoru predovšetkým istota ohrozenia pracovných miest. Keďže sa chystá zrušenie rovnej dane a zvýši sa progresivita daňového systému pre ľudí i firmy. Pri rozhodovaní investorov o nových pracovných miestach má totiž prehľadnosť a stabilita kľúčovú úlohu. Ďalšou istotou je, ako vieme, už spomínaná istota vyšších daní. Okrem vyšších priamych daní sme počuli o zavedení dane z darovania či dane z dedičstva, ale aj o zvýšení ďalších daní. Vláda chce znižovať deficit len cez vyššie dane, alebo najmä cez vyššie dane a menej cez šetrenie vo výdavkoch. Doplatia na to najmä bežní ľudia, živnostníci a osobitne stredná vrstva. Ďalšou istotou je istota nižších dôchodkov v budúcnosti. Bude tak cez zásahy do druhého piliera, čo sa už vláda ani nesnaží zakrývať. Hovorí dokonca cynicky o akýchsi úsporách z dôchodkového systému, na čo doplatia najmä zodpovední ľudia, ktorí si na starobu šetria na svojich účtoch. Ďalšou istotou je istota straty podnikateľskej slobody, najmä rozširovaním kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa na všetkých zamestnávateľov. Podnikatelia tak budú nezmyselne viazaní zmluvami, ktoré napríklad vôbec nemôžu ovplyvniť. Ďalej je tu istota nižšieho platu zamestnancov za rovnaký odpracovaný čas. Udeje sa tak znížením počtu štátnych sviatkov. Dnes máme 250 pracovných dní. Keď sa tento počet má zvýšiť o dva, čo je avizované, tak za rovnaký odpracovaný čas vlastne klesne zamestnancom príjem.
Ďalšou istotou je istota zásahov do trhového prostredia. Viem, že ideologický základ nepustí a zmieňuje sa v programovom vyhlásení vlády dokonca akési odmietnutie nadradenej úlohy trhu, aj keď je viac ako zrejmé, že práve trh deformácie odstraňuje, zatiaľ čo zásahy a zbytočné regulácie do jeho podstaty ho kazia. Dovolím si spomenúť aj istotu učiteľov, že platy im neporastú tak, ako za minulej vlády, pretože pravidlo zavedeného rýchlejšieho rastu platov pre učiteľov, ako je priemerný rast platov, čo sa zaviedlo za minulej vlády, by sme tu hľadali márne. Máme istotu neporiadku v zdravotníctve cez zastavenie transformácie na štátne akciovky, v ktorých by platili prísnejšie pravidlá hospodárenia. Ďalšou istotou je istota rušenia reforiem v súdnictve. Vláda sa netají, ako je to uvedené vo vyhlásení, "prehodnotením zásahov do justičného systému uskutočnených v rokoch 2010 - 2011", pričom ale vieme, že otvorenie súdnictva bolo začiatkom prepotrebných zmien v tomto rezorte. A v neposlednom rade som tam našiel aj istotu nezrozumiteľnosti, pretože okrem nekonečných odvolávaní sa na koncepcie a stratégie je tam aj takáto veta, dovolím si zacitovať: "Rovnako aj budovaním kvalitnejšieho sociologického a spoločenskovedného výskumu identifikujúceho stratifikáciu a vývojové tendencie slovenskej spoločnosti." Pochopenie nechám na každého individuálne.
Dámy a páni. Ľudia majú určite nárok na normálne fungujúci štát. Pri takto postavenom slabom a neambicióznom programovom vyhlásení majú ale so súčasnou vládou jednej strany len podstatnú istotu v tom, žiaľ, že sa nebudú mať lepšie. Programové vyhlásenie vlády sa tak zmenilo na jej programové vyhasenie. Aj z tohto dôvodu takýto dokument podporovať nebudeme. Ďakujem veľmi pekne za vašu pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

3.5.2012 o 16:52 hod.

Ing. PhD. MBA

Ivan Štefanec

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:52

Pavol Frešo
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pani predsedajúca. Kolega Štefanec hovoril o tom, že naozaj ambicióznejší cieľ by si mohla postaviť táto vláda. Ja by som chcel na to poukázať, že keďže dostala tak obrovskú dôveru, a máme tu vyše a máme tu vyše 80 či 83 poslankýň, poslancov strany SMER, tak rovnako by som čakal taký hlbší projekt, pod ktorý by sa táto vláda rada podpísala v priebehu štyroch rokov. Takúto šancu zatiaľ nemala žiadna vláda od vzniku Slovenskej republiky a toto je niečo, čo mi v tomto programovom vyhlásení vlády vyslovene chýba, a neviem teda, že či je to strop strany SMER, čo dokázala ponúknuť, ale čakal by som niečo ďaleko, ďaleko viac ambicióznejšie. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2012 o 16:52 hod.

Ing. Bc.

Pavol Frešo

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:52

Dušan Bublavý
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán kolega Štefanec, vy ste spomínal zodpovednosť pri vládnutí vašej vlády. Nie je to tak dávno, takže si to pamätáme, akí ste boli zodpovední. Ako ste zodpovedne pristupovali napríklad v zdravotníctve, ako ste sľúbili sestrám navýšenie platov a že je rezerva a sestry kľudnou cestou si vybavili navýšenie. Lenže prišiel deň D, keď má byť navýšenie a, žiaľ, tie finančné zdroje neboli. Takisto neriešenie problémov lekárov, ktorí dlhodobo avizovali, že chcú rokovanie s pánom ministrom. Tak dlho sa to odkladalo, až prišlo k znefunkčneniu základnej zdravotnej starostlivosti. Len si na to spomeňte. Takisto ako zodpovedne ste pristupovali k znefunkčneniu daňovej správy. Veď to nie je tak dávno. Preboha, nemajte krátku pamäť a vyčítate teraz nám, čo sme ešte nič neurobili, ešte bol len predložený základný dokument a už vyčítate, že sme niečo neurobili. Ja pevne verím a som presvedčený, že urobíme oveľa viac ako vy za celé vládnutie vašich všetkých ostatných vlád. Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2012 o 16:52 hod.

Bc.

Dušan Bublavý

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:52

Ľudovít Kaník
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Veľmi dôležité je naozaj vidieť tie súvislosti a pán poslanec Štefanec ich popísal veľmi dobre, lebo ako sa vraví, cesta do pekla býva dláždená dobrými úmyslami. A ja si nemyslím, že poslanci vládnej strany majú zlý úmysel alebo určite nie väčšinovo. Ale to neznamená, že nás tá cesta neprivedie do pekla. Že bolo veľmi jasne a dobre ekonomicky argumentačne podložené, prečo tieto návrhy nepovedú k cieľom, ktoré sú deklarované, ale presne k opačným cieľom. A preto nám ťažko vyčítať, že na to upozorňujeme, pretože keď sa to už stane, keď ľudia napríklad prídu o svoje peniaze, keď budú okradnutí o svoje peniaze, ktoré majú v druhom pilieri a o ktoré by im rástli dôchodky, už bude neskoro. My to budeme hovoriť dopredu, aby sme sa tomu snažili predísť.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2012 o 16:52 hod.

Ing.

Ľudovít Kaník

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:52

Ivan Štefanec
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka. Ďakujem aj všetkým za faktické pripomienky, osobitne kolegom za podporu mojich názorov, ktoré som vyjadril v príspevku. Čo sa týka príspevku pána poslanca Bublavého. Nuž mám dobrú pamäť, pán kolega, a pamätám si, že za zákony, čo sa týka platov sestier i lekárov ste hlasovali aj vy. A pamätám si, že na tieto účely v štátnom rozpočte je 50 miliónov eur vyčlenená rezerva. A pamätám si to, čo som spomínal, a dovolím si Vám pripomenúť to ešte raz, že za minulý rok sme boli druhý najrýchlejší v šetrení peňazí ľudí. Som zvedavý, aký budete vy. A šetrili sa najmä na strane výdavkov. Čiže šetrila vláda na sebe, nie na ľuďoch. Pritom vy hovoríte o konsolidácii. Za dva roky máte urobiť polovičku z toho, čo sme urobili my za rok z hľadiska objemu a hovoríte, že väčšina z toho pôjde z daní, z peňazí ľudí. Toto je ten problém. Problém je, že vy nechcete šetriť na sebe, vláda nechce šetriť na sebe a už teraz avizuje, že to zaplatia ľudia. Bohužiaľ, istota, jediná pre ľudí je v tom, že sa nebudú mať lepšie, ak sa naplní takéto vyhlásenie. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

3.5.2012 o 16:52 hod.

Ing. PhD. MBA

Ivan Štefanec

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 17:07

Július Brocka
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, dámy a páni, neviem, či sa mi podarí zopakovať moje vystúpenie k programovému vyhláseniu vlády, lebo ja som dnes jedno už mal v aute, keď som šoféroval cestou sem do parlamentu, a myslím, že bolo celkom dobré, len možno že preto, že som nemal žiadneho poslucháča. A teraz pozorujem, že je tu aj čas, že je istá únava aj v tých radoch, aj v radoch za mnou. Ale vyšiel na mňa rad a nebudem strácať preto poradie, že teraz je možno v sále istá únava. Vážne.
Dámy a páni, jedným zo znakov kultúrnej vyspelosti človeka i spoločnosti je to, že vie oceniť kvalitu. Skutočné hodnoty. Lebo spoločnosť na hodnotách stojí. Spoločnosť na hodnotách pretrváva a dokonca bez nich sa môže dostať do takej krízy, že môže aj zaniknúť. Ak niektorí ľudia v našej spoločnosti rozvinú pozitívne ľudské hodnoty do mimoriadnych rozmerov, múdra spoločnosť to oceňuje. A ja vám chcem poďakovať za to, že sme to urobili včera. Že sme to urobili včera, keď sme si minútou ticha uctili pamiatku doktora Vladimíra Jukla, matematika, kňaza, disidenta, bojovníka za slobodu a spravodlivosť. Dámy a páni, Vladimír Jukl zomrel 1. mája vo veku 87 rokov. Naprieč režimami ktoré sa striedali v našej krajine napísal svojim životom príbeh hodný sfilmovania. Vladimír Jukl ako mladý študent bol v Slovenskom národnom povstaní. Pridal sa k partizánom, zajali ho Nemci a pred istou smrťou popravením sa zachránil, zachránil ho útek. Po druhej svetovej vojne o niekoľko rokov neskôr, neušiel však pred komunistickou zlovôľou. Začiatkom päťdesiatych rokov pre jeho náboženské aktivity bol v jednom z vykonštruovaných "monsterprocesov" odsúdený na 25 rokov. Na 25 rokov 26-ročný vysokoškolák. Dámy a páni, odsedel si takmer štrnásť, štrnásť rokov v komunistických väzeniach. A napriek tomu nerezignoval, nezlomili ho väzenské útrapy. V roku 1971 ho biskup Korec tajne vysvätil za kňaza. V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch bol tento človek kľúčovou postavou kresťanského disentu v bývalom Česko-Slovensku a náboženského života na Slovensku. Aj s jeho menom sú spojené také historické udalosti ako Velehrad '85, Sviečková manifestácia v Bratislave '88 a iné významné podujatia. Pred niekoľkými rokmi mu udelil poľsky prezident vysoké štátne vyznamenanie. Jeho veľkosť, tejto osobnosti, prekročila hranice našej krajiny. A ja som presvedčený, že tento muž si zaslúži i naše slovenské vyznamenanie za jeho celoživotné statočné postoje. Dámy a páni, prečo toto teraz hovorím? Nielen preto, že som toho človeka osobne poznal a dlhé roky som s ním spolupracoval, ale my vždy na schôdzi Národnej rady máme nejaký bod programu, ktorý je istým vyvrcholením schôdze Národnej rady. Keďže viem, že týmto bodom, lebo tým bodom je niečo, čo má veľký význam svojim obsahom, alebo je to niečo, na čom sme my schopní v tejto sále sa zjednotiť. A že máme na to rovnaký, že k tomu máme rovnaký postoj. No keďže som si viac-menej istý, že programové vyhlásenie vlády takým dokumentom nie je, tak som si dovolil v úvode zdôrazniť tento moment zo včerajšieho rokovania a chcem vám opäť ešte raz zo srdca úprimne poďakovať.
No a teraz k programovému vyhláseniu vlády. Dámy a páni, pán predseda uviedol tento dokument tým, že sa začiatkom mája stretol s tisíckami ľudí, ktorí očakávajú od vlády urýchlené opatrenia na ozdravovanie verejných financií a iné nevyhnutné opatrenia. Aj ja som to očakával a ja si myslím, že táto vláda je v danej situácii veľmi pomalá. Priznám sa, že ešte sme v tejto sále nerokovali o programovom vyhlásení vlády jednej strany. Vlády jednej strany. A my sme mesiac čakali na zostavenie tejto vlády. Veď ona sa tak dlho ťahala, ako ani jedna koaličná vláda na Slovensku, ktorá mala štyri, päť strán, kde sa museli robiť vážne kompromisy. Tejto vláde to trvalo mesiac. A ja som si myslel, že to bude otázka niekoľkých dní. Veď vy ste mali aj tieňovú vládu. A celé Slovensko o tom vedelo. Potom druhý môj omyl bol vtedy, keď som si myslel, že programové vyhlásenie je hotová vec za niekoľko dní. Veď ste mali programové vyhlásenie a že tiež to nebude problém to prepísať a tí korektori, ktorí teda potrebujú to nejako upraviť, tak na to mesiac? Tak zasa prešiel mesiac od ustanovujúcej schôdze. Zasa som sa pomýlil, ale ten čas som využil na to, aj teraz v týchto dňoch a som si pozrel na vašu webovú stránku, čo ste vy nemali volebný program? Ale mali ste. Programové zameranie strany SMER na roky 2012 - 2016 tam je. A myslím si, celkom rozsiahle, dokonca oproti programovému vyhláseniu vlády v niektorých oblastiach aj oveľa, oveľa konkrétnejšie, keď má niekto výhrady voči tomu, že toto je veľmi všeobecný materiál. Čiže mám taký pocit, že niečo, niečo, tam nehrá. Niečo tam nehrá. Prečo ten mesiac? Proste, no nielen v tom, že ste niektoré veci z toho ako, že ste ten váš volebný program, na základe ktorého ste vyhrali, že ste dobre rozriedili. Teda niekto by povedal, že "vykuchali". Lebo darmo by ste tam hľadali veci, ktoré napríklad sú v tom vašom volebnom programe. A to nielen otázka daní. Tu ste to vybavili jednou vetou. Že progresívne zdaníte fyzické a právnické osoby s vyššími príjmami. A že zvážite zavedenie majetkových daní. Zrazu, akože zvážite. A ako to hovorili aj moji predrečníci, do akej hĺbky, teda do akých konkrétností, ale ste tým aj argumentovali vo svojom vystúpení, že aby sme to tu nehľadali. No dobre, tak teda nehľadal som čísla a našiel som tam iné veci, že zrazu sa vo vašom programovom vyhlásení objavili veci, ktoré ste nemali ani v programe. Predpokladám, že to je výsledok toho okrúhleho stola, toho takého Národného frontu, keby som to tak ľudovo chcel nazvať, že do toho vstupovali aj iní, ktorí s nami možno nesúťažili v politickej súťaži vo voľbách. No napríklad hovoríte o sociálnych partneroch. Jeden zámer zamestnávateľov, že Zákonník práce nebude prvá norma s ktorou prídete a zásadne že ho zmeníte, ale po dôkladnom zvážení a analýze a prediskutovaní so sociálnymi partnermi. No zrazu taká ohľaduplnosť a opatrnosť. Veď vy ste, už to aj môj kolega tu z prvých radov, pán Matovič spomenul, že teda vy máte iný mandát a väčšiu silu a zrazu robíte tu úpravy a ústupky niekomu, kto s nami nesúťažil. A to teraz nemyslím len zamestnávateľov. Ja myslím aj zástupcov zamestnancov. Zrazu sa tam objavujú veci, že idete novelizovať zákon o kolektívnom vyjednávaní, aby ste mohli rozšíriť záväznou, záväznosť kolektívnych zmlúv na iných zamestnávateľov. Dokonca to, že toto je už požiadavka odborov. Dokonca som tam našiel aj iného partnera, s ktorým ste diskutovali. Objavili sa tam cirkvi. A to som si vypísal tu vetu, lebo musím sa priznať, že to sa mi tak zapáčilo, že to stojí za to, aby som to zacitoval. To znamená vaše programové zameranie, ktoré ste prepisovali do programového vyhlásenia vlády ste doplnili o slová: "vrátane cirkví." Čiže, prečítam celú vetu. Citujem: " V znalostno-sociálnom modeli rozvoja spoločnosti sa predpokladá, že dôležitú úlohu zohrá občianska spoločnosť", doplnené, "vrátane cirkví". Musím povedať, že teda táto veta nemohla vzniknúť, ako originál tej vety, v centrále politickej strany. Takéto vety vznikajú v takých iných prostrediach, nechcem sa dotknúť, ale napadá ma výraz v sterilnejších prostrediach, a to sa mi začína teraz ako dotvárať ten obraz, že kde vznikal ten dokument, aj s ktorým ste išli vy do volieb a vlastne kto pracoval na programovom vyhlásení vlády. Ale dobre.
Teda môže sa dokonca stať, pri toľkých záujmoch, teda ktoré chcete uspokojovať, že sľúbiť všetkým a všetko, ono to veľmi ťažko ide, že môže z toho vzniknúť taký zaujímavý guláš. To sa stane vtedy, keď sa tie rôzne záujmy zrazu stretnú v jednom opatrení. Napríklad, že vláda chce urobiť niečo so sviatkami a voľnými dňami. Rozumiem tomu, že to je na prvom mieste požiadavka zamestnávateľov, lebo oni aj cez to počítajú, ako môže HDP zrazu rásť a byť vyššie, keby ľudia mali menej sviatkov. No ale to je taká citlivá otázka, že na to majú zamestnanci, alebo možno aj cirkvi, keď ide o cirkevné sviatky, iný pohľad a preto vláda dala do svojho programového vyhlásenia, že posúdi vláda nadštandardne vysoký počet štátnych sviatkov a voľných dní, a za podmienky jednotnej dohody so sociálnymi partnermi predloží návrh na ich primerané zníženie. Čiže nemusí sa nikto báť, teda že niečo bude, lebo nebude. Ale aby som vás neznechutil, že teda že som veľmi teda ironický, chcem povedať aj pozitívne, teda v tom smere, že sú veci, v ktorých vás opozícia určite podporí. Samozrejme, že sú to veci z prvej strany programového vyhlásenia. Vaše kľúčové zámery. Že chcete konsolidovať verejné financie, podporovať hospodársky rast, znížiť vysokú nezamestnanosť, zmierniť dopady krízy na sociálne slabé skupiny, likvidovať korupciu, zvýšiť vymožiteľnosť práva. Tam už len chýba svetový mier. No veď, samozrejme, že ako vás nemôžeme v tomto podporiť? Veď to...(Hlasy z pléna.)... je tam aj svetový mier. Čiže len pravdepodobne sa nezhodneme v konkrétnostiach a tie konkrétnosti vyplávajú na povrch, ony už aj pri rokovaní vo výbore. My sme mali rokovanie výboru včera o programovom vyhlásení veľmi dlho a tam som videl, že čo sú problémy.
A prejdem teraz k veci, pri ktorej možno vám niekomu zvýšim tlak, som chcel povedať, že z vládnej koalície. Zo strany SMER, ale hovorili o tom už aj moji kolegovia a skúsim neopakovať, čo oni hovoria, ale niečo iné. Diskutovali sme na sociálnom výbore o druhom dôchodkovom pilieri. Predseda vlády vo svojom úvode včera povedal, že máme právo povedať občanom, čo sa deje s peniazmi v druhom pilieri. A keď bol v sobotných dialógoch, tak Braňo Dobšinský, myslím, bol vtedy ten redaktor s ním, tak na toho šiel ešte emotívnejšie. Mu povedal, pán redaktor, ste v druhom pilieri, že? A on mu pravdepodobne áno, lebo nepovedal, že nie. Viete že vaše peniaze sa tam znehodnotili o infláciu? No, prosím vás, ten redaktor bol slabo pripravený, lebo ja by som sa na jeho mieste opýtal: Pán premiér, máte vy nejaké úspory? Veď dobre, tak nemusíte povedať, že v banke, máte v pančuche. A vy si myslíte, že tam vám z nich inflácia neukrojila? Alebo si myslíte, že prvý pilier, že ten nie je postihnutý inými, by som povedal, pôsobením iných faktorov, pred ktorými sa nevieme alebo sa vieme ťažko brániť, najmä teda keď si niekto nedá poradiť. Prosím vás, argumentujete demagogicky, že v okolitých krajinách, kde boli s druhým pilierom pred nami, že už znížili príspevok do druhého piliera o 5 % v Poľsku, 7,3 na 2,3, takže ide niekto vyčítať tejto vláde, že ona chce z 9 na 6, napríklad? Prosím vás, ale táto strana hovorí a dlho už, veľmi dlho, že v tom druhom pilieri je veľmi veľa ľudí, ktorí si nenasporia na dôchodok. A predstavte si, že sa tam odvádza 9 %. A potom, keď tam budú odvádzať 6 %, potom si nasporia? Veď to nemá žiadnu logiku. A ešte dokonca argumentujete, že niekde majú len jedno percento? To nemyslíte vážne. To vôbec nie je argument proti druhému pilieru. Vy si myslíte, že ľudia, keď prejdú do toho vášho, do toho prvého, že zrazu bude v dôchodkovom systéme viac peňazí? Nebude. Nebude, dámy a páni. Len cez druhý pilier ľudia dnes vidia, ako to je s dôchodkovým systémom a s ich budúcnosťou. S ich budúcimi istotami. Takže, prosím vás, nerobte. V tomto to je nebezpečné, že vlády pred vami, koaličné, keďže ich bolo viacej, tak možno preto mali aj viac odvahy, že prijímali opatrenia, ktoré presahovali horizont ich vládnutia. Vy toto nerobíte. A to je najväčším znakom, že nemôžete byť úspešní.
Vy skôr ako neskôr musíte naraziť, lebo splniť záujmy a potreby všetkých sa nedajú, a najmä, keď vláda vládne v ťažkých časoch, akože toto sú ťažké časy. Tak vy sa musíte správať úplne inak. Zodpovedná vláda musí ľuďom povedať, proste na toto nemáme, na toto nemáme, to sa od vás čaká, túto zodpovednosť musíte prevziať vy. Mečiar preto zanikol, že on v 90-tych rokoch hoci mal veľkú silu a mohol urobiť, ako hovoril môj predrečník zasa, veľmi užitočné, potrebné, správne opatrenia. Neurobil ich. Hoci ich mohol urobiť a potom ich, by som povedal, s veľmi ťažkými dôsledkami robili budúce koaličné vlády a doplatilo na to celé Slovensko. Preto chráňte druhý pilier, lebo tým chránite aj seba, ak vám ide o dobro tejto krajiny. Lebo ak budete robiť politiku, že je lepšie minúť tie peniaze, ako si ich odložiť, tak je to zvrátené. Tento život ako míňať, míňať aj keď nemáte peniaze, tak si požičajte a míňajte, míňajte, ten stál na začiatku dlhovej krízy. Čiže keď si niekto aj jedno euro vie odložiť, tak je to dobré a treba ho v tom podporovať a nie demagogicky vytrhávať a účelovo argumentovať proti tomu, čo v tomto dôchodkovom systéme je správne. A ešte jednu vec si považujem za potrebné povedať a tu by som rád bol, keby ma počúvali panie poslankyne v tejto sále. My sme včera rokovali vo výbore a v tej takej ohnivej diskusii jednému z kolegov vo výbore, teraz opozičnému, vyčítali koaliční poslanci, že sme zaviedli v našom dôchodkovom systéme v roku 2003 - 2004, že štát platí poistné odvody za matky, ktoré sa starajú, oni to povedali inak, za ženy, ktoré nikdy nepracovali. Za ženy, ktoré nikdy nepracovali, a vraj v druhom dôchodkovom pilieri je takýchto osôb, ktoré nikdy nepracovali, takmer štvrtina. Ja to hovorím teraz preto, lebo bol to môj návrh za Kresťanskodemokratické hnutie. Je to návrh, ktorý dnes máme v dôchodkovom systéme a možno ho v iných dôchodkových systémoch nemajú, ale chcem vám povedať, že toto je opatrenie, ktorým sa nám podarilo materstvo v tejto krajine povýšiť na roveň každej inej práce. To znamená, ak táto spoločnosť oceňuje starostlivosť rodiča, to je jedno, môže to byť aj muž alebo žena, keď sa stará o dieťa do troch, resp. do šesť rokov a štát za ňu platí na dôchodok poistné odvody, tak to je ozdoba nášho dôchodkového systému. To je o ochrane materstva, to je o ochrane žien. A chcem vám povedať, ak to niekomu vadí, že štát platí do druhého piliera za tieto osoby, tak on platí poistné odvody aj do prvého piliera. Aby som bol rád, keby to z nášho dôchodkového systému nevypadlo.
No a ešte jedna posledná vec, ak dovolíte, aby som dlho nehovoril, že máte na viac v SMER-e, a spomeniem jednu našu spoločnú iniciatívu z minulého volebného obdobia. Ja som ťahal za kratší koniec, lebo navrhovali sme pri novele Zákonníka práce s vašou kolegyňou pani poslankyňou Tomanovou, aby nebolo možné nariadiť nútenú prácu počas štátnych sviatkov. Dámy a páni, toto opatrenie neprešlo pred rokom preto, lebo jeden z našich bývalých koaličných partnerov na to zareagoval priam hystericky a hrozil rozpad vlády, ale vy ste, váš klub hlasoval takmer celý za ten návrh, aby napríklad cez štátne sviatky boli obchody zatvorené. To znamená maloobchodný predaj s výnimkou tých nepretržitých prevádzok, aby aspoň cez sviatok mohli byť ženy, matky so svojimi deťmi, so svojimi rodinami. Tento návrh vtedy neprešiel, ale teraz by sme to mohli zopakovať. Vy máte na to dosť hlasov a ja som využil ten čas. Za toto by hlasovali všetci poslanci z klubu KDH dúfam, že teda hovorím za všetkých. A nielen toto by sme mohli presadiť pri Zákonníku práce a neutrpí tým naša ekonomika, naopak, dokonca by sme to mohli rozšíriť aj na nedele. Naozaj na to máte. Naozaj vy máte na viac a ak si to chcete vyskúšať, keď je rodina v nedeľu spolu, tak si to urobte, si to v nedeľu, že jednu nedeľu bez toho, aby ste išli do obchodu, do supermarketu. Niekto bude možno vylihovať, niekto pôjde možno do prírody, ale skúste si to, čo to robí so vzťahmi v rodine, a my teraz môžeme takúto vec urobiť a naozaj ľudia, ani ekonomika tým neutrpí. Naopak, bude to taký mobilizujúci prvok do života našich rodín na Slovensku, že to, čo by som povedal, to zlé, čo sme si odkukali zo západu alebo z niektorých krajín, by sme mohli opäť vrátiť do normálnych koľají. Neviem, možno som toho ešte mal, v tom aute som toho možno narozprával viacej, ale zdá sa mi, že v tejto chvíli je to asi všetko. Ďakujem za vašu pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

3.5.2012 o 17:07 hod.

Ing.

Július Brocka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video