32. schôdza
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Vystúpenie s faktickou poznámkou
13.2.2014 o 9:56 hod.
Ing. PhD. MBA
Ivan Štefanec
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka. Nuž, prejav a správanie sa predsedu vlády len dokazuje, že je v kauze emisie namočený až po uši. Pán predseda vlády ani náhodou nevysvetlil podozrenia, ktoré deklaroval predkladateľ. Ani náhodou nevysvetlil doteraz, prečo odvolal vtedajšieho ministra Chrbeta, ktorý verejne deklaroval, že vyrokoval zrušenie kontraktu s podozrivou firmou a tým nevýhodný kšeft pre Slovensko. Pán predseda vlády namiesto toho, aby hovoril o faktoch, sa venoval opäť zavádzaniu.
V jednom bode s ním ale musím súhlasiť, keď hovoril o akomsi novom vzťahu medzi väčšinou a menšinou. Ten nový vzťah skutočne nastal po tejto vláde jednej strany. A nastal v mnohých faktoroch. Napríklad v tom, že vláda jednej strany si obsadila aj Úrad pre verejné obstarávanie, obsadila si šéfstvo Generálnej prokuratúry, dokonca spolužiakom pána premiéra. Blokuje obsadenie Najvyššieho kontrolného úradu, atď., atď., pretože vláda jednej strany sa kontroly bojí. Vláda jednej strany moc zneužíva.
A čo sa týka tej legislatívy, ktorá tu prechádza parlamentom, tak je to skutočne žalostné, dámy a páni, pretože jeden za druhým končia na Ústavnom súde nielen pre nekvalitu, ale aj preto, že ignorujete pripomienkové konanie. Pripomínam len, že koncom minulého roka táto snemovňa vedená vládou jednej strany presadila novú daň bez akéhokoľvek pripomienkového konania, bez akéhokoľvek zainteresovania verejnosti. To je spôsob vašej vlády, ktorý dopadá, bohužiaľ, tak žalostne na všetkých občanov Slovenska.
Ďakujem.
Autorizovaný
Vystúpenia
9:03
Paška, Pavol, predseda NR SR
Pán poslanec, ja vás poprosím skutočne, aby ste dramatickosť svojho vystúpenia držali v intenciách návrhu. Netuším, o akom procedurálnom návrhu hovoríte, kedy ste ho podali a... (Prerušenie vystúpenia vystupujúcim.)
Frešo, Pavol, poslanec NR SR
Prihlásil som sa, prihlásil som sa a hovorím, že je tam prihlásených osem rečníkov... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Paška, Pavol, predseda NR SR
Poprosím vás, nech sa páči, predneste návrh za skupinu poslancov, ktorá požiadala o zvolanie tejto schôdze.
Frešo, Pavol, predseda NR SR
... a považujem za dôležité, aby počas celého návrhu, prejednávania návrhu na odvolávanie, tu vláda bola prítomná. Žiadna vláda v histórii, dokonca ani vláda Vladimíra Mečiara si nedovolila niečo podobné. A už len s programom, ktorý ste zverejnili na tento deň, je úplne zrejmé, že vláda počas tohoto rokovania nebude prítomná, počas celého. To znamená, že jednoducho sa zdvihnete a odídete. Urobíte to, čo, o čom je dnešné rokovanie vlády, to znamená, prakticky dokážete, že parlament stráca kontrolu nad vládou. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Paška, Pavol, predseda NR SR
Páni poslanci, poprosím vás, nechajte pána poslanca, nech prednesie návrh.
Frešo, Pavol, poslanec NR SR
Prakticky, prakticky stráca parlament kontrolu nad vládou už len z povahy veci.
Vážené dámy, vážení páni, je podstatné, aby Slovensko malo vládu, ktorá je podriadená parlamentnej kontrole. To je skutočný dôvod, prečo navrhujem, pán predseda, aby sme viedli schôdzu tak, že keď vláda odíde, prerušme a stretnime sa vtedy, keď bude mať čas vypočuť si tieto argumenty. V opačnom prípade, keď sme v situácii, že zverejníte program vlády a premiér, že odíde prakticky za hodinu a pol, tak je každému jasné, že toto nebude o odvolávaní vlády, nebude to o argumentovaní, bude to jednoducho o tom, že bude ďalšie poníženie parlamentu vládou Slovenskej republiky práve preto, že tu nebude prítomná. (Potlesk.)
Počujem tu pánov ministrov, ako komentujú toto moje vystúpenie. No ale, páni, ja vám to poviem úplne otvorene: šéfi sedia tam (vystupujúci ukazuje na plénum) a vy ste podriadení. Tak to jednoducho je, tak to jednoducho je. A vy keď si naozaj urobíte plán, že tu nevydržíte dlhšie ako hodinu, tak to je neseriózne. Je to zhadzovanie demokracie. A nehnevajte sa na mňa, na to nepotrebujem žiadne vaše povolenie, aby som to obhajoval. Každý jeden, každá jedna, kto sem volil do parlamentu poslankyne, poslancov, čakali, že vás budú kontrolovať. Chceme hovoriť o emisnom kšefte úplne normálne, vecne a vy si naplánujete, že tam máte vlastne celodenný program. Nerozumiem tomu a poprosil by som, pán predseda, keby ste zariadili, zariadili, že táto vláda tu prítomná bude. (Potlesk.)
Tu pán minister vnútra hovorí, "my máme prácu na rozdiel od teba". No tak našou prácou je kontrolovať váš biznis! (Výkriky v sále.) Ešte raz, "my máme prácu na rozdiel od teba", som počul. Robi, my máme prácu tuná kontrolovať teba a tvojich kamarátov pri všetkých týchto biznisoch. A práve to chceme robiť, tak nemôžte odísť odtiaľto. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Paška, Pavol, predseda NR SR
Pán poslanec, pán poslanec...
Frešo, Pavol, poslanec NR SR
Jednoducho o tom je parlamentná demokracia. (Potlesk. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Paška, Pavol, predseda NR SR
Pán poslanec, skúste udržať vecný tón, aby sme skutočne rokovali o návrhu skupiny.
Frešo, Pavol, poslanec NR SR
Pán predseda, ja sa snažím udržať vecný tón, len poukazujem na to, že odvolávanie vlády je o tom, že vláda, respektíve pán premiér v konkrétnej veci, v tomto prípade v emisiách, čo chcem aj vydokladovať, nepostupoval tak, ako by mal dôveryhodný premiér Slovenskej republiky postupovať. Zároveň chcem ukázať, že táto kauza sa vlečie celé roky a počas týchto rokov nedošlo k žiadnej náprave. A občania majú právo vedieť, akým spôsobom prišli o vyše 50 mil. eur. Ale neexistuje, aby sme to urobili dôstojne a seriózne a vecne. A mimochodom, demokraticky, keď sa dozvieme dneska ráno to, že za hodinu táto vláda odtiaľto odíde a budeme odvolávať túto vládu bez ich prítomnosti. Inými slovami, nebudeme viesť žiadnu debatu.
Zopakujem, žiadna vláda iná, to znamená, ani vláda Ivety Radičovej, ktorá tu sedela a nechávala si nadávať do klamárok, a ani dokonca vláda Mečiarova alebo žiadna iná, ani Dzurindova, neurobila to, že by zdrhla počas odvolávania. A už vôbec nie tak, že to dopredu oznámi: drahí, nemusíte sa unúvať, máme inú prácu. To je neseriózne a je to koniec koncov pošliapavanie, pošliapavanie základných demokratických pravidiel. Toto by sa nestalo niekde ako v kolíske demokracie, či v Anglicku alebo kdekoľvek inde. A my ak chceme podobné kšefty, jak bol emisný kšeft, zaraziť, tak neexistuje, aby sme pristupovali k tomu takým spôsobom, že vláda jednoducho odíde, nebude mať chuť o tom rokovať.
Takže, pán predseda, keďže ste odignorovali ten môj procedurálny návrh, veľmi pekne vás poprosím, aby ste svojou autoritou zariadili, že tá vláda tu zostane. Alebo ak tu nezostane, tak potom prerušme rokovanie a dočkajme si na čas, kedy nebude mať inú súrnu prácu a kedy sa bude môcť venovať okradnutým ľuďom na Slovensku v rámci emisného kšeftu. (Potlesk. Hluk a výkriky v sále.) A čo je, aká nervozita? Prečo ste nervózni? Za to, že tu máte hodinu? O čo ide? (Poznámky vystupujúceho adresované poslancom SMER-u.)
Tak poďme normálne, jedno po druhom. (Reakcia ministra vnútra.) Pán minister, buďte chlap a normálne dôjdite sem rozprávať po mne. A buďte všetci chlapi! Zoberte aj pána premiéra! Budete rozprávať k tým argumentom, čo je za problém, čo je za problém, hneď ich vám nadnesiem.
Takže, vážené dámy, vážení páni, emisná kauza bola jednou z najotvorenejších a najdrzejších zlodejín v histórii Slovenskej republiky. Štát prišiel vinou viditeľných politikov a neviditeľných obchodníkov, konajúcich spoločne, o 47 mil. eur, v starej mene teda o 1,5 mld. korún. Je to porovnateľné s Mečiarovými privatizačnými rabovačkami. Ale sme tu dnes aj preto, lebo vtedajší aj dnešný premiér pán Robert Fico odmieta povedať pravdu o tomto špinavom kšefte. A teraz, už ako kandidát na prezidenta Slovenskej republiky, chápem, že sa tú pravdu ani ďalej nedozvieme. Ja som si prečítal vyjadrenie vlády, že chceme poškodiť pána premiéra v jeho kandidatúre na prezidenta. Nie, chceme sa dozvedieť, vážené dámy, vážení páni, pravdu. Ja len pripomeniem, že takisto, ako bolo, myslím, predminulý utorok sme navrhli k emisnej kauze špeciálny bod rokovania parlamentu, takisto sme zvolali mimoriadnu schôdzu. V oboch prípadoch táto vládna väčšina odmietla o tom rokovať. Odmietla o tom rokovať, lebo to je pre ňu nedôležité, a odmietla o tom rokovať, lebo, odmietla o tom rokovať, lebo sa toho v skutočnosti bojí.
Ja rozumiem tomu, že 47 mil. eur je možno pre niekoho málo, pre niekoho možno niečo, o čom sa neoplatí rokovať. Ale sú to peniaze, ktoré mohli ísť na zvýšenie platov učiteľov, sú to peniaze, ktoré mohli ísť na zvýšenie platov sestier, alebo, ak chcete, sú to peniaze, za ktoré sme nemuseli potom zavádzať vyslovene hlúpu daňovú licenciu.
Dnešná schôdza by sa nemusela konať, keby SMER nebol zablokoval rokovanie mimoriadnej schôdze k emisiám a keby bol býval využil príležitosť ponúknutú opozíciou, že rokujme o tom. Doneste, páni, správu sem na pôdu Národnej rady, doneste sem správu o tom, ako sa predávali emisie, doneste sem správu o tom, ako sa rozdeľovali zisky z tohoto predaja a mohli sme o tom pokojne, normálne debatovať. Dvakrát ste to svojou vládnou väčšinou odmietli a dnes ste navrch dali tomu korunu, keď ste si stanovili časový limit, dokedy chcete ísť riešiť iné problémy, kedy už vlastne nebudete mať čas na parlament.
Ja len znova pripomeniem, parlament je tu od toho, aby kontroloval vládu. Šéfi sedia tam (vystupujúci ukazuje na plénum), podriadení ste vy (vystupujúci ukazuje na členov vlády.), parlament dáva dôveru vám a dnes rokujeme o vyslovení nedôvery. Aby to bolo jasné, lebo zdá sa mi, že to je niečo, čo asi treba pripomínať a bude to treba pripomínať stále častejšie. Lebo nielen tento deň svedčí o tom, že to neberiete vážne, rozdelenie moci v rámci Slovenskej republiky a v rámci demokracie, ale aj tie predošlé. A budem sa držať len tejto kauzy emisií, aby som dokázal, že to je vzorec konania, že to nie je niečo náhodné, toto nie je nejaký špeciálny výkvet, ktorému sa netreba venovať a všetko ostatné u nás na Slovensku funguje. Je to vzorec konania, že keď chce parlament získať kontrolu nad nejakým prípadom, nad nejakým problémom, tak mu v tom bráni vládna väčšina.
Ja myslím, že je úplne zrejmé, že keď každý premiér si tu sadol a počas odvolávania aj so svojou vládou, tak by to mal zvládnuť aj pán premiér Robert Fico. A naozaj je to niečo, čo sa nestalo ani za čias mečiarizmu. (Reakcia z pléna.) Nestalo sa to.
Budeme tu dnes, vážené dámy, vážení páni, počúvať, že chceme zneužívať kauzu emisie pred prezidentskými voľbami, že kauza je stará šesť rokov a že jej otváranie je účelové. Tak ja pripomeniem dve podstatné veci. Tak za prvé, koncom minulého roku sme sa dozvedeli, že táto kauza sa vlastne nevyšetrí, nikto nebude potrestaný a dostali sme k dispozícii to, čo sa nazýva, také zdôvodnenie, prečo bolo zastavené trestné stíhanie, asi 40 strán. Veľmi poučné čítanie, dokonca niektoré fakty, ktoré sú ďaleko novšie ako tie, ktoré som poznal z predošlého prípadu emisií, keď som na tom pracoval. A dozvedeli sme sa aj v rámci tohoto, že vlastne, zo zdôvodnenia, že sme už dostali istú schému, istý návod, akým spôsobom boli rozdelené peniaze z tohto kšeftu.
Ja len pripomeniem, že bolo veľmi ťažké túto kauzu, vlastne na nej pracovať ako poslankyne, poslanci, lebo nám v tom vtedajšia vláda bránila. To znamená, nevedeli sme sa dostať k zmluvám, nevedeli sme sa dostať k informáciám, nevedeli sme normálne pracovať a takisto, mimochodom, ani na pôde parlamentu o tom rokovať. My sme premiéra opakovane žiadali, aby zverejnil, alebo aby pripravil správu o tom, akým spôsobom boli predávané emisie, aká bola rola vlády, akým spôsobom boli rozdeľované peniaze. Urobili sme to, čo je hlboko normálne, čo je hlboko správne, to znamená, parlament sa obracal opakovane na vládu, bohužiaľ, vládna väčšina to vždy zrušila. Dokonca pán premiér išiel tak ďaleko, že hovoril o tom, že tento zoznam, teraz hovorím o zozname, ako sa rozdeľovali peniaze z emisií, je akýmsi blufom, ja to zacitujem: "Žiaden zoznam som nevidel, môže to byť nejaký bluf. Dobre sa to počúva, že tu je niečo, poďme to zverejniť. Keď to náhodou neexistuje, budú vytvárať obraz, že sa to zakrýva. Mám taký pocit, že sa bavíme o nejakom blufe, čo však vyjde veľmi rýchlo na povrch." No veľmi rýchlo na povrch vyšlo, že to bluf nie je, zverejnili sa dva zoznamy, resp. jeden zoznam a jedna schéma, jeden zoznam zverejnila špeciálna prokuratúra a jednu schému zverejnil kolega pán poslanec Lipšic.
Ja len pripomeniem, že veľmi podobný prípad, veľmi podobný prípad, dokonca časovo ešte starší, ale funkčný, riešila aj Česká republika, kde mali Mosteckú uhoľnú spoločnosť, ktorú istým takým podobným spôsobom vytunelovali jej vlastní manažéri, a švajčiarska strana rozkľúčovala všetky toky až do posledného, kde skutočne našla až konečných príjemcov, peniaze na konkrétnych, konkrétnych účtoch. Je to niečo, čo bezpochyby, ak nám neposkytla švajčiarska strana, tak nám bude ochotná to poskytnúť, lebo to robí štandardne preto, aby získala lepšiu povesť svojej krajiny, aby zabránila praniu špinavých peňazí.
To je jedna z tém, ktorú sme chceli, pán premiér, s vami prejednať nad správou, ktorú sme si pýtali, ako ďaleko ste zašli pri tomto pýtaní, ako ďaleko ste s tým pracovali, čo všetko nám Švajčiari ponúkli.
Ako opozičný poslanec som sa za prvej Ficovej vlády témou emisií podrobne zaoberal a môžem zodpovedne vyhlásiť, že kauza nie je kauzou SNS. To znamená, nie je to niečo, čo by bolo len vecou Slovenskej národnej strany. Naopak, je to kauza SMER-u a Roberta Fica. A vieme to dokázať. V skutočnosti je tak, že keby to bola organizovaná skupina a keby táto organizovaná skupina bola bývala chcela tých 50 mil. okradnúť, tak pán premiér pri zakrývaní tejto kauzy by nekonal inak, ako konal. To znamená, v skutočnosti nerobil kroky, ktoré mohli tú kauzu rozkryť, nerobil kroky, ktoré mohli tú kauzu samotnú zastaviť.
Pozrime sa na to, akou, akým činom sa táto schéma dala do pohybu, táto schéma, pri ktorej sme prišli všetci o 47, resp. 50 mil. eur. V roku 2007 koalícia vedená práve pánom premiérom Robertom Ficom prijala novelu zákona, ktorá umožnila predávať emisné kvóty aj sprostredkovane. Dovtedy to bolo možné buď priamo tým, ktorí ich priamo spotrebujú, alebo cez burzu. To, že tam bolo možné dať prostredníka v roku 2007, to už je dielom vtedajšej vládnej väčšiny, resp. vlády Roberta Fica. Je to niečo, čo výrazne znížilo transparentnosť celého obchodu budúceho, lebo umožnilo zasunúť prostredníka do tohto predaja, čo sa aj neskôr stalo. Preto hovorím, že keby to bola organizovaná skupina, čo by sa malo podľa mňa aj poriadne vyšetriť, tak by sa malo začať už v roku 2007, lebo za vlády Mikuláša Dzurindu to bolo nastavené tak, aby sa to predávalo transparentne.
Napriek tomu, že Ficova vláda práve tento zákon zmenila, Fico pri obhajobe ministra životného prostredia pána Jána Chrbeta klamal. Tvrdil, že minister Chrbet, ktorý rozhodoval o emisných kvótach, postupoval presne podľa toho zákona, ktorý prijala predchádzajúca vláda. Ale to nebolo posledné klamstvo v tomto prípade. Len ešte raz poviem, bol zmenený zákon a ja tvrdím, že účelovo tak, aby bolo možné mať prostredníka pri predaji emisných kvót.
Ďalším krokom celej tejto skupiny, celého tohto podvodu bolo, že vláda vzala na vedomie lživú správu pripravenú ministrom životného prostredia Jánom Chrbetom. Písalo sa v nej, že spoločnosť Interblue Group ponúkla sumu 6,5 eura za tonu CO2 jednotiek a v objeme 10 mil. ton, čo bolo Ministerstvom životného prostredia SR akceptované. Ministerstvo však v skutočnosti predalo 10, nie 10, ale 15 mil. ton emisií a nie za cenu 6,5 eura, 6 eur 5 centov, ale 5 eur 5 centov, to všetko v situácii, keď susedné krajiny predávali za vyše dvojnásobok ceny.
Tu by som sa veľmi rád dotkol toho, či mohol alebo nemohol mať premiér informácie o tom, za koľko sa predávajú emisie už v čase, keď rokovala o tom vláda. Len na okraj toho materiálu, ktorý vláda schválila, pripomeniem, že to bol prvý známy prípad, kedy sa usvedčilo, že materiál pripravoval niekto mimo ministerstva. To znamená, práve v tých vlastnostiach toho dokumentu, toho vládneho dokumentu bol vtedajší poradca a neskôr expert na, alebo, respektíve projektový manažér Interblue Group pán Havalec. To znamená, už vtedy bolo zrejmé, že ten materiál nevznikal priamo na ministerstve, ale u poradcu, o ktorom sme sa dokonca dozvedeli, že je neplatený, resp. dokonca z ministerstva odišiel. Mimochodom ešte zhruba rok potom rozdával interview, kde hovorí, že ešte poradcom ministerstva je. To znamená, že máme materiál, ktorý bol lživý už len čo sa týka objemu, čo sa týka ceny, ďalej bol lživý tento materiál, čo sa týka toho, že sa tvrdilo, že keď sa emisné kvóty nepredajú do konca roku 2008, tak že prepadnú, že sa nedajú preniesť. A naviac sme predávali podľa toho materiálu len horúci vzduch, lebo sme tvrdili, že nemáme tzv. zelené schémy, aby sme mohli predávať drahšie.
Práve vo výpovediach na polícii, a keď si vyžiadate, pán premiér, ten protokol o uzavretí vyšetrovania, zistíte, pracovníci ministerstva, pracovníci ministerstva hovorili o tom, že im bola známa cena, za akú sa to predáva v Čechách, na Ukrajine a inde, a že tá cena bola dvojnásobná. Hovorili, že chodili na fóra, kde sa táto cena hovorila, hovorili o tom, že boli všetky tieto materiály spracovávané mimo nich samotných. Hovorím o tom preto, lebo sme tu preto, aby sme vyvodzovali politickú zodpovednosť. A politickou zodpovednosťou je, že ste tam mali štátnych tajomníkov, mohli ste sa ich opýtať, akým spôsobom, aká cena tam je a čo všetko o tom ministerstvo samozrejme vie.
Prejdem ďalej. Hovoril som o tom, že zmluva samotná bola ťažko dostupiteľná, ale na druhej strane prišiel moment, kde ste mohli ako premiér zasiahnuť a nezasiahli. Pán minister Chrbet totižto hovoril a navrhol, a ja to poviem presne, 5. mája, 5. mája navrhoval, aby vláda rozhodla o ukončení tejto zmluvy, vrátení predaných emisií a vrátení peňazí na Slovensko tak, aby sa mohli predať transparentne. Toto je niečo, čo ste odmietli, pán premiér. Vy osobne ste prevzali politickú zodpovednosť za to, že predaj bude pokračovať ďalej. Zopakujem, minister životného prostredia vám navrhol, aby bol zrušený predaj, aby sa predané emisné povolenky vrátili naspäť na Slovensko, aby sa peniaze, ktoré boli zaplatené, peniaze, ktoré boli zaplatené, vrátili tomu, kto ich zaplatil a aby sa, obchod prebehol transparentne. Vy ste to odmietli, ministra ste odvolali a nechali ste obchod bežať ďalej.
Čo je menej verejne známe, je, že z protokolu je zrejmé, že aj ďalší minister, pán Turský hovoril, že nedostal od vás žiadne pokyny na to, aby ste zmluvu vypovedali. Považujem to za kľúčové. To znamená, v čase, keď už bolo známe aj podľa bývalého českého ministra životného prostredia, aj podľa aktuálneho ministra životného prostredia, českého ministra životného prostredia, že emisie sa dajú predať za dvojnásobok, tak vy ste odmietli, respektíve nezatlačili na vlastných ministrov, aby tento obchod zrušili. Mimochodom, keby ste sa náhodou vyhovárali, že to boli ministri SNS, boli tam ešte ďalší dvaja vaši nominanti, pán Čaplovič a pán Medveď, ktorí ten obchod zrušiť mohli, to sú ďalší dvaja ministri, ktorí nasledovali po týchto nominantoch SNS. Stále aj z toho policajného protokolu je zrejmé a všetci o tom hovoria, že by ten obchod boli bývali zrušili. Nech sa páči si to prečítať. Nie je pravda, že ten obchod musel dobehnúť.
Namiesto toho, aby sme sa zapodievali vtedy na pôde parlamentu, v roku 2009, týmito reáliami, lebo sme ich nevedeli, nikdy ste nám ich nedostúpili. Ja sám som chodil na ministerstvo niekoľkokrát a žiadal som o informácie, bol som tam na poslaneckých prieskumoch, ale otvorene poviem, že ma tam klamali. Ale vy ste tie informácie mohli mať a mali mať, mali ste tam štátnych tajomníkov a dokonca ste tam nakoniec mali aj dvoch svojich vlastných nominantov. A to už nehovorím o tom, že jeden z tých ministrov navrhol ten obchod zrušiť a druhému ste ani nedali pokyn, aby ten obchod zrušil. Namiesto toho, aby ste konali, tak ste hovorili, že si pýtate listinný dôkaz o tom, že sa emisie predávali drahšie. Čiže to, čo polroka predtým, ešte v decembri 2008, a to vypovedali do protokolu pracovníci ministerstva, bolo verejne známe po ministerstve, že sa emisie predávajú za približne dvojnásobok, tak to ste si pýtali od opozície v listinnej podobe, ináč idete zatepľovať byty. A s tým, že ste označili emisnú kauzu "za obludný útok na vládu".
Vážené dámy, vážení páni, toto je vzorec konania, lebo označiť za obludný útok na vládu obhajobu tohoto kšeftu, respektíve kritiku tejto obhajoby považujem za zvrátené.
Inými slovami, aj po piatich rokoch sme znova v situácii, kedy parlament snažil sa dostať pod kontrolu vládu a tak ako dnes nedokázal to urobiť. A pán premiér bol hlavnou postavou, ktorá tomu bránila, postavil sa na stranu tých, ktorí robili tento emisný kšeft. To už nie je pochybnosť o tom, že je tam reťaz udalostí, kde stojí vždy na strane tohoto emisného kšeftu. A celé to hovorenie, že však on odvolal ministrov za SNS a čo mal robiť, že to bol kšeft niekoho iného, že ho brutálne oklamali, celé to nie je pravda. Odvolali ho v momente, keď chceli tento emisný kšeft zrušiť. A už len samotný výraz, samotný výraz "obludný útok na vládu", no, tak prepáčte, jedno odvolávanie hádam vydržíme, respektíve jednu debatu vydržíme v parlamente. A rovnako jednu debatu v roku 2009 o emisiách sme vydržať mali.
Ďalej ste tvrdili, pán premiér, že podľa Kjótskeho protokolu hrozilo, že nám prepadnú, prepadne, prepadnú emisie. To bolo v roku 2008. Ale v máji 2009 už verejnosť ste upozorňovali, že sporná zmluva sa dá zrušiť a emisné kvóty sa dajú predať nanovo. Takže neurobili ste to. Ja len pripomeniem, že to boli verejne známe informácie, na ktoré vás upozorňovala opozícia, že žiadne kvóty neprepadnú. Nepotrebovali ste žiadnu informáciu ministra, stačilo poprosiť niekoho na Úrade vlády, bol by vám povedal, kto má pravdu. Inými slovami, aby som to skrátil, v období minimálne od decembra do mája ste, pán premiér, vedeli, že ten emisný kšeft je krivý. Že argumenty, podľa ktorých ste ich schválili, boli falošné. A dostali ste začiatkom mája ponuku emisný kšeft zrušiť. Vaša vláda pod vaším vedením túto ponuku odmietla. Namiesto toho ste pána ministra Chrbeta odvolali. A ja sa naviac dočítam v policajnom protokole, že aj pán minister Turský nedostal zadanie zrušiť tento emisný kšeft. Jednoducho vypovedal, nie, nedostal. Normálne to tam je napísané, nedostal. A tvrdili, že aj ďalší dvaja ministri, to znamená, aj minister Čaplovič, aj pán minister Medveď jednoducho nedostali takéto zadanie, lebo keby ho dostali, tak tú možnosť mali. O tom vypovedali prakticky všetci účastníci toho, toho prípadu. Je to napísané v protokole a je to podľa mňa veľmi dôležité, lebo toto je politická zodpovednosť. A poviem otvorene, pán premiér, že práve tieto klamstvá potom vedú k tomu, že sa človek pozrie, a myslím si, že na to opozícia samozrejme má právo a dokonca aj povinnosť, na to, akým spôsobom fungujete ako premiér aj v terajšej dobe. To znamená, keď tento prípad vypláva znova na povrch, keď sa ukáže, že v policajnom protokole sú dôležité informácie, no tak vašou odpoveďou je, že sa dvakrát nezvolá príslušná schôdza. Ale je to úplne rovnaký vzorec, ako bol v prípade, v predaji časti SPP tu v rámci, v rámci Slovenska, kedy ste ho predali finančných špekulantom. To znamená, znova sa to robilo bez kontroly parlamentu, v parlamente sa o tom nijakým spôsobom nedebatovalo, museli sme vás odvolávať. Samozrejme, žiadne argumenty na stôl neprišli, nič sa neschválilo v parlamente a vlastne všetky pokusy dostať to pod kontrolu boli, boli márne.
Ja len pripomeniem, že za tohoto volebného obdobia, kde bolo opakovane zmarených mnoho, mnoho žiadosti o poslanecké prieskumy, bolo mnoho, mnoho pokusov urobiť a dostať na bod rokovania práve parlamentu niektoré veci, ktoré by umožnili kontrolovať vládu. Napríklad správu pani ombudsmanky Dubovcovej. Opakovane sme tu dávali návrhy, opakovane sme boli odmietaní.
Pán premiér, vy ste sa nikdy nezastali toho, aby demokratická kontrola parlamentu mohla existovať. Nikdy ste sa nezastali toho, aby opozícia efektívne mohla kontrolovať vládu, nikdy ste svojich vlastných ministrov neinštruovali tak, aby sa zodpovedali parlamentu, aby tu debatovali s opozíciou, aby obhajovali svoje rozhodnutia. Chcel som povedať, že pevne verím, že tak urobíme dnes. No nie je to možné. Za hodinu máte českého premiéra, všetci to vieme a hráme sa istým spôsobom na také mimikry demokracie.
Ja si nemôžem odpustiť, pán predseda parlamentu, ale to je aj o vašej pozícii. Jednoducho parlament nie je niekde v Bielorusku nejaká slúžka vlády a prezidenta. Parlament je najvyšší orgán moci, ktorého, do ktorého ľudia volia svojich predstaviteľov, to teda je, do ktorého volia svojich predstaviteľov, a jednoducho ako taký dáva zákony a dáva takisto aj dôveru vláde samotnej. To znamená, zopakujem to pre pána ministra vnútra jednoducho: šéfi sú tam (vystupujúci ukazuje na plénum), dôveru dávajú vám, títo ľudia vás kontrolujú. To jednoducho, to sa nezmenilo. Neviem o tom, že by sme menili ešte ústavu. Ale to, čo sa zmenilo, bohužiaľ, za druhej vlády Roberta Fica, je, že nabrali on a jeho strana poriadnu odvahu a drzosť práve tieto demokratické zvyky prvýkrát rušiť. To znamená, že keď sa jedná o pokus opozície kontrolovať parlament, parlamentom vládu, no tak sa stavia táto vláda proti.
Ja pripomeniem to, čo vy ste tam naznačili, keď ste na vláde hovorili o tom, že to má za cieľ poškodiť vašu prezidentskú kandidatúru, čo je tiež teda naozaj zdôvodnenie veľmi zvláštne, ale povedzme. Tak ja od ľudí počúvam opakovane práve to tvrdenie, že sa obávajú toho, že snáď budete zvolený prezidentom, lebo vaša väčšina schváli zákony, vy to všetko podpíšete, nič neskontrolujete, nikoho sa nezastanete a samozrejme ešte aj v súvislosti s tým, že sa tu uzavrú nejak brány parlamentu pred novinármi, no tak sa to nikto nedozvie. Takto ľudia chápu vaše aktivity, pán premiér. A ja som presvedčený, že keby ste boli bývali za svoju premiérsku kariéru, či prvej vlády, či druhej vlády, si dali tú prácu a cepovali vlastných ministrov, aby sa správali zodpovedne voči poslaneckému zboru bez ohľadu na to, či je to z koalície alebo z opozície, tak by sme boli v ďaleko, ďaleko lepšom stave, táto krajina, ako sme dnes.
Vážené dámy, vážení páni, rokovací poriadok ma zaväzuje, aby som prečítal návrh uznesenia. Takže náš návrh znie: Národná rada Slovenskej republiky po prerokovaní uvedeného návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky podľa čl. 88 ods. 1 a 2 Ústavy Slovenskej republiky vyslovuje nedôveru predsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Ficovi, Bratislava, február 2014.
Vážené pani kolegyne, vážení páni kolegovia aj zo strany SMER, veľmi pekne vás poprosím, je to jedna z posledných možností ako uchovať dôstojnosť tohoto parlamentu, rokovať o odvolaní vlády v takej atmosfére, že tu vláda bude s vecnými argumentami tak, ako sme ich dali do podkladu pre odvolávanie. Veľmi pekne vás poprosím o podporu tohoto návrhu a zároveň vás poprosím, aby ste aj svojím formálnym, aj neformálnym vplyvom požiadali predsedu parlamentu a premiéra tejto krajiny, aby sa zúčastnili tohoto rokovania, aby zabezpečili to, čo neodopierala ani vláda Vladimíra Mečiara, a to, čo si nezaslúžia mať odopierané občania našej krajiny, to znamená parlamentnú kontrolu nad vládou.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Uvádzajúci uvádza bod
13.2.2014 o 9:03 hod.
Ing. Bc.
Pavol Frešo
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne, pán predseda. Vážený pán predseda, vážený pán premiér, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, ešte pred začiatkom schôdze som dával procedurálny návrh, aby táto schôdza bola rozdelená tak, že v rámci tejto schôdze bude prítomná na celej schôdzi vláda Slovenskej republiky, nakoľko celodenný program vlády Slovenskej republiky začína niekedy okolo 10.30. Považujem to za veľkú takú neúctu voči parlamentu, ak vláda Slovenskej republiky nepríde na odvolávanie premiéra a tým pádom aj celej vlády. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Paška, Pavol, predseda NR SR
Pán poslanec, ja vás poprosím skutočne, aby ste dramatickosť svojho vystúpenia držali v intenciách návrhu. Netuším, o akom procedurálnom návrhu hovoríte, kedy ste ho podali a... (Prerušenie vystúpenia vystupujúcim.)
Frešo, Pavol, poslanec NR SR
Prihlásil som sa, prihlásil som sa a hovorím, že je tam prihlásených osem rečníkov... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Paška, Pavol, predseda NR SR
Poprosím vás, nech sa páči, predneste návrh za skupinu poslancov, ktorá požiadala o zvolanie tejto schôdze.
Frešo, Pavol, predseda NR SR
... a považujem za dôležité, aby počas celého návrhu, prejednávania návrhu na odvolávanie, tu vláda bola prítomná. Žiadna vláda v histórii, dokonca ani vláda Vladimíra Mečiara si nedovolila niečo podobné. A už len s programom, ktorý ste zverejnili na tento deň, je úplne zrejmé, že vláda počas tohoto rokovania nebude prítomná, počas celého. To znamená, že jednoducho sa zdvihnete a odídete. Urobíte to, čo, o čom je dnešné rokovanie vlády, to znamená, prakticky dokážete, že parlament stráca kontrolu nad vládou. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Paška, Pavol, predseda NR SR
Páni poslanci, poprosím vás, nechajte pána poslanca, nech prednesie návrh.
Frešo, Pavol, poslanec NR SR
Prakticky, prakticky stráca parlament kontrolu nad vládou už len z povahy veci.
Vážené dámy, vážení páni, je podstatné, aby Slovensko malo vládu, ktorá je podriadená parlamentnej kontrole. To je skutočný dôvod, prečo navrhujem, pán predseda, aby sme viedli schôdzu tak, že keď vláda odíde, prerušme a stretnime sa vtedy, keď bude mať čas vypočuť si tieto argumenty. V opačnom prípade, keď sme v situácii, že zverejníte program vlády a premiér, že odíde prakticky za hodinu a pol, tak je každému jasné, že toto nebude o odvolávaní vlády, nebude to o argumentovaní, bude to jednoducho o tom, že bude ďalšie poníženie parlamentu vládou Slovenskej republiky práve preto, že tu nebude prítomná. (Potlesk.)
Počujem tu pánov ministrov, ako komentujú toto moje vystúpenie. No ale, páni, ja vám to poviem úplne otvorene: šéfi sedia tam (vystupujúci ukazuje na plénum) a vy ste podriadení. Tak to jednoducho je, tak to jednoducho je. A vy keď si naozaj urobíte plán, že tu nevydržíte dlhšie ako hodinu, tak to je neseriózne. Je to zhadzovanie demokracie. A nehnevajte sa na mňa, na to nepotrebujem žiadne vaše povolenie, aby som to obhajoval. Každý jeden, každá jedna, kto sem volil do parlamentu poslankyne, poslancov, čakali, že vás budú kontrolovať. Chceme hovoriť o emisnom kšefte úplne normálne, vecne a vy si naplánujete, že tam máte vlastne celodenný program. Nerozumiem tomu a poprosil by som, pán predseda, keby ste zariadili, zariadili, že táto vláda tu prítomná bude. (Potlesk.)
Tu pán minister vnútra hovorí, "my máme prácu na rozdiel od teba". No tak našou prácou je kontrolovať váš biznis! (Výkriky v sále.) Ešte raz, "my máme prácu na rozdiel od teba", som počul. Robi, my máme prácu tuná kontrolovať teba a tvojich kamarátov pri všetkých týchto biznisoch. A práve to chceme robiť, tak nemôžte odísť odtiaľto. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Paška, Pavol, predseda NR SR
Pán poslanec, pán poslanec...
Frešo, Pavol, poslanec NR SR
Jednoducho o tom je parlamentná demokracia. (Potlesk. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Paška, Pavol, predseda NR SR
Pán poslanec, skúste udržať vecný tón, aby sme skutočne rokovali o návrhu skupiny.
Frešo, Pavol, poslanec NR SR
Pán predseda, ja sa snažím udržať vecný tón, len poukazujem na to, že odvolávanie vlády je o tom, že vláda, respektíve pán premiér v konkrétnej veci, v tomto prípade v emisiách, čo chcem aj vydokladovať, nepostupoval tak, ako by mal dôveryhodný premiér Slovenskej republiky postupovať. Zároveň chcem ukázať, že táto kauza sa vlečie celé roky a počas týchto rokov nedošlo k žiadnej náprave. A občania majú právo vedieť, akým spôsobom prišli o vyše 50 mil. eur. Ale neexistuje, aby sme to urobili dôstojne a seriózne a vecne. A mimochodom, demokraticky, keď sa dozvieme dneska ráno to, že za hodinu táto vláda odtiaľto odíde a budeme odvolávať túto vládu bez ich prítomnosti. Inými slovami, nebudeme viesť žiadnu debatu.
Zopakujem, žiadna vláda iná, to znamená, ani vláda Ivety Radičovej, ktorá tu sedela a nechávala si nadávať do klamárok, a ani dokonca vláda Mečiarova alebo žiadna iná, ani Dzurindova, neurobila to, že by zdrhla počas odvolávania. A už vôbec nie tak, že to dopredu oznámi: drahí, nemusíte sa unúvať, máme inú prácu. To je neseriózne a je to koniec koncov pošliapavanie, pošliapavanie základných demokratických pravidiel. Toto by sa nestalo niekde ako v kolíske demokracie, či v Anglicku alebo kdekoľvek inde. A my ak chceme podobné kšefty, jak bol emisný kšeft, zaraziť, tak neexistuje, aby sme pristupovali k tomu takým spôsobom, že vláda jednoducho odíde, nebude mať chuť o tom rokovať.
Takže, pán predseda, keďže ste odignorovali ten môj procedurálny návrh, veľmi pekne vás poprosím, aby ste svojou autoritou zariadili, že tá vláda tu zostane. Alebo ak tu nezostane, tak potom prerušme rokovanie a dočkajme si na čas, kedy nebude mať inú súrnu prácu a kedy sa bude môcť venovať okradnutým ľuďom na Slovensku v rámci emisného kšeftu. (Potlesk. Hluk a výkriky v sále.) A čo je, aká nervozita? Prečo ste nervózni? Za to, že tu máte hodinu? O čo ide? (Poznámky vystupujúceho adresované poslancom SMER-u.)
Tak poďme normálne, jedno po druhom. (Reakcia ministra vnútra.) Pán minister, buďte chlap a normálne dôjdite sem rozprávať po mne. A buďte všetci chlapi! Zoberte aj pána premiéra! Budete rozprávať k tým argumentom, čo je za problém, čo je za problém, hneď ich vám nadnesiem.
Takže, vážené dámy, vážení páni, emisná kauza bola jednou z najotvorenejších a najdrzejších zlodejín v histórii Slovenskej republiky. Štát prišiel vinou viditeľných politikov a neviditeľných obchodníkov, konajúcich spoločne, o 47 mil. eur, v starej mene teda o 1,5 mld. korún. Je to porovnateľné s Mečiarovými privatizačnými rabovačkami. Ale sme tu dnes aj preto, lebo vtedajší aj dnešný premiér pán Robert Fico odmieta povedať pravdu o tomto špinavom kšefte. A teraz, už ako kandidát na prezidenta Slovenskej republiky, chápem, že sa tú pravdu ani ďalej nedozvieme. Ja som si prečítal vyjadrenie vlády, že chceme poškodiť pána premiéra v jeho kandidatúre na prezidenta. Nie, chceme sa dozvedieť, vážené dámy, vážení páni, pravdu. Ja len pripomeniem, že takisto, ako bolo, myslím, predminulý utorok sme navrhli k emisnej kauze špeciálny bod rokovania parlamentu, takisto sme zvolali mimoriadnu schôdzu. V oboch prípadoch táto vládna väčšina odmietla o tom rokovať. Odmietla o tom rokovať, lebo to je pre ňu nedôležité, a odmietla o tom rokovať, lebo, odmietla o tom rokovať, lebo sa toho v skutočnosti bojí.
Ja rozumiem tomu, že 47 mil. eur je možno pre niekoho málo, pre niekoho možno niečo, o čom sa neoplatí rokovať. Ale sú to peniaze, ktoré mohli ísť na zvýšenie platov učiteľov, sú to peniaze, ktoré mohli ísť na zvýšenie platov sestier, alebo, ak chcete, sú to peniaze, za ktoré sme nemuseli potom zavádzať vyslovene hlúpu daňovú licenciu.
Dnešná schôdza by sa nemusela konať, keby SMER nebol zablokoval rokovanie mimoriadnej schôdze k emisiám a keby bol býval využil príležitosť ponúknutú opozíciou, že rokujme o tom. Doneste, páni, správu sem na pôdu Národnej rady, doneste sem správu o tom, ako sa predávali emisie, doneste sem správu o tom, ako sa rozdeľovali zisky z tohoto predaja a mohli sme o tom pokojne, normálne debatovať. Dvakrát ste to svojou vládnou väčšinou odmietli a dnes ste navrch dali tomu korunu, keď ste si stanovili časový limit, dokedy chcete ísť riešiť iné problémy, kedy už vlastne nebudete mať čas na parlament.
Ja len znova pripomeniem, parlament je tu od toho, aby kontroloval vládu. Šéfi sedia tam (vystupujúci ukazuje na plénum), podriadení ste vy (vystupujúci ukazuje na členov vlády.), parlament dáva dôveru vám a dnes rokujeme o vyslovení nedôvery. Aby to bolo jasné, lebo zdá sa mi, že to je niečo, čo asi treba pripomínať a bude to treba pripomínať stále častejšie. Lebo nielen tento deň svedčí o tom, že to neberiete vážne, rozdelenie moci v rámci Slovenskej republiky a v rámci demokracie, ale aj tie predošlé. A budem sa držať len tejto kauzy emisií, aby som dokázal, že to je vzorec konania, že to nie je niečo náhodné, toto nie je nejaký špeciálny výkvet, ktorému sa netreba venovať a všetko ostatné u nás na Slovensku funguje. Je to vzorec konania, že keď chce parlament získať kontrolu nad nejakým prípadom, nad nejakým problémom, tak mu v tom bráni vládna väčšina.
Ja myslím, že je úplne zrejmé, že keď každý premiér si tu sadol a počas odvolávania aj so svojou vládou, tak by to mal zvládnuť aj pán premiér Robert Fico. A naozaj je to niečo, čo sa nestalo ani za čias mečiarizmu. (Reakcia z pléna.) Nestalo sa to.
Budeme tu dnes, vážené dámy, vážení páni, počúvať, že chceme zneužívať kauzu emisie pred prezidentskými voľbami, že kauza je stará šesť rokov a že jej otváranie je účelové. Tak ja pripomeniem dve podstatné veci. Tak za prvé, koncom minulého roku sme sa dozvedeli, že táto kauza sa vlastne nevyšetrí, nikto nebude potrestaný a dostali sme k dispozícii to, čo sa nazýva, také zdôvodnenie, prečo bolo zastavené trestné stíhanie, asi 40 strán. Veľmi poučné čítanie, dokonca niektoré fakty, ktoré sú ďaleko novšie ako tie, ktoré som poznal z predošlého prípadu emisií, keď som na tom pracoval. A dozvedeli sme sa aj v rámci tohoto, že vlastne, zo zdôvodnenia, že sme už dostali istú schému, istý návod, akým spôsobom boli rozdelené peniaze z tohto kšeftu.
Ja len pripomeniem, že bolo veľmi ťažké túto kauzu, vlastne na nej pracovať ako poslankyne, poslanci, lebo nám v tom vtedajšia vláda bránila. To znamená, nevedeli sme sa dostať k zmluvám, nevedeli sme sa dostať k informáciám, nevedeli sme normálne pracovať a takisto, mimochodom, ani na pôde parlamentu o tom rokovať. My sme premiéra opakovane žiadali, aby zverejnil, alebo aby pripravil správu o tom, akým spôsobom boli predávané emisie, aká bola rola vlády, akým spôsobom boli rozdeľované peniaze. Urobili sme to, čo je hlboko normálne, čo je hlboko správne, to znamená, parlament sa obracal opakovane na vládu, bohužiaľ, vládna väčšina to vždy zrušila. Dokonca pán premiér išiel tak ďaleko, že hovoril o tom, že tento zoznam, teraz hovorím o zozname, ako sa rozdeľovali peniaze z emisií, je akýmsi blufom, ja to zacitujem: "Žiaden zoznam som nevidel, môže to byť nejaký bluf. Dobre sa to počúva, že tu je niečo, poďme to zverejniť. Keď to náhodou neexistuje, budú vytvárať obraz, že sa to zakrýva. Mám taký pocit, že sa bavíme o nejakom blufe, čo však vyjde veľmi rýchlo na povrch." No veľmi rýchlo na povrch vyšlo, že to bluf nie je, zverejnili sa dva zoznamy, resp. jeden zoznam a jedna schéma, jeden zoznam zverejnila špeciálna prokuratúra a jednu schému zverejnil kolega pán poslanec Lipšic.
Ja len pripomeniem, že veľmi podobný prípad, veľmi podobný prípad, dokonca časovo ešte starší, ale funkčný, riešila aj Česká republika, kde mali Mosteckú uhoľnú spoločnosť, ktorú istým takým podobným spôsobom vytunelovali jej vlastní manažéri, a švajčiarska strana rozkľúčovala všetky toky až do posledného, kde skutočne našla až konečných príjemcov, peniaze na konkrétnych, konkrétnych účtoch. Je to niečo, čo bezpochyby, ak nám neposkytla švajčiarska strana, tak nám bude ochotná to poskytnúť, lebo to robí štandardne preto, aby získala lepšiu povesť svojej krajiny, aby zabránila praniu špinavých peňazí.
To je jedna z tém, ktorú sme chceli, pán premiér, s vami prejednať nad správou, ktorú sme si pýtali, ako ďaleko ste zašli pri tomto pýtaní, ako ďaleko ste s tým pracovali, čo všetko nám Švajčiari ponúkli.
Ako opozičný poslanec som sa za prvej Ficovej vlády témou emisií podrobne zaoberal a môžem zodpovedne vyhlásiť, že kauza nie je kauzou SNS. To znamená, nie je to niečo, čo by bolo len vecou Slovenskej národnej strany. Naopak, je to kauza SMER-u a Roberta Fica. A vieme to dokázať. V skutočnosti je tak, že keby to bola organizovaná skupina a keby táto organizovaná skupina bola bývala chcela tých 50 mil. okradnúť, tak pán premiér pri zakrývaní tejto kauzy by nekonal inak, ako konal. To znamená, v skutočnosti nerobil kroky, ktoré mohli tú kauzu rozkryť, nerobil kroky, ktoré mohli tú kauzu samotnú zastaviť.
Pozrime sa na to, akou, akým činom sa táto schéma dala do pohybu, táto schéma, pri ktorej sme prišli všetci o 47, resp. 50 mil. eur. V roku 2007 koalícia vedená práve pánom premiérom Robertom Ficom prijala novelu zákona, ktorá umožnila predávať emisné kvóty aj sprostredkovane. Dovtedy to bolo možné buď priamo tým, ktorí ich priamo spotrebujú, alebo cez burzu. To, že tam bolo možné dať prostredníka v roku 2007, to už je dielom vtedajšej vládnej väčšiny, resp. vlády Roberta Fica. Je to niečo, čo výrazne znížilo transparentnosť celého obchodu budúceho, lebo umožnilo zasunúť prostredníka do tohto predaja, čo sa aj neskôr stalo. Preto hovorím, že keby to bola organizovaná skupina, čo by sa malo podľa mňa aj poriadne vyšetriť, tak by sa malo začať už v roku 2007, lebo za vlády Mikuláša Dzurindu to bolo nastavené tak, aby sa to predávalo transparentne.
Napriek tomu, že Ficova vláda práve tento zákon zmenila, Fico pri obhajobe ministra životného prostredia pána Jána Chrbeta klamal. Tvrdil, že minister Chrbet, ktorý rozhodoval o emisných kvótach, postupoval presne podľa toho zákona, ktorý prijala predchádzajúca vláda. Ale to nebolo posledné klamstvo v tomto prípade. Len ešte raz poviem, bol zmenený zákon a ja tvrdím, že účelovo tak, aby bolo možné mať prostredníka pri predaji emisných kvót.
Ďalším krokom celej tejto skupiny, celého tohto podvodu bolo, že vláda vzala na vedomie lživú správu pripravenú ministrom životného prostredia Jánom Chrbetom. Písalo sa v nej, že spoločnosť Interblue Group ponúkla sumu 6,5 eura za tonu CO2 jednotiek a v objeme 10 mil. ton, čo bolo Ministerstvom životného prostredia SR akceptované. Ministerstvo však v skutočnosti predalo 10, nie 10, ale 15 mil. ton emisií a nie za cenu 6,5 eura, 6 eur 5 centov, ale 5 eur 5 centov, to všetko v situácii, keď susedné krajiny predávali za vyše dvojnásobok ceny.
Tu by som sa veľmi rád dotkol toho, či mohol alebo nemohol mať premiér informácie o tom, za koľko sa predávajú emisie už v čase, keď rokovala o tom vláda. Len na okraj toho materiálu, ktorý vláda schválila, pripomeniem, že to bol prvý známy prípad, kedy sa usvedčilo, že materiál pripravoval niekto mimo ministerstva. To znamená, práve v tých vlastnostiach toho dokumentu, toho vládneho dokumentu bol vtedajší poradca a neskôr expert na, alebo, respektíve projektový manažér Interblue Group pán Havalec. To znamená, už vtedy bolo zrejmé, že ten materiál nevznikal priamo na ministerstve, ale u poradcu, o ktorom sme sa dokonca dozvedeli, že je neplatený, resp. dokonca z ministerstva odišiel. Mimochodom ešte zhruba rok potom rozdával interview, kde hovorí, že ešte poradcom ministerstva je. To znamená, že máme materiál, ktorý bol lživý už len čo sa týka objemu, čo sa týka ceny, ďalej bol lživý tento materiál, čo sa týka toho, že sa tvrdilo, že keď sa emisné kvóty nepredajú do konca roku 2008, tak že prepadnú, že sa nedajú preniesť. A naviac sme predávali podľa toho materiálu len horúci vzduch, lebo sme tvrdili, že nemáme tzv. zelené schémy, aby sme mohli predávať drahšie.
Práve vo výpovediach na polícii, a keď si vyžiadate, pán premiér, ten protokol o uzavretí vyšetrovania, zistíte, pracovníci ministerstva, pracovníci ministerstva hovorili o tom, že im bola známa cena, za akú sa to predáva v Čechách, na Ukrajine a inde, a že tá cena bola dvojnásobná. Hovorili, že chodili na fóra, kde sa táto cena hovorila, hovorili o tom, že boli všetky tieto materiály spracovávané mimo nich samotných. Hovorím o tom preto, lebo sme tu preto, aby sme vyvodzovali politickú zodpovednosť. A politickou zodpovednosťou je, že ste tam mali štátnych tajomníkov, mohli ste sa ich opýtať, akým spôsobom, aká cena tam je a čo všetko o tom ministerstvo samozrejme vie.
Prejdem ďalej. Hovoril som o tom, že zmluva samotná bola ťažko dostupiteľná, ale na druhej strane prišiel moment, kde ste mohli ako premiér zasiahnuť a nezasiahli. Pán minister Chrbet totižto hovoril a navrhol, a ja to poviem presne, 5. mája, 5. mája navrhoval, aby vláda rozhodla o ukončení tejto zmluvy, vrátení predaných emisií a vrátení peňazí na Slovensko tak, aby sa mohli predať transparentne. Toto je niečo, čo ste odmietli, pán premiér. Vy osobne ste prevzali politickú zodpovednosť za to, že predaj bude pokračovať ďalej. Zopakujem, minister životného prostredia vám navrhol, aby bol zrušený predaj, aby sa predané emisné povolenky vrátili naspäť na Slovensko, aby sa peniaze, ktoré boli zaplatené, peniaze, ktoré boli zaplatené, vrátili tomu, kto ich zaplatil a aby sa, obchod prebehol transparentne. Vy ste to odmietli, ministra ste odvolali a nechali ste obchod bežať ďalej.
Čo je menej verejne známe, je, že z protokolu je zrejmé, že aj ďalší minister, pán Turský hovoril, že nedostal od vás žiadne pokyny na to, aby ste zmluvu vypovedali. Považujem to za kľúčové. To znamená, v čase, keď už bolo známe aj podľa bývalého českého ministra životného prostredia, aj podľa aktuálneho ministra životného prostredia, českého ministra životného prostredia, že emisie sa dajú predať za dvojnásobok, tak vy ste odmietli, respektíve nezatlačili na vlastných ministrov, aby tento obchod zrušili. Mimochodom, keby ste sa náhodou vyhovárali, že to boli ministri SNS, boli tam ešte ďalší dvaja vaši nominanti, pán Čaplovič a pán Medveď, ktorí ten obchod zrušiť mohli, to sú ďalší dvaja ministri, ktorí nasledovali po týchto nominantoch SNS. Stále aj z toho policajného protokolu je zrejmé a všetci o tom hovoria, že by ten obchod boli bývali zrušili. Nech sa páči si to prečítať. Nie je pravda, že ten obchod musel dobehnúť.
Namiesto toho, aby sme sa zapodievali vtedy na pôde parlamentu, v roku 2009, týmito reáliami, lebo sme ich nevedeli, nikdy ste nám ich nedostúpili. Ja sám som chodil na ministerstvo niekoľkokrát a žiadal som o informácie, bol som tam na poslaneckých prieskumoch, ale otvorene poviem, že ma tam klamali. Ale vy ste tie informácie mohli mať a mali mať, mali ste tam štátnych tajomníkov a dokonca ste tam nakoniec mali aj dvoch svojich vlastných nominantov. A to už nehovorím o tom, že jeden z tých ministrov navrhol ten obchod zrušiť a druhému ste ani nedali pokyn, aby ten obchod zrušil. Namiesto toho, aby ste konali, tak ste hovorili, že si pýtate listinný dôkaz o tom, že sa emisie predávali drahšie. Čiže to, čo polroka predtým, ešte v decembri 2008, a to vypovedali do protokolu pracovníci ministerstva, bolo verejne známe po ministerstve, že sa emisie predávajú za približne dvojnásobok, tak to ste si pýtali od opozície v listinnej podobe, ináč idete zatepľovať byty. A s tým, že ste označili emisnú kauzu "za obludný útok na vládu".
Vážené dámy, vážení páni, toto je vzorec konania, lebo označiť za obludný útok na vládu obhajobu tohoto kšeftu, respektíve kritiku tejto obhajoby považujem za zvrátené.
Inými slovami, aj po piatich rokoch sme znova v situácii, kedy parlament snažil sa dostať pod kontrolu vládu a tak ako dnes nedokázal to urobiť. A pán premiér bol hlavnou postavou, ktorá tomu bránila, postavil sa na stranu tých, ktorí robili tento emisný kšeft. To už nie je pochybnosť o tom, že je tam reťaz udalostí, kde stojí vždy na strane tohoto emisného kšeftu. A celé to hovorenie, že však on odvolal ministrov za SNS a čo mal robiť, že to bol kšeft niekoho iného, že ho brutálne oklamali, celé to nie je pravda. Odvolali ho v momente, keď chceli tento emisný kšeft zrušiť. A už len samotný výraz, samotný výraz "obludný útok na vládu", no, tak prepáčte, jedno odvolávanie hádam vydržíme, respektíve jednu debatu vydržíme v parlamente. A rovnako jednu debatu v roku 2009 o emisiách sme vydržať mali.
Ďalej ste tvrdili, pán premiér, že podľa Kjótskeho protokolu hrozilo, že nám prepadnú, prepadne, prepadnú emisie. To bolo v roku 2008. Ale v máji 2009 už verejnosť ste upozorňovali, že sporná zmluva sa dá zrušiť a emisné kvóty sa dajú predať nanovo. Takže neurobili ste to. Ja len pripomeniem, že to boli verejne známe informácie, na ktoré vás upozorňovala opozícia, že žiadne kvóty neprepadnú. Nepotrebovali ste žiadnu informáciu ministra, stačilo poprosiť niekoho na Úrade vlády, bol by vám povedal, kto má pravdu. Inými slovami, aby som to skrátil, v období minimálne od decembra do mája ste, pán premiér, vedeli, že ten emisný kšeft je krivý. Že argumenty, podľa ktorých ste ich schválili, boli falošné. A dostali ste začiatkom mája ponuku emisný kšeft zrušiť. Vaša vláda pod vaším vedením túto ponuku odmietla. Namiesto toho ste pána ministra Chrbeta odvolali. A ja sa naviac dočítam v policajnom protokole, že aj pán minister Turský nedostal zadanie zrušiť tento emisný kšeft. Jednoducho vypovedal, nie, nedostal. Normálne to tam je napísané, nedostal. A tvrdili, že aj ďalší dvaja ministri, to znamená, aj minister Čaplovič, aj pán minister Medveď jednoducho nedostali takéto zadanie, lebo keby ho dostali, tak tú možnosť mali. O tom vypovedali prakticky všetci účastníci toho, toho prípadu. Je to napísané v protokole a je to podľa mňa veľmi dôležité, lebo toto je politická zodpovednosť. A poviem otvorene, pán premiér, že práve tieto klamstvá potom vedú k tomu, že sa človek pozrie, a myslím si, že na to opozícia samozrejme má právo a dokonca aj povinnosť, na to, akým spôsobom fungujete ako premiér aj v terajšej dobe. To znamená, keď tento prípad vypláva znova na povrch, keď sa ukáže, že v policajnom protokole sú dôležité informácie, no tak vašou odpoveďou je, že sa dvakrát nezvolá príslušná schôdza. Ale je to úplne rovnaký vzorec, ako bol v prípade, v predaji časti SPP tu v rámci, v rámci Slovenska, kedy ste ho predali finančných špekulantom. To znamená, znova sa to robilo bez kontroly parlamentu, v parlamente sa o tom nijakým spôsobom nedebatovalo, museli sme vás odvolávať. Samozrejme, žiadne argumenty na stôl neprišli, nič sa neschválilo v parlamente a vlastne všetky pokusy dostať to pod kontrolu boli, boli márne.
Ja len pripomeniem, že za tohoto volebného obdobia, kde bolo opakovane zmarených mnoho, mnoho žiadosti o poslanecké prieskumy, bolo mnoho, mnoho pokusov urobiť a dostať na bod rokovania práve parlamentu niektoré veci, ktoré by umožnili kontrolovať vládu. Napríklad správu pani ombudsmanky Dubovcovej. Opakovane sme tu dávali návrhy, opakovane sme boli odmietaní.
Pán premiér, vy ste sa nikdy nezastali toho, aby demokratická kontrola parlamentu mohla existovať. Nikdy ste sa nezastali toho, aby opozícia efektívne mohla kontrolovať vládu, nikdy ste svojich vlastných ministrov neinštruovali tak, aby sa zodpovedali parlamentu, aby tu debatovali s opozíciou, aby obhajovali svoje rozhodnutia. Chcel som povedať, že pevne verím, že tak urobíme dnes. No nie je to možné. Za hodinu máte českého premiéra, všetci to vieme a hráme sa istým spôsobom na také mimikry demokracie.
Ja si nemôžem odpustiť, pán predseda parlamentu, ale to je aj o vašej pozícii. Jednoducho parlament nie je niekde v Bielorusku nejaká slúžka vlády a prezidenta. Parlament je najvyšší orgán moci, ktorého, do ktorého ľudia volia svojich predstaviteľov, to teda je, do ktorého volia svojich predstaviteľov, a jednoducho ako taký dáva zákony a dáva takisto aj dôveru vláde samotnej. To znamená, zopakujem to pre pána ministra vnútra jednoducho: šéfi sú tam (vystupujúci ukazuje na plénum), dôveru dávajú vám, títo ľudia vás kontrolujú. To jednoducho, to sa nezmenilo. Neviem o tom, že by sme menili ešte ústavu. Ale to, čo sa zmenilo, bohužiaľ, za druhej vlády Roberta Fica, je, že nabrali on a jeho strana poriadnu odvahu a drzosť práve tieto demokratické zvyky prvýkrát rušiť. To znamená, že keď sa jedná o pokus opozície kontrolovať parlament, parlamentom vládu, no tak sa stavia táto vláda proti.
Ja pripomeniem to, čo vy ste tam naznačili, keď ste na vláde hovorili o tom, že to má za cieľ poškodiť vašu prezidentskú kandidatúru, čo je tiež teda naozaj zdôvodnenie veľmi zvláštne, ale povedzme. Tak ja od ľudí počúvam opakovane práve to tvrdenie, že sa obávajú toho, že snáď budete zvolený prezidentom, lebo vaša väčšina schváli zákony, vy to všetko podpíšete, nič neskontrolujete, nikoho sa nezastanete a samozrejme ešte aj v súvislosti s tým, že sa tu uzavrú nejak brány parlamentu pred novinármi, no tak sa to nikto nedozvie. Takto ľudia chápu vaše aktivity, pán premiér. A ja som presvedčený, že keby ste boli bývali za svoju premiérsku kariéru, či prvej vlády, či druhej vlády, si dali tú prácu a cepovali vlastných ministrov, aby sa správali zodpovedne voči poslaneckému zboru bez ohľadu na to, či je to z koalície alebo z opozície, tak by sme boli v ďaleko, ďaleko lepšom stave, táto krajina, ako sme dnes.
Vážené dámy, vážení páni, rokovací poriadok ma zaväzuje, aby som prečítal návrh uznesenia. Takže náš návrh znie: Národná rada Slovenskej republiky po prerokovaní uvedeného návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky podľa čl. 88 ods. 1 a 2 Ústavy Slovenskej republiky vyslovuje nedôveru predsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Ficovi, Bratislava, február 2014.
Vážené pani kolegyne, vážení páni kolegovia aj zo strany SMER, veľmi pekne vás poprosím, je to jedna z posledných možností ako uchovať dôstojnosť tohoto parlamentu, rokovať o odvolaní vlády v takej atmosfére, že tu vláda bude s vecnými argumentami tak, ako sme ich dali do podkladu pre odvolávanie. Veľmi pekne vás poprosím o podporu tohoto návrhu a zároveň vás poprosím, aby ste aj svojím formálnym, aj neformálnym vplyvom požiadali predsedu parlamentu a premiéra tejto krajiny, aby sa zúčastnili tohoto rokovania, aby zabezpečili to, čo neodopierala ani vláda Vladimíra Mečiara, a to, čo si nezaslúžia mať odopierané občania našej krajiny, to znamená parlamentnú kontrolu nad vládou.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Autorizovaný
9:33
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky svojím rozhodnutím č. 872 zo 7. februára 2014 pridelil návrh skupiny poslancov Národnej rady...
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky svojím rozhodnutím č. 872 zo 7. februára 2014 pridelil návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Ficovi, ktorý je uvedený ako tlač 873, na prerokovanie všetkých výborom Národnej rady Slovenskej republiky okrem mandátového a imunitného výboru, výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, výboru pre európske záležitosti, osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti NBÚ, osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti SIS, osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva a výboru na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu do určeného termínu konania schôdze Národnej rady Slovenskej republiky. Za gestorský výbor určil predseda Národnej rady Slovenskej republiky ústavnoprávny výbor.
Predložený návrh skupiny poslancov prerokovali: výbor pre financie a rozpočet, výbor pre hospodárske záležitosti, výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, výbor pre sociálne veci, výbor pre zdravotníctvo, výbor pre obranu a bezpečnosť, zahraničný výbor, výbor pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, výbor pre kultúru a médiá a výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny 11. februára 2014. Výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj a Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky prerokovali návrh 12. februára 2014. Všetky menované výbory k predmetnému návrhu skupiny poslancov neprijali uznesenie z dôvodu, že predložený návrh uznesenia nezískal potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov podľa čl. 88 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky a § 52 ods. 4 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.
Ako gestorský výbor rokoval Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky dňa 12. februára 2014. Uznesením č. 386 schválil túto správu o výsledku prerokovania návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Ficovi. Zároveň poveril mňa ako spravodajcu, aby som informoval o výsledku prerokovania uvedeného návrhu vo výboroch na schôdzi Národnej rady.
Pán predseda, prosím, aby ste otvorili rozpravu.
Ďakujem pekne.
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky, vážený pán predseda vlády Slovenskej republiky, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, členovia vlády, dovoľte mi, aby som vás informoval o prerokovaní uvedeného návrhu skupiny poslancov vo výboroch Národnej rady.
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky svojím rozhodnutím č. 872 zo 7. februára 2014 pridelil návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Ficovi, ktorý je uvedený ako tlač 873, na prerokovanie všetkých výborom Národnej rady Slovenskej republiky okrem mandátového a imunitného výboru, výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, výboru pre európske záležitosti, osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti NBÚ, osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti SIS, osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva a výboru na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu do určeného termínu konania schôdze Národnej rady Slovenskej republiky. Za gestorský výbor určil predseda Národnej rady Slovenskej republiky ústavnoprávny výbor.
Predložený návrh skupiny poslancov prerokovali: výbor pre financie a rozpočet, výbor pre hospodárske záležitosti, výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, výbor pre sociálne veci, výbor pre zdravotníctvo, výbor pre obranu a bezpečnosť, zahraničný výbor, výbor pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, výbor pre kultúru a médiá a výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny 11. februára 2014. Výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj a Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky prerokovali návrh 12. februára 2014. Všetky menované výbory k predmetnému návrhu skupiny poslancov neprijali uznesenie z dôvodu, že predložený návrh uznesenia nezískal potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov podľa čl. 88 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky a § 52 ods. 4 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.
Ako gestorský výbor rokoval Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky dňa 12. februára 2014. Uznesením č. 386 schválil túto správu o výsledku prerokovania návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Ficovi. Zároveň poveril mňa ako spravodajcu, aby som informoval o výsledku prerokovania uvedeného návrhu vo výboroch na schôdzi Národnej rady.
Pán predseda, prosím, aby ste otvorili rozpravu.
Ďakujem pekne.
Autorizovaný
9:38
Paška, Pavol, predseda NR SR
Poprosím vás, páni poslanci.
Fico, Robert, predseda vlády SR
Paška, Pavol, predseda NR SR
Poprosím vás, páni poslanci.
Fico, Robert, predseda vlády SR
Dobre, ak dovolíte, začal by som prvou informáciou, ktorú považujem za veľmi dôležitú. A to je informácia, že som práve kvôli rokovaniu Národnej rady Slovenskej republiky požiadal českého premiéra, aby sme posunuli minimálne o hodinu jeho návštevu. Čiže začína návšteva nie 9.30, ale 10.30, pretože chcel som minimálne reagovať na vystúpenie navrhovateľa na tejto mimoriadnej schôdzi. Ale ak dovolíte, je to prvá návšteva novozvoleného premiéra Českej republiky a novozvolený premiér vždy prvýkrát ide na územie Slovenskej republiky a považujem za správne, že táto cesta dnes bude zrealizovaná, ako aj ďalšie body programu. Členovia vlády zostanú, členovia vlády... (Výkriky v sále. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Paška, Pavol, predseda NR SR
Páni poslanci, ja vás poprosím, keby sme venovali pozornosť vystúpeniu predsedu vlády.
Fico, Robert, predseda vlády SR
Členovia vlády zostanú prítomní na rokovaní Národnej rady, budú k dispozícii na vaše podnety, otázky, čokoľvek budete chcieť od nich počuť. Pred tým, ako zaujmem postoj k tomu, o čom je táto schôdza Národnej rady, by som chcel povedať, že veľmi ťažko mi, pán poslanec Frešo, pripadne, keď vy poučujete o demokracii. Pretože ak si pamätám na, v predchádzajúcom období, pokiaľ ide o VÚC, Bratislavský kraj, mal SMER - sociálna demokracia štrnástich poslancov. Bol to najväčší klub. Ani len overovateľov ste z nich neurobili. Neboli nikde, neboli absolútne nikde. Preto chcem, aby ste veľmi zvažovali slová, keď útočíte na demokraciu (potlesk), a hovorili ste niečo také (potlesk), ako ste si dovolili povedať.
Ale teraz, ak dovolíte, idem k podstate veci. Dámy a páni, v apríli v roku 2012 po parlamentných voľbách, v ktorých SMER - sociálna demokracia získal 44 % hlasov, bola zostavená nová vláda. Pripomínam, že v tom období sme ponúkli opozícii spoluprácu a ponúkli sme im dokonca účasť v novej vládnej koalícii. Opozícia túto ponuku odmietla a rozhodla sa, že pôjde cestou kritiky cez parlament, možno štandardnou opozičnou prácou. My sme však urobili kroky, ktoré doteraz nikdy vládna väčšina neurobila k menšine.
Dámy a páni, pamätáte si niekedy, že by menšina mala dvoch podpredsedov Národnej rady Slovenskej republiky? Nikdy. My sme to urobili a dnes máte, dámy a páni, napriek tomu, že ste parlamentné voľby dominantne prehrali dvoch podpredsedov Národnej rady Slovenskej republiky.
Ukázali sme aj to, že Úrad pre verejné obstarávanie je obsadený človekom, ktorého vybrala pani Radičová na Úrade vlády, to znamená Úrad na verejné obstarávanie kontroluje človek, ktorý prišiel z opozičného tábora. Vymenovali sme splnomocnenca vlády pre národnostné menšiny z opozície, potom bol z politických dôvodov stiahnutý. Nechápem prečo. Je ešte ďalší splnomocnenec vlády Slovenskej republiky pre rómsku problematiku.
Naďalej, ako vidíte, je otvorený úrad, Najvyšší kontrolný úrad, no ale to nie je náš problém, to je váš problém, že sa neviete dohodnúť a predložiť jedného normálneho kandidáta, ktorého môžme spoločne zvoliť na čelo Najvyššieho kontrolného úradu. Táto pozícia zostáva naďalej otvorená pre opozíciu, čakáme na racionálny návrh, s ktorým prídete.
Tým dávam najavo, že sme v roku 2012, keď sa zostavovala vláda, chceli nastaviť iné parametre vzťahu väčšiny a menšiny. Vy ste tieto parametre akurát tak využili, ale nikdy ste sa k nim nepridali spôsobom, aký sme predpokladali.
Dámy a páni, pokračujem slovami, že v roku 2012 sme dali prísľub, že nebudeme vyrušovať Slovensko šarvátkami, ktoré tu boli v dvoch rokoch vlády Ivety Radičovej na každodennom poriadku. Dali sme prísľub, že budeme pokračovať v konsolidácii na základe širokého sociálneho dialógu. Áno, po dvoch rokoch môžme mať teraz rozdielny pohľad na to, že čo sa dosiahlo. Vy tvrdíte, že nič, že je to úplná katastrofa, my tvrdíme, že Slovensko sa niekam dostalo a niekam sa posunulo. Minimálne po dvoch rokoch tejto vlády môžme konštatovať, že Slovensko je stabilná krajina a je takto vnímaná nielen občanmi Slovenskej republiky, ale je takto vnímaná aj v zahraničí. Určite môžem povedať, že aj vyhliadky, pokiaľ ide o ekonomiku, pokiaľ ide o sociálne otázky, sú priaznivejšie, ako boli pred dvoma rokmi, pretože ustupuje pomaly kríza a všetci veríme, že aj kroky, ktoré vláda Slovenskej republiky v tomto duchu urobila, budú na prospech.
Urobili sme rozhodnutia, na ktoré ste nikdy nemali odvahu. Začíname vyberať dane, pokiaľ ide o DPH, zvýšil sa výber aj pri výbere iných daní. A o tomto mám právo hovoriť, pretože dobre viete, v akom stave ste nám odovzdali finančnú správu v roku 2012. Nemali sme prakticky žiadne informácie (potlesk), žiadne informácie o tom, aké sú príjmy z daní a čo všetko sa týka daňových otázok.
Urobili sme ďalšie významné rozhodnutia, a to, napríklad pustili sme sa do obrovskej reformy miestnej štátnej správy. (Výkriky v sále. Potlesk. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Paška, Pavol, predseda NR SR
Pani poslankyne, páni poslanci!
Fico, Robert, predseda vlády SR
Pustili sme sa do reformy štátnej správy na úrovni miestnej a krajskej. Nemali ste nikdy, páni v opozícii, odvahu zrušiť krajské úrady a krajskú špecializovanú štátu správu. My sme to urobili. Nemali ste nikdy odvahu integrovať miestnu štátnu správu, my to dnes robíme a sú za nami aj prvé konkrétne výsledky. Je to jedna z najväčších reforiem, ktorá prinesie do štátneho rozpočtu 600 až 700 mil. eur ako úspory.
Urobili sme veľký kus práce, urobili sme veľký kus práce, pokiaľ ide o fondy Európskej únie. Vy ste si to asi nevšimli, ale schválili sme na vláde ako jedna z prvých krajín v Európskej únii návrh partnerskej dohody, čo umožňuje, aby Slovensko mohlo veľmi rýchlo čerpať podstatne väčší objem finančných prostriedkov, ako to bolo v predchádzajúcich rokoch. Jednoducho Slovensko je dnes v roku 2014 medzinárodne rešpektovaný a dôveryhodný partner. (Potlesk.)
V kontexte, v kontexte týchto slov by som si dovolil teraz zhodnotiť aj význam a charakter tejto mimoriadnej schôdze, ktorú ste zvolali. Predovšetkým táto schôdza je úplne zbytočná. Je zbytočná, pretože od samého začiatku musíte vedieť, aké sú pomery v Národnej rade Slovenskej republiky z hľadiska počtov. Viete, že nikdy stabilný poslanecký klub SMER-u sa nerozpadne, tak ako sa rozpadli vaše politické subjekty v priebehu niekoľkých rokov. A vôbec musím povedať, že z hľadiska politického neexistuje proti SMER-u žiadna alternatíva. Keď sa pozrieme na pravé spektrum, ako keby človek hodil kameňom do kŕdľa vrabcov. Vznikajú nové a nové politické strany. (Potlesk.) Počúvame, počúvame, že okrem politických strán, ktoré už teraz existujú, majú vzniknúť ďalšie dve alebo tri napravo do konania parlamentných volieb.
Dámy a páni, štandardné pravicové politické strany na Slovensku zodpovedajú za to, že nastupujú aj na Slovensko neštandardní politici. Vy za to zodpovedáte, lebo vy integrujete. My sme zintegrovali ľavicu. Dali sme dohromady sedem politických subjektov do jedného subjektu, máme solídnu väčšinu, vyhrali sme trikrát za sebou parlamentné voľby. Nikto z vás nikdy nevyhral parlamentné voľby. (Potlesk.) My sme ich vyhrali trikrát za sebou. (Potlesk.) Preto v takýchto pomeroch, kde ste úplne rozbití, rozhádaní, neviete sa vôbec na ničom dohodnúť, je táto schôdza zbytočná, pretože v tomto prípade je úplne zrejmé, aký bude výsledok tohto hlasovania.
Pokiaľ ide o, pokiaľ ide o druhý dôvod, pre ktorý považujeme túto schôdzu za zbytočnú, je, že v prípade prípadu predaja emisných limitov, o ktorých hovoril pán poslanec Frešo, došlo k jasnému vyvodeniu politickej zodpovednosti. Došlo nielen tým, že prebehli dvoje parlamentné voľby, ale ja som pristúpil k odvolaniu dvoch ministrov koaličného partnera a nakoniec som odňal celé ministerstvo životného prostredia koaličnému partnerovi. Kto z vás by si to dovolil vo vláde Ivety Radičovej? Kto z vás by si to dovolil v iných vládach, kde ste boli zlepení tridsiati, štyridsiati pohromade? Nikdy. Politická zodpovednosť bola vyvodená v takom rozsahu, ako sa ešte nikdy nestalo, nikto nezobral koaličnému partnerovi celé ministerstvo spod jeho kontroly a neprevzal ho do vlastného portfólia. My sme to jednoducho urobili.
Dámy a páni, tento prípad je jasne spojený so Slovenskou národnou stranou a ja teraz použijem jedno porovnanie. Pamätáme sa na prípad Daňového riaditeľstva v Košiciach. A pamätám sa napríklad aj na to, ako bola tlačová konferencia a na tlačovej konferencii sedel minister vnútra, vtedy pán Lipšic. A keď sa ho spýtali, ako chce komentovať túto kauzu, tak urobil toto (tlesknutie rukami), to bolo všetko. Ostatní koaliční partneri boli ticho, nikto túto kauzu si nedovolil komentovať. Čiže my sme vyvodili politickú zodpovednosť voči našemu koaličnému partnerovi a po štyroch, piatich rokoch, znovu prichádza nejaká schôdza Národnej rady Slovenskej republiky. Vy ste ignorovali, čo sa dialo v Košiciach, lebo ste sa báli, že dôjde k rozpadu vládnej koalície. To je presne to isté. (Potlesk.) To je presne to isté, dámy a páni, ako keby sme my dali teraz návrh na odvolanie podpredsedu Národnej rady pána Figeľa a by sme ho obviňovali za politicky zodpovedného za kauzu Daňového riaditeľstva v Košiciach. Je to presne o tomto istom. (Potlesk.) Je to jednoducho absurdná, zbytočná schôdza, ktorú ste vyvolali.
Ďalší dôvod, pre ktorý považujeme túto schôdzu za úplne zbytočnú, je to, že predsa ste boli dva roky vo vláde. Veď ste mali ministra vnútra. A naviac musím povedať, že to, to, čo bolo zverejnené v médiách, ste všetko mali k dispozícii. Predsa je zrejmé, že pán Figeľ už v roku 2010 rozprával v televíznej relácii s podpredsedom vlády, terajším, Kaliňákom o existencii akéhosi zoznamu. Médiá sa tvárili, že prakticky každé médium má niečo, a bolo to presne to, čo ukazoval pán Lipšic. Tak potom, čo ste robili dva roky?! Dva roky ste mali k dispozícii komplet represiu, vyšetrovacie orgány, všetko ste mohli robiť. Dva roky ste sa toho nedotkli. Potom ste dva roky boli ticho, aj teraz a zrazu je päť týždňov pred prezidentskými voľbami, poďme na emisnú kauzu. Je to tak prehľadné, tak smiešne a tak zbytočné. (Potlesk.)
Pán predseda, povedali ste, že je zvláštne, keď vláda hovorí o tom, že cieľom tejto schôdze je útok na prezidentského kandidáta, a potom ste tomu venovali aj pomerne významnú časť svojho prejavu, keď ste chceli ešte aj verejnosti oznámiť, že prečo nemôže byť kandidát SMER-u - sociálna demokracia zvolený.
Chcem vás ubezpečiť, pán predseda, že budem rešpektovať akékoľvek rozhodnutie, ktoré ľudia na Slovensku prijmú.
Ale musím označiť za politický amaterizmus to, čo vystrájate, lebo touto schôdzou, dámy a páni, vy si poškodzujete svojich vlastných kandidátov. Vy si poškodzujete kandidatúru pána Hrušovského, poškodzujete kandidatúru pána Procházku. Rozmýšľajte trochu! Úplne politicky amatérsky ste pristúpili k tejto schôdzi. A preto znovu opakujem, ak dva roky ste boli vo vláde a mali ste vyšetrovacie orgány, dva roky ste si túto kauzu nevšímali, ako vám máme veriť, že to nie je o prezidentských voľbách (potlesk), keď túto schôdzu otvárate 30 dní pred prezidentskými voľbami?! (Doznievajúci potlesk.)
Dámy a páni, tieto politické chyby, ale to je váš problém, vy ich robíte, my vám radiť nebudeme, to by vás stálo veľa peňazí, keby sme vám radili, tieto chyby robíte len preto, pán predseda Frešo, a platí to aj o vás, lebo vy ste posadnutí, vy ste posadnutí SMER-om. Vy ste posadnutí tým, že to je stabilná politická strana, ktorá dokáže vyhrať parlamentné voľby. Vy ste posadnutí tým, že tu je stabilný poslanecký klub, ktorý sa nerozpadáva. Vám utekajú poslanci stále, ešte jeden a už budete iba partia individuálnych poslancov, nezaradených, takto dopadne SDKÚ. (Potlesk.) Je to otázka času, kedy sa to stane.
Prosím vás, komu prospieva táto vaša posadnutosť? Táto schôdza prospieva Slovensku? Nie! Komu prospieva? Vám? Podľa mňa neprospieva ani vám, pretože nič mimoriadne sa nestane, len zvyšujete napätie spoločnosti, ktoré nikto nepotrebujete. Viete čo, pán Frešo, Slovensko nepotrebuje posadnutosť, búchanie po stole. Slovensko nepotrebuje ani krik. Slovensko potrebuje jeden hodnotový dialóg a jednu hodnotovú súťaž, ale tú vy nie ste, bohužiaľ, schopní s nami viesť.
Dovoľte mi, aby som povedal niečo iné na záver. Myslím si, že skúsme opäť v duchu našej podanej ruky v roku 2012 pri zostavovaní vládnej koalície, pri tom, že máte dvoch podpredsedov Národnej rady, pri tom, že máte pod kontrolou Úrad pre verejné obstarávanie, splnomocnencov a ďalších a ďalších, skúsme v duchu, skúsme v duchu tejto filozofie pokračovať v spolupráci na témach, kde potrebujeme spolupracovať. Včera som hovoril s pani poslankyňou Žitňanskou o tom, či sme schopní sa dohodnúť na novelizácií ústavy, pokiaľ ide o justičné reformy. No inak to nevieme urobiť, len spolu. Buď podpíšu opoziční a vládni poslanci jeden návrh, ústavný, a potom to môžeme v parlamente schváliť, alebo sa budete takto správať posadnuto a všetko prekryje to, že sa tu poslanci, ministri, predstavitelia všetkých politických strán navzájom hádajú.
Ešte raz, podávam ruku, poďme spolupracovať tam, kde potrebujeme získať ústavnú väčšinu. Som za to, aby sme predložili spoločne návrh ústavného zákona a tento návrh ústavného zákona aj schválili. Ak to neurobíme, zabudnite na to, že bude oddelený predseda Najvyššieho súdu od predsedu Súdnej rady, alebo že prijmeme iné opatrenia, ktoré dnes v justičnej oblasti potrebujeme prijať.
Rovnako vám ponúkam spoluprácu, pokiaľ ide o voľby do Európskeho parlamentu. Uvedomme si, že Slovensko opäť bude mať pravdepodobne najnižšiu účasť, najnižšiu účasť v Európskej únii, pokiaľ ide o voľby do Európskeho parlamentu. A je to naša zodpovednosť, štandardných politických strán, že či sa dostanú do Európskeho parlamentu neštandardní politici, extrémisti alebo štandardné politické subjekty.
Preto, pán Frešo, ja na štýl vašej komunikácie nikdy, nikdy nepristúpim. Nikdy. Mám záujem, aby na Slovensku bol hodnotový súboj, ale nie posadnutosť, kriky, búchanie a urážanie.
Ďakujem veľmi pekne. (Dlhotrvajúci potlesk.)
Vážený pán predseda Národnej rady, vážená Národná rada, dámy a páni, členovia vlády Slovenskej republiky. Na úvod chcem povedať, že... Môžem si to aj ja prečítať? ((Reakcia na transparent, ktorý následne poslanci Obyčajných ľudí otáčajú k premiérovi. Ruch a výkriky v sále.)
Paška, Pavol, predseda NR SR
Poprosím vás, páni poslanci.
Fico, Robert, predseda vlády SR
Dobre, ak dovolíte, začal by som prvou informáciou, ktorú považujem za veľmi dôležitú. A to je informácia, že som práve kvôli rokovaniu Národnej rady Slovenskej republiky požiadal českého premiéra, aby sme posunuli minimálne o hodinu jeho návštevu. Čiže začína návšteva nie 9.30, ale 10.30, pretože chcel som minimálne reagovať na vystúpenie navrhovateľa na tejto mimoriadnej schôdzi. Ale ak dovolíte, je to prvá návšteva novozvoleného premiéra Českej republiky a novozvolený premiér vždy prvýkrát ide na územie Slovenskej republiky a považujem za správne, že táto cesta dnes bude zrealizovaná, ako aj ďalšie body programu. Členovia vlády zostanú, členovia vlády... (Výkriky v sále. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Paška, Pavol, predseda NR SR
Páni poslanci, ja vás poprosím, keby sme venovali pozornosť vystúpeniu predsedu vlády.
Fico, Robert, predseda vlády SR
Členovia vlády zostanú prítomní na rokovaní Národnej rady, budú k dispozícii na vaše podnety, otázky, čokoľvek budete chcieť od nich počuť. Pred tým, ako zaujmem postoj k tomu, o čom je táto schôdza Národnej rady, by som chcel povedať, že veľmi ťažko mi, pán poslanec Frešo, pripadne, keď vy poučujete o demokracii. Pretože ak si pamätám na, v predchádzajúcom období, pokiaľ ide o VÚC, Bratislavský kraj, mal SMER - sociálna demokracia štrnástich poslancov. Bol to najväčší klub. Ani len overovateľov ste z nich neurobili. Neboli nikde, neboli absolútne nikde. Preto chcem, aby ste veľmi zvažovali slová, keď útočíte na demokraciu (potlesk), a hovorili ste niečo také (potlesk), ako ste si dovolili povedať.
Ale teraz, ak dovolíte, idem k podstate veci. Dámy a páni, v apríli v roku 2012 po parlamentných voľbách, v ktorých SMER - sociálna demokracia získal 44 % hlasov, bola zostavená nová vláda. Pripomínam, že v tom období sme ponúkli opozícii spoluprácu a ponúkli sme im dokonca účasť v novej vládnej koalícii. Opozícia túto ponuku odmietla a rozhodla sa, že pôjde cestou kritiky cez parlament, možno štandardnou opozičnou prácou. My sme však urobili kroky, ktoré doteraz nikdy vládna väčšina neurobila k menšine.
Dámy a páni, pamätáte si niekedy, že by menšina mala dvoch podpredsedov Národnej rady Slovenskej republiky? Nikdy. My sme to urobili a dnes máte, dámy a páni, napriek tomu, že ste parlamentné voľby dominantne prehrali dvoch podpredsedov Národnej rady Slovenskej republiky.
Ukázali sme aj to, že Úrad pre verejné obstarávanie je obsadený človekom, ktorého vybrala pani Radičová na Úrade vlády, to znamená Úrad na verejné obstarávanie kontroluje človek, ktorý prišiel z opozičného tábora. Vymenovali sme splnomocnenca vlády pre národnostné menšiny z opozície, potom bol z politických dôvodov stiahnutý. Nechápem prečo. Je ešte ďalší splnomocnenec vlády Slovenskej republiky pre rómsku problematiku.
Naďalej, ako vidíte, je otvorený úrad, Najvyšší kontrolný úrad, no ale to nie je náš problém, to je váš problém, že sa neviete dohodnúť a predložiť jedného normálneho kandidáta, ktorého môžme spoločne zvoliť na čelo Najvyššieho kontrolného úradu. Táto pozícia zostáva naďalej otvorená pre opozíciu, čakáme na racionálny návrh, s ktorým prídete.
Tým dávam najavo, že sme v roku 2012, keď sa zostavovala vláda, chceli nastaviť iné parametre vzťahu väčšiny a menšiny. Vy ste tieto parametre akurát tak využili, ale nikdy ste sa k nim nepridali spôsobom, aký sme predpokladali.
Dámy a páni, pokračujem slovami, že v roku 2012 sme dali prísľub, že nebudeme vyrušovať Slovensko šarvátkami, ktoré tu boli v dvoch rokoch vlády Ivety Radičovej na každodennom poriadku. Dali sme prísľub, že budeme pokračovať v konsolidácii na základe širokého sociálneho dialógu. Áno, po dvoch rokoch môžme mať teraz rozdielny pohľad na to, že čo sa dosiahlo. Vy tvrdíte, že nič, že je to úplná katastrofa, my tvrdíme, že Slovensko sa niekam dostalo a niekam sa posunulo. Minimálne po dvoch rokoch tejto vlády môžme konštatovať, že Slovensko je stabilná krajina a je takto vnímaná nielen občanmi Slovenskej republiky, ale je takto vnímaná aj v zahraničí. Určite môžem povedať, že aj vyhliadky, pokiaľ ide o ekonomiku, pokiaľ ide o sociálne otázky, sú priaznivejšie, ako boli pred dvoma rokmi, pretože ustupuje pomaly kríza a všetci veríme, že aj kroky, ktoré vláda Slovenskej republiky v tomto duchu urobila, budú na prospech.
Urobili sme rozhodnutia, na ktoré ste nikdy nemali odvahu. Začíname vyberať dane, pokiaľ ide o DPH, zvýšil sa výber aj pri výbere iných daní. A o tomto mám právo hovoriť, pretože dobre viete, v akom stave ste nám odovzdali finančnú správu v roku 2012. Nemali sme prakticky žiadne informácie (potlesk), žiadne informácie o tom, aké sú príjmy z daní a čo všetko sa týka daňových otázok.
Urobili sme ďalšie významné rozhodnutia, a to, napríklad pustili sme sa do obrovskej reformy miestnej štátnej správy. (Výkriky v sále. Potlesk. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Paška, Pavol, predseda NR SR
Pani poslankyne, páni poslanci!
Fico, Robert, predseda vlády SR
Pustili sme sa do reformy štátnej správy na úrovni miestnej a krajskej. Nemali ste nikdy, páni v opozícii, odvahu zrušiť krajské úrady a krajskú špecializovanú štátu správu. My sme to urobili. Nemali ste nikdy odvahu integrovať miestnu štátnu správu, my to dnes robíme a sú za nami aj prvé konkrétne výsledky. Je to jedna z najväčších reforiem, ktorá prinesie do štátneho rozpočtu 600 až 700 mil. eur ako úspory.
Urobili sme veľký kus práce, urobili sme veľký kus práce, pokiaľ ide o fondy Európskej únie. Vy ste si to asi nevšimli, ale schválili sme na vláde ako jedna z prvých krajín v Európskej únii návrh partnerskej dohody, čo umožňuje, aby Slovensko mohlo veľmi rýchlo čerpať podstatne väčší objem finančných prostriedkov, ako to bolo v predchádzajúcich rokoch. Jednoducho Slovensko je dnes v roku 2014 medzinárodne rešpektovaný a dôveryhodný partner. (Potlesk.)
V kontexte, v kontexte týchto slov by som si dovolil teraz zhodnotiť aj význam a charakter tejto mimoriadnej schôdze, ktorú ste zvolali. Predovšetkým táto schôdza je úplne zbytočná. Je zbytočná, pretože od samého začiatku musíte vedieť, aké sú pomery v Národnej rade Slovenskej republiky z hľadiska počtov. Viete, že nikdy stabilný poslanecký klub SMER-u sa nerozpadne, tak ako sa rozpadli vaše politické subjekty v priebehu niekoľkých rokov. A vôbec musím povedať, že z hľadiska politického neexistuje proti SMER-u žiadna alternatíva. Keď sa pozrieme na pravé spektrum, ako keby človek hodil kameňom do kŕdľa vrabcov. Vznikajú nové a nové politické strany. (Potlesk.) Počúvame, počúvame, že okrem politických strán, ktoré už teraz existujú, majú vzniknúť ďalšie dve alebo tri napravo do konania parlamentných volieb.
Dámy a páni, štandardné pravicové politické strany na Slovensku zodpovedajú za to, že nastupujú aj na Slovensko neštandardní politici. Vy za to zodpovedáte, lebo vy integrujete. My sme zintegrovali ľavicu. Dali sme dohromady sedem politických subjektov do jedného subjektu, máme solídnu väčšinu, vyhrali sme trikrát za sebou parlamentné voľby. Nikto z vás nikdy nevyhral parlamentné voľby. (Potlesk.) My sme ich vyhrali trikrát za sebou. (Potlesk.) Preto v takýchto pomeroch, kde ste úplne rozbití, rozhádaní, neviete sa vôbec na ničom dohodnúť, je táto schôdza zbytočná, pretože v tomto prípade je úplne zrejmé, aký bude výsledok tohto hlasovania.
Pokiaľ ide o, pokiaľ ide o druhý dôvod, pre ktorý považujeme túto schôdzu za zbytočnú, je, že v prípade prípadu predaja emisných limitov, o ktorých hovoril pán poslanec Frešo, došlo k jasnému vyvodeniu politickej zodpovednosti. Došlo nielen tým, že prebehli dvoje parlamentné voľby, ale ja som pristúpil k odvolaniu dvoch ministrov koaličného partnera a nakoniec som odňal celé ministerstvo životného prostredia koaličnému partnerovi. Kto z vás by si to dovolil vo vláde Ivety Radičovej? Kto z vás by si to dovolil v iných vládach, kde ste boli zlepení tridsiati, štyridsiati pohromade? Nikdy. Politická zodpovednosť bola vyvodená v takom rozsahu, ako sa ešte nikdy nestalo, nikto nezobral koaličnému partnerovi celé ministerstvo spod jeho kontroly a neprevzal ho do vlastného portfólia. My sme to jednoducho urobili.
Dámy a páni, tento prípad je jasne spojený so Slovenskou národnou stranou a ja teraz použijem jedno porovnanie. Pamätáme sa na prípad Daňového riaditeľstva v Košiciach. A pamätám sa napríklad aj na to, ako bola tlačová konferencia a na tlačovej konferencii sedel minister vnútra, vtedy pán Lipšic. A keď sa ho spýtali, ako chce komentovať túto kauzu, tak urobil toto (tlesknutie rukami), to bolo všetko. Ostatní koaliční partneri boli ticho, nikto túto kauzu si nedovolil komentovať. Čiže my sme vyvodili politickú zodpovednosť voči našemu koaličnému partnerovi a po štyroch, piatich rokoch, znovu prichádza nejaká schôdza Národnej rady Slovenskej republiky. Vy ste ignorovali, čo sa dialo v Košiciach, lebo ste sa báli, že dôjde k rozpadu vládnej koalície. To je presne to isté. (Potlesk.) To je presne to isté, dámy a páni, ako keby sme my dali teraz návrh na odvolanie podpredsedu Národnej rady pána Figeľa a by sme ho obviňovali za politicky zodpovedného za kauzu Daňového riaditeľstva v Košiciach. Je to presne o tomto istom. (Potlesk.) Je to jednoducho absurdná, zbytočná schôdza, ktorú ste vyvolali.
Ďalší dôvod, pre ktorý považujeme túto schôdzu za úplne zbytočnú, je to, že predsa ste boli dva roky vo vláde. Veď ste mali ministra vnútra. A naviac musím povedať, že to, to, čo bolo zverejnené v médiách, ste všetko mali k dispozícii. Predsa je zrejmé, že pán Figeľ už v roku 2010 rozprával v televíznej relácii s podpredsedom vlády, terajším, Kaliňákom o existencii akéhosi zoznamu. Médiá sa tvárili, že prakticky každé médium má niečo, a bolo to presne to, čo ukazoval pán Lipšic. Tak potom, čo ste robili dva roky?! Dva roky ste mali k dispozícii komplet represiu, vyšetrovacie orgány, všetko ste mohli robiť. Dva roky ste sa toho nedotkli. Potom ste dva roky boli ticho, aj teraz a zrazu je päť týždňov pred prezidentskými voľbami, poďme na emisnú kauzu. Je to tak prehľadné, tak smiešne a tak zbytočné. (Potlesk.)
Pán predseda, povedali ste, že je zvláštne, keď vláda hovorí o tom, že cieľom tejto schôdze je útok na prezidentského kandidáta, a potom ste tomu venovali aj pomerne významnú časť svojho prejavu, keď ste chceli ešte aj verejnosti oznámiť, že prečo nemôže byť kandidát SMER-u - sociálna demokracia zvolený.
Chcem vás ubezpečiť, pán predseda, že budem rešpektovať akékoľvek rozhodnutie, ktoré ľudia na Slovensku prijmú.
Ale musím označiť za politický amaterizmus to, čo vystrájate, lebo touto schôdzou, dámy a páni, vy si poškodzujete svojich vlastných kandidátov. Vy si poškodzujete kandidatúru pána Hrušovského, poškodzujete kandidatúru pána Procházku. Rozmýšľajte trochu! Úplne politicky amatérsky ste pristúpili k tejto schôdzi. A preto znovu opakujem, ak dva roky ste boli vo vláde a mali ste vyšetrovacie orgány, dva roky ste si túto kauzu nevšímali, ako vám máme veriť, že to nie je o prezidentských voľbách (potlesk), keď túto schôdzu otvárate 30 dní pred prezidentskými voľbami?! (Doznievajúci potlesk.)
Dámy a páni, tieto politické chyby, ale to je váš problém, vy ich robíte, my vám radiť nebudeme, to by vás stálo veľa peňazí, keby sme vám radili, tieto chyby robíte len preto, pán predseda Frešo, a platí to aj o vás, lebo vy ste posadnutí, vy ste posadnutí SMER-om. Vy ste posadnutí tým, že to je stabilná politická strana, ktorá dokáže vyhrať parlamentné voľby. Vy ste posadnutí tým, že tu je stabilný poslanecký klub, ktorý sa nerozpadáva. Vám utekajú poslanci stále, ešte jeden a už budete iba partia individuálnych poslancov, nezaradených, takto dopadne SDKÚ. (Potlesk.) Je to otázka času, kedy sa to stane.
Prosím vás, komu prospieva táto vaša posadnutosť? Táto schôdza prospieva Slovensku? Nie! Komu prospieva? Vám? Podľa mňa neprospieva ani vám, pretože nič mimoriadne sa nestane, len zvyšujete napätie spoločnosti, ktoré nikto nepotrebujete. Viete čo, pán Frešo, Slovensko nepotrebuje posadnutosť, búchanie po stole. Slovensko nepotrebuje ani krik. Slovensko potrebuje jeden hodnotový dialóg a jednu hodnotovú súťaž, ale tú vy nie ste, bohužiaľ, schopní s nami viesť.
Dovoľte mi, aby som povedal niečo iné na záver. Myslím si, že skúsme opäť v duchu našej podanej ruky v roku 2012 pri zostavovaní vládnej koalície, pri tom, že máte dvoch podpredsedov Národnej rady, pri tom, že máte pod kontrolou Úrad pre verejné obstarávanie, splnomocnencov a ďalších a ďalších, skúsme v duchu, skúsme v duchu tejto filozofie pokračovať v spolupráci na témach, kde potrebujeme spolupracovať. Včera som hovoril s pani poslankyňou Žitňanskou o tom, či sme schopní sa dohodnúť na novelizácií ústavy, pokiaľ ide o justičné reformy. No inak to nevieme urobiť, len spolu. Buď podpíšu opoziční a vládni poslanci jeden návrh, ústavný, a potom to môžeme v parlamente schváliť, alebo sa budete takto správať posadnuto a všetko prekryje to, že sa tu poslanci, ministri, predstavitelia všetkých politických strán navzájom hádajú.
Ešte raz, podávam ruku, poďme spolupracovať tam, kde potrebujeme získať ústavnú väčšinu. Som za to, aby sme predložili spoločne návrh ústavného zákona a tento návrh ústavného zákona aj schválili. Ak to neurobíme, zabudnite na to, že bude oddelený predseda Najvyššieho súdu od predsedu Súdnej rady, alebo že prijmeme iné opatrenia, ktoré dnes v justičnej oblasti potrebujeme prijať.
Rovnako vám ponúkam spoluprácu, pokiaľ ide o voľby do Európskeho parlamentu. Uvedomme si, že Slovensko opäť bude mať pravdepodobne najnižšiu účasť, najnižšiu účasť v Európskej únii, pokiaľ ide o voľby do Európskeho parlamentu. A je to naša zodpovednosť, štandardných politických strán, že či sa dostanú do Európskeho parlamentu neštandardní politici, extrémisti alebo štandardné politické subjekty.
Preto, pán Frešo, ja na štýl vašej komunikácie nikdy, nikdy nepristúpim. Nikdy. Mám záujem, aby na Slovensku bol hodnotový súboj, ale nie posadnutosť, kriky, búchanie a urážanie.
Ďakujem veľmi pekne. (Dlhotrvajúci potlesk.)
Autorizovaný
9:55
Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:55
Daniel LipšicJa sa vyjadrím k vyšetrovaniu emisnej kauzy v rozprave, by som povedal možno teraz len dve poznámky.
Po prvé, je zvláštne, keď nám tuná premiér...
Ja sa vyjadrím k vyšetrovaniu emisnej kauzy v rozprave, by som povedal možno teraz len dve poznámky.
Po prvé, je zvláštne, keď nám tuná premiér hovorí o reforme justície, ten premiér, ktorý je zodpovedný za to, že dnes Najvyšší súd vedie Štefan Harabin. To považujem za úplne absurdné, za úplne absurdné. Aj keď vám v prieskumoch začína vychádzať, že justícia trápi vašich voličov, tak zrazu idete robiť po niekoľkých rokoch reformu justície? Je to škandál.
Druhá vec, ku kauze emisie. Ja som čakal obhajobu pána premiéra Fica štýlom, ktorým obhajuje svoju angažovanosť v kauze Gorila. Kauza emisie? To je kauza naša? Veď všetci predsa vieme, že kauza emisie je kauzou prvej Ficovej vlády. Čo s tým v princípe my máme? A budem hovoriť potom v rámci vystúpenia o vyšetrovaní kauzy emisie a vedomosti alebo nevedomosti premiéra o celom biznise.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
13.2.2014 o 9:55 hod.
JUDr. LL.M.
Daniel Lipšic
Videokanál poslanca
No, považujem za prejav neuveriteľnej zbabelosti, že si premiér nevypočuje ani faktické poznámky. Áno, keď pani premiérka Radičová bola odvolávaná, sedela tu a počúvala faktické a všetky pripomienky. Ale to sme si už zvykli, že odvaha nie je nejaký zásadný charakterový rys predsedu vlády.
Ja sa vyjadrím k vyšetrovaniu emisnej kauzy v rozprave, by som povedal možno teraz len dve poznámky.
Po prvé, je zvláštne, keď nám tuná premiér hovorí o reforme justície, ten premiér, ktorý je zodpovedný za to, že dnes Najvyšší súd vedie Štefan Harabin. To považujem za úplne absurdné, za úplne absurdné. Aj keď vám v prieskumoch začína vychádzať, že justícia trápi vašich voličov, tak zrazu idete robiť po niekoľkých rokoch reformu justície? Je to škandál.
Druhá vec, ku kauze emisie. Ja som čakal obhajobu pána premiéra Fica štýlom, ktorým obhajuje svoju angažovanosť v kauze Gorila. Kauza emisie? To je kauza naša? Veď všetci predsa vieme, že kauza emisie je kauzou prvej Ficovej vlády. Čo s tým v princípe my máme? A budem hovoriť potom v rámci vystúpenia o vyšetrovaní kauzy emisie a vedomosti alebo nevedomosti premiéra o celom biznise.
Autorizovaný
9:56
Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:56
Ivan ŠtefanecV jednom bode s ním ale musím súhlasiť, keď hovoril o akomsi novom vzťahu medzi väčšinou a menšinou. Ten nový vzťah skutočne nastal po tejto vláde jednej strany. A nastal v mnohých faktoroch. Napríklad v tom, že vláda jednej strany si obsadila aj Úrad pre verejné obstarávanie, obsadila si šéfstvo Generálnej prokuratúry, dokonca spolužiakom pána premiéra. Blokuje obsadenie Najvyššieho kontrolného úradu, atď., atď., pretože vláda jednej strany sa kontroly bojí. Vláda jednej strany moc zneužíva.
A čo sa týka tej legislatívy, ktorá tu prechádza parlamentom, tak je to skutočne žalostné, dámy a páni, pretože jeden za druhým končia na Ústavnom súde nielen pre nekvalitu, ale aj preto, že ignorujete pripomienkové konanie. Pripomínam len, že koncom minulého roka táto snemovňa vedená vládou jednej strany presadila novú daň bez akéhokoľvek pripomienkového konania, bez akéhokoľvek zainteresovania verejnosti. To je spôsob vašej vlády, ktorý dopadá, bohužiaľ, tak žalostne na všetkých občanov Slovenska.
Ďakujem.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
13.2.2014 o 9:56 hod.
Ing. PhD. MBA
Ivan Štefanec
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka. Nuž, prejav a správanie sa predsedu vlády len dokazuje, že je v kauze emisie namočený až po uši. Pán predseda vlády ani náhodou nevysvetlil podozrenia, ktoré deklaroval predkladateľ. Ani náhodou nevysvetlil doteraz, prečo odvolal vtedajšieho ministra Chrbeta, ktorý verejne deklaroval, že vyrokoval zrušenie kontraktu s podozrivou firmou a tým nevýhodný kšeft pre Slovensko. Pán predseda vlády namiesto toho, aby hovoril o faktoch, sa venoval opäť zavádzaniu.
V jednom bode s ním ale musím súhlasiť, keď hovoril o akomsi novom vzťahu medzi väčšinou a menšinou. Ten nový vzťah skutočne nastal po tejto vláde jednej strany. A nastal v mnohých faktoroch. Napríklad v tom, že vláda jednej strany si obsadila aj Úrad pre verejné obstarávanie, obsadila si šéfstvo Generálnej prokuratúry, dokonca spolužiakom pána premiéra. Blokuje obsadenie Najvyššieho kontrolného úradu, atď., atď., pretože vláda jednej strany sa kontroly bojí. Vláda jednej strany moc zneužíva.
A čo sa týka tej legislatívy, ktorá tu prechádza parlamentom, tak je to skutočne žalostné, dámy a páni, pretože jeden za druhým končia na Ústavnom súde nielen pre nekvalitu, ale aj preto, že ignorujete pripomienkové konanie. Pripomínam len, že koncom minulého roka táto snemovňa vedená vládou jednej strany presadila novú daň bez akéhokoľvek pripomienkového konania, bez akéhokoľvek zainteresovania verejnosti. To je spôsob vašej vlády, ktorý dopadá, bohužiaľ, tak žalostne na všetkých občanov Slovenska.
Ďakujem.
Autorizovaný
9:58
Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:58
Ľudovít KaníkJednoznačne je to kauza prvej Ficovej vlády. V jeho vystúpení sme sa o tom skoro nič nedozvedeli. Snažil sa odviesť, ako vždy, pozornosť úplne inde. Opäť vypustil pár balónikov, dymových clôn. Na konci začal hovoriť o ústavných reformách. Asi pred rokom tu takto hovoril o ústavnom zákone na ochranu druhého piliera. Nič sa nestalo doteraz. Teraz to nahradil inou témou. Zasa falošnou, zasa len slúžiacou na odpútanie pozornosti. A absolútne nevie vysvetliť, ako je možné, že premiér sa vyjadrí o svojom ministrovi, ktorý povie, zrušme zlý emisný tender, vráťme to späť, on sa o ňom vyjadrí: nepotrebujem slabého ministra, nepotrebujem ministra, ktorý sa bojí ustáť tlak verejnosti a pokaziť tak dohodnutý kšeft. A odvolá takého ministra, aby kšeft mohol bežať ďalej, aby Slovenská republika aj občania mohli byť obratí o 47 mil. Je toho veľa, čo sa ešte v tejto kauze dá povedať a bude sa hovoriť v rámci rozpravy, ale náš premiér, premiér Slovenska je zbabelý a bude sa skrývať a snažiť sa zakrývať to, čo sa tu hovorí všetko... (Vystúpenie prerušené časomerom.)
Vystúpenie s faktickou poznámkou
13.2.2014 o 9:58 hod.
Ing.
Ľudovít Kaník
Videokanál poslanca
Pán premiér Fico opäť nesklamal a zachoval sa tak ako vždy, zbabelo ušiel ako malý chlapec, ktorý sa bojí výčitiek, pretože vie, že napáchal kopec zla. Povyhovára sa na všetko možné, poobviňuje všetkých naokolo a zdupká, pretože potom by už nevedel čeliť konkrétnym faktom a konkrétnym výčitkám. Tak sa chová premiér Slovenskej republiky? Tak sa chová kandidát na prezidenta? Takto bude hájiť Slovenskú republiku, ak by sa prezidentom stal? Že bude utekať, keď bude treba obhajovať to, čo sa stalo? Keď bude zbabelo sa skrývať v zákulisí a nechá tu svojich podriadených, aby za neho vylizovali prúser, ktorý narobil?
Jednoznačne je to kauza prvej Ficovej vlády. V jeho vystúpení sme sa o tom skoro nič nedozvedeli. Snažil sa odviesť, ako vždy, pozornosť úplne inde. Opäť vypustil pár balónikov, dymových clôn. Na konci začal hovoriť o ústavných reformách. Asi pred rokom tu takto hovoril o ústavnom zákone na ochranu druhého piliera. Nič sa nestalo doteraz. Teraz to nahradil inou témou. Zasa falošnou, zasa len slúžiacou na odpútanie pozornosti. A absolútne nevie vysvetliť, ako je možné, že premiér sa vyjadrí o svojom ministrovi, ktorý povie, zrušme zlý emisný tender, vráťme to späť, on sa o ňom vyjadrí: nepotrebujem slabého ministra, nepotrebujem ministra, ktorý sa bojí ustáť tlak verejnosti a pokaziť tak dohodnutý kšeft. A odvolá takého ministra, aby kšeft mohol bežať ďalej, aby Slovenská republika aj občania mohli byť obratí o 47 mil. Je toho veľa, čo sa ešte v tejto kauze dá povedať a bude sa hovoriť v rámci rozpravy, ale náš premiér, premiér Slovenska je zbabelý a bude sa skrývať a snažiť sa zakrývať to, čo sa tu hovorí všetko... (Vystúpenie prerušené časomerom.)
Autorizovaný
10:00
Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:00
Pavol FrešoJa dám jedno veľmi krátke odporúčanie práve pre to vaše ďalšie stretnutie s premiérom Českej republiky. Opýtajte sa ho na kauzu Mosteckej uhoľnej spoločnosti. Tam uvidíte, ako sa vyšetrujú podobné prípady, ako to vyzerá, keď vláda skutočne spolupracuje so zahraničím v rozkrývaní tokov peňazí, v rozkrývaní prania špinavých peňazí. Dnes sú tí ľudia pred súdom a mnohí ďalší aj v Čechách sa trasú, lebo ich verejne označili ako konečných prijímateľov. Čiže nech sa páči, máte za dvadsať osem minút šancu sa opýtať, ako sa podobný prípad rieši v Čechách.
A čo sa týka všetkých tých politík, ktoré tu počúvam. No jedna je základná, a to si povedzme, kolegyne, kolegovia zo SMER-u, úplne jasne, pokiaľ nebudeme ctiť demokraciu, a v tomto prípade parlamentnú demokraciu, tak nemá zmysel ani len sekundu počúvať, akým spôsobom by sme tu mohli ináč spravovať túto krajinu. A parlamentná demokracia je, ja to len pripomeniem, lebo zdá sa, že viacerí členovia vlády majú s tým problém: šéfi sú tam (vystupujúci ukazuje na plénum), podriadení sú tam (vystupujúci ukazuje na členov vlády). Dôveru dáva parlament vláde a vládu má právo kontrolovať. A má to právo robiť dnes aj každý ďalší deň na Slovensku.
Ďakujem veľmi pekne.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
13.2.2014 o 10:00 hod.
Ing. Bc.
Pavol Frešo
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Ja myslím, že na toto vystúpenie treba reagovať tak, ako sme spolu predkladali tento návrh na odvolanie. To znamená, nedovoliť sa vykrúcať tak, že tie otázky sú úplne zrejmé a jednoduché. Keď pracovníci ministerstva, pán premiér, už v decembri vedeli o tom, za akú cenu predáva Ukrajina, Česko, Maďarsko, tak z akého dôvodu vaši štátni tajomníci vás neinformovali, keď už nie sám minister? Z akého dôvodu ste odvolili ministra, ktorý navrhol, aby bol ten emisný kšeft zrušený? Či ste dali, respektíve podľa výpovede do protokolu, ďalšiemu ministrovi, prípadne ďalším ministrom pokyny, aby bol tento kšeft zastavený? Podľa všetkého ste tak neurobili. A hlavne teraz na samý záver, keď sme sa pýtali, kto všetko sa na tom obohatil, ako ste spolupracovali so švajčiarskou stranou?
Ja dám jedno veľmi krátke odporúčanie práve pre to vaše ďalšie stretnutie s premiérom Českej republiky. Opýtajte sa ho na kauzu Mosteckej uhoľnej spoločnosti. Tam uvidíte, ako sa vyšetrujú podobné prípady, ako to vyzerá, keď vláda skutočne spolupracuje so zahraničím v rozkrývaní tokov peňazí, v rozkrývaní prania špinavých peňazí. Dnes sú tí ľudia pred súdom a mnohí ďalší aj v Čechách sa trasú, lebo ich verejne označili ako konečných prijímateľov. Čiže nech sa páči, máte za dvadsať osem minút šancu sa opýtať, ako sa podobný prípad rieši v Čechách.
A čo sa týka všetkých tých politík, ktoré tu počúvam. No jedna je základná, a to si povedzme, kolegyne, kolegovia zo SMER-u, úplne jasne, pokiaľ nebudeme ctiť demokraciu, a v tomto prípade parlamentnú demokraciu, tak nemá zmysel ani len sekundu počúvať, akým spôsobom by sme tu mohli ináč spravovať túto krajinu. A parlamentná demokracia je, ja to len pripomeniem, lebo zdá sa, že viacerí členovia vlády majú s tým problém: šéfi sú tam (vystupujúci ukazuje na plénum), podriadení sú tam (vystupujúci ukazuje na členov vlády). Dôveru dáva parlament vláde a vládu má právo kontrolovať. A má to právo robiť dnes aj každý ďalší deň na Slovensku.
Ďakujem veľmi pekne.
Autorizovaný
10:02
Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:02
Ľubomír GalkoJe pravda, že 18. 7. 2008 dostal premiér Slovenskej republiky Robert Fico do rúk spravodajskú informáciu S4-V-105-89/2008 s názvom Nevýhodný predaj emisných kvót CO2 do zahraničia? Je pravda, že oznámenie odvolania vtedajšieho ministra Jaroslava Izáka, ktoré bolo medializované o päť dní neskôr,...
Je pravda, že 18. 7. 2008 dostal premiér Slovenskej republiky Robert Fico do rúk spravodajskú informáciu S4-V-105-89/2008 s názvom Nevýhodný predaj emisných kvót CO2 do zahraničia? Je pravda, že oznámenie odvolania vtedajšieho ministra Jaroslava Izáka, ktoré bolo medializované o päť dní neskôr, 23. 8. 2008, bolo, súviselo s touto správou? Je pravda, že v tom čase bol rozrokovaný tento emisný obchod s firmou Onyx Trust Services, kde bola predstaviteľkou Jana Lütken? Je pravda, že je to tá istá Jana Lütken, ktorá bola neskôr konateľkou Interblue Group, kde bol obchod zrealizovaný, dokonaný za rovnakých podmienok, ako to bolo pripravené s firmou Onyx, len s inými osobami v pozadí?
Ak je toto všetko pravdou, tak pán premiér by mal byť chlap, mal by sa postaviť za pult, mal by to priznať a niesť politickú zodpovednosť. Pretože som presvedčený, že ak táto spravodajská informácia existuje, tak pravda raz vyjde najavo.
Ďakujem pekne.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
13.2.2014 o 10:02 hod.
Mgr.
Ľubomír Galko
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne. Vo vystúpení pána premiéra mi chýbalo niekoľko podstatných informácií, ktoré som očakával, a preto svoje otázky položím verejne.
Je pravda, že 18. 7. 2008 dostal premiér Slovenskej republiky Robert Fico do rúk spravodajskú informáciu S4-V-105-89/2008 s názvom Nevýhodný predaj emisných kvót CO2 do zahraničia? Je pravda, že oznámenie odvolania vtedajšieho ministra Jaroslava Izáka, ktoré bolo medializované o päť dní neskôr, 23. 8. 2008, bolo, súviselo s touto správou? Je pravda, že v tom čase bol rozrokovaný tento emisný obchod s firmou Onyx Trust Services, kde bola predstaviteľkou Jana Lütken? Je pravda, že je to tá istá Jana Lütken, ktorá bola neskôr konateľkou Interblue Group, kde bol obchod zrealizovaný, dokonaný za rovnakých podmienok, ako to bolo pripravené s firmou Onyx, len s inými osobami v pozadí?
Ak je toto všetko pravdou, tak pán premiér by mal byť chlap, mal by sa postaviť za pult, mal by to priznať a niesť politickú zodpovednosť. Pretože som presvedčený, že ak táto spravodajská informácia existuje, tak pravda raz vyjde najavo.
Ďakujem pekne.
Autorizovaný
10:04
Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:04
Zsolt SimonAle teraz k podstate. Pán Robert Fico vedel a schválil predaj emisií pre Interblue Group. Mesiac pred podpísaním zmluvy, ktorú podpísal minister Chrbet, vedel o všetkých podmienkach. Opakovane sme ho v tom čase vyzývali, aby zverejnil materiál, ktorý na portáli vlády svietil ako nie sprístupnený. Neurobil to tak. Prečo to neurobil? No preto, lebo je na tom zainteresovaný. Robert Fico možno, že má pravdu v tom, že SMER z toho neprofitoval. Profitovali z toho iní ľudia. Ale ja viem s určitosťou povedať, že Robert Fico so svojím konaním poškodil záujmy občanov tejto krajiny, nesledoval verejný záujem, ale sledoval záujem len seba samého a svojich sponzorov. O tom svedčilo aj jeho vystúpenie: máme väčšinu, tak čo sa strašíte, nič sa nezmení, ja zostanem pri vláde. Ale občania majú právo vidieť, čo sa deje.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
13.2.2014 o 10:04 hod.
Ing.
Zsolt Simon
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne. Musím úprimne povedať, že je mi nesmierne ľúto, že premiér tejto krajiny pri tak závažnej otázke a po tom, čo vystúpil v Národnej rade, sa otočí chrbtom a odchádza zo sály. Fakt to vypadá ako zbabelec, ktorý uteká z bojiska. Občania tejto krajiny si nezaslúžia mať takého premiéra, ktorý nekoná v prospech nich, ale v prospech sponzorov. Pán premiér vo svojom vystúpení opätovne aj niekoľkokrát klamal. Klamal aj vtedy, keď hovoril, že predchádzajúca vláda sa nepustila do reforiem na krajskej úrovni. Prechádzajúca vláda zrušila krajské veterinárne správy ako jedno z krajských úradov a na tom sme mali pokračovať. To znamená, že sme začali reformu oveľa skôr.
Ale teraz k podstate. Pán Robert Fico vedel a schválil predaj emisií pre Interblue Group. Mesiac pred podpísaním zmluvy, ktorú podpísal minister Chrbet, vedel o všetkých podmienkach. Opakovane sme ho v tom čase vyzývali, aby zverejnil materiál, ktorý na portáli vlády svietil ako nie sprístupnený. Neurobil to tak. Prečo to neurobil? No preto, lebo je na tom zainteresovaný. Robert Fico možno, že má pravdu v tom, že SMER z toho neprofitoval. Profitovali z toho iní ľudia. Ale ja viem s určitosťou povedať, že Robert Fico so svojím konaním poškodil záujmy občanov tejto krajiny, nesledoval verejný záujem, ale sledoval záujem len seba samého a svojich sponzorov. O tom svedčilo aj jeho vystúpenie: máme väčšinu, tak čo sa strašíte, nič sa nezmení, ja zostanem pri vláde. Ale občania majú právo vidieť, čo sa deje.
Autorizovaný
10:06
Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:06
Jozef MikušPán predseda vlády, začali ste ospravedlňujúco, že ste požiadali pána predsedu českej vlády o preloženie stretnutia. No prečo ste nepožiadali radšej skôr predsedu parlamentu, aby zvolal schôdzu na iný termín, ako keď máte dôležité stretnutia? Potom ste pokračovali obhajovaním vládnutia súčasnej vlády. No...
Pán predseda vlády, začali ste ospravedlňujúco, že ste požiadali pána predsedu českej vlády o preloženie stretnutia. No prečo ste nepožiadali radšej skôr predsedu parlamentu, aby zvolal schôdzu na iný termín, ako keď máte dôležité stretnutia? Potom ste pokračovali obhajovaním vládnutia súčasnej vlády. No napriek tomu arogancia vládnutia tejto vlády sa prejavuje takmer na každom kroku. Stačí si len pozrieť to, čo sa deje v Národnej rade. Tá ignorancia pri hodine otázok, pri interpeláciách, pri nočných rokovaniach. Koniec koncov aj dnešná reakcia, respektíve dnešné organizovanie schôdze. Viem, že to máte, pán premiér, ťažké, lebo potrebujete zvládnuť precedens vládnutia jednej strany. Preto možno tie apely na to, že sa chcete dohodnúť. Bohužiaľ, v praxi je to úplne inak. A to nielen výsledky vášho vládnutia v rámci povedzme merateľných čísel, v rámci ekonomiky a nezamestnanosti, ale ide skôr o frustráciu ľudí. Tá frustrácia sa neustále zväčšuje, ľudia sú stále nepokojnejší. A to je výsledok vášho vládnutia. Možno preto aj útek z premiérskeho kresla?
Pán predseda, dnes ste mali obrovskú šancu vysvetliť emisiu z vášho uhla pohľadu. Už ste sa mnohokrát v médiách vyjadrili aj vtedy, aj ostatné týždne, keď kauza začínala naberať na obrátkach, ale pri odhaľovaní nových a nových skutočností to, čo ste nahovorili, by ste dnes nemali šancu obhájiť. Je mi to veľmi ľúto. A možno preto ste sa k emisiám k dôvodu zvolania dnešnej schôdze vlastne ani nevyjadrili.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
13.2.2014 o 10:06 hod.
Ing.
Jozef Mikuš
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne. Napriek tomu, že tu pán premiér nie je, budem sa na neho obracať. Možno, že je ešte niekde v útrobách Národnej rady.
Pán predseda vlády, začali ste ospravedlňujúco, že ste požiadali pána predsedu českej vlády o preloženie stretnutia. No prečo ste nepožiadali radšej skôr predsedu parlamentu, aby zvolal schôdzu na iný termín, ako keď máte dôležité stretnutia? Potom ste pokračovali obhajovaním vládnutia súčasnej vlády. No napriek tomu arogancia vládnutia tejto vlády sa prejavuje takmer na každom kroku. Stačí si len pozrieť to, čo sa deje v Národnej rade. Tá ignorancia pri hodine otázok, pri interpeláciách, pri nočných rokovaniach. Koniec koncov aj dnešná reakcia, respektíve dnešné organizovanie schôdze. Viem, že to máte, pán premiér, ťažké, lebo potrebujete zvládnuť precedens vládnutia jednej strany. Preto možno tie apely na to, že sa chcete dohodnúť. Bohužiaľ, v praxi je to úplne inak. A to nielen výsledky vášho vládnutia v rámci povedzme merateľných čísel, v rámci ekonomiky a nezamestnanosti, ale ide skôr o frustráciu ľudí. Tá frustrácia sa neustále zväčšuje, ľudia sú stále nepokojnejší. A to je výsledok vášho vládnutia. Možno preto aj útek z premiérskeho kresla?
Pán predseda, dnes ste mali obrovskú šancu vysvetliť emisiu z vášho uhla pohľadu. Už ste sa mnohokrát v médiách vyjadrili aj vtedy, aj ostatné týždne, keď kauza začínala naberať na obrátkach, ale pri odhaľovaní nových a nových skutočností to, čo ste nahovorili, by ste dnes nemali šancu obhájiť. Je mi to veľmi ľúto. A možno preto ste sa k emisiám k dôvodu zvolania dnešnej schôdze vlastne ani nevyjadrili.
Autorizovaný