44. schôdza

25.11.2014 - 12.12.2014
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.12.2014 o 14:43 hod.

Ing. CSc.

Ján Mičovský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 14:08

Robert Kaliňák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Dovoľte, aby som sa iba veľmi stručne vyjadril k niekoľkým poznámkam. (Reakcia z pléna.) Asi päť, ja som volil pár poznámok. Ale to určite pán kolega Fecko bude dlhší. Čiže budem sa snažiť, pani poslankyňa.
Čiže, veľmi jednoducho, bolo tu povedané mnoho čísel, ako som už predoslal v mojom poslednom vystúpení počas mimoriadnej schôdze, tak tento istý scenár, ktorý sa odohráva posledné dva dni, sa odohrával takto aj pred zhruba rokom, kde opozícia sa snažila rozpočtu vyčítať hlinené nohy, neboli tam žiadne reálne dáta, vymyslené príjmy, neudržateľný rast, neudržateľný rozpočet. Toto všetko sme pred rokom počúvali. Napriek tomu, a aj pred dvoma, samozrejme, napriek tomu rozpočet roku 2013 dopadol ešte lepšie, ako sme ho rozpočtovali. Za tým všetkým treba vidieť snahu ministerstva financií. To isté platí o roku 2014, kde to isté sa hovorilo o tomto rozpočte a dnes je jasné, že tento rozpočet bude úspešnejší, ako sa o ňom vlastne v sále diskutovalo.
Dnes je tá diskusia komplikovaná a mrzí ma, že opozícia má o štátny rozpočet minimálny záujem a sú tu konkrétne traja kolegovia, a ja si myslím, že je hodné týchto hrdinov, ktorí za opozíciu tu sedia, vymenovať. Či už je to pán poslanec Kaník, pán poslanec Jurzyca a pán poslanec Mikloško. Všetkým trom naozaj ďakujem, že táto časť opozície... (reakcia spravodajkyne), a pán poslanec Fecko, prepáčte, vy už ste, vy už ste skoro u nás. Ja si myslím, že by sme im mali zatlieskať, lebo to sú jediní štyria poslanci, ktorí naozaj, reálne majú záujem o, z opozície, o tento rozpočet.
Čo je dôležité, chcem tak isto predoslať, že ten rozpočet a jeho skladba má možnosť byť pri ňom dva roky práve kvôli tomu, že jeho súčasťou sú aj úspory, ktoré sa dotýkajú reformy ESO a ktoré prinášajú mnoho pozitívnych, častokrát aj negatívnych nálad. Posledné prepúšťanie, ktoré vlastne teraz máme ako v pláne urobiť, už vyvoláva mnoho aj negatívnych reakcií. Samozrejme, že sa nečudujem. Ale každá reforma tohto typu má určité bolesti a nejaké nepríjemnosti prináša na konci dňa, aby doniesla lepšie fungujúcu efektívnu verejnú správu.
Som veľmi rád, že Európska únia ocenila dve veci, po prvé, našu reformu, ktorou sa snažíme robiť efektívnu verejnú správu, a v zmysle tých načrtnutých výsledkov, ktoré máme, a programu, ktorý chceme robiť do budúcna, nám pred piatimi dňami schválili operačný program Efektívna verejná správa, práve na základoch. To znamená, má to dôveru aj Európskej komisie, čo si myslím, že je veľmi slušným ocenením.
Čo je rovnako tak veľmi dôležité povedať, je, že aj tento rozpočet má zjavne dôveru Európskej komisie, pretože ho zaradila medzi štyri najlepšie popri naozaj velikánoch finančnej stability, ako je Nemecko, Holandsko a Luxembursko, aj s tými všetkými ďalšími odporúčaniami, ktoré minister financií do tej správy pre Komisiu zapracoval, to znamená, aké ďalšie zmeny v parlamente očakáva tohto rozpočtu. To je dôležité, že všetky veci, ktoré aj dnes sú na stole v rámci pozmeňovacích návrhov, boli jasné aj v tej správe, ktorú Komisia hodnotila, a napriek tomu, čo tu častokrát vyčítate, otázky pozmeňovacích návrhov v rámci pléna, tak boli, samozrejme, zapracované aj v tejto správe, ktorú minister financií do Bruselu spolu s rozpočtom posielal. Myslím si, že je to veľmi dobrá vizitka zodpovedného hospodárenia. Ja si myslím, že nikto nespochybňuje čísla o úspechoch v boji s daňovými únikmi. Dneska naozaj môžeme hovoriť o z negatívnych mínus 500 mil. do plus 600 mil., čo je proste 1 mld. 100 mil. eur, ktoré rozhodne dnes môžu užívať občania Slovenskej republiky aj v sociálnych opatreniach, ktoré vláda Roberta Fica predstavila ako opatrenia na zlepšenie fungovania Slovenska.
Čo ma napríklad veľmi potešilo, pretože táto téma tu tiež bola posledné dni, to bol boj proti korupcii, neviem, či ste mali už tú česť zoznámiť sa dnes s rebríčkom Transparency International aktuálnym, kde Slovensko poskočilo o sedem miest dopredu oproti roku 2013. A čo je úplne podstatné, keď to porovnávame s rokom 2011, tak sme poskočili o miest dvanásť, čo je vidno, že začali sme tvrdo na tom pracovať. A aj sa mi páčilo, že vlastne to hlavné, čo zabralo v tom zlepšení postavenia Slovenska vo vnímaní korupcie, v rámci celosvetového rebríčka za posledných, ak sa nemýlim, osem rokov je to aj najlepšie umiestnenie, je práve prijatie zákona o ochrane oznamovateľov korupcie, prísnejšia legislatíva na financovanie politických strán a kampaní. A tu chcem tiež v rámci tejto novej kultúry v parlamente, čo máme, poďakovať, lebo určite na tomto má zásluhu aj opozícia, pretože oba zákony, tak verejné obstarávanie, ako aj volebné zákony, aj whistleblowering zákon, je podiel a boli tam aj hlasy opozície za týmito zákonmi. Čiže môžme povedať, že je to taká naša spoločná práca a spoločne sa z toho môžme potešiť.
Dobrý deň prajem, pán poslanec.
Čiže to je dôležité. No a k tým samotným číslam som chcel ešte povedať, že mnohí sa tu pýtali nad ďalšími úsporami, kde vlastne tie úspory fungovali, kde sa vlastne odohrávali. Ja by som rád odpovedal teraz chvíľku za rezort vnútra a za rozpočet, ktorý my máme, ktorý naozaj pre mnohých je menej čitateľný, ale mnohí tí, ktorí sa v ňom vyznajú, tuto tá ekonomická, by som povedal v tejto chvíli, trojka vedia presne čítať v tých číslach a rovno tak vedia, že rozpočet ministerstva vnútra nenarástol z miliardy na dve miliardy kvôli tomu, že by boli väčšie výdavky na policajtov, ale preto, že vlastne sa určité presuny personálnych a iných zodpovedností presunuli a časť financovania školstva preteká vlastne rozpočtom ministerstva vnútra, konkrétne prakticky jedna polovička toho rozpočtu je určená ministerstvu školstva, lebo to sú peniaze, ktoré tečú na regionálne školstvo.
Čo je ale dôležité, keď upriamim pozornosť na šesťstotridsiatky, ktoré očistíme od učiteľov, tak pri týchto bežných výdavkoch ostal zachovaný, ostala zachovaná tá výdavková, výdavková rovina, výdavková úroveň napriek tomu, že ministerstvo narástlo z 35-tisíc zamestnancov na 50-tisíc zamestnancov. Napriek tomu, že tak zásadne sme narástli a ja by som ten priamy počet označil v podstate hlavne o 5-tisíc úradníkov viacej, ako sme mali doteraz, výdavková rovina šesťstotridsiatok ostala rovnaká napriek tomu, že musíme zabezpečovať celú agendu aj pre nich. To sú práve tie skryté rezervy, ktoré sa mnohým chcú hľadať iba veľmi ťažko.
Na samotných výdavkoch naozaj je zásadný pokles. Je to pokles, ktorý práve sme kvalifikovali na úrovni 70 mil. a je pravda, že z neho musíme odpočítať 25 mil., ktoré sa minuli na voľby, ale rovnako tak k nemu pripočítať práve treba túto skrytú úsporu, ktorú vlastne vidíte len vtedy, keď si to naozaj rozkryjete. Čiže tá úspora len za vnútro je na úrovni 70.
Takisto tu hovoril pán poslanec Zajac o tom, že všeobecne kleslo, 3 300 zamestnancov menej, ale pri rozpočtových organizáciách je o 300 viacej. Ale to už si nepozrel, že ministerstvo práce a sociálnych vecí rastie, rastie na úroveň plus 900 ľudí práve k tým terénnym sociálnym službám, no a keď niekto rastie o 900 a v skutočnosti je nárast iba 300, znamená, že keď to odčítame veľmi jednoducho, že to v skutočnosti je o 600 ľudí menej, lebo táto aktivita bola zákonom dodaná dopredu. Čiže tá úspora je minimálne v tomto prípade čitateľná na úrovni mínus 600 ľudí. Čiže opätovne je to len povrchné zobratie čísla bez toho, aby sme to porovnávali s ďalšími oblasťami.
Takisto povedal pán Zajac, a to mi už príde naozaj veľmi zábavné, že rastie program bezpečnosť o 86 miliónov. Ale keďže sme mu už vysvetľovali tisíckrát, že ESO je predovšetkým o zlučovaní a šetrení bežných výdavkov, ktoré sa ukázali priamo v našom rozpočte, pretože napriek tomu nárastu 35-tisíc a 50-tisíc zamestnancov si zachovávame rovnaké náklady na energie, na kancelárske potreby, na tieto všetky veci, tak tvrdí, že nám program bezpečnosti narástol o 86 mil., ale nevšimol si, že zároveň verejná správa poklesla o 65 mil., záchrana života, zdravia o 15 a o 6 mil. okresné úrady. To znamená presne tých 86 mil., ktoré v skutočnosti sa len presunuli z troch programov do jedného, aby sa to ľahšie hospodárilo a mohli sme viacej šetriť. Čiže to je, samozrejme, absurdné.
Rovnako tak chcem podporiť pozmeňovací návrh, ktorý vyplynul z výboru pre obranu a bezpečnosť, ktorý hovorí o príspevku na zvýšenie výkonu služby predovšetkým v regiónoch s veľmi zvýšenou kriminalitou a takisto ten príspevok bude slúžiť aj na zvýšenie odolnosti Slovenskej republiky voči prírodným katastrofám. Je to práve o zvýšení výkonu služby všetkých našich bezpečnostných štruktúr na ministerstve vnútra.
Čo je dôležité, že za posledný rok má Slovensko historicky najlepšie výsledky. Ja predpokladám, že na konci roku to budeme aj tak hodnotiť, lebo vo všetkých tých zásadných bodoch v otázke kriminality, to znamená v násilnej, majetkovej, ekonomickej a všetkých ďalších, kde naozaj celkovo ten pokles trestných činov je v tisícoch, ale čo je podstatné, že sú vysoké objasnenosti. Dlhodobo, a toto je na záver, čo chcem povedať, že aký má význam investovať peniaze aj do bezpečnosti. To sú nie samoúčelné vynaložené peniaze. Bratislava poskočila v rebríčku kvality života z hlavných miest v rámci svetových metropol na tuším 63. miesto. Všetky ukazovatele dotýkajúce sa sociálnych služieb, zdravotníctva, vzdelávania a tak ďalej boli zhruba niekde okolo týchto 60 miest. Jediný ukazovateľ, a to bezpečnosť, bol na mieste 21. medzi všetkými svetovými metropolami. Myslím si, že to je dobrý výsledok. Myslím, že je dobrý výsledok byť v prvej dvadsiatke najbezpečnejších svetových miest, a to má určite za následok aj to, že napríklad Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave dosiahlo tento rok mimoriadne výsledky. V rokoch 2002 až 2008, ´09 bolo bežné a bolo aj chápané, že v Bratislave objasnenosť bola medzi 20 až 25 %, pretože sem chodia, ako sa hovorí, páchať trestnú činnosť všetci. Najmenšia pozornosť obyvateľov, najľahšia dostupnosť priestoru, príležitosť robí zlodeja. Ale to, čo dosiahlo vedenie Krajského riaditeľstva v Bratislave tento rok, je naozaj výnimočné, pretože sa blížime k objasnenosti 40 %, čo historicky bolo v Bratislave ešte pred pádom, pred pádom komunizmu. Vtedy bola objasnenosť takýchto krádeží v Bratislave.
Čiže dostali sme sa v tej bezpečnosti naozaj veľmi ďaleko aj v Bratislave, čo je veľmi zaujímavé, aj preto si myslím, že má význam zvýšenie výkonu práve v tých lokalitách Slovenska, ktoré majú problém či už s neprispôsobivými občanmi, alebo so zvýšenou kriminalitou. A za to a podporu tohto pozmeňovacieho návrhu chcem vám poďakovať.
Všeobecne na konci sa chcem poďakovať ministerstvu financií za naozaj dobré výsledky, ktoré sa dotýkajú hospodárenia Slovenska, aj ťažko pracujú na zostavovaní rozpočtu, ale hlavne tie odozvy zo strany Európskej komisie a zahraničných štátov posúvajú Slovensko práve medzi stabilné, prosperujúce krajiny, ktoré môžu ísť príkladom mnohým ďalším.
Veľmi pekne ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

3.12.2014 o 14:08 hod.

JUDr.

Robert Kaliňák

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:21

Eugen Jurzyca
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Po prvé, chcem zablahoželať k posunu v rebríčku Transparency International a vrátiť uznanie. Mám pocit, že toto pôsobenie SMER-u je oproti predchádzajúcim posun dopredu aj v oblasti transparentnosti.
A potom mám jednu poznámku, takú filozofickejšiu, k projektu ESO a chcem využiť príležitosť, že sú tu ministri, ktorí vedia uvažovať o efektívnosti. Ak sa má zefektívniť verejná správa, tak je to len veľmi ťažké bez toho, aby sa merali jej výsledky. Efektívnosť je proste výkon lomeno príkon ako pri žiarovke. A ak nevieme, tie výsledky nepoznáme, tak veľmi ťažko môžme zefektívňovať. Príklad zo školstva. Ak nebudeme merať nezamestnanosť absolventov stredných a vysokých škôl a zavedieme duálne vzdelávanie, no tak ako budeme vedieť potom neskôr vyhodnotiť, či je dobré alebo nie je? Nechcem teraz rýpať do nikoho s duálnym, ani do zástancov, ani do nikoho, iba o efektívnosti hovorím teraz. Takže treba merať, treba to v zdravotníctve merať. Ak sa nebudú merať tie výsledky a tie predpoklady treba teraz vytvárať, napríklad aj legislatívne, pretože v školstve to napríklad znamená prepojenie databáz Sociálnej poisťovne a ministerstva školstva, aby sme vedeli tú nezamestnanosť absolventov merať. V zdravotníctve je to tiež zložité. Ak tieto čísla sú, potom by v mojich očiach veľmi stúpla dôveryhodnosť toho projektu ESO.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.12.2014 o 14:21 hod.

Ing.

Eugen Jurzyca

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:21

Robert Kaliňák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Nebýva to časté, naozaj, pán poslanec, ale úplne s vami súhlasím. Nebýva to časté. Ale súhlasím rád, pretože na toto máme rovnaký názor, naozaj. Pán poslanec Jurzyca, vy sa v týchto merateľných veciach naozaj dostatočne vyznáte. Ja vás srdečne pozývam aj ku nám aspoň na krátku, keď budete mať trochu času, aby sme vám tie výkonové krivky odprezentovali. Tam, kde to už vieme merať, meriame. A dokonca to spôsobilo napríklad, viete, že tradične pre občanov Bratislavy je veľký problém otázka registrácie vozidiel na Kopčianskej ulici, čo je katastrofa. Budeme to riešiť systémovo novým klientským centrom pre celú Bratislavu, ale čo je dôležité, že práve na základe tých kriviek, o ktorých ste vy hovorili, sa nám podarilo zvýšiť výkon pri súčasnom počte ľudí takmer o 30 %. To znamená, výrazne sme znížili rady, menej je čakania, každodenne sa meria výkon každého pracoviska, počet úkonov, počet výsledkov, počet vybavených zákazníkov, počet čakacích lehôt, koľko na to musí čakať. Tie všetky merania tam naozaj máme. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sme presvedčili Radu zodpovednosti o tom, že to je seriózny projekt. Kto si ho nenaštuduje a nechce o ňom vedieť viacej a nevidí presne tú mravenčiu prácu, ktorú ESO predstavuje, samozrejme, bude vyslovovať pochybnosti a na to sme pripravení. Ale ak má niekto záujem toto vidieť, akým spôsobom meriame a možno prispieť svojím dobrým názorom, že ktoré parametre nám ešte chýbajú, o ktoré to vylepšiť, to školstvo, je dobrý nápad, samozrejme. A určite aj nový minister, aj všetci ďalší, ktorí sa okolo toho točia, privítajú takúto možnosť, že radi sa proste podelíme o ďalšie nápady, lebo ukazuje sa, že keď niečo sa vykoná aj spoločne, tak to má aj potom nejaké medzinárodné ocenenie. A v tomto prípade určite je množstvo parametrov, ktoré môžme do toho zaradiť a môžme merať výkony našich úradníkov, ktorí žijú teda vlastne z daní občanov Slovenskej republiky a môžu podávať lepší výkon a kvalitnejšiu prácu. Takže ja som pripravený, keď náhodou budete mať trochu času, veľmi radi vám to... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.12.2014 o 14:21 hod.

JUDr.

Robert Kaliňák

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:26

Miroslav Kadúc
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, vážený pán minister, vážený pán spravodajca, vážené kolegyne, kolegovia, vážení hostia na balkóne, musím povedať, pán minister, že ja som trošku opravil svoje vystúpenie, lebo mali ste pravdu včera, keď ste povedali, že vás osobne nepoznám, to je pravda. Čiže tá narážka na ego bola možno nemiestna, aj keď výsledky toho, o čom chcem hovoriť, sú nie také, sú teda negatívne. Ale v zásade, ako vidíte, tak niektorá časť opozície možnože je spokojná, keďže sa dneska rozprava zrejme skončí, aj keď tomu tak nie je, pretože opozícia sa nevedela skoordinovať, čo mi je osobne ľúto. Ale poďme k veci.
Minister financií hovorí, že je úprimne presvedčený, že toto je jeden z najlepších rozpočtov, ak nie najlepší, ktoré kedy predkladal alebo na ktorom sa kedy podieľal. To je všetko síce pekné, z pohľadu ľudí a hlavne z pohľadu člena vlády istôt je to však, kulantne povedané, bezobsažné. V krajine, kde učitelia, vedci, sestričky, umelci, súdni úradníci už do ulíc vyšli alebo do ulíc vyjdú, môže toto povedať iba najväčší cynik. A to je mi ľúto. Títo ľudia nevedia nájsť v ťaživej životnej situácii iné východisko, ako ísť protestovať. A formálne dobre spravený rozpočet hovorí o tom, že niečo nie je v poriadku, že to nestačí. Nestačí len splniť formálne kritériá. Vládny návrh zákona o štátnom rozpočte 2015 nehovorí nič o tom, ako sa ľuďom v tejto krajine žije, respektíve že sa im bude žiť lepšie, že sa im ponúka jasnejšie svetlo na konci tunela. Demokracia však nie je len vláda ľudu, ale aj vláda pre ľudí, pre občanov tejto krajiny. Je to teda vláda pre tento ľud, pre jeho dobro. Ak si odmyslíme ľudí, ktorým rozdávate len pre politické body darčeky, kedy im jednou rukou zakrývate zrak a druhou, tou voľnou, im beriete dvakrát toľko, potom bežní ľudia, najmä tá stredná vrstva, ktorá sa na ten pomyselný mešec skladá, práve títo ľudia dávajú smeráckej vláde už dlhší čas jasne najavo, že sa im dobre nežije. A práve na nápravu tohto stavu ste dostali vy, vládni poslanci, najsilnejší mandát.
Nadarmo. Splnenie papierových kritérií by s ohľadom na vašu pozíciu zasanoval ktorýkoľvek kvalitný úradník a ministerstvo financií má takýchto úradníkov dosť. Mňa by však na vašom mieste dennodenne omíňalo, že ako politik ste za tieto skoro tri roky toho veľa neurobili pre splnenie záväzku, ku ktorému ste sa voličom zaviazali, že poverenie, ktoré vám dali, ste sklamali a premrhali ho práve a len pre plnenie papierových kritérií, na ktoré ste boli predsa len a aj tak povinný z titulu vašej funkcie. Pán minister, úniová pochvala je síce dobrým vysvedčením úradníka, ale pre väčšinu ľudí zo Spiša asi tak vzdialená ako dovolenka pri mori. Inými slovami povedané, ľuďom tejto krajiny ste nesľubovali vaše dobré vysvedčenie, ale to, že budú mať istoty, že sa im bude žiť lepšie. Ale nežije sa. A pri vašom vládnutí sa ani zrejme žiť nebude. Stručne povedané, predložený návrh štátneho rozpočtu na rok 2015 je administratívne dobrý, no doma otvára nožnice sociálnych rozdielov nad rámec sociálnej a ekonomickej udržateľnosti.
Návrh štátneho rozpočtu na rok 2015 sa javí z hľadiska očakávania znižovania deficitu ako prehnane optimistický najmä z príjmovej stránky, ktorú má vláda ambíciu dlhodobo zhutňovať prostredníctvom nových daní a zvyšovania daňovej kontroly. Doplatiť rozpočet môže na nižší ako plánovaný rast HDP, pokles daňových príjmov, ale aj fakt, že obce a VÚC jednoducho minú viac, ako je plánované. Vláda sa navyše vôbec netají tým, že znižuje deficit predovšetkým zvyšovaním daňového zaťaženia. Len menšia časť týchto daní slúži na znižovanie deficitu, väčšina financuje rast výdavkov. No dnes je viac ako kedykoľvek predtým nevyhnutné, aby vláda začala reálne šetriť už len preto, že si treba najprv poupratovať pred vlastným prahom, ak chcete pýtať viac peňazí od ľudí. Najmä v situácii, keď už skutočne nemajú odkiaľ odkladať. Táto vláda to však robiť nechce a nebude. Až 80 až 90 % výdavkov štátu je zakotvených v zákone, no parlament doposiaľ neprijal relevantné reformy, ktoré by viedli k rozumným úsporám vo výdavkoch. Dokonca aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť hovorí, že tento návrh štátneho rozpočtu bol zostavený práve so zámerom plniť európske a národné fiškálne kritériá alebo pravidlá. Len dopĺňam, nič viac, nič menej.
To, čo hovorí Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vo svojej správe, citovať nebudem, bolo to už povedané. Ale čo by som dal do pozornosti aj tomuto parlamentu, je, že tá správa, ktorú predložila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, sa javí pomerne neutrálna. Neutrálna z pohľadu politického. To znamená, nie je ani koaličná, ani opozičná. Je na, myslím, každom jednom, každej jednej vláde a potom aj parlamente, či nestojí za úvahu, aby predstúpil predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, či by tu pán inžinier Šramko nemohol stáť a nemohol túto správu obhajovať. Myslím, že by to pomohlo obom stranám, pretože len v kvalitnej diskusii môžeme prísť ku kvalitným výsledkom. Som o tom presvedčený. Len pripomínam, že tento parlament sa môže uzniesť podľa rokovacieho poriadku, ak sa nemýlim, je to niekde v § 20, že aj iné osoby môžu v tomto pléne vystúpiť. Čiže to dám len tak možno na okraj, ale zároveň do budúcna myslím, že by to bolo vhodné aj s ohľadom na také takpovediac strieľanie od boka.
Dnes pochodujú v uliciach a sťažujú sa na korupciu, slabú vymožiteľnosť práva práve tí úradníci, učitelia, zdravotné sestry. Úradníci sa bijú za lepšie platové pomery, živnostníci nedostávajú od štátnych subdodávateľov zaplatené načas, učitelia sú pred priepasťou udržateľného hmotného zabezpečenia. Vedcom sa ekonomicky siaha na to, čo vedia robiť, sudcom sa mrazia platy, vyšší súdni úradníci sú na úrovni platovej mizérie a hlavne, že vláda istôt, vláda SMER-u obstaráva cétečká, vojenský materiál a papalášske limuzíny. Toto však nie je ani populistické, nie sú to, toto však nie sú populistické vlaky zadarmo či lacnejší plyn, na ktoré sa všetci musíme vyskladať, pretože toto, tieto benefity, tieto istoty reálne rozpočet nevykryjú. Ľudia si zaslúžia istoty, no nie tie vaše, tie ich.
A možno ešte konkrétnejšie. Úrad vlády mal na budúci rok mať k dispozícii niečo cez 70 mil. eur. Jeho celkové výdavky tak stúpli o 50 mil. eur, teda o viac ako 200 %. Naproti tomu Kancelária prezidenta má rozpočet 4 milióny. Je to ďaleko, ďaleko viac, ako má Úrad vlády, a pritom sú to obidve výkonné funkcie alebo dva výkonné orgány tohto štátu. Zdá sa mi to nepomerné o to viac, ak pán prezident je volený priamo. A pán prezident musel takpovediac prosiť o 500-tisíc do svojho rozpočtu, čo sa mi zdá nemiestne.
Ďaleko pokryteckejší je však rozpočet SAV, teda Slovenskej akadémie vied, ktorá má byť vlajkovou loďou našej vedy a výskumu. Toho výskumu, o ktorom premiér tvrdil, že má byť primárnym cieľom tejto vlády. Musím povedať, že abstrahujem od niektorých neefektívnych častí či ústavov SAV a treba si povedať, že také sú. Priority sa však neriešia sekaním rozpočtu. Nerobí sa to tak, že teraz vám zoberiem 10 mil., keď viem, že vy ste priorita. Priority sa riešia tak, že budem, ak niečo nefunguje, budem reorganizovať. Budem dôsledne tlačiť na to, aby SAV fungovala. Ak by bolo riešenie sekanie rozpočtu príkladom aj pre ostatné orgány, dnešná vláda by mala ďaleko, ďaleko nižší rozpočet, pretože jej výsledky ukazujú, že si tie peniaze nezaslúži, že si nezaslúži peniaze, ktoré dávajú občania tejto krajiny tejto vláde.
Dovolím si ešte jednu pomerne dôležitú vec, a to je situácia v justícii, ktorá je druhá priorita alebo ďalšia z priorít tejto vlády, kedy dnes sa javí, že vyšší súdni úradníci a administratíva súdov idú do štrajku. Idú do štrajku práve preto, že táto vláda im nedáva to, čo si zaslúžia. Nedáva im také ohodnotenie, ktoré by ako častokrát vysokoškolsky vzdelaní ľudia mali mať. Len príklad. Vyšší súdny úradník, jeho plat sa dneska pohybuje niekde na úrovni 500 euro. Ministerstvo spravodlivosti v tejto veci je pomerne nedôrazné. Aj preto sa javí a ja som presvedčený, že budúci pondelok bude pred Úradom vlády alebo pred ministerstvom spravodlivosti protest, kde bude jasne dané najavo, že zamestnanci súdov, teraz nehovorím o sudcoch, si zaslúžia iné ohodnotenie.
Dovolím si prejsť k trom pozmeňujúcim návrhom. Tu dávam do pozornosti pánovi spravodajcovi, že jeden pozmeňujúci návrh, teda z tých troch, je označený ako číslo jedna, ten nebudem predkladať, pretože ten sa nahrádza pozmeňujúcim návrhom číslo tri, ktorý si dovolím prečítať.
Je to pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Miroslava Kadúca, Mikuláša Hubu, Petra Osuského a Eriky Jurinovej k vládnemu návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2015. Tento návrh znie:
V prílohe č. 3 k návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2015 sa v kapitole Ministerstvo vnútra SR suma výdavkov celkom "2 079 831 706" nahrádza sumou "2 069 831 706" a suma výdavkom spolu bez prostriedkov EÚ "2 003 544 389" sa nahrádza sumou "1 993 544 389".
V prílohe č. 3 k návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2015 sa v kapitole Slovenská akadémia vied suma výdavkov celkom "50 520 775" nahrádza sumou "60 520 775" a suma výdavkov spolu bez prostriedkov EÚ "50 520 775" sa nahrádza sumou "60 520 775".
V prílohe č. 4 k návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2015 sa v kapitole 12 – Ministerstvo vnútra SR suma výdavkov spolu za kapitolu "2 079 831 706" nahrádza sumou "2 069 831 706" a suma výdavkov na program 0D6 Efektívna a spoľahlivá štátna správa (kód programu a názov) "1 011 998 458" sa nahrádza sumou "1 001 998 458".
V prílohe č. 4 k návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2015 sa v kapitole 51 – Slovenská akadémia vied suma výdavkov spolu za kapitolu "50 520 775" nahrádza sumou "60 520 775" a suma výdavkov na program 087 Výskum a vývoj v prírodných, technických, lekárskych a spoločenských vedách a ich zabezpečenie (kód programu a názov) "50 520 775" sa nahrádza sumou "60 520 775".
Pozmeňujúci návrh vychádza schválne z tých priorít, ktoré hovoril pán premiér, že veda a výskum si zaslúži ďaleko viacej, a týmto pozmeňujúcim návrhom chceme, predkladatelia, navrhnúť, aby sa rozpočet dostal na úroveň, na ktorú bol rozpočtovaný tento rok, čiže na úroveň 60 miliónov.
Druhý pozmeňujúci návrh Miroslava Kadúca k vládnemu návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2015.
V prílohe č. 3 k návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2015 sa v kapitole Ministerstvo vnútra SR suma výdavkov celkom "2 079 831 706" nahrádza sumou "2 072 831 706" a suma výdavkov spolu bez prostriedkov EÚ "2 003 544 389" sa nahrádza sumou "1 996 544 389".
V prílohe č. 3 k návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2015 sa v kapitole Ministerstvo spravodlivosti suma výdavkov celkom "310 602 195" nahrádza sumou "317 602 195" a suma výdavkov spolu bez prostriedkov EÚ "310 602 195" sa nahrádza sumou "317 602 195".
V prílohe č. 4 k návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2015 sa v kapitole 12 - Ministerstvo vnútra SR suma výdavkov spolu za kapitolu "2 079 831 706" nahrádza sumou "2 072 831 706" a suma výdavkov na program 0D6 Efektívna a spoľahlivá štátna správa (kód programu a názov) "1 011 998 458" sa nahrádza sumou "1 004 998 458".
V prílohe č. 4 k návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2015 sa v kapitole 13 – Ministerstvo spravodlivosti suma výdavkov za kapitolu "310 602 195" nahrádza sumou "317 602 195" a suma výdavkov na program 08P Financovanie systému súdnictva "153 459 281" sa nahrádza sumou "160 459 281".
Z uvedeného je zrejmé, že návrh štátneho rozpočtu v časti ministerstva spravodlivosti sa navrhuje zvýšiť o 7 mil., ktoré v zásade zodpovedajú navýšeniu platov približne 2-tisíc zamestnancom na úroveň, ktorú si podľa môjho názoru zaslúžia a ktorou by minimálne súdnictvo a súdy mali disponovať, aby spôsobili alebo aby výsledok toho bola vyššia dôvera. Vyššia dôvera v súdnictvo najmä preto, že títo ľudia budú mať jednak väčšiu motiváciu a jednak budú mať väčšiu motiváciu ľudia, ktorí sa chystajú do súdneho stavu. Dnes, čo sa týka administratívy a vyšších súdnych úradníkov, ľudia nemajú motiváciu chodiť do súdnej administratívy medzi vyšších súdnych úradníkov. Preto si myslím, že takýto návrh je jednak potrebný a jednak je určite odkiaľ zobrať. A najmä hovorím o ministerstve vnútra, ktoré má rozpočtovanú 1 mld. na ESO, o ktorej zatiaľ len málokto vie, z čoho vychádza a aké bude mať výsledky.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

3.12.2014 o 14:26 hod.

JUDr. Ing.

Miroslav Kadúc

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:43

Ján Mičovský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, vážená pani podpredsedníčka. Ďakujem aj pánovi poslancovi Kadúcovi. Upozornil si na istý administratívny formalizmus a povedal si kopu závažných súvislostí, ktoré ako keby tvorcom rozpočtu unikali, a ja dodám k tomu pocit, že okrem administratívneho formalizmu je tu aj také finančné figliarstvo pána ministra a jeho ministerstva a budem dokumentovať za toto na príklade § 6, ktorý tradične pojednáva o mimoriadnych odvodoch do štátneho rozpočtu. V minulosti tam býval aj úzus, že tento štátny náš rozpočet vždy podporí v rámci tohto paragrafu, iná možnosť by neostávala, aj Lesopoľnohospodársky majetok Ulič, a to odvodom 300-tisíc eur. Neraz som to tu kritizoval, že je to neuveriteľné, nesociálne necítenie vlády a možno aj osobne pána ministra, ktorý by mal poznať trocha východ Slovenska, že v podstate posledného reálneho zamestnávateľa v tomto bohom i ľuďmi zabudnutom kraji sa dokážeme pozrieť na to tak, že od tohto zamestnávateľa budeme pýtať mimoriadny odvod do štátneho rozpočtu vo výške 300-tisíc eur. Zrejme si neudržateľnosť takéhoto pohľadu osvojili aj na ministerstve a v tomto roku je už tu potešiteľná správa, teda že pre rok 2015 takýto mimoriadny odvod tu nemáme, ale to figliarstvo je založené na tom, že pán minister neprichádza o nič vo svojom rozpočte, lebo odvod do štátneho rozpočtu zvýšil Lesom Slovenskej republiky z 5 mil. na 5 mil. 300.
Nuž, môžem opäť len skonštatovať, že je to nepochopenie úlohy a roly štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky, ktorý stále zrejme na ministerstve považujú za banku, do ktorej sa dá siahnuť v prípade, že nám treba sanovať nejakú časť štátneho rozpočtu. Chcem len zdôrazniť s plnou vážnosťou, že lesy potrebuje tak každý pracovník ministerstva, ako každý občan Slovenska a namiesto ako na banku by bolo potrebné začať sa pozerať konečne na tento... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.12.2014 o 14:43 hod.

Ing. CSc.

Ján Mičovský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:45

Július Brocka
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja v podstate nemám výhrady voči vystúpeniu pána Kadúca, len by som ho chcel doplniť v jednej veci. On tu bol pred chvíľkou v polemike s poslancom Martvoňom, ktorý mu položil rečnícku otázku, keď pán Kadúc kritizoval nákup piešťanského cétečka, schránkovej firmy, že čo hovorí na prenájom cétečka vo Svidníku, keď minister Uhliarik prenajal, nieže sa kupovalo, ale prenajímalo sa cétečko za oveľa vyššiu sumu. A keďže pán poslanec Kadúc to nemusel vedieť, on tak reagoval, že nie je to v poriadku. A ja som si teraz uvedomil, že tí, ktorí by to mohli vysvetliť, tak nemali možnosť tu byť, alebo nie sú tu, pretože minister Uhliarik je práve na poslaneckom prieskume v piešťanskej nemocnici, kde riešia problém schránkových firiem, a ďalší kolega, ten je na poslaneckom prieskume na NDS-ke, kde je zasa škandalózna kauza, cez schránkovú firmu veľké peniaze idú z tejto krajiny. Čiže títo nemohli reagovať.
Ja preto len improvizujem teraz, že pán Martvoň vo svojej námietke porovnáva hrušky s jablkami. CT vo Svidníku bolo prenajaté zároveň s mnohými ďalšími službami. Bolo to spojené so školením zdravotníckych pracovníkov, ktorých na tom cétečku školili, ľudí, a zároveň počas doby nájmu vykonávali aj zdravotnícke výkony, ktoré boli v objeme viac ako milión eur. Čiže je to neporovnateľné a bol to kontrakt s Európskou úniou, to nebolo so schránkovou firmou. A potom dokonca ministerka zdravotníctva ešte dodatkom doplnila ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.12.2014 o 14:45 hod.

Ing.

Július Brocka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:47

Miroslav Kadúc
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za obidve reakcie. Pán Brocka, ja som práve za to, aby sa tieto veci vyšetrili a aby sa vyšetrila aj kauza CT, čo sa týka Piešťan aj Svidníka, ak sa nemýlim. Ja nerobil som závery, že pána Uhliarika treba potrestať. Ja si myslím, že až keď prídeme k vyšetreniu a keď sa ukážu všetky skutočnosti, alebo keď sa potvrdia všetky podozrenia, o ktorých sa hovorí, až vtedy, až v tej poslednej fáze pristúpme k nejakej sankcii. Dovtedy zachováme prezumpciu neviny. Myslím, že takto by to malo byť správne. Áno, je možné, že mi boli podsunuté niektoré údaje, ktoré nebolo úplne správne podkladať alebo dávať do pomeru s tým, čo sa stalo v Piešťanoch, ale stojím si za tým. Ak sa v tomto štáte vyskytne problém a ak sa javí, že niekto tento štát rozkráda, a ak sa zdá, že niekto nakupuje predražené, či už sú to cétečká, tovary, služby alebo čokoľvek, treba dôsledne vyšetriť toho, kto takéto niečo spáchal a treba ho sankcionovať. Toto je to, čo myslím si, že som vtedy chcel povedať, a za tým si stojím.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.12.2014 o 14:47 hod.

JUDr. Ing.

Miroslav Kadúc

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 14:48

Daniel Duchoň
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážená pani predsedajúca, vážený pán minister financií, vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte mi, aby som predniesol pozmeňujúci návrh, ktorým sa rieši navýšenie finančných prostriedkov do rezortu zdravotníctva v objeme 50 mil. eur, ktoré budú slúžiť ako prípadná rezerva na krytie strát zdravotníckych zariadení.
Takže pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Richarda Rašiho, Daniela Duchoňa a Emílie Müllerovej k vládnemu návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2015.
V súlade s ustanoveniami zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov predkladáme pozmeňujúci návrh k vládnemu návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2015.
Vo vládnom návrhu zákona sa navrhujú tieto zmeny:
1. V prílohe č. 3 v kapitole Ministerstva zdravotníctva SR sa suma výdavkov celkom „1 204 201 689“ nahrádza sumou „1 406 180 701“ a suma výdavkov spolu bez prostriedkov EÚ „1 199 858 121“ sa nahrádza sumou „1 401 837 133“.
Zmeny výdavkov v kapitole sa premietnu aj v riadku „Spolu“. Zároveň sa zmeny vykonané v prílohe č. 3 premietajú aj v prílohe č. 1 a v paragrafovom znení zákona o štátnom rozpočte na rok 2015.
Odôvodnenie: Výdavky kapitoly Ministerstvo zdravotníctva SR sa zvyšujú o sumu 201 979 012 eur, z toho 151 979 012 eur sa použije na zdravotné poistenie platené štátom za skupiny osôb ustanovené zákonom z dôvodu vykrytia zníženia príjmu zo zdravotných odvodov vplyvom zavedenia odvodovej odpočítateľnej položky a 50 mil. eur sa použije ako rezerva na krytie prípadných strát zdravotníckych zariadení zaradených v sektore verejnej správy.
2. V prílohe č. 4 v časti 21 – Ministerstvo zdravotníctva SR sa suma výdavkov spolu za kapitolu „1 204 201 689“ nahrádza sumou „1 406 180 701“, suma výdavkov na program 07A – Zdravotná starostlivosť „1 143 962 634“ sa nahrádza sumou „1 345 941 646“.
Odôvodnenie: Zmeny v kapitole Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky sa premietajú do prílohy č. 4 k návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2015 „Výdavky štátneho rozpočtu na realizáciu programov vlády SR a častí programov vlády SR na rok 2015“.
V nadväznosti na vyššie uvedené pozmeňujúce návrhy je potrebné body 9 a 22 spoločnej správy vyňať zo spoločnej správy na osobitné hlasovanie.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

3.12.2014 o 14:48 hod.

Ing.

Daniel Duchoň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:52

Jozef Mihál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Tak pekne. Práve sme sa teda dozvedeli, aký je účet za zavedenie odpočítateľnej položky pri zdravotných odvodoch a tento účet nezaplatí štát, tento účet zaplatia všetci daňoví poplatníci, či tí, ktorí platia dane z príjmov, či tí, ktorí platia dépeháčku, čiže zasiahne to všetkých občanov Slovenskej republiky. Namiesto toho, aby sme sa dozvedeli nejaké potešujúce správy o reformách v našom zdravotníctve, dozvedáme sa o tom, že tento účet zaplatia všetci občania.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.12.2014 o 14:52 hod.

RNDr.

Jozef Mihál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:53

Peter Kažimír
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ja som zachytil, bohužiaľ, iba posledné slová pána poslanca Mihála, ale chcem len snáď vysvetliť pozadie tohto pozmeňovacieho návrhu. Bývalo zvykom, v niektorom roku áno, v niektorom roku nie, kryť možné straty negatívneho hospodárenia našich nemocníc. Hovorili sme o tom veľa aj počas rozpravy, aj v mojom úvodnom slove ste k tomu niečo počuli. Vo vládnom návrhu rozpočtu je uvedený tzv. modifikujúci a negatívny faktor z titulu krytia strát hospodárenia nemocníc. To znamená, je to postoj rezortu financií z pohľadu toho, že predpokladáme negatívne hospodárenie ešte aj v tomto roku. Náš odhad je 50 mil. eur. Robíme si na to ako keby rezervu a táto rezerva je zahrnutá, samozrejme, v celkovom deficite verejných financií. Vzhľadom na to, že sú tu mnohé názory ohľadom toho, koľko, akým spôsobom bude stáť napríklad aj odvodová reforma, mám na mysli teraz odpočítateľnú položku, pripustili sme zmenu prístupu z pohľadu toho, že tento modifikujúci faktor prevádzame priamo do kapitoly rezortu zdravotníctva. To znamená, 50 mil. eur pridávame výdavkov do kapitoly zdravotníctva, ale s jasným pomenovaním, že tieto výdavky sú určené na krytie, to isté, na krytie prípadného negatívneho hospodárenia nemocníc. A ja teraz verejne prehlasujem, že túto položku 1. januára zaviažem. To znamená, nebude ju môcť rezort zdravotníctva použiť, ale zostane akýmsi motivačným faktorom na to, aby v prípade, že budú hospodáriť lepšie, tak tieto prostriedky budú môcť použiť. Z hľadiska výsledného efektu na verejné financie z pohľadu rezortu financií je to jedno. Buď to máme teda odložené ako krytie prípadných strát, alebo, opakujem, ak tie straty budú nižšie alebo žiadne, tak tie peniaze sa dajú a sa umožnia, aby sa použili vo verejnom zdravotníctve na základe dohody rezortu financií a rezortu zdravotníctva, samozrejme. Či už ako kapitálové výdavky, alebo priamo cez navýšenie, napríklad cez navýšenie percenta štátnych poistencov. Ale opakujem, z hľadiska opatrnosti a z hľadiska toho, aká je prax posledných 10 rokov, ja tieto prostriedky zaviažem, to znamená, nebudú môcť byť použité a na základe vyhodnotenia na mesačnej báze alebo na štvrťročnej báze sa k tomu vrátime. Ak by vychádzalo, že ten celkový tu bude nižší, tak som pripravený uvoľniť tieto prostriedky do okruhu verejného zdravotníctva.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

3.12.2014 o 14:53 hod.

Ing.

Peter Kažimír

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video