44. schôdza
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Vystúpenie spoločného spravodajcu
4.12.2014 o 9:23 hod.
PhDr.
Štefan Kuffa
Videokanál poslanca
Dobré ráno. Vážená pani podpredsedníčka a vážená pani predsedníčka, dovoľte mi, aby som predniesol spoločnú správu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet o výsledku prerokovania návrhu rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na roky 2015 až rok 2017 (tlač 1274a).
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 1777 z 20. októbra 2014 pridelil návrh rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na roky 2015 – 2017 Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo na prerokovanie v termíne do 20. novembra 2014. Predseda Národnej rady Slovenskej republiky vo svojom rozhodnutí určil ako gestorský Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo s tým, že na základe rokovaní výborov predloží Národnej rade Slovenskej republiky správu výborov o priebehu a výsledkoch rokovania o návrhu rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na roky 2015 - 2017 spolu s návrhom na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky. Návrh rozpočtu bol predložený v súlade so zákonom č. 581/2004 Z. z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Priebeh a výsledky prerokovania. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet prerokoval návrh rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na roky 2015 - 2017 dňa 18. novembra 2014. Výbor svojím uznesením č. 127 vyjadril – Na zdravie! (reakcia na kýchnutie v sále) – súhlas s predloženým návrhom rozpočtu a doporučil Národnej rade Slovenskej republiky návrh rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na roky 2015 - 2017 schváliť s tým, že príjmy na rok 2015 sa rozpočtujú vo výške 39 mil. 718-tisíc eur a výdavky vo výške 17 mil. 657-tisíc eur.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo prerokoval návrh rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na roky 2015 až 2017 dňa 18. novembra 2014. Výbor svojím uznesením č. 121 vyjadril súhlas s predloženým návrhom rozpočtu a odporučil Národnej rade Slovenskej republiky návrh rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na roky 2015 až 2017 schváliť s tým, že príjmy na rok 2015 sa rozpočtujú vo výške 39 mil. 718-tisíc eur a výdavky vo výške 17 mil. 657-tisíc eur.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo ako gestorský výbor rokoval dňa 18. novembra 2014. Výbor na základe stanovísk výborov odporúča Národnej rade Slovenskej republiky návrh rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na roky 2015 až 2017 schváliť. Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo odporučil Národnej rade Slovenskej republiky, aby návrh rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na roky 2015 až 2017 odôvodnila na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky predsedníčka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Monika Pažinková, a poveril spoločného spravodajcu výborov Štefana Kuffu predniesť v súlade s § 80 zákona č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky spoločnú správu výborov na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky.
Výbor predkladá návrh uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky, ktorý je súčasťou spoločnej správy – prepáčte, som taký zadychčaný – v Bratislave 18. novembra 2014. Prepáčte, tak som sa zadychčal pri tom čítaní, aj po schodoch, keď som behal, prepáčte.
Návrh na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky zo dňa 4. decembra 2014 k návrhu rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na roky 2015 až 2017, tlač 1274.
Národná rada Slovenskej republiky schvaľuje rozpočet Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na rok 2015 v štruktúre:
Príjmy celkom 39 mil. 718-tisíc eur, z toho príjmové finančné operácie (zostatok finančných prostriedkov z predchádzajúcich rokov) 22 mil. 22-tisíc eur, nedaňové príjmy spolu (administratívne poplatky, príjmy z činnosti úradu, úroky) spolu 18-tis. eur, transfer zo štátneho rozpočtu 0 eur, transfery zo zdravotných poisťovní 16 mil. 881-tisíc eur.
Výdavky celkom 17 mil. 657-tisíc eur. Celkový prebytok/schodok 22 mil. 61-tisíc eur. Prebytok/ schodok ESA ´95 39-tisíc eur.
Pani predsedajúca, skončil som.
Autorizovaný
Vystúpenia
19:30
Keby bol nastavený u armády a vnútra univerzálny systém, je iná záležitosť. Keby štát zaplatil za svojich zamestnancov do Sociálnej poisťovne tak, ako platia iné firmy, čiže súkromné, by bola iná situácia. Stále máte obavy, pokiaľ sa týka veci, len ste nepovedali, opreli ste sa o český zákon. Česi zrušili druhý pilier, nebudem komentovať prečo. Ja vám chcem len povedať jednu vec. Druhý pilier, za desať rokov si občan Muňko našetril 8 euro, 10, vychádza. Za desať rokov. Keď som začal robiť prepočet, lebo som si proste a matematický model, ako mi vyjde to, čo je dneska v druhom pilieri a koľko ľudí je v druhom pilieri, koľko myslíte, že si našetril ten občan pri 9 % a teraz pri 4 % mu vyjde z druhého piliera? Vyjde mu okolo 40 euro, pán kolega, 40 euro.
Ale chcem sa vrátiť k jednej veci. Ja som za, aby druhý pilier bol, lebo je zásluhový, je zásluhový pre ľudí, ktorí majú vyššie príjmy. Ale nie je, tak ako je nastavený na Slovensku, je to rozvrat verejných financií. Keby kapitálový trh bol dneska v Rakúsku alebo vo Viedni a bol by tam celý Schengen, boli by tam V4 a ešte neviem, kde je, ale povedzte mi, kde sú dneska umiestnené peniaze slovenských sporiteľov? Sú umiestnené v správcovských spoločnostiach na konzervatívnom účte. Čiže nemajú ani ten výnos, ktorý jednoducho je. Môžme si spraviť monitoring s Národnou bankou, spravte poslanecký prieskum za posledné štyri roky, alebo nie za posledné štyri, od roku 2009 do roku 2014, čo vám vyjde, to je prvá vec. Čo je spravené a teraz nehovorme o tom, že strana SMER, keď robila úpravy, pokiaľ sa týkali druhého piliera, zachraňovala situáciu, ktorá bola na kapitálovom trhu. Spýtam sa vás, kde za posledných päť rokov sa dá na kapitálovom trhu zarobiť a kde, ktorý sporiteľ môže si zarobiť, pretože nevie, o čom je vôbec reč.
Pán Brocka, nezavádzajme ľudí, možnože za dvadsať, za desať rokov budú stáť niektorí ľudia pred tým a keď budeme vyplácať po dvadsiatich rokoch z druhého piliera a nebudú tam mať nič nasporené. Taká je realita a to som ešte nepovedal veci, pretože kapitálový trh viete, ako sa vyvíja, a vy viete, aké sú predpoklady vývoja kapitálového trhu.
Preto sa rozhodol maďarský premiér, lebo tiež nikto nepovedal, prečo maďarský premiér spravil to, čo spravil s druhým pilierom. Prečo? No jednoducho povedal to, čo povedať mal. Chceš byť v druhom pilieri, tak nech správcovské spoločnosti zabezpečia ti dôchodok. To spravili, iste dorovnali Poliaci, to dorovnali Angličania, Česi sa vrátili z kratšej cesty.
Ja hovorím ešte raz. V druhom pilieri podľa môjho prepočtu nemôže byť viacej ako 150-tisíc ľudí. To vám hovorím a to, môžeme si sadnúť, môžeme robiť akékoľvek, všetky prepočty, či to robil bývalý minister ešte za vlády prvej a potom aj pán Kaník, sú zlé. Jednoducho ste postihli dneska starodôchodcov, ktorých je zhruba 400-tisíc, všetci dôchodcovia, ktorí išli do dôchodku pred 1. januárom 2004, sú chudáci, majú dôchodok a to ešte poviem ináč... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Jurinová, Erika, podpredsedníčka NR SR
Pán kolega, nerada vás ruším, ale je 19.33, máme dohodnuté...
Muňko, Dušan, generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne
Jednu minútu ešte.
Jurinová, Erika, podpredsedníčka NR SR
Nech sa páči.
Muňko, Dušan, generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne
Keď zoberiem vianočný príspevok, viete, koľko ľudí berie vianočný príspevok? Miliónstotisíc ľudí má vianočný príspevok. Viete, koľko ľudí má, keď prirovnávam tie najnižšie dôchodky? Zhruba 400-tisíc. Takže nehovorme o tom, že my sme, alebo proste záležitosti.
Áno, máte pravdu, jednu vec vám musím, pán poslanec, povedať, že mala by vzniknúť, to čo ste tu povedali, jedna pracovná skupina a vyhodnotiť za týchto desať rokov alebo možno jedenásť, dvanásť a prikročiť skutočne k reforme alebo k celej štyristošesťdesiatjedničky, kde je 50 dodatkov a takisto k štyridsaťtrojke, kde je 30 dodatkov. Toto vám dávam za pravdu, že či to je ľavá strana alebo pravá strana, by sme si mali korektne sadnúť a začať veci robiť. Lebo to nie je len tu, to, čo sa bavíme, to mám s úrazovými dávkami, to mám s nemocenskými dávkami. Tam je hŕba ďalších vecí, to nie je len anuitná novela, alebo proste že teraz valorizácia alebo prepočítavanie dôchodcov, ktorých je 120-tisíc od 1. januára. Ja vám vymenujem problémy, ich je tam hŕbu. Treba si ale skutočne sadnúť a za dva alebo za tri roky pripraviť jeden seriózny zákon, ktorý by sme mali v roku 2017 alebo 2018 predložiť.
Pán poslanec, opozícia nastavila štyristošesťdesiatjedničku. Nastavili ste druhý pilier, ktorý ste nedotiahli do konca. Nevychádzali ste z reálnych možností slovenskej ekonomiky, ktorá bola v roku 2004, opakujete to tu stále. Nemusíte mať obavy o Sociálnu poisťovňu. Keby Sociálna poisťovňa mala správne nastavený a bol by nastavený správne druhý pilier, ako je nastavený, bol v iných krajinách, tak dneska nemá Sociálna poisťovňa, nie je v správcovských spoločnostiach 7 mld., nemáme deficit.
Keby bol nastavený u armády a vnútra univerzálny systém, je iná záležitosť. Keby štát zaplatil za svojich zamestnancov do Sociálnej poisťovne tak, ako platia iné firmy, čiže súkromné, by bola iná situácia. Stále máte obavy, pokiaľ sa týka veci, len ste nepovedali, opreli ste sa o český zákon. Česi zrušili druhý pilier, nebudem komentovať prečo. Ja vám chcem len povedať jednu vec. Druhý pilier, za desať rokov si občan Muňko našetril 8 euro, 10, vychádza. Za desať rokov. Keď som začal robiť prepočet, lebo som si proste a matematický model, ako mi vyjde to, čo je dneska v druhom pilieri a koľko ľudí je v druhom pilieri, koľko myslíte, že si našetril ten občan pri 9 % a teraz pri 4 % mu vyjde z druhého piliera? Vyjde mu okolo 40 euro, pán kolega, 40 euro.
Ale chcem sa vrátiť k jednej veci. Ja som za, aby druhý pilier bol, lebo je zásluhový, je zásluhový pre ľudí, ktorí majú vyššie príjmy. Ale nie je, tak ako je nastavený na Slovensku, je to rozvrat verejných financií. Keby kapitálový trh bol dneska v Rakúsku alebo vo Viedni a bol by tam celý Schengen, boli by tam V4 a ešte neviem, kde je, ale povedzte mi, kde sú dneska umiestnené peniaze slovenských sporiteľov? Sú umiestnené v správcovských spoločnostiach na konzervatívnom účte. Čiže nemajú ani ten výnos, ktorý jednoducho je. Môžme si spraviť monitoring s Národnou bankou, spravte poslanecký prieskum za posledné štyri roky, alebo nie za posledné štyri, od roku 2009 do roku 2014, čo vám vyjde, to je prvá vec. Čo je spravené a teraz nehovorme o tom, že strana SMER, keď robila úpravy, pokiaľ sa týkali druhého piliera, zachraňovala situáciu, ktorá bola na kapitálovom trhu. Spýtam sa vás, kde za posledných päť rokov sa dá na kapitálovom trhu zarobiť a kde, ktorý sporiteľ môže si zarobiť, pretože nevie, o čom je vôbec reč.
Pán Brocka, nezavádzajme ľudí, možnože za dvadsať, za desať rokov budú stáť niektorí ľudia pred tým a keď budeme vyplácať po dvadsiatich rokoch z druhého piliera a nebudú tam mať nič nasporené. Taká je realita a to som ešte nepovedal veci, pretože kapitálový trh viete, ako sa vyvíja, a vy viete, aké sú predpoklady vývoja kapitálového trhu.
Preto sa rozhodol maďarský premiér, lebo tiež nikto nepovedal, prečo maďarský premiér spravil to, čo spravil s druhým pilierom. Prečo? No jednoducho povedal to, čo povedať mal. Chceš byť v druhom pilieri, tak nech správcovské spoločnosti zabezpečia ti dôchodok. To spravili, iste dorovnali Poliaci, to dorovnali Angličania, Česi sa vrátili z kratšej cesty.
Ja hovorím ešte raz. V druhom pilieri podľa môjho prepočtu nemôže byť viacej ako 150-tisíc ľudí. To vám hovorím a to, môžeme si sadnúť, môžeme robiť akékoľvek, všetky prepočty, či to robil bývalý minister ešte za vlády prvej a potom aj pán Kaník, sú zlé. Jednoducho ste postihli dneska starodôchodcov, ktorých je zhruba 400-tisíc, všetci dôchodcovia, ktorí išli do dôchodku pred 1. januárom 2004, sú chudáci, majú dôchodok a to ešte poviem ináč... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Jurinová, Erika, podpredsedníčka NR SR
Pán kolega, nerada vás ruším, ale je 19.33, máme dohodnuté...
Muňko, Dušan, generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne
Jednu minútu ešte.
Jurinová, Erika, podpredsedníčka NR SR
Nech sa páči.
Muňko, Dušan, generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne
Keď zoberiem vianočný príspevok, viete, koľko ľudí berie vianočný príspevok? Miliónstotisíc ľudí má vianočný príspevok. Viete, koľko ľudí má, keď prirovnávam tie najnižšie dôchodky? Zhruba 400-tisíc. Takže nehovorme o tom, že my sme, alebo proste záležitosti.
Áno, máte pravdu, jednu vec vám musím, pán poslanec, povedať, že mala by vzniknúť, to čo ste tu povedali, jedna pracovná skupina a vyhodnotiť za týchto desať rokov alebo možno jedenásť, dvanásť a prikročiť skutočne k reforme alebo k celej štyristošesťdesiatjedničky, kde je 50 dodatkov a takisto k štyridsaťtrojke, kde je 30 dodatkov. Toto vám dávam za pravdu, že či to je ľavá strana alebo pravá strana, by sme si mali korektne sadnúť a začať veci robiť. Lebo to nie je len tu, to, čo sa bavíme, to mám s úrazovými dávkami, to mám s nemocenskými dávkami. Tam je hŕba ďalších vecí, to nie je len anuitná novela, alebo proste že teraz valorizácia alebo prepočítavanie dôchodcov, ktorých je 120-tisíc od 1. januára. Ja vám vymenujem problémy, ich je tam hŕbu. Treba si ale skutočne sadnúť a za dva alebo za tri roky pripraviť jeden seriózny zákon, ktorý by sme mali v roku 2017 alebo 2018 predložiť.
Autorizovaný
9:04
Cieľom návrhov je stanoviť objem...
Cieľom návrhov je stanoviť objem majetku, ktorý fond po schválení v Národnej rade Slovenskej republiky použije v súlade so zákonom o privatizácii a v súlade s rozhodnutím vlády Slovenskej republiky. Návrhy sú vypracované tak, aby stanovovali realistický rámec použitia majetku fondu v sledovanom období spolu s vytýčením priorít a účelnosti vynaložených prostriedkov a tak, aby celkové výdavky neboli vyššie, ako sú jeho disponibilné príjmy.
Tak ako máte v materiáli uvedené, jeho prvá časť je zameraná na vývoj príjmov a výdavkov v roku 2014. To znamená, že pôvodný návrh na použitie majetku fondu v roku 2014 schválila Národná rada Slovenskej republiky vo výške 823 mil. 764 mil. (pozn. red. - správne má byť "823 mil. 764-tisíc") eur, ktoré v súlade s rozhodnutím vlády boli určené v prospech štátnych finančných aktív. Doplnok č. 1 v súlade s rozhodnutím vlády Slovenskej republiky navrhuje znížiť schválený rámec o 557 mil. 737-tisíc eur na celkový objem 266 mil. 27-tisíc eur. Dôvodom je pokles príjmov z dividend. Tu chcem dať do vašej pozornosti, že v súvislosti s ukončením činnosti Fondu národného majetku Slovenskej republiky boli akcie energetických spoločností v súlade s novelou zákona o privatizácii dňom 1. 8. 2014 prevedené na štát, to znamená, ministerstvo hospodárstva k 1. 8. zabezpečuje výkon akcií, akcionárskych práv a následne aj vyplácanie dividend na posilnenie štátnych finančných aktív.
V druhej časti materiálu sú vyčíslené plánované príjmy a výdavky fondu v roku 2015 s výhľadom do roku 2017. Zdroje, s ktorými fond v roku 2015 počíta, predstavujú čiastku 80 mil. eur, z toho 15,5 mil. eur príjmy v roku 2015, 20,9 mil. eur očakávaný zostatok prostriedkov z predchádzajúcich období a 51 mil. eur je rezerva vytvorená na súdne spory, ktoré fond registruje z čias privatizácie.
Výdavky fondu v roku 2015 by nemali presiahnuť čiastku 27 mil. eur. Na výdavky v súlade s rozhodnutiami vlády Slovenskej republiky je vyčíslená čiastka 15,42 mil. eur, konkrétne na posilnenie štátnych finančných aktív. Druhú najväčšiu položku predstavujú výdavky na úhradu nákladov spojených s cennými papiermi, ktoré boli prevedené na fond fyzickými osobami a nákladov spojených s ich nadobudnutím. Tie sú rozpočtované v objeme 6,5 mil. eur. Na činnosť fondu sú rozpočtované prostriedky v objeme 2 mil. eur. O tomto sa budem zmieňovať v rámci vystúpenia v druhom materiáli.
Tretia časť vlastného materiálu obsahuje samotný návrh na použitie majetku fondu v roku 2015. To znamená, že v súlade so zákonom o rozpočtových pravidlách verejnej správy fond svoj návrh odkonzultoval s ministerstvom financií a následne ho predložil na rokovanie vlády Slovenskej republiky, ktorá fond, ktorá tento materiál odsúhlasila a šéfovi Fondu národného majetku odporučila prerokovať tento materiál na rokovaní Národnej rady Slovenskej republiky.
Vážení páni poslanci, vážené panie poslankyne, vychádzajúc z očakávanej bilancie príjmov a výdavkov pre roky 2014 a 2015, fond odporúča odsúhlasiť rozsah jeho použiteľného majetku podľa § 28 ods. 3 písm. b) zákona o privatizácii do výšky 226 mil. 27-tisíc eur pre rok 2014 a vo výške 15 mil. 764-tisíc eur pre rok 2015.
Vážená pani podpredsedníčka, toľko na úvod z mojej strany.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Ďakujem pekne za slovo, pani podpredsedníčka Národnej rady Slovenskej republiky. Vážení páni poslanci, Fond národného majetku v súlade so zákonom č. 92/1991 Zb. o privatizácii predkladá Národnej rade Slovenskej republiky na schválenie návrh doplnku č. 1 k návrhu na použitie majetku fondu v roku 2014 a návrh na použitie majetku fondu v roku 2015 podľa § 28 ods. 3 písm. b) zákona o privatizácii.
Cieľom návrhov je stanoviť objem majetku, ktorý fond po schválení v Národnej rade Slovenskej republiky použije v súlade so zákonom o privatizácii a v súlade s rozhodnutím vlády Slovenskej republiky. Návrhy sú vypracované tak, aby stanovovali realistický rámec použitia majetku fondu v sledovanom období spolu s vytýčením priorít a účelnosti vynaložených prostriedkov a tak, aby celkové výdavky neboli vyššie, ako sú jeho disponibilné príjmy.
Tak ako máte v materiáli uvedené, jeho prvá časť je zameraná na vývoj príjmov a výdavkov v roku 2014. To znamená, že pôvodný návrh na použitie majetku fondu v roku 2014 schválila Národná rada Slovenskej republiky vo výške 823 mil. 764 mil. (pozn. red. - správne má byť "823 mil. 764-tisíc") eur, ktoré v súlade s rozhodnutím vlády boli určené v prospech štátnych finančných aktív. Doplnok č. 1 v súlade s rozhodnutím vlády Slovenskej republiky navrhuje znížiť schválený rámec o 557 mil. 737-tisíc eur na celkový objem 266 mil. 27-tisíc eur. Dôvodom je pokles príjmov z dividend. Tu chcem dať do vašej pozornosti, že v súvislosti s ukončením činnosti Fondu národného majetku Slovenskej republiky boli akcie energetických spoločností v súlade s novelou zákona o privatizácii dňom 1. 8. 2014 prevedené na štát, to znamená, ministerstvo hospodárstva k 1. 8. zabezpečuje výkon akcií, akcionárskych práv a následne aj vyplácanie dividend na posilnenie štátnych finančných aktív.
V druhej časti materiálu sú vyčíslené plánované príjmy a výdavky fondu v roku 2015 s výhľadom do roku 2017. Zdroje, s ktorými fond v roku 2015 počíta, predstavujú čiastku 80 mil. eur, z toho 15,5 mil. eur príjmy v roku 2015, 20,9 mil. eur očakávaný zostatok prostriedkov z predchádzajúcich období a 51 mil. eur je rezerva vytvorená na súdne spory, ktoré fond registruje z čias privatizácie.
Výdavky fondu v roku 2015 by nemali presiahnuť čiastku 27 mil. eur. Na výdavky v súlade s rozhodnutiami vlády Slovenskej republiky je vyčíslená čiastka 15,42 mil. eur, konkrétne na posilnenie štátnych finančných aktív. Druhú najväčšiu položku predstavujú výdavky na úhradu nákladov spojených s cennými papiermi, ktoré boli prevedené na fond fyzickými osobami a nákladov spojených s ich nadobudnutím. Tie sú rozpočtované v objeme 6,5 mil. eur. Na činnosť fondu sú rozpočtované prostriedky v objeme 2 mil. eur. O tomto sa budem zmieňovať v rámci vystúpenia v druhom materiáli.
Tretia časť vlastného materiálu obsahuje samotný návrh na použitie majetku fondu v roku 2015. To znamená, že v súlade so zákonom o rozpočtových pravidlách verejnej správy fond svoj návrh odkonzultoval s ministerstvom financií a následne ho predložil na rokovanie vlády Slovenskej republiky, ktorá fond, ktorá tento materiál odsúhlasila a šéfovi Fondu národného majetku odporučila prerokovať tento materiál na rokovaní Národnej rady Slovenskej republiky.
Vážení páni poslanci, vážené panie poslankyne, vychádzajúc z očakávanej bilancie príjmov a výdavkov pre roky 2014 a 2015, fond odporúča odsúhlasiť rozsah jeho použiteľného majetku podľa § 28 ods. 3 písm. b) zákona o privatizácii do výšky 226 mil. 27-tisíc eur pre rok 2014 a vo výške 15 mil. 764-tisíc eur pre rok 2015.
Vážená pani podpredsedníčka, toľko na úvod z mojej strany.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Autorizovaný
9:10
I. Predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím z 20. októbra 2014 č. 1277 pridelil návrh na prerokovanie týmto výborom: výboru pre financie a rozpočet a Výboru Národnej rady pre hospodárske záležitosti, ktorý zároveň určil ako gestorský výbor.
II. Výbory, ktorým bol návrh pridelený, o ňom rokovali...
I. Predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím z 20. októbra 2014 č. 1277 pridelil návrh na prerokovanie týmto výborom: výboru pre financie a rozpočet a Výboru Národnej rady pre hospodárske záležitosti, ktorý zároveň určil ako gestorský výbor.
II. Výbory, ktorým bol návrh pridelený, o ňom rokovali nasledovne: Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet rokoval o návrhu 18. novembra 2014 a prijal k nemu uznesenie č. 361. Výbor pre hospodárske záležitosti o návrhu rokoval 20. novembra 2014 a prijal k nemu uznesenie č. 370. Týmito uzneseniami výbory odporučili Národnej rade Slovenskej republiky predmetný návrh schváliť.
III. Gestorský výbor na základe stanovísk výborov odporúča Národnej rade Slovenskej republiky po prvé, zmenu rozsahu použitia majetku Fondu národného majetku Slovenskej republiky v roku 2014 podľa § 28 ods. 3 písm. b) zákona č. 92/1991 Zb. o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby v znení neskorších predpisov, ktorý dňa 17. decembra 2013 uznesením č. 962 schválila Národná rada Slovenskej republiky vo výške 823 mil. 764-tisíc eur o 557 mil. 737-tisíc eur na celkový objem vo výške 266 mil. 27-tisíc eur.
Po druhé, návrh na použitie majetku Fondu Národného majetku Slovenskej republiky v roku 2015 podľa § 28 ods. 3 písm. b) zákona č. 90/1991 Zb. o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby v znení neskorších predpisov vo výške 15 423 600 eur schváliť a prijať uznesenie, ktoré je v prílohe tejto správy.
Spoločná správa výborov Národnej rady Slovenskej republiky o výsledku prerokovania predmetného návrhu bola schválená uznesením gestorského výboru č. 381 z 25. novembra 2014. Súčasne výbor poveril spoločného spravodajcu výborov predložiť Národnej rade Slovenskej republiky spoločnú správu výborov o výsledku prerokovania návrhu a poveril ho právomocami podľa § 79 ods. 5 rokovacieho poriadku.
Pani predsedajúca, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu.
Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, pán predseda, kolegovia, kolegyňa, podávam spoločnú správu pod č. 1273a.
I. Predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím z 20. októbra 2014 č. 1277 pridelil návrh na prerokovanie týmto výborom: výboru pre financie a rozpočet a Výboru Národnej rady pre hospodárske záležitosti, ktorý zároveň určil ako gestorský výbor.
II. Výbory, ktorým bol návrh pridelený, o ňom rokovali nasledovne: Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet rokoval o návrhu 18. novembra 2014 a prijal k nemu uznesenie č. 361. Výbor pre hospodárske záležitosti o návrhu rokoval 20. novembra 2014 a prijal k nemu uznesenie č. 370. Týmito uzneseniami výbory odporučili Národnej rade Slovenskej republiky predmetný návrh schváliť.
III. Gestorský výbor na základe stanovísk výborov odporúča Národnej rade Slovenskej republiky po prvé, zmenu rozsahu použitia majetku Fondu národného majetku Slovenskej republiky v roku 2014 podľa § 28 ods. 3 písm. b) zákona č. 92/1991 Zb. o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby v znení neskorších predpisov, ktorý dňa 17. decembra 2013 uznesením č. 962 schválila Národná rada Slovenskej republiky vo výške 823 mil. 764-tisíc eur o 557 mil. 737-tisíc eur na celkový objem vo výške 266 mil. 27-tisíc eur.
Po druhé, návrh na použitie majetku Fondu Národného majetku Slovenskej republiky v roku 2015 podľa § 28 ods. 3 písm. b) zákona č. 90/1991 Zb. o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby v znení neskorších predpisov vo výške 15 423 600 eur schváliť a prijať uznesenie, ktoré je v prílohe tejto správy.
Spoločná správa výborov Národnej rady Slovenskej republiky o výsledku prerokovania predmetného návrhu bola schválená uznesením gestorského výboru č. 381 z 25. novembra 2014. Súčasne výbor poveril spoločného spravodajcu výborov predložiť Národnej rade Slovenskej republiky spoločnú správu výborov o výsledku prerokovania návrhu a poveril ho právomocami podľa § 79 ods. 5 rokovacieho poriadku.
Pani predsedajúca, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu.
Autorizovaný
9:13
V zmysle zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy sa pri tvorbe rozpočtu na činnosť fondu na roky 2015 až 2017 vychádzalo z východísk tvorby rozpočtu verejnej správy na rok 2015 až 2017 s premietnutím návrhov Ministerstva financií Slovenskej republiky.
Návrh rozpočtu na rok 2015 fond predkladá v rovnakej výške ako rozpočet na rok 2014, ktorý bol schválený Národnou radou Slovenskej republiky. To znamená, že predložený návrh rozpočtu fondu na uvedené roky podľa rozpočtovej klasifikácie dosahuje rovnakú úroveň výdavkov, ako tomu bolo v roku 2014, to jest výdavky fondu sú rozpočtované v celkovej výške 2 mil. 70-tisíc eur, z čoho bežné výdavky oproti schválenému rozpočtu na rok 2014 predstavujú nezmenenú výšku rozpočtových výdavkov v sume 2 mil. 55-tisíc eur a kapitálové výdavky sú rozpočtované v nezmenenej výške 15-tisíc eur oproti rozpočtu schválenému na rok 2014.
Návrh výdavkov na náklady činnosti fondu boli v zmysle zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy prerokované s Ministerstvom financií Slovenskej republiky, následne uvedený návrh rozpočtu fondu bol prerokovaný a schválený výkonným výborom fondu a dozornou radou fondu dňa 16. 7. 2014 bez pripomienok a vláda Slovenskej republiky dňa 15. 10. 2014 prerokovala uvedený materiál a odporučila ho mne ako predsedovi výkonného výboru fondu predložiť na rokovanie v Národnej rade Slovenskej republiky.
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, v nadväznosti na súčasnú organizačnú štruktúru, rozsah plnenia úloh fondu a predpoklad ich ďalšieho vývoja pri plánovaní rozpočtu na rok 2015 navrhuje Fond národného majetku Slovenskej republiky celkové náklady na svoju činnosť vo výške 1 mil. 978-tisíc eur.
Vážená pani podpredsedníčka Národnej rady, toľko na úvod k tomuto materiálu.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Ďakujem pekne za slovo, pani podpredsedníčka Národnej rady Slovenskej republiky. Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, predmetom predkladaného materiálu je návrh rozpočtu výdavkov na náklady činnosti Fondu národného majetku Slovenskej republiky. Fond národného majetku Slovenskej republiky uvedený materiál predkladá každoročne na schválenie Národnej rade Slovenskej republiky v zmysle zákona č. 92/1991 Zb. o privatizácii.
V zmysle zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy sa pri tvorbe rozpočtu na činnosť fondu na roky 2015 až 2017 vychádzalo z východísk tvorby rozpočtu verejnej správy na rok 2015 až 2017 s premietnutím návrhov Ministerstva financií Slovenskej republiky.
Návrh rozpočtu na rok 2015 fond predkladá v rovnakej výške ako rozpočet na rok 2014, ktorý bol schválený Národnou radou Slovenskej republiky. To znamená, že predložený návrh rozpočtu fondu na uvedené roky podľa rozpočtovej klasifikácie dosahuje rovnakú úroveň výdavkov, ako tomu bolo v roku 2014, to jest výdavky fondu sú rozpočtované v celkovej výške 2 mil. 70-tisíc eur, z čoho bežné výdavky oproti schválenému rozpočtu na rok 2014 predstavujú nezmenenú výšku rozpočtových výdavkov v sume 2 mil. 55-tisíc eur a kapitálové výdavky sú rozpočtované v nezmenenej výške 15-tisíc eur oproti rozpočtu schválenému na rok 2014.
Návrh výdavkov na náklady činnosti fondu boli v zmysle zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy prerokované s Ministerstvom financií Slovenskej republiky, následne uvedený návrh rozpočtu fondu bol prerokovaný a schválený výkonným výborom fondu a dozornou radou fondu dňa 16. 7. 2014 bez pripomienok a vláda Slovenskej republiky dňa 15. 10. 2014 prerokovala uvedený materiál a odporučila ho mne ako predsedovi výkonného výboru fondu predložiť na rokovanie v Národnej rade Slovenskej republiky.
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, v nadväznosti na súčasnú organizačnú štruktúru, rozsah plnenia úloh fondu a predpoklad ich ďalšieho vývoja pri plánovaní rozpočtu na rok 2015 navrhuje Fond národného majetku Slovenskej republiky celkové náklady na svoju činnosť vo výške 1 mil. 978-tisíc eur.
Vážená pani podpredsedníčka Národnej rady, toľko na úvod k tomuto materiálu.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Autorizovaný
9:16
I. Predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím z 20. októbra 2014 č. 1277 pridelil návrh na prerokovanie týmto výborom: Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet a výboru pre hospodárske záležitosti, ktorý určil zároveň ako gestorský výbor.
II. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet o predmetnom...
I. Predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím z 20. októbra 2014 č. 1277 pridelil návrh na prerokovanie týmto výborom: Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet a výboru pre hospodárske záležitosti, ktorý určil zároveň ako gestorský výbor.
II. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet o predmetnom návrhu rokoval 18. novembra 2014 a prijal uznesenie č. 360. Výbor pre hospodárske záležitosti o predloženom návrhu rokoval 20. novembra 2014 a prijal uznesenie č. 369. V týchto uzneseniach výbory odporučili Národnej rade Slovenskej republiky predmetný návrh schváliť.
III. Gestorský výbor na základe stanovísk výborov, ktorým bol návrh pridelený, odporúča Národnej rade Slovenskej republiky návrh rozpočtu nákladov na činnosť Fondu národného majetku Slovenskej republiky na rok 2015 schváliť a prijať uznesenie, ktoré je prílohou tejto správy.
Spoločná správa výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní predmetného návrhu bola schválená uznesením gestorského výboru č. 380 z 25. novembra 2014. Súčasne výbor poveril spoločného spravodajcu výborov predložiť Národnej rade Slovenskej republiky spoločnú správu výborov o výsledku prerokovania návrhu a poveril ho právomocami podľa § 79 ods. 5 rokovacieho poriadku.
Pani podpredsedníčka, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu.
Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka. Podávam spoločnú správu pod č. 1272a.
I. Predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím z 20. októbra 2014 č. 1277 pridelil návrh na prerokovanie týmto výborom: Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet a výboru pre hospodárske záležitosti, ktorý určil zároveň ako gestorský výbor.
II. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet o predmetnom návrhu rokoval 18. novembra 2014 a prijal uznesenie č. 360. Výbor pre hospodárske záležitosti o predloženom návrhu rokoval 20. novembra 2014 a prijal uznesenie č. 369. V týchto uzneseniach výbory odporučili Národnej rade Slovenskej republiky predmetný návrh schváliť.
III. Gestorský výbor na základe stanovísk výborov, ktorým bol návrh pridelený, odporúča Národnej rade Slovenskej republiky návrh rozpočtu nákladov na činnosť Fondu národného majetku Slovenskej republiky na rok 2015 schváliť a prijať uznesenie, ktoré je prílohou tejto správy.
Spoločná správa výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní predmetného návrhu bola schválená uznesením gestorského výboru č. 380 z 25. novembra 2014. Súčasne výbor poveril spoločného spravodajcu výborov predložiť Národnej rade Slovenskej republiky spoločnú správu výborov o výsledku prerokovania návrhu a poveril ho právomocami podľa § 79 ods. 5 rokovacieho poriadku.
Pani podpredsedníčka, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu.
Autorizovaný
9:19
Návrh rozpočtu bol v súlade so zákonom 581/2004 Z. z. prerokovaný správnou radou a schválený dozornou radou uznesením č. 89/2014 24....
Návrh rozpočtu bol v súlade so zákonom 581/2004 Z. z. prerokovaný správnou radou a schválený dozornou radou uznesením č. 89/2014 24. 7. 2014. V súvislosti s harmonogramom prípravy návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2015 až 2017 úrad návrh rozpočtu postúpil na medzirezortné pripomienkové konanie. Ministerstvo financií Slovenskej republiky uplatnilo zásadnú pripomienku na úpravu rozpočtu úradu na základe aktuálnej makroekonomickej prognózy a prognózy daňových príjmov Inštitútu finančnej politiky Ministerstva financií Slovenskej republiky na roky 2015 až 2017.
Predložený návrh rozpočtu úradu je zostavený na základe revidovaných ukazovateľov Ministerstva financií Slovenskej republiky. Vláda Slovenskej republiky prerokovala návrh rozpočtu 15. 10. 2014 a prijala k nemu uznesenie 513/2014. Návrh bol prerokovaný a schválený vo výbore pre financie a rozpočet a pre zdravotníctvo.
Celkové príjmy rozpočtu úradu sú v roku 2015 plánované v objeme 39,7 mil. eur, na rok 2016 39,9 mil. eur a na rok 2017 41,2 mil. eur. Rozpočet príjmov úradu je tvorený hlavne z nedaňových príjmov, to sú príjmy z činnosti úradu a z transferov. Základným príjmom úradu je príspevok na činnosť zo zdravotných poisťovní, ktorého výška je 0,45 % z vymeriavacieho základu z ročného prerozdelenia poistného. Príspevok poukazujú zdravotné poisťovne úradu vždy k 20. 12. kalendárneho roka na nasledujúci rok. Príjem v rámci transferu zo zdravotných poisťovní je rozpočtovaný na rok 2015 vo výške 16,8 mil. eur.
Celkové výdavky úradu na rok 2015 sa rozpočtujú vo výške 17,65 mil. eur, pričom sa predpokladá aj použitie nevyčerpaných prostriedkov z predchádzajúcich rokov. Bežné výdavky sú plánované na rok 2015 vo výške 16,4 mil. eur a kapitálové výdavky sú plánované na rok 2015 vo výške 1,28 mil. eur. Výdavky úradu na rok 2016 sa plánujú vo výške 17,6 mil. eur, na rok 2017 17,9 mil. eur.
Úrad dohliada nad mnohými kľúčovými aspektmi systému zdravotníctva s cieľom udržiavať finančnú stabilitu, výkonnosť a solidárnosť systému.
Ďakujem vám veľmi pekne za pozornosť.
Dobrý deň. Vážená pani predsedajúca, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, v súlade so zákonom 581/2004 Z. z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou predkladá návrh rozpočtu Národnej rade Slovenskej republiky na schválenie.
Návrh rozpočtu bol v súlade so zákonom 581/2004 Z. z. prerokovaný správnou radou a schválený dozornou radou uznesením č. 89/2014 24. 7. 2014. V súvislosti s harmonogramom prípravy návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2015 až 2017 úrad návrh rozpočtu postúpil na medzirezortné pripomienkové konanie. Ministerstvo financií Slovenskej republiky uplatnilo zásadnú pripomienku na úpravu rozpočtu úradu na základe aktuálnej makroekonomickej prognózy a prognózy daňových príjmov Inštitútu finančnej politiky Ministerstva financií Slovenskej republiky na roky 2015 až 2017.
Predložený návrh rozpočtu úradu je zostavený na základe revidovaných ukazovateľov Ministerstva financií Slovenskej republiky. Vláda Slovenskej republiky prerokovala návrh rozpočtu 15. 10. 2014 a prijala k nemu uznesenie 513/2014. Návrh bol prerokovaný a schválený vo výbore pre financie a rozpočet a pre zdravotníctvo.
Celkové príjmy rozpočtu úradu sú v roku 2015 plánované v objeme 39,7 mil. eur, na rok 2016 39,9 mil. eur a na rok 2017 41,2 mil. eur. Rozpočet príjmov úradu je tvorený hlavne z nedaňových príjmov, to sú príjmy z činnosti úradu a z transferov. Základným príjmom úradu je príspevok na činnosť zo zdravotných poisťovní, ktorého výška je 0,45 % z vymeriavacieho základu z ročného prerozdelenia poistného. Príspevok poukazujú zdravotné poisťovne úradu vždy k 20. 12. kalendárneho roka na nasledujúci rok. Príjem v rámci transferu zo zdravotných poisťovní je rozpočtovaný na rok 2015 vo výške 16,8 mil. eur.
Celkové výdavky úradu na rok 2015 sa rozpočtujú vo výške 17,65 mil. eur, pričom sa predpokladá aj použitie nevyčerpaných prostriedkov z predchádzajúcich rokov. Bežné výdavky sú plánované na rok 2015 vo výške 16,4 mil. eur a kapitálové výdavky sú plánované na rok 2015 vo výške 1,28 mil. eur. Výdavky úradu na rok 2016 sa plánujú vo výške 17,6 mil. eur, na rok 2017 17,9 mil. eur.
Úrad dohliada nad mnohými kľúčovými aspektmi systému zdravotníctva s cieľom udržiavať finančnú stabilitu, výkonnosť a solidárnosť systému.
Ďakujem vám veľmi pekne za pozornosť.
Autorizovaný
9:23
Vystúpenie spoločného spravodajcu 9:23
Štefan KuffaPredseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č....
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 1777 z 20. októbra 2014 pridelil návrh rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na roky 2015 – 2017 Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo na prerokovanie v termíne do 20. novembra 2014. Predseda Národnej rady Slovenskej republiky vo svojom rozhodnutí určil ako gestorský Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo s tým, že na základe rokovaní výborov predloží Národnej rade Slovenskej republiky správu výborov o priebehu a výsledkoch rokovania o návrhu rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na roky 2015 - 2017 spolu s návrhom na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky. Návrh rozpočtu bol predložený v súlade so zákonom č. 581/2004 Z. z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Priebeh a výsledky prerokovania. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet prerokoval návrh rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na roky 2015 - 2017 dňa 18. novembra 2014. Výbor svojím uznesením č. 127 vyjadril – Na zdravie! (reakcia na kýchnutie v sále) – súhlas s predloženým návrhom rozpočtu a doporučil Národnej rade Slovenskej republiky návrh rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na roky 2015 - 2017 schváliť s tým, že príjmy na rok 2015 sa rozpočtujú vo výške 39 mil. 718-tisíc eur a výdavky vo výške 17 mil. 657-tisíc eur.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo prerokoval návrh rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na roky 2015 až 2017 dňa 18. novembra 2014. Výbor svojím uznesením č. 121 vyjadril súhlas s predloženým návrhom rozpočtu a odporučil Národnej rade Slovenskej republiky návrh rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na roky 2015 až 2017 schváliť s tým, že príjmy na rok 2015 sa rozpočtujú vo výške 39 mil. 718-tisíc eur a výdavky vo výške 17 mil. 657-tisíc eur.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo ako gestorský výbor rokoval dňa 18. novembra 2014. Výbor na základe stanovísk výborov odporúča Národnej rade Slovenskej republiky návrh rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na roky 2015 až 2017 schváliť. Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo odporučil Národnej rade Slovenskej republiky, aby návrh rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na roky 2015 až 2017 odôvodnila na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky predsedníčka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Monika Pažinková, a poveril spoločného spravodajcu výborov Štefana Kuffu predniesť v súlade s § 80 zákona č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky spoločnú správu výborov na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky.
Výbor predkladá návrh uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky, ktorý je súčasťou spoločnej správy – prepáčte, som taký zadychčaný – v Bratislave 18. novembra 2014. Prepáčte, tak som sa zadychčal pri tom čítaní, aj po schodoch, keď som behal, prepáčte.
Návrh na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky zo dňa 4. decembra 2014 k návrhu rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na roky 2015 až 2017, tlač 1274.
Národná rada Slovenskej republiky schvaľuje rozpočet Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na rok 2015 v štruktúre:
Príjmy celkom 39 mil. 718-tisíc eur, z toho príjmové finančné operácie (zostatok finančných prostriedkov z predchádzajúcich rokov) 22 mil. 22-tisíc eur, nedaňové príjmy spolu (administratívne poplatky, príjmy z činnosti úradu, úroky) spolu 18-tis. eur, transfer zo štátneho rozpočtu 0 eur, transfery zo zdravotných poisťovní 16 mil. 881-tisíc eur.
Výdavky celkom 17 mil. 657-tisíc eur. Celkový prebytok/schodok 22 mil. 61-tisíc eur. Prebytok/ schodok ESA ´95 39-tisíc eur.
Pani predsedajúca, skončil som.
Vystúpenie spoločného spravodajcu
4.12.2014 o 9:23 hod.
PhDr.
Štefan Kuffa
Videokanál poslanca
Dobré ráno. Vážená pani podpredsedníčka a vážená pani predsedníčka, dovoľte mi, aby som predniesol spoločnú správu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet o výsledku prerokovania návrhu rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na roky 2015 až rok 2017 (tlač 1274a).
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 1777 z 20. októbra 2014 pridelil návrh rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na roky 2015 – 2017 Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo na prerokovanie v termíne do 20. novembra 2014. Predseda Národnej rady Slovenskej republiky vo svojom rozhodnutí určil ako gestorský Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo s tým, že na základe rokovaní výborov predloží Národnej rade Slovenskej republiky správu výborov o priebehu a výsledkoch rokovania o návrhu rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na roky 2015 - 2017 spolu s návrhom na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky. Návrh rozpočtu bol predložený v súlade so zákonom č. 581/2004 Z. z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Priebeh a výsledky prerokovania. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet prerokoval návrh rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na roky 2015 - 2017 dňa 18. novembra 2014. Výbor svojím uznesením č. 127 vyjadril – Na zdravie! (reakcia na kýchnutie v sále) – súhlas s predloženým návrhom rozpočtu a doporučil Národnej rade Slovenskej republiky návrh rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na roky 2015 - 2017 schváliť s tým, že príjmy na rok 2015 sa rozpočtujú vo výške 39 mil. 718-tisíc eur a výdavky vo výške 17 mil. 657-tisíc eur.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo prerokoval návrh rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na roky 2015 až 2017 dňa 18. novembra 2014. Výbor svojím uznesením č. 121 vyjadril súhlas s predloženým návrhom rozpočtu a odporučil Národnej rade Slovenskej republiky návrh rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na roky 2015 až 2017 schváliť s tým, že príjmy na rok 2015 sa rozpočtujú vo výške 39 mil. 718-tisíc eur a výdavky vo výške 17 mil. 657-tisíc eur.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo ako gestorský výbor rokoval dňa 18. novembra 2014. Výbor na základe stanovísk výborov odporúča Národnej rade Slovenskej republiky návrh rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na roky 2015 až 2017 schváliť. Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo odporučil Národnej rade Slovenskej republiky, aby návrh rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na roky 2015 až 2017 odôvodnila na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky predsedníčka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Monika Pažinková, a poveril spoločného spravodajcu výborov Štefana Kuffu predniesť v súlade s § 80 zákona č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky spoločnú správu výborov na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky.
Výbor predkladá návrh uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky, ktorý je súčasťou spoločnej správy – prepáčte, som taký zadychčaný – v Bratislave 18. novembra 2014. Prepáčte, tak som sa zadychčal pri tom čítaní, aj po schodoch, keď som behal, prepáčte.
Návrh na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky zo dňa 4. decembra 2014 k návrhu rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na roky 2015 až 2017, tlač 1274.
Národná rada Slovenskej republiky schvaľuje rozpočet Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na rok 2015 v štruktúre:
Príjmy celkom 39 mil. 718-tisíc eur, z toho príjmové finančné operácie (zostatok finančných prostriedkov z predchádzajúcich rokov) 22 mil. 22-tisíc eur, nedaňové príjmy spolu (administratívne poplatky, príjmy z činnosti úradu, úroky) spolu 18-tis. eur, transfer zo štátneho rozpočtu 0 eur, transfery zo zdravotných poisťovní 16 mil. 881-tisíc eur.
Výdavky celkom 17 mil. 657-tisíc eur. Celkový prebytok/schodok 22 mil. 61-tisíc eur. Prebytok/ schodok ESA ´95 39-tisíc eur.
Pani predsedajúca, skončil som.
Autorizovaný
9:31
V júni tohto roku dal predseda vlády...
V júni tohto roku dal predseda vlády Slovenskej republiky a predseda strany SMER – sociálna demokracia verejný prísľub vypracovať návrh zákona, ktorým dôjde k úprave poberania príjmov z verejných prostriedkov za výkon viacerých verejných funkcií. Podnetom na vypracovanie návrhu zákona bola požiadavka členskej základne strany SMER – sociálna demokracia, či už zo strany poslancov Národnej rady Slovenskej republiky za stranu SMER – sociálna demokracia, ako aj zo strany tých členov strany SMER – sociálna demokracia, ktorí sú predsedami samosprávnych krajov, poslanci zastupiteľstiev samosprávnych krajov, ako aj starostami obcí a primátormi miest a poslancami mestských a obecných úradov, zastupiteľstiev.
Konštatujem, že tento prísľub je splnený, a môžem dnes predstúpiť pred plénum Národnej rady Slovenskej republiky s vládnym návrhom zákona.
V čl. I vládneho návrhu zákona sa navrhuje zaviesť pravidlo, podľa ktorého ak poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, ktorý vykonáva aj iné verejné funkcie, napríklad funkciu predsedu samosprávneho kraja a starostu obce, alebo primátora mesta, prípadne je poslancom zastupiteľstva samosprávneho kraja a za výkon týchto verejných funkcií poberá príjem z verejných prostriedkov, bude počas poberania platu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky poberať príjem z inej verejnej funkcie najviac v sume minimálnej mzdy.
Zároveň sa navrhuje vymedziť pojem "príjem z verejných prostriedkov" prostredníctvom demonštratívneho výpočtu príjmov za výkon niektorých verejných funkcií, ako sú napríklad, okrem už zmienených funkcií, mzda a odmena generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne, plat, mzda, prípadne iná odmena za výkon funkcie štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu právnickej osoby zriadenej zákonom, alebo na základe zákona štátnym orgánom alebo orgánom územnej samosprávy.
Pravidlo plný plat poslanca Národnej rady a každý ďalší plat z verejných prostriedkov najviac vo výške minimálnej mzdy sa nemá vzťahovať na poslancov obecných zastupiteľstiev a mestských zastupiteľstiev, ktorí spravidla nepoberajú žiadnu pravidelnú odmenu za činnosť v obecnom alebo mestskom zastupiteľstve, a tieto verejné funkcie vykonávajú popri svojom zamestnaní. Toto pravidlo sa tiež nemá vzťahovať na tých poslancov Národnej rady, ktorí popri výkone mandátu sú literárne, vedecky, umelecky alebo pedagogicky činní a poberajú z tejto činnosti príjem z verejných prostriedkov, napríklad učia na verejných vysokých školách alebo sú členmi umeleckých súborov, verejných divadiel a pod. Taktiež sa toto pravidlo nemá vzťahovať na tých poslancov Národnej rady, ktorí súčasne vykonávajú povolanie, ktoré je podmienené členstvom alebo registráciou v stavovskej organizácií, napríklad zdravotnícki pracovníci alebo architekti.
V nasledujúcich novelizačných článkoch sa už spomenuté pravidlo konkrétne premieta do príslušných právnych predpisov s tým, že sa obdobné pravidlo obmedzujúce súbežné plynúce príjmy z verejných prostriedkov uplatňuje aj pri súčasnom výkone funkcie poslanca zastupiteľstva vyššieho územného celku a funkcie starostu alebo primátora mesta bez ohľadu na to, či takýto verejný funkcionár je aj poslancom Národnej rady Slovenskej republiky.
V tomto prípade vláda navrhuje ponechať v plnej sume plat starostu, prípadne primátora a znížiť odmenu poslanca zastupiteľstva samosprávneho kraja na sumu minimálnej mzdy.
Vládny návrh zákona má nadobudnúť účinnosť vykonaním najbližších volieb do Národnej rady Slovenskej republiky. Cieľom je, aby navrhovanou právnou úpravou nedošlo k negatívnemu retroaktívnemu zásahu do právneho postavenia dotknutých verejných funkcionárov ustanovením skoršej účinnosti, v dôsledku čoho by mohla právna úprava predstavovať nesúlad s čl. I ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky vo svetle ustálenej rozhodovacej činnosti Ústavného súdu Slovenskej republiky.
V čl. 5 § 12 ods. 8 má nadobudnúť účinnosť vykonaním najbližších volieb starostov obcí a primátorov miest. Ide o ustanovenie delenej účinnosti, keďže zmienené ustanovenie sa týka pravidla obmedzenia odmeny poslancov zastupiteľstiev samosprávnych krajov, ktorí sú súčasne aj starostami alebo primátormi, ale nie aj poslancami Národnej rady Slovenskej republiky. Toto ustanovenie nadobudne účinnosť nielen vykonaním najbližších riadnych volieb starostov obcí alebo primátorov miest, ale vykonaním aj najbližších tzv. doplňovacích volieb starostov obcí a primátorov miest.
Ďakujem vám za pozornosť, skončil som a dovolím si požiadať vás o podporu tohto vládneho návrhu zákona. Ďakujem.
Ďakujem. Vážená pani podpredsedníčka Národnej rady Slovenskej republiky, vážené pani poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi v zastúpení predsedu vlády uviesť návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 120/1993 Z. z. o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.
V júni tohto roku dal predseda vlády Slovenskej republiky a predseda strany SMER – sociálna demokracia verejný prísľub vypracovať návrh zákona, ktorým dôjde k úprave poberania príjmov z verejných prostriedkov za výkon viacerých verejných funkcií. Podnetom na vypracovanie návrhu zákona bola požiadavka členskej základne strany SMER – sociálna demokracia, či už zo strany poslancov Národnej rady Slovenskej republiky za stranu SMER – sociálna demokracia, ako aj zo strany tých členov strany SMER – sociálna demokracia, ktorí sú predsedami samosprávnych krajov, poslanci zastupiteľstiev samosprávnych krajov, ako aj starostami obcí a primátormi miest a poslancami mestských a obecných úradov, zastupiteľstiev.
Konštatujem, že tento prísľub je splnený, a môžem dnes predstúpiť pred plénum Národnej rady Slovenskej republiky s vládnym návrhom zákona.
V čl. I vládneho návrhu zákona sa navrhuje zaviesť pravidlo, podľa ktorého ak poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, ktorý vykonáva aj iné verejné funkcie, napríklad funkciu predsedu samosprávneho kraja a starostu obce, alebo primátora mesta, prípadne je poslancom zastupiteľstva samosprávneho kraja a za výkon týchto verejných funkcií poberá príjem z verejných prostriedkov, bude počas poberania platu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky poberať príjem z inej verejnej funkcie najviac v sume minimálnej mzdy.
Zároveň sa navrhuje vymedziť pojem "príjem z verejných prostriedkov" prostredníctvom demonštratívneho výpočtu príjmov za výkon niektorých verejných funkcií, ako sú napríklad, okrem už zmienených funkcií, mzda a odmena generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne, plat, mzda, prípadne iná odmena za výkon funkcie štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu právnickej osoby zriadenej zákonom, alebo na základe zákona štátnym orgánom alebo orgánom územnej samosprávy.
Pravidlo plný plat poslanca Národnej rady a každý ďalší plat z verejných prostriedkov najviac vo výške minimálnej mzdy sa nemá vzťahovať na poslancov obecných zastupiteľstiev a mestských zastupiteľstiev, ktorí spravidla nepoberajú žiadnu pravidelnú odmenu za činnosť v obecnom alebo mestskom zastupiteľstve, a tieto verejné funkcie vykonávajú popri svojom zamestnaní. Toto pravidlo sa tiež nemá vzťahovať na tých poslancov Národnej rady, ktorí popri výkone mandátu sú literárne, vedecky, umelecky alebo pedagogicky činní a poberajú z tejto činnosti príjem z verejných prostriedkov, napríklad učia na verejných vysokých školách alebo sú členmi umeleckých súborov, verejných divadiel a pod. Taktiež sa toto pravidlo nemá vzťahovať na tých poslancov Národnej rady, ktorí súčasne vykonávajú povolanie, ktoré je podmienené členstvom alebo registráciou v stavovskej organizácií, napríklad zdravotnícki pracovníci alebo architekti.
V nasledujúcich novelizačných článkoch sa už spomenuté pravidlo konkrétne premieta do príslušných právnych predpisov s tým, že sa obdobné pravidlo obmedzujúce súbežné plynúce príjmy z verejných prostriedkov uplatňuje aj pri súčasnom výkone funkcie poslanca zastupiteľstva vyššieho územného celku a funkcie starostu alebo primátora mesta bez ohľadu na to, či takýto verejný funkcionár je aj poslancom Národnej rady Slovenskej republiky.
V tomto prípade vláda navrhuje ponechať v plnej sume plat starostu, prípadne primátora a znížiť odmenu poslanca zastupiteľstva samosprávneho kraja na sumu minimálnej mzdy.
Vládny návrh zákona má nadobudnúť účinnosť vykonaním najbližších volieb do Národnej rady Slovenskej republiky. Cieľom je, aby navrhovanou právnou úpravou nedošlo k negatívnemu retroaktívnemu zásahu do právneho postavenia dotknutých verejných funkcionárov ustanovením skoršej účinnosti, v dôsledku čoho by mohla právna úprava predstavovať nesúlad s čl. I ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky vo svetle ustálenej rozhodovacej činnosti Ústavného súdu Slovenskej republiky.
V čl. 5 § 12 ods. 8 má nadobudnúť účinnosť vykonaním najbližších volieb starostov obcí a primátorov miest. Ide o ustanovenie delenej účinnosti, keďže zmienené ustanovenie sa týka pravidla obmedzenia odmeny poslancov zastupiteľstiev samosprávnych krajov, ktorí sú súčasne aj starostami alebo primátormi, ale nie aj poslancami Národnej rady Slovenskej republiky. Toto ustanovenie nadobudne účinnosť nielen vykonaním najbližších riadnych volieb starostov obcí alebo primátorov miest, ale vykonaním aj najbližších tzv. doplňovacích volieb starostov obcí a primátorov miest.
Ďakujem vám za pozornosť, skončil som a dovolím si požiadať vás o podporu tohto vládneho návrhu zákona. Ďakujem.
Autorizovaný
9:37
Vystúpenie spoločného spravodajcu 9:37
Vladislav PetrášNávrh zákona spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako...
Návrh zákona spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: výbor pre financie a rozpočet, ústavnoprávny výbor, výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj, výbor pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem výbor pre financie a rozpočet a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do tridsať dní a gestorský výbor do tridsaťdva dní.
Pani predsedajúca, prosím, otvorte rozpravu k uvedenému návrhu zákona.
Vystúpenie spoločného spravodajcu
4.12.2014 o 9:37 hod.
Ing.
Vladislav Petráš
Videokanál poslanca
Vážená pani predsedajúca, kolegyne, kolegovia, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený predsedom výboru za spravodajcu k uvedenému návrhu zákona. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh zákona spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: výbor pre financie a rozpočet, ústavnoprávny výbor, výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj, výbor pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem výbor pre financie a rozpočet a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do tridsať dní a gestorský výbor do tridsaťdva dní.
Pani predsedajúca, prosím, otvorte rozpravu k uvedenému návrhu zákona.
Autorizovaný
9:39
Možno si spomínate, že tento návrh som z tohto miesta prezentoval pred rokom, bolo to, presnejšie bolo to v novembri 2013 v súvislosti s témou zmrazovania platov ústavných činiteľov. Je to rakovina, je to ako rakovina, tento trend, ktorý sa podaril zasiať strane SMER na Slovensku. Myslím tým teraz, tá prax, že poslanec je lovec funkcií plne platených z verejných zdrojov. Keby to bolo vo Švajčiarsku, keby to bolo v čase konjunktúry ekonomickej, keby to bolo v čase vyrovnaných rozpočtov, keby sme nevedeli, čo s verejnými prostriedkami a keby sme neboli účastníkmi ekonomických, finančných, hospodárskych kríz, tak možno by to nebolo takým problémom. Ale Robert Fico správne vycítil, že dnes, v dnešnej dobe a na Slovensku je to vážny problém a že ľudia to vnímajú ako negatívny jav, že niekto je tu v parlamente a zároveň, hoci nesedí mesiac alebo tri týždne na magistráte alebo v štátnej nemocnici alebo na nejakom inom úrade, a zároveň poberá plný plat.
Robert Fico sa rozhodol to zmeniť, lebo osvojil si názor väčšiny normálnych rozumných ľudí, že to nie je spravodlivé. Prepáčte, určite hovoríme o veľkých témach, hovorili sme včera, predvčerom o rozpočte, ja som sa večer, o pol ôsmej sme končili program, som hovoril o dôchodkovom systéme, v akom je svrabe a v akej komplikovanej situácii je Sociálna poisťovňa. Čiže hovorili sme včera, predvčerom aj o veľkých témach. Toto je téma veľká, Robert Fico ju považuje za veľkú tému, lebo chcel ju tu uviesť, a ja s ním súhlasím, že to je veľká nespravodlivosť, že to je veľká nespravodlivosť, že ak je chlap, ja verím, ja si myslím, že predseda vlády by mal mať väčší príjem, väčší plat z verejných zdrojov ako podpredseda vlády, ako minister. Dokonca ako hociktorý poslanec Národnej rady. To je fér, tak by to malo byť. A keby to chcel presadiť, tak má na to dosť hlasov. Osemdesiattri poslancov je to schopných schváliť. A ja si myslím, že tak by to aj malo byť. Ale Robert Fico toleruje prax, že tu hociktorý poslanec, ktorý nie je tak známy, nechcem povedať, že je vôbec neznámy, ale nie je tak známy ako Robert Fico, a že tu zarába z verejných zdrojov niekoľkonásobne viac ako Robert Fico. A to nie je v poriadku.
Robert Fico si osvojil návrh Kresťanskodemokratického hnutia, že to upraví. A tá forma sa mi celkom pozdáva. Je to možné aj tak, že predsa len, keď ste zvolený ako primátor, ako starosta, tak ten mandát tiež musíte vykonávať a robíte to aj po nociach, aj sa snažíte, zaslúžite si viac. Ale politická funkcia, to je verejná služba, to je služba, a jednoducho ten poriadok, že bude dostávať, keď si poslanec Národnej rady, poslanecký plat a minimálnu mzdu z tej inej funkcie, tak je to istý regulátor, že nedajú sa poriadne robiť viacero vecí naraz. A možno by to, a možno to aj povedie k tomu, že si mnohí tí primátori, starostovia, župani, ktorí sú zároveň poslanci Národnej rady, povedia, že mne sa to za tú minimálnu mzdu ani neoplatí. Možnože teda uvoľnia miesto, priestor pre iných v SMER-e alebo v iných stranách, ktorí takto budú sa uchádzať o dôveru voličov a budú plnohodnotne vykonávať tie mandáty, svoje funkcie. A možno sa tak postupne dostanú, keď budú šikovní a schopní, aj do Národnej rady. Toto je podľa môjho názoru prirodzené a to je správne.
Ale pozrite sa, ako to oni vlastne navrhujú. Robert Fico keď videl, že je to dobrá téma a idú komunálne voľby a mohlo by sa to obrátiť proti jeho kandidátom v komunálnych voľbách, tak s Richardom Rašim z Úradu vlády pred komunálnymi voľbami tento návrh zákona prezentovali, ako to Richard Raši a Robert Fico idú presadiť pred komunálnymi voľbami. Lebo aby tí komunálni politici vedeli, že keď budú zvolení, že vláda ide to regulovať tak, že už budeš mať, pán poslanec Raši, poslanecký plat a minimálnu mzdu z funkcie primátora. Ale oni tu predložili návrh zákona, ktorý sa Richarda Rašiho vôbec nebude týkať. Ak si pozriete čl. 10, myslím je to, čl. 10 v tomto návrhu zákona o jeho účinnosti, tak tento zákon nadobúda účinnosť dňom vykonania najbližších volieb do Národnej rady Slovenskej republiky. Okrem článku 5, v článku 5, keď si pozriete § 12 ods. 8, ktorý nadobúda účinnosť dňom vykonania najbližších volieb starostov obcí a primátorov miest.
Dámy a páni, čiže pána generálneho riaditeľňa Muňka, ktorý tu včera predkladal rozpočet Sociálnej poisťovne, tak toho sa to bude týkať od roku 2016, to znamená o dva roky, keď Dušan Muňko bude zvolený za poslanca do Národnej rady. Jeho o dva roky. Ale pána poslanca Rašiho sa to bude týkať až od nasledujúcich komunálnych volieb v roku 2018. Čiže o štyri roky, keď Richard Raši bude opäť zvolený za SMER, predpokladám, keď sa dožijeme, do Národnej rady, tak jeho sa to až potom, o štyri roky bude týkať. Prosím vás, tak sú to podvodníci, alebo nie sú? Oni z Úradu vlády hovorili, že idú s tým spraviť poriadok. A pre koho poriadok, keď sa to má týkať Richarda Rašiho aj Chomu a ďalších, ktorí tu boli zvolení, o štyri roky? Vy si robíte zo svojich voličov dobrý deň. (Reakcia z pléna.) Preto iné mi tu nenapadá, prečo o tom rokujeme teraz. Ja nerozumiem, máme na programe 120, 130 bodov, meníme si tu program, skracujeme si obedňajšie prestávky o hodinu, rokujeme do pol ôsmej večer, od rána do večera, a o veci, ktorá bude platiť o štyri roky. No čo ste sa zbláznili? Veď to treba stiahnuť z rokovania, veď to máme čas o tri a pol roka, keď bude po voľbách. Môžete dokonca aj v skrátenom konaní. Ale my tu teraz ako riešime dôležité veci, vážne zákony neprídu na program. Veď zo schôdze na schôdzu ako snehovú guľu valíme pred sebou zákony, na ktoré nie je čas, ktoré sa vám nepozdávajú, tak dokonca vyradíte z rokovania. Zhodou okolností aj ten návrh, že jeden plat musí poslancovi Národnej rade stačiť. A vy tu predkladáte návrh, ktorý bude účinný o štyri roky?
Čiže môj procedurálny návrh je, aby sme tento návrh, aby ho predkladateľ Robert Fico stiahol z rokovania. Aby s ním prišiel vtedy, keď to bude aktuálne. Možno pred nejakými ďalšími voľbami, lebo prišiel s ním pred komunálnymi voľbami. On totiž nevedel, ako sa budú správať jeho voliči. Ale teraz už vie, že väčšina jeho voličov to ignorovala, ako keby im to nevadilo. Čiže už vie, ako to berú tí voliči. Čiže už tento zákon nepotrebuje. Takže preto navrhujem procedurálny návrh, aby bol stiahnutý z rokovania.
Pozrite, mohol by som už skončiť, ale nedá mi to ešte. A nebudem teraz hovoriť o vás, primátoroch a starostoch, o ktorých som hovoril vtedy, keď som to považoval za vhodné. Keď ste napríklad sa podpísali pod návrh, že zmrazovať platy ústavným činiteľom, a zmrazili ste ho, ja neviem, vtedy ministrovi Čaplovičovi, ktorý mal od vás oveľa nižší plat, hoci bol minister vlády, alebo Maďaričovi a ďalším, ale aj podpredsedovi Vážnemu, proste im ste zmrazovali vy, čo ste mali podľa môjho názoru nadpriemerné príjmy z verejných zdrojov. A keďže som to už vtedy hovoril, ako to bolo, nechcem sa teraz opakovať. Ale o jednom prípade sa predsa len zmienim. A to som si chystal na Roberta Fica, a keďže už som si to večer včera pripravil, tak dovoľte, aby som sa vám zdôveril so svojimi poznámkami.
Tu vzadu sedí, teraz tu nesedí, pán poslanec Vladimír Faič. Poslanec Vladimír Faič je poslanec, ktorého nemáte možnosť poznať z tohoto miesta. Ja si nespomínam, že by v tomto volebnom období odtiaľto preriekol jednu vetu. Ale tento pán Vladimír Faič je okrem toho, že je poslanec Národnej rady, tak má dohodu o pracovnej činnosti s Úradom vlády. On je poradca premiéra. Predstavte si, Vladimír Faič je poradca premiéra. Neviem, v čom mu radí, teda keby tu vystupoval, vedeli by sme, čo sú jeho silné stránky, či sa venuje zahraničnej politike, bezpečnostnej, sociálnej alebo inej, proste neviem, neviem. Ale z výpisu, ktorý máte v Národnej rade, alebo teda údaje, ktoré sú tu, tak sa dozviete, že tento Vladimír Faič ako poradca zarába viac ako poslanec Národnej rady. Zaokrúhlim na desiatky eur, je to 25-tisíc eur, 25-tisíc eur. Má teda spolu s poslaneckým platom vyšší plat ako ten, komu radí, ako predseda vlády Robert Fico. Prosím vás, je to normálne? Za to, že mu nosí tašku, za to, že mu nosí tašku, má vyšší príjem ako Robert Fico. Podľa môjho názoru, podľa môjho názoru tento pán sa s Robertom Ficom alebo delí o ten svoj plat, ktorý dostáva, alebo tú odmenu, lebo má dohodu o pracovnej činnosti. Lebo neviem inak, naozaj neviem, začo, prečo. A považujem to za škandál a nehoráznosť.
To ako keby naša kolegyňa Janka Šípošová, predstavte si, ona kým nebola poslankyňa, tak myslím že bola poradkyňa podpredsedníčky Jurinovej, ak sa nemýlim. Áno, lebo sú také miesta proste kolonkové, voľné, ústavný činiteľ na nejakej pozícii môže využívať, lebo je to potrebné, naozaj nemôže všetko vedieť. Ale Janka Šípošová sa dostala do Národnej rady, postúpila za uvoľnené miesto europoslanca. Ale ja si nemyslím, teda neskúmal som to, ale neverím tomu, že Janka Šípošová okrem poslankyne Národnej rady zároveň robí platenú poradkyňu podpredsedníčke Národnej rady. Proste to by som považoval za škandál, za nehoráznosť.
Lebo keby Robert Fico na miesto poradcu zamestnal niekoho, kto je zo SMER-u a nemá prácu a je šikovný alebo z akademickej, odbornej a rôznej obce, alebo niekoho z Topoľčian, alebo dokonca by som ešte, nepatrí sa to, ale keby to bol aj niekto, ako to robil Jahnátek, že z rodiny, tak ešte je to stále menej. Ale pán Vladimír Faič proste, aby mal dohodu s Úradom vlády, poslanec Národnej rady? Čo sú toto za spôsoby? Veď to je rakovina s metastázami, naozaj, to je rakovina s metastázami. A vy máte svojich voličov, nie našich voličov, vy máte svojich voličov za hlupákov. A podľa môjho názoru nie sú hlupáci, oni to len nevedia. Lebo keby to vedeli, tak im to nebude jedno. Proste Robert Fico blufuje. Robert Fico sa hrá na sociálne cítiaceho človeka. Robert Fico je podvodník, podvodník v tejto veci, v tejto jednej veci. Osvojil si návrh, ktorým chcel oklamať voličov. A to, čo tu dal do parlamentu, to je podfuk, to je obyčajný podfuk. Mňa dokonca napadlo v tejto chvíli, naozaj to som sa nikdy tým tak nezaoberal, nezamýšľal na tým, že v podstate keď takto poslanec Národnej rady, akože zarába na štáte, tak podľa môjho názoru to je poškodzovanie štátu. To dokonca je zneužívanie verejnej funkcie. To, kto tu je odborník na trestné právo, tak možnože existuje aj taký paragraf, aby sme sa tým zaoberali. Alebo pouvažujem, či to nie je tak isto aj mandátový výbor. A to sa nebavíme o 12 eurách vianočného príspevku, ktorý ste zvyšovali, ani o zvyšovaní minimálnej mzdy o 30 eur. Ani sa nebavíme o odpustení niekoľkých eur pri zdravotných odvodoch, ani o súbehu sociálnej dávky s minimálnou mzdou. Bavíme sa o tom, že pán poslanec Faič popri poslaneckom plate poberá odmenu z Úradu vlády vyššiu, ako je poslanecký plat.
Takže môj procedurálny návrh, aby ste stiahli z rokovania tento návrh, platí. Lebo navrhovať návrh, ktorý má platiť od roku 2018, myslím si, že to je luxus, keďže hrozí, že bude veľa návrhov, ktoré neprerokujeme práve preto, lebo máme málo času.
Ďakujem za vašu pozornosť.
Dobrý deň, prajem. Vážená pani podpredsedníčka, vážený pán podpredseda vlády, dámy a páni, nebýva to často, že máme v programe bod, ktorý je označený, že ho uvedie predseda vlády. Tento bod je zhodou okolností takým a ja som sa, priznám sa, na to aj tešil. Predstavte si, že by túto novelu zákona uvádzal predseda vlády Robert Fico. A ja som bol rozhodnutý mu, keď bude ten návrh predkladať, povedať, že je obyčajný podvodník (vyslovené s pobavením). Čiže túto vetu som nemohol povedať priamo do očí, možno ešte tá príležitosť bude, lebo v súvislosti s týmto návrhom, a tak ako ho vláda predkladá, naozaj je to tak. Čiže poslal dnes za seba náhradu, možno mal dôležité štátnické povinnosti, aj to sa môže stať. Ale to, že sa on pôvodne hotoval, že predloží tento návrh zákona, to znamená, bola to jeho chuťovka, bola to jeho srdcová záležitosť. On sám to chcel tu v parlamente predložiť, ako chce SMER presadiť princíp, že jeden plat pre ústavného činiteľa, myslí sa najmä teda, my poslanci Národnej rady, vláda to už dávno má, oni nemôžu poberať iné príjmy, že on to ide presadiť.
Možno si spomínate, že tento návrh som z tohto miesta prezentoval pred rokom, bolo to, presnejšie bolo to v novembri 2013 v súvislosti s témou zmrazovania platov ústavných činiteľov. Je to rakovina, je to ako rakovina, tento trend, ktorý sa podaril zasiať strane SMER na Slovensku. Myslím tým teraz, tá prax, že poslanec je lovec funkcií plne platených z verejných zdrojov. Keby to bolo vo Švajčiarsku, keby to bolo v čase konjunktúry ekonomickej, keby to bolo v čase vyrovnaných rozpočtov, keby sme nevedeli, čo s verejnými prostriedkami a keby sme neboli účastníkmi ekonomických, finančných, hospodárskych kríz, tak možno by to nebolo takým problémom. Ale Robert Fico správne vycítil, že dnes, v dnešnej dobe a na Slovensku je to vážny problém a že ľudia to vnímajú ako negatívny jav, že niekto je tu v parlamente a zároveň, hoci nesedí mesiac alebo tri týždne na magistráte alebo v štátnej nemocnici alebo na nejakom inom úrade, a zároveň poberá plný plat.
Robert Fico sa rozhodol to zmeniť, lebo osvojil si názor väčšiny normálnych rozumných ľudí, že to nie je spravodlivé. Prepáčte, určite hovoríme o veľkých témach, hovorili sme včera, predvčerom o rozpočte, ja som sa večer, o pol ôsmej sme končili program, som hovoril o dôchodkovom systéme, v akom je svrabe a v akej komplikovanej situácii je Sociálna poisťovňa. Čiže hovorili sme včera, predvčerom aj o veľkých témach. Toto je téma veľká, Robert Fico ju považuje za veľkú tému, lebo chcel ju tu uviesť, a ja s ním súhlasím, že to je veľká nespravodlivosť, že to je veľká nespravodlivosť, že ak je chlap, ja verím, ja si myslím, že predseda vlády by mal mať väčší príjem, väčší plat z verejných zdrojov ako podpredseda vlády, ako minister. Dokonca ako hociktorý poslanec Národnej rady. To je fér, tak by to malo byť. A keby to chcel presadiť, tak má na to dosť hlasov. Osemdesiattri poslancov je to schopných schváliť. A ja si myslím, že tak by to aj malo byť. Ale Robert Fico toleruje prax, že tu hociktorý poslanec, ktorý nie je tak známy, nechcem povedať, že je vôbec neznámy, ale nie je tak známy ako Robert Fico, a že tu zarába z verejných zdrojov niekoľkonásobne viac ako Robert Fico. A to nie je v poriadku.
Robert Fico si osvojil návrh Kresťanskodemokratického hnutia, že to upraví. A tá forma sa mi celkom pozdáva. Je to možné aj tak, že predsa len, keď ste zvolený ako primátor, ako starosta, tak ten mandát tiež musíte vykonávať a robíte to aj po nociach, aj sa snažíte, zaslúžite si viac. Ale politická funkcia, to je verejná služba, to je služba, a jednoducho ten poriadok, že bude dostávať, keď si poslanec Národnej rady, poslanecký plat a minimálnu mzdu z tej inej funkcie, tak je to istý regulátor, že nedajú sa poriadne robiť viacero vecí naraz. A možno by to, a možno to aj povedie k tomu, že si mnohí tí primátori, starostovia, župani, ktorí sú zároveň poslanci Národnej rady, povedia, že mne sa to za tú minimálnu mzdu ani neoplatí. Možnože teda uvoľnia miesto, priestor pre iných v SMER-e alebo v iných stranách, ktorí takto budú sa uchádzať o dôveru voličov a budú plnohodnotne vykonávať tie mandáty, svoje funkcie. A možno sa tak postupne dostanú, keď budú šikovní a schopní, aj do Národnej rady. Toto je podľa môjho názoru prirodzené a to je správne.
Ale pozrite sa, ako to oni vlastne navrhujú. Robert Fico keď videl, že je to dobrá téma a idú komunálne voľby a mohlo by sa to obrátiť proti jeho kandidátom v komunálnych voľbách, tak s Richardom Rašim z Úradu vlády pred komunálnymi voľbami tento návrh zákona prezentovali, ako to Richard Raši a Robert Fico idú presadiť pred komunálnymi voľbami. Lebo aby tí komunálni politici vedeli, že keď budú zvolení, že vláda ide to regulovať tak, že už budeš mať, pán poslanec Raši, poslanecký plat a minimálnu mzdu z funkcie primátora. Ale oni tu predložili návrh zákona, ktorý sa Richarda Rašiho vôbec nebude týkať. Ak si pozriete čl. 10, myslím je to, čl. 10 v tomto návrhu zákona o jeho účinnosti, tak tento zákon nadobúda účinnosť dňom vykonania najbližších volieb do Národnej rady Slovenskej republiky. Okrem článku 5, v článku 5, keď si pozriete § 12 ods. 8, ktorý nadobúda účinnosť dňom vykonania najbližších volieb starostov obcí a primátorov miest.
Dámy a páni, čiže pána generálneho riaditeľňa Muňka, ktorý tu včera predkladal rozpočet Sociálnej poisťovne, tak toho sa to bude týkať od roku 2016, to znamená o dva roky, keď Dušan Muňko bude zvolený za poslanca do Národnej rady. Jeho o dva roky. Ale pána poslanca Rašiho sa to bude týkať až od nasledujúcich komunálnych volieb v roku 2018. Čiže o štyri roky, keď Richard Raši bude opäť zvolený za SMER, predpokladám, keď sa dožijeme, do Národnej rady, tak jeho sa to až potom, o štyri roky bude týkať. Prosím vás, tak sú to podvodníci, alebo nie sú? Oni z Úradu vlády hovorili, že idú s tým spraviť poriadok. A pre koho poriadok, keď sa to má týkať Richarda Rašiho aj Chomu a ďalších, ktorí tu boli zvolení, o štyri roky? Vy si robíte zo svojich voličov dobrý deň. (Reakcia z pléna.) Preto iné mi tu nenapadá, prečo o tom rokujeme teraz. Ja nerozumiem, máme na programe 120, 130 bodov, meníme si tu program, skracujeme si obedňajšie prestávky o hodinu, rokujeme do pol ôsmej večer, od rána do večera, a o veci, ktorá bude platiť o štyri roky. No čo ste sa zbláznili? Veď to treba stiahnuť z rokovania, veď to máme čas o tri a pol roka, keď bude po voľbách. Môžete dokonca aj v skrátenom konaní. Ale my tu teraz ako riešime dôležité veci, vážne zákony neprídu na program. Veď zo schôdze na schôdzu ako snehovú guľu valíme pred sebou zákony, na ktoré nie je čas, ktoré sa vám nepozdávajú, tak dokonca vyradíte z rokovania. Zhodou okolností aj ten návrh, že jeden plat musí poslancovi Národnej rade stačiť. A vy tu predkladáte návrh, ktorý bude účinný o štyri roky?
Čiže môj procedurálny návrh je, aby sme tento návrh, aby ho predkladateľ Robert Fico stiahol z rokovania. Aby s ním prišiel vtedy, keď to bude aktuálne. Možno pred nejakými ďalšími voľbami, lebo prišiel s ním pred komunálnymi voľbami. On totiž nevedel, ako sa budú správať jeho voliči. Ale teraz už vie, že väčšina jeho voličov to ignorovala, ako keby im to nevadilo. Čiže už vie, ako to berú tí voliči. Čiže už tento zákon nepotrebuje. Takže preto navrhujem procedurálny návrh, aby bol stiahnutý z rokovania.
Pozrite, mohol by som už skončiť, ale nedá mi to ešte. A nebudem teraz hovoriť o vás, primátoroch a starostoch, o ktorých som hovoril vtedy, keď som to považoval za vhodné. Keď ste napríklad sa podpísali pod návrh, že zmrazovať platy ústavným činiteľom, a zmrazili ste ho, ja neviem, vtedy ministrovi Čaplovičovi, ktorý mal od vás oveľa nižší plat, hoci bol minister vlády, alebo Maďaričovi a ďalším, ale aj podpredsedovi Vážnemu, proste im ste zmrazovali vy, čo ste mali podľa môjho názoru nadpriemerné príjmy z verejných zdrojov. A keďže som to už vtedy hovoril, ako to bolo, nechcem sa teraz opakovať. Ale o jednom prípade sa predsa len zmienim. A to som si chystal na Roberta Fica, a keďže už som si to večer včera pripravil, tak dovoľte, aby som sa vám zdôveril so svojimi poznámkami.
Tu vzadu sedí, teraz tu nesedí, pán poslanec Vladimír Faič. Poslanec Vladimír Faič je poslanec, ktorého nemáte možnosť poznať z tohoto miesta. Ja si nespomínam, že by v tomto volebnom období odtiaľto preriekol jednu vetu. Ale tento pán Vladimír Faič je okrem toho, že je poslanec Národnej rady, tak má dohodu o pracovnej činnosti s Úradom vlády. On je poradca premiéra. Predstavte si, Vladimír Faič je poradca premiéra. Neviem, v čom mu radí, teda keby tu vystupoval, vedeli by sme, čo sú jeho silné stránky, či sa venuje zahraničnej politike, bezpečnostnej, sociálnej alebo inej, proste neviem, neviem. Ale z výpisu, ktorý máte v Národnej rade, alebo teda údaje, ktoré sú tu, tak sa dozviete, že tento Vladimír Faič ako poradca zarába viac ako poslanec Národnej rady. Zaokrúhlim na desiatky eur, je to 25-tisíc eur, 25-tisíc eur. Má teda spolu s poslaneckým platom vyšší plat ako ten, komu radí, ako predseda vlády Robert Fico. Prosím vás, je to normálne? Za to, že mu nosí tašku, za to, že mu nosí tašku, má vyšší príjem ako Robert Fico. Podľa môjho názoru, podľa môjho názoru tento pán sa s Robertom Ficom alebo delí o ten svoj plat, ktorý dostáva, alebo tú odmenu, lebo má dohodu o pracovnej činnosti. Lebo neviem inak, naozaj neviem, začo, prečo. A považujem to za škandál a nehoráznosť.
To ako keby naša kolegyňa Janka Šípošová, predstavte si, ona kým nebola poslankyňa, tak myslím že bola poradkyňa podpredsedníčky Jurinovej, ak sa nemýlim. Áno, lebo sú také miesta proste kolonkové, voľné, ústavný činiteľ na nejakej pozícii môže využívať, lebo je to potrebné, naozaj nemôže všetko vedieť. Ale Janka Šípošová sa dostala do Národnej rady, postúpila za uvoľnené miesto europoslanca. Ale ja si nemyslím, teda neskúmal som to, ale neverím tomu, že Janka Šípošová okrem poslankyne Národnej rady zároveň robí platenú poradkyňu podpredsedníčke Národnej rady. Proste to by som považoval za škandál, za nehoráznosť.
Lebo keby Robert Fico na miesto poradcu zamestnal niekoho, kto je zo SMER-u a nemá prácu a je šikovný alebo z akademickej, odbornej a rôznej obce, alebo niekoho z Topoľčian, alebo dokonca by som ešte, nepatrí sa to, ale keby to bol aj niekto, ako to robil Jahnátek, že z rodiny, tak ešte je to stále menej. Ale pán Vladimír Faič proste, aby mal dohodu s Úradom vlády, poslanec Národnej rady? Čo sú toto za spôsoby? Veď to je rakovina s metastázami, naozaj, to je rakovina s metastázami. A vy máte svojich voličov, nie našich voličov, vy máte svojich voličov za hlupákov. A podľa môjho názoru nie sú hlupáci, oni to len nevedia. Lebo keby to vedeli, tak im to nebude jedno. Proste Robert Fico blufuje. Robert Fico sa hrá na sociálne cítiaceho človeka. Robert Fico je podvodník, podvodník v tejto veci, v tejto jednej veci. Osvojil si návrh, ktorým chcel oklamať voličov. A to, čo tu dal do parlamentu, to je podfuk, to je obyčajný podfuk. Mňa dokonca napadlo v tejto chvíli, naozaj to som sa nikdy tým tak nezaoberal, nezamýšľal na tým, že v podstate keď takto poslanec Národnej rady, akože zarába na štáte, tak podľa môjho názoru to je poškodzovanie štátu. To dokonca je zneužívanie verejnej funkcie. To, kto tu je odborník na trestné právo, tak možnože existuje aj taký paragraf, aby sme sa tým zaoberali. Alebo pouvažujem, či to nie je tak isto aj mandátový výbor. A to sa nebavíme o 12 eurách vianočného príspevku, ktorý ste zvyšovali, ani o zvyšovaní minimálnej mzdy o 30 eur. Ani sa nebavíme o odpustení niekoľkých eur pri zdravotných odvodoch, ani o súbehu sociálnej dávky s minimálnou mzdou. Bavíme sa o tom, že pán poslanec Faič popri poslaneckom plate poberá odmenu z Úradu vlády vyššiu, ako je poslanecký plat.
Takže môj procedurálny návrh, aby ste stiahli z rokovania tento návrh, platí. Lebo navrhovať návrh, ktorý má platiť od roku 2018, myslím si, že to je luxus, keďže hrozí, že bude veľa návrhov, ktoré neprerokujeme práve preto, lebo máme málo času.
Ďakujem za vašu pozornosť.
Autorizovaný