48. schôdza

10.3.2015 - 18.3.2015
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

24.3.2015 o 18:04 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

17:51

Daniel Lipšic
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Cieľom návrhu zákona je zaviesť do právneho poriadku povinnosť označovať každé spotrebiteľské balenie alkoholického nápoja varovným označením o škodlivosti pitia alkoholu u tehotných žien s možným negatívnym dopadom na zdravie ešte nenarodeného dieťaťa.
Na Slovensku prichádza na svet každý rok približne 250 detí s fetálnym alkoholovým syndrómom a na rozdiel od iných postihnutí fetálnemu alkoholovému syndrómu sa dá úplne predísť, ak žena počas tehotenstva vôbec nepije alkohol.
Vo svete čoraz viac odborníkov apeluje na ženy, aby sa počas celého tehotenstva vyhýbali aj tomu najmenšiemu množstvu alkoholu. Bezpečná hranica totiž tu neexistuje. Kým u niektorej ženy sa pitie alkoholu na bábätku vôbec neprejaví, u ďalšej môžu už aj dva poháre vína či piva zanechať trvalé poškodenie dieťaťa. Aj keď len 20 % detí postihnutých týmto syndrómom má aj fyziognomické zmeny (dlhá plocha horná pera, zástrčkový nos, krátke očné štrbiny), všetky deti postihnuté fetálnym alkoholovým syndrómom majú nezvratne poškodený mozog. Podľa stupňa postihnutia vedú následky tohto poškodenia od poruchy pozornosti, pamäti a spánku až po mentálnu retardáciu. Jeho sprievodnými javmi sú aj poruchy správania, jedenia, citová labilita, poruchy učenia, čo podľa zistení v neskoršom veku vedie u týchto ľudí k vysokému percentu drogovo závislých, delikventov či násilníkov.
Cieľom návrhu je to, aby sa Slovensko po vzore v iných krajinách zaradilo k štátom, ktoré upozorňujú spoločnosť na to, že aj zanedbateľné pitie alkoholu v tehotenstve môže mať na zdravie dieťaťa katastrofálne následky. Keďže spolu s Downovým syndrómom ide o najčastejšie postihnutie, s ktorým sa rodia deti, pitie alkoholu tehotnými ženami by nemalo byť v našej spoločnosti bagatelizované.
Ja by som zdôraznil skutočnosť, že návrh zákona nič nezakazuje, neprikazuje, ale v princípe ukladá povinnosť uvádzať na spotrebiteľskom balení alkoholického nápoja varovné označenie, ktoré pozostáva z textu alebo piktogramu uvedenom v prílohe, pričom zákon určuje umiestnenie, podobu, veľkosť a ďalšie náležitosti varovného označenia. Ten piktogram je, samozrejme, obsiahnutý v návrhu, vyzerá približne takto. (Ukázanie listu papiera formátu A4.) Čiže v princípe len zvyšuje informovanosť o potenciálnych rizikových následkoch pitia alkoholu v tehotenstve. Samozrejme, každý je slobodný, dospelí ľudia sú slobodní a rozhodujú sa zodpovedne, alebo menej zodpovedne, ale mali by mať adekvátne množstvo informácií.
Táto novela zákona určite neublíži ani nášmu priemyslu, ktorý teda produkuje alkohol, pretože náklady na balenia budú rovnaké, len tam bude o jeden piktogram navyše.
A keďže je tam pomerne dlhá legisvakančná lehota, až od 1. 1. 2017, čiže rok a pol dopredu alebo dva roky dopredu, tak bude mať adekvátnu možnosť obchod a potravinársky priemysel sa tomuto prispôsobiť.
A myslím si, že je dôležité, aj v tejto možno oblasti, ktorá síce netrápi úplne celú spoločnosť, ale aby sme urobili malý krôčik k tomu, aby sme o niečo málo znížili riziko narodenia detí s mentálnym postihnutím.
Ďakujem veľmi pekne, pani predsedajúca.
Skryt prepis

24.3.2015 o 17:51 hod.

JUDr. LL.M.

Daniel Lipšic

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

17:51

Štefan Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážená pani podpredsedníčka, vážené kolegyne, kolegovia, v súlade s § 80 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku som bol určený Výborom Národnej rady pre zdravotníctvo za spravodajcu k návrhu uvedeného zákona (tlač 1444). Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia uvedeného návrhu je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona prerokovali výbory do 30. apríla 2015 a gestorský výbor do 4. mája 2015.
Pani predsedajúca, skončil som, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis

24.3.2015 o 17:51 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 17:51

Štefan Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ja len krátko sa vyjadrím, chcem pochváliť tento návrh zákona. Je veľmi dobrý. Naozaj veľakrát dneska možno aj sú mladé mamičky, ktoré sa správajú, žiaľ, musím povedať, nezodpovedne. A možno práve na tom alkohole keď by bol ten piktogram proste, ktorý varuje takú tehotnú matku, aby podľa možnosti sa vyvarovala pitiu toho alkoholu počas tehotenstva, bolo by to dobré.
Říčan vo svojej knihe Cesta životem (Tak napísal tú celú takú ontogenézu človeka od prenatálneho obdobia po prirodzenú smrť, teda od počatia po smrť.), tak hovorí, že v prenatálnom období maternica (uterus), to nie je čosi nepreklenuteľné, hej, to sú aj tie vonkajšie jednak však tie fyzikálne podnety, ale to sú aj podnety také, ktoré teda matka prijíma. A to je napríklad trebárs ten alkohol alebo aj cigarety. On v tom svojom výskume, ktorý robil, tak mal tie vzorky tých tehotných matiek a trebárs to dieťa bolo ešte teda v tom prenatálnom období a skúmali tie jeho reakcie, tie psychologické, trebárs pri fajčení dieťa sa dusilo, ak púšťali agresívnu hudbu, dieťa bolo veľmi nekľudné, veľmi nepokojné v lone matky, respektíve keď robili experiment, dieťa dokonca dokázalo reagovať na podnety, záblesky svetla. To je napríklad, keby zvárač zváral a bola tam tehotná matka, tak myslíme si, že tá brušná dutina, hej, a maternica tej matky je nepreklenuteľná. Toto sú všetko negatívne veci, ktoré vplývajú na vývoj dieťaťa. On hovorí, že pri tom nezodpovednom správaní sa takejto matky, že nemôže sa, parafrázujem, matka správať k ešte nenarodenému dieťaťu ako k nejakému kusu mäsa, to nie je kus mäsa, to je novopočatý život a zaslúžia si rovnako jednak však aj tá matka, aj to dieťa tú úctu a rešpekt. Ale veľakrát v tejto našej spoločnosti to považujeme za nič, lebo možno to ten novopočatý život do veku troch mesiacov ako keby ani nebol človek. No veď sa tak nenarodí kôň ani pes, ale stále je to dieťa. Narážam teraz na tie potraty, o ktorých hovoríme, že však to je len nejaký zhluk buniek. Nie je tomu tak, hej. Tam nervový systém je vybudovaný, takisto bije srdiečko, je to maličký plod vo veku troch mesiacov, asi taký, ktorý človek tak do dlane chytí a má vyvinuté ruky, nohy, hlavu, všetko, je to človek.
Myslím si, že takáto ochrana tých tehotných matiek tuná pri konkrétnom tomto návrhu zákona je jednou ochranou z celej plejády tých problémov, ktoré sú tuná, ale ten alkohol je ten, ktorý môže naozaj degeneratívne pôsobiť na vývoj plodu a poškodiť do značnej miery to dieťatko. Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

24.3.2015 o 17:51 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:55

Viliam Novotný
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja chcem poďakovať pánovi spravodajcovi, že vystúpil v rozprave, lebo potom viem zareagovať faktickou poznámkou, možno na vystúpenie toho toľko až nemám.
To, čo by som chcel povedať, je, že naozaj aj ja považujem tento návrh zákona za správne a, samozrejme, ho podporím.
Možno moja taká ďalšia poznámka k tomu je, že práve ostatný piatok sme na výbore pre zdravotníctvo hostili, respektíve privítali eurokomisára pre zdravie a bezpečnosť potravín a rozprávali sme o rôznych témach, aj o ochrane európskeho obyvateľstva, obyvateľstva Európskej únie pred nežiaducim vplyvom fajčenia, alkoholu, návykových, drogových látok, ale aj obezity, prejedania sa fast foodom. A musím povedať, že keď sme potom ďalej rozprávali o rôznych smerniciach, nariadeniach a spoločnej stratégii Európskej únie, čo sa týka ochrany nefajčiarov, kde musím povedať, že slovenská legislatíva je už pomerne ďaleko a z funkčného obdobia na funkčné obdobie sprísňujeme opatrenia na ochranu nefajčiarov, ale aj upozornenia a osvetu pre tých ľudí, ktorí fajčia, že je to naozaj škodlivé pre ich organizmus, tak napríklad čo sa týka alkoholizmu aj v celej Európskej únii, samozrejme, ináč je to v severských krajinách, ale napríklad na Slovensku sme pomerne celkom benevolentní a je to taká spoločensky tolerovaná droga, no na krabičke cigariet nájdete upozornenie, že to škodí vášmu zdraviu, ale na fľaške alkohole v obchode nenájdete žiadne upozornenie, tak možno toto je taká prvá lastovička, s ktorou prichádza pán kolega Lipšic, ale veľmi dobre a správne s ňou prichádza. A chcem povedať, že je to v súlade aj s tým, o čo sa Európska únia snaží a bude usilovať v najbližšom období a v najbližších rokoch. Takže ja to podporím, samozrejme. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.3.2015 o 17:55 hod.

MUDr.

Viliam Novotný

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:57

Ján Mičovský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Oceňujem, Štefan, že si ocenil tento návrh. Ja sa tiež pridávam k tomu.
Mne sa tam páči, že je tam ten piktogram. A nejako mi to pripomenulo nedávny štatistický výskum, že tam, kde sa používajú piktogramy, a tobôž keď sú to možno piktogramy, ktoré sú doplnené aj nejakými konkrétnymi obrázkami, čo všetko to môže spôsobiť, v tomto prípade tá štatistika sa týkala fajčenia, tak to má veľmi vysoký účinok. Takže možno aj v tomto prípade nielenže to treba podporiť, ale možnože aj v ďalšom slede rozšíriť o to, že by nezaškodilo, ak navrhovateľ píše, že tam dochádza k nejakým fyziognomickým zmenám, keby sa možno kvôli väčšej pôsobivosti tohto upozornenia, ktoré zrejme istá časť žien naozaj potrebuje, a napokon osvety nikdy nie je dosť, ten piktogram štandardný doplnil aj možnými zmenami, ktoré je možné pri nedodržaní tej abstinencie spôsobiť nenarodenému dieťaťu. Totižto pohľady na to, čo fajčenie dokáže spôsobiť, sú údajne tak pôsobivé, že sa znižuje fajčenie v krajinách, ktoré to používajú, myslím, že medzi ne patrí Austrália, nie som si istý, veľmi štatisticky významným spôsobom. Takže aj v tomto prípade by nezaškodilo, keby sme možno k peknému piktogramu priložili aj menej pekný obrázok toho, čo môže mamička dieťaťu pri takomto postupe, že by teda počas tehotenstva pila alkoholické nápoje, spôsobiť.
Takže ja to podporím, mne sa to páči.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.3.2015 o 17:57 hod.

Ing. CSc.

Ján Mičovský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:58

Štefan Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Myslím, že je taký zjavne veľmi výstižný ten piktogram, tehotná mladá mamička, hej, takto škrtnuté krížom (Ukázanie listu papiera formátu .) Samozrejme, mohli by to byť aj tým sprievodným slovom, len už väčšina ľudí je taká pohodlná, mnohé veci si neprečítame na tých etiketách. A toto keď bude také označenie tým obrázkom, tak bude to veľmi také výstižné a bude to mať vypovedaciu hodnotu.
Ku kolegovi Vilovi Novotnému. Áno, tie potraviny aj tá obezita sú veľkým problémom. Je to jednak nezdravý spôsob tej životosprávy a tie potraviny. My konzumujeme nadmerné množstvo potravín a navyše konzumujeme potraviny také, ktoré by sme ani vôbec nepotrebovali konzumovať. A to je presne ako pri tom poháriku. Tá mamička s cigaretou sedí pred televízorom a napcháva sa čipsami napríklad, hej. A to ide ruka v ruke.
Samozrejme, drogy sú negatívnym faktorom, v tej rozprave som to nespomenul, ale tebe ako lekárovi však to nemusím pripomínať, to je samozrejmá vec, že aj tá droga negatívne a stresujúco priam pôsobí na to dieťatko.
Ten výskum prenatálneho obdobia v súčasnej dobe je veľmi zaujímavý. Spomenúť tie výskumy, nebudem mať na to čas, v tej rozprave som to nespomenul, ale tie reakcie detí jednoducho bez pochyby tuná sú. Tá technika ide dopredu a v podstate to prežívanie, psychológia preniká aj do prežívania ešte nenarodeného, ale počatého dieťaťa.
K tým potravinám. Nedá mi, aby som nespomenul, to sú tie geneticky modifikované osivá a možno dorábané práve potraviny, ktoré sú z geneticky modifikovaných osív, to je čosi veľmi tiež nezdravé a spôsobuje zvýšený výskyt rakoviny. Toto by sme mali tiež... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.3.2015 o 17:58 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

18:01

Daniel Lipšic
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ja len veľmi stručne som sa chcel poďakovať kolegom, ktorí vystúpili či v rámci rozpravy alebo faktických poznámok. Ono je pravdou, že keď si pozriete porovnanie varovaní aj pre tehotné ženy vo vzťahu k cigaretám, tak tam to je. Dokonca asi to je aj na tonicu. Vždy to tam bolo. Ale pri alkohole to nie je, čo je dosť absurdné, že tonic to varovanie má, lebo tam je chinín a odjakživa ho má. Teraz ja nie som nepriateľ alkoholu, ja mám rád víno, ale problém je, že pokiaľ v tomto štádiu, teda pri tehotenstve alkohol potenciálne spôsobuje tak závažné ochorenia smerujúce až k mentálnej retardácii, tak si myslím, že tehotné ženy majú právo byť o tom informované. Ak sa človek chce rozhodovať za seba a za svoje dieťa, fajn, ale mal by mať informácie adekvátne, ktoré mu umožnia urobiť rozumné rozhodnutie, rozumné rozhodnutie.
Asi ten argument nezaznie, asi len proste o tom rozhodne, proste neviem, ako to nazvať, hlasovacia mašinéria, ale priznám sa, že by ma strašne zaujímalo, prečo poslanci vládnej strany tento návrh nepodporia, vecne. To by ma strašne zaujímalo, lebo jedna z možností je, že to proste poškodí alkoholický priemysel. Fajn, aj to je inak legitímny argument, zaujímavý, poďme sa o ňom baviť. Podľa mňa teda to tak nie je. Že by to malo za následok nižšiu konzumáciu borovičky, keby tehotné ženy nepili v tehotenstve, fajn, to je zaujímavý argument. Ale čo mňa fascinuje, je, že návrhy, ktoré sú nesporne vecné, ktoré asi každý podporí, tak neprejdú len z dôvodov prestíže vládnej strany v parlamente, a teda prestíže pomerne hlúpej, že nemôže prejsť žiaden návrh opozície. Ak vieme pomôcť konkrétnym ľuďom v konkrétnych situáciách a nič to nestojí, nič to nestojí, pričom pomáhame nie politicky a stranícky, tak som nikdy nechápal tento postoj hore alebo dole podľa toho, či návrh je podaný z jednej alebo z druhej strany, nie podľa toho, či je dobrý alebo zlý. A obávam sa, že aj tento návrh takýmto spôsobom skončí.
A chcem povedať, že ak do hlasovania o jedenástej za mnou príde a povie, aby som ho stiahol a podal ho nabudúce, niektorý z kolegov zo strany SMER, ja ho stiahnem. Je to môj verejný prísľub. Je to môj verejný prísľub. Ja nemám autorské právo na žiaden návrh zákona. To je dobrá vec. Ja som ochotný to urobiť preto, aby taký zákon prešiel.
Skryt prepis

24.3.2015 o 18:01 hod.

JUDr. LL.M.

Daniel Lipšic

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

18:04

Štefan Kuffa
Skontrolovaný text
Ja len kratučko sa vyjadrím, aby pán kolega nezostal taký osamotený, tak ja vyzývam tiež celé plénum, ctenú Národnú radu, nás kolegov, aby sme pri hlasovaní (a to už len zajtra) podporili tento návrh zákona, je dobrý, ide jednak o tie matky, ale aj budúcu generáciu našej krajiny. Ďakujem.
Skryt prepis

24.3.2015 o 18:04 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

18:05

Daniel Lipšic
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážená pani predsedajúca, milé kolegyne, vážení kolegovia, tento návrh tu nie je prvýkrát, už je tu druhýkrát a jeho cieľom je ustanoviť čas, termín konania referenda v prípade, že to bude iniciované skupinou občanov, alebo petičnou akciou, alebo parlamentom.
Posledné referendum, ktoré sme na Slovensku mali pred viac ako mesiacom, spôsobilo mnoho vášní a vyvolalo veľkú polemiku, či referendum má zmysel, keď že sa vyžaduje na jeho platnosť také vysoké kvórum, veľa stojí a reálne sa v ňom o ničom nerozhodne.
Tento návrh je motivovaný úpravami v mnohých iných krajinách, ktoré to riešia pomerne podľa mňa jednoducho a elegantne. To znamená, spájajú termín referenda s termínom konania parlamentných volieb, obligatórne. To znamená, sú štyri roky na to, aby rôzne občianske iniciatívy zbierali petíciu na vyhlásenie referenda, čo nie je, samozrejme, ľahké pri našej ústavnej úprave, keď je potrebné zozbierať 350-tisíc podpisov, to nie je ľahké, a potom sa rozhodne o referendových otázkach počas parlamentných volieb. Dokonca je možné potom zmeniť zákonnú úpravu tak, aby to bolo v jednej volebnej miestnosti, pri jednej komisii, čo by znamenalo v princípe dve veci, po prvé, by bola zabezpečená vysoká účasť, pretože v parlamentných voľbách sa účasť pohybuje od 50 do 60 %, a, po druhé, by to v princípe nič nestálo, by to stálo maximálne ten jeden papier, ktorý by bol navyše vo volebnej miestnosti.
Otázka teda znie, že ak o referende veľa hovoríme, či chceme zľahčovať ľuďom možnosť rozhodovania v tejto forme demokracie alebo im ju sťažovať. Ak to chceme zľahčovať, tak to spojme, tým znížime náklady na minimum, bude vysoká účasť, nebude treba riešiť to, či znižovať kvórum alebo aké má byť kvórum, účasť bude vysoká. Teda otázka len znie, či chceme alebo nechceme ľuďom umožniť rozhodovať.
Ja v tomto verím ľuďom. Niežeby sa ľudia rozhodli vždy najlepšie, ale demokracia je systém vybudovaný na dôvere v ľudí a tom, že väčšina po nejakej diskusii rozhodne. Pritom môže následne rozhodnutie svoje zmeniť, aj to sa stáva, keď sa urobí chyba, aj sa to stalo veľakrát, aj v histórii, aj u nás, ale myslím si, že by sme nemali si robiť monopol na rozhodovanie len v parlamente.
A som presvedčený, že by to inštitút referenda sfunkčnilo. U nás je, žiaľ, kvôli tomu, že boli referendá okrem jedného všetky neplatné, pomerne sprofanovaný.
A je to veľmi jednoduché riešenie, veľmi jednoduché a podľa mojej mienky najmenej kontroverzné, a preto by som vás chcel požiadať, aby ste návrh novely ústavy v tejto podobe podporili.
Ďakujem, pani predsedajúca.
Skryt prepis

24.3.2015 o 18:05 hod.

JUDr. LL.M.

Daniel Lipšic

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 18:08

Edita Pfundtner
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, vážené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte, aby som v zmysle ustanovenia § 73 ods. 1 rokovacieho poriadku vystúpila v prvom čítaní ako spravodajkyňa určená ústavnoprávnym výborom k uvedenému návrhu ústavného zákona.
Predmetný návrh ústavného zákona spĺňa z formálnoprávnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov.
Predseda Národnej rady vo svojom rozhodnutí navrhol, aby uvedený návrh ústavného zákona prerokoval ústavnoprávny výbor a výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Ako gestorský navrhol ústavnoprávny výbor s tým, aby výbory prerokovali návrh ústavného zákona do 30. apríla 2015 a gestorský výbor do 4. mája 2015. Zo znenia uvedeného návrhu ústavného zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Ako spravodajkyňa určená navrhnutým gestorským výborom odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh ústavného zákona prerokuje v druhom čítaní.
Odporúčam zároveň návrh ústavného zákona prideliť výborom vrátane určenia gestorského výboru a lehoty na prerokovanie návrhu ústavného zákona vo výboroch v zmysle uvedeného rozhodnutia predsedu Národnej rady.
Vážená pani predsedajúca, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

24.3.2015 o 18:08 hod.

Mgr.

Edita Pfundtner

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video