Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.2.2016 o 0:42 hod.

MUDr.

Viliam Novotný

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.2.2016 0:42 - 0:44 hod.

Viliam Novotný Zobrazit prepis
Ja to v týchto dňoch veľmi často rozprávam aj zdravotníkom, ale aj pacientom, lebo, viete, ťažké je vysvetľovať pacientovi, prečo žije v takej čudnej krajine, ktorý ráno si potrebuje niečo vybaviť u mobilného operátora, vojde do jednej peknej predajni, kde ho príjemný usmiaty predavač obslúži pri laptope, pri počítači, pričom ten pacient si sadne na peknú stoličku. Dokonca mu tam ponúknu aj kávu. Potom si ide vybaviť niečo so svojím účtom do banky a tam to vyzerá úplne rovnako. Po ceste sa zastaví v hypermarkete, ktorý vyzerá takisto veľmi moderne, úhľadne a čisto. A potom zájde do nemocnice, óh, a zrazu je v sedemdesiatom šiestom. Čo sa stalo v našich nemocniciach? Kde sú tie peniaze? Prečo sa tie nemocnice nemodernizujú? Prečo Česi dokážu modernizovať nemocnice? Maďari dokážu modernizovať nemocnice, pričom nedávajú z hrubého domáceho produktu väčšie percento na to. Porovnateľne je to dokonca u Maďarov menej ako u Slovákov. Neuveriteľne sa tuneluje a kradne v slovenskom zdravotníctve.Viete, vy hovoríte o záchodovom papieri a príbore. Áno, sú to symboly, ale ako vyzerajú toalety v našich nemocniciach, po koľkýchže ležia pacienti na niektorých izbách? Choďte sa pozrieť do Dérerovej nemocnice na to, ako vyzerá neurochirurgická klinika. Už dávno mala tam byť zavretá. Kde sú bezbariérové prístupy pre pacientov? Ako tam vyzerajú naše sprchy? Tam nekúpili také dobré sifóny ako v školstve. Takto vyzerá slovenské zdravotníctvo. Len cétečká kupujeme trikrát drahšie, ako stoja v Čechách, s odôvodnením, že pacienti u nás si zaslúžia to najlepšie „akože“.
A na záver možno skončím už len tak nadľahčene. Predtým sa hovorilo, že keď idete do nemocnice, musíte si zobrať pyžamo, papuče, župan, záchodový papier, vlastné lieky a príbor. A dnes ešte dodávam, že, prosím, v Prešove, Žiline a Trnave si tam nezabudnite zobrať vlastnú zdravotnú sestru. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.2.2016 0:21 - 0:23 hod.

Viliam Novotný Zobrazit prepis
Chcem sa poďakovať pánovi poslancovi Hlinovi. Chcem sa mu poďakovať za to, aký hold a úctu prejavil zdravotným sestrám, ktoré mali tú odvahu a svoj boj viedli do úplného konca. A skutočne aj keď to neviem možno povedať tak pejoratívne a tak jasne a tak zrozumiteľne, ako to povedal on, by som rád podčiarkol tú skutočnosť, že aj učitelia, ktorí protestujú, sú prevažne ženy, sú to prevažne ženy učiteľky, ktoré protestujú a ktoré stáli na námestiach. A niekedy by sme možno my chlapi mali naozaj tú odvahu, ktorú majú naše ženy, obdivovať a možno niekedy aj napodobniť.Ale keď už hovoríme o tých sestrách, možno dnes o tom rozmýšľam od rána a napíšem asi aj taký blok. Určite sa pamätáte na ten americký film Tristo. Bol o tých Sparťanoch, ktorí sa postavili Peržanom. Aj keď ich bolo len tristo, dodnes o nich vieme. Tých sestričiek je päťsto. A možno práve na tejto kauze vlády Roberta Fica sa začne otáčať slovenské zdravotníctvo. Asi som naivný, ja už tak zomriem, to nevadí, ale verím tomu, že vždy musí prísť nejaký okamih, keď sa začnú veci meniť, meniť k lepšiemu. A možno táto odvaha týchto päťsto žien, prevažne žien, je tam aj niekoľko chlapov, však nie je to len o ženách, ale sú to prevažne ženy, lebo sestra je ženské povolanie na Slovensku, začne meniť názor verejnej mienky. Odvaha, s ktorou do toho išli, a odvaha, s ktorou v tom vytrvávajú, nie je len nasledovaniahodná a obdivuhodná, ale je aj určitým zrkadlom toho, aká je slovenská spoločnosť, ale neviem to zďaleka tak pekne povedať, ako to vie pán poslanec Hlina. Naozaj keď už naše ženy musia vyjsť do ulíc, aby nás upozornili na... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.2.2016 0:04 - 0:06 hod.

Viliam Novotný Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ďakujem obom pánom poslancom, ktorí na mňa reagovali.Ja len veľmi krátko odpoviem pánovi poslancovi Zajacovi, ktorý sa teda dožadoval odpovedí na veľmi legitímne otázky položené ministrovi Čislákovi a predsedovi zdravotníckeho výboru Rašimu, o to viac, že obidvaja naozaj nabehli do prešovskej nemocnice riešiť a zachraňovať situáciu a poľutovať tam tie sestričky, ktoré sú obeťou nejakého sprisahania a nejakých politických intríg a sú zneužité, lebo veď ako normálna taká sestrička nemôže len tak dať výpoveď, to je predsa v sociálnodemokratickej krajine nepredstaviteľné. Ale chcel by som povedať len toľko, že neodpovedali na tie otázky z jednoduchého dôvodu, lebo nemôžu povedať, aký majú tu plán. A ako teraz pozerám zľava, sprava, zhora alebo zdola, vždy mi to vychádza tak, že ten plán je trojbodový, do 5. marca vydržať, nejako to zadupať pod koberec, ututlať, tváriť sa, že všetko je v poriadku napriek tomu, že nič nie je poriadku v nemocniciach ani v Prešove, ani v Žiline, ani v Trnave, medzitým vyhladovať tie sestry, nech už sú nervózne, veď aj by sa niektoré možno vrátili späť, aj chcú pracovať, aj nevedia, či už odtiaľ majú odísť alebo nemajú odísť, pričom tretím bodom je, že potom po 5. marci ich potichučky prijmú naspäť so spoliehaním sa, že však ony tam pribehnú. Môže v tom byť jeden malý háčik, že tam potom nepribehnú, že jednoducho už tu nebudú alebo odídu k iným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ale no bude už po 5. marci, to už tak pána ministra Čisláka netrápi.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 11.2.2016 23:26 - 0:00 hod.

Viliam Novotný Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážený pán navrhovateľ, vážený pán spravodajca, dámy a páni, milé sestričky na balkóne, keď ešte vládzete a sledujete túto rozpravu, budem sa snažiť byť veľmi vecný vo svojom vystúpení a možno sa pokúsim odpovedať na veľmi legitímne otázky môjho kolegu pána poslanca Zajaca, pána potenciálneho pacienta slovenského zdravotníctva, ktorý kládol pánovi ministrovi Čislákovi aj pánovi predsedovi zdravotníckeho výboru Rašimu dve jednoduché otázky. Z nich bola tá prvá otázka, ako je v skutočnosti zabezpečená zdravotná starostlivosť v nemocniciach, odkiaľ odišlo 540 sestier, a tá druhá otázka, ako naložia s verejným prísľubom pána predsedu vlády, resp. ako idú vyriešiť túto situáciu, keď ešte stále 500 zdravotných sestier je mimo nemocníc, ktoré v nich pracovali predtým. Takže ak budem trošku vecný a budem hovoriť veľa čísiel, veľmi sa ospravedlňujem, ale táto mimoriadna schôdza nie je ani o DRG, táto mimoriadna schôdza nie je ani eHealthe, dokonca táto mimoriadna schôdza nie je ani o vymyslených úspechoch ministra Čisláka a jeho slávnej predchodkyni pani ministerky Zvolenskej, táto mimoriadna schôdza, tento bod programu schôdze je o tých sestričkách, je o situácii, ktorá nastala v nemocniciach po hromadnom odchode zdravotných sestier z nich.
Takže faktograficky. K 1. februáru odišlo 540 zdravotných sestier prevažne z niektorých štátnych nemocníc, čo je pre chod týchto nemocníc o to komplikovanejšie. Treba povedať, že dva mesiace predtým podali svoje výpovede a dva mesiace im plynuli výpovedné lehoty. To len pre poriadok hovorím preto, ak by sme náhodou mali pocit, že zaskočili riaditeľov nemocníc alebo zaskočili pána ministra Čisláka. Pán minister Čislák veľmi dobre vedel, že plynú výpovedné lehoty päťsto štyridsiatim. K 1. februáru teda došlo k ich hromadnému odchodu. A najviac to postihlo štátne nemocnice v Prešove, Žiline a Trnave. Podotýkam, že sa jedná o významné fakultné nemocnice, ktoré na Slovensku máme. Aká je teda aktuálna situácia s tými sestrami k dnešnému dňu, 11. februáru.? Z Prešova ich odišlo 304 sestier, tam ich prijali podľa informácií riaditeľa nemocnice 110 nových, vypomáha 7 vojenských sestier, stále ich chýba 187. Zo Žiliny ich odišlo 175, tam sa ich vrátilo 43, 42 nových ich prijali do nemocnice, stále ich chýba 80. Z Trnavy ich odišlo 53 sestier, tam ich prijali 10, stále ich chýba 43. V týchto troch štátnych nemocniciach je situácia, čo sa týka toho hromadného odchodu, najdramatickejšia. Rád by som povedal, že takto odtiaľ odišlo 540 skúsených kvalifikovaných sestier.
Dnes nežijeme na Slovensku v období 2. svetovej vojny, kde každý, kto si umyl ruky a udržal obväz, mohol ošetrovať. Dnes žijeme v dobe, kde zdravotné sestry majú vysokoškolské vzdelanie a na prácu, ktorú vykonávajú, potrebujú mať špecializáciu, presne rovnako ako je to u lekárov. Ja mám atestáciu z chirurgie, preto by som si nemohol dovoliť zajtra zaskočiť na kardiológii a ordinovať tam lieky. Takisto sestra, ktorá má špecializáciu na intenzívnu medicínu, nemôže ísť zajtra inštrumentovať na očnú sálu, ale platí to aj naopak, sestrička z kožného nemôže zaskočiť na jednotke intenzívnej starostlivosti, na kardiochirurgii. To hovorím len preto, aby sme rozumeli, o čom hovoríme, keď hovoríme o kvalifikovaných zdravotných sestrách, pretože tí riaditelia v diskusii o tom, či tie sestry spĺňajú tie isté kvalifikačné predpoklady, už hovorili o iných dôležitých súvislostiach, ktoré v nemocnici majú. To znamená, neplatí ani to, čo sa týka tých sestier, že kus zdravotnej sestry je kus zdravotnej sestry a voľne sa dajú zdravotné sestry nahradiť.
Druhá a ďalšia dôležitá informácia v súvislosti s kvalifikačnými predpokladmi zdravotných sestier, ktoré odišli, je, že odišli z kľúčových oddelení pre chod nemocnice. Odišli z oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny, ARO ako sme to predtým volali, z jednotiek intenzívnej starostlivosti, významných oddelení, z chirurgických oddelení, z novorodeneckých oddelení a odišli inštrumentárne sestry, teda tie, ktoré inštrumentujú chirurgom pri operačných výkonoch. Nemocnice v Prešove, Žiline a Trnave sa po hromadnom odchode takého množstva tých sestier dostali do kritickej, mimoriadnej situácie. Niekto iný čokoľvek vám o tom povie, zavádza. Nielenže sa do nej dostali 1. februára, sú v tejto kritickej situácii stále. Preto som inicioval, a chcem sa poďakovať aj svojim kolegom z opozície, ktorí sú členmi výboru pre zdravotníctvo za to, zvolanie mimoriadneho rokovania zdravotníckeho výboru s cieľom schváliť poslanecký prieskum v prešovskej, žilinskej a trnavskej nemocnici z dôvodu, aby sme dokázali objektivizovať informácie, ktoré tu poletujú, informácie, o ktorých rozpráva pán minister, rozprávajú iní predstavitelia strany SMER, prípadne riaditelia dotknutých nemocníc. Chceli sme na tomto poslaneckom prieskume zistiť, aké je tam personálne zabezpečenie poskytovania zdravotnej starostlivosti, to znamená, personálne normatívy či sú tam dodržané, ktoré sú určené nariadením vlády, ako sú dodržané na jednotlivých oddeleniach, kto tam zabezpečuje ošetrovateľskú zdravotnú starostlivosť na jednotlivých oddeleniach, prípadne na operačných sálach. Chceli sme tam zistiť, k akému obmedzeniu rozsahu poskytovanej zdravotnej starostlivosti prišlo v nemocniciach v Prešove, v Žiline a v Trnave, a zistiť, že ak sú odkladané plánované výkony, či už plánované hospitalizácie alebo chirurgické výkony, kde sú posúvaní príslušní pacienti a aká je teda dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre nich, pretože to zas celkom nie je jedno, keď vám povedia v Prešove, že prijatý budete na to v Bardejove. To nie je jedno, pretože vaša dostupnosť zdravotnej starostlivosti sa zhoršila v tej chvíli. Teda to malo byť cieľom poslaneckého prieskumu.
Včera sme sa na výbore pre zdravotníctvo zaoberali tou požiadavkou piatich opozičných poslancov, čo som inicioval. Musím uznať, že prišli k nám riaditelia všetkých troch dotknutých fakultných nemocníc, v Prešove, v Žiline aj v Trnave. A tvrdili, keď to veľmi zjednoduším, že po tamojšom kritickom minulom týždni pomaly ich nemocnice nabiehajú do normálnej prevádzky. Stal sa zázrak, už to vyriešili, všetci tam viacej asi pracujú alebo neviem zaskakujú sa a pomaly prechádzajú do skoro riadnej prevádzky. A následne teda kolegovia zo strany SMER vo výbore za zdravotníctvo poslanecký prieskum neschválili, lebo veď načo by to robili, keď tí riaditelia povedali, že je u nich všetko v poriadku. Dámy a páni, ak by to tak bolo, v nemocnici v Prešove, v nemocnici v Žiline a v nemocnici v Trnave, verte mi, poslanecký prieskum by nám schválili. Pán predseda výboru Raši by tak pred nemocnicou so širokým, šarmantným úsmevom informoval o tom, že provjereno vsjo v porjadke, tam boli, všetko funguje, aj kolegovia z opozície to mohli vidieť. Oni nám ten poslanecký prieskum neschválili, lebo sa niečoho boja a niečo skrývajú. Skrývajú pravdu, že v týchto nemocniciach sú stále v kritickej situácii, stále v mimoriadnej situácii a látajú a plátajú chod, aby predstierali, že u nich je všetko v poriadku, do toho 5. marca to nejako musia ustáť. To je podľa mňa pokyn, ktorý dostali, do 5. marca za každú cenu držať líniu, lebo ak nie sú v kritickej situácii, a to vám teraz hovorím ako lekár, ktorý má už nejakú predstavu o tom, asi koľko potrebujete zdravotníckeho personálu na zabezpečenie riadnej takej prevádzky, tak ako ináč chcete nazvať taký stav.
V prešovskej nemocnici je to. Venujem sa jej zvlášť pre pána poslanca Zajaca, ktorý mal veľký záujem o informácie z prešovskej nemocnice. Čiže ako ináč mám nazvať situáciu v prešovskej nemocnici, kde namiesto 133 chirurgických lôžok je ich momentálne v prevádzke 59? Čiže chirurgická zdravotná starostlivosť sa tam poskytuje na 59 lôžkach. To znamená 40 % normálneho stavu, ktorý je na chirurgii v Prešove. Čiže ako mám inak nazvať ako kritický stav, kde ARO funguje vďaka siedmim vypožičaným vojenskými sestrám, pretože pacientov uspáva týchto sedem vypožičaných vojenských sestier, nemajú tam toľko vlastných ARO sestričiek? To je riadny chod nemocnice, všetko v poriadku, nič mimoriadne sa nedeje? Čiže ako ináč mám pomenovať stav, kde elektívne chirurgické výkony plánované, odkladné, aby ste dobre rozumeli, o čom hovorím, prebiehajú tak, že chirurg telefonuje na operačné sály a hlási, že potrebuje urobiť hemikolektómiu? Pritom zdola mu hlásia: „Bude najprv riešená sekcia a potom nejaká akútna zlomenina, potom možno vy idete s tým na rad, čakajte.“ Tak bežia plánované výkony v prešovskej nemocnici v súčasnosti. To je pravda, to je skutočnosť, to je mimoriadna situácia, keď chcete, stav, v akom funguje chirurgia v sobotu, v nedeľu, ale nie v bežný pracovný deň, keď sa robia plánované výkony.
Ako ináč mám ako kritickú nazvať situáciu v žilinskej nemocnici, kde riadne nefunguje oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny v takej kapacite, ako fungovalo pred tými hromadnými výpoveďami, a riadne nefungujú jednotky intenzívnej starostlivosti? A ako sa včera veľmi kulantne vyjadril jej riaditeľ, v ich nemocnici už začali robiť aj plánované výkony, to znamená, doteraz robili len akútnu medicínu.
Ako ináč ako kritickou mám nazvať situáciu v trnavskej nemocnici, keď podľa informácií tam funguje oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny iba na šiestich, podľa informácie z nemocnice len na štyroch lôžkach z pôvodných desiatich lôžok, na ktorých riadne fungovalo? To znamená, majú v tejto nemocnici reálny problém s tým, čo urobia s takým pacientom, ktorý potrebuje ísť na ARO lôžko.
Teraz by som mohol aj o informáciách, ktoré prešli médiami v ostatných dňoch, hovoriť. A myslím si, že veľmi silne rezonujú hlavne u laikov, u pacientov informácie, informácie o úmrtí rodičky v trnavskej nemocnici pre embóliu, informácie o trojročnom dieťati, ktorého zdravotný stav sa prudko zhoršil na detskej JIS-ke v Prešove, pričom muselo byť toto dieťa prevezené do Košíc, žiaľ, so smutným koncom príbehu. Nedávam to do súvisu. Na vyšetrenie toho je Úrad pred dohľad, aj keď sa veľmi bojím toho, čo vyšetrí v tom zložení, v akom funguje. To do súvisu nedávam, pretože som lekár a viem, že aj pri poskytnutí maximálnej zdravotnej starostlivosti môže vždy vzniknúť komplikácia, čo vždy môže dopadnúť aj tragicky napriek tomu, že ste v tej situácii v plnom zložení, v plnej výbave, okamžite poskytnete plnú moc. Ale to, že tieto informácie medzi ľuďmi pokoj nešíria a obavy stupňujú, je fakt. Je to fakt, pretože o tom informujú médiá. Riaditelia nemocníc a pán minister to hovoril, ako s nimi diskutoval a rokoval a ako teda riešili tú situáciu, sa snažili, samozrejme, prijímať nejaké tie sestry, aby plátali tie obrovské diery pri tých hromadných výpovediach. V prešovskej nemocnici tak prijali zdravotné sestry, ktoré v rozhodujúcej miere sú sestry vo veku do 30 rokov. Pri všetkej úcte, teším sa, že chcú pracovať v slovenskom zdravotníctve. Ale tie sestry, ktoré odtiaľ odchádzali, boli štyridsiatničky, ťažiskovo to bola kategória veková medzi 30 až 40 rokov, resp. 40 až 50 rokov. Čiže poviem to veľmi jednoducho, neviem vám v tejto chvíli povedať, koľko odtiaľ odišlo a koľko tam prišlo diplomovaných sestier, bakalárok, magistier. Neviem vám povedať ani to, aké špecializácie majú sestry, ktoré tam pracujú dnes na tom-ktorom oddelení, v akom spektre sú a či spĺňajú normatívy, lebo nás tam nechce pán riaditeľ pustiť, predpokladám, na príkaz pána ministra Čisláka alebo niekoho, kto tu riadi zdravotníctvo, keď to ešte vôbec niekto zo strany SMER riadi. Čiže neviem vám dať na to odpoveď. Ale bez toho, aby som bol veľmi presný v tejto téme, iste uznáte, že keď štyridsiatničky striedajú ženy do tridsať rokov veku, tak že tieto ženy zrejme nebudú mať toľko skúseností, odbornej praxe a špecializácie. To je jednoduchý fakt. Minister včera na našom výbore hovoril o tom, že on nevie povedať, odkiaľ tie sestry prichádzajú, ale prichádzajú. A jeden z mojich kolegov pán poslanec Osuský to dobre povedal, že je to dosť podozrivé, že sa v Prešovskom kraji vo voľnej prírode nachádza toľko špecializovaných sestier len tak pohodených, ktoré sa zrazu zjavili v nemocnici. No potom nám to už spresnila námestníčka z prešovskej nemocnice, že tie sestričky tam prichádzajú z domovov dôchodcov, z domovov sociálnych služieb, z iných menších nemocníc, pričom asi deväť ich prišlo z úradu práce, čiže sú to dlhodobo nezamestnané sestričky. Prvá moja poznámka to je k tomu. To znamená, keď odišli z iných nemocníc a sociálnych zariadení, tam asi chýbajú, nepredpokladám, že menšie nemocnice v Prešovskom kraji majú veľký komfortný nadstav nad predpísaný normatív, pričom tieto sestričky tam jednoducho nechýbajú. A dodávam, ak prichádzajú z domovov sociálnych služieb a z domovov dôchodcov, prípade z úradu práce, predpokladám, že čo sa týka ich odbornej praxe v ostatnom období, zrejme nie sú v takej kondícii, aby mohli okamžite začať inštrumentovať na chirurgickej sále pri náročnej operácii brucha, predpokladám. To znamená, látajú a plátajú túto situáciu.
Bez toho, aby sme mali viac informácií, vám chcem povedať, neviem, čo vám budú hovoriť iní odborníci na zdravotníctvo zo strany SMER, ako lekár, že nahradiť 540 kvalifikovaných zdravotných sestier bude v týchto nemocniciach trvať dlhé obdobie až roky. Kým tie sestry, ktoré tam prišli, získajú požadovanú zručnosť, špecializáciu a kvalifikačné predpoklady, aké mali tie sestry, ktoré odišli, ak ich vôbec budú vedieť v počte nahradiť, ak vo voľnej prírode sa ich ešte bude nachádzať toľko voľných, teda, ináč povedané, ak ich posťahujú od iných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti alebo sociálnych služieb, bude to trvať reálne roky. Trvá roky vyškolenie kvalifikovaného pracovníka aj v zdravotníctve, to netrvá týždeň ani mesiac.
V tejto chvíli po týchto trošku suchých štatistických číslach, ale myslím, že tie čísla vôbec neodzneli dnes v rozprave v takomto rozsahu, a ja si myslím, že aj kolegovia poslanci, ktorí nie sú členmi zdravotníckeho výboru a ktorí nie sú odborníci na zdravotníctvo, by mali vedieť, aká je tu reálna situácia, tak som si vám ju dovolil bez zbytočného zahmlievania inými údajmi predostrieť tak, že som uviedol, aké tie čísla máme dnes k dispozícii v Národnej rade, dovolím sa posunúť ďalej a pokúsim sa odpovedať aj na tú druhú otázku, ktorú tu mal pán poslanec Zajac, čo sa tým dá urobiť.
Ale skôr, ako budeme hovoriť o tom, čo sa s tým dá urobiť, by som hovoril aj o tom, ako k tomu vlastne došlo. Je to takisto veľmi zaujímavý príbeh. A keď chceme hovoriť o tom, ako k tomu vlastne došlo, že odišlo 540 zdravotných sestier z našich nemocníc, musíme sa vrátiť k 1. februáru 2012. Dneska je 11. február 2016, no skoro na deň presne pred štyrmi rokmi táto snemovňa 142 hlasmi poslancov Národnej rady schválila zákon o minimálnych mzdových nárokoch zdravotných sestier a pôrodných asistentiek. Chcem vás informovať, že podľa tohto zákona mali zdravotné sestry od apríla 2012 zarábať od 640 do 930 eur mesačne. To bol normatív, ktorý predpisoval zákon. Za tento zákon hlasovalo 142 poslancov Národnej rady aj pán poslanec Robert Fico, aj pán poslanec Richard Raši. Čislák vtedy poslancom nebol. A keďže teraz nie je ani kandidátke do volieb, asi ním ani nebude. Čiže to je povedané len tak pre poriadok, aby sme mali túto informáciu.
Potom sa k moci dostal SMER a začali sa diať prapodivné veci, keď poslanci strany SMER zabudli na to, že hlasovali za ten zákon a, naopak, poradca, a o ňom už bola dnes reč, pána premiéra Fica pán Dragula sa obrátil na Generálnu prokuratúru so sťažnosťou na tento zákon a Generálna prokuratúra, ktorá ináč väčšinou, tak ako má strašne veľa rádovo v rokoch času, aby niečo bádala, sa tentoraz veľmi rýchlo rozhýbala a obrátila sa na Ústavný súd, ktorý následne za jedenásť dní pozastavil účinnosť zákona o minimálnych mzdových nárokoch zdravotných sestier a pôrodných asistentiek a o rok na to v lete 2013 vyhlásil ten zákon za protiústavný.
Potom sa začalo zaujímavé obdobie, ja ho volám obdobie analyzovania, keď ministerstvo zdravotníctva len analyzovalo, analyzovalo a analyzovalo. Vtedy keď tie sestričky stanovali pred Úradom vlády v zime, pani ministerka Zvolenská im doniesla teplý čaj miesto riešenia problému. Keďže sa ale blížili voľby, tak nakoniec z príslušnej analýzy nejako dospeli k nejakému záveru alebo neviem, čo to bol.
Niekto potom kopol pána ministra Čisláka a ten sa teda rozhýbal po troch rokoch a prišiel tak s novelou zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ňou sme zaoberali na jeseň minulého roku, ktorou chcel riešiť platové náležitosti sestier a zdravotníkov v nemocniciach. Tento schválený zákon Národnou radou však nesplnil očakávania zdravotných sestier a pôrodných asistentiek a ministerstvo zdravotníctva miesto toho, aby s nimi rokovalo a viedlo tzv. permanentný dialóg, neviem, ako to nazval pán minister Čislák, ich ignorovalo. Zdravotné sestry hovorili, že to nie je dobré, stále to hovorili, v médiách to hovorili, v Národnej rade to hovorili, opakovali, že ten zákon nie je to, čo chceli, že to nie je s nimi dohodnuté, že to nie je s nimi vyrokované. No SMER sa nikdy nezaoberal tým, že by niečo vyrokoval, mal svoju predstavu, tak to tu valcovali v Národnej rade, rozprávali sme im to tu ako opoziční poslanci. Ja som si tu už išiel hubu obchodiť, ako som to stále opakoval, už mi aj tak trápne bolo, že to stále rozprávam dokola. Kolegovia z opozície to rozprávali, tak ale oni proste za tým išli, pokojne schválili ten zákon, potom im to vrátil prezident republiky a povedal, že to nie je dobré, ale prevalili prezidentovo veto. Veď čo sa môže potom stať? Tento zákon, dámy a páni, totižto garantuje sestrám v štátnych nemocniciach o 100 eur nižšie platy, než aké reálne dosiahli. A včera na to povedal jeden z tých riaditeľov, že no ale veď nebudú mať nižšie platy, veď u nich im garantuje tie platy, ktoré dnes majú, kolektívna zmluva , ktorej platnosť sa končí v apríli. A vy sa im čudujete, že dávajú výpovede, vy sa im čudujete, že protestujú? Dosiahli platy na úrovni zákona z roku 2012 a zákon, ktorý presadil minister Čislák a za ktorý opakovane hlasovali poslanci strany SMER im garantuje mzdy v štátnych nemocniciach o 100 eur nižšie, s istotou, že nejaká kolektívna zmluva to potom bude v budúcnosti upravovať, resp. je súčasná, ktorá platí do apríla, im garantuje, že neklesnú im platy. To je celá garancia, ktorú dostali. Napriek tomu, čo tu aj dnes odznelo, tento zákon nie je reálne krytý peniazmi.
Dámy a páni, tých 55 mil., o ktorých tu všetci rozprávajú, je len v predstavách pána premiéra Fica, v predstavách pána ministra Kažimíra a vo svete podľa strany SMER, ktorý nám tu predvádzal pán minister Čislák. Tých 55 mil. eur nie je v rozpočte. Zdravotné poisťovne majú na krytie a platenie za zdravotnú starostlivosť v roku 2016 presne taký objem peňazí, aký ho mali v roku 2015. Nemajú viac peňazí, navyšujú zmluvy pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti tak, že im ich navyšujú na pol roka alebo do septembra. Povedia vám v Unione, že čakajú na to, že sa tu nejaká predsa len rezerva bude musieť uvoľniť. Jednoducho tie platy nie sú kryté, preto si myslím, že rozhodnutie prezidenta o vrátení tohto zákona aj preto, lebo nie sú kryté, bolo úplne opodstatnené a veľmi sa obávam toho, čo by na to povedal Ústavný súd, keby sa ho niekto na to opýtal. Ja to robiť nebudem, ale niekto sa ho opýta na to, čo keď sa nájde ešte jeden Dragula, pričom zájde na Generálnu prokuratúru. To by bolo veľmi zaujímavé, čo by povedal na tzv. krytie tohto zákona Ústavný súd.
Tento zákon nemá riešenie ostatných zdravotníkov, ktorí nepracujú v nemocniciach, bola tiež jedna z požiadaviek zdravotníckych odborárov, ale aj stavovských organizácií, aby to riešil.
A tento zákon nemá odstupňovanie podľa odpracovaných rokov, tak ako to bolo v zákone z roku 2012, a to, čo požadovali zdravotné sestry a pôrodné asistentky. A stále to požadovali až do predloženia príslušného memoranda a uplynutia ich výpovedných lehôt. Proti tomuto zákonu tie sestry teda protestovali, písali memorandum, dožadovali sa rokovania s ministerstvom zdravotníctva. To ich „podľa ich predstavy o permanentnom dialógu“ odignorovalo. Tak jednoducho odtiaľ odišli, pretože im skončili výpovedné lehoty. Času na rokovania tu bolo naozaj dosť. Vláda ich brutálnym a arogantným spôsobom odignorovala, dámy a páni, pričom tvári sa, že sa nič nestalo, ale ak sa opýtate na to pacientov pred nemocnicami, a už som dnes o tom hovoril, že každé predpoludnie keď teda nemusím byť v Národnej rade tak ako dnes, stojím pred niektorou z nemocníc a rozprávam sa s pacientmi a so zdravotníkmi, viete, čo si pamätajú z vlády strany SMER a hovoria? O všetkých tých úspechoch, čo tu menoval minister Čislák, nevedia nič, pamätajú si príslušné kauzy a nehorázne rozkrádanie verejných zdrojov a tie sestričky, ktoré odišli z nemocníc. Stalo sa, štyri roky vládnutia strany SMER v zdravotníctve sa končia tým, že nemocnica v Prešove, nemocnica v Žiline a nemocnica v Trnave sú v kritickej situácii a tie sestričky stoja na námestiach miesto toho, aby stáli pri lôžku pacienta. (Potlesk.)
Dnes už sme počuli aj argument zo strany pána ministra Čisláka, bol smerovaný na bývalého ministra zdravotníctva, že teda vláda Ivety Radičovej vyjednávala s lekármi, keď tí lekári dali výpovede a odchádzali z nemocníc. A skoro tu povedal, že to bol prejav nepripravenosti, alebo takým nejakým výrazom to pomenoval, vlády Ivety Radičovej.
Viete, nejdem teraz rozoberať to, teraz tu nie sme na takej schôdzi, aby som rozoberal to, čo sa podarilo alebo nepodarilo vláde Ivety Radičovej v zdravotníctve, faktom ale je, vtedy či už boli alebo neboli pripravené nemocnice na odchod takého množstva lekárov, že ani pani premiérku Radičovú, ani pána ministra, ani pána predsedu parlamentu ani mňa ako poradcu pani premiérky Radičovej ani vo sne nenapadlo odignorovať lekárov, ktorí o päť dní boli naspäť v nemocniciach po tom, čo odtiaľ odišli. Teraz je 11 dní, čo odtiaľ odišlo 540 zdravotných sestier, ktoré ešte nie sú naspäť v nemocniciach, pričom pán minister Čislák sa tvári, že je všetko v poriadku, nič sa nestalo, nič sa nedeje, úplne arogantne sa díva na situáciu s tým, kde v nemocnici chýbajú zdravotné sestry, pričom v prešovskej nemocnici ich 187 chýba, čo ministrovi vôbec nevadí.
Čo sa s tým dá robiť? Snažím sa odpovedať na túto otázku miesto tých, ktorí mali na ňu odpovedať, príslušne rokovať, tu nič zázračné neobjavím, nepoviem, nemám na to čaro, liek ani recept, rokovať, permanentne s tými sestrami a hľadať kompromis, hľadať dohodu s nim, aby sa do týchto nemocníc jednoducho vrátili, aby v nich poskytovali zdravotnú starostlivosť.
Mal som pocit minulý týždeň, že to konečne aj keď s veľkým omeškaním pochopili aj čelní predstavitelia strany SMER vo vláde, pán premiér Fico a pán minister Čislák. Citujem pána ministra Čisláka zo štvrtka 4. Februára, čo povedal v nemocnici v Žiline: „Prišiel som im povedať to, že pracovať naďalej v tejto nemocnici môžu a podmienky môžu mať, aké chcú, jednoducho pán riaditeľ s nimi bude súhlasiť aj ich jednoducho podpíše.“ Pán predseda vlády tam bol ešte kvetnatejší a povedal: „Ak prídu naspäť, aj tie dni, ktoré nie sú v zamestnaní, im budú preplatené, jednoducho ako keby sa nič nestalo, budú pokračovať ďalej v práci, je tam vždy nejaký priestor na dohodu, lebo v rámci vyjednávania zamestnávateľ – zamestnanec sa môžu dohodnúť v rámci, ktorý je stanovený zákonom a finančnými podmienkami tej-ktorej nemocnice.“ Toto platilo štvrtok a v sobotu, v pondelok už to neplatilo. Tie sestry potom povedali: „Prijímame ponuku predsedu vlády.“ Vybrali sa teda do nemocníc dohodnúť si teda podmienky s riaditeľmi nemocníc, ktoré, ako povedal minister Čislák, ihneď podpíšu, pričom to uvedené povedané už neplatilo. Následne v pondelok už riaditelia tých nemocníc hovorili o tom, a hovorili to aj na našom výbore včera v stredu, že im môžu dať leda rovnaké podmienky ako ostatným zdravotným sestrám s tým, že ešte si budú z nich vyberať, lebo vlastne všetky ich ani nepotrebujú, situácia je taká dobrá v tých nemocniciach, že oni vlastne nepotrebujú tie sestry, ktoré by sa naspäť vrátili, oni si vyberú z tých, ktoré reálne budú potrebovať.
Čiže veľmi prvoplánovo môže človek povedať, že Fico a Čislák klamali, ináč sa ich výroky z minulého týždňa nazvať nedajú, ale keď sa nad tým bližšie zamyslíme, musíme hľadať odpoveď na otázku, o čo im vlastne ide. A odpoveď na túto otázku nie je pekná. Ide im o to, že tie sestry chcú nechať vyhladovať, neviem to ináč nazvať, a tak jednoducho ich nechajú vonku a budú sa pozerať, ako budú prichádzať po jednej, po piatich, po siedmich, odprosia riaditeľov nemocníc, prejdú okolo nemocníc, neviem, či im dajú nejaký trest, prepíšu stokrát, že viac nedajú výpoveď a tak ďalej. Proste prídu tam, lebo budú uvažovať, čo majú teraz robiť, sú to zdravotníci, chcú poskytovať zdravotnú starostlivosť.
Niektoré z nich odídu do zahraničia, to vám poviem priamo a otvorene, budú to hlavne tie mladšie a tie dobre špecializované, tie jazykovo vybavené, pretože všade v Európe potrebujú zdravotníkov, všade v Európe potrebujú kvalifikované sestry.
Niektoré z nich pôjdu do domovov sociálnych služieb, do ADOS-iek, do domovov dôchodcov alebo k iným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, lebo zákon zachovania hmoty a energie platí, to znamená, že keď odišli z jednej nemocnice, štátnej nemocnice, tak tam chýbajú, čiže tam prijmú zdravotné sestry, to znamená, nájdu si niekde zamestnanie tak, že niektoré z nich sa vrátia do tej istej nemocnice, prijmú to poníženie, ktoré im zrejme predvedie pán riaditeľ tej nemocnice, a prijmú tak pracovnú ponuku v tej nemocnici.
Faktom ale je, že tých 500 kvalifikovaných sestier, lebo vraj už tých 40 kvalifikovaných sestier sa medzi tým nejako vrátilo a dohodlo na nejakých individuálnych podmienkach v žilinskej nemocnici, sa rozriedi v slovenskom zdravotníctve a v slovenskom sociálnom systéme a bude tak reálne chýbať. A to bude v Prešove, v Žiline, v Trnave, pričom keď odídu do zahraničia, budú reálne chýbať aj na Slovensku. Nebudú chýbať smerákom, tí sa starajú už len o to, aby bolo 5. marca, o nič iné sa už nestarajú, s tým, že dovtedy to treba nejako ututlať, zakamuflovať, predvádzať s tým, že je tu všetko v poriadku. Ale budú chýbať tieto sestry pacientom, lebo štandard, na ktorý boli zvyknutí v ošetrovateľskej starostlivosti, budú mať tak nižší v nemocniciach, ale to vládu nezaujíma zjavne.
Čo povedať na záver? A to je už skôr pre budúcu vládu, budúca vláda, nech už je akákoľvek, sa bude musieť zaoberať odmeňovaním zdravotníkov, ten pokus teraz nevyšiel, bude sa musieť zaoberať odmeňovaním zdravotníkov vo vzťahu ku kvalite poskytovanej zdravotnej starostlivosti, vo vzťahu k spokojnosti pacientov a hlavne vo vzťahu k tomu, aby neodchádzali odtiaľ zdravotné sestry, aby sme cyklicky neriešili ich hromadné výpovede, aby sme plazivo neriešili obrovský odchod kvalifikovaných zdravotníkov zo Slovenska, hoci len do Českej republiky, kde nie je žiadna jazyková bariéra. Tento problém tu vždy je, všetci riaditelia nemocníc, všetci primári, všetky vrchné sestry a všetky staničné sestry na Slovensku vedia, že kvalitná zdravotná sestra a kvalitný lekár majú dnes cenu zlata, lebo nie sú na trhu práce. Vy keď potrebujete získať jednu alebo dve kvalitné zdravotné sestry, vypíšete výberové konanie, prídu naň dve, z ktorých ani jedna nesplní vašu predstavu na tamojšom náročnom oddelení. Možno jedna to splní náhodou, lebo práve sa zniekadiaľ vrátila, tak ste nadšení, že ju konečne máte, a potom vám po jej skúšobnej lehote povie, že je to veľmi náročné pre ňu robiť, ona radšej ide niekde inde pracovať. To je problém, ktorý riešime vo všetkých nemocniciach na Slovensku, iba Čislák ho nerieši, ktorý zdravotné sestry má voľne v prírode, odchytáva ich a nasadzuje ich do nemocníc miesto kvalifikovaných zdravotných sestier. Čiže to je zásadná vec, ktorú potrebujeme vyriešiť, trvalo a udržateľne. A odkiaľ na to máme vziať peniaze? Je to veľmi jednoduché, tam netreba nič pridávať, netreba nič hľadať, treba zastaviť to bezbrehé kradnutie v zdravotníctve, ktorého sme svedkami v podaní nominantov strany SMER cez vopred vybraté firmy. Ďakujem pekne za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.2.2016 22:31 - 22:33 hod.

Viliam Novotný Zobrazit prepis
Ja som vaše vystúpenie, pán poslanec Raši, veľmi pozorne sledoval a idem z toho trošku odškrtávať.

Teda Rezidentský program. Súhlasím s tým, to je dobrý program a treba ho rozvíjať ďalej.

Zavedenie PCG, čo, mimochodom, pripravila predchádzajúca vláda Ivety Radičovej, Úrad pre dohľad, ktorému šéfoval pán Gajdoš. Je to zavedený dobrý prerozdeľovací systém.

No ale tu už by som pomaličky začal končiť s odfajknutím úspechov, lebo je tu rušenie tých poplatkov? Myslíte, sú to tie poplatky, ktoré vyvolali ešte väčší poplatkový chaos v ambulanciách, pre ktoré sa pán prezident obrátil na Ústavný súd? Zakázali ste z nich päť poplatkov, ktoré sa premenovali a vyberajú sa ďalej? Alebo hovoríte o tom, že na konci funkčného obdobia po prevalení všetkých tých káuz idete porovnávať ceny prístrojovej techniky s jej cenami v okolitých krajinách na konci funkčného obdobia, že idete urobiť analýzu cost-benefit?
Ja by som skôr privítal vysvetlenie, prečo sa pán Senčák, ktorý bol vedúci služobného úradu na ministerstve zdravotníctva a podpisoval všetky nákupy a súhlasy s nákupmi, potom stal podpredsedom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a teraz kontroluje kauzu tety Anky a kontroluje kauzu toho maséra, čo dostal tie zmluvy. To by ma skôr zaujímalo.

Nehovorili ste, pán poslanec Raši, o jednej zdravotnej poisťovni, vlajkovej lodi, ktorou nás zabával pán premiér rok a pol, o integrovaných centrách zdravotnej starostlivosti, nezmyselnom projekte, od ktorého ste, chvalabohu, ustúpili, ani slovom o veľkom PPP projekte, novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave, ktorý sa skončí rovnako, ako skončila jedna zdravotná poisťovňa.Ste hovorili, čo všetko vypadlo zo skrine po ministrovi Uhliarikovi, a viete, čo vypadlo vláde Ivety Radičovej? Bol to 65-miliónový dlh Všeobecnej zdravotnej poisťovne a tempo zadlžovania... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.2.2016 21:51 - 21:53 hod.

Viliam Novotný Zobrazit prepis
Pán minister Čislák, ja som naozaj so záujmom čakal, čo poviete vo vašom vystúpení. A musím povedať, že pokračujete v tom, o čom som hovoril už dnes pri vystúpení k školstvu. Vy maľujete svet podľa strany SMER, vy máte svoj svet, vy v ňom žijete, vy máte v ňom spokojnosť. Vy hovoríte o tom, že vediete permanentný dialóg so zdravotníkmi a so sestrami vo výpovediach nerokujete. S nimi nerokujete od septembra o ich oprávnených požiadavkách na to, ako zmeniť zákon, ktorý ste priniesli do Národnej rady. A vy vediete permanentný dialóg vo vašom svete.
Vy hovoríte o tom, že znižujete dlh štátnych nemocníc. Dlh štátnych nemocníc prekročil na konci minulého roku 420 mil. eur. A uisťujem vás, že nemocnice sa zadlžujú s presnosťou švajčiarskych hodiniek 80 mil. eur ročne. To je vaša vizitka.
Vy hovoríte o tom, že robíte poriadky vo verejnom obstarávaní a postupne budete zavádzať porovnávania cien a elektronické aukcie, ale až po týchto parlamentných voľbách to bude postupne stále viac a viac nabiehať. A čo ste robili doteraz? Nechali ste organizovane rozkrádať verejné zdroje v zdravotníctve cez nominantov strany SMER, cez vopred vybraté firmy. Je to kauza za kauzou, každý jeden týždeň.
Vy hovoríte, že v zdravotníctve sa situácia zlepšuje. Kde, v ktorej nemocnici to tak je? O čom to vy rozprávate, chodíte vôbec do nemocníc, rozprávate sa vy vôbec s pacientmi, ste sa ich niekedy opýtali, kde je lepšia starostlivosť, či je už toaletný papier na záchode, či tečie teplá voda, lebo tri dni netečie práve na jednom oddelení nemocnice? Však sa choďte niekedy pozrieť do jednej normálnej štátnej nemocnice.
Hovoríte o transparentnosti. Už ste prešetrili tetu Anku? Odvolali ste už riaditeľa Všeobecnej zdravotnej za kauzu maséra? Vy ste valné zhromaždenie, o čom vy (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.2.2016 17:18 - 17:20 hod.

Viliam Novotný Zobrazit prepis
Aby nedošlo k nedorozumeniu, tak odpovedám pani poslankyni Vaľovej k tej minimálnej mzde. Ja som povedal, že síce vláda zvyšuje minimálnu mzdu, a ja to hodnotím skôr ako určitý marketing v rámci sociálnych balíčkov, ale ja som nič nehovoril o tom, či ju treba zrušiť netreba zrušiť, v akej výške by mala byť. Ale to nerieši ten kardinálny problém, že na Slovensku máme obrovské množstvo pracujúcej chudoby. Pracujúcu chudobu predstavujú ľudia, ktorí chodia do práce, poctivo si plnia svoje pracovné povinnosti a ktorých príjem je niekde nad úrovňou minimálnej mzdy. Často sú to vysokoškolsky vzdelaní ľudia, ktorí často sú v regiónoch vzdialených od Bratislavy. O tom som ja hovoril a sú ich státisíce na Slovensku. Takže ja hovorím o tom, aká je odmena sestry, ktorá pracuje v ambulancii v Revúcej, ja hovorím o tom, aká je odmena učiteľa, ktorý má vysokú školu a nastúpi učiť na prvý alebo druhý stupeň školy dejepis, zemepis na Základnej škole v Humennom. Akú tam má čistú mzdu? Je to 550 eur, 500 eur, 600 eur. Je to plat, ktorý ho motivuje k tomu, aby sa radšej nezobral do Veľkej Británie zbierať jahody? Ja o tom hovorím, ja nekritizujem, že za to môžu štyri roky vlády strany SMER, ja hovorím o tom, že tak sa žije v tejto krajine, len mi potrebujeme riešiť tento problém, pretože ročne nám z tejto krajiny odchádza 30-tisíc ľudí, predovšetkým mladých, do zahraničia hľadať si prácu alebo študovať. A oni by sa mnohí veľmi radi vrátili do našej krajiny, problém je, že nemotivuje ich tu nič k tomu, aby sa vrátili, a príjem, ktorý im tu ponúkajú zamestnávatelia, ich k tomu nemotivuje.
A čo sa týka školstva, nikto nepopiera, že sa mzdy zvyšovali o 4 alebo o 5 %. Tu ale hovoríme o takých zmenách v školstve, ktoré by radikálne zmenili postavenie učiteľa. A to nie je štvorpercentné zvyšovanie mzdy každý rok.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.2.2016 16:56 - 16:58 hod.

Viliam Novotný Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja by som možno len niekoľko častí z vystúpenia pána Miškova chcel podčiarkol a možno ešte dodatočne vysvetliť.

Určite súhlasím s ním, že školstvo, žiaľ, a to už som dnes aj povedal v rozprave, aj v reakcii na faktické poznámky, nebolo prioritou pre jednotlivé vlády na Slovensku. Vždy to boli nejaké iné priority, ja nehovorím, že boli významnejšie, dôležitejšie, faktom ale je, že od novembra 1989 by už sem mohla prísť vláda, ktorá by naozaj povedala, že školstvo je prioritou alebo že vzdelávanie je prioritou.Druhá moja poznámka je, naozaj je faktom, že napriek tomu, že vláda deklaruje veľké hospodárske a ekonomické úspechy, pravda je taká, že ľudia to v peňaženkách necítia. Ten problém, na ktorý poukázal pán poslanec Miškov vo svojom vystúpení, sa volá pracujúca chudoba. Naozaj na Slovensku máme množstvo ľudí, ktorí si nájdu prácu a mnohokrát sú na tom paradoxne horšie, ako keby poberali sociálne dávky. Ale riešením nie je len upraviť sociálny systém tak, aby motivoval k práci, ale hlavne riešiť to, prečo ľudia hlavne v regiónoch vzdialenejších od Bratislavy zarábajú tak strašne málo. A to nie je len o výške minimálnej mzdy, ktorú sa snaží marketingovo vláda zvýšiť o 8 eur, 10 eur, to je aj o tom, že naozaj príbehy vysokoškolsky vzdelaných ľudí, inteligencie tohto národa sú príbehy ľudí, ktorí zarábajú niečo vyše minimálnej mzdy v národnom hospodárstve. A toto je problém, o ktorom by sme sa mali rozprávať, lebo s tým súvisí aj problém odchodu mladých ľudí z tejto krajiny, odlivom mozgov, ročne odíde z tejto krajiny 30-tisíc ľudí, mladých ľudí, ktorí by sa sem možno aj radi vrátili, ale jednoducho sa nemajú kde vrátiť, lebo keď tá motivácia je vrátiť sa pracovať za minimálnu mzdu, tak ich to jednoducho nemotivuje. Čiže tých problémov, o ktorých hovoril pán Miškov, je naozaj viac a je veľmi dôležité, aby sme ich začali reálne riešiť v tejto krajine. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.2.2016 14:23 - 14:25 hod.

Viliam Novotný Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Začnem odzadu. No predpokladám, že tá celá zákazka má mnoho plagátov, tá cena bola veľmi vysoká, čiže nešlo o to, že za 20 eur ju mal niekto vymyslieť, urobiť, nakresliť aj vyrobiť, ide o to, že jeden kus takéhoto plagátu sa predáva, resp. jeho cena vysúťažená bola za 500 eur, teda firma to predala ministerstvu školstva skoro za 500 eur. A toľko platíme z verejných zdrojov za takýto plagát. To je len pre spresnenie.
Čo sa týka pani poslankyne Nachtmannovej, ja súhlasím s vami, že školstvo bolo vždy na chvoste záujmu väčšiny vlád, aj tých pravicových, aj tých ľavicových, a ak sa na niečom možno vieme zhodnúť, tak je to skutočnosť, že konečne by malo byť prioritou. Faktom ale je, že rozprávať o tom, čo sa stalo a nestalo v roku 2002, to mi pripadá rovnako, ako keď hovoríme pri zdravotníctve o tom, že všetkého príčinou sú Zajacove dvadsaťkorunáčky. Viete, nehnevajte sa, to bolo v roku 2002 rok, píšeme rok 2016, medzitým 8 rokov vládla socialistická vláda strany SMER. Dámy a páni, osem rokov ste mali čas urobiť zo zdravotníctva prioritu, vypracovať všetky tie koncepcie, stratégie, ktoré ste na to potrebovali, a projekty, realizovať ich a dnes sme tak nemuseli riešiť skutočnosť, že učitelia stoja na námestiach miesto toho, aby stáli v triede pred svojimi žiakmi a vzdelávali ich. Takže ja odpoveď, ktorú SMER veľmi rád používa, že to všetko spôsobila nejaká iná pravicová vláda, neberiem, lebo jednoducho po ôsmich rokoch to je neospravedlniteľné. Po štyroch rokoch, keď ste mali troch ministrov školstva celé funkčné obdobia, 83 poslancov poslušne hlasujúcich, ste mohli v školstve urobiť, čo ste len chceli. V ňom za to obdobie ste neurobili nič, akurát ste dovolili ho rozkrádať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 11.2.2016 13:57 - 14:19 hod.

Viliam Novotný Zobrazit prepis
Vážený pán predseda Národnej rady, vážené dámy, vážení páni, vážený pán predsedajúci, väčšinou v predvolebnej kampani predpoludním stojím pred nejakou slovenskou nemocnicou a rozprávam sa s pacientmi a zdravotníkmi. Robím to vždy, keď je predvolebná kampaň. A je to pre mňa dôležité nielen preto, lebo viem osloviť týchto ľudí, ale aj preto, lebo sa tým veľa dozviem, a to aj o tom, čo sa deje v samotnej nemocnici, mnohokrát iné informácie, ako mi povie tamojší pán riaditeľ, s ktorým sa, samozrejme, takisto stretnem počas toho predpoludnia, ale dozviem sa aj veľa o tom, ako tí ľudia vnímajú zdravotníctvo.
Pred časom som pred niektorými voľbami rozprával o tom, že najviac ľudí trápia poplatky v zdravotníctve, inokedy som hovoril o tom, že doplatky za lieky boli tým ťažiskovým problémom, o ktorom najčastejšie hovorili. Viete, o čom hovoria teraz najčastejšie? Je to kauzách, o rozkrádaní zdravotníctva, o tom, prečo z neho miznú peniaze a potom odchádzajú sestričky.
Prečo začínam zdravotníctvom, keď viem, že budem hovoriť o školstve. Je to preto, lebo, to už aj dnes v tejto diskusii odznelo, že existujú veľké podobnosti medzi zdravotníctvom a školstvom. Ja som si totiž pôvodne myslel, že len v zdravotníctve sme svedkami organizovaného rozkrádania verejných zdrojov nominantmi súčasnej vlády cez vopred vybrané firmy. Pritom môžete začať cétečkom v Piešťanoch, ktorýmkoľvek iným cétečkom, kde sme robili poslanecký prieskum, môžete pokračovať centrálnym príjmom v Košiciach, stravovacími službami v štátnych nemocniciach, hrachovou kašou z Luxemburska, môžete pokračovať tamojšími upratovacími službami a končiť, keď chcete, pri tete Anke alebo pri veľmi populárnom masérovi, ktorý teraz rezonuje v médiách. Musím ale povedať, že veľmi podobný obraz organizovaného rozkrádania verejných zdrojov prebieha aj v školstve.
Dnes som pozorne počúval vystúpenie pána ministra Draxlera, ktorý hovoril o tom, že protest učiteľov vyvoláva iba chaos, že táto schôdza vyvoláva iba chaos, že tie stretnutia na námestiach vyvolávajú iba chaos v školstve, ktoré v podstate má problémy, ale celkom dobre funguje, pričom je dôležité hovoriť o stratégii, o koncepcii, o projektoch a nechať ľudí, ktorí na nich pracujú, v pokoji tvoriť tieto koncepcie a stratégie. Má to ale jeden malý háčik. Ten háčik je v tom, že veľmi ťažko vie odpovedať pán minister Draxler a možno aj jeho predchodcovia, ktorí boli na ministerstve školstva, čo robili tie celé štyri roky s tými stratégiami, koncepciami a projektmi, čo realizovali reálne v školstve, pretože výsledkom ich snaženia, prepáčte, keď to zjednoduším, je skutočnosť, že učitelia neučia v triedach, ale stoja a mrznú na námestiach. Dosť zlá vizitka po štyroch rokoch to je. A môžete sa na to pozerať zľava, sprava s tým, čo sa podarilo, čo sa nepodarilo, samozrejme, pán predseda parlamentu ako predchádzajúci minister školstva bude mať iný názor, čo všetko ako ministrovi sa mu podarilo urobiť. Faktom je, že po štyroch rokoch stoja učitelia na námestiach a dožadujú sa zmien v školstve.
Priznám sa, že bol som na rokovaní školského výboru, aj keď nie som jeho členom, a ako poslanec Národnej rady môžem sa zúčastniť rokovania ktoréhokoľvek výboru. A musím vám povedať, že to bol svet naopak. To bol svet podľa strany SMER. Naozaj, dámy a páni, uvažujete so mnou. Normálne je to tak, že vláda chce robiť reformy, chce niečo zásadné meniť a zamestnanci v danom rezorte protestujú, štrajkujú. Tak je to vo Francúzsku, tak je to vo Veľkej Británii, tak je to vo vyspelej Európe aj v iných krajinách na svete. Väčšinou odborári štrajkujúci sú proti zmenám, ktoré majú nastať proti reformám, proti zvyšovaniu efektivity, proti šetreniu, a je to všetko naopak v tejto krajine. Tu je to tak, že učitelia na školskom výbore vyzývajú k tomu, aby sa dodržalo programové vyhlásenie vlády, aby išlo viac peňazí do školstva, aby prebehli nutné zmeny v školstve. A traja bývalí ministri, ktorí sedeli za predsedníckym stolom, pán minister Draxler, ešte je súčasný minister školstva, pán minister Pellegrini, v súčasnosti predseda Národnej rady, a emeritný minister pán Čaplovič tam sedeli, kde dvaja z nich veľmi húževnato vysvetľovali, čo všetko treba robiť v budúcnosti, ako sa treba dohodnúť, akú treba mať stratégiu, koncepciu miesto toho, aby povedali, čo urobili reálne za tieto štyri roky v školstve. Čiže žijeme v takej čudnej krajine, kde štrajkujúci sa dožadujú reforiem, zmien, modernizácie, keď tí, ktorí sú za to štyri zodpovední, vysvetľujú, ako sa to nedá realizovať a ako treba to posunúť na ďalšiu vládu.
Pravdupovediac som začal zdravotníctvom a tým, čo si pamätajú pacienti po štyroch rokoch pôsobenia dvoch ministrov strany SMER v zdravotníctve, pani Zvolenskej a pána Čisláka, že pamätajú si tam rozkrádanie, obávam sa, že tento pocit zostane aj z pôsobenia troch ministrov strany SMER v školstve, pána Čaploviča, pána Pellegriniho a pána Draxlera. To, čo si budú pamätať, sú učitelia na uliciach a tendre a rozkrádanie verejných zdrojov v školstve, pričom ešte v septembri roku 2014 pán minister Pellegrini presviedčal verejnosť vo verejnoprávnych médiách, že na platy novo nastupujúcich a inovatívnych učiteľov ministerstvo plánuje využiť eurofondy. Pravdou ale je, že nástupom pána ministra Draxlera sa očividne priority v školstve zmenili, keďže hneď v januári roku 2015 bolo vyhlásené verejné obstarávanie na predražené sifóny a WC splachovače a ďalšie vybavenie dielní v školách. Vtedy úradníci na ministerstve školstva boli očividne veľmi dobre informovaní o ministrových zámeroch, keďže verejné obstarávanie podpísali dva mesiace predtým, ako minister v marci 2015 podpísal samotný projekt na čerpanie eurofondov. Samotná tá zmluva na dodanie sifónov, splachovačov a ďalšieho vybavenia za skoro 9 mil. bola podpísaná v máji 2015. Keď ministerstvo školstva vypisovalo na to verejné obstarávanie, predpokladalo, že jeden sifón, dámy a páni, držte si klobúky, hovorím o prvej veľmi známej kauze neuveriteľne predraženého nákupu, ktoré realizovalo ministerstvo školstva, bude stáť 156 eur a jeden splachovač bude stáť 239 eur. Zvlášť by som podčiarkol tento súdny odhad odborníkov na ministerstve školstva, hlavne keď sa jedná o verejné zdroje. Neviem, kto z vás by vybral z rodinného rozpočtu 156 eur na sifón a 239 eur na splachovač. Uisťujem vás, že nikto v tejto sále ani nikto na balkóne a ani nikto na Slovensku by taký blázon nebol, aby to urobil. Ale z cudzieho krv netečie. Tak to odhadli ministerskí úradníci.
To ešte ale nie je koniec príbehu, dámy a páni. Firma, ktorá to obstarávanie vyhrala, ponúkla druhú najdrahšiu ponuku na sifón a splachovač. Ale keďže to obstarávanie bolo zámerne zmanipulované do jedného celku, dve lacnejšie ponuky potom ministerstvo neakceptovalo. Firma, ktorá to vyhrala, bola zhodou okolností tá istá firma, ktorá v roku 2013 dodávala sifóny a WC splachovače na školy v rámci eurofondov. Vtedy stál jeden sifón 73 eur a jeden splachovač 120 eur. Pre mňa je dosť tajomné, že keď v roku 2013 vedelo ministerstvo vysúťažiť sifón za 73 eur a splachovač za 120 eur, prečo cenu zákazky v roku 2015 odhadlo na 156 eur za sifón a 239 eur za splachovač. Je to neuveriteľné.
No ale to ešte stále nie je koniec príbehu, pretože nakoniec sa tam vysúťažili konečné ceny, a to, prosím, za sifón 251 eur a za splachovač 375 eur. Prosím, teraz sa zoberte a choďte do prvého obchodu, kde predávajú sifóny a splachovače. A uisťujem vás, že do 30 eur ich kúpite jeden aj druhý. Oni ich kúpili za 626 eur (za kus). Tak na platy na učiteľov nie je, ale na astronomické ceny za sifóny a splachovače peniaze jednoducho sú. Zase musím konštatovať, že za pána ministra Draxlera sa mrhanie verejnými zdrojmi ešte zhoršilo.
Idem k druhej veľmi zaujímavej kauze, ťažko to povedať, idem k druhému veľmi zaujímavému plytvaniu verejnými zdrojmi, neuveriteľnému. Pán minister Draxler a jeho úradníci sa síce tvária, že v rozpočte nie sú peniaze na platy a potrebné investície v školstve, no medzitým potichu pripravujú ďalšie veľmi pochybné a podozrivé projekty, ktorých hlavnou náplňou bude podľa všetkého predražené verejné obstarávanie. Totiž v septembri 2015 potichu schválili sedem projektov, celkovo za 190 mil. eur. Sú to projekty na interaktívne laboratórium za 25 mil. eur, simulované trhové prostredie cvičných firiem za 29 mil. eur, duálne vzdelávanie za 42 mil. zaokrúhlim to, IT akadémiu za 21 mil. eur, sieť centier inovačného vzdelávania za 30 mil. eur, Školu otvorenú všetkým za bezmála 30 mil. eur, pričom začíname od najmenších projektov za 15 mil. eur v súhrne 192,821 mil. eur. Ja sa v tejto chvíli naozaj musím opýtať, pán minister Draxler tu nie je, koľko je tam plánovanej vaty. Nie je mi to celkom jasné. Bojím sa povedať, že je tam toľko plánovanej vaty ako pri sifónoch a splachovačoch. Ale takých 50 % vaty by som odhadol v týchto projektoch, keď toho nie je viac. V prospech koho, ktorých firiem sú tieto projekty, kto sa má na týchto projektoch nabaliť? Takže, na platy učiteľov tých 140 eur v tomto roku mesačne jednému učiteľovi jednoducho nie je, na modernizáciu a inováciu v školstve jednoducho nie je, ale na tieto predražené projekty z eurofondov peniaze sú.
Ďalší príklad, dámy a páni. Kým pán premiér odkazuje učiteľom, sestričkám a verejnosti, že mesiac pred voľbami už nie je priestor na prijímanie riešení v školstve či zdravotníctve, aj dnes sme to počúvali, ministerskí úradníci to vidia trošku ináč a bez hanby tunelujú rozpočet školstva. Vláda nám odkazuje, že musíme čakať na výsledok volieb, aj dnes to odznelo v tejto rozprave, lebo až po voľbách to treba riešiť. A treba čakať tým pádom aj na programové vyhlásenie novej vlády.
No úradníci na ministerstve školstva sa zbytočne nezdržujú čakaním na programové vyhlásenie a pokračujú v podobných pokútnych obchodoch a verejných obstarávaniach ďalej.
Tak napríklad ministerstvo školstva prostredníctvom svojej organizácie, Štátneho inštitútu odborného vzdelávania, zbieralo v prvom februárovom týždni, teraz, minulý týždeň ponuky na neuveriteľne predražené školenia majstrov na odborných školách za skoro 1 mil. eur. To obstarávanie bolo na školenie, stáže pre majstrov odbornej výchovy a učiteľov odborných predmetov. Majstri odbornej výchovy a učitelia odborných predmetov tak majú získať trojdňové školenie v oblasti elektrotechniky, kaderníctva, technickej a aplikovanej chémie, potravinárstva a stavebníctva. Na prvý pohľad je to celkom dobrá myšlienka, veď treba sa školiť, treba získavať nové informácie. Čo to ale v praxi vo finančnom vyjadrení znamená? Má ministerstvo školstva zaplatiť 964-tisíc DPH, predpokladám, vopred vybratej a vyvolenej firme, ktorú vysúťažia, ktorá prostredníctvom desiatich lektorov uskutoční 60 trojdňových školení. Teda z milióna eur nepôjde školám či tým majstrom ani jedno euro, všetko bude inkasovať firma, z 1 mil. eur má ísť 216-tisíc eur na spotrebný materiál, čo znamená, že firma dostane 12 400 eur na zorganizovanie každého trojdňového školenia pre desať ľudí, ešte raz, 12 400 eur na trojdňové školenie pre desať ľudí, pričom keď odpočítate náklady na stravu, ubytovanie, cestovné a školiace potreby, to znamená, že vychádza každý jeden deň školenia na jedného lektora 1 600 eur, odmena pre lektora 1 600 eur. Je nám jasné, že ten lektor to nedostane, je to čistý tunel s verejnými zdrojmi. Len tak podotýkam pre poriadok, že priemerný plat majstrov, ktorí tam budú školení, je podľa Inštitútu finančnej politiky ministerstva financií, držím sa radšej čísel ministerstva financií, lebo tie čísla, s ktorými chodí pán minister, sú trošku tak od buka do buka, je 827 eur. To znamená, by sme si to zhrnuli a mali ste to možno omnoho lepšie a názornejšie zvýraznené, tak je to 964-tisíc eur na predražené školenia majstrov, plat majstra odbornej výchovy je 827 eur za mesiac, školiteľ, ktorý ho bude školiť, dostane za jeden deň dvojnásobok mesačnej mzdy majstra odbornej výchovy, 1 600 eur. Čiže dvojmesačná výplata majstra odbornej výchovy rovná sa jednému dňu práce školiteľa. Firme, pre ktorú vyzerajú byť na mieru ušité aj podmienky tohto tendra, keďže tender vyžaduje od firmy 900-tisícový obrat, ale aj nadštandardné vybavené školiace priestory pre školenia v potravinárstve, výberové konanie, verejné obstarávanie ušité na mieru, presne popísané, čo majú byť súčasti, ktoré takáto firma má mať v školiacich priestoroch pre školenie v potravinárstve, ministerstvo stanovilo cenu zákazky na takmer 1 mil. eur. To znamená, keď odpočítame náklady na spotrebný materiál vo výške 216-tisíc aj s DPH, stravu, ubytovanie a cestovné vo výške 162-tisíc s DPH, zostane 586-tisíc eur na odmeny pre školiteľov, prepočítané na jedného školiteľa a jeden deň spomínaných 1 600 eur. Ostáva pri tomto podozrivom tendri už len jedna jediná otázka, tá firma, ktorá ho má vyhrať, nebude náhodou tou istou firmou, cez ktorú ministerstvo obstaráva splachovače a sifóny?
Ale pokračujem ďalej, dámy a páni, keď už sme pri predražených nákupoch, ktoré prebiehajú v rezorte školstva, nezabudnime ani, prosím, na nákup učebných pomôcok pre školské dielne a školy v podaní Ministerstva školstva Slovenskej republiky. Niekoľko takých pomôcok, ktoré ministerstvo školstva z verejných zdrojov nakúpilo, by som vám rád predstavil, a to znovu veľmi názorne, lebo tak je to jednoduchšie, ako hovoriť o mnohých číslach.
Takže ministerstvo školstva, dámy a páni, nakúpilo školské pomôcky do školských dielní, takúto spájkovačku za 177,36 eura, ktorú viete bez problémov v ktoromkoľvek obchode, ktorý sa tým zaoberá, kúpiť do 20 eur. A, prosím pekne, to je na tom najkrajšie, že presne tú istú spájkovačku teraz pod menom vypaľovačka do dreva obstarali za 15,84 eura, ktorej reálna cena je možno 10 eur, maximálne do 20 eur. To je nákup učebných pomôcok v podaní ministerstva školstva.
Ale pokračujem ďalej. Kupovali tam veru aj reťazové píly, aj tie sa môžu zísť pri praktickej výučbe. Reálna cena takejto reťazovej píly, ktorú tam máte uvedenú, je 90 eur. Ministerstvo školstva ju obstaralo za 580,92 eura. Je to šetrenie verejnými zdrojmi v podaní ministerstva školstva.
No ale to ešte nie je všetko. Nakupovali tam aj školské pomôcky nielen pre dielne, ale, samozrejme, aj pre školy, pričom je vždy dobré, keď študenti vidia názornú pomôcku. Tak napríklad názorná pomôcka na zabezpečovacie prvky v domácnosti vo forme plagátu bola obstaraná za 154,8 eura. (Ukázanie plagátu.) Reálna cena výroby takéhoto plagátu, a to som sem započítal ešte aj duševné bohatstvo toho, kto to naozaj vytvoril, je možno do 20 eur, oni to obstarali za 154,8 eur. Ale to práve nie je najlacnejší plagát, lebo pri niektorých plagátoch treba naozaj viacej uvažovať, kým ho vytvoríte. Rozvod plynu v domácnostiach, takáto učebná pomôcka vo forme plagátu, bola obstaraná za 492 eur, kus plagátu je za 492 eur, hoci reálna cena aj so započítaním duševného bohatstva tvorcu tohto diela je maximálne 20 eur.
Takže, dámy a páni, čo sa týka nákupu týchto učebných pomôcok pre školské dielne a pre školy, chcem vás informovať, že pani Eva Babitzová, predsedníčka strany Šanca podala trestné oznámenie pre porušenie povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre podozrenie z machinácií vo verejnom obstarávaní práve pre nákup týchto školských pomôcok, toto vybavenie školských dielní.
Dámy a páni, budem pomaly končiť, nechám ďalšie diskusie o stratégii, koncepcii a rozvoji školstva na skutočných odborníkov, ale to, čo by som záverom chcel povedať, je, že za toto bačovanie, ktoré som sa vám snažil v čo najkratšom čase a čo najnázornejšie predviesť, nesú zodpovednosť páni, ktorí riadili ministerstvo školstva, a nesie zodpovednosť strana SMER. Jednoducho štyri roky mali na starosti ministerstvo školstva a za štyri roky sú toto smutné výsledky ich práce (plus učitelia namiesto pred školami stojaci na našich uliciach). Nie je mi celkom jasné, ako chce SMER, ako chcú traja ministri za SMER vysvetliť učiteľom, že jednoducho nie je tých 140 eur mesačne na zvýšenie ich miezd, na to jednoducho peniaze nie sú, ale peniaze na astronomicky predražené nákupy čohokoľvek v podaní ministerstva školstva cez spriaznené firmy, ktoré na tom neuveriteľne ryžujú, tak na to sú. Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis