43. schôdza

26.3.2019 - 4.4.2019
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho

28.3.2019 o 14:49 hod.

Mgr.

Zuzana Zimenová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Zodpovedanie otázky 14:34

Gábor Gál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Keď dovolíte, aj na sociálnych, na, na internete je táto problematika veľmi dobre rozpísaná. Ja som, keď som dostal túto otázku, dostali to aj vlastne moji podriadení a mi, mi niečo napísali, ale tiež som sa pozrel na to ako ja, dá sa to nájsť, že prečo je to tak.
Ale čo sa týka samotného premlčania, hovorím, že každý deň sa s ním stretávate. Kúpite auto, kúpite, kúpite nejaký tovar, môžte reklamovať do dvoch rokov. Niečo aj len do šiestich mesiacov. A právo vám prepadá. Prečo? My musíme žiť v nejakej právnej istote, že ten, ten druhý to svoje právo nemôže u mňa uplatňovať donekonečna. Čiže musíme mať hranicu a tú hranicu vždy určuje daný parlament, keď príjme zákon. Keď sa parlament dohodne na tom, že určité právo sa bude premlčiavať až po 20 rokoch alebo 30 rokoch, tak je to naše rozhodnutie, bude to suverenita ľudu pretavená do nejakého zákona. Je to o dohode, je to tá spoločenská zmluva, ktorú vlastne vytvárame ako občania, keď vytvárame štát a zvolíme si parlament. To to je vždy len otázka politickej dohody v parlamente, ale, samozrejme, vždy odborníci budú rozprávať do toho, že v tomto prípade je tá lehota dlhá, v tomto je krátka.
Na Slovensku musíme troška s tým spraviť poriadok, lebo v Obchodnom zákonníku je to inak upravená všeobecná premlčacia lehota a v Obchodnom zákonníku máme 4 roky a v Občianskom zákonníku 3 roky. Čiže je dosť také neférové voči laikom, že podľa ktorého práva sa majú riadiť, a je rad výnimiek. Ale napríklad aj súdne rozhodnutia sa nám premlčiavajú po desiatich rokoch, že súd vám dá nejaké právo, a po desiatich rokoch keď to neuplatníte, ako by ste sa nesúdili, ako by ste ani na súde nepochodili.
Lenže je to otázka, vtedy, v danej dobe, keď sa prijímal buď Obchodný zákonník, alebo Občiansky zákonník, alebo ďalšie zákony, vtedy sa parlament tak dohodol, že takto to bude, dá sa to zmeniť, nie je to nemenné, vždy ale keď vychádzame z toho, že aké máme podobné inštitúcie v Európe, tak tie odchýlky sú minimálne.
Skryt prepis

Zodpovedanie otázky

28.3.2019 o 14:34 hod.

Mgr.

Gábor Gál

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Zodpovedanie otázky 14:37

Richard Raši
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, ctený pán zostávajúci podpredseda parlamentu, dovoľte mi, teda aby som ozrejmil, čo sa udialo v rámci debyrokratizácie a čo sa diať bude. Prvý antibyrokratický zákon je účinný, je účinný od 1. 9. a teda na úrady sa už nemusia nosiť výpisy z obchodného registra, výpisy zo živnostenského registra, z katastra nehnuteľností a z katastrálnej mapy (zaznievanie gongu) a od 1. 1 ani z registra trestov. Pokračujeme v týchto aktivitách ďalej, skončilo sa medzirezortné pripomienkové konanie k novele tohto zákona, tzv. druhému antibyrokratickému balíčku, ktorá má odstrániť ďalšie potvrdenia a výpisy, ide najmä o potvrdenie... (Ruch v sále a prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
28.
Pán poslanec Nemky, Jakab, poprosím vás, kľud v sále.


Raši, Richard, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu
29.
... ide teda najmä o potvrdenie o návšteve školy, tak aby ho už v septembri nemuseli rodičia od detí pýtať, pokiaľ ho potrebujú do konca roka. Už ľudia, podnikatelia nebudú musieť nosiť na, nedoplatky na zdravotnom poistení, potvrdenie nedoplatkov na sociálnom poistení a nedoplatkoch na daniach. To by všetko malo byť urobené v legislatíve a technickejšie v priebehu roku 2019. Takisto veríme, že sa v tomto roku podarí v rámci nielen zákona, ale aj implementácie odstrániť povinnosti nosiť výpis z registra
nadácií, výpis z registra občianskych združení, výpis z registra neinvestičných fondov, výpis z registra neziskových organizácií, či výpis z registra organizácií s medzinárodným prvkom.
Prebieha, ako som povedal, skončilo sa medzirezortné pripomienkové konanie. Som sklamaný z toho, že momentálne v ňom došlo skoro 300 pripomienok, z toho 90 zásadných. To znamená, že naozaj sa niektorým našim úradníkom bojovať proti byrokracii nechce. Aktuálne navrhované znenie novely zákona proti byrokracii teda odstráni 9 výpisov či potvrdení, ale ambíciou je, našou je toto číslo ešte navýšiť o ďalšie dve potvrdenia, ako som už o nich vravel, potvrdenie o dávkach nemocenského poistenia a potvrdenie o dôchodkových dávkach.
Samotné aktivity proti byrokracii sa robia na viacerých frontoch. Prvý z nich je poskytovaní údajov, o poskytovaných údajoch a jeho aktérmi sú orgány verejnej moci, ktoré sú poskytovateľmi údajov do informačného systému Centrálnej správy referenčných údajov, aby sa následne zabezpečila elektronická distribúcia týchto údajov prostredníctvom portálu Over si. Náš tím aktuálne komunikuje na vecno-technickej úrovni s poskytovateľmi, ako sú ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu, Sociálna poisťovňa, Finančná správa, zdravotné poisťovne a Štatistický úrad. Na týchto stretnutiach sa diskutujú podmienky a forma, akou tieto dáta budú poskytované.
Paralelne prebiehajú aj analýzy potencionálnych konzumentov predmetných výpisov, aby sa s nimi dohodlo na vecnej úrovni, v akej forme a rozsahu majú o tieto dáta záujem, a na druhom fronte sa riešia potreby, aj potreby sprostredkovateľa, ktorým je Združenie DEUS, pod ktoré spadá cez 2 100 obcí po celom území Slovenskej republiky a prostredníctvom ich agendového systému sa konzumujú služby informačného systému Centrálna správa referenčných údajov.
Ďalšou oblasťou je rozširovanie používateľov Over si a osveta. Rovnako ako v prvej vlne sa plánuje osveta v radoch orgánov verejnej moci, ktoré sú už aktuálne používateľmi Over si, alebo boli identifikované ako potenciálni konzumenti. Prebieha intenzívna komunikácia s Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky ako s najväčším konzumentom portálu. Všetky dotknuté orgány verejnej moci budú o nábehu informované a bude vykonaný zber potrebných dát pre priradenie nových oprávnení pre užívateľov a garantov, prípadne zavedenie nových orgánov verejnej moci alebo organizačných zložiek, ktoré doteraz tento portál nevyužívali.
No a súbežne s týmito aktivitami prebieha komunikácia aj s používateľmi tohto portálu a zabezpečuje sa jeho neustále zlepšovanie práve na základe podnetov zo strany používateľov, čo má za následok zníženie zaťaženia helpdesku ako interného podporného tímu nášho úradu, ktorý je v dennodennom kontakte s používateľmi.
Spomínali sme boj a ani v ňom nič nie je zadarmo. Potrebujeme na tieto aktivity vyčleniť aj finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu. Čaká nás dohoda na zmenách zákona. V neposlednom rade bude predpokladom spoločného úspechu aj súčinnosť všetkých menovaných partnerov.
Ďakujem pekne, pán podpredseda.
Skryt prepis

Zodpovedanie otázky

28.3.2019 o 14:37 hod.

MUDr. PhD. MPH

Richard Raši

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 14:42

Juraj Blanár
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda, za vyčerpávajúcu odpoveď a doplňujúca otázka ani nie je potrebná, lebo ste sami uviedli, že o ďalšie dve opatrenia to chcete, alebo potvrdenia, rozšíriť. Avšak chcem vyjadriť, že táto aktivita je nesmierne dôležitá po tom, ako sa zaviedli klientske centrá a urobili sa naozaj všetky tie úkony, ktoré sú potrebné pre obyvateľov, na rôznych úradoch omnoho prijateľnejšie, a toto len tomu môže pomôcť.
A to, čo ste uviedli, že bude potrebné ešte zvýšiť finančné prostriedky na niektoré opatrenia, veľmi rád to podporím pri návrhoch, ktoré budú predkladané, či už z vašej úrovne, pretože to budú naozaj veľmi dobre investované peniaze v prospech ľudí.
Ešte raz ďakujem pekne.
Skryt prepis

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho

28.3.2019 o 14:42 hod.

Ing.

Juraj Blanár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Zodpovedanie otázky 14:44

Ľubica Laššáková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, vážený pán predsedajúci, za slovo. Vážená pani poslankyňa, v mene ministerky školstva, vedy, výskumu a športu, ktorú dnes zastupujem, vám ďakujem za položenú otázku. Dovoľte mi prečítať odpoveď pani ministerky Martiny Lubyovej.
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky venovalo príprave návrhu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch mimoriadnu pozornosť a dôsledne dbalo na to, na čo najširšie zapojenie verejnosti do jeho prípravy. Výsledkom je návrh zákona, ktorému na pôde Národnej rady Slovenskej republiky vyjadril podporu predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavol Ondek, a to opakovane pri prerokúvaní návrhu zákona vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, pre financie a rozpočet a pre sociálne veci.
V kontexte skutočnosti, že petícia nie je adresovaná ministerstvu školstva a o jej obsahu petičný výbor s ministerstvom školstva nerokoval, rovnako ako Iniciatíva slovenských učiteľov nekomunikovala s ministerstvom školstva zámer a dôvody organizovania vami uvádzaného protestu, nie je možné vyjadriť sa k jeho účelu alebo k jeho dôvodom. Chcem však ubezpečiť pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov, ako aj profesijné organizácie, ktoré ich zastupujú, že ministerstvo školstva bude naďalej o významných systémových otázkach týkajúcich sa pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov komunikovať so zapojením čo najširšieho okruhu verejnosti tak, aby výsledkom bolo čo najviac pozitívnych systémových zmien.
Pre úplnosť uvádzam, že pri príprave zákona, ktorá sa začala v roku 2017, neboli žiadne procesné pochybenia, uskutočnili sa rozsiahle diskusie pracovných skupín a riadny legislatívny proces, ktorý bol dokonca predĺžený na žiadosť Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, ktorá je najreprezentatívnejšou organizáciou a zastupuje takmer 50-tisíc pedagogických a odborných zamestnancov, ako aj na žiadosť ďalších partnerských profesijných združení a asociácií tak, aby všetci mali možnosť zapojiť sa a vyjadriť. Práve tento participatívny proces svedčí o tom, že počas celej tvorby zákona ministerstvo školstva rokuje s reprezentatívnymi organizáciami a zohľadňuje pripomienky a požiadavky z ich strany.
Slovenská komora učiteľov bola taktiež opakovane pozývaná na stretnutia za účelom jej zapojenia sa do prípravy zákona. Zástupca SKU pán Crmoman bol v júli 2018 na ministerstve školstva a na pozvanie ministerky školstva na rokovanie k zákonu odpovedal, že nechce rokovať, chce protestovať. Napriek tomu ministerstvo školstva ponúkalo ďalšie témy na rokovanie, ďalšie termíny na rokovanie, ktoré taktiež nevyužil. Momentálne sa zákon nachádza v druhom čítaní a je už v rukách poslancov Národnej rady Slovenskej republiky.
Ministerstvo školstva pod vedením Martiny Lubyovej dlhodobo vyvíja kroky k zlepšeniu podmienok a ohodnoteniu pedagógov, o čom svedčí zvýšenie platov všetkých učiteľov, zachovanie možnosti získavania príplatkov aj v budúcom vzdelávacom systéme a zvyšovanie platov mladým začínajúcim pedagógom. Vnímame, že nie je všetko len o platoch a je potrebné zlepšovať aj prostredie a vzťahy, v ktorých učitelia pôsobia. Sú vystavovaní novým tlakom zo strany spoločnosti. Aj preto sme sa rozhodli v novom zákone zakotviť právo na ochranu pred prejavmi sociálno-patologického správania, čiže zlepšiť ochranu pedagógov pri výkone profesie. Chceme, aby sa zlepšila atmosféra a situácia v školstve, aby nám pomohla spolu v pozitívnom duchu zlepšovať ďalej podmienky pre výkon činnosti pedagóga.
Na základe pokračujúceho vyjednávania Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy v rámci Národnej rady Slovenskej republiky návrh zákona sa rozšíri o ďalšie zlepšenia vzdelávacieho systému na základe požiadaviek od učiteľskej obce. Návrh zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch sa rozšíri o možnosti príplatkov za inovačné vzdelávanie, prechodné obdobie sa predĺži na sedem rokov, rovnako ako aj platnosť príplatkov za vzdelávanie v profesijnom rozvoji, odstráni sa povinnosť špecializovaného vzdelávania pre triednictvo, zvýši sa príplatok za jazykovú skúšku a podobne. Všetky navrhované, ako aj dodatočné zmeny vyrokované odborármi sú v prospech učiteľov a odborných zamestnancov a zabezpečujú, aby v budúcnosti nedošlo k zníženiu 12-percentných príplatkov v novom vzdelávacom systéme. Zákon prináša zvýšenie ochrany zamestnancov pred sociálno-patologickým správaním, zníženie úväzkov vychovávateľov a výchovných poradcov pri zachovaní platov či posilnenie kariérového poradenstva pre žiakov.
Vážená pani poslankyňa, ďakujem za pozornosť. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Zodpovedanie otázky

28.3.2019 o 14:44 hod.

Ľubica Laššáková

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 14:49

Zuzana Zimenová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pani ministerka, poprosím vás, keby ste tlmočili ministerke Lubyovej moju doplňujúcu otázka, ktorá súvisí práve s petíciou, ktorú spomína v odpovedi. Spomína v odpovedi, že nemohla rokovať s konkrétnou jednou osobu, spomína pána Crmomana, ktorý je jedným zo signatárov a organizátorov tejto petície, avšak pripomínam, že petíciu podpísalo vyše 80-tisíc ľudí a títo ľudia oprávnene žiadali vládu, aby tento návrh stiahla z rokovania a aby v ňom nepokračoval parlament, aby v rokovaní parlament nepokračoval, toto ministerstvo ignorovalo.
Ja osobne som dávala procedurálny návrh v tomto znení, aby bol preložený návrh zákona na nasledujúcu schôdzu a aby sa tak vytvoril priestor na riadne prerokovanie petície v zmysle petičného zákona. A pýtam sa pani ministerky, prečo nevyužila túto príležitosť. Išlo len o jednoduchý posun na ďalšiu schôdzu a... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho

28.3.2019 o 14:49 hod.

Mgr.

Zuzana Zimenová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Zodpovedanie otázky 14:51

Ľubica Laššáková
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne, budem určite tlmočiť túto otázku pani ministerke školstva.
Skryt prepis

Zodpovedanie otázky

28.3.2019 o 14:51 hod.

Ľubica Laššáková

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

14:51

Ľubica Laššáková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážený pán poslanec, v zmysle zmluvy o vykonávaní časti úloh riadiaceho orgánu sprostredkovateľským orgánom vykonal riadiaci orgány pre integrovaný operačný program, o ktorom hovoríme, ktorým je ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, kontrolu výkonu úloh sprostredkovateľským orgánom. Kontrolovanou osobou bolo ministerstvo kultúry a kontrola bola zameraná teda na kontrolu procesu schvaľovania žiadostí o nenávratný finančných príspevok v rámci výzvy s kódom IROP a tak ďalej. Ja by som rada podotkla, že za, táto kontrola sa týkala pochybení, ktoré boli spôsobené predchádzajúcim vedením ministerstva kultúry, to v prvom rade. Správa z kontroly výkonu úloh, vykonanej na základe poverenia bola na sprostredkovateľský orgán - ministerstvo kultúry doručená v máji 2018.
Záverom z kontroly bolo stanovisko, že boli identifikované závažné nedostatky v procese odborného hodnotenia projektov a v procese vydávania rozhodnutí o schválení, resp. neschválení žiadostí o nenávratný finančný príspevok. Na základe overených skutočností bol proces formálneho dožiadania si podkladov nevyhnutný ku kontrahovaniu zmlúv o poskytnutí NFP vrátane samotného procesu kontrahovania zmlúv pre kontrolovanú osobu pozastavený až do odvolania. Ministerstvo kultúry bolo povinné v lehote stanovenej RO pre integrovaný regionálny operačný program prijať opatrenia na odstránenie nedostatkov a následne predložiť písomný zoznam splnených opatrení. Ministerstvo kultúry v stanovenom termíne predložilo riadiacemu orgánu pre IROP návrh nápravných opatrení. Realizácia nápravných opatrení v tomto čase prebieha, pričom vzhľadom na závažné pochybenia v predchádzajúcom odbornom hodnotení prebieha opätovné odborné hodnotenie, celkovo ide o 476 žiadostí a termín ukončenia plnenia týchto opatrení je práve 30. marec tohto roka.
Skryt prepis

28.3.2019 o 14:51 hod.

Ľubica Laššáková

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

14:54

Ľubica Laššáková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Vážený pán poslanec, v podstate už časť odpovede odznela pred chvíľkou, ale, samozrejme, že odpoviem.
Riadiaci orgán pre integrovaný operačný program, ktorým je Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, vykonal kontrolu výkonu úloh sprostredkovateľským orgánom. Kontrolovanou osobou bolo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. Kontrola bola zameraná na kontrolu procesu schvaľovania žiadostí o NFP v rámci výzvy s kódom IROP-PO3-ESE31-2016-5.
Záverom z kontroly bolo stanovisko, že boli identifikované závažné nedostatky v procese odborného hodnotenia projektov a v procese vydávania rozhodnutí o schválení, resp. neschválení žiadostí o NFP. Ministerstvo kultúry bolo povinné v lehote stanovenej riadiacim orgánom pre IROP prijať opatrenia na odstránenie nedostatkov a následne predložiť písomný zoznam splnených opatrení. Ministerstvo kultúry v stanovenom termíne predložilo návrh nápravných opatrení. Realizácia nápravných opatrení stále prebieha, pričom vzhľadom na závažné pochybenia v predchádzajúcom odbornom hodnotení opätovne prebieha odborné hodnotenie.
Zopakujem len, celkovo je to 476 žiadostí. Termín ukončenia plnenia opatrení je 30. marec, teda tento týždeň. Rozhodnutia o schválení, resp. neschválení žiadostí o NFP a následný proces kontrahovania schválených žiadostí bude pokračovať až po potvrdení splnenia schválených nápravných opatrení a potvrdení zo strany riadiaceho orgánu pre IROP, ktoré nám teda naozaj potvrdí, že vzorka vybraných žiadostí o NFP, ktorá bola predmetnom výkonu kontroly v roku 2018, bude vyhodnotená v súlade s platnou riadiacou dokumentáciou. Termín na splnenie opatrení je stanovený do 30. marca tohto roka. Predpokladaný termín vydávania rozhodnutí je apríl - máj tento rok a k čerpaniu finančných prostriedkov uvedenej výzvy by malo prakticky dôjsť v rokoch 2019 a 2020.
Ďakujem pekne, skončila som.
Skryt prepis

28.3.2019 o 14:54 hod.

Ľubica Laššáková

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

14:54

Ľubica Laššáková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Vážený pán poslanec, v mene ministerky školstva, vedy, výskumu a športu, ktorú dnes zastupujem, vám ďakujem za položenú otázku opätovne. Dovoľte mi prečítať odpoveď pani ministerky Martiny Lubyovej:
„Otázka je hypotetická, preto na ňu nie je možné presnejšie odpovedať. Slovensko zatiaľ nevracalo financie z eurofondov. V prípade, že nastane takáto situácia, bude ju možné analyzovať a bude možné na vašu otázku odpovedať.“
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis

28.3.2019 o 14:54 hod.

Ľubica Laššáková

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 14:58

Martin Fecko
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne. Takže tlmočte pani ministerke, že chcem veriť, že bude aj osobne potom menovať osoby, ktoré boli zodpovedné za to, pretože u nás sa všetko berie pod kolektívnu vinu, a to je ten problém, že nie osobne. Takže pokiaľ to bude tak, tak nemám s tým problém.
Ďakujem.

Laššáková, Ľubica, ministerka kultúry SR
Budem tlmočiť.
Skryt prepis

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho

28.3.2019 o 14:58 hod.

Ing.

Martin Fecko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video