35. schôdza

23.7.2021 - 25.7.2021
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.7.2021 o 14:17 hod.

Ondrej Ďurica

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:17

Ondrej Ďurica
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán kolega, ďakujem ti za tento tvoj príspevok k rozprave pretože je dôležité na tieto veci poukázať a veľmi dobre si spomenul jednu zásadnú, zásadnú vec tento zákon ešte nie je ani prijatý a už sa tu dejú takéto veci, to je problém tohto znenia návrhu zákona. Verím tomu, že keď sa bude zisťovať tak ako tu kolegovia predo mnou avizovali, že sa teda tým prípadom alebo tými prípadmi budú zaoberať, tak ja verím, že to nebude fungovať tak ako to niekedy fungovalo v ozbrojených silách, že sa dá nastúpiť jednotka a potom sa povie, že prihláste sa, ktorí ste takýmto spôsobom sa sťažovali pretože samozrejme tam sa nikto neprihlási a v danom momente nikto nepovie. Tí ľudia jednoducho si uvedomujú následky, uvedomujú si prostredie, v ktorom pracujú má to svoje špecifiká je to v poriadku do určitej miery, takže tam netreba, netreba čakať, že takýmto spôsobom sa tieto veci budú dať nejakým spôsobom odhaliť alebo, alebo vyriešiť. Treba sa však na to pozrieť pretože tak ako sme tu opakovali viacerí kolegovia, máme živé kontakty s profesionálnymi vojakmi alebo s ľuďmi z bezpečnostných zložiek a sú tam takéto prípady. A to nie je správe pretože uzavrem to tým čím som začal, ten zákon ešte nie je ani, ani prijatý a už sa to takýmto spôsobom zneužíva. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.7.2021 o 14:17 hod.

Ondrej Ďurica

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:19

Patrick Linhart
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem za všetky faktické poznámky a samozrejme ako povedal aj kolega Miloš Svrček tak využijeme interpeláciu aj všetky zákonné prostriedky nato, aby sme prišli nato teda čo sa tam udialo. Ja som tam slúžil v Trebišove niekedy v ´90 rokoch, som veľmi smutný z toho, že sa deje niečo aj také a máme tu už trošku iný rok momentálne. Pozrite sa, toto je presne príklad toho čo som hovoril, že nie je prijatý zákon a už sa tieto veci dejú. Preto mne jednoducho svedomie a vedomie nedovolí, nedovolí, aby som za tento zákon zahlasoval za a budem hlasovať proti. Ďakujem všetkým.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.7.2021 o 14:19 hod.

BSc.

Patrick Linhart

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:20

Filip Kuffa
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážený pán predkladateľ, kolegyne, kolegovia, tento návrh zákona tak ako sme ho nepodporili do skráteného legislatívneho konania nepodporíme ho ani v prvom a keď nedajbože prejde do druhého ani v druhom čítaní ho nepodporíme. Mnohí sa pýtate, že prečo sme teraz spravili to, že sme sa ešte 13 prihlásili do diskusie a že zdržiavame túto vec a mali b y sme pristúpiť k hlasovaniu odmietnuť to. No prerátavali sme si počty poslancov a prišli sme nato, že momentálne v tomto zložení v akom sme tu sedeli ráno pri hlasovaní tak by to akurát o jeden hlas prešlo a prenikli také informácie, že niektorí poslanci koalície si už plánujú svoje dovolenky, že už mali vycestovať, čiže stavili sme tú kartu ešte na to, že sa zníži kvórum a v podstate podarí sa nám vybojovať to, že tento návrh zákona neprejde. Dotknem sa niektorých vecí, ktoré tu odozneli v rozprave, bol tu oslovený aj pán minister zdravotníctva a to možno takých päť bodov čo sme sa o tom bavili a čo nám teda ako opozícii bolo vyčítané. Bolo nám vyčítané, že opozícia tu všetko kritizuje, že oni chápu, že opozícia je tu nato, aby bola proste proti, ja som to už povedal vo faktickej zopakujem to znova veď predsa všetky tie návrhy zákonov, ktoré tu boli pre pomoc ľuďom čo sa týka tejto pandémie však sme to jednohlasne schvaľovali. Však opozícia to boli proste zo všetkých prítomných všetky hlasy ste tu dostali, ale keď prídete s takýmto návrhom zákona, ktorý rozdeľuje spoločnosť, segreguje ľudí tak za takéto zákony hádam nečakáte, že budeme za nich hlasovať.
Vyčítali ste nám, že nemáme riešenia, že nepomáhame, že len vykrikujeme raz kritizujeme to raz to, raz kritizujeme, že ste mali zavreť hranice, teraz keď ich zavrete zas kritizujeme, že mali byť otvorené. No ale vážená, aká bola situácia pred rokom, pred rokom keby ste zavreli hranice tak možno by sa vám podarilo niečo obmedziť, žeby, žeby teda tí cestovatelia tí cestujúci ľudia, že by možno nedoniesli ten vírus ale dneska tu je už situácia úplne iná. Vyčítali ste nám pomoc ľuďom, ja som to tu už povedal. Vy keď ste tu niečo robili, že z toho vytĺkate vy alebo teda my politický body, že si hneď všetko dávame tak vážení, keď prepukol Covid- 19 v jednom zariadení a dostal som vtedy informáciu, že zamestnanci zo strachu teda žeby sa nakazili a zomreli zutekali aj keď vtedy už bol vyhlásený núdzový stav a v podstate zo zákona nemohli utiecť, utiekli lebo každému je prednejší vďaka tomu strachu svoj život ako, ako nejaké zamestnanie a vtedy hovoril, že v podstate nestíhajú tie denné, nočné služby sa starať o tých ľudí, boli to v podstate starší ľudia, ktorí boli nakazení a teda tá nákaza postupovala ďalej. Ja som sa vtedy ponúkol a povedal mi o tom môj brat, že počúvaj je také a také zariadenie, že kolabujú, že či ideme. No aj mu vravím, že jasné, že proste vybav to tam, že ideme. Pýta sa ma, nebojíš sa? No nebojím sa však nebol som ešte s nakazeným ale tak keby som sa bál tak nedávam túto ponuku, že tam idem, že tam idem pomáhať. A nemal som potrebu to proste dávať na facebook alebo točiť videá, že pozrite sa na mňa, že aký som hrdina.
Iný prípad čo ste tu mali keď ste boli niektorí nakazení ste sa zavreli do izieb, moja mama ako lekárka bola celý ten čas v prvej línii proste ošetrovala ľudí a dosť dlho dosť dlho tomu v podstate odolávala. Však tí lekári, vy ako lekári ste teda naučení pre vás je to normálny štandard nejaké tie hygienické opatrenia, ktoré sa zaviedli pre vás sú štandardom pre nás v podstate nie sme nato zvyknutí tí ostatní, ale po roku sa nakazila a zhodou okolností my sme vtedy cestovali späť a môj otec sa nestiahol vtedy od od svojej manželky, že povedal, že ty si nakazená, nechám ťa tak. Nie, išiel ku nej proste staral sa o ňu ako o svoju o manželku aj keď sa nakazil sám. Čiže to margo toho akých hrdinov tu vy hráte. Nikde som o tom nerozprával ale v podstate táto diskusia dneska dospela do takého bodu, že musel som to tu povedať. Bolo tu spomínané, že sme odporcovia očkovania, že vyzývame ľudí na to, aby sa neočkovali a ja neviem aké podobné veci. No ja som tuná nikoho nevidel, že by nejako vyzýval ľudí na to, aby sa neočkovali, my sme predsa hovorili to každý dospelý človek má slobodnú voľbu, nech si povie či sa chce očkovať alebo neočkovať. A nepodmieňujte to vy potom takýmito návrhmi zákonov, vy poviete, že však my nehovoríme o povinnom očkovaní. No ale nie poviete, že keď nebudeš mať papier, keď nebudeš mať green pas, covid pas tak ťa nepustíme do krčmy a včera to tu dobre povedali, že po novom vás výjazd do krčmy nie výjazd po novom vás pivo bude stáť 72 euro alebo 32 euro alebo 17 euro jedno pivo a že prečo, no lebo si zaplatíte za test, za PCR test a k tomu ja neviem dve eurá za pivo. hej. Čiže keď budete chcieť ísť do krčmy a podporiť teda to je tá vaša veľká podpora pre prevádzky tak toho občana to bude stáť jedno pivo 72 euro.
Brat, ktorý je absolventom medicíny keď som sa ním ešte pred nejakým časom rozprával, však oni ako absolventi chodia teda praxovať už aj počas štúdia. On mi povedal, že sa dá zaočkovať, bavili sme sa vtedy o tom, ja som mu povedal svoj názor on povedal svoj názor ako lekár a hovorím som v prvej línii, vidíš, že nás lekárov v podstate tlačia do toho, aby sme sa dali očkovať a nám teda na škole povedali, že je to v podstate určitá forma ochrany voči tomu ochoreniu. Ja som povedal, že dobre však je to tvoje rozhodnutie, si tam v prvej línii. A vy poviete, že my týchto ľudí zatracujeme, tak ja by som mal práve svojho brata jak prvého zatratiť. Dotkli sme sa tu aj otázky, že či sa robia nejaké opatrenia, žeby sme mali nabádať. Už tuto pán minister raz bolo povedané dneska v rozprave ohľadom pľúcnych ventilátorov, že v podstate ten obsluhujúci personál nevedel obsluhovať tieto prístroje a to neni hej nejaké hoaxy alebo konšpirácie čo sa šíria. Však ja som sa rozprával s lekármi a tí mi povedali, však vy si zoberte normálnu vec, vy ako vojak čo ste trénovaný a keď zoberiete možno, že nejakú nejakého človeka čo nie je trénovaný alebo môžem to povedať muž a žena, tak každý má inú kapacitu pľúc. A tí hovoria, že tie prístroje sú nastavené rovnako a tam veľmi citlivo musíte pristupovať k tomu, aby ste toho človeka sledovali a jednoducho tú ventiláciu nastavujete, nastavujete mu tak, aby mu to nepoškodilo tie pľúca ešte viac. A hovorili mi, však samozrejme povedali, že z Ameriky teraz dakto bude, že niečo proti Amerike ale ten príklad povedali, že tam boli tie prípady kedy tie ventilátory v podstate poškodili pľúca, poškodili tie tkanivá pľúc, čiže tým pacientom to mnohokrát nepomohlo ale možnože mohlo ich to vyslovene ešte doraziť hej v tej chorobe. A keď vám to môžem povedať možno ako vojakovi, predstavte si ten vojenský výcvik keď máte. Vojak keď ide však v podstate on sa zoznamuje so všetkým, príde určite do kontaktu so zbraňou
=====
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

24.7.2021 o 14:20 hod.

Ing. et Ing.

Filip Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:26

Filip Kuffa
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
... jej v podstate poškodili pľúca, poškodili tie tkanivá pľúc, čiže tým pacientom to mnohokrát nepomohlo, ale možnože mohlo ich to vyslovene ešte doraziť hej v tej chorobe. A keď vám to môžem povedať možno jak vojakovi, predstavte si ten vojenský výcvik, keď máte hej. Vojak, keď ide, tak v podstate on sa zoznamuje so všetkým, príde určite do kontaktu so zbraňami, so zbraňovými systémami hej, vysvetlí sa ja neviem konštrukciu jak funguje, jak sa strieľa, ale teraz ste rozdelení, hej, tu máte delostrelcov, tu máme nejaké lafetované zbrane, máte tu pešiakov, hej, tu možnože so samopalmi, máte potom špeciálne jednotky sú ostreľovači a vymeňte teraz nejakého vojaka z pechoty, dajte mu teraz, že ide robiť ostreľovača zo dňa na deň. On síce tú pušku bude mať, on vie o tom, že má tam zásobník, má tam poistku, má tam teda zámer, s ktorým musí nabíjať, vie, že si musí nabiť náboj, ale keď mu poviete, že traf ten cieľ na jeden a pol kilometra, možno ho trafí, možno ho netrafí a presne to isté, presne túto istú otázku máte medzi lekármi hej. Vy nemôžte čakať možnože nejaký lekár, ktorý s tým nerobil, že zo dňa na deň v podstate chytí teraz ten prístroj alebo ten ventilátor, a že bude proste tip top a keby som vám to povedal na tú úroveň tých vojakov, že vy teraz budete porovnávať nejakého pešiaka, že sa vyrovná v týchto zručnostiach nejakému ostreľovačovi.
Potom ešte ako doktorovi čo vám poviem, keď sa tu zaviedla tá očkovacia lotéria, tie očkovacie bonusy, že keď presvedčíte človeka od 50 do 60 rokov, dostanete 30 euro, nad 60 rokov tam bolo ja neviem či 50, či 60 a nad 60 deväťdesiat euro, tak lekári mi vtedy písali a písali mi to v podstate dosť tak v zlom a nazlostení, že prečo to robíte, že čo to tam prijímate, že prečo vy dávate lotérie, prečo dávate nejaké, nejaké očkovacie bonusy, prečo podporujete dealerov. Však nám lekárom ste sľúbili odmeny, dobre dačo sme dostali, celý čas sme tu boli v prvých líniách, v podstate zo začiatku nikto nevedel, čo to bude, každý strašil, že všetci pozomierame, napriek tomu sme v tých prvých líniách boli a v podstate na nás nikto nepamätá. A hovorím, darmi vy spúšťate nejaké lotérie, darmo vy spúšťate nejaké bonusy. Ale však keď pôjdete tak tou cestou ďalej, a keď na nás lekárov budete kašlať, tak jednoducho dospejete do bodu, že už paradoxne ani to vaše očkovanie, ktoré tak pretláčate, tak nebude mať kto robiť, lebo lekári sa vám proste vykašlú na hlavu, keď, keď majú byť takto odmeňovaní. Aj zvlášť, keď stoja v prvej línii. Ďakujem. Toľko k tomu.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

24.7.2021 o 14:26 hod.

Ing. et Ing.

Filip Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:26

Marian Kotleba
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Filip, ja si myslím, že si to povedal veľmi dobre, pretože tu aj pán generál potreboval asi počuť názor človeka z lekárskeho prostredia, tak ako to v skutočnosti je a nielen tie ich virtuálne informácie alebo tú virtuálnu bublinu, ktorú v rámci vládnej, ale samozrejme aj v rámci očkovacej propagandy si oni medzi sebou navzájom nejako potvrdzujú a upevňujú a myslia si potom mnohí aj pod vplyvom tohto všetkého, že naozaj to tak je, že naozaj to tak je a že možnože občania aj sami by sa chceli chudáci očkovať. No a potom vyjdu do reálneho sveta a zistia, že ono je to úplne inak, že ľudia veľmi jasne vidia, že to očkovanie je obyčajná šikana, štátna šikana, ktorá ich má dotlačiť za každú cenu do toho, aby si do seba tú látku, o ktorej nič nevedia nielen ľudia, ale ani lekári, nechali vpichnúť, a keď sa s nimi zakrúti svet a zo dňa na deň sa stanú invalidi, lebo o tých čo sa stanú mŕtvi, tak o tých nebudeme hovoriť, tí už nebudú problémom pre tento štát, tak všetci dajú od nich ruky preč, všetci dajú od nich ruky preč. Každý im povie, to s očkovaním nemôže byť, kdeže, že sa vám robia hrčky v krvi, no ale prosím vás, no tak vymeníme vám krv, ale môže sa vám to stať kedykoľvek. Že sa budíte v noci na to, že vám bije vlastné srdce a za tri týždne ste schudli desať kilo, no vidíte, neumriete na obezitu, ale postupne budete chradnúť. To sú príbehy ľudí, to sú reakcie zodpovedných a o tom to celé tu je. A preto Filip nemôžme dovoliť, aby občanov, obyvateľov Slovenska táto nezodpovedná fašistická vláda do očkovania akokoľvek nútila.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.7.2021 o 14:26 hod.

Ing. Mgr.

Marian Kotleba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:26

Štefan Kuffa
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Každé očkovanie je veľkým rizikom, nielen to proti COVID-u, ale tie, ktoré boli ako v minulosti. Samozrejme tie, ktoré už tu sú nejaké desiatky rokov, máme s tým skúsenosti a pediatri majú najviac. Je bludom si myslieť, čo len myslieť a nie ešte nás označovať, že my zatracujeme ľudí, ktorí sú zaočkovaní. Je to naopak. Vy zatracujete ľudí tých, ktorí sa zaočkovať nedajú a tu je tento očkovací zákon, ktorý tuná je tak v podstate nútime ľudí k tomu, aby sa dali očkovať proti COVID-u. Sú očkovacie látky, ktoré pôsobia dlhodobejšie, ale sú také, ktoré sú krátkodobé. Napríklad očkovanie proti chrípke. Proti chrípke vám nestačí sa zaočkovať raz a to pán minister vy to viete veľmi dobre. Proti chrípke sa musíte dávať očkovať každý rok, proti encefalitíde, keď tak takisto každý rok. Proti tetanu raz za desať rokov a sú očkovacie látky, ktoré organizmus si vybuduje imunitu na celý život. Ale zabudlo sa tu na veľkú skupinu ľudí a to sú tí ľudia, ktorí ten COVID prekonali. Tak ako som to už aj rozprával, tak znova to len zopakujem, čím ťažší priebeh si mal ten korony a si prežil, tým vyššie protilátky sa ti vytvorili. Prečo diskriminovať všetkých týchto ľudí a načo vyhadzovať finančné prostriedky, pán minister, na ľudí, ktorí to v podstate ani nepotrebujú. Oni protilátky majú vytvorené. Načo ich my máme očkovať a ešte ich nútiť a diskriminovať. Čo sa týka pľúcnych ventilátorov, ja keď si spomínam, my sme mali dvoch chlapcov na hospici, ktorí potrebovali pľúcny ventilátor. Keď mi primárka z Popradu volala, že či prijmeme takéhoto pacienta, ja som povedal nie, že my ho nechceme, ale my na to nie sme pripravení. Ale ponúkla nám spoluprácu, v Bystrici sa zaškoľujú personál a tak sme prijali pacientov, ale my sme týchto ľudí vôbec nepripravili na ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.7.2021 o 14:26 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:26

Marek Kotleba
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Filip, dobre, že si to povedal, lebo koalícia veľmi asi zabúda na to, ako sme hlasovali o opatreniach, ktoré mali hlavu a pätu. Lebo takéto opatrenia, ktoré boli aj vtedy, tak boli jednohlasne schválené a my sme povedali aj za našu stranu, aj vy, aj iní z opozície, že keď ide o nejaký dobrý návrh, my ho vždy podporíme a je nám úplne jedno, kto tento zákon predkladá. Ale mňa mrzí, že to nefunguje aj opačne, pretože my keby sme predložili aj ten najlepší návrh, aký sa môže predložiť, tak z koalície by zaň hlasovalo iba veľmi málo poslancov. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.7.2021 o 14:26 hod.

Mgr.

Marek Kotleba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:26

Filip Kuffa
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Presne tak, Marek, dobre si to povedal, aj keby sme tu akokoľvek dobrý návrh zákona predložili, jednoducho koalícia nám za tieto návrhy zákona nehlasuje, tuná síce bude vyzývať, že však povedzte riešenia, navrhnite, keď niečo navrhneme, nepočúvajú hej alebo sa smejú z toho. Vyčítajú nám, že z toho robíme politiku. A viete, kto z toho prvý spravil politiku? Veď, keď nakúpili Sputnik. Kedy sa rozhádali? Však vláda sa rozhádala a vtedy boli ľudia, čo sa chceli očkovať práve ruskou vakcínou Sputnik, ale tá ich propaganda, tie ich hádky vo vláde zapríčinili to, že to tam dva mesiace naťahovali či tri mesiace, vakcíny pomaly expirovali, ľudia po tej dobe im už prestali veriť a oni nám idú vykrikovať, že nerobte z toho politiku. No vážení, však vaša vláda bola prvá, čo z toho spravila politiku a presne takýmito krokmi, vašimi hádkami, ste docielili to, že tá ochota ľudí očkovať sa, v podstate klesá, musíte to tu potom zachraňovať kadejakými lotériami a v podstate takýmito návrhmi zákona ako tu máme dnes.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.7.2021 o 14:26 hod.

Ing. et Ing.

Filip Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
35. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní 2
 

Vystúpenie v rozprave 15:38

Ján Blcháč
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo vážený pán predsedajúci. Vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, ja by som si dovolil v tejto rozprave nakoniec potom predložil ten procedurálny návrh a predtým by som ho chcel stručne uviesť. Pozmeňujúci.
V súlade s rokovacím poriadkom § 73 ods. 3 písmeno b). Takže ak dovolíte, môžem skonštatovať, že vláda dnes pretláča v parlamente zákon, ktorý vytvára občanov dvoch kategórií, jednu tvoria zaočkovaní a tí, ktorí si môžu dovoliť nepretržité PCR testovania a druhú všetci ostatní. Niekto včera viackrát použil aj taký termín, že tu máme akýsi bianco šek na to, čo sa do budúcnosti môže udiať. Ma rušia niektorí...(Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pán poslanec, poprosím, páni poslanci, pani poslankyne o pokoj.

Blcháč, Ján, poslanec NR SR
Nevšímam si dobre.

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pán poslanec, nech sa páči, môžete pokračovať.

Blcháč, Ján, poslanec NR SR
Takže ja súhlasím s hodnotením tohto návrhu zákona, ktorý sa dá presne citovať. Je to návrh, vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 355/2020 o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a tak ďalej, že je to vlastne vystavenie akéhosi bianco šeku na niečo čo dopredu nevieme ani možno predvídať.
Možno ste si všimli v rozprave, že sa odvolávajú viacerí kolegovia v tejto rozprave na rôzne dáta, rôznych médií svetových a ja by som chcel upozorniť, že aj my máme niektoré informácie z niektorých médií, ktorí pozorne, pozorne sledujú vývoj na Slovensku v Slovenskom parlamente a tak trošku aj s iróniou komentujú to, čo sa tu pripravuje.
Pre nás je absolútne neprijateľné, aby boli ľudia ekonomickými a sociálnymi nástrojmi tlačení iba k očkovaniu. Očkovanie musí byť vecou rozhodnutia každého občana po dôkladnom zvážení svojho zdravotného stavu a posúdenia a pozitív a rizík očkovania. Každý sa musí rozhodnúť slobodne a za toto rozhodnutie musí niesť zodpovednosť. Vláda pri očkovaní od začiatku roku premárňovala jednu príležitosť za druhou, zvýšiť úroveň zaočkovanosti na Slovensku.
Vláda totálne premrhala príležitosť zvýšiť zaočkovanosť vtedy, keď bola situácia na Slovensku kritická a väčšina okresov bola v COVID automate čiernych. Na poplach bije dnes, kedy je pandémia na svojom minime. Všetky Slovenské okresy sú zelené a ľudia si užívajú leto bez obmedzení. Niet sa čo čudovať, že čakáreň na očkovanie je prázdna a ľudia sa na opatrenia vlády pozerajú s maximálnou nedôverou.
Vláda nás dnes presviedča, že nezaočkovaní ľudia sú podradnou vrstvou, ktorá nemá právo na ďalšiu ekonomickú a sociálnu existenciu. Mnohí pritom očkovanie odmietajú napríklad preto, že v ničom neveria súčasnej vláde a vzhľadom na jej výkon sa im nikto ani nemôže čudovať. Ďalší majú medicínske indikácie, ktoré im zaočkovanie neumožňujú a napokon mnoho ďalších ľudí sa slobodne rozhodlo, že uprednostnia inú ochranu svojho zdravia ako očkovanie a budú za to niesť plnú zodpovednosť.
Už tu bolo povedané o rezolúcii Rady Európy, ja by som chcel pripomenúť stanovisko svetovej zdravotníckej organizácie, že v opatreniach proti COVID-u musia mať rovnaké podmienky zaočkovaní, ľudia testovaní PCR testom a tí, ktorí prekonali chorobu. Slovenská vláda tieto pravidlá nerešpektuje a svoje vlastné zlyhania zakrýva tak, že ľudí tlačí k očkovaniu neprijateľnými metódami. Ako príklad možno by som si dovolil uviesť, že dnes sa berie ako samozrejmosť a bolo to tu niekoľkokrát povedané, že ľudia druhej kategórie alebo nezaočkovaní nazvime ich, si môžu podľa skúseností z prvej aj druhej vlny pandémie na Slovensku bez problémov nakúpiť potraviny a lieky. Tam nebol prístup obmedzený, možno s výnimkou nejakých seniorov.
Keďže návrh zákona, ale neobsahuje žiadny indikatívny zoznam prevádzok, ktoré príslušné, ktoré budú prístupné obom skupinám alebo kategóriám občanov Slovenskej republiky, ľahko sa môže sťať, že tá druhá kategória o ktorej hovorím, občanov Slovenskej republiky bude možno hladovať a možno sa nebude môcť ani liečiť.
Pre tieto a ďalšie dôvody ktoré boli v rozprave komunikované a ktoré som aj uviedol, by som si dovolil predložiť na záver môjho krátkeho vystúpenia jeden návrh, ktorý znie takto:
Vážený pán predsedajúci, v zmysle rokovacieho poriadku podľa § 73 ods. 3 písmeno b) podávam návrh nepokračovať v rokovaní o tomto návrhu zákona. Prosím, aby o tomto návrhu bolo potom príslušne hlasované. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

24.7.2021 o 15:38 hod.

Ing. PhD.

Ján Blcháč

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:44

Marian Kotleba
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Pán poslanec Blcháč, ja oceňujem, že sa do rozpravy konečne zapojil aj poslanec HLAS-u, a dúfam, že všetci poslanci HLAS-u budú aj vzhľadom na váš návrh, ktorý ste v rozprave dali prítomní pri hlasovaní. Pretože a to vy v HLAS-e musíte vedieť najlepšie, v tomto hlasovaní bude skutočne závisieť na každom jednom hlase.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.7.2021 o 15:44 hod.

Ing. Mgr.

Marian Kotleba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video