Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

28.6.2023 o 12:48 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 28.6.2023 12:48 - 12:49 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Na poslaneckom grémiu sme mali pomerne obsiahlu diskusiu o tom či sa môžu alebo nemôžu prerokovať tie návrhy, ktoré boli len prerokované na májovej schôdzi, ale nie odsúhlasené v prvom čítaní. Chcem povedať, že dnes ale plénum rozhodlo o tom, že sa zarezali aj také body, ktoré boli na májovej schôdzi riadne schválené v prvom čítaní a dnešným procedurálnym návrhom a jeho schválením bolo zamedzené poslancom, ktorí, ktorým tieto zákony boli schválené, aby ich boli, aby ich body riadne schválené v prvom čítaní na májovej schôdzi boli prerokované. Obrali ste im to ústavné právo a to len svedčí o tom, že tu nešlo o žiadne o žiadnu právnu legislatívno alebo procedurálnu čistotu. O čo išlo neviem, to nech si každý zodpovedá sám. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 22.6.2023 11:13 - 11:14 hod.

Gábor Grendel
Ďakujem za slovo. Navrhujem termínovať bod 133, tlač 1592, novela infozákona, na stredu po bode pána poslanca Polláka, čo sme odsúhlasili procedurálnym návrhom, teda o štrnástej bude bod pána poslanca Polláka, navrhujem termínovať môj bod po prerokovaní tohto bodu. Zdôvodnenie: je vytvorenie časového priestoru na vyhodnotenie pripomienok v rámci MPK, aby sme ich stihli potenciálne zapracovať do pozmeňujúceho návrhu. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.6.2023 12:27 - 12:29 hod.

Gábor Grendel
Pán poslanec Marek Šefčík.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.6.2023 11:43 - 11:54 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo aj za zhovievavosť. Ako predsedajúci budem viesť o dvanástej schôdzu, takže aj preto som požiadal o slovo teraz.
Vážení členovia vlády, dámy a páni, neexistuje väčší korupčný škandál v krátkych dejinách slovenskej politiky ako kauza Gorila. Vidím tu aj na balkóne pre verejnosť mladú generáciu. Možno by bolo aj potrebné pripomenúť si, o čom kauza Gorila je. Názov Gorila dala Slovenská informačná služba bytu na Vazovovej ulici v Bratislave, ktorý odpočúvala. Odpočúvala ho preto, že sa v ňom v rokoch 2005 a 2006 stretával vtedajší spolumajiteľ finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák s vtedajším ministrom hospodárstva Jirkom Malchárkom a s ďalšími vtedajšími čelnými predstaviteľmi štátu. V domnienke, že ich nikto nevidí, že ich nikto nepočuje sa otvorene rozprávali o skupovaní štátneho majetku a o výške úplatkov z predaja štátneho majetku pre jednotlivých štátnych funkcionárov a predstaviteľov viacerých politických strán. Domnienka, že diskutujúcich nikto nevidí a nepočuje však bola mylná. Slovenská informačná služba byt odpočúvala a o zisteniach z odpočúvania informovala predstaviteľov štátu, ktorých podľa zákona informovať mala. Kauza však skončila potichu zametená pod koberec. Dlho sa nič nedialo, až do roku 2011, keď niekto zverejnil spis Gorila na internete. Dodnes ho tam nájdete. Má 85 strán a keď chcete vedieť, kto, aký úplatok dostal, dajte do internetového vyhľadávača slovo provízia. Ak sa vám nechce čítať, pred štyrmi rokmi bol zverejnený aj zvukový záznam, ktorý niekto poslal do viacerých redakcií. Opakujem, neexistuje väčší korupčný škandál v dejinách slovenskej politiky ako kauza Gorila.
No a teraz možno tá otázka, prečo o tom hovorím dnes v rozprave k programovému vyhláseniu vlády. Hovorím o tom preto, lebo začiatkom júna bol premiér úradníckej vlády hosťom verejnej diskusie Denníka N a v diskusii bola reč o rôznych aktuálnych otázkach, sa moderátorka v jednej chvíli opýtala pána premiéra nasledovnú otázku: „ Ako vnímate Pentu?" Odpoveď: „Boli tu nejaké divokejšie deväťdesiate roky minulého storočia, kde vyrastali finančné skupiny, ktoré boli niekedy na hrane, možno niekedy za hranou zákona a ovplyvňovania. Keďže však neviem nič z týchto vecí dokázať, radšej o konkrétnych spoločnostiach na verejnosti nehovorím. Nerád bezdôvodne niekoho obviňujem. Nejaké indície človek počúva celý život." Kauza Gorila nie je o divokých deväťdesiatych rokoch. Je to svedectvo o období druhej Dzurindovej vlády, 85 strán textu, 39 hodín zvukového záznamu. Nejde o nejaké reči, ale o legálne súdom schválené odposluchy. Nejde o bezdôvodné klebety, ale o informácie, ktoré sú verejné a viaceré z nich aj predmetom policajného vyšetrovania.
Po kauze Gorila tu bolo v období vlád Roberta Fica množstvo ďalších korupčných škandálov – Bašternák, Jankovská, Gašpar, Krajmer, Hraško, Trnka, Kováčik, Sklenka, Repáková, Kičura, Makó a tak ďalej. To, že sa dnes korupcia na najvyšších poschodiach štátu vyšetruje a že mnohé z vyšetrovaní sú právoplatne ukončené uznaním viny, to nie je žiadna samozrejmosť. Je to zásluha zmeny, ktorú si vyžiadali voliči v roku 2020 a ktoré presadila vláda a parlament po voľbách v roku 2020, ako napríklad návrat k výberu policajného prezidenta alebo ako spôsob voľby špeciálneho prokurátora. Vyšetrovatelia, prokurátori a sudcovia, ktorí si dnes slobodne a zákonne robia svoju prácu, si zaslúžia morálnu podporu a ja som očakával, že ju dostanú aj v programovom vyhlásení vlády. Po citovanej odpovedi pána premiéra na tému Penta som však spozornel a v predloženom programovom vyhlásení vlády som sa špeciálne zameral na časť vnútro a boj proti korupcii.
Z predloženého programového vyhlásenia vlády mi vychádza, že boj proti korupcii nie je pre túto vládu prioritou. Kapitola „Pomáhať a chrániť bez ohľadu na to o koho ide" je v programovom vyhlásení vlády úplne posledná v poradí. Je teraz zbytočné vymenovávať, čo všetko je pred ňou, jednoducho všetko je pred ňou. Možno by ste tento fakt chceli vysvetliť tým, že systém nastavovania spravodlivosti už predsa funguje, funguje dobre a problém korupcie dnes spoločnosť netrápi. Zodpovední členovia vlády by sa však mali pozerať za horizont. Napokon to je aj krédo vlády, minimálne keď je diskusia o verejných financiách. A všetci vieme, že kľúčovým rizikom septembrových predčasných volieb je okrem zmeny geopolitickej orientácie štátu aj likvidácia spravodlivosti, likvidácia inštitúcií, ktorých poslaním je nastolenie spravodlivosti, likvidácia ľudí, ktorí za ostatné tri roky dosiahli bezprecedentné výsledky v boji proti korupcii. Za svoju doterajšiu prácu a jej výsledky by si v programovom vyhlásení vlády zaslúžili väčšiu pozornosť a na dôstojnejšom mieste ako jednu vetu na predposlednej strane.
Pán premiér, prosím, nerezignujte na boj proti korupcii. Vytváranie priestoru pre bezpečnosť a spravodlivosť je jednou z najdôležitejších úloh každej vlády. A ešte jeden apel, o ktorom tu už bola reč. Nerezignujte ani na diskusiu. Parlamentná demokracia je aj o diskusii, o konfrontácii argumentov a diskutovať s oponentmi síce nie je povinné, ale je to úplne normálne, je to demokratické, je to správne, posúva to verejnú debatu dopredu. V programovom vyhlásení vlády sa píše, že sa nebudete hádať v médiách a mrhať drahocenným časom. Áno, asi existuje, existujú rôzne výklady toho, čo tým myslíte, možno je to len nešťastná formulácia a ja dúfam, že to neznamená, že nebudete prijímať ako členovia vlády pozvánky do diskusných relácií s vašimi oponentmi, pretože to nie je mrhaním drahocenného času. Je to demokratické, je to slušné, je to normálne.
Dámy a páni, na záver už len jedna poznámka. Úspešnosť akejkoľvek vlády sa samozrejme nemeria jej programovým vyhlásením, nemeria sa slovami. Úspešnosť každej vlády sa meria skutkami, meria sa výsledkami. Vážení členovia vlády, držte chrbát právnemu štátu, nepodceňujte boj proti korupcii a nerezignujte na demokratickú diskusiu. Venovanie času boju proti korupcii, venovanie dobrého slova, venovanie podpory pre bojovníkov proti korupcii a diskusia s oponentmi nie je v demokracii mrhaním času. Sú to základné úlohy premiéra a členov demokratickej vlády. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.6.2023 13:47 - 13:47 hod.

Gábor Grendel
Ústavou predpísaný sľub poslanca znie: "Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života."

Antal, Marek, poslanec NR SR
Sľubujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vstup predsedajúceho 23.5.2023 16:40 - 16:41 hod.

Gábor Grendel
Pán poslanec Milan Kuriak.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.5.2023 14:56 - 14:58 hod.

Gábor Grendel
Pani poslankyňa Zemanová, s reakciou na faktické poznámky.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 19.5.2023 12:28 - 12:29 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Chcem sa len poďakovať za, aj keď krátku, ale zaujímavú diskusiu. A veľmi rád sa k tomu vrátim, ak prejde zákon do druhého čítania. Plánujem aj zvolať istý okrúhly stôl s rôznymi analytickými útvarmi a inštitútmi, ktoré k tomu zákonu majú čo povedať. Neformálne rozhovory, samozrejme, vedieme aj, aj s nimi, ale bude to mať určitú inú úroveň, keď už budeme vedieť, že ten zákon má reálnu šancu, teda na definitívne schválenie. Súhlasím s tým, že lepšie by bolo, keby ten návrh prešiel riadnym medzirezortným pripomienkovým konaním. Tie dôvody, prečo to ide ako poslanecký návrh sme si tu povedali obidvaja v rozprave. Toto už nemáme ako zmeniť. Je to teda poslanecká iniciatíva. Ale myslím si, že všetky tie obavy či už opodstatnené alebo neopodstatnené verím, že vydiskutujeme a, a tie ktoré budú opodstatnené odstránime pozmeňujúcim návrhom. Ďakujem pekne za komentáre a aj za potencionálnu spoluprácu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2023 12:22 - 12:24 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Skúsim zodpovedať a keď nie, tak ešte môžem pokojne aj v rozprave. Otázka ďalšej komunikácie s ministerstvom spravodlivosti a kultúry bola už len neformálna, to znamená, že oficiálne rokovania už ďalšie neboli a práve na základe aj tejto neformálnej komunikácie vznikol to paragrafové znenie alebo tie formulácie, ktoré, ktoré sú v tom zákone tak, aby tie pochybnosti, ktoré vznikli aj pri oficiálnom rokovaní, boli odstránené. Mám za to, že boli. Samozrejme čo sa týka napríklad výšky pokuty, tak tam jednotlivé rezorty do toho nejako nezasahovali, toto sme neriešili a tam z mojej strany išlo o to, aby, aby hrozba tej pokuty bola dostatočná na to, aby sa neoplatilo špekulovať povinným osobám, ale samozrejme som pripravený o tom diskutovať. Čo sa týka vyšších územných celkov, budem rád, ak v druhom čítaní si k tomu sadneme a môžme k tomu urobiť pozmeňujúci návrh. Čo sa týka tých zamestnancov, tam tým motívom, prečo sme tam tú výnimku dali, je že by sa mohlo neúmerne zaplatiť ten register prakticky čímkoľvek čo, čo zamestnanci napíšu a čo by spĺňalo definíciu tých štúdií a analýz, ale opäť je to na diskusiu. Čo sa týka tej odplaty, skôr ako dôjde k zverejneniu, som takisto pripravený o tom rokovať bez problémov a pani poslankyňa Garstková čo sa týka, že áno tú možnosť vyžiadať si na základe infozákona majú, to je jasné. Tu ide skôr o to, aby už všetko bolo zverejnené a aby ten občan nemusel ešte iniciatívne posielať žiadosti, ale skôr aby to bolo na ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 19.5.2023 12:03 - 12:06 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážené kolegyne, vážení kolegovia, táto novela zákona počíta so zriadením centrálneho registra analýz a štúdií na podobnom princípe ako poznáte centrálny register zmlúv. Zmyslom zriadenia tohto registra je to, aby všetky analýzy a štúdie, ktoré si objednávajú či už ministerstvá alebo iné orgán verejnej moci jednak, aby boli zverejňované ale hlavne, aby boli zverejňované a verejne dostupné na jednom centrálnom mieste. Tento návrh sleduje dva ciele, po prvé, aby sme tieto analýzy a štúdie a ich financovanie dali pod istý verejný dohľad pod verejnú kontrolu. To znamená, aby sme získali možno lepší prehľad o tom, čo presne sa objednáva, aké informácie si štát objednáva, koľko zato platí a či tie informácie tie analýzy už neboli raz zaplatené alebo aj viackrát čiže to je jedna vec tá hospodárnosť. A tým druhým cieľom je aj to, aby tie dáta informácie a závery z tých analýz slúžili ako istá verejná databáza pre širšie použitie či už pre vedecké účely alebo, alebo akékoľvek účely, ktoré môžu byť užitočné pri rôznych odborných politikách. Možno si poviete, že takýto typ systémovej novinky ako je takýto register svedčí viac exekutíve ako parlamentu, ja si to myslím tiež preto len k tomu procesu ešte chcem povedať, že sme samozrejme s autorom tejto iniciatívy, ktorým je môj poslanecký asistent Alexej Dobroľubov sme rokovali s ministerstvom spravodlivosti aj za účasti ministerstva kultúry ešte povedal by som v prvej tretine volebného obdobia a už vtedy sme riešili niektoré potenciálne pripomienky, ktoré sme aj zapracovali do tohto návrhu. Ministerstvo spravodlivosti aj malo jednu malú novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Tam sme sa dohodli, že tam to ešte nepôjde, že to pôjde neskôr do väčšej novely, ktorú ministerstvo spravodlivosti tiež pripravovalo. Stali sa však ako viete politické zmeny vláda sa dostala do menšiny, to vedenie ministerstva, s ktorým sme rokovali odišlo a tým, že prišli iné témy, ktoré sa stali prioritou tak do vlády sa táto iniciatíva sa nedostala. A keďže sa nám teda blíži záver volebného obdobia tak som sa rozhodol, že sa to pokúsim presadiť v parlamentne a budem veľmi rád keď sa s tým stotožníte a keď to podporíte.
Skryt prepis