Ďakujem veľmi pekne za slovo aj za zhovievavosť. Ako predsedajúci budem viesť o dvanástej schôdzu, takže aj preto som požiadal o slovo teraz.
Vážení členovia vlády, dámy a páni, neexistuje väčší korupčný škandál v krátkych dejinách slovenskej politiky ako kauza Gorila. Vidím tu aj na balkóne pre verejnosť mladú generáciu. Možno by bolo aj potrebné pripomenúť si, o čom kauza Gorila je. Názov Gorila dala Slovenská informačná služba bytu...
Ďakujem veľmi pekne za slovo aj za zhovievavosť. Ako predsedajúci budem viesť o dvanástej schôdzu, takže aj preto som požiadal o slovo teraz.
Vážení členovia vlády, dámy a páni, neexistuje väčší korupčný škandál v krátkych dejinách slovenskej politiky ako kauza Gorila. Vidím tu aj na balkóne pre verejnosť mladú generáciu. Možno by bolo aj potrebné pripomenúť si, o čom kauza Gorila je. Názov Gorila dala Slovenská informačná služba bytu na Vazovovej ulici v Bratislave, ktorý odpočúvala. Odpočúvala ho preto, že sa v ňom v rokoch 2005 a 2006 stretával vtedajší spolumajiteľ finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák s vtedajším ministrom hospodárstva Jirkom Malchárkom a s ďalšími vtedajšími čelnými predstaviteľmi štátu. V domnienke, že ich nikto nevidí, že ich nikto nepočuje sa otvorene rozprávali o skupovaní štátneho majetku a o výške úplatkov z predaja štátneho majetku pre jednotlivých štátnych funkcionárov a predstaviteľov viacerých politických strán. Domnienka, že diskutujúcich nikto nevidí a nepočuje však bola mylná. Slovenská informačná služba byt odpočúvala a o zisteniach z odpočúvania informovala predstaviteľov štátu, ktorých podľa zákona informovať mala. Kauza však skončila potichu zametená pod koberec. Dlho sa nič nedialo, až do roku 2011, keď niekto zverejnil spis Gorila na internete. Dodnes ho tam nájdete. Má 85 strán a keď chcete vedieť, kto, aký úplatok dostal, dajte do internetového vyhľadávača slovo provízia. Ak sa vám nechce čítať, pred štyrmi rokmi bol zverejnený aj zvukový záznam, ktorý niekto poslal do viacerých redakcií. Opakujem, neexistuje väčší korupčný škandál v dejinách slovenskej politiky ako kauza Gorila.
No a teraz možno tá otázka, prečo o tom hovorím dnes v rozprave k programovému vyhláseniu vlády. Hovorím o tom preto, lebo začiatkom júna bol premiér úradníckej vlády hosťom verejnej diskusie Denníka N a v diskusii bola reč o rôznych aktuálnych otázkach, sa moderátorka v jednej chvíli opýtala pána premiéra nasledovnú otázku: „ Ako vnímate Pentu?" Odpoveď: „Boli tu nejaké divokejšie deväťdesiate roky minulého storočia, kde vyrastali finančné skupiny, ktoré boli niekedy na hrane, možno niekedy za hranou zákona a ovplyvňovania. Keďže však neviem nič z týchto vecí dokázať, radšej o konkrétnych spoločnostiach na verejnosti nehovorím. Nerád bezdôvodne niekoho obviňujem. Nejaké indície človek počúva celý život." Kauza Gorila nie je o divokých deväťdesiatych rokoch. Je to svedectvo o období druhej Dzurindovej vlády, 85 strán textu, 39 hodín zvukového záznamu. Nejde o nejaké reči, ale o legálne súdom schválené odposluchy. Nejde o bezdôvodné klebety, ale o informácie, ktoré sú verejné a viaceré z nich aj predmetom policajného vyšetrovania.
Po kauze Gorila tu bolo v období vlád Roberta Fica množstvo ďalších korupčných škandálov – Bašternák, Jankovská, Gašpar, Krajmer, Hraško, Trnka, Kováčik, Sklenka, Repáková, Kičura, Makó a tak ďalej. To, že sa dnes korupcia na najvyšších poschodiach štátu vyšetruje a že mnohé z vyšetrovaní sú právoplatne ukončené uznaním viny, to nie je žiadna samozrejmosť. Je to zásluha zmeny, ktorú si vyžiadali voliči v roku 2020 a ktorú presadila vláda a parlament po voľbách v roku 2020, ako napríklad návrat k výberu policajného prezidenta alebo ako spôsob voľby špeciálneho prokurátora. Vyšetrovatelia, prokurátori a sudcovia, ktorí si dnes slobodne a zákonne robia svoju prácu, si zaslúžia morálnu podporu a ja som očakával, že ju dostanú aj v programovom vyhlásení vlády. Po citovanej odpovedi pána premiéra na tému Penta som však spozornel a v predloženom programovom vyhlásení vlády som sa špeciálne zameral na časť vnútro a boj proti korupcii.
Z predloženého programového vyhlásenia vlády mi vychádza, že boj proti korupcii nie je pre túto vládu prioritou. Kapitola „Pomáhať a chrániť. Bez ohľadu na to, o koho ide" je v programovom vyhlásení vlády úplne posledná v poradí. Je teraz zbytočné vymenovávať, čo všetko je pred ňou, jednoducho všetko je pred ňou. Možno by ste tento fakt chceli vysvetliť tým, že systém nastavovania spravodlivosti už predsa funguje, funguje dobre a problém korupcie dnes spoločnosť netrápi. Zodpovední členovia vlády by sa však mali pozerať za horizont. Napokon to je aj krédo vlády, minimálne keď je diskusia o verejných financiách. A všetci vieme, že kľúčovým rizikom septembrových predčasných volieb je okrem zmeny geopolitickej orientácie štátu aj likvidácia spravodlivosti, likvidácia inštitúcií, ktorých poslaním je nastolenie spravodlivosti, likvidácia ľudí, ktorí za ostatné tri roky dosiahli bezprecedentné výsledky v boji proti korupcii. Za svoju doterajšiu prácu a jej výsledky by si v programovom vyhlásení vlády zaslúžili väčšiu pozornosť a na dôstojnejšom mieste ako jednu vetu na predposlednej strane.
Pán premiér, prosím, nerezignujte na boj proti korupcii. Vytváranie priestoru pre bezpečnosť a spravodlivosť je jednou z najdôležitejších úloh každej vlády. A ešte jeden apel, o ktorom tu už bola reč. Nerezignujte ani na diskusiu. Parlamentná demokracia je aj o diskusii, o konfrontácii argumentov a diskutovať s oponentmi síce nie je povinné, ale je to úplne normálne, je to demokratické, je to správne, posúva to verejnú debatu dopredu. V programovom vyhlásení vlády sa píše, že sa nebudete hádať v médiách a mrhať drahocenným časom. Áno, asi existuje, existujú rôzne výklady toho, čo tým myslíte, možno je to len nešťastná formulácia a ja dúfam, že to neznamená, že nebudete prijímať ako členovia vlády pozvánky do diskusných relácií s vašimi oponentmi, pretože to nie je mrhaním drahocenného času. Je to demokratické, je to slušné, je to normálne.
Dámy a páni, na záver už len jedna poznámka. Úspešnosť akejkoľvek vlády sa, samozrejme, nemeria jej programovým vyhlásením, nemeria sa slovami. Úspešnosť každej vlády sa meria skutkami, meria sa výsledkami. Vážení členovia vlády, držte chrbát právnemu štátu, nepodceňujte boj proti korupcii a nerezignujte na demokratickú diskusiu. Venovanie času boju proti korupcii, venovanie dobrého slova, venovanie podpory pre bojovníkov proti korupcii a diskusia s oponentmi nie je v demokracii mrhaním času. Sú to základné úlohy premiéra a členov demokratickej vlády. (Potlesk.)
Skryt prepis