Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

26.5.2010 o 16:18 hod.

RNDr.

Anna Belousovová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vstup predsedajúceho 26.5.2010 16:49 - 16:55 hod.

Anna Belousovová
Ďakujem. Nech sa páči, má možnosť vystúpiť zástupca ďalšieho klubu. Nech sa páči, slovo má predseda poslaneckého klubu SDKÚ pán Stanislav Janiš.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 26.5.2010 16:29 - 16:31 hod.

Anna Belousovová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ešte raz, pán Dzurinda, vy hovoríte o tom, že neuznáme účinky. Ale to nie je na nás, či ích uznáme, či neuznáme, pretože aj vaša no, teraz hovorím ja. Vaša líderka, pani Radičová povedala niečo také, že ak je to v súlade s medzinárodným právom. Medzinárodné právo napríklad je ohraničené aj dohovorom o občianstve z roku 1997, kde som citovala, že vlastne tento inštitút štátneho občianstva, jeho úprava, je v kompetencii štátu. Čiže, my si jednoducho nepomôžeme. My riešime len to, nie účinky, ale aj s tým maďarským pasom on príde, ako ste vy povedali, a na tom pase nebude napísané, že ja som Maďar originál a ja som Maďar, ktorý to dostal v rámci šovinistickej politiky Budapešti. Ako to budete vedieť? To chcete diskriminovať tých ľudí, ako keď naši Cigáni utekali do Veľkej Británie, že im dávali nejaké pečiatky a zasa bude oheň na streche.
A pani Vášáryovej. Ako Slováci v USA sú niekedy väčší národovci a určite pochopia, o čo tejto vláde ide a v akom ohrození je Slovenská republika tak, že budú vedieť pochopiť naše kroky a tam je to ešte klauzula, že sa to nedotýka rodinných vzťahov. Čiže, tento zákon je naozaj čistý. A ak chcete poznať môj osobnný názor, možno nie názor Slovenskej národnej strany. Ja si myslím, že mať viacero vzťahov ako občianstvo, proste, ja mám jedno občianstvo, ja iné nepotrebujem. Veď je to absolútny zmätok, pretože tam, kde platíš dane, tam buď občan a rozhoduj, akú vládu budeš mať a ako bude spravovať tieto dane. To má logiku a poriadok. Všetko ostatné je zmätok, ktorý plodí len ďalší zmätok a chaos. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.5.2010 16:27 - 16:29 hod.

Anna Belousovová
Ďakujem pekne. Ešte raz, pán Dzurinda. Vy hovoríte o tom, že neuznáme účinky, ale to nie je na nás, či ich uznáme či neuznáme, pretože aj vaša, teraz hovorím ja, líderka, pani Radičová povedala niečo také, že ak je to v súlade s medzinárodným právom. Medzinárodné právo napr. je ohraničené aj dohovorom o občianstve z roku 1997, kde ....
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.5.2010 16:18 - 16:25 hod.

Anna Belousovová Zobrazit prepis
Vážené panie poslankyne, páni poslanci, vážený pán predseda, ja som si so záujmom vypočula návrh, ktorý podal pán poslanec a predseda SDKÚ Dzurinda a chcela by som k tej demagógii, ktorá v jeho návrhu odznela, zaujať čisto také, pokúsim sa, logické nejaké stanovisko a vyvrátiť tie argumenty, ktoré ste, pán poslanec Dzurinda, hovorili.
Vy, hovoríte o tom, že my by sme mali teda prijať v tom vašom návrhu niečo také, že maďarský zákon bude na územi Slovenskej republiky neplatný, že ho budeme považovať za neplatný. To skutočne môžme si to myslieť, ale logicky aj prakticky to je náš problém a nijaký iný efekt to nemá. Pretože vlastne objavujete Ameriku. Totiž v právnej praxi platí, že každý zákon, každého iného štátu je platný na území toho štátu. To znamená, že ak Francúzi príjmú nejaký zákon, ak príjmu Taliani, to je zákon pre Taliansko alebo Francúzsko. To automaticky on nie je platný na území Slovenskej republiky. Teda aj zákon, ktorý prijal maďarský parlament, on nie je platný na území Slovenskej republiky, ale vlastne sa podľa neho niečo deje, čo sa dotkne aj Slovenskej republiky. V tom je ten rozdiel. Preto ja vyvraciam tú demagógiu, alebo nelogičnosť a takisto by som chcela to adresovať aj pánovi Palkovi, ktorý tu teraz nie je, ktorý vlastne túto vládu, ktorá hásí to, čo nespôsobila, v záujme ochrany národnoštátnych záujmov, vy chcete postaviť do pozície tých, ktorí škodia Slovensku lebo vraj my chceme zmenšovať počet občanov Slovenska. Ako taký logický nezmysel a takú hlbokú politickú demagógiu, ja som už dlho nepočula. Takúto nejakú slučku.
Takže keď sa pokúsim apelovať na nejaký logický um. Ešte raz, žiaden zákon cudzieho štátu neplatí na území Slovenskej republiky, ale my sa vlastne zaoberáme tým, že keď Maďarská republika podľa zákona, ktorý včera prijali, dnes pardón, udelí občianstvo, my to musíme rešpektovať, pretože ten akt udelenia občianstva sa nestane na území Slovenskej republiky, ale za hranicami Slovenskej republiky. Čiže my vlastne sa snažíme, aby som povedala presne, konkrétne, o čo nám ide.
Maďar, ktorý žije na Slovensku je občan Slovenskej republiky, on sa stane podľa zákona v Maďarsku, občanom Maďarskej republiky. Teraz, Európsky dohovor o občianstve z roku 1997, čo sme signatárom aj my, hovorí, že riešenie štátneho občianstva je v kompetencii každého štátu a ako východzí princíp uznáva, že každý má právo, čiže umožňuje vyslovene tomu štátu, aby si ošetril akým spôsobom občanstvo dáva. To znamená, že tento Európsky dohovor o občianstve sa vzťahuje aj na Maďarsko, to znamená, že vlastne na celom svete bude platiť dôsledok maďarského zákona. Konkrétny prípad. Slovenský občan sa stane občanom Maďarskej republiky, aktom udelenia občianstva Maďarskej republiky. Nestane sa to na Slovensku, stane sa to na území Maďarska, kde tento zákon platí, to znamená, že ten akt je platný aj pred medzinárodným právom.
To znamená, že keď tento občan po celom svete bude ukazovať pri cestovaní pas Maďarskej republiky, všetci ho musia rešpektovať. Aj na Slovensku ho musíme rešpektovať. Čiže my nehovoríme, to čo vie každý právnik, že cudzie zákony u nás neplatia, to netreba hovoriť. My len vlastne likvidujeme dôsledok alebo následok toho, čo Maďari urobili a nesnažte sa stavať nás do úlohy tých, ktorí tu vyháňame niekoho. My hovoríme, že jednoducho preto, že sa to deje alebo je to namierené, tento zákon na maďarskú menšinu, ktorá na Slovensku žije v kompaktnom území južného Slovenska a vzhľadom na historické a iné skúsenosti s naším južným susedom, považujeme tento akt prijatia zákona v Maďarsku o dvojitom občianstve, za veľmi nebezpečný, za existenčne nebezpečný voči Slovensku, preto prijímame zákon, kde hovoríme občanom maďarskej národnosti, vy si dobrovoľne vyberte! Vy si uvedomte, či sadnete na lep maďarským extrémistom typu Orbana, ktorý z vás robia rukojemníkov, alebo budete žiť na Slovensku, tak ako tu 90 rokova mali korene vaši predkovia. Alebo budete žiť na Slovensku, ktoré sa najlepšie na svete stará o národnostné menšiny? Alebo sa stanete občanmi Maďarska, ktoré má také veľké sociálne problémy, že skutočne pripomína to Nemecko spred začiatku druhej svetovej vojny, kde to búcha ako v hrnci para a keďže ich nevedia riešiť, tak to riešia takýmito extrémistickými krokmi. Čiže my ich nevyháňame, my im len hovoríme, tu sa máte lepšie, žite ako občania Slovenskej republiky a na figu vám je celé občianstvo Maďarskej republiky, lebo nič z neho nebudete mať, len problémy. Ale jednoducho nemôžte hovoriť, že povieme jasný fakt, že neplatí ten zákon, keď on neplatí, ale jeho dôsledok platí, ktorý sa zrealizuje v Maďarsku.
Čiže bola by som rada, keby sme sa vedeli pri tejto príležitosti nepretekať v tom, kto je väčší ochránca národných záujmov, ale aby sme si takto na týchto argumentoch logických, uvedomili, že teraz by sme sa mali všetci, možno aj tí Maďari, ktorí naozaj Slovensko pociťujú ako svoju vlasť, postaviť a povedať tým občanom, proste urobíme najlepšie, čo sa dá. Ja som hlboko presvedčená, že najlepšie v dnešnej dobe je prijať tento zákon a aj tí Maďari, ktorí sedia v týchto laviciach a ktorí sú lojálni, ktorí nie sú takí arogantní ako pán Csáky, ktorý povedal, že on si zoberie to občianstvo ako prvý, arogantne. Tak by mali pôsobiť na svojich spoluobčanov maďarskej národnosti aj teraz v predvolebnej kampani a hovoriť im, že nestaňte sa tou malou, možno jedno centovou mincou, v rukách maďarských extrémistov. Ďakujem.
(Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vstup predsedajúceho 26.5.2010 16:13 - 16:15 hod.

Anna Belousovová
Pán poslanec Kotian.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 26.5.2010 13:04 - 13:06 hod.

Anna Belousovová

Ďakujem. Ďalej sa k rozprave chce vyjadriť spravodajca, nech sa páči.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.5.2010 12:24 - 12:24 hod.

Anna Belousovová Zobrazit prepis
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, ja nebudem vystupovať dlho. Chcem len povedať na adrestu tých poslancov,> ktorí rušili priebeh predchádzajúceho rokovania pred prestávkou, že sa snažia robiť tieto provokácie úplne cielene a možno podľa nejakého scénara z Budapešti, aby von mohli ísť správy o tom, že Slovensky parlament na rozdieľ od toho maďarského rokoval v nedôstojnej atmosfére. Mňa vôbec neprekvapuje, že k takýmto, by som povedala metódam provokácie a dehonestácie parlamentu sa uchýlili poslanci KDH a SDKÚ, pretože vy ste tí, ktorí by som teraz mohla vymenovať znovu, ste tvrdo odmietali slovenskú zvrchovanosť, slovenskú štátnosť. A robíte tu naozaj to, aby potom aj médiá ktoré majú zahraničných vlastníkov ako napríklad bulvár Nový čas mohol napísať o rokovaní včerajšej Národnej rady cez parlament veľkými písmenami "cirkus". Vy si nevážite zvrchovanosť, vy si nevážite štátnosť a nevážite si ani tento parlament a jeho posvetnú pôdu. Preto sa uchyľujete k takýmto provokáciám. Chcem vám povedať, že od niekoho ma to neprekvapuje, ale ešte by som si dovolila jednu osobnú poznámku. Snažíte sa presvedčiť teraz vo voľbách celé Slovensko akí ste vy slušní ľudia. Tak si hovoríte, že? Zdá sa vás slušné sa takto sproste, sprostácky a chrapúnsky správať k podpredsedníčke Národnej rady? To si naozaj myslíte, že sa správate ako chlapi? Ja si myslím, že sa správate ako nechlapi a ako chrapúni. Môžte sa za takéto správanie hambiť a čakám, ale nedúfam možno, že sa tam nájde jeden, ktorý sa mi príjde ospravedlniť. Ktorý bude mať toľko chlapa v sebe. Pretože musím povedať na rozdieľ od parlamentu, teraz je veľmi obľúbená pred voľbami téma "ženy v politike" . Môžem o tom rozprávať a písať celé romány. Ale som presvedčená, že vy nie ste vzorka slovenských mužov. Pretože na rozdieľ od vás, tí sa vedia, možno tí vonku, mimo parlamentu chovať k ženám ďaleko, ďaleko slušnejšie. Naozaj veľmi slušní ľudia. Tí, ktorí diktujete o tom, čo je domokracia, čo je slušnosť. To som chcela povedať a myslím si že nerobím si nejaké ilúzie, že vás to zmení, pretože niektorí aj teraz tomu vôbec nevenujú pozornosť, ale aspoň ste vystavili vysvedčenie sebe. A znovu vás poprosím. Niekto na vašom mieste by bol rád a bol by, keď tu prichádzajú deti, keď tu prichádzajú návtevníci, tak túto pôdu považujú za posvetnú. Posvetnú pôdu pre Slovensko. A vy ju so svojou arogantnosťou a s nechutným správaním dehonestujete. Ale nech si každý o tom  urobí svoj obraz. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.5.2010 11:44 - 12:00 hod.

Anna Belousovová Zobrazit prepis
Ďakujem vôbec za tie vaše poznámky. Čo sa týka nacionalizmu, ja som povedala, že ak chcete nacionalizmus, preto som použila, aby som sa vám priblížila. aby ste zase nechodili hovoriť, že nerozprávam zrozumiteľne pre menšiny. Viete pán Simon, už aj vaše meno čítam ako po maďarsky, hoci po slovensky by som to prečítala ináč. Už tak vám vychádzame v ústrety, už sa  na vás nikto ani krivo nepozrie, aby ste nás náhodou neobvinili na území vlastného štátu z nejakého nacionalizmu. Ale ja hovorím a vy ste tvrdili, že nacionalista koná na úkor druhého. Tak Slovákov na Slovensku potom nenájdete ani na jedného nacionalistu, ale plná vláda a celý parlament Maďarska sú jedni nacionalisti. Lebo konajú na úkor druhého všetkých ostatných susedných štátov a stále sa niekde chcú rozťahovať a expandovať. Keď niekto povie, že cudzie nechceme, svoje si nedáme, takto si svoje chránim, tak som nacionalista? A keď Maďari hovoria, že berieme občanov z iných štátov tak sú Európania? Veď už zasa nerobte z toho z logiky nelogiku a naopak. A čo sa týka juhu. Kedy bola najväčšia nezamestnanosť na južnom Slovensku? Nebolo to práve vtedy, keď ste vy boli vo vláde? Čo ste vy ako minister, okrem svojich káuz, urobili dobré pre Maďarov? Nič. Oni vás volia len preto, lebo si povedia je taký, aký je, ale sú to Maďari, sú to naši, čiže oni sa rozhodujú podľa etnického princípu a to je vlastne vaše víťazstvo, nezaslúžené, ale myslím si, že teraz konečne preletíte obidve strany. To by som si priala. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.5.2010 11:44 - 11:59 hod.

Anna Belousovová Zobrazit prepis
nám ukazuje čerstvý prípad Kosova, že sa tu kalkulujú s národnými alebo globálnymi záujmami nejakých mocností. Prípad Kosova to jednoznačne ukázal. Čiže my nemôžme tvrdiť, že žijeme v dobe, keď ako niektorí, ktorí si skrývajú niekde hlavu do piesku, že sa to neudeje, že sa to nemôže stať, lebo žijeme v Európskej únii, že žijeme v NATO. Veď v tej istej Európskej únii, Európska únia si neviem podariť sama so sebou. Zlyhávajú jej orgány, ktoré nevedia riešiť problémy. Nechcem hovoriť o Grécku, ale aj o ďalších. NATO nevie reálne riešiť veľké vojnové konflikty. Čiže bolo by hlúpe, poviem doslova hlúpe, spoliehať sa na diletantské NATO, že sme v Európskej únii, sme v NATO a všetko je v suchu.
Z tohto pohľadu dvojité občianstvo Maďarskej republiky je veľké hrozba budúcnosti. Naviac, maďarský nacionalizmus je revizionistický -revidovať Trianon, revidovať povojnové usporiadanie v Európe, to je ich cieľ.  Na rozdiel od nacionalizmu, ak niektorí chcete, keď už obviňujete nás z nacionalizmu slovenského, ktorý je charakterom úplne iný. Náš nacionalizmus je národne - obranný, my po nikom nikdy nič nežiadame. Naozaj, presne v tom čo hovorila Slovenská národná strana na začiatku v 90. roku a čo bohužiaľ platí doteraz. Cudzie nechceme, svoje si nedáme. Čiže obviňujte nás z nacionalizmu, ale náš nacionalizmus je národne obranný. (Potlesk.)  Od nikoho nič nechceme, len tak trošku na obveselenie ani Vyšehrad, ani Balatonské jazero, ani Panóniu. Aké prekrásne maďarské názvy, že páni z SMK. To naozaj svedčí o histórii.
Neodpustím si však dve poznámky. Prvá je – myslím si, že táto schôdza Národnej rady mala byť zvolaná už skôr a minister zahraničných vecí  mal vysvetliť o čo v návrhu zákona o dvojitom občianstve ide a aké kroky podniká alebo sa podniknú, pretože partnerom  pre Národne zhromaždenie Maďarskej republiky nie je vláda, ale náš parlament -  Národná rada a Maďari majú veľmi dobre vymyslenú taktiku, pretože tak ako aj odkazoval premiérovi nemôže sa ním Orban stretnúť lebo on nie je premiér ešte. Ale bude premiér až vtedy, keď zákon bude schválený. Čiže my sme tu práve preto, lebo sme jediný partner, ktorý môže vysielať jasný a jednoznačný signál maďarskému národnému zhromaždeniu. To je naša historická povinnosť. Nie, pán Hrušovský, vystupovať po 8 rokov sedenia a kolaborovania s SMK teraz s tým, že nie je dodržaný rokovací poriadok a neviem čo. A aj keby bol, ak keby som si myslela, že je to tak, zažmúrim všetky oči, pretože teraz sa rozhoduje o tom, či Slovensko bude vedieť dať tento signál alebo nie. (Potlesk.)
Tá druhá poznámka sa týka SDKÚ. Vypočula som si v médiách poznámku vašej líderky, hovorím k neprítomným pozostatkom alebo len pozostatkom SDKÚ, ktoré sú tu v sále, určite im to poviete, samozrejme. Tento názor interpretovala vaša líderka pani Radičová. Vlastne čo to povedala je súhlas s dvojitým občianstvom ako to ona predniesla, len nech je to v duchu nejakých európskych a medzinárodného práva. Pani Radičová povedala nezmysel. Buď alebo iná možnosť je, že cielene stále si otvára dvere k budúcej koaličnej spolupráci s SMK. Druhý dôvod, že to povedala je základná neznalosť medzinárodného práva. Ak sa chcem k  niečomu vyjadrovať, tak si to naštudujem. Čiže, pán Galbavý, môžete zapisovať pre vašu líderku. Pretože ak ona hovorí, že dvojité občianstvo áno, ale podľa medzinárodného práva, tak treba jednoznačne povedať, že vznik, zmenu a stretu občianstva, vlastne, má v kompetencii, dobre počúvajte, každá suverénna republika, každý suverénny štát. Medzinárodné právo je postavené tak, že aký zákon si prijmeme ho rešpektuje, ale z dôsledku tohto rieši dôsledky. Konkrétne sa odvolávam na Európsky dohovor o občianstve z roku 1997, ktorý potvrdil, že riešenie štátneho občianstva je v čistej kompetencii suverénneho štátu. Vaša líderka SDKÚ celé nevie, že treba stále počúvať a dať sa riadiť zo zahraničia. Sme zvrchovaná republika. Toto je napíšte červeným a podčiarknite. Európsky dohovor o občianstve ako východzí princíp uznáva, že každý má právo na občianstvo, ale zároveň tento európsky dohovor, kde sme zmluvnou stranou aj my, umožňuje vyslovene stratu občianstva pri dobrovoľnom nadobudnutí štátneho občianstva iného štátu. To znamená, že ak bude legislatívny návrh vlády, ktorý sa bude tohto týkať, že ak dobrovoľne zoberie občan  Slovenska štátne občianstvo iného štátu, stratí slovenské občianstvo. Sme v súlade s európskym právom a európskymi dohovormi. Toto je podstatné. Čiže prebuďme sa a ešte aj to európske právo, medzinárodné právo nám hovorí, narovnajte si chrbty, buďte svojprávny, urobte si poriadok doma podľa seba. Takže dvojnásobné istenie tohto zákona máme.
Na záver by som vás chcela poprosiť, vážené dámy, vážení páni, aby sme si vyzliekli politické tričká, zabudli trošku aj na fakt, že za tri týždne máme voľby a obliekli si skutočne slovenské národné dresy. Ide o budúcnosť Slovenska, ide o slovenské územie, ide o slovenskú štátnosť. My máme nielen právo, ale aj povinnosť ani jedného občana, ani centimeter štvorcový slovenskej pôdy Maďarom nedať, pretože je tu veľmi nebezpečený precedens, to čo som hovorila počas celého vystúpenia, prehodnocujú a otvárajú dohody, ktoré uzavreli jednu kapitolu. Napríklad kapitolu II. svetovej vojny. Ak začneme túto Pandorinu skrinku otvárať a začneme otvárať históriu, ja sa pýtam, pri tom otváraní, kedy sa zastavíme? Ako ďaleko pôjdeme?  Tak dobre, pôjdeme pred II. svetovú vojnu. Môžeme ísť ešte ďalej, ale ja potom môžem tiež povedať poďme ešte tisíc rokov dozadu. A potom vašich predkov, páni v zadných laviciach, budete hľadať niekde v stepiach Ázie. (Potlesk.) Čiže neotvárajte minulosť, je nebezpečná a Slováci chráňme si národné záujmy presne v duchu toho cudzie nechceme, svoje si nedáme.  Ďakujem. (Potlesk.)


Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.5.2010 11:29 - 11:44 hod.

Anna Belousovová Zobrazit prepis
potvrdil aj európoslanec >za Rumunsko László Tekesz, keď o tejto otázke práve 27. 9. roku 2009 rokoval aj s predsedom SMK Pálom Csákym v Dunajskej Strede. Pán Csáky to popiera, záznam z tohto rokovania však potvrdil, že pán Csáky klamal a potvrdil, že obsah tohto rokvoania bol veľmi nebezpečný. Samotným a konečným cieľom však nie sú autonómie, tie myslím, že už aj slepý vidí, sú len nástrojom k vytvoreniu Veľkého Uhorska, ktoré skkrývajú za Karpatskú kotlivu, čo je však len geografický názov. Politicky ide o cielene vytvorenie Veľkého maďarska. Aj preto vytvorili politické zoskupienie Fórum poslancov karpatskej kotlivy, ktoré sa skladá z občanov, dokonca poslancov iných štátov, ale je zároveň inštitútom Národného zhromaždenia Maďarskej republiky, ktoré mu podlieha.  Toto ho financuje  a zároveň plánuje jeho aktivity. Na základe pozorného sledovania maďarskej politiky sme  sa ešte v roku 2008 dopracovali k analýze dlhodovej stratégie maďarskej politiky, ktorou neoddeliteľnou  súčasťou na území Slovenskej republiky je aj SMK a teraz už aj druhá maďarská odnož Hid. Túto stratégiu sme predstavili aj verejnosti a 4. januára roku 2008 som ju predniesla aj na schôdzi Národnej rady. Pretože to odznelo, len stručne vám pripomeniem, že táto stratégia bola zatiaľ odkyto presadzovaná v štyroch rovinách s dlhodobými cieľmi. Prvá rovina je politická, ktorá spočíva vo vytvorení Fóra poslancov Karpatskej kotliny, ktoré je v rozpore s medzinárodným právom a zvyklosťami, je inštitútom parlamentu Maďarskej republiky. Npriek tomu, že ide o občanov iných štátov. Upozorňujem, že ide  o politickú inštitúciu presadzujúcu politické ciele v záujme Maďarskej republiky. Druhá roviny, je rovina hospodárskej stratégie, ktorá má za úlohu hospodársky zjednocovať územia s maďarským obyvateľstvom v okolitých štátoch s Maďarskom. V rámci Fóra poslancov Karpatskej kontlivy pracuje aj hospodársky výbor určite nie náhodou. Tretia rovina, je rovina duchovné-kultúrna , ktorá cez rôzne kultúrne, duchovné a profesné inštitúcie a spolky má kultúrne a duchovne zjednocovať Maďarov k vlastnej štátnosti v rámci Maďarskej republiky s cieľom vytvorenia Veľkého Maďarska.  Štvrtá rovina je stratégia v rámci precedensu Kosova, ktorá má vytvárať medzinárodný tlak v záujme uplatnenia snáh maďarských politikov po  vytvorení autonómií v okolitých štátoch, kde žijú maďarské menšiny. Pdotýkam, nie snáh prevažnej väčšiny občanov maďarskej národnosti, ale snáh časti maďarských politikov a politických kruhov. Návrh, ktorý je predložený do Národného zhromaždenia Maďarskej republiky na zriadenie inštitútu dvojitého občianstva je pokračovaním a ďalším rozvíjaním tejto maďarksej stratégie a to v tej najdôležitejšej oblasti v rovine. V rovine občiansko-právnej a občiansko-politickej. V súlade s prvými štyrmi rovinami, maďarská politika vytvárala a vytvára kôrzne kultúrne, náboženské, profesné , hospodárske a iné spolky, inštitúcie a organizácie. Vprincípe nejde o nich iné, ako o vytváranie sieťových štruktúr, ktoré možno kedykoľvek zneužiť pre vlastné politické ciele. Aj keď tieto spolky a skupiny mali "strechu" v podobe okrúhleho stola alebo spomínaného Fóra poslancov Karpatskej kotliny, bol tu rozdiel. Stále totiž podliehali slovenskému zákonodárstvu. Pretože ich ich tvorili občania Slovenskej republiky. A ich zneužitie bolo možné zastaviť ich zrušením alebo pozastavením  činností v zmysle slovenských zákonov. Dokonca to nemôže spraviť ani politický subjekt, bolo by to proti zákonom ktoréhokoľvek suverénného štátu a v rozpore so schváleným statútom politického subjektu. Čiže aj politici a orgány Maďarskej republiky ako aj politici maďarských politických strán na území iných štátov mohli vystupovať len na obranu národnostných a ľudských práv danej menšiny v tom ktorom štáte a aj pred medzinárodnými inštitúciami mohli vystupovať  len ako obrancovia národnostnýczh práv. Tieto práva boli a sú v prípade Slovenska a maďarskej menšiny nadpriemerné. Čiže povedala som to preto, že aj v Budapešti zistili, že tadeto cesta k ďalšej kritike a stupňovaniu tlaku na Slovensko nevedie. Tadeto nevedie ani cesta k autonómii  ani k Veľkému Maďarsku a vlastne už v tomto smere bola pre nich zarúbaná. Keďže takúto analýzu v Budapešti už tiež  majú  alebo sa k nej dopracovali, tak prichádzame vlastne k meritu veci. Lebo každý si kladie logickú otázku. Prečo je potrebný pre Maďarskú  republiku tento zákon? Prečo chcú z občanov susedných štátov, hlavne na územiach kde kompaktne žije maďarská menšina, vytvárať občanov Maďarska. Dôležité je, na čo chcem upozorniť. Oni ich nevolajú domov. Do Maďarska, pretože  tam sú obrovské problémy, sociálne problémy, ktoré nevedia riešiť. Oni vás chcú mať ako svojich občanov, ale na území iného štátu. A odpoveď je jednoznačná. Prijatie zákona o dvojim občianstve otvára cestu Maďarskej republike, jej orgánom aj politikom na obranu a ochranu občianskych práv občanov Maďarskej republiky bez toho, aby žili v Maďarsku a to aj vtedy, ak majú občianstvo napríklad ako v našom prípade Slovenskej republiky a na území Slovenska aj trvalý pobyt. Pri tejto príležitosti by som chcela spomenúť. Ešte k tomu motívu Maďarska aj pohľad možno právny. Medzinárodné právo a dá mi za pravdu v tom, čo som hovorila. Načo potrebujú mať Maďari, teda Maďarská republika potrebujú urobiť z občanov iného štátu Maďarov. Medzinárodné právo totiž hovorí jednoznačnou rečou.  Že za menšiny je zodpovedný štát na území štátu, v ktorom tieto menšiny žijú. To znamená, že tu je zodpovednosť Slovenska. Ako som pred chvíľočkou povedala, stav práv národnostných menšín je nadštandardný.  Za občanov je ale zodpovedný štát, ktorého sú občania a v tom je ten hlavný rozdiel. Ako cudzinci, tí ktorí prijmú občianstvo, ak príjmeme protiopatrenia v zákone, ktoré ich zbaví slovenského občianstva, by patrili pod jurisdikciu Slovenskej republiky ale ich štát, Maďarská republika by im dával ochranu, diplomatickú, konzulárnu a inú. A tu inú ochranu už poznáme precedensy  vo svete v čom môže spočívať. Ako môžu niektorí obhajovať práva svojich občanov v iných štátoch. K tomu sa ešte dostanem. V občiansko-právnej rovine to znamená, že takýto občan, ktorý so svojou žiadosťou neuspeje napríklad na orgáne Slovenskej republiky napríklad na súde, sa môže ako občan Maďarskej republiky obrátiť na maďarský súd, a ten túto žiadosť musí akceptovať. To je však priamy legislatívny zásah do legislatívy Slovenskej republiky. Toto sa týka aj občiansko-politických práv a môže to vyvolať problémy v obecných a regionálnych voľbách na Slovensku. Predstavte si, že napríklad štátny občan iného štátu a štátni občania takisto Maďarskej republiky budú spravovať nejakú obec. Starosta bude maďarsky občan, zastupiteľstvo bude tiež z maďarských občanov. Ja sa pýtam, nie je to zárodok naozaj toho územia, ktoré môžme nazvať nie autonómne ale súčasť potom už Maďarskej republiky? Veď tí ľudia už naozaj sú  psychicky ovplyvňovaní tak, že keď teraz idete na južné Slovensko, tam sa počúva maďarsky rozhlas, maďarská televízia, dokonca aj keď sa v reštaurácii zastavíte, všetko je dovážané z Maďarska. A už majú pocit, že sú v Maďarsku.Teraz dostanú občianstvo a odtiaľ už je len kúsok k tomu, že poďme do Maďarska, nech nás to objíme. Čiže, takto sa dá prakticky legalizovať aj Fórum poslancov Karpatskej kotliny.  Veď ich volili občania, potom sa povie, ktorí majú súbežne maďarské aj slovenské občianstvo.  A čo sme tu my kritizovali? Že vlastne zjednocujú a Maďyrskému parlamentu podlieha vo Fóre poslancov Karpatskej kotliny iní občania iných štátov. Takto to bude všetko ok, lebo to budú občania Maďarskej republiky. A že ide hlavne o občianske a politické práva, dokumentuje aj maďarský návrh zákona o dvojitom občianstve. Ten totiž vytvára nielen etnicky  a geografický priestor, ale aj demografický  priestor pre rozšírenie maďarstva v Karpatskej kotline. Teda je to nástroj pre vznik Veľké Maďarska. Každý, kto si to neuvedomuje, je buď slepý alebo to robí zámerne a je kolaborant. S týmito snahami o zabratie častislovenského územia. To si povedzme absolútne otvorene. Svoje tvrdenia, ja mám rada argumenty opieram aj o predklad návrhu zákona o dvojitom občiansstve Maďarskej republiky, ktorý sme maili k dispozícii z Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky. Konkrétne znenie § 4, ods. 3 až 7 a § 5 a § 5A. Podľa týchto paragrafov občiastvo možno poskytnúť aj osobám, dobre počúvajte, ktoré už raz občianstvomaďarského štátu mali aspoň 5 rokov alebo sú ich potomkami. Jasne to dokumentuje § 5A ods. "a", kde sú presne vymedzené roky. A ide o obdobie od Viedenskej arbitráže, t. j. 1938 až po obdobie októbra 1947. Čiže fakticky sa tu realizuje Hitlerová vízia usporiadania strednej Európy, konkrétne nie usporiadania v rovine územnej , to zatiaľ, ale v rovine občianskej, ktorá je v rozpore s Postupimskou konferenciou.  Že to je to, čo sa už teraz týka občanov v budúcnosti sa bude týkaťaj územia, na ktorom žijú. Podľa týchto paragrafov, o občianstvo môžu požiadať nielen ľudia maďarskej národnosti, ktorí počas odtrhnutia juhu Slovenska maďarské občianstvo mali, ale aj Slováci, ktorí tam vtedy žili a maďarské občianstvo prijať museli a aj ich deti. Len pre názornosť, na základe Viedenskej arbitráže z 2. 11. 1938, Maďarsko obsadilo súvislý  pás južného Slovenska. Hneď v následujúcich týždňoch vypovedali z obsadeného úzeômia asi 800 slovenských učiteľov, poštárov, železničiarov a zamestnancov štátnej správy. Diskriminácii boli vystavení aj Židia, proti ktorým sa začal aplikovať  I. protižidovský zákon Maďarskej republiky z mája 1938. Za celé obdobie aokupáci  do konca vojy muselo opustiť svoje domovy aspoň 100 000 Slovákov a Čechov. To už nehovorím o represiách proti slovenskému obyvateľstvu. Pritom vezmite do úvahy aj fakt, že tu, na tomto území žijú aj zmiešané slovensko-maďarské rodiny aj čisto slovenské rodiny, ktoré tu majú majetok o ktorý sa môžu začať báť z titulu občiansko-právneho. Čiže tvrdím, že podľa tohto zákona  o dvojitom občianstve Maďarskej republiky ide o vytvorenie geograficky, demograficky aj občiansky uceleného územia s jasný cieľom.  Ten cieľ je taký, perspektívne cez občiansky a etnický princíp vytvoriť podmienky v rámci sebaurčovacieho práva na postupne pripojenie územia k Maďarsku.  Nikto totiž z maďarskej strany nepovedal jeden jediný presvedčivý logický dôvod, prečo Maďarská republika chce tento zákon. Žiadny presvedčivý argument v dnešnej Európe neexistuje, Čiže, keď sa zamyslíme nad tým, prečo to vlastne Maďarsko chce, prečo napriek všetkým protestom do toho ide, tak nám vychádza z logickej analýzy len tento výsledok. Samozrejme, sú si vedomí, že to nepôjde hneď. To vedia aj maďarskí politici. Faktom však je, že po Napoleonských vojnách a po prvej a druhej svetovej vojne v Európe sa vžedy menili politicko-spoločenské aj polititicko-štátne pomery. A nezabúdajme, žemy nežijeme síce v období nejakej globálnej vojny, vojny, kde by sa bojovalo so zbraňami, ale nezabúdajme na to, že sme po období globálnej studenej vojny  a toto obdobie po ukončení studenej vojny malo za následky aj vzniky nových štátov. To znamená, že nielen Eurozóna, Európska únia, ale aj celá Európa aj mimo Eurozóny sa otriasa v základoch, nielen kvôli ukončeniu globálnej studenej vojny. Razpadol sa Sovietsky zväz, ako dôsledok ukončenia studenej vojy. Razpadol sa celý Východný blok, rozpadol sa a neusporiadal celý Balkán, ktorý ešte stále tlie, zjednotilo sa Nemecko, odstredivé tendencie sa prejavujú v belgicku, Španieslu a aj inde v Európe. A ako to bude ďalej, nikto nevie. Ale jeden fakt si nemôžeme zastierať pred očami, že hranice po drujej svetovej vojne v Európe sa už začali pohýbať a že pritom hýbaní hranicami sa nerešpektuje medzinárodné právo, nám ukazuje čerstvý príklad Kosova, že sa tu kalkuluje s nadnárodnými  alebo globálnymi záujmami nejakých mocností. Prípad Kosova to jednoznačne ukázal.
Skryt prepis