Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, kolegyne, kolegovia, predkladatelia novely zákona o sociálnych službách, dovoľte mi, aby som v prvom rade na úvod povedal základné informácie. Aj keď sme o tom hovorili pri predkladanom zákone predloženom vládou, ale predsa len to spomeniem, pretože stále sa tu vtláča zo strany predkladateľov, že celý zákon je protiústavný. Tak dovoľte, aby som ešte raz uviedol, áno, to ste povedali, pán poslanec, vy, aby som vám to pripomenul, a povedala to aj pani predkladateľka. Protiústav... (Reakcia z pléna.) Áno, lebo zákon o sociálnych službách je protiústavný. Takže, pán poslanec Brocka, nechajte, aby som povedal myšlienky, budete mať možnosť sa k tomu vyjadriť.
Predkladatelia, ktorí dali podnet na Ústavný súd, dali podnet, že - zjednodušene to poviem - nie je tu dodržaný článok ústavy o slobodnom podnikaní. Bola to jedna časť, ktorá sa týkala jedného písmena v zákone a v dvoch vetách, a Ústavný súd povedal áno, z hľadiska tohto pohľadu, že je tam zamedzená určitá rovnosť možností podnikania, tak je táto časť protiústavná.
Táto časť je protiústavná, ale nie celý zákon, páni predkladatelia, lebo vy ste to tu povedali. Tak chcem, aby to všetci počuli.
A chcem zároveň zdôrazniť, že my sme nepristupovali k tomuto zákonu ako k zákonu, ktorý by mal umožniť podnikanie. Prepáčte, sociálne služby sú není o podnikaní. Sociálne služby sú o tom, aby sme tým, ktorí potrebujú tieto služby, aby ich aj dostali. (Potlesk.) To nie je o tom, či sú to privilegovaní alebo neprivilegovaní. Ten zákon, ktorý tu je dnes v platnosti, bola jedna možnosť, ktorá sa dala urobiť v rámci balíka, ktorý je k dispozícii. Pretože tu sa nedelí na žiadnych privilegovaných a žiadnych neprivilegovaných, pán poslanec Brocka. Pretože všetci tí, ktorí prišli, požiadali, tak mali určitú procedúru, o ktorú sme sa opierali a snažili sme sa pomôcť v rámci možností, pretože je tu nejaký historický dlh, ktorý jednoducho zo dňa na deň nedokážeme zmeniť.
Veď dnes nie je problém, aby aj samosprávny kraj alebo obec a mesto si založila neziskovú organizáciu, zobrala si do prenájmu akúkoľvek budovu a začala vykonávať sociálne služby. Ale kto to zaplatí? - to je celá otázka dnes. Pretože väčšina neziskoviek, česť výnimkám, alebo všetkých tých, čo poskytujú tieto služby, majú v prenájme priestory a zaťažujú ich, tieto prenájmy, ktoré sa potom prepočítavajú aj do úhrad. Kdež tie samosprávne kraje, obce a mestá majú vlastné priestory, ktoré sa snažia zveľaďovať a poskytovať služby čo najlepšie bez toho, aby sme my nejakým spôsobom rozdeľovali privilegovaných, neprivilegovaných.
Možno je to práve preto tá vaša rétorika, lebo vy to tak robíte. Vy to tak robíte, takýmto spôsobom, čo robíte. Nielenže flagrantne porušujete legislatívny proces, pretože táto snemovňa povedala, že treba vrátiť vláde na dopracovanie zákon. Nie, aby ste vy prišli a položili sem nový zákon, ktorý ste okopčili, a naviac tí istí úradníci na ministerstve financií sa vyjadria, že zrazu to nemá dopad na rozpočty obcí a miest.
Veľmi ma prekvapilo konštatovanie vo faktickej poznámke pána primátora Ďurkovského, primátora hlavného mesta Slovenska Bratislavy. Ak primátor povie, že jedná sa o jeden ten istý balík peňazí, ktorý sa len musí prerozdeliť cez viacej subjektov, tak vôbec nevie, o čom rozpráva. Pretože tento jeden balík, ktorý tu dnes prerozdeľujeme, ten už dnes prerozdeľujeme pre tých, čo sme schopní financovať. To sa nedá v tom zákone urobiť tak, že dnes budeme prerozdeľovať ten balík viacerým, pretože tam je presne stanovené, koľko sa má prispieť na odkázanosť, a presne stanovené, koľko sa má prispieť na takzvané prevádzky, na takzvanú prevádzku. A to ma teda prekvapuje, pretože je tu dosť starostov, primátorov. Ja som za samosprávu krajskú, to znamená, som predseda a viem, o čom hovorím.
Čiže ešte raz, vážené poslankyne, vážení poslanci, toto nie je o tom, že by niekto nechcel dať sociálnu službu. Všetci, ako sme tu, chceme poskytnúť všetkým tým, ktorí majú na to nárok, sociálnu službu, ale otázka znie, kto to zaplatí? A zaplatiť to nemá z čoho samospráva či obce, alebo mestá a tobôž, keď ešte to isté ministerstvo napíše takúto vec do vášho zákona, že to nemá dopad na rozpočty obcí a miest. Tak to je niečo, čo nemôžem ináč nazvať, len ako nehoráznosť a je to likvidácia samosprávy a krajov.
Bolo tu povedané rovnako, že vláda musela upraviť tento zákon, pretože tu je nález Ústavného súdu. Ale nález Ústavného súdu hovorí o tom, že akonáhle je vyrieknutý nález, tak stratí účinnosť tento úsek, ktorý je v tom náleze spomínaný, no a po šiestich mesiacoch stratí aj platnosť. To znamená, je tu stále ešte priestor na to, aby sme mohli rokovať a hľadať priestor na to, ako budeme financovať tieto služby. Veď o to tu celé ide. Preto ten zákon, ktorý je tu dnes v platnosti, zohľadňoval možnosti, ktoré sú tu, ktoré máme. Ale vy nezohľadňujete absolútne nič a chcete zdecimovať samosprávu a zabúdate na to, že v samospráve sú nielen smerácki a opoziční starostovia, ale sú tam aj vaši starostovia a primátori, ktorí budú mať rovnaké problémy to financovať, a na koho to dopadne? No dopadne to predovšetkým na tých, ktorí tú službu potrebujú - to sú naši dôchodcovia. A toto nie je náš záujem určite, na tom sa zhodneme.
A chcem ešte pripomenúť pánovi Padovi, pán Pado už tu nie je, ale hovorí, že my sme urobili zákon, ktorý je protiústavný, to bolo tiež z jeho úst. No ja mu pripomeniem, že my máme úctu k nálezu Ústavného súdu. My sme boli tí, ktorí vo vláde sme upravili zákon, ktorý vaša predchádzajúca vláda, kde sa nachádzalo SDKÚ aj KDH, zobralo invalidným dôchodcom invalidné dôchodky. My sme to napravili za cenu ťažkých strát, že sme museli z rozpočtu nájsť finančné prostriedky a vrátiť to späť. Čiže my máme úctu k Ústavnému súdu, ale nie takú ako vy, že prednesiete tu návrh zákona, ktorý ide nad rámec. A to som už zdôvodnil pri svojom vystúpení, keď to predkladal ešte pán minister sociálnych vecí.
Takže ja by som vás chcel poprosiť, vážené pani poslankyne, páni poslanci, tak ako v tom hlasovaní dobre zvážte, čo urobíte, pretože tu nejde o to, že by niekto nechcel poskytovať služby, tu ide o to, aby sme našli model, ktorý bude trvalo finančne udržateľný.
A preto podporujem návrh mojich kolegov o prerušení rokovania o tomto návrhu. Vyzývam aj touto cestou aj vás, páni poslanci, ktorí to predkladáte, konečne povedzte pánovi ministrovi, že nech nás zvolá a poďme rokovať o tom, ako to budeme financovať. Pretože toto, čo sa tu deje teraz, dopadne tak, že vy schválite zákon, ktorý nebude mať kto financovať, pretože samosprávy krajské ani obce a mestá na to finančné prostriedky nemajú. A to predsa nechceme. Poďme rokovať o tom, ako finančne nastavíme rámec v rozpočtoch, a určite takýmto spôsobom k tomu pristúpime aj my. A na túto debatu sme pripravení vždy.
My nechceme urobiť to, čo sa snažíte urobiť vy, že chcete sprivatizovať už aj štát. My nechceme sprivatizovať štát ani samosprávu. (Potlesk.) My chceme ľuďom dať to, čo im patrí, a postarať sa o nich tak, ako slušný sociálny štát má urobiť pre svojich občanov, ktorí svoje roky produktívne venovali tomu, aby mohli, keď bude treba sa o nich postarať, sa postaral o nich štát a samospráva. Ale nie tak, že budete likvidovať jedného na úkor druhého, a pritom ten, kto bude rukojemníkom, je práve ten, ktorý má tú službu dostať.
Ďakujem pekne za pozornosť. (Potlesk.)