Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.2.2011 o 13:29 hod.

Ing.

Juraj Blanár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.3.2011 11:21 - 11:23 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Ďakujem za všetky faktické poznámky. Budem sa snažiť rad za radom odpovedať.
Takže, pán predseda zahraničného výboru Šebej, ak je teda taký absurdný ten zákon o dvojakom občianstve, tak prečo už ste neprijali protizákon, ktorým by sa to upravilo? Ak rovnako hovoríte o tom, že tu nejde o ohrozenie celistvosti Slovenskej republiky, tak ja vám pripomeniem, že celistvosť znamená aj to, že keď napr. v maďarskej ústave bude schválené volebné právo pre týchto obyvateľov Slovenskej republiky, ktorí budú mať maďarské občianstvo, tak tým je významne narušená celistvosť Slovenskej republiky. A to by ste podľa môjho názoru ako predseda zahraničného výboru mali vedieť.
Pani poslankyňa Vášáryová, už som povedal na vašu adresu všetky veci, čo som mal, len nehnevajte sa, v tej správe chýbalo Skalité – Zwardoň na dokončenie. To je zásadná vec. A mrzí ma, že vy neviete, že kompetenčne toto patrí ministerstvu dopravy. Nie my, Žilinský samosprávny kraj stavia diaľnice, ale ministerstvo dopravy. A vy ste tam boli veľvyslankyňou.
Pán Fronc, nuž budeme čakať na tú politiku diplomacie, ktorú bude robiť táto vláda, pretože zatiaľ si myslím, že ju nerobí žiadnu.
Pán Kubovič, aby ste vedeli, tak EZÚS už máme rozbehnutý, Žilinský samosprávny kraj bude prvý, ktorý podpíše zmluvy so susediacimi krajmi, Moravskosliezskym, Opolským a vojvodstvom Sliezskym, ale môžem vám povedať, že zahraničie a ministerstvo zahraničia nám vôbec nepomáhalo. Ale ide o to, v kontexte všetkých regiónov takéto niečo urobiť.
Nuž a, pán poslanec Droba, ďakujem, že vnímate našu pozíciu ako ústretovú a naozaj že je pragmatická, ale verte, že je založená aj na hodnotách. A my sa snažíme robiť tú politiku práve... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.3.2011 10:41 - 10:42 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predseda, vážené kolegyne, kolegovia, vážený pán minister, dovoľte mi, aby som na úvod povedal tú zásadnú pozíciu, na ktorej sa určite zhodneme, tak opozícia, ako aj koalícia. A to je, že som presvedčený, že nikto v tejto snemovni nesedí taký, ktorý by chcel škodiť Slovensku. A tým chcem povedať, že náš pohľad na zahraničnú politiku by mal byť naozaj navonok spoločný. Môžeme si tu povedať rôzne veci, tu si môžeme vysvetliť rôzne postoje, ale postup v zahraničnej politike navonok by mal byť rovnaký. A tak to vnímam aj ako zástupca najsilnejšej opozičnej strany strana SMER – sociálna demokracia, aj ako podpredseda zahraničného výboru. A som rád, že aj môj kolega pán Droba to takto ohodnotil. Nechcem začať môj príhovor tým, že mám pripravených tridsať strán, ale poviem iba zopár vecí, aby to nevyzeralo moc nabubrelo, ale chcem ukázať, že náš pohľad na zahraničnú politiku je výsostne pragmatický, bez akýchkoľvek „kudrliniek“, ktoré sa tu snažia niektorí politici predvádzať a ukazovať pritom, ako veľmi dobre rozumejú zahraničnej politike. To už dnes málokoho zaujíma z obyčajných ľudí. Verte mi, každého zaujíma, ako budeme naozaj reálne postupovať v zahraničnej politike. Preto sa aj v krátkosti vyjadrím aj k tomu, keďže je to rozprava, čo hovorila pani poslankyňa Vášáryová. Pripomeniem, že prerokúvame Správu o zahraničnej politike v roku 2010. Ale v jej vystúpení som počul hlboko ešte pomaly spred roka 1989 a potom ešte po roku 1989 mnohé informácie. Možno je to preto, že práve je nedostatok reálnych vecí z roku 2010 spomínať a že preto sa treba vracať neustále dozadu. To je len taká poznámka o tej pragmatickej zahraničnej politike a pohľad na ňu a pohľad, ktorý hovorí len o „kudrlinkách“ a o všelijakých veciach, ktoré s tým nesúvisia. Ja by som bol opatrný, pani poslankyňa, v súvislosti aj s tým možno chválením sa, akí vy ste zahraniční politici, akí vy ste odborníci. Skúste radšej povedať a vysvetliť obyvateľom a voličom to, čo napr. znamená think-tank, ktorý tu neustále spomínate, lebo tomu nikto nerozumie.
Ale poďme teraz k správe ako takej.
V správe sa hneď na úvod hovorí, že poskytuje ucelený prehľad a hodnotenie pôsobenia Slovenskej republiky v širšom kontexte medzinárodných vzťahov a zahraničných priorít Slovenska v roku 2010. No ale hneď v ďalšom odseku sa hovorí, že správa sústreďuje svoju pozornosť na ťažiskové body zahraničnej politiky v roku 2010. Ja to vnímam trošku ako protirečenie. Ja som to aj na zahraničnom výbore hovoril, že je to správa, ktorá je naozaj veľmi, by som povedal, taká až zhutnená, ak to mám tak povedať presnejšie, a chýbajú tam niektoré podrobnosti v zásadných veciach, ktoré, si myslím, je potrebné urobiť. A ak hovoríme o spolupráci v rámci susedských vzťahov, je nepochybné, že iba dobré vzťahy nám môžu vytvárať priestor na to, aby sme mohli spolupracovať vo všetkých možných oblastiach spoločenských, hospodárskych, ekonomických, kultúrnych a tak ďalej.
Vy ste spomínali v tej správe v úvode, pán minister, že Slovensko v roku 2010 zásadne z pohľadu zahraničnej politiky zmenilo akcent. Akokoľvek sa pozriem do tejto správy a hlbšie sa snažím aj hľadať medzi riadkami to, čo nebolo napísané, ja tam nevidím zásadný rozdiel až na jeden, ktorý budem popisovať. Práve naopak, domnievam sa, že nepokračovaním toho, čo tu bolo aj predtým, a potvrdením mojich slov, čo som hovoril, je, že v zahraničnej politike by sme mali byť naozaj jednotní. A my sme to prezentovali aj dvoma, by som povedal uznávanými medzinárodnými diplomatmi, ktorí reprezentovali rezort diplomacie za posledné obdobie. Takže ja naozaj tu nevidím zásadnú zmenu akcentu až možno na jednu zmenu, ktorú chcem spomenúť k tomu, čo budem spomínať.
Ešte chcem spomenúť to, čo hovorila pani Vášáryová, že v časopise The Economist bol pán minister spomínaný ako športovec. Viete, ja som rovnako atlét. A v tomto sme kolegovia. Budem veľmi rád, pokiaľ sa bude aj rozmer športový viac odrážať práve v takejto správe, hoci šport, ktorý tu robíme, bohužiaľ, možno je len v inkubátore, pretože tu na to nie sú podmienky ako v iných krajinách, aby sa odrazil aj v zahraničnej politike, v jeho reprezentácii, pretože dobrý športový výkon je niekedy viac ako 10 misií ministra zahraničných vecí. Ale zároveň chcem povedať, že zahraničná politika nie je len o atletike alebo o maratónskom behu, hoci v tomto prípade absolútne sympatizujem s pánom ministrom a som veľmi rád, že takto reprezentuje Slovensko aj z hľadiska športu.
Bola tu veľakrát spomínaná spolupráca V-4. Veľmi dobre si pamätám na spoluprácu V-4 ešte od začiatku, keď sa začala tvoriť. A to, predovšetkým na čo bola určená, a mnohé aktivity som ozaj vítal, vytvorenie napr. fondu V4, ktorý mal práve slúžiť na to, aby sa podporovala medzivyšehradská výmena, podporovali sa rôzne aktivity v rámci štúdií a tak ďalej. Mnohé organizácie to ja využili, spomeniem školy, ktoré z toho boli podporované aj v Žilinskom kraji, v Čadci. Gymnázium Miloslava Hodžu dostalo takto finančné prostriedky. Toto sú podľa mňa naozaj výsledky, ktoré treba vnímať a hodnotiť ako pozitívum.
Avšak z dnešného pohľadu musím konštatovať, že akokoľvek môžeme hodnotiť V-4, ktorá bola naozaj dôstojne zorganizovaná, aj zasadnutie na pôde Slovenskej republiky, mám pocit, že sa dostáva skôr do formálnych pozícii ako do tých reálnych. A poviem, prečo si to myslím. Dnes už nevystačíme s tým, o čom sa hovorilo na začiatku o spolupráci V-4, dnes už musíme prichádzať s niečím reálnym. A to reálne je podľa môjho názoru predovšetkým diskusia o tom v rámci V-4, ako budeme napr. postupovať pri presadzovaní podmienok v rámci pripravovaného nového programovacieho obdobia Európskej komisie. Tam je obrovská sila naša. Tam je potrebné, aby sme sa koordinovali, aby sme sa nepredbiehali jeden pred druhým.
Rovnako mi tam chýba, pán minister, jedna závažná vec, pretože aj vy vo svojich príhovoroch hovoríte o tom, že Európa je aj Európa regiónov. Európa je o spolupráci a tak ďalej. Ak máme teda v Európe 344 regiónov, medzi ktoré patria aj regióny, ktoré boli vytvorené na území Slovenskej republiky a sú plnoprávnymi členmi, tak je potrebné aj v takejto pozícii ako V-4 o tom rozprávať, ako je napr. legislatíva, ktorá je už dnes platná. A to je takzvaná legislatíva o vytváraní európskej územnej spolupráce. To sú tak vážne veci, ktoré sa tam dajú získať, ktoré nám môžu pomôcť v rámci V-4 pri rozvoji, že ani si to nevieme predstaviť. A, bohužiaľ, o tomto sa nediskutovalo. A chýba mi to rovnako aj v správe o budúcej zahraničnej politike v rámci V-4, pretože tu je potrebné, aby ministerstvo zahraničných vecí bolo veľmi potrebné alebo aby bolo užitočné pri týchto rokovaniach a vytváraní týchto európskych územných spoluprác susediacich regiónov, ktoré majú neskutočne veľký potenciál v rámci rozvoja. A toto je tá pragmatická politika zahraničná, ktorú je potrebné presadzovať.
V tejto súvislosti spomeniem aj Poľskú republiku. Mne práve chýbal vo vystúpení pani poslankyne Vášáryovej, ktorá pôsobila ako veľvyslankyňa v Poľskej republike, kritický pohľad na časť, ktorá sa týka spolupráce s Poľskou republikou. Vážené dámy, vážení páni, pozrite si do správy, ktorú máme za minulý rok, aby ste videli, koľko sa tam venuje priestoru Poľskej republike. Poľská republika je najväčší náš spojenec, ktorý nám môže pomôcť vo všetkých možných oblastiach. Je to 38-miliónový národ, ktorý má významné postavenie v rámci Európskej únie. Má predsedu Európskeho parlamentu. A môžem menovať množstvo iných vecí. Vyrokovalo výborné pozície pre poľnohospodárov a aj pre seba v rámci fondov Európskej únie. A my im tu venujeme 12 riadkov. Toto som očakával od pani Vášáryovej ako bývalej veľvyslankyne v Poľsku, že predsa len viacej sa bude venovať tomuto fenoménu, ktorý ja pokladám za veľmi dôležitý, a rovnako aj strana SMER – sociálna demokracia. A ešte aj môžem povedať, že tých pár riadkov, ktoré sú venované Poľskej republike, tak je neúplných a možno nedostatočných a možno aj trošku zavádzajúcich, lebo napr. sa tu spomína, že výzvou naďalej zostáva dobudovanie cezhraničnej cestnej infraštruktúry v pohraničí na trase rýchlostnej komunikácie medzi Prešovom a Rzeszówom a modernizácia železničnej infraštruktúry. Pán minister, ako ja si rovnako vážim prácu všetkých tých profesionálov, ktorí sú na ministerstve zahraničných vecí, rovnako vám mali pridať k tomuto odseku aj to, že existuje medzi Slovenskou republikou a Poľskou republikou Memorandum o vybudovaní a prepojení diaľničného spojenia D3 smerom na Poľskú republiku, ktoré sa, mimochodom, nenapĺňa z rôznych dôvodov. Ale chcem povedať, že tuto to chýba. Prečo sa takéto niečo, čo je neskutočne dôležité pre rozvoj medziregiónov aj v rámci spomínaného európskeho územného spoločenstva, vôbec nespomína. Ale asi je to preto, že európske územné spolupráce pre vás neznamenajú nič a možno že ste ešte ani sa nedozvedeli, že také niečo existuje.
Pôjdem ďalej a opriem sa predovšetkým o to, čo som povedal na začiatku ako výhradu, že v zahraničnej politike musíme byť naozaj spoločne za všetko, čo pôjde navonok. A tu vnútri si musíme povedať všetko, aby sme to mohli potom presadzovať, a že nevidím žiadnu zásadnú zmenu akcentov v tej zahraničnej politike, ktorá bola predtým, počas bývalej vlády, a teraz, až na jednu zmenu. A to je prístup k vzťahu s Maďarskou republikou. Tu sa píše, že je konfrontačný a neproduktívny, neproduktívne obdobie sa zamenilo za produktívne a nekonfrontačné a dobré obdobie. Nuž ja si myslím, že slovenská diplomacia za ostatné obdobie, predovšetkým minulej vlády, v politike s Maďarskou republikou chce mať dobré vzťahy, o tom nikto nepochybuje. A myslím si, že to dokumentujeme vo viacerých prípadoch, ktoré napr. neotvárame. Ale dúfam, že sa riešia. A je to aj napr. rozhodnutie Európskeho súdu v súvislosti s Vodným dielom Gabčíkovo – Nagymaros. Nikto tu nezneužíva túto pôdu, aj keď vieme, že Maďarská republika dodnes nedodržiava toto rozhodnutie Európskeho súdu a je tam mnoho vecí, ktoré by sme mali možno riešiť.
Ale čo sa týka riešenia problematiky dvojakého občianstva, riešenia politiky pohľadu, ako zasahuje maďarská diplomacia do politiky Slovenskej republiky, tak tam si myslím, že slovenská diplomacia robila sebavedomú, pragmatickú politiku, ktorú, myslím si, nikto nemôže spochybniť. Sme robili tak, že bola podložená všetkými faktmi, ktoré medzinárodné právo umožňuje. Bezprecedentný zákon o dvojakom občianstve, ktorý zavádza exteritoriálne účinky, si zaslúžil pozornosť slovenského parlamentu a našej diplomacie. A prijatím zákona, si myslím, jednoznačne odpovedal na to, čo v Maďarsku v súčasnosti prebieha. Zhodneme sa na tom, že rozhodnutie, ktoré vtedajší parlament prijal v súvislosti s Maďarskou republikou a zákonom o dvojakom občianstve, bolo naozaj jediné a dobré riešenie v tej dobe, kedy to bolo potrebné urobiť. A svedčí o tom aj súčasnosť, že nie ste schopní v tomto parlamente ani len zmeniť ten zákon, o ktorom ste rozprávali, že je taký zlý a neviem ešte čo všetko mu chýba, pretože ste sami zistili, že skutočnosť je úplne iná. A keď chceme odstrániť nejaké deformácie, o ktorých neustále rozprávate, tak zrazu nie je tu podpora a všetko, čo predkladáme, je zamietané.
Dovoľte mi ale, pán minister, aby som nehovoril len o vlastných názoroch, ale aj o názoroch strany SMER – sociálna demokracia, lebo som trošku zalovil aj v myšlienkach iných, ktorí sa pozerajú na zahraničnú politiku v súvislosti s Maďarskou republikou trošku inými očami. V rozhovore pre SITA poznamenal Dzurindov bývalý stranícky šéf a tiež bývalý premiér Ján Čarnogurský, pokiaľ mám informáciu, citujem, tak Maďarsko zatiaľ žiadne ústretové kroky voči Slovensku nerobí a z rôznych vyjadrení politikov súčasnej maďarskej vlády, vládnej koalície sa javí, že Maďarsko si vybralo Slovensko ako cieľ číslo jeden svojej zahraničnopolitickej ofenzívy. Toto hovorí pán Čarnogurský, to nehovorím ja. A myslím si, že veľmi výstižne pomenoval to, čo v súčasnosti robí vláda Ivety Radičovej a pán minister zahraničných vecí. Dokonca aj v Lidových novinách v Českej republike, ktorá si, myslím, tradične je náš dobrý partner, a si myslím, že bolo dobré, že sa spomína o tom aj v tejto správe, a možno je potrebné aj tento vzťah lepšie využívať, lebo máme spoločnú históriu, ktorá súvisí aj práve možno s maďarským problémom, to si povedzme, pretože všetky tieto veci sa začali rodiť práve počas Česko-slovenskej republiky, bolo napísané: "Maďarská strana zaujíma voči slovenským ústretovým krokom zatiaľ minimálny, ak nie negatívny postoj. Budapešť zatiaľ ani nenaznačila, že by eventuálne začala uvažovať o nejakom zmiernení zákona či príp. o obmedzení náborovej kampane, ktorá má zaistiť, aby v budúcom roku o maďarské občianstvo požiadalo najmenej niekoľko stotisíc Maďarov žijúcich za hranicami svojej krajiny. Naopak, zdá sa, že vláda Viktora Orbána, ktorá v parlamente disponuje dvojtretinovou väčšinou a môže tak ľubovoľne zmeniť zákony a dokonca aj ústavu, chce ešte pritvrdiť.“ Toto je rovnako citát, ako sa na nás pozerajú spoza hraníc, ako sa pozerajú na politiku súčasného rezortu ministerstva zahraničných vecí a vlády Slovenskej republiky. Ja si myslím, že to neznesie žiaden iný komentár, obraz si môžete urobiť sami. Naznačuje to už aj pani premiérky Radičovej rozhovor v Denníku Új Szó, podľa ktorého chce premiérka s Orbánom rokovať len o tom, na čom sa obe strany zhodnú, je to najmä riešenie ekonomickej krízy, to ostatné ponechávajú bilaterálnym komisiám. Samozrejme, komisie sú potrebné, ale ja som očakával, že zahraničná politika bude robená tak, že ak niekto bezprecedentne zasiahne do celistvosti susedného štátu, tak ten štát sebavedomo bude postupovať tak, že bude žiadať ten druhý štát prostredníctvom práve ministerstva zahraničných vecí listom, oficiálnymi nótami, aby zmenil tento zákon, ktorý exteritoriálne zasahuje bezprecedentne do celistvosti Slovenskej republiky.
Vážené dámy, vážení páni, dovoľte mi ešte, aby som sa venoval maličkým veciam, ktoré v tejto správe sú, a potom zhrnul moje celé vystúpenie v tej základnej charakteristike.
Hovorí sa tu o Balkáne a o politike na Balkáne. Veľmi dobre si pamätám, keď bývalá vláda dávala jasné stanovisko k otázke Kosova a mnohí renomovaní zahraniční politici, o ktorých tak sebavedomo hovorila pani poslankyňa Vášáryová, boli vtedy ticho. A vieme veľmi dobre, že v Kosove sa stalo niečo, čo bude v budúcnosti vytvárať precedens, o ktorom ešte nevieme dodnes, ako dopadne a čo môže spôsobiť z hľadiska zahraničnej politiky a celosvetovo v zahraničnej politike. A preto mi aj v tejto správe okrem tých všeobecných vecí, že sme aktívni, čo všetko podporujeme, chýba Srbsko, Chorvátsko evidentne, pretože s Chorvátskom, mimochodom, pán minister, a to musíte potvrdiť, boli ústretové a podporné stanoviská už za predchádzajúcej diplomacie, kedy sme veľmi významne podporovali vstup Chorvátka do Európske únie. Slovenská republika bola tá, ktorá bola na čele podpory, aby sa začali negociačné rokovania s Chorvátskom. To je dôkazom toho, že sa tu nezmenila žiadne akcentovanie v zahraničnej politike medzi predchádzajúcou vládou a súčasnou vládou. A veľmi ma potešilo, pán minister, aj vaše konštatovanie, keď ste spomínali Srbsko a Čiernu Horu, ako ste im v tejto súvislosti povedali príklad rozdelenia Česko-Slovenska ako príkladnú vec, z čoho ťažíme. Nuž to ma naozaj potešilo, hlavne po tom, ako si pamätám, keď sa Česko-Slovensko rozdeľovalo, aké boli vaše postoje. Ale dnes to hodnotíte pozitívne a to ma teší, že to používate aj ako príklad pri zahraničnej politike. Ale čo sa týka Kosova, bohužiaľ, musím konštatovať, že pri Kosove tu nie je jasná definícia toho, aký je postoj Slovenskej republiky z hľadiska toho, že tu je naše stanovisko, že sme neuznali Kosovo zatiaľ a prečo sme tak neurobili a čo chceme v tej veci urobiť do budúcnosti. Treba napísať jasne, v budúcnosti ideme uznať Kosovo alebo budeme čakať, čo sa bude diať okolo toho, ako sa to celé vyvinie. Mám na to svoj názor, nechcem to teraz hovoriť, ale veľmi by som ocenil, keby bolo to tu napísané, pán minister, pretože to je naozaj sebavedomá politika, keď to viete nadefinovať, ako chcete postupovať v otázke Kosova do budúcnosti.
No už a na záver mi dovoľte, ešte predtým, ako to zhodnotím, spomenúť záležitosť týkajúcu sa ľudských práv a tak ďalej. Áno, so všetkým, čo tu bolo o tom povedané, súhlasím. Dokonca sme boli aj ako strana SMER – sociálna demokracia, poslanci, za prijatie uznesenia, ktoré sme odporučili v zahraničnom výbore, stanoviska k súčasnému dianiu v Bielorusku a tomu, čo sa tam deje voči opozícii. Myslím si, že v tomto sme naozaj absolútne konzistentní, aj v mnohých iných postojoch. Ale myslím si, že zaoberať sa iba touto problematikou, takto úzko, ľudských práv a nezaoberať sa ňou v širšom kontexte svetovom je podľa mňa dosť slabé a nesebavedomé v kontexte toho, že Slovenská republika, to už nie je len maličká Slovenská republika, ktorá je v strede Európy, ale je to aj člen Európskej únie, ktorá dnes už začína aj na základe Lisabonskej zmluvy robiť vlastnú zahraničnú politiku, a preto je potrebné sa vyjadrovať aj k iným nedodržiavaniam alebo problematike ľudských práv, ako sa to vyvíja napr. v Dárfúre, ale v Sierre Leone alebo Pobreží Slonoviny, Rovníkovej Guiney, a mnohým iným veciam, kde sú omnoho katastrofálnejšie dopady na ľudské práva, o akých sa hovorí pri krajinách, ktoré sú susedské. Samozrejme, treba ich spomínať, ale toto takisto chýba.
Vážené dámy, vážení páni, dovoľte mi teda, aby som na záver zhrnul aký je pohľad strany SMER – sociálna demokracia na Správu o zahraničnej politike Slovenskej republiky v roku 2010, opakujem, za rok 2010, a nie za obdobia, ktoré tu boli podľa mňa nie celkom v kontexte dobre spomínané. Myslíme si, že zahraničná politika nemá nejaký zásadný výkyv voči tomu, čo sa robilo v predchádzajúcom období, nedošlo k zásadnej zmene akcentov v zahraničnej politike, ba práve naopak v mnohých veciach sa nadväzuje na to, čo robíme, až na jeden prípad. To je bezprecedentné postupovanie v pozícii voči Maďarskej republike, kde hodnotím našu zahraničnú politiku ako kolenačkovú, poklonkovaciu, nesebavedomú politiku, ktorá nám neprospieva, ale práve naopak, ktorá škodí celej spoločnosti, pretože dáva do neistoty nielen obyvateľov, ktorí nežijú na juhu Slovenska, ale aj tých, ktorí sú v zmiešaných územiach, ale aj tých, ktorí sú národnosti inej ako slovenskej, predovšetkým maďarskej, a vytvára naozaj pre nich len veľkú traumu. Z tohto pohľadu nebudeme môcť podporiť túto správu, ktorú ste, pán minister, predložili. Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 29.3.2011 10:35 - 10:36 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán eurokomisár a podpredseda Európskej komisie, chcem rovnako poďakovať za to zhutnené priblíženie aktuálnych tém, ktoré v súčasnosti sú naozaj veľmi dôležité pre budúcnosť nielen Európskej únie, ale aj spoločnej meny a jej stabilizácie. Avšak predsa len chcem využiť príležitosť, keďže ste tu, spýtať sa na jednu z dôležitých otázok, ktorá sa bude týkať blízkej budúcnosti aj Slovenskej republiky, a to je príprava nového programovacieho obdobia, ktoré nás čaká, a myslím si, že už dnes je potrebné myslieť na budúcnosť a pripraviť podmienky tak, aby sme naozaj v tomto procese rokovaní, ktoré sa čo nevidieť rozbehnú, boli úspešní a dokázali obhájiť mnohé, mnohé veci, ktoré sa nepodarilo obhájiť v tom predchádzajúcom programovacom období. Nebudem teraz vchádzať do podrobností, ale spomeniem napríklad podporu poľnohospodárov a tak ďalej a tak ďalej.
Rád by som poznal váš názor v tejto problematike a možno aj nejaké odporúčanie pre vládu Slovenskej republiky, aby sme boli dostatočne pripravení na tieto rokovania
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.3.2011 16:28 - 16:30 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážený pán poslanec Vážny, chcem naozaj poďakovať za tento pozmeňujúci a doplňujúci návrh a zároveň aj podporiť ho z pohľadu samosprávy vyšších územných celkov, pretože okrem tých vecí, ktoré ste z technického hľadiska menovali, únosnosti nedokonalých alebo nedostatočných výškových a smerových pomerov na cestách II. a III. triedy, kde takáto ťažká kamiónová doprava robí veľký problém z hľadiska nielen bezpečnosti, ale aj poškodzovania týchto ciest, ktoré sú v správe vyšších územných celkov, a tie sú potom povinné ich udržiavať v dobrom technickom stave, je to aj v súvislosti s tým, že v mnohých úsekoch, ktoré sú paralelné, dochádza dnes k obchádzaniu mýtneho systému ciest I. triedy a rovnako aj diaľnic či rýchlostných komunikácií práve použitím ciest II. triedy, kde v mnohých týchto úsekoch je niekoľkonásobný nárast dopravy. A to nielen spôsobuje únik z mýta, ktoré je, myslím si, veľmi dôležité z hľadiska prevádzkovania a budovania diaľnic a rýchlostných komunikácií, ale samozrejme, aj poškodzuje tieto cesty, kedy samosprávne kraje ani z európskych fondov, ani z vlastných, nie sú schopné ich udržiavať v dostatočnom stave. Takže myslím si, že aj takouto zmenou sa môže zlepšiť situácia.
A chcel by som požiadať aj predkladateľa pána ministra Lipšica, aby si osvojil túto filozofiu a možno si vypočul aj názory ostatných predstaviteľov samospráv, pretože je to naozaj veľmi, veľmi vážny problém. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Prednesenie interpelácie 10.2.2011 15:23 - 15:23 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda. Vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som predniesol interpeláciu na ministra zahraničných vecí Mikuláša Dzurindu.
Podľa uznesenia vlády č. 653 z 24. septembra 2010 k zvýšenie transparentnosti verejného obstarávania vláda uložila členom vlády a predsedom ostatných orgánov štátnej správy používať elektronickú aukciu pri zadávaní zákazky na tovary, služby aj práce s účinnosťou od 1. januára 2011. Dňa 16. decembra ste vyhlásili verejnú súťaž, pán minister, na zabezpečenie leteckej prepravy osôb pri zahraničných a tuzemských pracovných cestách pre Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky a ďalšie ústredné orgány štátnej správy ako Úrad vlády Slovenskej republiky, Generálna prokuratúra, ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, ministerstvo financií, ministerstvo kultúry, ministerstvo obrany, ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ministerstvo spravodlivosti, ministerstvo vnútra, ministerstvo zdravotníctva, Národný inšpektorát práce, Slovenská inovačná a energetická agentúra, Štatistický úrad, Úrad na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky s predpokladanou hodnotou zákazky 7,5 mil. eur až 8,5 mil. eur na obdobie troch rokov. Podľa vyhlásenia verejného obstarávania je zrejmé, že sa elektronická aukcia nepoužije.
Vzhľadom na výrazný objem finančných prostriedkov, ktoré plánuje na tento účel vynaložiť, je zarážajúce, prečo ste neaplikovali pri zadávaní zákazky elektronickú aukciu, resp. prečo ste sa vyhli jej použitiu vyhlásením verejnej súťaže pätnásť dní pred termínom, kedy vás k tomu postupu zaväzuje uznesenie vlády.
Napriek proklamovanému úsiliu o zvýšenie transparentnosti zo strany vlády pani Ivety Radičovej s vaším minimálne otáznym postupom súhlasili ďalší vaši kolegovia ministri, ktorí tento postup podporili tým, že sa k predmetnej verejnej súťaži na obstarávanie leteckej prepravy zabezpečovanej bez aplikácie elektronickej aukcie pripojili.
Okrem toho podľa vyhlásenia verejného obstarávania sa predpokladá osem účastníkov rámcovej dohody. Keďže podmienky a proces objednávania služieb u jednotlivých účastníkov rámcovej dohody nie je obsahom uvedeného vyhlásenia, nie je teda zrejmá transparentnosť takéhoto postupu.
Vážený pán minister, žiadam vás preto, aby ste tento váš postup objasnili a odôvodnili jeho transparentnosť. Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.2.2011 15:12 - 15:14 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Pán poslanec Kubovič, očakával som rovnako ako môj kolega Číž, že pri tom, keď hovoríte o tom, že treba odstraňovať príčinu tohto problému, ktorým je predovšetkým zlý zákon, ktorý prijala maďarská vláda, zasahujúci bezprecedentne do teritoriálnych pôsobností okolitých susedných štátov, že pán minister zahraničných vecí, ktorý je nominantom vašej strany bude tu, že bude obhajovať tento návrh, o ktorom hovoríte. Pretože, keď ste vy hovorili, že poďme my vystupovať na jednotlivých fórach a využime naše postavenie, tak ja vám pripomeniem naše stretnutie s výborom Maďarskej republiky pre zahraničné vzťahy, ktorý sa uskutočnil nedávno, ako partnerský pre náš výbor zahraničných vzťahov, kde som od vás vôbec nepočul také zásadné vyjadrenie, že toto je prapríčina celého problému, ktorý tu je spôsobný práve zákonom Maďarskej republiky. Prečo ste to nevyužili, pán poslanec Kubovič?
Pre mňa je neprijateľné, keď minister zahraničných vecí od vás, vašej strany, nie je tu prítomný, nedáva jasné stanoviská k tomuto zákonu a hlavne, ako ide tú príčinu, o ktorej vy hovoríte, odstraňovať. Ja zatiaľ vidím, pchanie hlavy do piesku a takej nepresvedčivej, vidím takú nepresvedčivú zahraničnú politiku, možno ja neviem, zákulisnú, namiesto toho otvorene, keďže právo je absolútne na našej strane. Tuto Maďarská republika prijala niečo, čo je v rozpore so všetkými medzinárodnými pravidlami pre udeľovanie štátneho občianstva. No, čo môže byť lepšie pre diplomata, obhajovať takéto niečo a snažiť sa, aby tá druhá strana, to znamená v tomto prípade, tak citlivá maďarská strana to odstránila.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.2.2011 9:38 - 9:40 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Pán poslanec Maďarič, chcem vám poďakovať za naozaj hlbokú zahranično-politickú analýzu, ale analýzu ochrany národnoštátnych záujmov Slovenskej republiky tak, ako ste povedali, naozaj mladej Slovenskej republiky. Spomínali ste predovšetkým bezprecedentné obchádzanie medzinárodných dohôd a pravidiel pri udeľovaní maďarského štátneho občianstva zo strany Maďarskej republiky a zároveň ste hovorili o tom, ako vtedajší poslanci za SDKÚ a KDH hlasovali o uznesení, ktoré vyzývalo, aby maďarská vláda prehodnotila svoj pripravovaný úmysel.
Tu naozaj musím aj ja konštatovať, že ministerstvo zahraničných vecí na čele s pánom ministrom Dzurindom dnes nekoná a možno aj popiera to, čo vlastne sám, pán minister tu v tejto snemovni prejavil. Jeho prístup je naozaj amatérsky a chcel by som aj touto cestou vyzvať našu diplomaciu, ministra zahraničných vecí, aby začal aktívne konať a poukazoval predovšetkým na tieto medzinárodné pravidlá, ktoré sú hrubo, podčiarkujem, hrubo porušované.
A ešte na záver, vážené pani poslankyne, páni poslanci, chráňme si naozaj našu Slovenskú republiku, je mladá. Hovorme o nej, že je naozaj naša, naozaj. Na okraj chcem pripomenúť tým poslancom, ktorí stále používajú, že tejto krajiny, táto krajina, pre mňa je to naša krajina a naša krajina, ktorú by sme mali ochraňovať a rovnako aj záujmy všetkých jej občanov. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.2.2011 9:16 - 9:18 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Vážený pán poslanec, úvod vášho príspevku bol o tom, že sme občania, ktorí už majú dvojaké občianstvo dnes. Hovoríte, že sme členmi Európskej únie, to sú všetko známe veci a ja vám chcem len pripomenúť, že ak sme sa stali aj občanmi Európskej únie, tak to bolo na základe pravidiel, s ktorými súhlasili všetci členovia. A rozdiel medzi tým, čo v súčasnosti teraz tu preberáme, a prečo tento zákon vznikol je práve v tom, že toto bolo jednostranné rozhodnutie maďarskej vlády, ktorá mimochodom nerešpektuje žiadne medzinárodné dohody, ktoré sa týkajú udeľovania štátneho občianstva. Čiže, mali ste skôr na túto meritórnu vec sa zamerať a možno mi chýbalo v tom vašom príspevku, práve rozhodnutie alebo postoj k tomu, prečo Maďarská republika využíva exteritoriálny princíp na udeľovanie maďarského občianstva len na základe etnickom.
Ja rovnako si myslím, že to, čo ste hovorili o zastrašovaní a potencionálnych zradcov príslušníkov maďarskej menšiny je naozaj niečo, čo môžem pokladať ako za nenáležité vôbec tu povedať, pretože nikto nikdy takéto niečo tu v Národnej rade nepovedal. A je to len dôkazom toho, že vy predstavitelia maďarskej strany MOST - HÍD zneužívate maďarskú národnosť žijúcu na Slovensku pre svoje politické ciele. Vy ste to presne tu v priamom prenose teraz povedali, pretože toto, čo ste povedali, ja sa s tým absolútne nestotožňujem. Žiadni zradcovia, žiadni tí, ktorých by sme brali ako potencionálnych zradcov, ktorých zastrašujeme. Práve naopak. Sú to naši občania Slovenskej republiky, ktorých treba chrániť. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.2.2011 15:25 - 15:27 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Vážený pán poslanec Přidal, mňa naozaj potešilo, keď pán prezident vrátil zákon, ktorý bol šitý horúcou ihlou a hovorilo sa pri jeho návrhu a zdôvodňovaní, že predovšetkým ide o ušetrenie finančných prostriedkov. Keď pán prezident navrhol, aby bol znížený plat generálnemu riaditeľovi a vtedy som si tak v duchu povedal, keď som za to hlasoval, že prispejem aspoň teda ja svojou troškou, že ušetríme hneď na plate generálneho riaditeľa, aspoň trošku pomôžeme teda tomu, čo ste vy pripravili tak nesystémovo. Takže ušetrilo sa na plate generálneho riaditeľa a zrazu zistíme, že to tak nie je. A dokonca vaše vystúpenie, by som povedal, tak plasticky poukázalo na chaos, ktorý v rámci koalície v súčasnosti vládne, pretože ste prišli s populistickými úpravami platov, ktoré sú absolútne nesystémové. Postaví sa poslanec, nechcem menovať, rýchle príde, lebo je nejaký návrh v pléne a navrhne, aby bol znížený plat niekomu, pritom neberie sa do úvahy zodpovednosť a všetky veci k tomu dané. Dnes, dokonca som prekvapený, že ten populizmus robíte aj v rámci vládnej koalície, pretože doteraz to bolo len voči opozícii, teraz je to aj v rámci vašej koalície. Výsledkom toho je aj napr. schválená zmena zákona o sociálnom poistení, kde ste tým, ktorí poberajú predčasné dôchodky, zvoleným poslancom mestských a krajských parlamentov vlastne dostali do pozície, že buď sa vzdajú mandátu, alebo jednoducho budú musieť prísť o predčasný dôchodok. Čo je podľa mňa protiústavné a budete to musieť opäť zmeniť a bude to tu a neviem ktorý z vašich poslancov to príde predložiť a bude si sypať popol na hlavu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2011 13:29 - 13:29 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Vážená pani poslankyňa, vy ste hovorili, že je potrebné vyriešiť túto patovú situáciu legislatívnou cestou. Viete, čo je potrebné vyriešiť? Je potrebné vyriešiť vašu situáciu v koalícii. Pretože je obdivuhodné, akým spôsobom vy dokážete zdôvodňovať to, že sa neviete dohodnúť na voľbe generálneho prokurátora, teraz ste prišli s novou filozofiou, že nastala patová situácia a že je potrebné tú situáciu riešiť práve takýmto spôsobom. To je tu nový prvok, ktorý ste do toho priniesli.
A pritom by som skôr z vašej strany očakával ako bývalej sudkyne, že by ste komentovali slová odborníka profesora Mamojku, ktorý hovoril o tom, že o čom je tá tajná voľba. Je to ochrana voleného a volacieho. Ale vy ste sa zaoberali tými všelijakými vecami, možnosťami, ale aby ste prikryli to, že toto všetko vzniká len preto, lebo ste sa neboli ochotní dohodnúť na jednom kandidátovi. Veď ste mohli normálne v tomto platnom legislatívnom procese ponúknuť takých kandidátov, ktorí budú prijateľní pre všetkých, ktorí ich budú voliť. A hovoriť o tom, že dnes je zákonný postup?
Môj kolega pán Glváč povedal už v svojom príspevku. Čo sa stane, keď v prípade prvého zástupcu napríklad ho prejde auto, ja mu to neprajem, čo sa stane potom? Príde ďalšia legislatíva, ktorou ho budete z večera na ráno riešiť?
Ide tu o to, pani poslankyňa, nič iné, neskrývajme si oči, jednoducho ide tu o to, že sa neviete v koalícii dohodnúť a rozoberáte tu demokratické princípy. A vo vašom prípade sa čudujem, práve takéhoto silného inštitútu, kde musíme zachovať naozaj právo byť chránení aj volení, ale aj voliaci. V iných si vieme predstaviť aj verejnú voľbu.
Ďakujem.
Skryt prepis