Ďakujem veľmi pekne, vážený pán podpredseda Národnej rady, kolegyne, kolegovia, bol by som veľmi rád, keby na stoličke predkladateľa bol aj pán minister, aby som ho mohol osloviť a aby si mohol vypočuť všetky tie moje pripomienky k tomuto zákonu, pán predsedajúci.
Milan Hort, podpredseda NR SR
Pán kolega, pán minister poprosil o dvojminútovú, dvojminútové uvoľnenie z rokovania, lebo má tiež...
Ďakujem veľmi pekne, vážený pán podpredseda Národnej rady, kolegyne, kolegovia, bol by som veľmi rád, keby na stoličke predkladateľa bol aj pán minister, aby som ho mohol osloviť a aby si mohol vypočuť všetky tie moje pripomienky k tomuto zákonu, pán predsedajúci.
Milan Hort, podpredseda NR SR
Pán kolega, pán minister poprosil o dvojminútovú, dvojminútové uvoľnenie z rokovania, lebo má tiež svoje potreby.
Nech sa páči, ale už je tu, môžte začať.
Blanár, Juraj, poslanec NR SR
Samozrejme, v poriadku, ďakujem pekne. Chcel som vás osloviť a aby ste počuli všetko, čo chcem povedať, takže, vážené dámy, vážení páni, vážený pán podpredseda vlády, dovoľte mi, aby som na úvod povedal to zásadné posolstvo, ktoré cítim pri predkladaní tohto zákona. Toto nie je úprimná snaha stabilizovať príjmy samosprávy, obcí a miest a krajov. Toto nie je úprimná snaha dať nejaký podiel na samosprávu v súvislosti s krízou, ktorá tu v súčasnosti prebieha. Toto je nič iné, iba vytvorenie narýchlokvaseného nástroja, mixu daní, ako zobrať samospráve peniaze. Toto je holá pravda, to, o tom, čo dnes prerokúvame teraz v prvom čítaní.
Pán minister na úvod pri predkladaní tohto zákona hovoril o tom, že je spokojný, ako sa vytvorila fiškálna decentralizácia počas druhej Dzurindovej vlády. Dokonca vyjadril také presvedčenie, že medzi riadkami som cítil, že je naň pyšný, ako to celé sa urobilo. Urobili to vaši kolegovia a zrejme aj ostatní pod vaším riadením, pán minister. Na záver ste ale zároveň povedali, že je to núdzový trend vo vývoji tejto dane a je potrebné tento trend jednoducho zmeniť. Čiže ste popreli to, čo ste na začiatku povedali, že v podstate je to celé dobre. Keby to bol úprimný krok na to, stabilizovať tie dane, aby naozaj nemali taký veľký výkyv počas krízy, tak určite by sa to robilo komplexne, pri posudzovaní všetkého, čo s tým súvisí. To znamená aj problémami, ktoré majú obce a mestá, ale aj s realitami, ktoré majú samosprávne kraje, ale to sa v súčasnosti neudialo.
Ten postup bol taký, že 26. 7. 2011 sme boli všetci informovaní od ministerstva financií o časti kapitoly rozpočtu, štátneho rozpočtu verejnej správy, kde sa povedalo, že za samosprávne kraje bude príjem v budúcom roku 472 miliónov eur. Zrazu o šestnásť dní, pritom nikto nespomínal žiadnu novelu týkajúcu sa mixu daní, vôbec nikto to nespomínal. O šestnásť dní prišiel návrh, že bude sa robiť mix daní. To znamená, niečo, čo sa malo vytvárať naozaj na základe dopadových štúdií, na základe porovnania toho, čo robíme s kompetenciami, čo všetko musíme robiť, aby sme vedeli, aké finančné prostriedky na to budeme potrebovať, tak namiesto toho sa urobil mix daní, vzorec, pretože sa zistilo, že chýba v štátnom rozpočte 250 miliónov eur.
Tak sa pripravila a teraz, pán minister, berte to už ako zľudovelý nástroj pomenovania tejto dane, pretože je to pomenovanie, ktoré prinášame z obcí a miest, Miklošova daň, takzvaný mix daní, ktorý má zobrať peniaze samosprávnym krajom a obciam a mestám.
Pán minister, okrem toho, že nakladáte na samosprávu neustále viac a viac, nedávate žiadne finančné prostriedky, prídete ešte s tým, že zoberiete finančné prostriedky. Prečo dodnes nebolo zrušené tak, ako sľúbila pani predsedníčka vlády, pani Radičová, na stretnutí miest a obcí v Štrbe z predaja a nájmu daň, ktorú musia platiť samosprávy? Prečo to dodnes nebolo urobené? Nuž preto, lebo neboli ste na to pripravení. Paradoxom je, mimochodom, dámy a páni, že štátny majetok, ktorý sa prenajíma, z toho štátneho majetku nemusí štát platiť žiadne dane. Čo je tu za rovnováha? Takto sa správa štát ku samospráve? Určite nie.
Poviem vám zopár čísel, vážené dámy a páni, pretože zrejme budeme o tom hovoriť aj v druhom čítaní, podľa odhodlania pravicovej koalície, ktorá tu dnes ešte stále sedí. V roku 2008, budem hovoriť teraz za samosprávne kraje, pretože patrí sa povedať aj za túto samosprávu, ktorá významne poskytuje mnohé kompetencie pre obyvateľov v kraji, v roku 2008 bol príjem 427 miliónov eur, v 2009 - 403, 2010 - 337 tisíc, 2011 je odhad, že to bude 398 a pôvodný návrh, ktorý mal byť, ktorý, mimochodom, odhadovalo ministerstvo, mal byť 472. Návrh, ktorý predkladáte, je 470 a podľa toho, čo, ako sa to vyvíja, tak to bude ešte menej. Pre vašu informáciu, tu bude menej dovedna pre samosprávne kraje za roky 12, 13, 14 mínus 214 miliónov eur, celkovo za mestá a obce a samosprávne kraje 857 miliónov eur.
A teraz, dajme si na jednu misku váh to, čo nás čaká, samosprávy a na druhú misku, aké máme na to finančné prostriedky. A, pán minister, to nie je o žiadnych sľuboch, ktoré ste hovorili vo vašom vystúpení, že chápete, že volení zástupcovia samosprávy dali nejaké sľuby. Dnes je to už len o holom napĺňaní kompetencií, ktoré musíme zo zákona my urobiť. My ich musíme urobiť bez ohľadu na to, či finančné prostriedky máme alebo nemáme. Ako to chceme robiť? Budú na nás podávať trestné oznámenia obyvatelia za to, že nemáme finančné prostriedky? Toto nie je úprimná snaha, pán minister, dôjsť k dohode so samosprávou. Je to len, je to len prístup, ako chcete zobrať finančné prostriedky samospráve a nechať všetky tie nepopulárne opatrenia na pleciach ľudí, namiesto toho, aby ste vyrubili poriadnu daň na banky a finančné inštitúcie.
Vážený pán minister, samosprávne kraje majú mnohé veci nedoriešené. Vy veľmi dobre viete, že financovanie sociálnych služieb je pred kolapsom. Vy veľmi dobre viete, že ste tu v tejto Národnej rade predkladali návrh, ktorý pri transformácii nemocníc nepočíta s oddlžením nemocníc samosprávnych krajov. Vy veľmi dobre viete, že opatrenia, ako som spomínal, zdaňovanie prenájmov a predajov, i keď to nie je veľká suma, ale samozrejme, je to tiež suma, ktorá nám odoberá peniaze, prešli v tejto Národnej rade a dnes idete hovoriť o nejakom trojpercentnom náraste. Práve naopak, hovoríte o tom, ako pokračovať v dehonestácii práci priamo volených zástupcov samosprávy. A to je odpoveď aj na kolegov, ktorí mali pripomienky vo faktických poznámkach, že je tu nejaký konflikt záujmov. Viete, všetci tí, ktorí sú v samospráve, či už je to župan alebo starosta, alebo primátor, sú priamo volení poslanci alebo primátori, alebo župani. To znamená, dostávajú priamo hlasy od ľudí a koľko ich získajú, podľa toho sú zvolení, na rozdiel od vás, ktorí tu sedíte a sedíme, stačí, že sa dohodnete so svojím, možno, šéfom alebo neviem s kým, alebo so svojou organizáciou, dá vás na zvoliteľné miesto a ste tu. V živote ste neboli v samospráve a neviete, čo je život samosprávy. A ak by nás mal zastupovať pán Pado, tak musím povedať, že samospráva by veľmi zle dopadla.
Pán minister, dovolím si podporiť návrh, ktorý tu predniesol pán poslanec Petrák za celý poslanecký klub SMER - sociálna demokracia, aby o tomto návrhu sa ďalej nerokovalo, pretože tento návrh nie je úprimný, tento návrh je len nástrojom, aby ste za neschopnosť preniesť ťarchu krízy na tých, ktorí majú dostatok peňazí, to znamená banky, finančné inštitúcie, preniesli na samosprávy a ergo tým preniesli na obyvateľov, ktorí žijú v samosprávach, v obciach, mestách a v krajoch. Preto vás vyzývam, vážené panie poslankyne, páni poslanci, podporte tento návrh pána poslanca Petráka a dajme priestor na to, aby sme seriózne začali rokovať o tom, aká bude fiškálna decentralizácia aj mixu daní, či to bude 13 alebo 14, alebo 15 percent, aby to naozaj spĺňalo kritériá, ktoré tu boli spomínané. Keď je kompetencia, s tou kompetenciou musia ísť aj finančné prostriedky. V opačnom prípade to jednoducho nebudeme môcť zvládnuť.
Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis