Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.10.2010 o 10:04 hod.

doc. PhDr. DrSc.

Dušan Čaplovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.11.2010 16:32 - 16:34 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Veľmi krátko. V podstate vo vzťahu k celému balíku, ktorý je určený, odmietam jeho zníženie, či sa to týka na kancelárie, či sa to týka na asistentov. Tento treba v podstate zachovať, pretože ten poslanec Národnej rady nemá be grant taký veľký, ako má člen vlády a mnohí ďalší, aby si mohol skutočne zodpovedne robiť svoju funkciu. A doteraz ju takto robil a myslím si, že to je cesta nie do záhuby, ale cesta naspäť.
Po druhé, chcem naozaj pripomenúť, že ja som nehovoril, že či tu boli, akí, ktorí tu boli poslanci, či to boli poslanci, či to niekto prehlasuje, alebo neprehlasuje. Tento parlament je demokratický parlament. Je parlament Národnej rady Slovenskej republiky. Ak je tu predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky a požiada o vystúpenie, tak by mal celý parlament, ktokoľvek zľava, sprava zahlasovať za to, aby predseda Najvyššieho súdu mohol vystúpiť v Národnej rade. Toto je pre mňa podstatné. A preto som mal tieto kritické poznámky.
A napokon, pán Sulík, do budúcnosti ja odmietam niesť zodpovednosť za to, čo robia páni vo Wall Streete a spôsobia ďalšiu hospodársku krízu a príde k ďalším deficitom a k ďalšiemu rozporu.
Skutočne toto, čo vy tu predvádzate s týmto vaším návrhom, má nedozerné následky. Ukážte mi jeden takýto návrh v parlamente demokratickej Európy, že by bol takýto návrh prijatý. Potom sa vám podvolím.
Ďakujem vám veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.11.2010 16:27 - 16:28 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán podpredseda, predsedajúci.
Doterajší platový základ zodpovedajúci trojnásobku priemernej nominálnej mesačnej mzdy je tým objektívnym východiskom, ktorý sa od roku 2003 osvedčil a Súdna rada žiada, aby vo vzťahu k sudcom bol jediným východiskom aj naďalej.
3. Súdna rada očakáva, že bude prizvaná k rokovaniam k uvedenej téme, a je pripravená podieľať sa aj na hľadaní takého prijateľného riešenia potrebných úspor, ktoré nebudú spochybňovať nezávislosť sudcovského rozhodnutia a rozhodovania.
Na okraj ešte dve poznámky.
Veľa sme počuli alebo počúvali pri tvorbe Špeciálneho súdu, aké je potrebné, aby sudcovia boli zaplatení, že to je jedno z protikorupčných opatrení. Nechcem útočiť na kolegov zo Špecializovaného súdu, lebo tieto názory padali nie z ich úst. Ja pripomínam, hovorím teda v mene Súdnej rady a v mene predsedu Súdnej rady, že celkové znižovanie rozpočtu pre súdy bude viesť k prepúšťaniu na súdoch a znižovaniu platov v súdnictve u asistentov, vyšších súdnych úradníkov, čakateľov a zapisovateliek. Toto vytvára priestor pre dlhoročné súdne spory, úniky citlivých informácií a odchodu skúsenej administratívy. Skúsená zapisovateľka na súde je často na nezaplatenie.
Druhá poznámka sa týka jednej zo základných vecí sudcu, že sa má podieľať vlastne na hospodárení štátu. Toto nebolo ani pred novembrom 1989, ak občan bude hľadať ochranu pred zlým rozhodnutím štátneho orgánu, ak podnikateľovi vznikne zásahom štátu škoda a štát by mal platiť, je možné, že sa ohrozí nezávislosť sudcov. Máme tu arbitráže za 20 miliárd a miliardové spory so štátom a teoreticky je vždy možné, že aj štát môže pochybiť a v právnom štáte musí nájsť každý na súde rovnakú ochranu svojich práv.
Súdnictvo, vážené dámy, vážení páni, ako sa na záver konštatuje, nie je akciová spoločnosť ani štátny podnik.
Toľkoto zo stanoviska Súdnej rady, ktorej nebolo jeho predsedovi umožnené tuná vystúpiť v Národnej rade Slovenskej republiky pred váženým plénom, čo považujem skutočne za škandál.
Teraz mi dovoľte ešte povedať niekoľko poznámok, skutočne krátkych, aj za mňa, lebo som nechcel hovoriť v rôznych faktických pripomienkach, ktoré trhajú myšlienky.
Viete, keď som si prečítal tento návrh, ktorý vzišiel predovšetkým zo strany pána predsedu Národnej rady a predsedu SaS, ku ktorému sa pridali ďalší zo zástupcov iných politických strán, ktorí sú v parlamente, tam by som si rád povedal, že, Bože, odpusť im, lebo nevedia, čo činia, ale uvedomujem si aj to, že slávny Aristoteles mal peknú myšlienku a týka sa to aj tohto návrhu: "Myslenie občas škodí zdraviu."
Tento návrh skutočne nie je konzistentný a vytvára naozaj, ak pôjdeme naozaj na čisté znižovanie platov, aj ja patrím k tým poslancom, ktorý som ochotný hovoriť o svojom plate, o znižovaní konkrétne svojho platu. Áno, to je to solidárne. Ale odmietam, aby sa siahlo na plat asistenta, aby sa siahalo na plat alebo na mzdy, ktoré sa vykrývajú poslaneckým kanceláriám. Toto zásadne odmietam. Poďme sa baviť predovšetkým o plate poslanca Národnej rady a potom myslím si, že môžeme dosiahnuť jednoznačný konsenzus.
Schodkoví "jastrabi", a vy k nim asi patríte tiež, pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky, sa teraz veľmi často predvádzajú a často pod vplyvom médií, lebo my už nerobíme pre občanov Slovenskej republiky, my často reagujeme a celkom otvorene, čo hovoria médiá, čo nám diktujú médiá Slovenskej republiky. (Potlesk.)
Toto treba v Slovenskej republike a v Národnej rade odmietnuť. Nebojme sa povedať svoj názor! Nebojme sa povedať svoj názor, pretože, ak má byť kvalitne zaplatený poslanec, tak predovšetkým aby vykonával kvalitnú prácu - a o toto podstatne ide - a nech je aj zaplatený.
My dnes vnímame, že platy niektorých hovorcov vo vláde Slovenskej republiky sú ďaleko vyššie ako platy poslancov Národnej rady. Aká je zodpovednosť toho hovorcu (potlesk) a aká je zodpovednosť poslanca Národnej rady (potlesk) alebo člena vlády Slovenskej republiky?
O týchto veciach poďme hovoriť. A preto naozaj odmietam sa podliezať a klaňať pred novinármi Slovenskej republiky a na základe ich volania akože za občanov Slovenskej republiky, "ich poznatkov" sa podriaďovať v tejto oblasti v Národnej rade Slovenskej republiky.
Preto nemôžem tento návrh, ktorý ste predložili, pán predseda Národnej rady, so skupinou poslancov v žiadnom prípade podporiť.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.11.2010 16:16 - 16:27 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, podpredseda Národnej rady, vážený pán predseda Národnej rady, predkladateľ, vážené dámy, vážení páni, k predloženému návrhu novely zákona č. 120/1993 Z. z. si dovolím predložiť stanovisko Súdnej rady, s ktorým som sa stotožnil, Slovenskej republiky s poukazom na § 4 ods. 1 písm. f) zákona č. 185/2002 Z. z. Uvediem nasledovné vety, ktoré sa odrážajú z hľadiska poznatku zástupcov nášho súdnictva.
"Návrh zákona sa dotýka platových pomerov sudcov, napriek tomu návrh nebol daný na vyjadrenie Súdnej rade Slovenskej republiky a doposiaľ neprebehlo žiadne rokovanie o tom, aká je predstava zákonodarnej moci o postavení sudcov vzhľadom na to, že zákon o sudcoch jednoznačne ustanovuje, že zníženie", ja to citujem presne, "že zníženie platu sudcu je možné len na základe uloženého disciplinárneho opatrenia."
Takže opäť pokračuje stav, kedy sa ignoruje základný zákon štátu - Ústava Slovenskej republiky, čl. 141a. K otázke znižovania platov sudcov už v minulosti zaujal stanovisko Ústavný súd Slovenskej republiky. Predložený návrh znižuje základ pre výpočet základného platu ústavného činiteľa, teda aj základného platu sudcov. Zníženie sa viaže na vývoj schodku rozpočtu verejnej správy. Napriek proklamovaným vyjadreniam pani predsedníčky vlády, že taký spôsob stanovenia platu sa nemôže vzťahovať na sudcov, predložený návrh nerozlíšil postavenie sudcov od postavenia iných ústavných činiteľov, na ktorých sa predmetný zákon vzťahuje.
Dovoľujem si preto na tomto mieste priblížiť dôsledky navrhovanej zmeny, pokiaľ by sa mala dotýkať aj sudcov.
1. Sudcovia rozhodujú množstvo sporov, v ktorých je účastníkom... (Ruch v sále. Rečník prerušil svoje vystúpenie.)
1. Sudcovia rozhodujú množstvo sporov, v ktorých je účastníkom konania štát a ktoré majú bezprostredný dopad na štátny rozpočet. Ide o množstvo obchodných či správnych sporov, ale aj sporov občianskoprávnych. Sudcovia rozhodujú o peňažných trestoch, o treste prepadnutia majetku, o administratívnych sankciách. Sudcovia musia byť pri svojej rozhodovacej činnosti nezávislí nielen od akejkoľvek inej moci, ale aj od účastníkov konania, teda aj od štátu, a nezávislými sa musia aj takýmto spôsobom javiť.
Ako sa bude asi občanovi, fyzickej či právnickej osobe javiť sudca, ktorý nerozhodne v jeho prospech, ak bude vedieť, že plat sudcu bude priamo závislý aj od toho, ako sa bude aj on podieľať na znižovaní schodku rozpočtu napríklad aj tým, či a akú sankciu účastníkovi uloží, akú sumu v prospech štátu napríklad na dani účastníka konania zaviaže zaplatiť, alebo či prizná účastníkovi pohľadávky voči štátu? Skutočne je potrebné stavať sudcov do pozície, aby sa svojou rozhodovacou činnosťou podieľali na schodku rozpočtu?
2. Okrem uvedenej dilemy, ktorá v právnom štáte by vôbec nemala nastať, predložený návrh v porovnaní s poslancami bude znamenať zníženie základného platu sudcu o vyše 10 %. Teda celé zníženie sa dotkne jediného zdroja príjmu sudcu, teraz nechcem porovnávať stav, ako sa dotkne poslancov, prípadne iných ústavných činiteľov. Sudcovia nemajú dve a viac verejných funkcií a nemôžu popri výkone funkcie podnikať. Tieto všeobecne známe veci len pripomíname preto, že základom sudcovskej nezávislosti počas celej doby výkonu funkcie - často celoživotného povolania - je len a len plat sudcu. Nemôže byť teda závislý na zmene politických garnitúr ani na vývoji rozpočtového schodku.
Doterajší platový základ zodpovedajúci trojnásobku priemernej nominálnej mesačnej mzdy... (Ruch v sále. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.10.2010 10:18 - 10:19 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Ja len chcem, samozrejme, potvrdiť to, čo hovorili predrečníci s faktickými poznámkami, ale chcem tiež uviesť aj to, že tá starostlivosť o slovenskú menšinu v Maďarsku bola pozitívna. Svedčia o tom aj tieto komunálne voľby v Maďarsku, pretože tam sa veľmi zaktivizovala slovenská národnostná menšina. Očakávali sme ďaleko horšie aktivity, keď si volili svojich zástupcov. A tam sa to odrazilo, a to veľmi pozitívne, čo sa týka voľby zástupcov v oblasti komunálnej politiky a v oblasti samosprávy.
Čo sa týka Ľudových novín, tento problém je starý. My sme pravidelne po dva roky dávali zo Slovenska 1 mil. Sk na podporu jeho riešenia, aby sme ich zachovali. A na druhej strane sme žiadali aj istú reciprocitu zo strany Maďarska, pretože my na to dávame peniaze. A požadovali sme, aby aj maďarská vláda, a to je jedno, ktorá je to maďarská vláda, pamätala na to, aby tieto Ľudové noviny, ktoré sú už teraz len na internete, už nie sú ako printové médium, sa dostávali medzi ľudí, aby pôsobili.
To, čo hovoril pán poslanec Fronc, považujem za správne. (Reakcia z pléna.) Ale aj na internete už vychádzajú. Toto je veľká výhoda, pretože pán šéfredaktor dáva to už aj na internet. A naozaj v oblasti školstva treba venovať pozornosť najmä na doťahovanie toho, aby boli kvalitné učebnice, prezentované najnovšie učebnice pre našich Slovákov žijúcich v zahraničí. A bolo by to potrebné dať do toho komplexného programu. A to aj podporujem. Ďakujem vám veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.10.2010 10:09 - 10:15 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda Národnej rady, vážený pán podpredseda vlády, dámy a páni, vážená Národná rada, ja skutočne chcem len niektoré veci ďalšie zvýrazniť, pretože tie roky 2006 až 2010 boli pre Slovákov žijúcich v zahraničí veľmi dôležité, pretože viaceré opatrenia prijala vláda Slovenskej republiky, ktorá výrazne pomohla najmä Slovákom, ktorí sa nachádzajú v stredoeurópskom priestore, ale, samozrejme, vytvorila veľmi silný grantový systém, ktorý v minulosti do roku 2006 bol delený. A išli 3 mil. Sk, ak by som to vyčíslil presne, v tom období z Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí a 7 mil. až 10 mil. z ministerstva kultúry. Vytvoril sa spoločný grantový systém, ktorý mal celkovú výšku 40 mil. Sk. A, samozrejme, tento systém veľmi výrazne pomáhal na rozvoj predovšetkým slovenskej identity v zahraničí, kultúry, vzdelávania, šírenia písaného a hovoreného slova.
Chcel by som, samozrejme, zvýrazniť aj štyri také významné projekty, ktoré sa urobili a ktoré boli schválené nad rámec týchto dohôd. Existuje projekt, ktorý ide pre Maďarskú republiku vo výške 3 mil. korún každoročne na podporu nadácie LIPA. Tu plníme isté záväzky, ktoré boli uzavreté v rokoch 2004, 2005. A potom sú to projekty veľké, ktoré pomáhali Slovákom v susedných štátoch. Je to predovšetkým v Maďarsku spoločný projekt slovensko-maďarský, keď išlo 10 mil. v hodnote slovenských korún z maďarskej strany, 10 mil. Sk zo slovenskej strany do obnovy Slovenského domu v Mlynkoch. Ďalšie zdroje predovšetkým z veľkej časti išli na podporu gymnázia v Petrovci, na jeho rekonštrukciu a obnovu. Vieme, že gymnázium v Báčskom Petrovci, teda v samotnej Vojvodine, zohráva veľmi dôležitú úlohu pre výchovu slovenskej inteligencie v Srbskej republike. Ďalšie zdroje išli pre základnú školu v Užhorode, slovenskú školu, ktorá by mala mať nielen význam pre vzdelávanie detí v Užhorode slovenských, ale aj pre kultúrne stredisko, ktorým napĺňame ciele a zámery slovenskej národnostnej menšiny na Zakarpatí. A, prirodzene, musím povedať, že aj peniaze, ktoré išli napr. na Slovenský kultúrny dom v Poľsku, ktorý sa pripravoval tak v spišskej časti Poľska, tam, kde žijú Slováci, ako aj v Oravskej Jablonke, vlastne pomáhali vyslovene vytvoriť ďalšie podmienky pre rozvoj slovenskej národnostnej menšiny v susednom Poľsku. Čiže je tu viacero projektov a viacero významných podujatí, ktoré sa realizovali, ktoré, samozrejme, sú uvedené v správe. A gestorský výbor Národnej rady ich iste dôsledne prerokoval.
Ale treba naozaj povedať, že si musíme aj v tom ďalšom období držať palce, aby tie finančné zdroje boli primerané aj pre to ďalšie obdobie, a sústrediť sa nielen na tú staršiu generáciu Slovákov, ktorá žije v zahraničí, ale aj na mladú generáciu, ktorá odišla do zahraničia, po roku 1990 sa zamestnala. A tam treba vyvíjať veľké kontakty, aby sme nezabudli napr. na taký projekt ako vo vzťahu k mladým profesionálom v New Yorku, Spojených štátoch amerických, kde sú Slováci veľmi aktívni a vedia v budúcnosti veľmi pomáhať Slovensku, pretože takýmto spôsobom konkrétne Íri si vytvárali podmienky pre pozitívny lobing, pre ich Írsku republiku v Spojených štátoch amerických a takýmto spôsobom treba sa starať aj o našich Slovákov, ktorí sú v zahraničí, pretože sa raz dostanú do významných pozícií, netreba na nich zabúdať a budú veľmi dôležití pre pomoc Slovenskej republike či už v oblasti finančníctva, ekonomiky, výpočtových techník, informačných technológií, vzdelávania, vedy, výskumu a tento kontakt treba naďalej rozvíjať. Čiže toto je cieľ, ktorý by sme mali naďalej sledovať.
A, samozrejme, dovolil som si povedať niekoľko poznámok na margo tejto správy, ktorá je predkladaná tak za rok 2009, ako aj na rok 2011. Myslím si, že nájdeme spoločnú cestu, ako vytvárať čo najlepšie podmienky Slovákom žijúcim v zahraničí. Je to veľmi významný fenomén, ktorý v Európskej komisii a v Európskej únii najmä po zasadnutí v Solúne v Grécku sa dostal do pozície, hovorí sa už o Európanoch žijúcich v zahraničí a hovorí sa nielen o domácich menšinách, ale aj o príbuzenských menšinách, a tie sú práve v zahraničí, o ktoré sa v budúcnosti treba starať a pre ktoré treba vytvárať čo najlepšie kontakty, nielen na úrovni ministerstva zahraničných vecí, ale aj na úrovni podpredsedu vlády, ktorý je zodpovedný za menšiny. Ďakujem vám veľmi pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.10.2010 9:53 - 9:53 hod.

Dušan Čaplovič
Pán poslanec, vážte slová. Chovajte sa konečne v tomto parlamente ako poslanec Národnej rady Slovenskej republiky. Neurážajte, nekompilujte a nevytvárajte tu nenávisť. Tú nenávisť ste sem doniesli predovšetkým vy, pán poslanec. A myslím si, že hovorí to staré české príslovie: „Komu není zhůry dáno, tomu není souzeno.“ Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.10.2010 18:34 - 18:48 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda Národnej rady, vážené dámy, vážení páni, vážená Národná rada, ja budem sa snažiť byť naozaj stručný a pôjdem in medias res, ku konkrétnym veciam.
Tento návrh, musím to zopakovať, je považovaný vo vysokoškolskej obci ako obligatórny. Jednoducho by sa dalo povedať, ako mi to často mnohí rektori povedali, neuškodí, a samozrejme, ani nepomôže. Splní sa ako prvý krok cieľ väčšej informovanosti spoločnosti, zníženia pravdepodobnosti plagiátorstva a s tým súvisiacich ďalších podvodov. Ale čo je podstatné, ja si myslím, že zvýši sa predovšetkým spoluzodpovednosť nielen školy, univerzity, fakulty, ale čo je podstatné, školiteľa, vedúceho práce, oponenta, či oponentov a samozrejme aj študenta.
Lebo to je ten tím, ktorý musí niesť plnú zodpovednosť za túto prácu, za vytváranie vedeckých škôl, za vytváranie toho, čo by sme na našich univerzitách, či vysokých školách v budúcnosti chceli mať. Viacej vedy, menej memorovania, viacej podmienok pre vedeckú prácu a viacej prepojenia, aby výsledky tejto vedeckej práce v spolupráci aj s privátnymi firmami, s ďalšími inštitúciami sa čo najrýchlejšie dostali do teoretických vývodov a resp. do našich skrípt, či vedeckých prác a vedeckých publikácií. Najmä nám pôjde a samozrejme ide o kvalitu výstupu pri obhajobe práce, originalite myšlienok, citovania, nebáť sa citovať a samozrejme záverov, ktoré sú dôležité pre prax. A to považujem za veľmi dôležité. To je na jednej strane.
Rád by som však pripomenul zo skúsenosti, a hovorí o tom výstižne významný vedec a zahraničný vedec z oblasti botaniky a biológie Walter Mizner. Zacitujem: "Ak kradnete od jedného autora, je to plagiát, ak kradnete od mnohých, je to výskum." Aj také sú skúsenosti, prísť čo najrýchlejšie k titulu, za každú cenu. O povrchnosti hovoria naše poznatky, radšej sa píše do piesku, ako do kameňa. Nuž, ale koľkí profesori, nemuseli predložiť akúkoľvek jednu monografiu. Nielen karentovanú a dobre citovanú, ale akúkoľvek a získali profesúru a môžem tu spomenúť za to posledné necelé dvadsaťročie jednu konkrétnu osobu, ale nebudem ju menovať. Iste si pamätáte na jedného profesora z Ekonomickej univerzity, ktorý takto obhájil inauguračnú prácu bez akejkoľvek vedeckej práce, monografie a dostal titul profesora nielen z Ekonomickej univerzity, ale samozrejme mu bol potom udelený i prezidentom Slovenskej republiky.
Ja si tiež myslím, že veľkým problémom a samozrejme, my sme to nedokázali realizovať, aby tam bolo na vysokých školách viacej vedy, lebo tu treba aj vytvárať priestor pre to, aby tá veda sa tam dala robiť, vytvárať preto podmienky. Ono sa hovorí, že ja si myslím, že najprísnejšie vedeckú prácu posudzovali najmä u osobností, to bola komisia, ktorá ešte funguje na Ministerstve školstva, SKVH pre vedecké hodnosti. Rozšíril by som ju napríklad aj na pedagogické hodnosti, aby bol spoločný pohľad na celé Slovensko, aby takáto komisia pracovala, lebo tie kritériá musia byť rovnaké, teda, či to je z Prešovskej univerzity, alebo či to je z Bratislavskej univerzity, musí byť tá náročnosť rovnaká. A samozrejme, že by tam sa posudzovala predovšetkým tá vedeckosť. Potom na základe toho, často v minulosti, samozrejme nechcem to brať za príklad, ale tak sa to aj dialo, že mal titul doktora vied a potom sa mohol samozrejme uchádzať aj o profesúru.
Ale nepovažujem to v dnešnej dobe za potrebné, ale považujem za dôležité, aby sa vyvážene zhodnotila tak pedagogická činnosť, ako aj vedecká činnosť. A teraz nehovorím len o inauguráciách, o profesoroch, ale hovorím aj to, čo je predtým. Pretože, ak nie je kvalitná z minulosti magisterská práca, nie je kvalitná doktorská práca, nie je kvalitná habilitačná práca, no potom aká môže byť kvalitná profesorská práca.
Samozrejme základy sa vytvárajú v mladosti a našou povinnosťou starších je, naozaj tlačiť na mladých absolventov vysokých škôl, aby sa naučili čestne konať. A keď som bol na Trenčianskej univerzite som sa stretol so študentmi, som im povedal, že to, čo sa udialo na Trenčianskej univerzite, to je príklad preto, akoby sa nemalo konať. Nemalo by sa to konať, pretože nemôže byť pedagóg, vysokoškolský pedagóg, zlým vzorom pre svojho žiaka, pre svojho, ktorého vychováva na tejto škole a to sa často stáva a stávalo sa práve na tejto zhodou okolností Trenčianskej univerzite.
Na strane druhej, však musím položiť otázku, ako sa zabráni, a ono sa už o tom tu hovorilo, ale mňa to tiež trápi, samozrejme, ale to je legitímna otázka, tu sa hovorilo o vykrádaní údajov, informácii, myšlienok obsiahnutých takýmto spôsobom "v publikovaných internetových výstupov". No, na jednej strane si treba zapamätať, že sa tam mnohé veci cez ten displej dá odfotiť, mnohé veci sa dajú prepísať a máme niektorých nielen v politike, ktorí majú obriu pamäť, fotografickú, a viete na koho myslím, už nie je medzi nami tuná v Národnej rade Slovenskej republiky.Vie si to zapamätať, takže si to vie úplne v podstate preniesť a viesť týmito údajmi, ktoré sa v tejto práci nachádzajú, vie s nimi pracovať.
Čiže, akým spôsobom tomu treba zabrániť. O tom, by sme sa mali predovšetkým baviť, ak chceme urobiť krok A, musíme vedieť, akým spôsobom, ak pôjdeme do tejto novely v druhom čítaní, akým spôsobom urobíme krok B. A to už je samozrejme náročnejšia a ďaleko vážnejšia vec. Preto som v nadšení predkladateľov trochu rezervovanejší. Musím tiež povedať, viete čo, kým človek, to aj tak sa hovorí, že čím človek viacej vie, čím má viacej skúseností, tak tým viacej aj pochybuje. A to je celkom legitímne a vo vede to platí, tá príslovečná skromnosť, pretože nové poznatky a nové riešenie mi prináša ďalších 10, 12 otázok, najmenej, keď nie ďalšie a ďalšie otázky, na ktoré mi treba odpovedať.
Čiže, neverím, zatiaľ podľa tohto návrhu, čo mám v prvom čítaní, že budú stačiť také technologické opatrenia, ktoré vyplývajú z § 59 ods. 2 zákona, ktorý predkladá zákon, ktorý predkladáte a v ktorom sa konkrétne ukladá verejnosti, citujem: "verejnosti prácu, trvalo ukladať na pamäťové médium alebo ju tlačiť," čiže, že sa tomu zabráni, tak ste to tam explicitne uviedli.
Ja samozrejme som povedal, prečo sa nezabráni, lebo máme všelijakých koumákov, nesedí tu už napríklad skvelý informatik, prítomný člen nášho výboru, ktorý pozná, čo sa deje v informačných technológiách, hovorím o pánovi Poliačikovi, že sa dajú mnohé veci v podstate aj najväčšie, najkvalitnejšie veci, ktoré chceme vytvoriť, aby sme tomu zabránili, sa dajú zneužiť a dajú sa použiť. Teda, na to by som očakával predovšetkým kvalifikovanú odpoveď a ja viem, že ju nevyriešime na tomto dnešnom rokovaní, ale musíme si k nej sadnúť a musíme o nej hovoriť na výbore a samozrejme potom prirodzene aj v druhom čítaní návrhu novely tohto zákona na pléne Národnej rady.
A napokon musím položiť úprimnú otázku aj predkladateľom tejto novely. Ak sa dovolávame a teraz spoločne máme na tom záujem prirodzený, čistoty textu, citovania, bojujeme proti vykrádaniu a plagiátorstvu, prečo sa v dôvodovej správe neuviedlo, i keď sa o tom už hovorí, a vy ste to aj povedali, pán poslanec, tuná v tom antré. V tom svojom vystúpení neuvádza sa to, že ministerstvo školstva vydalo 27. augusta v roku 2009, tu za prítomného exministra metodické usmernenie 14 a tak ďalej a tak ďalej o náležitostiach, záverečných prácach, ich bibliografickej registrácii, kontrole a originality, uchovávania sprístupňovaní a neskôr aj výnos ministerstva školstva z 15. marca 2010 pod číslom 5/2010-071, tiež napísaný v tomto duchu, že vlastne aj vy ste to už povedali vo svojich vystúpeniach, že nadväzujete na to, čo tu vytvorilo istý rámec, a že to bolo vytvorené bývalým ministrom školstva, tu prítomným pánom poslancom Mikolajom. Si myslím, že pre slušnosť tieto veci tiež treba uviesť, najmä v tej dôvodovej správe a pre budúcnosť, treba takýmto spôsobom pokračovať.
V závere, keďže som sa stotožnil so stanoviskom viacerých predstaviteľov vysokých škôl, som povedal, 28. októbra je zasadnutie rektorskej konferencie, ktorá sa iste bude aj zaoberať, ako mi sľúbili, aj touto novelou a návrhom tejto novely. Samozrejme, a tam samozrejme očakávam tiež stanovisko, nazvime to pomazaných hláv našich vysokých škôl k tomuto návrhu. Ale chcel by som zopakovať tie veci, ktoré sa najčastejšie objavovali z ich, by som povedal názorov, pripomienok a zhrnul som ich v podstate do tých troch najdôležitejších oblastí. Snažím sa ich vymenovať, i keď ste vy, už samozrejme sa s nimi oboznámili.
Po prvé, zverejňovanie záverečných a habilitačných prác môže byť pre zvýšenie ich kvality prínosné, zvyšuje pravdepodobnosť možného plagiátorstva, znižuje pravdepodobnosť možného plagiátorstva, alebo odhaľovanie ďalších nedostatkov, to zase naopak zvyšuje, a to práve je to, čo som povedal aj v úvode, s ním sa treba stotožniť.
Po druhé, je otázne, že či je nevyhnutné tento zámer riešiť zákonnou cestou, či by nepostačovala nižšia právna norma. Navyše rektori nepovažujú za rozumné novelizovať tak zložitú právnu normu, akou je zákon o vysokých školách postupne v jednotlivých špecifických bodoch. Rektori a vysokoškolská obec očakávajú, že sa vytvorí komplexný návrh na novelizáciu zákona, ako systémového riešenia.
A po tretie, je vyjadrený často zásadný nesúhlas s ustanovením, ktoré predpisuje povinnosť okamžite zverejniť všetky záverečné práce ako podmienku pripustenia ich k obhajobe, pretože záverečné práce môžu obsahovať a teraz citujem presne: "originálne výsledky, ktorých okamžitému zverejneniu alebo zverejneniu vôbec bránia rôzne dôvody." Napríklad, ak práca vznikla za podpory podniku, či firmy, prináša nové riešenia, ktoré sú súčasťou firemného know-how.
Ja by som chcel naozaj pripomenúť, vy ste často spomínali, že sa to robilo len na škole. Ale mnohé firmy poskytli svoju výskumnú technológiu, výskumné laboratória a robilo sa to v ich laboratóriách často a my sa práve dovolávame a myslím si, že práve minister školstva, predchádzajúci pán podpredseda vlády pán Mikolaj, to presadzoval, aby to bolo viacej k praxi a viacej k tým technológiám. Tento problém tuná nám vzniká.
Teda v takýchto prípadoch nie je možné takéto závery, výstupy, obsiahnuté v záverečnej práci poskytnúť okamžite, opakujem, okamžite verejnosti. Podobne sa to týka prác napojených na vedeckovýskumné projekty, ktorých originálne výsledky nie je možné ihneď prezentovať, najprv ich treba publikovať alebo patentovo chrániť. Sú to rôzne dôvody etické, výchovné, medicínske, ale aj legislatívne, napríklad v prípade prác, ktoré sa dotýkajú bezpečnosti štátu a štátneho tajomstva.
A to posledné, čo je, hovoria, že napokon záverečné práce, by mali zverejňovať samotné vysoké školy, ktoré majú na záverečné práce autorské právo. Tak ako v Českej republike je to, kde nie je navrhovaný celoštátny register, ktorý nedisponuje vo vzťahu k prácam žiadnymi právami, a tým nenesie žiadnu právnu zodpovednosť za ochranu unikátnosti originality výsledkov. To môžu niesť práve verejnoprávne inštitúcie a samotné vysoké školy. Tieto veci treba odkonzultovať aj s Rektorskou konferenciou aj s Radou vysokých škôl.
Musel som uviesť tieto citované stanoviská za rektorov a vysokoškolskú obec, lebo len pri rešpektovaní autorských práv, chránenej originalite nového poznatku v spolupráci s inštitúciami, podnikmi, firmami, môžeme takýto proces spustiť. Musíme sa, samozrejme, na jednej strane dohodnúť a vytvoriť všetky podmienky, aby sme zachovali na jednej strane legitimitu tohto kroku a na druhej strane originalitu a zabezpečili ochranu mnohých vedeckých prác, ktoré sú takýmto spôsobom sprístupnené.
Preto po prvom čítaní nemôžem podporiť základnú filozofiu novely zákona, počkám na zmeny, ktoré pevne verím, v druhom čítaní, či už na výbore alebo v pléne Národnej rady budú schválené a teším sa na diskusiu na výbore Národnej rady a potom pri druhom čítaní.
Ďakujem vám veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.10.2010 10:29 - 10:30 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán poslanec Dostál má veľké nadanie veci komplikovane vysvetľovať a ešte viacej zamotávať. Ja by som chcel naozaj podčiarknuť, čo je dôležité. Ten, kto chce spolupracovať a hľadať tú komunikáciu medzi väčšinovým a menšinovým jazykom, ten hľadá spôsoby. A ten, kto to nechce, aby to bolo tak, hľadá nejaké dôvody. A vy ste konkrétny príklad toho, že hľadáte rôzne dôvody, prečo to je zlé, prečo treba celý zákon zrušiť a podobne.
Viete, vyspelý národ a vyspelý štát si, samozrejme, uchováva štátny jazyk, oficiálny jazyk. Chráni si ho na jednej strane. A na druhej strane, prirodzene, chce, aby sa používal v rámci informácií. A ja som už znovu zopakoval, ak chceme, aby sa Slováci a Maďari viacej zbližovali v kultúre a tak ďalej, tak musia dostávať informácie. A vy nemôžete žiadať od slovenských občanov, aby ovládali maďarský jazyk, ale naopak, aby sa vytvárali všetky podmienky, aby na jazykovo zmiešanom území pri rôznych kultúrnych podujatiach a tak ďalej mohli Slováci, ktorí tam žijú alebo ktorí tam prídu, poznať aj kultúru maďarskej národnostnej menšiny, pretože to nejde len cez jazyk, ale aj cez to prekladové slovo a cez to poznanie. Všade vo svete to tak je a malo by to byť aj na Slovensku.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.10.2010 10:04 - 10:06 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja by som chcel zareagovať na dve veci vo vystúpení pána poslanca.
Prvá vec je ohľadom tých historických spoločných slovensko-maďarských vzťahov a ich vysporiadania, podobne ako to majú Nemci s Francúzmi. Viete, my sme splnili, slovenská strana, 14-bodový spoločný program spoločne smerom do budúcnosti s Maďarskou republikou. A jeden z týchto bodov tam znel: pripraviť spoločnú publikáciu pohľadov slovenských a maďarských historikov na jednotlivé etapy spoločných dejín, ktoré sme prežili v tomto priestore. A z našej strany boli dve konferencie, jedna bola v Maďarsku, jedna bola v Rožňave, potom bola na hraniciach. Dostali na to dotáciu finančnú aj. Z našej strany boli výstupy už pripravené, z maďarskej strany sa stále mešká. Z našej strany sú výstupy pripravené tak, že už boli aj od slovenských historikov publikované populárno-vednou formou v časopise História. A stále sa čaká na maďarskú stranu, aby sme mohli naozaj vydať tak v maďarskom jazyku, ako aj v slovenskom jazyku tieto historické, by som povedal, úvahy o jednotlivých etapách dejín v strednej Európe. To je po prvé.
A po druhé. My sme sa včera o tom rozprávali. A ja to chcem naozaj znovu podčiarknuť. Predovšetkým viete, prečo je izolácia, prečo je taká vzájomná niekedy, by som povedal, neprepojenosť? Pretože my, Slováci, ktorí neovládame maďarský jazyk, nemôžeme si prečítať o maďarskej kultúre a o maďarskom prostredí na južnom Slovensku, lebo všetko vychádza v maďarčine. Prečo by nemohli niektoré veci vychádzať dvojjazyčne? Aj nás zaujíma, čo sa deje medzi maďarskou menšinou, aby aj tabule boli dvojjazyčné, aby sme aj my poznali, čo je na tej tabuli z histórie... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.10.2010 9:54 - 9:56 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Pán Osuský tu nie je, ale možno ma počúva. Chcem naozaj podotknúť, to je skutočne pravda, čo povedal, že Štefan Osuský reagoval na obdobie do rokov 1918 až 1920. Ale ja poznám jeho korešpondenciu. A ja keď som bol v Ženeve, keďže on pôsobil v Spoločnosti národov, som si ju tam mal možnosť pozrieť. A, samozrejme, aj v Paríži na veľvyslanectve a potom v Spojených štátoch amerických on sa vo svojich vyjadreniach práve vyjadroval často, že v tých aktivitách, ktoré česko-slovenská vláda urobila na južnom Slovensku v spolupráci so Slovenskou ligou v tom období, resp. ktorá hovorila o tom, aby sa tam vrátila tá dvojjazyčnosť, aby to nebolo jednojazyčné v maďarčine používaným jazykom, stavala dokonca aj školy v tomto prostredí a ďalej sa toho držala. Naopak, musím znovu povedať, že vážim si vášho prastrýka. A musel som mnohým diplomatom okrem jedného diplomata, Spojených štátov amerických, ukázať, kde sa nachádza jeho hrob, lebo ani to nevedeli, že sa nachádza vo Washingtone na Dumbarton House, na cintoríne, kde leží táto významná diplomatická osobnosť.
A reagujúc na to, čo povedal pán Dostál. No viete, na jednej strane vy hovoríte, že čo som povedal, ale ja cítim aj z vašej strany istým spôsobom istú eklektiku a vyťahovanie niektorých vecí, ktoré sa vám hodia do vašej kritiky. Znovu opakujem, som za to, aby sa štátny jazyk stal integrujúcim jazykom, dôležitým informatívnym jazykom v Slovenskej republike. A každý občan Slovenskej republiky by mal tento oficiálny jazyk ovládať slovom a písmom. Ďakujem vám veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis