Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

1.7.2011 o 14:26 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie spoločného spravodajcu 6.7.2011 9:40 - 9:50 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, dovoľte mi na úvod jeden citát. Nepoviem, z čoho, zatiaľ.
"Nikto nevie čo sa vlastne stalo, ale o pár týždňov neskôr nič z toho nebola pravda. Politická elita, neobvykle podporovaná niektorými médiami, začala doslova pohon na prokuratúru ako inštitúciu a najmä na osobu generálneho prokurátora JUDr. Trnku (vyjadrenia redaktorov časopisu "Týždeň“ pripomínali kampaň robotníkov proti Slanskému a spol. v päťdesiatich rokoch 20. storočia). Bezprecedentným spôsobom bola všetka práca prokurátorov a ďalších pracovníkov prokuratúry hanobená, pričom boli využívané polopravdy a niekedy aj klamstvá bez toho, že by bola vykonaná pravdivá analýza našej práce, pričom všetko toto úsilie zrejme smerovalo iba k jednému, aby nebol JUDr. Trnka opätovne zvolený za generálneho prokurátora. S ničím takým sa ľudia počas celej histórie činnosti prokuratúry nestretli a samozrejme, že sa to veľmi negatívne odzrkadlilo aj na práci celej inštitúcie. Ľudia, ktorí pracovali bez ohľadu na svoje osobné voľno, boli označení za "lumpov“ a skutoční lumpi si mädlili ruky. Politici zabudli na výrazné úspechy, ktoré boli dosiahnuté v boji s organizovaným zločinom a za jediné kritérium práce prokuratúry boli brané iba veci týkajúce sa financovania politických strán a ich údajne nesprávne riešenie. Vzniknutý stav poukazuje jednoznačne na to, že výkonnej moci nevyhovuje prokuratúra, ako orgán "sui generis". Exekutíva potrebuje prokuratúru podriadenú, ktorá plní politické požiadavky vládnej moci."
A teraz mi dovoľte drobnú otázku. Čo myslíte, odkiaľ tento citát pochádza? Aby to nebolo také zložité, dám vám tri možnosti. Po a) ide o prepis z dosiaľ nezverejnenej časti slávneho vystúpenia generálneho prokurátora Dobroslava Trnku v televízii Markíza, keď posledný deň svojho pôsobenia vo funkcii generálneho prokurátora hovoril o trtošení, pregrciavaní sa a podobne. Po b) ide o vystúpenie Roberta Fica na jednej zo stoštrnástich tlačových besied na tému voľba generálneho prokurátora. Po c) ide o citát zo Správy o činnosti prokuratúry Slovenskej republiky za rok 2010. Čo myslíte? No c) je správne. Ide o citát zo Správy o činnosti prokuratúry Slovenskej republiky za rok 2010. Keďže je c) správne, tak domnievam sa, že nie je možné takúto správu schváliť. Že pán bývalý generálny prokurátor Trnka vystupuje ako opozičný politik, na to sme si už nejako zvykli. Ale že by takéto, neviem teraz či beletristické dielo, alebo politický komentár mal byť súčasťou Správy o činnosti prokuratúry Slovenskej republiky za rok 2010, ktorú schvaľuje Národná rada Slovenskej republiky, tak na to by sme si asi zvyknúť nemali.
Minuloročné schválenie správy o činnosti prokuratúry za predchádzajúci rok je aj v tejto správe, ktorú teraz prerokúvame, označované za akt súhlasu s prácou prokuratúry a s jej vedením. Ak by to malo byť tak, ak by schválenie správy o činnosti prokuratúry malo byť aktom súhlasu s prácou prokuratúry a s jej vedením, resp. vyslovením dôvery vedeniu prokuratúry, tak chcem prinajmenšom za seba povedať, že to tak nie je a že to tak ani minulý rok nebolo a že teda, ak to má byť takto interpretované, tak citovaná časť správy nie je jediným dôvodom, prečo neschváliť Správu o činnosti prokuratúry za rok 2010. A to hovorím bez toho, aby som chcel znevažovať poctivú prácu stoviek prokurátorov, ktorej je venovaná podstatná časť tej správy, a ktorú myslím si, že nikto nemá záujem spochybňovať. To, o čom mám pochybnosti, je pôsobenie vedenia generálnej prokuratúry. Či už ide o laxný prístup k politicky citlivým kauzám, ktoré sa zametajú pod koberec a zahrávajú do autu, alebo ide o trestuhodné naťahovanie vyšetrovania kauzy napadnutia študentky Hedvigy Malinovej, operovanie s posudkom pána profesora Labáša, ktorý sa ukázal ako pochybný a úplne nedôveryhodný, prokuratúra miesto toho, aby si vyžiadala iný znalecký posudok a aby urýchlene uzavrela tú kauzu, ktorá sa stala už pred piatimi rokmi, tak opäť dala vypracovať posudok profesorovi Labášovi a opäť sa ukázal, že neviedol k žiadnym záverom a bol spochybnený pár dní po tom, ako sa o ňom verejnosť dozvedela.
Alebo nech už ide o pôsobenie prokuratúry v kauze pezinská skládka, kde existujú... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 6.7.2011 9:38 - 9:40 hod.

Ondrej Dostál
 

Vystúpenie v rozprave 1.7.2011 14:26 - 14:37 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážená kolegyňa, vážení kolegovia, som jedným z tých poslancov, ktorí sa podpísali pod túto iniciatívu a kvôli ktorým sa tu dnes touto témou zaoberáme. A musím povedať, že nie som s tým úplne spokojný a uzrozumený, a to hneď z dvoch dôvodov.
Ten jeden dôvod je, že som sa pod to podpísal spoločne s kolegami poslancami SNS, s čím naozaj nie som úplne uzrozumený, a to nielen kvôli nejakým formálnym záležitostiam o spájaní sa koalície s opozíciou a presadzovaní návrhov spolu s opozíciou, ale špeciálne kvôli tomu, že sú to poslanci z SNS a s poslancami SNS nemám najmenšiu chuť sa spájať vlastne v ničom.
A ten druhý dôvod sa ale týka obsahu. Predpokladám, že iniciátori si neželajú, aby Grécko dostalo pôžičku, napriek tomu tá formulácia je taká, že vyslovujeme s tým podmienečný súhlas. Síce vieme, že tie podmienky sú také, že de facto to znamená nesúhlas, ale keď chceme vysloviť nesúhlas, tak si myslím, že by sme mali vysloviť nesúhlas. Teda ten postoj sa mi zdá trošku nie úplne konzistentný. Ale aby som nehovoril kriticky len do vlastných radov, tak to poviem, nie úplne konzistentný sa mi v tomto prípade zdá aj postoj našich ďalších koaličných kolegov, ktorí sú proti tomuto navrhnutému zneniu, lebo oni si takisto dobre ako my uvedomujú, že ani toto nie je žiadne skutočné riešenie a že to asi nepomôže. Je tam nejaká možno minimálna šanca pomôcť, ale myslím si, že ani kolegovia zo zvyšku koalície si nemyslia, že toto je to riešenie, ktoré vytrhne Grécku tŕň z päty. A som hlboko presvedčený, že keby voľby dopadli inak, že dnes by sme tu spolu boli v rámci opozičných lavíc, tak by sme dnes spoločne burácali proti zámeru Ficovej vlády, druhej Ficovej vlády, poskytnúť pôžičku Grécku.
No ale teda aby som nenechal na pokoji ani SMER. Tak ani postoj SMER-u nie je vôbec konzistentný. Vo vláde presadzoval SMER ako pôžičku Grécku, tak euroval. V opozícii dáva od toho ruky preč a hovorí: „Riešte si to sami v koalícii, my to za vás nebudeme riešiť.“ Keď sa v parlamente schvaľovala Lisabonská zmluva a opozícia odmietla podporiť ratifikáciu Lisabonskej zmluvy z dôvodu, že mala vážne výhrady k návrhu tlačového zákona, tak vtedy SMER veľmi ostro kritizoval SDKÚ, ale aj zvyšok opozície, že ako môže robiť niečo také strašné, že domáce záležitosti zaťahuje do záležitostí Európskej únie a ohrozuje takú dôležitú vec, ako je ratifikácia Lisabonskej zmluvy, teda iba z dôvodu, že má výhrady k nejakému domácemu zákonu. Ja som bol proti ratifikácii Lisabonskej zmluvy aj OKS bola ratifikácii Lisabonskej zmluvy, ale aj časť koalície, ktorá nemala obsahový problém s Lisabonskou zmluvou, zaujala takýto postoj. Ale čo robí dnes SMER? Dnes SMER robí to isté, pretože vecne, predpokladám, nemá s tým problém, aby bola poskytnutá pôžička Grécku. Určite by s tým nemal problém, keby bol vo vláde. Ale teraz využíva to, že v koalícii sú na to rôzne názory, no tak sa nebude správať v súlade s tým, čo si myslí, ale v súlade s tým, čo mu politicky vyhovuje. Proste kdekto sa správa inak v koalícii, inak v opozícii. A do istej miery je to asi normálne. Sú to iné pozície. Ale myslím si, že principiálne a v zásade by sme sa mali správať rovnako aj vo vláde, aj v opozícii.
Ja sám som hlasoval nielen proti poskytnutiu pôžičky Grécku, ale aj proti vytvoreniu prvého eurovalu, pretože v oboch som nachádzal tú istú chybnú logiku. Išlo o zmäkčovanie podmienok pre nezodpovedných, a tým aj o vytváranie lepších podmienok a posilňovanie tej nezodpovednosti. Aj keď sa to zdá, že niekomu pomáhame, v skutočnosti tým problém neriešime, iba problém odkladáme. A to myslím nie je dobré, ani keď sa to deje na vnútroštátnej úrovni, keď pomáhame niekomu tým, že mu dáme peniaze len tak a vedieme ho k pasivite, môžeme si to premeniť na prístup k sociálnej politike, ale nie je to dobré ani na úrovni Európskej únie, keď sa bavíme o posilňovaní nezodpovedných štátov.
Pán minister Mikloš tu hovoril o tom, že existujú iba zlé riešenia, viac zlé riešenia, menej zlé riešenia. Ja teda tiež tu nevidím dobré riešenie v tom zmysle, že by to bolo riešenie, ktoré neprinesie žiadne náklady, riešenie, ktoré bude bezbolestné. Ale dosť sa asi líšim s pánom ministrom v pohľade na to, ktoré z tých zlých riešení je horšie, ak zvýšime euroval alebo ak poskytneme ďalšiu pôžičku Grécku, tak nás to môže stáť 300 mil. – 400 mil., neviem koľko miliónov eur. A počuli sme tu, že ak neposkytneme tú pôžičku, Grécko zbankrotuje, zvýšia sa úrokové sadzby, tak možno nás to za desať rokov bude stáť 2,4 mld. eur. Ale to ešte stále nie sú najhoršie alternatívy. Samozrejme, môže sa stať to, že poskytneme tú pôžičku, Grécko ju nebude schopné splácať, Grécko zbankrotuje a budeme platiť ako pôžičku, tak potom v priebehu tých desiatich rokov aj tie náklady, ktoré sú spojené s tým, že sa zvýšia úroky, za ktoré si aj my ako Slovenská republika budeme požičiavať. Som teda presvedčený, že pôžička nie je riešením problému, pôžička je oddialením riešenia problému. A oddialenie riešenia problému podľa môjho názoru nie je riešením, nie je niečím, za čo by sme sa mali postaviť.
Chcem tu pripomenúť ešte jednu vec. Euro je od svojho začiatku politický projekt. Je to nástroj prehlbovania európskej integrácie, ktorá má charakter nielen ekonomický, že chceme vytvárať podmienky pre lepšie fungovanie spoločného trhu, ale aj pre ďalšiu centralizáciu, pre ďalšie presúvanie kompetencií na úroveň Európskej únie, pre ďalšie oslabovanie národných štátov a, bohužiaľ, aj pre ďalšie posilňovanie centralizačných tendecií, v zmysle socialistických tendencií, ktoré sú veľmi silno prítomné v Európskej únii. A tak ako samotná myšlienka eura bola nástrojom prehlbovania európskej integrácie, tak teraz sa veľmi dobre využíva euro, keď je v problémoch vďaka problémom niektorých krajín, aj to hasenie problémov okolo eura ako nástroj na ďalšie prehlbovanie európskej integrácie. A určite ak teraz európske krajiny poskytnú pôžičku Grécku, zvýšia dočasný euroval, zavedú trvalý euroval, tak to je cesta k tomu, že integrácia pôjde ďalej a ďalej, až do toho slávneho európskeho super štátu.
My v OKS nie sme priaznivci takéhoto prehlbovania európskej integrácie, myslíme si, že Európska únia by mala byť voľným zoskupením, ktoré vytvára priestor pre spoločný trh, pre voľný pohyb tovaru, osôb, kapitálu, služieb, ale nie jednotným štátom, nie sme priaznivcami posilňovania nezodpovednosti a vytvárania vhodných podmienok pre nezodpovedné správanie, a to ani tak vnútri štátov, ako ani v rámci Európskej únie a preto nepodporujeme v tomto konkrétnom prípade poskytnutie ďalšej pôžičky Grécku.
Ale hovoril som, že treba nazývať veci pravými menami. A keď hovoríme „nie“, tak by sme mali naozaj povedať „nie“, a preto si dovolím predložiť pozmeňujúci návrh k návrhu stanoviska s tým, že v stanovisku sa slová „vyslovuje podmienečný súhlas s poskytnutím finančnej pomoci Helénskej republike zo zdrojov Európskeho finančného stabilizačného nástroja“ nahrádzajú slovami „vyslovuje nesúhlas s poskytnutím finančnej pomoci Helénskej republike zo zdrojov Európskeho finančného stabilizačného nástroja“ s tým, že nasledujúca časť stanoviska sa vypustí.
Odôvodnenie som podal vo svojom príspevku. Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

28.6.2011 17:00 - 17:02 hod.

Ondrej Dostál
Vážený pán predsedajúci, v rozprave vystúpili štyria poslanci. Nezaznel žiaden procedurálny návrh. A nakoľko pán prezident vo svojom rozhodnutí neuviedol žiadne pripomienky k zákonu, a teda ani nemohli byť schválené žiadne pripomienky v druhom čítaní, môžeme pristúpiť v treťom čítaní k hlasovaniu o vrátenom zákone ako o celku.
Skryt prepis
 

28.6.2011 17:00 - 17:02 hod.

Ondrej Dostál
Vážený pán predsedajúci... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.6.2011 16:57 - 16:58 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Pán poslanec Ondruš, myslím, že parlament nemôže vyhovieť želaniu, s ktorým ste vystúpili na záver svojho vystúpenia, a síce, že by vyšiel v ústrety pripomienke pána prezidenta a vypustil zo zákona právo na odpoveď, pretože pán prezident nič také nenamieta. Pán prezident nechce, aby sme pri opätovnom schvaľovaní zákona z neho vypustili právo na odpoveď, chce, aby sme z neho vypustili dobré mravy, teda termín dobré mravy. Zrejme vám to ušlo, tak takýto detail, čo tvorí podstatu výhrad pána prezidenta alebo pripomienok, s ktorými chce pán prezident pozmeniť to schválené znenie zákona.
Ale, pravdupovediac, sa tomu ani nečudujem, lebo ako počúvam posledné hodiny túto rozpravu, nemám pocit, že by sme riešili prokuratúru alebo tlačový zákon, skôr sa mi teda zdá, teda že SMER si dal dnes nejaký naozaj deň venovaný OKS a dookola a dookola a stále len dookola.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.6.2011 16:34 - 16:35 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Pán poslanec Číž, chcel by som trochu poopraviť to vaše zavádzajúce tvrdenie, pokiaľ ide o argumentáciu zástupcov ministerstva kultúry na výbore, na ústavnoprávnom výbore. Pani štátna tajomníčka nehovorila predsa o tom, že by nejaká smernica Európskej únie od nás vyžadovala, aby sme vyňali spod práva na odpoveď politikov, hovorila tam o tom, že z jednej zo smerníc Európskej únie vyplýva, v akých prípadoch je možné odmietnuť uverejnenie odpovede alebo opravy a že to do značnej miery korešponduje s tou definíciou, ktorá sa zavádza do zákona, teda že by tým bol spáchaný trestný čin, prípadne že by to odporovalo dobrým mravom.
Druhá vec. Súdy nemajú povinnosť zisťovať pravdu, majú hodnotiť dôkazy, ktoré im predložia strany. No, veď práve to, v kauze Cervanová je v ponovembrovej časti jeden z najväčších problémov, je práve v tom, že súdy nebrali do úvahy a neboli ochotné vykonať dôkazy, ktoré im jedna zo strán navrhla a ktoré mohli zmeniť pohľad na celú tu záležitosť. To je problém.
A teda veľmi si vážim, že takú pozornosť venujete OKS aj vy, aj vaši kolegovia, ale mohli by ste to robiť trochu menej okato, lebo kolegovia z vládnej koalície už začínajú mať podozrenie, že máme nejakú tajnú dohodu SMER a OKS, že nás budete takto intenzívne propagovať. Takže prosil by som trošku decentnejšie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.6.2011 14:54 - 14:56 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Pán poslanec Glváč, je absolútne nemiestne prirovnávať odsúdených v kauze Cervanová k mafiánom alebo k vrahom z podsvetia, ako ste to práve urobili vy. Je to absolútne nemiestne, a teda práve od vás, ja neviem, ja som kdesi čosi počul o vašich priateľských vzťahoch s pánom Jozefom Svobodom, tiež mafiánom, ktorý, bohužiaľ, už do žiadnej relácie nemôže prísť, lebo bol zavraždený. Tak zdá sa mi bizarné, keď vy niečo o tom hovoríte a takýmto spôsobom obviňujete mňa alebo mojich kolegov z OKS, ktorí sa so žiadnymi mafiánmi nestýkame, ani sme sa so žiadnymi mafiánmi nestýkali.
Kauza Cervanová je hanbou slovenskej justície. Nielen tej prednovembrovej, ale aj tej ponovembrovej. A je práve, naopak, dôkazom toho, že so slovenskou justíciou je potrebné niečo urobiť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 28.6.2011 14:08 - 14:09 hod.

Ondrej Dostál
Nechcel som sa k rozprave vyjadriť pôvodne, ocenil som, chcel som len oceniť pokojný tón vystupujúcich v rozprave, až som sa teda čudoval, ako pokojne môže vyzerať diskusia o zákone, ktorý sa týka práv príslušníkov maďarskej menšiny, ale teda pán Slota opäť raz nesklamal, ja sa tiež teda hanbím, že musím s takýmto človekom sedieť v jednej sále. (Výkriky v sále.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.6.2011 13:42 - 13:42 hod.

Ondrej Dostál
Gestorský výbor pri rokovaní o návrhu spoločnej správy neschválil stanovisko k vrátenému zákonu, preto svojím uznesením č. 70 poveril mňa ako spravodajcu podať túto informáciu o výsledkoch rokovania vo výboroch a navrhnúť ďalší postup.
Pán predseda, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis