Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

1.2.2012 o 10:37 hod.

Ing. CSc.

Mikuláš Dzurinda

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Uvádzajúci uvádza bod 1.2.2012 10:37 - 10:40 hod.

Mikuláš Dzurinda Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, panie poslankyne, páni poslanci, nechcem o tom dlho hovoriť, aj keď sa domnievam, že ide o nesmierne vážny moment v živote nielen Chorvátov, ale aj Slovákov a celej Európskej únie. Len vám pripomeniem, že v októbri 2005, keď Európska rada rozhodovala o pozvaní Turecka začať rokovania o začlenení tejto krajiny do Európskej únie, bola to Slovenská republika, ktorá, tak poviem, ako aj bolo, proti vetru si dovolila navrhnúť, že ak máme začať rokovania s Tureckom, aby sme sa nebáli začať rokovania s Chorvátskom. Boli sme presvedčení v tom čase, že ide o krajinu, ktorá má na to, aby plnila podmienky, ktorá do Európy prosto patrí, ktorá má zdravý základ aj v ekonomike, ale aj v prístupe k demokratickým hodnotám. Spolu s rakúskym kolegom sme dokázali na poslednú chvíľu v tom čase presadiť aj pozvanie Chorvátska na začatie rokovaní o pristúpení k Európskej únie.
Som nesmierne rád, že ten čas od jesene 2005 bol pre slovenskú diplomaciu pre zahraničnú politiku, ale aj pre iné rezorty u nás doma časom, keď sme aktívne Chorvátom pomáhali, keď sme s nimi veľmi úzko spolupracovali. Nuž a výsledkom je skutočnosť, že Chorvátsko rokovania v roku 2005 nielen začalo, ale počas poľského predsedníctva na sklonku minulého roku ich aj úspešne zavŕšilo. A k 1. júlu 2013 by Chorvátsko sa tak malo stať 28. štátom Európskej únie.
Pochopiteľne, je ešte stále dôležitých niekoľko skutočností. Prvou z nich je to, aby samotní Chorváti, občania Chorvátskej republiky, potvrdili to, o čo sa usilovali vlády tejto krajiny. Som rád, že k tomu aj došlo a že Chorváti vo svojom referende 22. januára, teda celkom nedávno, veľkou väčšinou, dvoma tretinami zo zúčastnených občanov rozhodli o pozitívnom prístupe k ratifikácii. Teda účasť Chorvátska ratifikovali. Teraz je ale dôležité aj to, aby k 1. júlu 2013, teda k dátumu, keď Chorvátsko sa má stať členským štátom Európskej únie, rovnako úspešne ratifikovali prístupovú zmluvu aj všetky členské štáty Európskej únie. Nie som si istý, pokiaľ ide o Slovensko ako o prvú krajinu, ale aj vzhľadom na symboliku, ale aj skutkovú podstatu, vzhľadom na to, čo som povedal pred chvíľou, je, myslím, veľmi dôležité, dobré významné, že Slovenská republika bude bez sporu medzi prvými krajinami, ktoré, pevne verím, aj prístupovú zmluvu ratifikujú.
Nechcem vám hovoriť o technických detailoch, lebo sa domnievam, že dokument, ktorý som vám predložil, všetky tieto detaily prosto obsahuje. Len vás chcem, pochopiteľne, poprosiť, aby sme naším hlasovaním úspešne zavŕšili to, čo sme v októbri v roku 2005 začali. Ďakujem vám veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 30.11.2011 9:05 - 9:08 hod.

Mikuláš Dzurinda Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, panie poslankyne, páni poslanci, predkladám návrh zákona o vysielaní civilných expertov na výkon práce v aktivitách krízového manažmentu mimo územia Slovenskej republiky. Doposiaľ sa Slovensko zapájalo do medzinárodného krízového manažmentu predovšetkým prostredníctvom vysielania vojakov, príslušníkov ozbrojených síl, prípadne policajtov, príslušníkov Policajného zboru alebo colníkov.
Z charakteru súčasných kríz v kontexte meniaceho sa bezpečnostného prostredia je však zrejmé, že žiadna z aktuálnych bezpečnostných hrozieb nie je čisto vojenská a ich riešenie si preto vyžaduje komplexnejší prístup. Skúsenosti ukázali, že na zabezpečenie stability bezpečnosti rozvoja v krízových oblastiach je okrem nástrojov, charakteristických pre silové zložky, potrebné vysielať aj civilistov, civilných expertov. Chcem pripomenúť, že idea takejto kodifikácie pôsobenia našich expertov sa začala rodiť v roku 2005, keď sme schválili koncepciu účasti Slovenskej republiky v civilnom krízovom manažmente EÚ. Bolo to v júli 2005.
Predchádzajúca vláda v januári roku 2010 nadviazala na tento dokument a schválila návrh na zefektívnenie účasti civilných expertov v aktivitách krízového manažmentu mimo územia Slovenskej republiky. V januári 2010 vláda schválila tento dokument. Chcem tým naznačiť, že teda ide o návrh zákona, ktorý sa rodil dlhšiu dobu, ktorý sa rodil pôsobením troch vlád od roku 2005 až doposiaľ, že je to dobrá vec, ustanovuje podmienky, za akých jednotlivé ministerstvá na vlastné náklady vytvárajú zdroje vo vlastných rozpočtových kapitolách, ale koordinovaný príslušným výborom, môžu pripravovať a vysielať expertov do misií krízového manažmentu s tým, že toto pôsobenie bude mať právny rámec, je kodifikované, teda všetci budeme vedieť, ako sa treba správať, tí, ktorí expertov pripravujú a vysielajú, aj tí, ktorí sa takýchto misií chcú zúčastniť.
Všetko, pán predsedajúci.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 18.10.2011 10:01 - 10:05 hod.

Mikuláš Dzurinda Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, vážený pán predseda Národnej rady, panie poslankyne, páni poslanci. Myslím, že všetci si veľmi dobre uvedomujeme nielen fakt, že Slovensko sa stalo členským štátom Európskej únie, Severoatlantickej aliancie, je spolu, súčasťou Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, je členom Organizácie Spojených národov, ale že si uvedomujeme aj skutočnosť, že z týchto členstiev vyplývajú pre nás niektoré úlohy a povinnosti, okrem iného podieľať sa aj na mierových misiách vo svete. Takéto mierové misie organizuje Organizácia Spojených národov, Severoatlantická aliancia, ale aj Európska únia.
Boli sme zvyknutí, keď sme hovorievali o mierových misiách, že hovoríme o ozbrojených zložkách, že hovoríme o vojakoch, o policajtoch, o colníkoch. Vývoj ale preukázal, že nastoliť mierové pomery a pomáhať rozvíjať občianske spoločnosti, to je úloha nielen ozbrojených zložiek, ale stále viac aj civilných misií alebo civilných zamestnancov.
Téma, ktorá vyústila v návrh tohoto zákona, je teda staršieho dáta. Nie je to záležitosť ani tohoto mesiaca, ani tohoto roku. Prvým uceleným dokumentom bola Koncepcia účasti Slovenskej republiky v civilnom krízovom manažmente Európskej únie v júli 2005, ktorá naštartovala spoluprácu príslušných relevantných rezortných inštitúcií v danej oblasti.
Na túto koncepciu nadviazal návrh na zefektívnenie účasti civilných expertov v aktivitách krízového manažmentu mimo územia Slovenskej republiky, ktorý prijala vláda v januári v roku 2010. Teda návrh zákona priamo, je výsledkom uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 48 z 19. januára 2010, ktorým vláda uložila ministerstvu zahraničných vecí v spolupráci s ďalšími relevantnými ústrednými orgánmi štátnej správy tento návrh zákona vypracovať a predložiť. Je to teda komplexný rámec toho, ako postupovať v jednotlivých rezortoch, ktoré majú ambíciu, ale aj kapacitu, predovšetkým ľudskú, príslušných expertov podieľať sa na týchto mierových misiách.
Zákon nie je nijako obsiahly. Vymedzuje postavenie civilného experta, jeho prípravu, spôsob jeho vysielania, jeho postavenie a samozrejme, aj financovanie. A tým by som toto úvodné slovo aj skončil. To financovanie, samozrejme, znamená, že každý expert niečo stojí, ale výdavky na týchto expertov, ktorí budú vysielaní alebo pri ktorých je zámer ich na mierovú misiu vyslať, tieto náklady si relevantné rezorty plánujú vo svojich kapitolách, pričom vzniká koordinačný útvar, ktorý zabezpečuje to, aby experti boli vysielaní v súlade so zahranično-politickými prioritami. Ale rozpočtovo náklady týchto vysielaných expertov budú zabezpečovať jednotlivé rezorty v rámci svojich rozpočtových kapitol.
Pán predseda Národnej rady, všetko z mojej strany v úvodnom slove.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 11.10.2011 16:20 - 16:28 hod.

Mikuláš Dzurinda Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Mnohé príspevky boli pravdivé, len dovolím si povedať, nič neriešiace, nerelevantné. Ale z toho, čo ste hovorili, mám skôr dobrý pocit, že ste mi porozumeli, že nemusíte so mnou vo všetkom súhlasiť, ale že ste mi rozumeli.
Chcem sa vyjadriť len k dvom vystúpeniam, ktoré považujem za relevantné. Martin, my sme sa o tom nikdy nerozprávali, ale bola chvíľa, keď som ponúkol predsedovi Národnej rady, tu nie je, ale veď sa ho opýtate, že vybavím stretnutie s kancelárkou Merkelovou, ministrom financií Scheublem, že pôjdeme do Berlína a presvedčíme Nemcov, ak máme lepšiu hru. On to dobre vie. Najprv mi povedal, že dobre, o pár dní mi povedal, že to nemá význam. Že on vie, že Scheubleho ani pani Merkelovú nepresvedčí. Ale tak stojí otázka, presne takto stojí otázka. Keď Mikloš prišiel s tým, že vybaví lepší distribučný kľúč, no neboli sme si istí, ale sme do toho išli. A mohol by som dlho hovoriť, ako sme výrazne ovplyvnili aj názory na riadený bankrot, na automatické sankcie, na povinnú účasť súkromného sektora a ďalšie.
A za druhé relevantné vystúpenie považujem vystúpenie pána poslanca Viskupiča. Pán poslanec, je mi ľúto, že ani včerajšie kompromisy predseda SaS neprijal. Bol to dobrý kompromis. Bol to kompromis, kedy my sme vám ponúkali konsenzus. Rozumiete? Pri každej tranži ste mohli mať nohu medzi dvermi. Ja som vymyslel, že to bude finančný výbor, rozpočtový, hoci možno európsky je bližšie. Viete prečo som to vymyslel? Lebo máte pána Kollára predsedu finančného a rozpočtového výboru. Je tam trinásť členov - sedem je z koalície, šesť je z opozície. Vy máte dvoch. Mali ste nohu medzi dvermi? To je dôkaz, pán Viskupič, dôkaz. Ja mám rád niekedy aj subjektívne názory, aj emócie, ale to je dôkaz, pán poslanec, že SaS sa dohodnúť nechcela. Stranícka agenda. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 11.10.2011 15:39 - 16:00 hod.

Mikuláš Dzurinda Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážená pani premiérka, pani poslankyne, páni poslanci, zrejme nepoviem nič objavné v úvode, keď pripomeniem, že v tejto budove, v tejto miestnosti diskutujeme rozmanité témy, ekonomické, sociálne, zdravotnícke, aj zahranično-politické. Niekedy sú celkom konkrétne, niekedy sú všeobecnejšie, niekedy aj stranícke, ale tu a tam prichádza na rokovací stôl aj téma, ktorá je naozaj veľmi univerzálnou, omnoho širšou, ako je téma rezortná alebo téma povedzme vysoko profesionálna, odborná.
Dodatok k eurovalu, ako sme si zvykli, je práve takouto témou. Témou, ktorá nie je ani rezortná, ani stranícka, ale dnes je nesmierne kľúčová. Kľúčová pre eurozónu, pre Európsku úniu, ale, ako sme počuli, aj pre Rusko, aj pre Spojené štáty, aj pre Čínu, pre G-20, doslova bez preháňania pre celý svet. A treba povedať, že epicentrom tejto témy je eurozóna, ktorej Slovensko je členom. A to je nepochybne dôkaz, že ide o kľúčovú, zásadnú tému, ktorá presahuje nielen rady koalície vo vzťahu k opozícii, ale presahuje, dovolím si povedať, aj obdobie jednej vlády, pretože má a bude mať veľmi vážny dopad aj na budúce generácie.
Myslím, že každý, kto len trošku sleduje dianie vo svete, vidí, ako sa dnes doslova spája celý svet v zápase s touto krízou. Ako intenzívne sa stretávajú lídri, ako často je spolu nemecká kancelárka s francúzskym prezidentom. Spájajú sa v úsilí zabrániť tomu najhoršiemu. Drastickému ekonomickému prepadu, dramatickému nárastu nezamestnaných ľudí, ale aj ohrozeniu našich vkladov, vkladov našich občanov. Niektorí majú viac peňazí v bankách, niektorí majú menej peňazí v bankách, ale pre každého je táto téma, dovolím si povedať, životne dôležitá.
Svet sa teda spája v úsilí zabrániť tomu najhoršiemu. A tak ako pozorujem aj zahraničnú tlač, tak ako počúvam na medzinárodných fórach a chodím tam pomerne často, tak to vidím aj tak, že svet sa spája nielen v úsilí, ale aj v konštruovaní nástrojov, ktoré tomu najhoršiemu by mali brániť a zabrániť. A ten tzv. EFSF alebo ochranný val je jedným z takýchto nástrojov, na použití ktorého sa doslova zjednocuje celý svet. Prečítajte si dnes americkú tlač, prečítajte si odborníkov ekonómov z obidvoch kempov - z demokratického aj republikánskeho. Vyslovene to vidieť zo dňa na deň ako sa aj odborný svet, aj politický svet zjednocuje v názore, že zrejme to nie je jediný nástroj účinný a možno aj nie najlepší, ale celkom isto do tejto chvíle nikto lepší neponúkol. A všetci hovoria, že nemôžeme sa prizerať samospádu. Toto je kľúčový problém dnešných dní.
Eurozóna zápasí o svoju záchranu. A zápasí aj o záchranu svojej meny, teda aj našej, slovenskej meny. Možno preženiem, a možno ani nie, keď poviem, že aj Európska únia zápasí. Ak nie doslova o svoju existenciu, tak nepochybne o svoju budúcnosť.
Nuž a len pripomeniem, že Slovenská republika je členom oboch týchto zoskupení, tak eurozóny, ako aj Európskej únie. Treba, aby sme si to povedali nahlas a jasne. Slovensko je členom najelitnejšieho európskeho klubu krajín. Nič lepšieho v Európe, dámy a páni, nemáme.
Je teda vo výsostnom záujme Slovenskej republiky, aby sme tento globálny zápas s krízou vyhrali. A samozrejme som presvedčený a myslím si, že to je aj morálne, ako hovoril pán poslanec Fořt, že Slovensko sa nemôže tomuto zápasu vyhnúť. My nesmieme z tohoto ihriska ani zbabelo, ani vypočítavo zutekať. To vždy a všetko za nás vybojuje niekto iný? Máme iba práva z členstva z toho elitného klubu, alebo sme prevzali dobrovoľne, s nadšením, s radosťou aj povinnosti, ktoré vyplývajú z tohoto klubu?
Dámy a páni, nevyhýbajme sa poctivým otázkam. A takto stojí dnes problém. Naozaj my Slováci jediní z tých sedemnástich zdupkáme a povieme, že ani to jedno percento nedáme?! O to viac, keď veľmi dobre viete, a bolo to želanie strany SaS, že v tejto chvíli už šestnásť ostatných krajín ratifikovalo. Veľmi dobre viete, ako tlačí čas. Chceli sme byť poslední, sme teda poslední, ale celá Európa - a obávam sa, že aj omnoho širšie - sa dnes pozerá na Slovákov, či majú charakter, či majú morálku, či majú odvahu, alebo majú len politické strany, ktoré sledujú jedinú vec, prieskumy verejnej mienky. Tak stojí dnes otázka. (Potlesk.)
Som si istý, že všetkým vám, bez ohľadu na to či sedíte v laviciach koaličných, alebo opozičných, je dnes jasné, že vôbec nerokujeme o Grécku, ani o Írsku, ani o Portugalsku, ani o Taliansku, nerokujeme ani o Španielsku. Rokujeme o existenčných a budúcich šanciach alebo nešanciach našej vlasti. O budúcnosti našich deti. O budúcnosti budúcich pokolení. Takto stojí dnes otázka. A ak, pán Fořt, má len čo len kúsok morálky v sebe, tak to môže vidieť v takomto konkrétnom, a som hlboko presvedčený, aj pravdivom obraze.
Je teda čas, aby sme si naozaj položili kľúčové otázky. Zásadné otázky. Ale je dôležité aj to, aby to boli otázky poctivé.
Pozorne som si vypočul predsedu parlamentu. Aj on sa pýtal. Napríklad sa opýtal, že keby sme urobili slovenskú zbierku na euroval, koľkože centov by vyzbierali Slováci. A hneď si aj odpovedal, že zrejme ani cent. Tak v tom momente som si povedal, že aj tak sa dá. Ale potom sa aj ja opýtam, keby sme tak náhodou urobili slovenskú zbierku na slovenský štátny rozpočet, koľkože centov by sme vyzbierali Slováci? Kebyže dane boli dobrovoľné, koľkože dane z príjmov by sme odviedli? Čiže áno, otázky je možné klásť, len je nesmierne dôležité, najmä v takýchto kľúčových okamihoch, aby to boli otázky pravdivé a poctivé.
Nemusíte so mnou súhlasiť, ale ja za takúto poctivú a pravdivú otázku považujem napríklad otázku: Udrží sa eurozóna? Bolo by dobré, keby sa udržala eurozóna? Udržíme spoločnú jednotnú európsku menu? Bolo by dobré, keby sme ju udržali? Je v záujme Slovenskej republiky zostať v eurozóne? Je v záujme našej vlasti zostať v Európskej únii?
A budem sa pýtať ešte ďalej. Mali by členovia klubov, elitných európskych klubov plniť podmienky a záväzky, ktoré vyplývajú z členstva v týchto kluboch? Dámy a páni, má Slovenská republiky záväzok ratifikovať ochranný val? Je v záujme Slovenska, aby zostalo kredibilnou alebo teda dôveryhodnou krajinou s dôveryhodnou vládou, s ktorou sa budú radi stýkať štátnici všetkých krajín? No a napokon, teda je poctivou aj otázka, keď už sme v tom najelitnejšom klube, aby sme aj my prispeli svojím dielom na tom ťažkom zápase na záchrane jednotnej európskej a teda aj slovenskej meny?
Panie poslankyne, páni poslanci, ak si len na jedinú z týchto otázok odpoviete kladne, tak potom musíme ochranný val a dodatok k nemu ratifikovať.
Ja som presvedčený, to je moje videnie, že odpovede na všetky tieto otázky sú áno. Je v našom záujme, aby sme ten zápas vyhrali, a aby sme zostali dôveryhodnou krajinou. Chcem vám pripomenúť, nebolo to tak dávno, v roku 1997 nás ministerka zahraničných vecí pani Albright označila za čiernu dieru Európy. Pamätáme sa? Krížom krážom sa písalo vo svetovej tlači black hole, nečítalo sa to dobre. Susedia boli roky v Severoatlantickej aliancii, my sme boli vylúčení. Česi, Poliaci, Maďari boli pozvaní rokovať o vstupe do EÚ. My sme boli vylúčení. Za sedem rokov sa nám podarilo vyhrabať. Dobehnúť zameškané. Akože sa vtedy Európa postavila k tejto čiernej diere? Tak, že nám nechali voľnú stoličku. Tak, že vymysleli takzvanú skupinu na vysokej úrovni. Neviem, či Ján Figeľ neviedol za Slovensko túto skupinu, aby sme mohli dobehnúť obrovské manko za Čechmi, Poliakmi, Maďarmi. Pomáhali nám ako blázni. Ten hnusný Brusel. Aby sme dobehli. Aby sme zatreli tu čiernu dieru. Za málo rokov sa nám to podarilo. A jediní z Vyšehradskej štvorky sme boli schopní o ďalších päť rokov vstúpiť do eurozóny. To nebolo za odmenu. To nebolo za to, že sme iba chceli. To bolo za to, že sme boli schopní, že sme splnili kritériá, že sme pri tom neklamali, preto nám dovolili vstúpiť do tohoto najelitnejšieho klubu. A zrazu som čítal vo svetovej tlači, že Slovensko nie je žiadnou čiernou dierou, ale tigrom Európy. Ešte v roku 2007 sme mali hospodársky rast najvyšší v celej Európskej únii. Prišli významné investície. Ľudia mali viacej roboty. O tom všetkom je projekt znovuzjednotenia Európy. Ten projekt je ešte omnoho viac. Je o bezpečnosti našich krajín. Je o bezpečnosti nášho kontinentu. Preto sme tak veľmi chceli.
Takže, pani poslankyne, páni poslanci, škriabali sme sa veľmi ťažko. A ja si veľmi živo spomínam na stretávania s ľuďmi na uliciach, vo fabrikách, alebo s lekármi. Nebolo nám ľahko, ale sme sa vyškriabali. A vyškriabali sme sa veľmi vysoko.
Dnes by mi bolo veľmi ľúto, keby sme sami sa vrhli do priepasti. Bolo by mi to ľúto a bolo by to nezodpovedné.
Nemali by sme tomu dovoliť. Nemali by sme sami seba vytlačiť na okraj európskeho diania. Kto sa potom bude s nami rozprávať? Všimli ste si, že sa s nami rozprávajú? Všimli ste si, že keď sme boli predsedníckou krajinou V-4 a pani premiérka pred každým summitom pozvala najvyššieho európskeho predstaviteľa, že vždy prišiel? Že v Bratislave si podávajú kľučky špičkoví politici a štátnici? Že sa nás pýtajú na názory, čo sa deje v Bielorusku, na Ukrajine, v Moldavsku, v Srbsku? Aj nás rešpektujú.
Vieme vybaviť lepší distribučný kľúč. Vieme obhájiť svoju pozíciu voči Kosovu, hoci sme len piati. Máme názor. Rešpektujú tento názor. Budú nás aj ďalej? Aj potom? A budú sa nás pýtať?
Panie poslankyne, páni poslanci, nemal by som čisté svedomie, keby som vás nepoprosil, nedovoľme, aby sa Slovensko znovu stalo čiernou dierou Európy. To mala tá cesta potom zmysel? Tá obrovská bolesť našich ľudí? Tá obrovská námaha? Nedovoľme to, aby sme sa sami z vlastnej pýchy, kvôli straníckym preferenciám, kvôli straníckej agende vytlačili na okraj európskeho politického diania! (Potlesk.)
No a celkom na záver. Často v politike premýšľam, najmä keď sú ťažké rozhodovania, ako treba rozhodovať. Od začiatku sa držím takej hierarchie, s ktorou som si porozumel. Najprv Slovensko, samozrejme dnes aj Európa, potom moja politická strana, a potom ja sám.
Myslím, že aj z toho, čo povedal kolega Mikloš, čo povedala pani premiérka, ale aj iní, vyplýva, že v záujme Slovenska je to, aby sme naše záväzky dodržali. Stačí, keď budeme naozaj myslieť na záujmy našej vlasti a na budúcnosť Európy a našich deti v nej.
Cítim ešte jednu povinnosť voči poslancom, ktorých podpore sme sa doposiaľ tešili. Pán poslanec Droba sa opýtal, prečo sme spojili hlasovania? Myslím, že aj pán poslanec Chren. Myslím si, že aj ľuďom azda sa patrí to zreteľnejšie povedať, prečo som ja privítal rozhodnutie pani premiérky a prečo som dnes na vláde za to spojenie hlasoval. Pán Droba, viete prečo? Lebo val musí prejsť. Lebo je to moje hlboké presvedčenie. Lebo je to hlboké presvedčenie troch zo štyroch koaličných partnerov. Pán Droba, je vás nechcem uraziť. Ani nežartujem. Ja len hovorím v tomto prípade fakty. Aj Bugár, aj Figeľ, pani premiérka predovšetkým, aj ja sme presvedčení, že to je kľúčová životná vec pre našu vlasť. Zoberte to, prosím, na vedomie. Nemusíte súhlasiť, len to zoberte na vedomie. Chcem, aby ste mi porozumeli. A tak sa vás pýtam: Ak naozaj sa nemáme hanbiť po Európe, ak na rokovaniach nám nesmú klásť otázky - Hej, Slováci, ste súhlasili, a bude to platiť aj zajtra? - tak val musí prejsť. Tak ako prešiel vo všetkých ostatných krajinách eurozóny. A teraz je, vy, pán Droba, hovoríte jediní nie a nebudeme hlasovať. A znovu platí, že ja hovorím ako minister zahraničných vecí, jeden z členov vlády, a hovoria to aj ďalší a je nás jasná väčšina, že musí prejsť. Tak mi, pán Droba, pomôžte pochopiť, ako mám ten val s kolegami a predovšetkým s pani premiérkou pretlačiť? Môžem žiadať od opozičnej strany, aby nám helfla, keď tu a tam nám to nevyhovuje? Aj pani Merkelová si najprv zjednala poriadok v koalícii, potom mohla čakať, že budú hlasovať aj socialisti, aj zelení. Pán Droba, preto. Rozumiete? Nemusíte súhlasiť, ale na toto máte, som si istý, aby ste to pochopili. (Smiech a potlesk v sále.)
Poviem to po slovensky, musíme politicky zaplatiť, lebo ste nás k tomu dotlačili. A mne je to veľmi ľúto. Viete prečo? Lebo aj preto, lebo ma moja práca veľmi baví. A rád by som v nej pokračoval.Takže, keď som hovoril v strede môjho vystúpenia, že tie otázky dnes viac ako inokedy by mali byť poctivé, si myslím, že netreba sa pýtať, prečo pani premiérka navrhla a ja som hlasoval s ďalšími za spojenie. Lebo inak sa nedá, pán poslanec. Bez tejto politickej ceny, do ktorej ste nás vy dotlačili, nebudú hlasovať. Nebudú hlasovať. A zahlasujú len vtedy, keď zaplatíme.
Pán Fořt, to je morálka, rozumiete? Ste sa jej dovolávali. Toto je v praxi morálka. Je morálne byť päťdesiatjeden týždňov v roku vo vládnej koalícii a na jeden si odskočiť do opozície? Vtedy, keď sa mi to hodí pri naháňaní politických bodov? Pán Fořt, je toto morálne? Morálne je zaplatiť. A poviem to ešte raz. Je mi nesmierne ľúto, že zaplatíme takúto cenu.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.9.2011 19:31 - 19:42 hod.

Mikuláš Dzurinda Zobrazit prepis

Ďakujem veľmi pekne za pozornosť. Začnem od konca, aby som nezabudol. Myslím si, že ešte dnes budete počuť, že téma straníckeho klientelizmu v súvislosti s daňovým úradom v Košiciach je totálny nezmysel. Na základe čísel a konkrétnych argumentov – totálny nezmysel. Ponuka, ktorá sa presadila, bola o desiatky percent, bezmála o 50 % lacnejšia. To je presne ten dôkaz, čo všetko vy si dovolíte urobiť. Ako cynicky dokážete narábať s číslami. Je to odporné. A budete to mať dokázané.
Veľmi stručne k jednotlivým vystúpeniam. Len k takým, čo majú vecný obsah.
Pani Zmajkovičová, to, či je pani premiérka schopná-neschopná, neposúdite ani vy, nakoniec ani ja, posúdia voliči.
Pán Ondruš, áno. Moje reči o dvojnásobných platoch boli populizmom. Vtedy som začínal. A dnes by som bol omnoho opatrnejší. (Smiech v sále.) Na iné nemáte. Na inú reakciu vy nemáte.
Pán Číž, trošku som zosmutnel, keď som vás počúval, lebo primát najnepopulárnejšieho som už dávno stratil a som trošku ponervózny, lebo o chvíľu ma predbehne aj pán Robert Fico. Už to tak vyzerá.
No, pán Maďarič, nepodarí sa. Naozaj sa nepodarí. To sú trápne pokusy vrážať klin medzi nás. To sa nepodarí, ale mám pre vás tajomstvo. A možno pán Fico tomu bude lepšie rozumieť. Ja som neštudoval, čo bolo dnes medializované, ale pred schôdzou som si bol zabehať dvanásť kilometrov na Devínskej kobyle, uhm, za 59 minút. Preto mám takú dobrú náladu. (Smiech v sále.)
Ďakujem veľmi pekne.

Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.9.2011 19:05 - 19:15 hod.

Mikuláš Dzurinda
 

13.9.2011 9:46 - 9:46 hod.

Mikuláš Dzurinda Zobrazit prepis
Áno, najmä z úcty k tým, ktorí si pripravili svoje vystúpenia, za ktoré sa chcem ale veľmi pekne poďakovať.
Vypočul som si veľmi pozorne všetky štyri a veľmi stručne by som len chcel možno vyjadriť niekoľko myšlienok alebo poznámok k jednotlivým.
Pán poslanec Bublavý trafil jednu oblasť, kde aj my si uvedomujeme, že treba pridať, to poviem otvorene, čerpanie eurofondov. Aj keď je to skôr úloha domáca ako v kontexte zahraničnej politiky, aj keď, samozrejme, že so zahraničnou politikou súvisí. Potrebujeme písať dobré projekty, potrebujeme kvalifikované výzvy, potrebujeme pružnú administratívu, tie peniaze musíme vyčerpať. To by bolo veľmi zlé, keby sme ich, samozrejme, nevyčerpali.
Ale môžem vás ubezpečiť, že pani premiérkou počnúc, že si to všetci veľmi dobre uvedomujeme, dnes práve máme, mám v kalendári, že máme ministerskú radu venovanú jedinej téme, ako pridať tak, aby sme naozaj boli úspešní v tejto oblasti, pretože aj toto je oblasť, o ktorej povedzme hovoril pán poslanec Ondruš, ako pomáhať ľuďom, ako zvyšovať ich sociálny status.
Tam, kde už sa zhodneme s pánom poslancom Bublavým menej, je povedzme jeho výrok, že našou pštrosou politikou pomáhame Orbánovi. My sa často stretávame s pánom poslancom na výboroch, on chodí, ja chodím, vidíme to inak, keď som počúval pána poslanca Osuského, tak nielen preto, že je z nášho politického tábora, ale aj myšlienkovo mi to bolo bližšie. Niekedy treba zaútočiť, niekedy treba vyčkať na šancu, niekedy treba primerane sa na to pozrieť, ale jedna vec je taká, ktorú by som vám chcel, pán poslanec, povedať s istotou: o pštrosom prístupe nemôže byť ani reči.
My sa stretávame na všetkých potrebných úrovniach. Obnovil som činnosť všetkých dvanástich zmiešaných slovensko-maďarských komisií. Len ono to chce aj trošku chochmesu, ako sa ľudovo hovorí, a aj trošku vízie, pretože je to sused a potrebujeme jeden druhého. Chceme vedľa seba pokojne žiť. Tu sa uchádzam len veľmi pokojne o istú mieru vášho porozumenia, aj keď, samozrejme, to vaše videnie bude vždy také, ako budete chcieť vy.
No, možno ešte jednu vetu k Dunajskej komisii. Som rád, že sledujete tento projekt. Na strane druhej iste porozumiete a možno aj viete, že väčší tlak na Maďarsko, ako sme urobili v tejto súvislosti, čo sa týka Gabčíkovo - Nagymaros, sa urobiť nedá. Bol to medzinárodný súd s výsledkom: Dohodnite sa. Ale práve taký projekt, ako je Dunajská komisia, Dunajská stratégia, ak ho dokážeme schváliť, je skôr vodou, keď už hovoríme o vode, na náš mlyn. Lebo vy ste správne poukázali, že jedna z tých dvoch skupín, kde my sme spolupredsedníckou krajinou, sa zaoberá zvýšením kvality vôd. Ale je tam ďalšia, ktorá hovorí o povýšení splavnosti Dunaja. A to už je voda na náš mlyn. Čiže tento projekt má mnoho veľmi, veľmi zaujímavých tém: školstvo, vzdelávanie, kde so Srbmi tiež spolu predsedáme. Ono to chce, samozrejme, aj istý čas a možno aj obnovenie istého stupňa dôvery tak, aby nikto nemal predsudky pri myšlienke, že by sa raz Nagymaros mohol vybudovať. Toľko k vystúpeniu pána poslanca Bublavého.
Chcem sa poďakovať aj predsedovi výboru pánovi Štefancovi nielen za hodnotenie, ale za to, že sa môžeme veľmi intenzívne pravidelne stretávať na pôde výboru pre európske záležitosti, a myslím si, že si všimol, že tam chodím naozaj rád a nemyslím to celkom formálne.
Rovnako si veľmi vážim iniciatívu, my neraz máme páky, máme nástroje, len nemáme čas alebo energiu, alebo chuť k týmto nástrojom siahnuť. A tá iniciatíva voči harmonizácii daní a tých 14 bodov, ktoré sa nám podarilo nazbierať, je nesmierne povzbudzujúce, aby sme nezabúdali, že nie vo všetkom musíme sklopiť uši, ale že sú tu oblasti, kde dokážeme naozaj, ako hovoril tuším pán poslanec Osuský, nehrbene, ale veľmi pokojne presadzovať svoje videnie a svoje záujmy.
Som rád, že si všimol pán kolega Štefanec, ktorého vystúpenie bolo vlastne doplnením môjho, lebo hovoril o veciach, o ktorých som nehovoril aj ja, som rád, že si všimol aj agendu rozširovania. Európa je veľmi unavená. Všetci sme unavení. Iste nielen Hispánci, teda nielen frankofonisti, ale aj Hispánci rozumejú pojmu, že ancienne, fatiguée, unavená je stará Európa. No len na strane druhej by to nebolo dobré, keby sa to zastavilo, a preto sa tak tešíme vývoju v Chorvátsku alebo výsledkom v Chorvátsku, vývoju v Čiernej Hore, Srbsku.
V nedeľu cestujem na dvojdňovú cestu do Bosny a Hercegoviny. Chceme aj tam trošku byť prínosnejší, lebo naši diplomati tradične sa v tej krajine pohybovali veľmi dobre, rozumieme tomuto terénu. A myslím si, že toto bude v našej agende trvalo prítomné, pretože čím bude Európa kompaktnejšia, tým bude stabilnejšia a stabilita je, keď už sme hovorili o vode v Dunajskej komisii, vodou na náš mlyn.
Takže veľmi pekne sa chcem aj pánovi predsedovi výboru poďakovať nielen za vystúpenie, ale aj za spoluprácu.
Pán poslanec Ondruš veľmi zaujímavo hovoril o sociálnej inklúzii, o sociálnej integrácii. Tu by som chcel len dodať, veľa ja o tej smernici neviem, sa priznám, ale myslím si, že je to v zásade o tom, čo si môžme dovoliť hneď, čo si možno dovoliť zajtra. Chcel by som povedať ale veľmi jednoznačne, veď prečo sme sa tak do Únie hnali? No aby sa ľudia mali lepšie. O tom niet najmenších pochýb. Otázkou naozaj len je, do akej miery to vnímame, či sa dalo urobiť viac, či sa dalo urobiť menej. Či je to o smerniciach, o predpisoch, alebo to spočíva aj v niečom inom.
Pre mňa je veľmi dôležité to, o čom som hovoril vo svojom úvodnom vystúpení, pán poslanec Ondruš, a to je politika kohézie. Keď ste si všimli, to bola prvá priorita, keď som hovoril aj o nadchádzajúcom finančnom rámci 2014 - 2020.
No, ale myslím si, že preto to politické spektrum je ľavo-pravé alebo pravo-ľavé, že tie akcenty vidíme niekedy každý trošku inak.
No a skončil by som vystúpením pána poslanca Osuského, spravodajcu, netušil som, že pán doktor je taký znalec futbalu a jeho stratégie a taktiky, ja som futbal kedysi vášnivo hrával a myslím, že to prirovnanie bolo naozaj výstižné. Naozaj v zahraničnej politike treba niekedy pritlačiť, niekedy treba rozumne ustúpiť, vyčkať, tá politika by mala byť primeraná, ale to podstatné a kľúčové, myslím, bolo povedané veľmi výstižne. Chcem pána poslanca ubezpečiť, že Bielorusko bude aj naďalej trvalo v centre našej pozornosti. Po tieto dni boli, ale možno ešte aj sú na ozdravnom pobyte niektorí prenasledovaní ľudia z Bieloruska. Stretol som sa s otcom Nasti Palažanko, ty veľmi dobre vieš, že to bola najmladšia väzenkyňa, ostatná, režimu Alexandra Lukašenka. Iste vieš aj to, že pripravuje sa samit na najvyššej úrovni Európska únia - Východné partnerstvo 29. až 30. septembra vo Varšave. Pani premiérka Radičová vedie našu delegáciu, veľmi starostlivo sa na tento samit pripravujeme a predovšetkým v tej relácii, ktorej sa aj ty celé roky aktívne venuješ.
Chcem sa na záver pánovi poslancovi Osuskému aj veľmi pekne poďakovať, lebo niekedy to, čo sa môže zdať ako zdvorilostná fráza, je pre adresáta aj veľmi silným povzbudením. Takže to vystúpenie bolo pre zahraničnú politiku veľmi silným povzbudením.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.9.2011 8:55 - 8:55 hod.

Mikuláš Dzurinda Zobrazit prepis
Dobré ráno. Vážený pán predseda Národnej rady, pán spravodajca, panie poslankyne, páni poslanci, správa, ktorú vám predkladám, vyplýva z príslušnej legislatívy, zo zákona, ktorý upravuje vzťahy medzi vládou a Národnou radou Slovenskej republiky. Zákon hovorí, že raz za rok prichádza minister zahraničných vecí a referuje o príslušnom uplynuvšom európskom roku.
Myslím, že tomu siedmemu európskemu nepochybne dominovali ekonomické témy. Bola to hospodárska a finančná politika. Iste si všetci živo spomíname, že témy diktovali grécka pôžička, príprava a realizácia prvého európskeho semestra, príprava európskeho stabilizačného mechanizmu, zápas o záchranu jednotnej spoločnej európskej meny, ale aj aplikácia Lisabonskej zmluvy. V rámci aplikácie Lisabonskej zmluvy vznikla tzv. vonkajšia služba zahraničnej politiky EEAS v čele s baronesou Ashton, ktorá začala svoju činnosť politicky, ale aj organizačne.
Myslím, že treba spomenúť, že pri kreovaní jej najvyšších orgánov sa presadil aj slovenský diplomat, bývalý minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, samozrejme, aj s masívnou podporou ministerstva zahraničných vecí a vlády.
V nadväznosti na dokument Stratégia Európa 20/20 vláda Slovenskej republiky v apríli schválila Národný program reforiem, ktorý stanovuje naše národné ciele.
Rovnako sa prikročilo k príprave balíku legislatívnych noriem, ktorých cieľom je sprísniť ekonomický dohľad, fiškálnu disciplínu, zodpovednosť za správu vecí verejných. Je to legislatíva, ktorá bude nadväzovať na ekonomický semester, ktorého podstatou sú konzultácie jednotlivých vlád s Európskou komisiou pri príprave národných rozpočtov.
Ďalšou veľmi významnou a iste aj relatívne samostatnou kapitolou je vývoj v južnom susedstve. Niektorí hovoria o arabskej jari. Severná Afrika sa dala do výrazného pohybu. V arabskom svete ten pohyb je stále veľmi silno prítomný. Chcem pripomenúť, že politicky Slovensko podporovalo právo občanov na správu vecí verejných. Navštívil som Káhiru. Zorganizovali sme v rámci V 4 aj seminár s predstaviteľmi egyptskej mimovládnej sféry, ktorého cieľom bolo odovzdávať skúsenosti naše z prechodu od vlády jednej strany k spoločnosti pluralitnej.
Rovnako v rámci Spoločenstva demokracií sme privítali iniciatívu Spojených štátov zriaďovať tzv. Task Force pre krajiny, ktoré sa chcú modernizovať a ktoré sa chcú nechať aj inšpirovať alebo nechať si poradiť od krajín, ktoré z jednej strany predstavujú starú európsku demokraciu a zo strany druhej prešli tranzitívnym obdobím. A tak sme sa spolu s Holandskom dohodli, že Slovensko bude vedúcou krajinou spolu s Holanďanmi v rámci toho Task Force v Tunisku.
Chcel by som zmieniť aj dva hlavné vektory našej zahraničnej politiky, ktoré boli veľmi silno prítomné v tom siedmom roku aj ako súčasť európskej agendy. A to je Východné partnerstvo a západný Balkán. V uplynulom roku sa v Bratislave uskutočnili dva významné ministerské samity, jeden koncom minulého roku, ktorý bol venovaný západnému Balkánu, a druhý v marci tohoto roku, ktorý bol venovaný Východnému partnerstvu. K tomu druhému, na ten druhý prišla aj baronesa Ashton, bol tu prítomný aj minister zahraničných vecí nemecký.
Boli sme veľmi aktívni voči Bielorusku. Presadzovali sme potrebné opatrenia bilaterálne, ale aj ako súčasť Európskej únie. Chcem pripomenúť, že keď sme tu mali samit Východného partnerstva, o ktorom som pred minútou hovoril, tak som pozval na sprievodnú akciu aj predstaviteľov bieloruskej opozície. Spolu sme na Hviezdoslavovom námestí vyjadrili našu hlbokú solidaritu s prenasledovanými a väznenými predstaviteľmi bieloruskej opozície.
Na európskom poli možno aj preto, že sa o Bielorusko už roky a veľmi intenzívne zaujímame a snažíme sa pomáhať bieloruským ľuďom, mimovládkam, opozícii, občanom, sme dokázali aj za európskym stolom presadzovať potrebné opatrenia tak, aby režim Lukašenka bol stále viac a obnaženejší, vystavovaný voči občanom vo svojej skutočnej podobe a so svojím skutočným obsahom. Tento principiálny postoj prináša, myslím si, svoje ovocie a budeme, pochopiteľne, v ňom pokračovať tak, aby aj Bielorusko raz mohlo byť slobodnou krajinou.
Keď už hovorím o Východnom partnerstve, zmienim aj Ukrajinu, ktorú som celkom nedávno navštívil, kde sa tiež odohrávajú udalosti, ktoré si vyžadujú našu zvýšenú pozornosť. Tešíme sa európskej ceste Ukrajiny, ale na strane druhej sme znepokojení ostatným vývojom, čo som, samozrejme, predstaviteľom Ukrajiny aj tlmočil a snažil sa ich nabádať, aby v politike sme súťažili len politickými prostriedkami.
Ďalšou samostatnou kapitolou, o ktorej je treba hovoriť aj v siedmom roku nášho členstva v Európskej únii, je téma rozširovania. Je už všeobecne známe, že Slovensko bolo na pozadí pozvania Chorvátska začať rokovať o svojom vstupe do Európskej únie. Bolo to na októbrovom samite v roku 2003. A tak ako sme boli aktívni na začiatku priebehu negociácií, tak sa veľmi teším, že sme boli aktívni aj v samom závere. A aj keď neaplaudovali našej aktivite všetky členské štáty, predsa len sa podarilo dosiahnuť, že Chorvátsko uzavrelo 30. júna, teda v posledný deň predsedníctva Maďarskej republiky, úspešne svoje rokovania o vstupe do EÚ. Práve teraz počas poľského predsedníctva očakávame stanovenie dátumu podpísania zmlúv, ale som presvedčený, že ten indikatívny termín vstupu Chorvátska do EÚ, ktorým je 1. júl 2013, naplníme.
Boli sme veľmi aktívni aj voči Čiernej Hore, ktorá zaznamenala výrazný pokrok, ale aj voči Srbsku, ktoré zaznamenalo výrazný pokrok. Na ministerstve zahraničných vecí sme zriadili centrum pre zdieľanie odovzdávania našich skúseností z tranzície, z reforiem. Toto centrum bohato využívajú najmä krajiny západného Balkánu, ktoré som zmienil.
Prispeli sme aj ku schváleniu Dunajskej stratégie, ako aj stratégie pre inkluzív rómskej komunity.
Myslím, že by som mal krátko zmieniť aj ďalšie významné témy, akou bolo napr. posilňovanie energickej bezpečnosti Európskej únie, diverzifikáciu a vytváranie podmienok pre dobudovanie vnútornej energetickej infraštruktúry, integrovaného vnútorného trhu a zlepšenie energetickej efektívnosti.
Chcem pripomenúť, že sme podpísali zmluvu o prepojení plynovom sever - juh medzi Slovenskom a Maďarskom, že sme podpísali zmluvu o budúcej zmluve o podobnom prepojení s Poľskom. Chcem pripomenúť, že skraja tohoto roku sme otvorili v Baumgartene systém, ktorý umožní aj reverzný, teda spätný chod plynu zo západnej plynovej sústavy k nám v prípade potreby alebo ekonomickej výhodnosti.
Chcel by som na záver zmieniť ešte tému, ktorá bola veľmi silno prítomná v zahraničnej politike nielen Slovenskej republiky, ale bola veľmi silno prítomná aj v európskej politike, a to je spoluprácu Vyšehradu. Vo februári sme si pripomenuli 20. výročie vzniku tohoto neformálneho regionálneho zoskupenia. Myslím, že prítomnosť pani kancelárky Merkelovej, ale aj premiéra Ukrajiny Azarova, ako aj kancelára Faymanna, rakúskeho kancelára, svedčí, že táto regionálna spolupráca sa teší veľkej pozornosti. Koniec koncov predsedníčka vlády pani Radičová pred každou Európskou radou sa usilovala koordinovať, spolupracovať, vymieňať si informácie so svojimi kolegami z V 4 a pozývali sme na tieto stretnutia predstaviteľov Európskej únie, pričom vždy tieto pozvania prijali aj pán Van Rompuy, aj pán Barroso, aj pán Buzek, čo naozaj svedčí o veľkom rešpekte. Ale aj o veľkej aktivite, ktorú Slovensko ako predsednícka krajina v rámci V 4 v uplynulom roku vyvinula.
Rok európsky bol zároveň aj veľmi silno stredoeurópsky, pretože Vyšehradu predsedalo Slovensko, od 1. júla predsedá Česko. Európskej únii v 1. polroku tohoto roku predsedalo Maďarsko, teraz predsedá Poľsko. Myslím, že pred Poľskom stoja výrazné výzvy, priority, ktoré potrebujeme v súčasnosti zvládnuť. Je to stále a predovšetkým stabilizácia našich ekonomík, ochrana našej spoločnej meny, zvládanie dlhovej záťaže, prijímanie opatrení, aby sme tento vývoj nielen zvládli, ale aby sa už podľa možnosti nikdy neopakoval. Potrebujeme prijať vážne rozhodnutia smerom k rozpočtovej disciplíne.
Ďalšou veľmi výraznou témou, ktorá začína a bude nás zamestnávať a je veľmi dôležitá, je otázka novej finančnej perspektívy, nového rozpočtu Európskej únie na roky 2014 - 2020. Bude veľmi dôležité, aby sme sa dohodli na prioritách, ktoré ponúknu Európe dobré šance obstáť v stále silnejšej globálnej konkurencii. Preto bude veľmi, veľmi dôležité, aby na jednej strane sme obhájili princíp kohézie, súdržnosti, to znamená šancu krajín menej bohatých dobiehať tie bohatšie, ale zároveň aj rozumne investovať, napríklad do vzdelania, do moderných technológií, tak, aby sme nielen vládali držať krok so svetom, ale aby sme sa v tejto globálnej konkurencii nestratili.
Panie poslankyne, páni poslanci, toľko asi obsahovo k tomu, čo podľa môjho názoru dominovalo uplynulému európskemu roku.
Ponúkam vám správu v prijateľnom rozsahu, čo sa týka objemu, a myslím si ale zároveň, aj čo sa týka obsahu v tom slova zmysle, že ponúka kľúčové momenty uplynulého európskeho roku. Po prvýkrát sme ju štruktúrovali nie podľa toho, ako sme rokovali, negociovali s Európskou komisiou, ale aká je, ako je zostavená skladba európskych rád.
Teda pojednáva správa o danej veci v 10 kapitolách, začínajúc všeobecnými záležitosťami, kde v rámci Rady pre všeobecné záležitosti sa vždy spravidla pripravujú najvyššie samity, je to taká posledná predsieň pred stretnutím predsedov vlád a hláv štátov.
Druhá kapitola pojednáva o vonkajších záležitostiach, mohli by sme o tom hovoriť veľmi dlho, mohli by sme hovoriť o vzťahoch so strategickými partnermi, mohli by sme hovoriť o rozvojovej pomoci, kde je Slovensko tiež veľmi aktívne.
Treťou kapitolou sú hospodárske a finančné záležitosti, s tým som začínal.
Štvrtou je spravodlivosť a vnútorné záležitosti. Mohli by sme dlho hovoriť o problémoch migrácie najmä v súvislosti s tým, čo sa odohráva v arabskom svete.
Piatou je zamestnanosť, sociálna politika, zdravotníctvo a spotrebiteľské záležitosti.
Šiesta je konkurencieschopnosť.
Siedma doprava, telekomunikácie a energetika.
Ôsmou je poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo.
Deviatou životné prostredie.
A v neposlednom rade, samozrejme, vzdelávanie, mládež a kultúra.
Zhodli sme sa na ministerstve zahraničných vecí, že ďalšiu správu by sme pripravili už tak, aby európsky rok sa rovnal kalendárny rok. My sme vstupovali do Únie 1. mája 2004, preto so správou prichádzam teraz v septembri, ale domnievam sa, že bude to prehľadnejšie, že to bude logickejšie a aj také, by som povedal, kompatibilnejšie s tým, že Európa hodnotí svoju činnosť kalendárne. Takže od nového roku by sme na tento rytmus nabehli aj my.
Pán predseda, ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.9.2011 8:55 - 8:55 hod.

Mikuláš Dzurinda