Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

3.11.2010 o 14:47 hod.

PhDr. CSc.

Ján Golian

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie spoločného spravodajcu 2.2.2011 14:12 - 14:15 hod.

Ján Golian Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, pani poslankyne, páni poslanci, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie svojím uznesením č. 60 z 1. februára 2011 ma určil za spravodajcu k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 572/2004 Z. z. o obchodovaní s emisnými kvótami a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. V súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku podávam v prvom čítaní spravodajskú informáciu o predmetnom vládnom návrhu zákona.
Skrátené legislatívne konanie k predmetnému návrhu zákona bolo schválené uznesením Národnej rady Slovenskej republiky z 2. februára 2011.
Konštatujem, že uvedený návrh spĺňa z formálnoprávnej stránky všetky náležitosti uvedené v § 67 a § 68 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady v znení neskorších predpisov, ako i náležitosti určené v legislatívnych pravidlách.
Osobitná časť dôvodovej správy obsahuje odôvodnenie jednotlivých ustanovení.
Problematika vládneho návrhu zákona nie je upravená v práve Európskych spoločenstiev, v práve Európskej únie upravená je.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada Slovenskej republiky uzniesla v zmysle § 73 ods. 3 písm. c) rokovacieho poriadku na tom, že po rozprave odporučí uvedený vládny návrh zákona prerokovať v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady Slovenskej republiky z 28. januára 2011 č. 236 a podľa § 71 rokovacieho poriadku Národnej rady Slovenskej republiky navrhujem, aby vládny návrh zákona prerokovali výbory: ústavnoprávny výbor, ďalej, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Odporúčam, aby určené výbory predmetný vládny návrh zákona prerokovali ihneď.
Pán predsedajúci, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu. Ďakujem.
Skryt prepis
 

2.2.2011 11:44 - 11:44 hod.

Ján Golian Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, dovoľte, aby som predniesol návrh na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky k predmetnému návrhu (tlač 237), kde Národná rada Slovenskej republiky podľa § 89 ods. 1 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov na návrh vlády Slovenskej republiky súhlasí s tým, že vládny návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 572/2004 Z. z. o obchodovaní s emisnými kvótami a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (tlač 237), prerokuje v skrátenom legislatívnom konaní na 12. schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky. Pán predseda, dajte, prosím, o návrhu tohto uznesenia hlasovať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 2.2.2011 10:10 - 10:11 hod.

Ján Golian Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, kolegyne, kolegovia, dovoľte mi, aby som predložil spravodajskú správu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie o výsledku prerokovania spomínaného návrhu.
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 235 z 28. januára 2011 pridelil návrh vlády Slovenskej republiky na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 572/2004 Z. z. o obchodovaní s emisnými kvótami a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (tlač 237) na prerokovanie Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie v termíne ihneď.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie návrh vlády na skrátené legislatívne konanie prerokoval na svojej 14. schôdzi dňa 1. februára 2011. Výbor uznesením č. 60 z 1. februára 2011 súhlasil s návrhom vlády na skrátené konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 572/2004 Z. z. o obchodovaní s emisnými kvótami a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (tlač 237). Výbor odporúča Národnej rade Slovenskej republiky vysloviť súhlas s prerokovaním vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 572/2004 Z. z. o obchodovaní s emisnými kvótami a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v skrátenom legislatívnom konaní s tým, že prvé, druhé a tretie čítanie sa uskutoční na 12. schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky.
Pán predseda, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 14.12.2010 17:18 - 17:18 hod.

Ján Golian
Som za stiahnutie návrhu. Sťahujem ho aj ja.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.12.2010 17:02 - 17:02 hod.

Ján Golian Zobrazit prepis
Len krátko skutočne chcem reagovať. Pán poslanec Jahnátek, zoznam tých podporených projektov je, samozrejme, k dispozícii. Bolo podporených konkrétne 12 projektov, zistil som si to na ministerstve hospodárstva a boli podporené spolu okolo 40 mil. eur. Čiže hovoril som pravdu. To je prvá vec.
A čo sa týka tých údajov, ktoré som spomínal. Ja som zdroj uviedol. Ten zdroj je časopis Trend, kde to všetko bolo uverejnené, tak ako som ja vám to povedal. Samozrejme, môžeme o tom diskutovať, čo navrhoval aj kolega Janiš, môžeme sa o tom baviť, ale pravdu si treba hovoriť do očí takú, aká je. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.12.2010 16:54 - 16:59 hod.

Ján Golian Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, dovoľte mi, aby som sa v rozprave vyjadril k tejto novele. Novela zákona č. 309/2009 Z. z. je vždy veľmi významnou novelou z toho dôvodu, že sa bytostne dotýka rozvoja vidieka. Treba si uvedomiť, že zákon o obnoviteľných zdrojoch kľúčovým spôsobom ovplyvňuje aj rozvoj slovenského vidieka a má značný medzirezortný dopad. Preto ma trochu zaráža nízka angažovanosť nielen rezortu pôdohospodárstva, ale aj ostatných príslušných rezortov, životného prostredia, ministerstva dopravy, regionálneho rozvoja, pri kreovaní tejto novely. Treba si uvedomiť, že poľnohospodárska výroba je stále intenzívnejšia, je potreba menšia poľnohospodárskej pôdy, menšieho počtu zvierat na vyrobenie dostatku potravín. Čo majú robiť tí poľnohospodári? Musia robiť také činnosti, ktoré im prinesú nejaké výnosy a prinesú dobro aj pre spoločnosť.
K samotnej novele. Ako som už spomínal vo svojej faktickej poznámke, tento zákon bol potrebný, lebo sme plnili určitý záväzok voči Európskej únii. Treba povedať, že táto novela je vlastne piatou novelou vrátane jednej nepriamej novely práve z tejto prebiehajúcej schôdze. Nutnosť noviel priniesol nielen život, ale aj jeho nie dostatočná príprava a účelovo nastavené priority pre spriaznené spoločnosti minulej vlády. Dôsledkom takto nastaveného zákona aj po novelizáciách sú vyššie ceny elektriny pre spotrebiteľov.
Tu by som rád uviedol niekoľko faktov, ktoré súvisia s terajšou koncovou cenou elektriny pre spotrebiteľov. Vo verejnosti sa vytvára prostredníctvom médií kampaň najmä voči obnoviteľným zdrojom. V poslednom čase je to najmä fotovoltika. Je to však naozaj tak, že tieto zdroje spôsobujú vysokú cenu energií? Pozrime sa na to trochu bližšie, pričom si pomôžem údajmi z Trendu zo 4. decembra tohto roka. Otvorene treba povedať, že za zvyšovanie koncových cien elektriny momentálne nie sú na vine obnoviteľné zdroje energie, teda slnko, biomasa a vietor, pretože sú v prenosovej sústave v menšine, aj keď v prípade slnka bola dotácia nastavená neprimerane štedro. Aké sú teda skutočné faktory, ktoré zvyšovanie cien pre koncových spotrebiteľov energií spôsobujú? Už v tomto roku bola prekročená tarifa, z ktorej sa zjednodušene podporuje výroba elektriny z domáceho uhlia, o 6 eur na inštalovaný megawatt. Najviac sa však pod zvyšovanie cien podpisuje voda, teda vážska kaskáda z portfólia Slovenských elektrární, ktorá účelovo dosiahla podporu vyplácanú pre obnoviteľné zdroje energie. Ide o veľký objem výkonov, ide o 630 megawattov z viac ako 1 000 megawattov inštalovaného výkonu obnoviteľných zdrojov energie. Významný vplyv má aj 263 inštalovaných megawattov v zariadeniach spaľujúcich biomasu s fosílnymi palivami. Zásadný vplyv na cenu má podľa údajov ÚRSO aj viac ako 680 inštalovaných megawattov v zariadenia KVET-u. V drvivej väčšine prípadov ide o zariadenia dávno vyhospodárené, ktoré prešli rekonštrukciami rôznej intenzity, niekde len nanovo natreli kogeneračné jednotky, niekde aj niečo vymenili, ktoré na úkor všetkých daňových poplatníkov užívajú výhody určené na výstavbu nových zariadení obnoviteľných zdrojov energie. Toto je dedičstvo, ktoré táto vláda zdedila po Ficovej vláde. A teraz to bude musieť napraviť a zrovnoprávniť. Uvedomujem si, že vážnym rizikom pre koncové ceny elektriny je aj oblasť fotovoltiky, kde boli pre vyvolených účelovo nastavené až nehorázne podmienky. Ako ináč nazvať až 50-percentné dotácie na výstavbu fotovoltických elektrární, keď cena za panelom inštalovaný megawatt v čase schvaľovania podpôr bola tesne na úrovni 4 mil. eur za inštalovaný megawatt a dnes je to menej ako 2,5 mil. a po novom roku tieto ceny opäť poklesnú. Niektorí šťastlivci už majú zarobené, hoci ešte len začínajú s výstavbou. Tomu sa hovorí výborný biznis.
Vo svojom príspevku nepredkladám pozmeňujúci návrh, chcem len povedať, že predložený návrh novely má preventívny účinok, a to najmä v oblasti fotovoltiky, tak aby ochránil konečného spotrebiteľa. Považujem ho za vyvážený, pretože v prechodných ustanoveniach chráni aj záujmy serióznych investorov. A preto ho hlasovaním podporím. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.12.2010 16:50 - 16:51 hod.

Ján Golian Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Jahnátek, vašu kritiku tejto novely nepovažujem za úprimnú, pretože bolo to vaše ministerstvo, ktoré tento zákon vypracovávalo. Viete dobre, že ten zákon sa rodil veľmi ťažko, že vlastne meškal dva roky a vznikol až v roku 2009. Ja uznávam, že to je komplikovaný zákon, ktorý bude podliehať častým novelám. To mi je jasné, pretože toto je veľmi dynamická oblasť, obnoviteľné zdroje ako sa vyvíjajú.
Hovoríte, ako bola vygenerovaná cena na to, že 50 % musia byť náklady na rekonštrukciu, aby to bolo možné uznať. Ja by som sa mohol opýtať, ako bola vygenerovaná prvá cena na fotovoltiku. Sám dobre viete, že to bolo až 18 000 korún v tom čase za jednu megawatthodinu. Až potom sa to znížilo, čo bol takisto výstrel od pása, ktorý ste v podstate vytvorili vy.
Hovoríte o tom, že to je zbytočná novela. Ja si myslím, že to nie je zbytočná novela, pretože viac ako 700 megawattov výkonu, na ktoré v súčasnej dobe majú povolenie, keby sa to všetko postavilo, tak by to poriadne zatriaslo s koncovou cenou pre tých spotrebiteľov. A ja si myslím, že táto novela práve odstraňuje tie problémy, ktoré sú z toho zákona, ktoré mohli byť, dajme tomu, pri lepšej formulácii toho zákona odstránené. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.12.2010 11:01 - 11:03 hod.

Ján Golian Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán kolega, vo vašom vystúpení ste povedali toľko vecí, že naozaj ľudia, ktorí o tom veľa nevedia, tak môžu mať z toho bolenie hlavy. Ja vám chcem pripomenúť, že prioritou minulej vlády bolo poľnohospodárstvo. Rovnako vám chcem však ale povedať, že podľa vyhlásenia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory nikdy napriek tomu, že také kvantum peňazí sa do poľnohospodárstva nedostalo, sa dostala do úplného závozu poľnohospodárstva, dostalo sa do kritického stavu napriek tým vysokým dotáciám. Škoda, že sa tými návrhmi, ktoré ste hovorili, a tými citáciami zo Spojených štátov neriadili a neaplikovali ste ich do praxe, keď ste to viedli a keď to bola vaša priorita a keď sa do toho naliali toľké obrovské peniaze.
Len v úzadí sa hovorili legendy o tom medzi poľnohospodármi, ako výpalníci z Ladomerskej Viesky chodili a kasírovali tých, ktorí tie peniaze brali. Na to ste mali myslieť. A ako sa preorientovala výroba v poľnohospodárstve. Klesli sme s produkciou, že za nami je už len Estónsko, Lotyšsko a Litva. Sme na poslednom mieste zo stredoeurópskych krajín. Oplatilo sa vďaka masívnemu systému dotovania nerobiť. Ten, kto nezasial, nerobil, kto nerobil produkciu, ten najviac bohatol.
Dojímalo ma to, že sa tak staráte o našich voličov. Naši voliči najlepšie vedia, čo majú urobiť, a nemusíte mať starosť o to, že by nevedeli, ako sa majú správať.
Dovolím si na záver povedať, že napriek žalostnému stavu, v akom poľnohospodárstvo sa vďaka vášmu riadeniu dostalo, vláda neoslabila tento rezort a dala naozaj dostatočný balík peňazí... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.11.2010 14:58 - 15:00 hod.

Ján Golian Zobrazit prepis
Pán kolega Senko, ja si myslím, že nemáte pravdu, tento návrh zákona nemá nič spoločné s privatizáciu tých zariadení, ale ja vám neberiem vaše presvedčenie, že si myslíte, že je to tak. Je pravdou, viete, že tie teplárne hospodária zle, ja sa trošku tejto tematike venujem, chápem to. A to, že nápravu treba urobiť, s tým s vami súhlasím. Ale či to bude takáto forma, nevkladajte nám do úst veci, ktoré zatiaľ vyslovené neboli.
A k tomu, čo povedal pán kolega Lazár. Viete, ten zákon 309 vznikal naozaj veľmi dlho a ja som sa mal možnosť zúčastňovať niektorých stretnutí, ktoré sa na pôde hospodárskeho výboru a jeho energetickej komisie konali. Rozprával som s tými ľuďmi, ktorí ma vtedy nepočúvali, nechceli o poľnohospodárstve vedieť ani slovo a zákon sa pripravoval vyslovene účelovo. A teraz žneme z neho to nesprávne ovocie a to je celý problém. A preto ten zákon treba urýchlene novelizovať, v tom s kolegom Jurčíkom súhlasím. A urobím všetko preto, aby sme ale urobili ten zákon tak, aby bol dobrý v prospech všetkých.
Ja viem, že mnohí s tým súhlasiť nebudú. Ale určite nie je v záujme prekladateľa, aby predložil takú novelu zákona, ktorá by mala poškodiť ľudí, ktorí do dnešného dňa investovali prostriedky do toho, že majú vydané stavebné povolenia, a som si istý, že v prechodných ustanoveniach zákona toto bude presne nadefinované.
Ale naozaj nemôžeme ďalej trpieť stav, že tí, ktorí z vyslovene špekulatívnych dôvodov išli do tohto odvetvia, aby znovu oslabili tie možnosti Slovenskej republiky a aby to vlastne daňoví poplatníci zaplatili zo svojich daní. A to sa týka aj tých veľkých zariadení, o ktorých som hovoril.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.11.2010 14:47 - 14:56 hod.

Ján Golian Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, kolegyne, kolegovia, dovoľte mi, aby som aj ja niekoľkými argumentmi prispel do tejto diskusie. Je o mne všeobecne známe, že sa zaoberám problematikou obnoviteľných zdrojov energie, robím to systematicky v podstate od roku 2000, a aj keď som bol štátnym tajomníkom na ministerstve pôdohospodárstva, tak som sa tejto téme prioritne venoval.
Trvalo veľmi dlho v tejto krajine, kým vznikol zákon č. 309 a v podstate sa to stalo až v poslednom roku, resp. v predposlednom roku vládnutia minulej vlády a bol prijatý zákon č. 309, ktorý, bohužiaľ, už aj počas toho obdobia bol dvakrát novelizovaný, teda v tom minulom volebnom období. V podstate teraz sa jedná o tretiu novelizáciu, čo považujem za dosť destabilizujúci prvom v procese rozvoja odvetvia obnoviteľných zdrojov energie.
Obnoviteľné zdroje energie významne súvisia s rozvojom vidieka. Vidiek má, jedine vidiek má potenciál na rozvoj tohto odvetvia a nepoznám iné odvetvie, ktoré by mohlo významnejším spôsobom ovplyvniť život na vidieku, ako je odvetvie obnoviteľných zdrojov energie. Vieme dobre, že poľnohospodárstvo významným spôsobom okrem produkcie potravín má možnosť zasiahnuť aj do tohto odvetvia.
Predložený návrh sa snaží niektoré veci, ktoré s tým súvisia, riešiť. Ja chcem povedať, že podporím postup tohto návrhu zákona do druhého čítania, podporím ho z toho dôvodu, že chcem, aby sa vytvoril priestor naozaj na diskusiu. Ja súhlasím s viacerými kolegami zo SMER-u, ktorí hovorili o tých úskaliach, ktoré tam sú, nehovoril tu však nikto o tom, že prečo je taký tlak z ničoho nič na tú problematiku fotovoltaických zariadení. Viackrát tu bolo povedané, že ide najmä teda o dve oblasti a to je o cenu tých podporných služieb a ide o dotácie, ktorými je dotovaná cena elektrickej energie. K tomu treba uviesť niekoľko významných súvislostí.
V prvom rade, o čom hovoril môj predrečník, to, čo sa týka teplární, týka sa zariadení, niektoré nechcem menovať, a ktoré sú dávno po dobe životnosti a boli za záhadných okolností zrekonštruované a naraz začali produkovať tzv. zelenú energiu. Deväťdesiat percent všetkých podporných prostriedkov do obnoviteľných zdrojov energie ide práve na úkor týchto starých zariadení. Tie ale nepodporia rozvoj vidieka. Nemôžeme predsa chcieť od ľudí z Hornej-Dolnej, aby sa skladali v nejakých pár koncentrovaných zariadeniach na nejakú nižšiu cenu tepla aj ľudia, ktorí s tým vlastne nemajú nič spoločného. A naopak. Tým, že obmedzíme niektoré aktivity v tejto oblasti, tak zabránime rozvoju tohto odvetvia.
Preto chcem, aby sa v rámci druhého čítania otvorila aj táto oblasť, aby sa preukázalo teda, že akým spôsobom boli tie zariadenia zrekonštruované. A nebojím sa povedať, aj keď razíme jednotnú daňovú politiku, že skúsme tak, ako to urobili v Čechách, tieto zariadenia - a pán kolega Lazár vie, o ktorých zariadeniach hovorím - zdaniť nejakou, nejakou vyššou, výrazne vyššou daňou. Tak ako to urobili v Čechách, 26 %, a tieto peniaze, ktoré takto štát získa, umožniť využiť práve na rozvoj odvetvia obnoviteľných zdrojov energie.
Samozrejme, že aj ja mám viacero pozmeňujúcich návrhov k tej novele, ktorá bola vypracovaná, tiež chcem upozorniť na to, že aby sme - použijem príklad - kladivom neopravovali hodinky, hej. Musíme ten návrh zákona naozaj lepšie vypracovať a skúsiť do neho zaradiť veci, ktoré prinesú najmä priestor na to, aby sa mohol rozvíjať vidiek.
Podľa štúdie Slovenskej akadémie vied je napríklad potenciál biomasy bez ohrozenia potravinovej bezpečnosti vyjadrený v množstve vyrobeného zemného plynu, teda hovorím o biometáne, teda vyčisteného bioplynu, potenciál je okolo 3,5 mld. kubíkov. Pritom si treba uvedomiť, že aj spotreba slovenského hospodárstva je od 4,9 do 5,5 mld. kubíkov. My si vieme vyrobiť za istých okolností, keď správne nastavíme podmienky, viac ako 50 % spotreby plynu, nehovorím o množstve pracovných miest, ktoré takýmto spôsobom vzniknú práve v týchto oblastiach.
Tu je možno výčitka, pán exminister Jahnátek hovoril, že bavíme sa len odborne, bohužiaľ, vaše vystúpenie, pán kolega Lazár, a aj vystúpenie pána poslanca Žigu, ktorý tu nesedí, boli len politické. Lenže tú politiku sme do toho nezaniesli my.
Ja som konzultoval s navrhovateľom, konzultoval som s ďalšími ľuďmi o tých možných zlepšeniach, ja som presvedčený, že k tomu, k tej zhode môžeme dospieť spoločnou diskusiou. Čo chcem pripomenúť, nie je toto možné robiť bez koordinácie s rezortom pôdohospodárstva a nemôže len rezort hospodárstva o tak významnej zmene zákona rozhodnúť.
Rovnako som doporučoval, aby sa neposudzovala len tá kapacita, ktorá bola blokovaná v distribučných sieťach, ale aby sa posúdilo, koľko sa reálne postaví. V Čechách bolo napríklad blokovaných 10-tisíc MW fotovoltaickej elektriky a realita je k septembru tohto roku 800 MW realizovaných a do konca roku ešte 150. Nebudú mať ani tisíc, čiže 10 % z toho množstva, ktoré bolo blokované.
U nás je to 700 MW cez tie SEPS-átske zariadenia a cez tie zariadenia distribučiek do toho jedného megawattu. Ale my by sme mali vedieť predtým, aký je stav, koľko z tých zariadení má stavebné povolenia. A naozaj tu budeme musieť vážiť, akým spôsobom nedefinujeme ten stav tak, aby neboli poškodení tí investori, ktorí sa tomu reálne venovali.
Ja som proti tomu, aby špekulanti, ktorí si zablokovali distribučne a chcú zbohatnúť len na tom, že predajú nejaké projekty v nejakom štádiu vývoja, aby sa pre tých priestor nevytváral. Preto aj ja by som chcel vyzvať ľudí, ktorí sa zaoberajú energetikou alebo aj vidiekom, aj z radov opozície, skúsme spolu o tomto debatovať a skúsme také návrhy priniesť do toho druhého čítania, aby sme ten zákon naozaj mohli zmeniť v prospech všetkých ľudí, ktorí sa tomu reálne venujú. Pomôžeme tým okrem iného aj samosprávam. Mnohé samosprávy už dnes počítajú s tým, že budú mať príjmy zo zariadení, ktoré vzniknú v ich obciach. Ak by sme to prijali v takej podobe, v akej to je navrhnuté, tak by sa mnohé z týchto zámerov zmarili.
Ja verím, že navrhovateľ uzná niektoré tieto argumenty a že bude na ne prihliadať v tom.
Ďakujem vám za pozornosť.
Skryt prepis