Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie

6.4.2011 o 10:06 hod.

prof. Ing. CSc.

Ľubomír Jahnátek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 17.5.2011 15:28 - 15:42 hod.

Ľubomír Jahnátek Zobrazit prepis
Vážený pán predseda parlamentu, vážený pán minister, ctené poslankyne, páni poslanci, ja osobne vítam každú iniciatívu, ktorá smeruje k tomu, aby sme prilákali čo najväčší počet investorov na Slovensko.
Slovenská akadémia vied vypracovala v roku 2009 Víziu rozvoja Slovenska do roku 2030 a neskôr túto víziu rozpracovala do Stratégie rozvoja do roku 2020, kde jasne dokázala a preukázala, že rozvoj slovenskej ekonomiky, hlavne rast HDP, nie je možný bez ďalšieho masívneho prílivu zahraničných investorov vzhľadom na to, že výkonnosť slovenskej ekonomiky ešte bude stále na nedostatočnej úrovni na to, aby sa slovenská ekonomika dokázala rozvíjať vlastnou cestou. Čiže je potrebné vytvárať podmienky, ktoré prilákajú investorov, a nehovorme teraz len o zahraničných, hovorme o investoroch ako takých, lebo každý investor má rovnakú hodnotu a má rovnaký cieľ: podnikať, vytvárať hodnoty, vytvárať zisk, a tým vlastne prispievať aj do štátnej kasy formou odvodov a daní.
Preto ja vítam aj iniciatívu ministerstva hospodárstva, že chce urobiť nejaké kroky, aby sa investori prilákali na územie Slovenskej republiky. Bohužiaľ, však tento zákon, ktorý ste predložili, je v určitej časti krokom späť, ktorý definuje stav, ktorý tu už bol predtým, a na druhej strane otvára neobmedzený priestor, ktorý jednoducho slovenská ekonomika a štátny rozpočet nebude vedieť utiahnuť.
Konkrétne, pán minister, vrátili ste sa naspäť na hodnoty investičnej pomoci alebo povinnej výšky investovania, ako to bolo pred rokom 2007.
My by sme si mali v prvom rade ozrejmiť, v akých prípadoch by mal štát vstupovať formou investičnej pomoci ako formou štátnej pomoci do podnikateľských subjektov. V žiadnom prípade si nemyslím, že štát v najbližších rokoch a možno v najbližších desiatich rokoch, minimálne, nebude mať v štátnom rozpočte dostatok prostriedkov, aby vedel vyhovieť každému podnikateľskému subjektu. Preto musí robiť určité separačné kritériá, podľa ktorých jasne vydefinuje a dopredu oznámi investorom, za akých podmienok sa môžu uchádzať o štátnu pomoc.
V novele zákona o investičnej pomoci, ktorú sme my, myslím, že v roku 2007 predložili do parlamentu a parlament schválil, sme rozdelili podnikateľov do troch základných skupín. Malí podnikatelia, živnostníci, ktorí mohli dostávať pomoc formou Národnej agentúry pre malé a stredné podnikanie formou štrukturálnych fondov Európskej komisie z tej schémy de minimis a vlastne cez záručné fondy Národnej agentúry. Stredné podniky mali možnosť čerpať pomoc pre svoje podnikanie cez štrukturálne fondy a len veľké investičné projekty mohli ísť cez priamu investičnú pomoc. Tam boli tri formy tej investičnej pomoci, to zachovávate, to je v poriadku. Len my sme úmyselne zdvihli tu latku na vtedajších 800 mil. korún, vy ste to teraz vrátili na 420 a pred našou novelou to bolo 400 mil., čiže ste to vrátili naspäť do tej polohy. A my sme to úmyselne dávali na vyššiu polohu, lebo už vtedy sme mali pocit, že jednoducho nedokážeme tie malé projekty saturovať zo štátneho rozpočtu, lebo tie prostriedky budú použité zo štátneho rozpočtu a jednoducho ten nával bol tak obrovský, že to sa nedalo jednoducho všetko akceptovať, hlavne pre tie malé podniky.
Preto je veľmi dôležité, aby si štát ako prioritu postavil, že vstúpi do investičnej pomoci pri veľkých projektoch. Prečo? Jednoducho. Veľký projekt, či je to, to sú vlastne tie známe projekty, či z elektrotechnického, automobilového priemyslu, prichádzajú nielen formou ako jeden investor, ale tento veľký investor ťahá za sebou celú skupinu subdodávateľov, vždy to bolo 6, 8, 10, 12, 14 subdodávateľov, ktorí dávali komponenty do tej finálnej výroby, ktorí museli prísť na Slovensko, museli prísť za tým veľkým investorom, či dostali štátnu pomoc, alebo nedostali štátnu pomoc, lebo dostali to právo byť investorom pre tú veľkú investičnú pomoc. V tom bola určitá tá taktika štátu, že podporme veľkého, ja neviem Samsung Voderady, ale nevieme podporiť všetkých. Samozrejme, tam bol obrovský tlak toho veľkého investora, podporte nám aj tých našich malých subdodávateľov. Ale tam bola vždy vôľa toho štátu, že štát nemusel ísť, a jednoducho sme povedali, nespĺňajú kritériá povinných 800 mil., ktoré museli priniesť do investičného procesu. Preto je veľmi potrebné, aby sme sa sústredili na veľkých investorov, lebo veľkí investori nám tých malých donesú, či štátnu podporu dostanú, alebo nedostanú.
Ale vy vo vašom zákone už ste po prvé znížili tú latku 800 mil. slovenských korún, lebo hovorím rok 2007, 800 mil. ste znížili na 420, čiže ste to posunuli celé o jednu triedu nižšie, čiže tým bude oveľa väčší problém to celé uspokojiť. A ja si myslím, že to nie je dobrá cesta. Skutočne, poďme po veľkých a veľkí nám donesú aj tých subdodávateľov.
Ďalší problém, ktorý tam máte, je, že ja keď som si ten bod 18 prečítal, a nechcem ho teraz celý citovať, ale len kúsok z neho, že "ministerstvo do desať dní po doručení žiadosti oznámi investorovi, že či spĺňa, alebo nespĺňa kritériá", a potom, čo je podstatné, "a do 30 dní od doručenia posudku vypracuje návrh na poskytnutie investičnej pomoci, v ktorom uvedie: intenzitu pomoci, formu investičnej pomoci, výšku investičnej pomoci podľa jednotlivých foriem" atď., nebudem ďalej čítať.
Táto formulácia v mojom vnímaní znamená, že v podstate má každý automaticky právo, každý dostane investičnú pomoc. Vy ste si nenechali nejaké separačné kritérium, ktoré by povedalo, ktoré projekty pôjdu, ktoré projekty nepôjdu, hlavne z hľadiska zamerania, lebo štát a vízia Slovenska do roku 2030 jasne hovorila, ktoré oblasti hospodárstva by sa mali preferovať a ktoré oblasti jednoducho nie je potrebné vzhľadom na ten potenciál Slovenska nejak intenzívne podporovať, ale skôr len využívať efekty z niektorých sektorov. Mňa trošku mrzí, že ja som v slovníku súčasnej vlády nikdy nepočul slovo stratégia, vízia do roku 2030, ako keby tento materiál neexistoval. Ba dokonca keď som sa rozprával s autormi tejto správy, lebo to boli všetko renomovaní vysokoškolskí profesori, ekonómovia, ľudia z Akadémie vied, dokonca im bolo vyhrozené, že to si ešte "vypijú", že urobili za vlády Roberta Fica takúto stratégiu. Je to choré, je to smiešne a hlavne je to kontraproduktívne.
A keby sme zohľadnili tú stratégiu, či s výhradami, či bez výhrad, ale aspoň by sme si osvojili, že ktoré sektory máme podporovať v budúcnosti pre rozvoj slovenskej ekonomiky, možno by sme už v tom bode 18 ten § 10 ods. 4 mohli aj zadefinovať, že ktoré projekty majú nárok na uchádzanie sa o štátnu pomoc a ktoré projekty nemajú. Ale takto je to v jednej rovine a vlastne každý, kto príde s hocičím, čo príde, a bude to mať hodnotu 14 mil. eur investovaných v tej najhoršej alebo v tom západoslovenskom kraji, aby som to zjednodušene povedal, a podstatne menej, lebo to sa potom znižuje na 200 a 100 mil. pri tých znevýhodnených regiónoch, jednoducho kto príde, podľa tohto znenia má automaticky nárok na štátnu pomoc.
No ja si to neviem predstaviť, ako bude reagovať ministerstvo financií, lebo za mesiac musíte do vlády predložiť minimálne 50 takýchto projektov. Lebo takých projektov je desiatky a desiaty a stovky.
A tam máte takisto v tom zákone definované aj štátnu pomoc pre malé a stredné podniky. Síce po notifikácii v Európskej komisii, ale zaradili ste aj túto kategóriu. Kto pôjde investovať pár desiatok miliónov korún a má dostať od štátu investičnú pomoc - ešte raz, nehovorme o finančnej pomoci, lebo na začiatku som povedal, že tá finančná pomoc pre takéto typy podnikateľov bola jasne definovaná v iných zdrojoch, ale cez štatút alebo inštitút investičnej pomoci to je jednoducho nemožné.
Mne to celé naznačuje, že chcete urobiť veľký počet investičných projektov, aby to marketingovo dobre znelo, ale na druhej strane ten štátny rozpočet vám to nebude schopný absorbovať. Skutočne, ten štátny rozpočet je napnutý. Veď už myslím si, že po prvom roku vládnutia to viete, a preto zvážte ešte raz tie kritériá, pre ktoré by mali byť investičné pomoci skutočne poskytované.
Pán minister, prečo sme my pri nastavovaní štrukturálnych fondov z Európskej komisie povedali, že štrukturálne fondy nemôže čerpať podnikateľský subjekt, ktorý má buď viac ako tisíc zamestnancov, alebo obrat viac ako jeden a pol miliardy korún? No jednoducho z toho dôvodu, že tieto veľké podniky majú dostatočný aparát ľudí, ktorí by vedeli pripraviť oveľa kvalitnejšie projekty ako stredné podniky a tie stredné podniky by boli v nevýhode a vlastne tým stredným podnikom by sa potom nič neušlo. Zas by to zhltli len tí veľkí. A my sme povedali: Nie. Veľkí, vy bojujte o investičné stimuly, investujte minimálne 800 mil. a môžte dostať štátnu podporu v troch formách, na akých sa dohodneme, ale stredných nám nechajte na štrukturálne fondy, na tie tzv. veľké výzvy štrukturálnych fondov. A malých, tam sme znovu limitovali a jasne sme povedali, kto má možnosť čerpať z tej štruktúry de minimis. Tam sme zas nedovolili tým stredným, aby zobrali peniaze tým malým, ten objem peňazí, ktorý bol vyčlenený, aby im ich zobrali, lebo vždy ten slabší ťahá za horší koniec a má vždy menšiu šancu dostať tieto prostriedky.
Preto si myslím, že bolo by potrebné tento zákon dopracovať. Vytvoriť tam jasné kritériá, za ktorých je možné, nie je možné, pre koho je možné čerpať tieto investičné prostriedky a nepustiť to na takú voľnobežku, ako je to teraz urobené v návrhu tohto zákona.
Ešte raz opakujem, pán minister, ja vítam iniciatívu a určite, pokiaľ budú jasne nastavené pravidlá, budem za každú novelu zákona, lebo aj zákon o investičnej pomoci treba novelizovať, lebo to podnikateľské prostredie sa vyvíja, čiže to, čo platilo v roku 2007, nemusí platiť o rok, o dva, o 10 rokov, určite nie. Ale neurobme z toho úplne voľný materiál, v ktorom sa každý nájde a každý sa potom bude nebodaj súdiť so štátom, že prečo ten dostal investičnú pomoc a prečo som ja nedostal investičnú pomoc.
Je to skôr rada, požiadavka ako človeka, ktorý štyri roky v tomto robil, než ako nejaké politické stanovisko. Ale v každom prípade si myslím, že tento zákon treba prepracovať.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 17.5.2011 13:22 - 13:22 hod.

Ľubomír Jahnátek
Pán predseda, vzhľadom na to, že neprešlo hlasovanie, môj procedurálny návrh, žiadam, aby Národná rada zaviazala ústavnoprávny výbor, aby sa týmto mojím návrhom zaoberal, aby som mal rovnaké podmienky pre odmietnutie ako prvé štyri zákony. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 17.5.2011 13:10 - 13:11 hod.

Ľubomír Jahnátek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán predseda, ja som trošku prekvapený z vášho svojvoľného výkladu rokovacieho poriadku a takisto zo stanoviska ústavnoprávneho výboru. Ale pokiaľ mám prijať túto hru, ktorú ste nastavili, potom žiadam, aby ste boli férový a postupovali pri všetkých zákonoch, preto žiadam vyradiť bod č. 8, to je zákon o regulácii, lebo obdobný zákon, ktorý hovorí len o personálnom obsadení Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, sme neschválili vo februári, to bol návrh pána poslanca Jurčíka. A hovoríme o tom istom. (Potlesk.) Tak ho, prosím vás, vyraďte. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 6.4.2011 10:06 - 10:29 hod.

Ľubomír Jahnátek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predseda. Dúfam, že ste už spokojný. Podarilo sa vám prerušiť môj rozhovor, urobiť trhlinu, aby som ďalej nepoukazoval na nekompetentnosť pani predsedníčky vlády a politbyra, ktoré rozhodovalo o privatizácii teplární a ktoré bude rozhodovať o ďalšom osude Slovenska. (Potlesk.) Ale pokiaľ trváte na tom, aby som sa vrátil k téme, vrátim sa k téme. Vyhoviem vám, aj keď ste vy mňa niekoľkokrát prerušili. Čiže vyhoviem vám a poviem vám ďalšie argumenty v súvislosti s privatizáciou teplární.
Teplárne, ako z diskusii vyplynulo, nemajú logicky základ na to, aby sa privatizovali, lebo ekonomicky sú zdravé, sú likviditné. Niektoré použili už investície zo štrukturálnych fondov na svoju obnovu, niektoré majú pripravené projekty. Ale toto už nie je záujem súčasnej vlády ani súčasnej koalície v parlamente. A preto sa robí príprava na to, aby sa ukázalo, aké sú teplárne zlé. Ešte raz zopakujem, zazneli v diskusii auditované výsledky z rokov 2008 a 2009, ktoré jasne ukázali, že všetkých 6 teplární je v zdravej kondícii.
Ako sa dá, dámy a páni, urobiť zo zdravého podniku chorý podnik, neschopný podnik, podnik určený na likvidáciu alebo privatizáciu. No je na to jednoduchá metóda, ktorú pán Ivan Mikloš má už osvedčenú, overenú. A použil ju pri privatizácii SPP, Slovenských elektrární, distribučiek a podobne. Ten recept je veľmi jednoduchý. V priebehu jedného-dvoch rokov sa musia vytvoriť také podmienky na podnikanie daného subjektu, aby sa tento subjekt dostal do straty, aby sa zadĺžil a aby sa potom mohol za dobrú cenu, teda lacnú cenu predať. Udialo sa tak v SPP. Ľudia, ktorí si pamätajú vtedy ten vývoj, vedia, že dva roky pred privatizáciou SPP došiel pokyn vlády na zníženie zhruba o 30 % predajnej ceny plynu pre domácnosti, čím za dva roky SPP vygeneroval neuveriteľnú stratu. No muselo ju vygenerovať, lebo mal takto prikázanú cenu z vlády Slovenskej republiky, z vlády, v ktorej šéfoval pán Mikuláš Dzurinda. Prišla privatizácia ako celok, prišla privatizačná cena a SPP sa predal osemkrát lacnejšie, ako bola účtovná hodnota samotného majetku, účtovná hodnota, ktorú vyčíslil SPP. Tých 9 mld., ktoré tu boli včera spomínané, to bolo len kvôli hedgeingu. To je nič proti tomu, čo sa stratilo pri predajnej cene voči účtovníctvu. Podobná metóda sa teraz použije aj pri teplárňach. Ako sa to použije? Tak, po prvé, bude to dodanením 80 % emisií. Dámy a páni, bolo niekoľko realizovaných projektov, napr. vo Zvolene, v Martine, kde práve tieto ekologické projekty, ktoré majú zabezpečiť výšku emisií po roku 2015 na úrovni stanovenej Európskou komisiou, boli založené na predaji emisií. Viete, dámy, páni, ktorí ste pracovali vo výrobnom podniku, ja som si tam odkrútil 20 rokov, takže viem o čom hovorím, ekologické projekty boli vždy stratové, alebo boli ziskové len vtedy, keď ste si narátali nejakú pokutu alebo, neskôr po roku 2002 už bolo možné robiť aj predaj emisií, keď ste vedeli predať emisie. Vtedy ste vedeli aj z ekologického projektu urobiť projekt ziskový. Práve investície v Martine a vo Zvolene boli postavené na predaji emisií. Dneska keď musia tieto podniky dodaniť 80 % z predaja týchto emisií, automaticky sú tieto ekologické projekty stratové. Keby boli len stratové. Ale zároveň sa odčerpáva obrovské množstvo kešu z účtov týchto spoločností, ktorý im bude chýbať napr. pri nákupe uhlia pre zimné obdobie. Jednoducho táto spoločnosť nielenže bude vykazovať účtovnú stratu, ale ani nebude mať likviditu. A o to bude podľa súčasnej vlády alebo podľa pripraveného scenára tejto vlády urgentnejšie, lebo zrazu sa zistí, že nebude ani na výplaty v týchto spoločnostiach, urýchliť spôsob privatizácie, a to len jedným krokom, dodanením 80 % výnosu z emisií. Keby sa emisie viazali len na kotly, ktoré sú v stopercentnom výkone, čiže v trvalej prevádzke, možno by sa ešte nejakým spôsobom tie teplárne vedeli revitalizovať. Len čo sa stalo? Podľa najnovšej metodiky sa do absolútnej čiastky výšky emisií nedávajú len kotly, ktoré sú určené primárne na výrobu tepla, ale aj tzv. záložné kotly, ktoré majú pracovať len v čase, keď príde k výpadku hlavného kotla alebo je tak chladné obdobie, že treba zapnúť ešte aj náhradný kotol. V energetike je tento proces známy. Uplatňuje sa napr. pri výrobe elektroenergie, kde sú takisto záložné kotly, ale na rozdiel od elektroenergetiky tu sa použila metodika úmyselne v druhom polroku 2010, hovorím to, aby som bol konkrétny, že výška emisií sa viaže aj na tieto záložné kotly, ako keby pracovali celý rok permanentne v plnej prevádzke. Dámy a páni, v elektroenergetike sa výška emisií stanovuje pre záložné kotly len na základe odsúhlasených hodín maximálnej dĺžky prevádzky, počas ktorej tieto kotly môžu pracovať. A jednoducho viac nemôžu pracovať. Ale vy im tam šupnete celé emisie. No jednoducho robiť projekt na ekologizáciu náhradných kotlov, ktorými nebudú vyrábať teplo celé obdobie vykurovacie, jednoducho to je nemožné, to je nenávratné. A úmyselne takýmto spôsobom budete vytvárať stratu pre tieto spoločnosti.
Ďalší problém je vzťah súčasného vlastníka k týmto kotolniam. Je to štát, ktorý riadi tieto spoločnosti prostredníctvom Fondu národného majetku. Ja sa vôbec nečudujem, že Fond národného majetku predložil také správy na rokovanie vlády, aké ich predložil, lebo tie správy boli urobené jednoducho na objednávku. A pani predsedníčka Fondu národného majetku je veľmi dôverná priateľka pána ministra financií Mikloša. Čiže splnilo to účel. A čo sa stalo? Teplárne totiž nevyrábajú len teplo. Tieto teplárne boli ešte za čias Česko-Slovenska postavené úmyselne tam a tak, aby nielen dodávali teplo, ale aby dodávali aj takzvané podporné služby pre elektroenergetiku. Niektoré teplárne sú určené na vykrývanie podporných služieb pre Slovenskú energetickú prenosovú sústavu (SEPS), ostatné sú určené pre distribučné siete, čiže idú do 22-kilovoltového vedenia. Za našej éry, ale aj éry predtým boli vždy kvóty na určenie podporných služieb pre elektroenergetiku stanovené pred podávaním cenových návrhov, to znamená, manažment tepelní vedel, aký podiel, koľko bude predávať elektrickej energie, alebo koľko bude mať rezervovaného výkonu pre podporné služby. A na základe tohto výkonu si vedel narátať náklady, ale aj výnosy, ktoré potom zahrnul do oprávnených nákladov pre cenové výmery, ktoré stanovoval ÚRSO. Bola dohodnutá za našej éry určitá časová postupnosť aukcií vzhľadom na to, že Slovenské elektrárne keď už nevedeli, akým spôsobom navýšiť cenu silovej energie, zaviedli takzvané aukcie. Najprv išli podľa lipskej burzy, potom si vytvorili vlastnú aukciu. A my sme na základe aukcií elektrární urobili aukcie SEPS-u, teda na prenosové profily, aby sme teda obmedzili nejakým spôsobom tú neobmedzenú rozpínavosť Slovenských elektrárni. A tie aukcie museli prebehnúť do 31. augusta, aby tieto spoločnosti stihli potom dať cenové návrhy na ÚRSO. Čuduj sa svete, toto všetko fungovalo, bolo to v poriadku, len v druhom polroku 2010 sa urobil presný opak, najprv spoločnosti museli predložiť cenové návrhy, kde si, samozrejme, zakalkulovali výšku podporných služieb a rezervovaného výkonu pre elektroenergetiku vo výške predchádzajúcich rokov, logicky z toho vychádzali. A takto dali cenový návrh, takto si rozpočítali fixy, takto si rozpočítali výkony. Ale v skutočnosti dostali niektoré teplárne nula a maximálne 40 %. Čiže automaticky z aktu cenových návrhov sa teplárne v roku 2011 dostávajú do straty od 1. januára 2011. Automaticky sa všetky dostávajú do straty len z toho titulu, že nemajú naplnené objemy na podporné služby a nemajú naplnené objemy na rezervované výkony. Jednoducho je to úmyselný ťah zo strany vlády, zo strany Fondu národného majetku. A ja sa veľmi čudujem tejto vláde a fondu, že tie podporné služby, ktoré jednoducho SEPS musí nakúpiť, ale musí ich nakúpiť aj každá distribučka, sa dneska nakupujú zo súkromného sektora. A štát nemôže predať svoje druhej štátnej spoločnosti, lebo fond rozhodol, že sa to predá alebo že tá kapacita sa pustí súkromnému podnikateľov. Veď to je nehorázne, to je plytvanie verejným majetkom, to je zlé spravovanie verejného majetku a toto hraničí s trestným činom.
Posledný problém, ktorý súvisí s privatizáciou a ktorý sa musí naplniť, a dovtedy nemôže prebehnúť privatizácia, kým sa tak nestane, je výmena vedenia na ÚRSO. O to sa tu pokúšate permanentne, zdôvodňujete to rôznymi bonbónikmi a neschopnosťou ap., len celý proces odvolania predsedu ÚRSO bol spustený hlavne kvôli teplárni. Dneska vám to vyhovuje aj z iných dôvodov, hlavne kvôli tretiemu balíku. Ale pri privatizácii distribučiek, elektrární a SPP čiže za vlády Mikuláša Dzurindu bola regulačná politika postavená tak, že tieto náklady, náklady za kúpu akcií, sa dostávali do nákladových cien a jednoducho spoločnosti, tí takzvaní strategickí partneri si mohli vo veľmi krátkom čase za 4 roky odpísať túto svoju investíciu. Keď nastúpilo nové vedenie ÚRSO za našej éry, povedalo dosť, žiadne podvody nebudú, do odpisov budú môcť ísť len investície na hmotný majetok alebo investície, ktoré priamo súvisia s core businessom danej spoločnosti, či s výrobou tepla, či s výrobou elektrickej energie alebo s inými službami, ktoré tieto spoločnosti, ktoré podnikajú v sieťových odvetviach, vôbec majú. My sme zamedzili chaty, autá, rodinné domy pre manažérov strategických partnerov, zmenili to tak, že sa budú rátať do nákladov spoločností a do oprávnených nákladov pre výpočet konečnej ceny pre odberateľa. To bolo za našej éry. My sme zmenili túto regulačnú politiku. Len vy keď chcete teraz privatizovať, musíte stav vrátiť naspäť pred rok 2007. Vy znovu musíte zmeniť regulačnú politiku. A podľa tretieho energetického balíka už bude o tom rozhodovať len ÚRSO. Čiže vy zato musíte personálne vymeniť celé ÚRSO, vy musíte tam vymeniť predsedu, aby tam bol človek, ktorý vám to znovu umožní pre budúcich investorov, lebo tými investormi budete viacerí z vás, budete síce schovaní niekde, budete to nepriamo niekde ovplyvňovať, ale v konečnom dôsledku to budete vy. A, samozrejme, nechcete mať dlho vložené prostriedky v takýchto spoločnostiach. Ale hlavne budete chcieť mať zisk z týchto spoločností. Čiže preto budete potrebovať zmeniť regulačnú politiku. A viete, že za súčasného predsedu Holjenčíka by ste takúto zmenu nikdy nedosiahli. Čiže preto potrebujete rozbiť aj ÚRSO, aby ste si celý tento scenár pekne naplánovali a pekne zrealizovali.
Mňa veľmi udivuje, dámy, páni, že v predvolebných sľuboch ste sa všetci hlásili k ľuďom a hlásali ste tézy, že všetko budete robiť len v prospech občana Slovenskej republiky, v prospech skupín občanov určitými špecifickými vlastnosťami, činnosťami a podobne. Dneska idete rozhodovať o privatizácii šiestich teplární, ktoré zásobujú zhruba milión občanov Slovenskej republiky, je to jedna pätina populácie Slovenskej republiky, a nikto z vás sa ani neopýtal týchto občanov, či majú záujem o privatizáciu teplární alebo nemajú záujem o privatizáciu teplární. Ani jeden z vás sa nebol spýtať samospráv, aký má názor na to samospráva, či má záujem vôbec podieľať sa na tých teplárňach a či má prostriedky na rozvoj týchto teplární.
Dámy a páni, ak si myslíte, že vstupom investora strategického alebo takého, ako si ho nazvete, jednoducho privatizéra subjektu, ktorý sem dôjde zarábať ťažké peniaze, za to, že vy mu takto ponúknete milión odberateľov cez šesť teplární, ak si myslíte, že tento tu bude robiť nejakú sociálnu službu, tak ste na veľkom omyle. Tento subjekt príde a bude robiť všetky kroky pre to, aby čo najrýchlejšie mal zisk, a je mu úplne jedno, akým spôsobom to dosiahne. On bude potrebovať zisk. Vy si zmeníte ÚRSO, dostane nohy, dostane krídla, dostane možnosť, akým spôsobom sa vie inak správať, ako to bolo za našej éry. A jednoducho toto aj dosiahne.
Bohužiaľ, mrzí ma, že, už tu nie je pán kolega z SDKÚ, v rozprave sa často miešali pojmy ako privatizácia podnikov a privatizácia podnikov v sieťových odvetviach. Dámy a páni, to je obrovský rozdiel práve preto, že v sieťových odvetviach, či v plyne, či v elektrine, či v teple, či vo vode, neexistuje prirodzená konkurencia. Preto musela Európska komisia robiť špeciálnu legislatívu pre sieťové odvetvia, ktorá je absolútne odlišná od legislatívy pre bežné podnikateľské prostredie. Zazneli tu slová, že neboli sme proti privatizácii Slovnaftu, neboli sme proti privatizácii neviem Dusla Šaľa ap., ale veď to sú podniky, ktoré sa pohybujú v riadnom podnikateľskom prostredí, majú konkurenciu na každom kroku, kedykoľvek sú nahraditeľné, ale distribučku nenahradíte. Existuje o. i. na Slovensku zákon, ktorý neumožňuje budovať duplicitné prepravné, prenosové a distribučné siete. Čiže nemôže to nikto iný robiť, nikto iný realizovať, len ten, kto to dneska vlastní. A preto sa vytvoril aj tzv. tretí energetický balík, preto otvorila špeciálna legislatíva, preto sa vytvoril nový medzinárodný regulačný úrad, lebo špecifiká, ktoré vyplývajú z podnikania v sieťových odvetviach, sú diametrálne odlišné oproti podnikaniu, ktoré je v bežných podnikoch.
Nádejal som sa trošku pred rokovaním tohto zákona, že si vypočujeme rukolapné dôkazy a argumenty z vašej strany, prečo ste sa vôbec rozhodli o privatizácii týchto podnikov. Mňa veľmi mrzí, že sa tak nestalo. Ešte raz musím skonštatovať, v diskusii nebolo povedané nič, ale o výsledku som hlboko presvedčený, nezostane jedna ruka dolu pri hlasovaní zo strany koaličných poslancov. Takýto nezmysel, takúto vec, ktorá smeruje proti ich vlastným voličom, ktorá smeruje proti občanom a vôli občanov Slovenskej republiky, vy si jednoducho zvalcujete, odsúhlasíte, lebo vy máte dneska moc, vy máte dneska silu a pre vás je Slovensko, vy máte nad sebou svoje politbyro a politbyro rozhodlo, že sa to urobí tak, ako sa to urobí. Nepoznám z vás jedného odvážlivca, do včerajška som ešte mal takú nádej, že taký je, ktorý by sa dokázal vzoprieť rozhodnutiam vašich politických centrál. Ale po včerajšku už aj táto posledná nádej zhasla. Trhajte Slovensko, rozkrádajte Slovensko, privatizujte, nabaľte si svoje vrecká. (Smiech v sále.) Pán kolega, vy sa smejete. (Hlas poslanca.) Z mojich úst to tak môže vyzerať, viete, lebo ja nechodím na svoje obľúbené vychádzky nedeľné do Himalájí ani si nenajmem helikoptéru pri lyžovaní na Aljaške. (Reakcia poslanca.) Ani na jachty nechodím, veru nie. Ale vaši ministri, ktorí sú dneska vo vláde, myslím si, po doprivatizovaní energetického sektora nebudú ozaj musieť chodiť do Himalájí, lebo si budú môcť Himaláje presťahovať na Slovensko, a nebudú musieť ani cez zimu chodiť na lyžovačku na Aljašku, lebo si budú môcť cez leto dať zasnežiť celú Aljašku. To je, bohužiaľ, pravda a k tomuto to celé smeruje. Ďakujem pekne za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

6.4.2011 10:05 - 10:05 hod.

Ľubomír Jahnátek
Pán predsedajúci, ja vo svojej záverečnej veci som zdôraznil, že chcem hovoriť o spôsoboch, prečo sa rozhodlo o privatizácii. A používam názorné príklady, prečo tento proces vôbec nastal. Neviem, v čom je problém.
Skryt prepis
 

6.4.2011 10:05 - 10:05 hod.

Ľubomír Jahnátek Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, hovoril som o nekompetentnosti. Chcem to dokončiť ešte jednou vetou a dostanem sa k meritu. „... ja nemám rada, keď niekto tu pripúšťa takéto nezodpovedné lživé klamstvá a oznamuje veci, ktoré nie sú pravdivé, musím sa už ohradiť".“ Teraz si dáte viacerí otázku, čo som vlastne tým chcel povedať. No celé to má jednu chybu lávky, lebo, ešte raz opakujem, kritizovala D1 Ladce – Sverepec a povedala „mala 150 dodatkov a cena narástla o 229 %“. Viete, kedy bola spustená do trvalej prevádzky táto diaľnica, tento úsek diaľnice? Bolo to v decembri 2005. Čiže kritizovala svojho ministra dopravy Prokopoviča, svojho podpredsedu vlády... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

6.4.2011 10:04 - 10:05 hod.

Ľubomír Jahnátek
Ja sa už dostanem k meritu veci, ja hovorím o nekompetentnosti.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 6.4.2011 9:52 - 10:05 hod.

Ľubomír Jahnátek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci, za slovo. Vážené dámy, páni, skutočne veľmi som rozmýšľal, čo povedať v záverečnom slove na túto tému, lebo tá diskusia bola veľmi rozpačitá, rozpačitá v tom, že z jednej strany, zo strany predstaviteľov strany SMER boli podávané konkrétne údaje, fakty, auditované výsledky, ktoré jasne hovorili, v akom stave, v akej kondícii týchto 6 teplární je. Na druhej strane boli chabé pokusy niektorých predstaviteľov súčasnej vládnej koalície obhajovať niečo, čo sa vlastne obhájiť nedalo, lebo nepadol jeden relevantný dôkaz alebo dôvod na to, aby nás presvedčili alebo aby dali dostatočný argument na to, aby sa ozaj pristúpilo k privatizácii teplární. Čiže miestami som až obdivoval ten pokus silou-mocou zdvihnúť tú zástavu v útoku za privatizáciu zo strany súčasnej vládnej koalície. Ale musím povedať, ťažko sa im bojovalo, lebo nebol jediný dostatočný argument, prečo by sa tam privatizovať malo.
Pokiaľ si zhrnieme tie fakty, tie ukazovatele, ktoré tu boli prezentované rôznymi aktérmi, aj bývalými manažérmi teplární, dá sa povedať, že kumulovane v žiadnom prípade, ale ani individuálne žiadna tepláreň za roky 2008, 2009 nebola v strate, za rok 2010 nemáme ešte auditované výsledky, ale tam už polovicu obdobia z roku 2010 vládnete vy. Takže tam už budú asi určite iné výsledky. Ale za roky 2008, 2009 žiadna tepláreň nie je v strate, každá tepláreň vytvárala zisk, vytvárala prídavnú hodnotu a prekonala v roku 2009 aj také ťažké obdobie, ako bola svetová hospodárska kríza a dopad priemyselného sektora na ich služby, na odber tepla, ktorý bol znížený, lebo poklesla výroba. Čiže nebolo treba toľko tepla do výrobného procesu, ako to bolo pred hospodárskou krízou. Ale aj tak v globále možno povedať, že za rok 2009 vo všetkých šiestich spomínaných teplárňach výnosy predstavovali 283,825 mil. eur, náklady za rok 2009 predstavovali pokles oproti roku 2008, 13,4 %, a v absolútnom vyjadrení predstavovali čiastku 267,77 mil. korún. Pridaná hodnota v týchto teplárňach vzrástla len v roku 2009 na úroveň 68,566 mil. korún, čo je 124-percentný nárast.
Pokiaľ ste sledovali vývoj pohľadávok a likviditu spoločností, ktoré prezentoval pán Žiga, jasne ste mali dokázané, že vývoj krátkodobých a dlhodobých záväzkov má pozitívny efekt a obe spoločnosti sú likviditné či v krátkodobej likvidite alebo v likvidite pre dlhšie obdobie.
Takisto nie je zanedbateľný ani fakt, že tieto teplárne momentálne zamestnávajú 1 650 zamestnancov.
Čiže nenašiel sa jeden ekonomický dôvod, ktorý by zdôrazňoval potrebu privatizácie teplární. Preto, vážené dámy, páni, ja som si vlastne položil niekoľko otázok na túto diskusiu, vlastne prečo ideme privatizovať, ako ideme privatizovať a za akú cenu ideme privatizovať. Môžte so mnou súhlasiť alebo nesúhlasiť, ale na otázku, prečo ideme privatizovať, som si dal jednoduchú odpoveď: Lebo o tom rozhodlo politbyro, politbyro, ktoré sa nazýva aj Koaličná rada. Šestnásti ľudia dneska rozhodujú o Slovensku, majú v rukách absolútnu právomoc a vy koaliční poslanci ste viazaní tým, že musíte odmávať, odsúhlasiť to, čo toto politbyro pred vás prednesie. Pokiaľ vás náhodou napadne, že nesúhlasíte s rozhodnutím politbyra, a pokiaľ to nakoniec aj poviete niekoľkokrát do médií, no tak sa vám stane to, čo sa stalo poslancovi Matovičovi, že postúpi o 3 rady vyššie do trestaneckej lavice a je vylúčený z klubu poslancov strany SaS, hoci po včerajšku si myslím, že už tá poslušnosť sa mu vracia. (Smiech v sále.) Pokiaľ ale sa nevyjadríte verejne, ale prejavíte počas hlasovania svoju vôľu, no tak ste prinútení vaším politbyrom, že si musíte fotiť to, ako tajne hlasujete. A pokiaľ ani toto nepomôže a ani nie všetci ukážete tie fotografie a nemá politbyro kontrolu ani nad vaším tajným hlasovaním, tak znásilníte ústavu, znásilníte demokraciu a odhlasujete si, že tam, kde od roku 1989 bolo zavedené tajné hlasovanie, toto hlasovanie jednoducho premeníte na verejné. A takýmto spôsobom vás dostáva vaše politbyro do kontroly, do procesu absolútneho prehľadu a vy jednoducho vykonávate a budete vykonávať to, čo vám vaše politbyro prikáže. Dámy a páni, Stalin by mal z takejto metódy práce obrovskú radosť. Určite by ste ho potešili. Teraz, prečo môže politbyro takto rozhodovať? No lebo má na čele vlády toho, koho tam má. Na čele vlády je dáma, ktorá v priamom prenose podvádzala, klamala a je nekompetentná. Podvádzala pri hlasovaní za svoju kolegyňu, obhajovala sa niekoľko dní po tomto hlasovaní a pod tlakom médií musela nakoniec rezignovať na svoju poslaneckú funkciu a musela odísť z parlamentu. Klamala pri privatizácii, pri zvyšovaní daní. Včera sme to mali možnosť in natura vidieť v prenose, ktorý tu zabezpečili technici parlamentu počas vystúpenia pána podpredsedu parlamentu Fica. A že je nekompetentná? Možno si pamätáte ešte na kauzu NADSME, kde veľmi účinne trafila po hlave Ivana Mikloša, vtedajšieho ministra financií, aj súčasného ministra financií, ktorý spôsobil kauzu NADSME. A garantujem vám, dámy a páni, veľa ľudí z obdobia druhej Dzurindovej vlády bude v súvislosti s NADSME trestne obvinených. Ale táto dáma dokáže robiť aj iné vývrtky vo svojej nekompetentnosti, dokáže namočiť aj vlastných ľudí. Pomôžem si výrokom z 13. 3. 2011, ktorý použila v rozhovore pre SME. Bude to o diaľnicach, trošku odbočím, len chcem poukázať na jej vysokú odbornosť a kvalifikáciu. Citujem z jej vyjadrenia: "Pripravený projekt PPP, tzv., po šiestom či siedmom predĺžení investor oznámil, že nemá financie na tento projekt, nehovoriac o tom, že tieto projekty boli aj doposiaľ neuveriteľne predražené. Ja sa tu potrebujem ozvať a ohradiť, pretože vety typu, „no, nevídané, drahšie o 1 alebo 5 %, nie je pravda, len námatkovo viaceré diaľničné úseky pod vplyvom dodatkov zvýšili náklady niekoľkonásobne, D1 Ladce – Sverepec mala 150 dodatkov a cena narástla o 229 %, obchvat Čadce mal 157 dodatkov, navýšená cena na 265 % pôvodnej ceny,...“ (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.4.2011 15:49 - 15:51 hod.

Ľubomír Jahnátek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán kolega Janiš, za predchádzajúce obdobie štyroch rokov, čo som bol minister hospodárstva, bol ste často mojím sparring partnerom pri televíznych diskusiách a v podstate nenašiel sa nikdy žiadny odvážny, vtedy opozičný poslanec alebo minister. Ja som vždy volal, aby prišiel nejaký minister na diskusiu, nenašiel sa. Ale dávali vás a skúsenosť moja z tých diskusií bola, že aj som chápal, prečo vás dávajú. Lebo vy ste hocijakú demagógiu, hocijakú lož bez mihnutia oka strelil pred kamery a bolo vám jedno, aký bude dôsledok, lebo bol ste opozičný politik. A ja som to aj tak chápal, že ako opozičný politik máte možnosť si prilepšovať argumenty a bral som to ako politickú súťaž. Čiže, bolo to v poriadku.
Ale dnes, pán kolega, vy ste predseda hospodárskeho klubu a od vás by sa, hospodárskeho výboru, a od vás by sa vyžadovalo už hovoriť minimálne pravdu. Už len kvôli tomu, že už ste v koalícii a už máte všetky argumenty v rukách, alebo si ich môžete získať. Preto vám verejne vyhlasujem, že tu klamete v parlamente a klamete alebo ste klamal vo vašom vystúpení v niektorých konkrétnych faktoch. Povedal ste, že za to sa teplárne dostávali do straty, lebo sme im neumožnili odpisovať investície. Veľký omyl, pán kolega. My sme práve zmenili regulačnú politiku za vlády Roberta Fica, kedy sa práve len odpisy z investícií na technologické celky, ktoré súvisia s reguláciou, mohli odpisovať a dávali sa do výšky odpisov. Čiže toto mohlo ísť do oprávnených nákladov, to, čo má každý normálny podnik. Čiže odpisy investícií do oprávnených nákladov boli zavedené za našej éry.
Pre ozrejmenie pamäti, za vašej éry sa tam mohli dávať chaty, "auťáky", byty a domy, ktoré sa kupovali pre zahraničných manažérov, dokonca aj náklady na kúpu. (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.4.2011 15:04 - 15:06 hod.

Ľubomír Jahnátek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán podpredseda parlamentu Fico, je veľmi dôležité, aby sa pravda na pôde tohto parlamentu hovorila a samozrejme veľmi nepríjemné pre tých, ktorí spôsobili krivdy, aby ich aj počúvali. Preto sa nenechajte ani v ďalších diskusných príspevkoch nejak miasť ľuďmi typu pána Kaníka, ktorý len za chvíľu, čo pôsobil na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny, spôsobil ústavný problém, že zobral dôchodky invalidom, doslova im zobral barle, štát to prehral na Ústavnom súde a museli sme to doplatiť počas našej vlády. (Potlesk.) (Hlasy z pléna.)
Nemôže vás uraziť taký človek, ktorý nevie predložiť ani návrh na hlasovanie v tomto parlamente (Potlesk.), ktorý spôsobí taký zmätok, že ho bude musieť riešiť Ústavný súd. A tak sto vás nemôže uraziť ani človek, ktorý pri riešení štrukturálnych fondov urobil podvod za 150 mil. korún, vzhľadom na, teda pri prideľovaní svojmu bratovi a jemu a prehral ešte aj druhý odstupňujúci súd. (Potlesk.) (Hlasy z pléna.) Čiže takíto ľudia vás nemôžu uraziť. (Potlesk.) (Hlasy z pléna.) Takisto vás nemôžu uraziť ani politické brojleri, ktorí došli do parlamentu a sú múdri.
Nemôžu vás uraziť ľudia, ktorí ani nevedia, že pri odchode vašej vlády bola zadlženosť Slovenska 36 % a teraz je 48 %. Takže pán Matovič vás nemôže takisto uraziť. (Potlesk.)
Skryt prepis