Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

1.4.2011 o 14:57 hod.

Ing.

Stanislav Janiš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 5.4.2011 15:56 - 15:56 hod.

Stanislav Janiš
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Dámy a páni zo SMER-u, vaša agresivita, hystéria, urážky ma iba utvrdzujú v tom, že som trafil. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.4.2011 15:13 - 15:32 hod.

Stanislav Janiš Zobrazit prepis
A hlavne by sa z Bratislavy lietalo nielen tie dva-tri mesiace, keď sú dovolenky. A hlavne by ste cestujúcich nevybavovali v stanoch. Pamätáte sa, keď sa cestujúci vybavovali v stanoch na bratislavskom letisku? To bol krásny vstup, letecký vstup do Slovenskej republiky. Keď už to vyzeralo totálne blbo, tak ste sa pustili, ale, samozrejme, za požičané peniaze, rýchle postaviť tu oceľovú odbavovaciu halu. Toto je vaše štvorročné manažovanie letiska.
Kde by bolo dnes Cargo, keby ste nezastavili jeho predaj? Keď ste zastavili jeho predaj v roku 2006, tak ste o Cargu hovorili ako o zlatom vajci slovenskej ekonomiky. Tomuto zlatému vajcu, čo malo prinášať peniaze štátu, ste museli dať zo štátu 5 mld. korún, aby ste jeho krach oddialili, lebo bolo pred voľbami. Ak by ste jeho predaj nezastavili, tak v štátnej pokladnici by občania mali 13 mld. korún a východno-západné smerovanie tovaru by sa neprenieslo na maďarské koľajnice. Lebo ten, čo chcel kúpiť slovenské Cargo, potom kúpil maďarské Cargo a svoje tovarové toky presmeroval na maďarské koľajnice vrátane zadávania opráv sprivatizovaných maďarských vagónov maďarským ŽOS-kám. A čo dnes slovenské koľajnice? Zívajú prázdnotou, málo a málo ton tovarov nákladné Carga po nich prepravujú. A výsledok pre štát? Cargo na pokraji krachu, štátne železnice, ktoré vlastnia koľajnice, na pokraji krachu. Teda, čo majú občania z toho, tí, občania, nad ktorými akože teraz roníte socialistické krokodílie slzy? Čo majú z toho občania? Straty, straty, lebo štátne koľajnice musia byť v bezpečnom, prevádzky schopnom stave vždy, či po nich prejde cez deň jeden vlak alebo sto vlakov. Teda, čím menej vlakov, tým menej tovarov na koľajniciach, tým menší príjem Železníc Slovenskej republiky za koľajovú cestu a tým väčší výdavok štátu, teda nás všetkých občanov, do Železníc Slovenskej republiky.
Vaše štyri roky trvajúce mediálne marketingové hry, raz na české Cargo, potom na východné Cargo, potom na poľské Cargo, potom na širokorozchodnú a potom odznova a odznova, priviedli slovenské železnice, slovenské Cargo na pokraj bankrotu.
Dámy a páni, dvadsaťsedemtisíc ľudí, dvadsaťsedemtisíc ľudí, ktorí pracujú v železniciach, ste ohrozili. Toľkoto ľudí, toľkoto rodín ste ohrozili vašou politikou, tzv. proľudovou politikou. Títo ľudia dnes majú oprávnený strach o svoju prácu a o živenie svojich rodín. Štyri roky ste neriešili nič, len ste tam pumpovali peniaze, ktoré ste si požičiavali a tým zadlžovali všetkých a hneď ste si ich aj profesionálne zo železníc odpumpovávali. Hrozilo prepúšťanie, lebo štátne Cargo išlo dole vodou? Tu máš, Cargo, 5 mld. korún pod podmienkou, že nebudete prepúšťať, lebo ako by to vyzeralo, kebyže vláda Roberta Fica prepúšťa. Komu ste zobrali týchto 5 mld. korún? Občanom. Zobrali ste ich občanom. Peniaze zo zdravotníctva, školstva, z dôchodkov. Zobrali ste ich ľuďom. A nezobrali ste im len tie peniaze, ktoré vám ekonomika dala, zobrali ste im aj tie, ktoré ste nemali, lebo ste si na toto všetko požičiavali.
Teda, vy ste im nebrali len reálne peniaze, vy ste im brali aj budúce peniaze, peniaze ich detí. Vy ste išli do šialeného debetu ako v Grécku. A toto vy všetko považujete za víťazstvo. Toto je lúpež na občanoch. Toto nie je žiadne víťazstvo, toto je prasprostá lúpež.
A dnes nemáte hanbu prísť do Carga, do toho Carga, ktoré ste dostali na kolená, a trieskať do médií hlúposti, aké máte dobré úmysly, ako chcete ľuďom pomôcť, ako vás mrzí prepúšťanie. To snáď nie je normálne! A čo ste robili štyri roky? Čo ste robili štyri roky?
A dnes sa tvárite, akoby ste prileteli z Marsu. Ja nič, ja muzikant, ja som tu štyri roky nevládol, to nejaký E. T. mimozemšťan tu bol štyri roky, nie my, kto tu vládol štyri roky? Kto dostal Cargo na kolená, železnice na kolená?
Dámy a páni, je pravda, že štátne firmy hospodária horšie ako súkromné a horšie hospodárenie štátnych firiem významne zaťažuje verejné financie. Veď to vy viete. Možno, že preto to nechcete financovať skrz tie verejné financie, ktoré tam idú. To, že všetky teplárne ešte dnes nie sú v strate, nie je žiadne víťazstvo a ani dôvod na ich neprivatizáciu. Štátne vlastníctvo vytvára konflikty záujmov. Na jednej strane je štát vlastník, chce úplne normálne dividendy, dane do rozpočtu. Na druhej strane, ten istý štát sa bráni prijímať nepopulárne opatrenia, ale potrebné opatrenia, lebo štát a štátne firmy sú riadené politicky. Pokiaľ budú štátne, vždy budú riadené politikou. Vládou, ktorá je politická, lebo vzišla z vôle Národnej rady, kde sú politické strany. Vždy budú riadené politicky.
A tak štát ako podnikateľ zaostáva za privátnym sektorom. A ak tomu pridáme, že ten istý štát chce ešte aj ceny určovať. Tak toto už nie je konflikt záujmov, toto je hotová anarchia. A toto sme zdedili po vašej vláde. Teplárne v šiestich mestách pôsobia a budú pôsobiť ešte v tvrdšom konkurenčnom prostredí. A ja som presvedčený, že úlohou štátu nie je súperiť v podnikaní so súkromným sektorom. Štát, aby nezostal potom v hanbe, v tomto súperení s privátnym sektorom, tak peniaze občanov, ktoré majú ísť do zdravotníctva, školstva, sociálneho systému a neviem kde, natankuje do týchto firiem. Viď krachujúce Cargo. Svetlým príkladom, čo urobí štát, keď jeho firma krachuje. Posunie mu peniaze. Peniaze ľudí. A výsledok? Peniaze sa minuli a Cargo je na kolenách opäť. Preto spoločnosti, ktoré pôsobia v konkurenčnom prostredí, nie je zo strany štátu potrebné vlastniť. A preto treba tieto spoločnosti predať.
Mestá okrem iného dostali v minulosti od štátu do majetku aj tepelné hospodárstva. Niekde kotolne, niekde výmenníkové stanice, niekde sekundárne rozvody, niekde všetko. Tieto tepelné hospodárstva prešli z mesta následne do súkromných rúk alebo sa vytvorili spoločnosti so súkromným kapitálom, alebo sa hospodárstvo prenajalo. Prečo? Prečo mestá k tomuto pristupovali? Preto, lebo bolo treba urobiť v tepelnom hospodárstve poriadok a zafinancovať nutné modernizácie starých deravých kotlov, výmenníkových staníc, nezaizolovaných rozvodov, aby teplo, za ktoré platia, nefučalo do luftu. Očakávať dnes od miest, že sa budú finančne podieľať na modernizácii teplární, je asi nenáležité.
Dámy a páni zo SMER-u, taká maličká otázka. Prečo boli tieto tepelné hospodárstva, dovtedy spravované štátnymi firmami, odovzdané mestám v takomto dezolátnom stave?Prečo neprekvitali hospodárnosťou, efektívnosťou a modernosťou, keď boli štátne? Prečo? Prečo ich štát odovzdal v dezolátnom stave? Ako je možné, že keď to prešlo do súkromných rúk alebo polosúkromných rúk, tak sa to zmodernizovalo, opravilo a dnes kúria a dokonca títo ľudia majú aj teplú vodu? Ako je to možné?!
Prečo toto všetko neurobil pre ľudí všeobjímajúci štát na čele so SMER-om? Prečo ste to neurobili? Dnes sú na Slovensku desiatky a desiatky miest, kde nie sú štátne teplárne, kde mestá a komunálnu sféru, a privátnu sféru vykurujú súkromné spoločnosti. A pozrite sa, ľudia tam vôbec nemrznú. Majú aj teplo, aj teplú vodu za cenu, ktorú im stanoví regulačný úrad. Čo taký Prešov, Trenčín, Nitra, Poprad, ako je možné, že tam kúria, keď tam nemajú štátne teplárne? Ak by to tam bolo tak katastrofálne, prečo tieto mestá nežiadajú od štátu, aby aj im postavil štátnu tepláreň a všetkých tých zlých súkromníkov poslal z ich mesta preč.
Dámy a páni zo SMER-u, prestaňte sa hrať na dobrý všeobjímajúci štát, ktorého ste akože vy reprezentantmi. Do budúcna bude v teplárňach veľmi veľa potrebné investovať. Potrebné budúce investície do ekologizácie teplárenských spoločností zabezpečí nový investor. Nebudú priamo zaťažené verejné financie, nebudeme musieť brať ani zdravotníkom, ani školákom, ani dôchodcom. Na to, aby sa dnes predimenzované teplárne dokázali pretvoriť na moderné, efektívne a ekologické podniky, produkujúce efektívne teplo a elektrickú energiu, je treba predať celý balík akcií. Štát nebude môcť donekonečna držať ochrannú nad teplárňami, či už cez prideľovanie emisií alebo nákup podporných služieb elektriny, alebo všelijakými inými dotáciami, ktoré peniazmi, ktoré berie všetkým občanom.
Dámy a páni, o trh s teplom a elektrinou sa treba pobiť a konkurencia je veľká. Dnes cenu tepla určuje ÚRSO tak pre štátne teplárne, ako aj pre súkromné spoločnosti. A tak tomu bude aj v budúcnosti. A nezávisle na tom, či je vlastník štát alebo súkromník, či je vlastníkom Jano alebo Fero. Tak, prosím vás pekne, nestrašte ľudí, aj dnes to už takto funguje.
Dámy a páni, všetko čo prešlo v konkurencii, čo je v konkurencii a prešlo zo štátnych rúk do súkromných, prosperuje a je tam poriadok. Za všetko len jeden príklad, ktorý sa týka státisícov a státisícov občanov. Celý bytový fond, štátny bytový fond prešiel do rúk obecných a následne predajom do rúk súkromných, do rúk občanov. Státisíce bytov a nebytových priestorov prešli privatizáciou. A pozrite sa, čo sa stalo s tými šedými, doslovne dieravými panelákmi, s oknami, ktoré ste nemuseli ani otvárať, lebo cez ne fučalo viac, ako keď boli otvorené. Drvivá väčšina bytového fondu na Slovensku je zateplená. Fasády doslovne spievajú. Okná vymenené. Interiéry prerobené. Ak by zostali tieto byty v štátnom vlastníctve, a o ich údržbu by sa starali štátne bytové podniky, tak by do týchto bytov dodnes fúkalo. Aj toto bola privatizácia. Aj na ňu nadávate, kolegyne a kolegovia zo SMER-u?
Ďakujem vám. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 5.4.2011 15:13 - 15:32 hod.

Stanislav Janiš Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Úvodom poviem, že neplánoval som vystúpiť, úprimne poviem, aj keď som si v duchu asi tak vedel predstaviť, ale napriek tomu. Rozdiel medzi nami a vami je jeden podstatný. Zatiaľ, čo my predaj voláme privatizáciou, vy predaj privatizáciou nevoláte, vy to nazývate ináč. Zatiaľ čo my otvorene povieme, že chceme zlepšiť ekonomiku, chceme zabezpečiť stabilitu teplární, chceme ju odpolitizovať, chceme zabrániť tunelovaniu, tak to nazveme pravým menom. A vy jedno vravíte a druhé konáte.
Úvodom pár slov k tomu, čo tu zaznelo. Tepláreň Martin, bola daná ako vzor. Štyri roky tepláreň Martin ozaj investovala. Privádzač do Priekopy, nový kotol, rádovo 400, 600 mil. korún. Aký je výsledok dnes? Na výplaty pre ľudí si tepláreň Martin musí v banke požičiavať. A viete prečo? Preto, lebo vy ste urobili ekonomické perpetuum mobile. Spoločnosť zainvestuje 500, 600 mil. korún a vy ste zabránili tomu, aby si to tepláreň mohla premietnuť do svojich nákladov, čiastočne. Toto je váš výsledok, vášho perpetuum mobile, ekonomického. (Potlesk.) Aký je výsledok dnes, keď tam príde normálny ekonóm? Musí to zapracovať do ceny. Musí. A dnes kričíte, že sme nastúpili a zdvihli sa máličko ceny. Áno, ale to, že na výplaty ľudí si tá tepláreň musí požičiavať, to ste tu, pán Fico, nepovedali. A za aký úrok si požičiava, aby dala chlieb rodinám, ktoré pracujú v teplárni? Toto je váš výsledok v teplárni v Martine. Tak mlčte!
Zákon 429. O tých dôvodoch, že valná hromada musí schvaľovať návrhy na ceny, ktoré idú na ÚRSO. Na rozdiel od pána Fica, ja viem, prečo som hlasoval za zrušenie tohto zákona. On nevie, prečo hlasoval za tento zákon, lebo je ďaleko od pravdy.
Zamieril si cieľ na SPP. Ale pritom, že všetky energetické spoločnosti, ktoré dodávajú teplo, či kilojoule alebo megajoule, do toho navliekol, že ľudia nemali k 1.1. v kalendárnom roku ceny tepla, lebo ich nemohli mať, lebo to nešlo, preto, lebo do 31.10. musí byť žiadosť na ÚRSO o cenu. Ale do 31. 10. ÚRSO ani predbežne nestanovilo ceny plynu na budúci rok, to je 70, 80 % komodity z ceny tepla. Keď to dalo, tak potom toto mohlo ísť do valnej hromady. Viete koľko trvá zvolanie valnej hromady? Tridsať dní. V spoločnostiach, kde je mesto, valnú hromadu zastupuje zastupiteľstvo. Zvolať zastupiteľstvo, vyjadriť sa k tomuto, vrátiť to späť na ÚRSO. V januári neboli ceny tepla, preto ľudia mali potom vysoké zálohy, preto, lebo zvýšenie ceny sa im nemohlo premietnuť 1. 1., ale sa im premietali od 1. 4., 1. 5., lebo sa to nestihlo. Toto je váš výsledok, preto lebo ste chceli a prijali zákon proti SPP. A pritom ste si v roku 2007 sprivatizovali Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. To ste mu nedôverovali? Jediný, kto má právo vstúpiť do nákladov spoločnosti a povedať, toto "áno" a toto "nie", to uznávam a toto len v takej čiastke, je Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Ten s konečnou platnosťou rozhoduje. Bolo vám to málo, tak ešte aj ceny ste si zobrali pod seba na ministerstvo hospodárstva. Toto je vaše ekonomické perpetuum mobile.
Roky tu hráte marketingovú hru, privatizácia - nepriateľ ľudstva, súkromné vlastníctvo -nepriateľ ľudstva. A stále dookola. Ale, kolegyne, kolegovia zo SMER-u, naoko pred ľuďmi brojíte proti súkromnému, ale sami, mnohí z vás v súkromní ste súkromí podnikatelia, podnikatelia ako vyšití a funguje vám to a funguje vám to dobre. Ak by ste to mysleli vážne s týmto návrhom a nechceli len oblbovať ľudí a nehrať politiku, tak by ste všetky svoje súkromné podniky a aktivity podarovali štátu alebo by ste sa nechali znárodniť, lebo súkromníkom to podnikanie nepatrí a s radosťou a úľavou by ste sa zamestnali v štátnych akciovkách, v Cargu, v teplárňach alebo v letisku.
Dámy a páni, treba povedať otvorenie, že s privatizáciou teplární ste začali vy, vláda Roberta Fica. Privatizáciu doteraz nedotknuteľného štátneho majetku pred voľbami posvätil premiér Robert Fico. Ten, ktorý tu rečnil predo mnou. Ten odobril predaj časti Teplárne Košice, po ktorom môže rakúsky investor získať kontrolu nad výrobou tepla v meste Prešov. To bolo čo? Ten predaj, to nebola privatizácia? Čo to bolo? Tepláreň Košice, výrok pred privatizáciou Roberta Fica: "Tepláreň Košice je strategickým, plne štátnym podnikom a privatizáciu moja vláda nepripustí." Po predaji, po privatizácii časti Teplárne Košice, ten istý Robert Fico povedal: "V predaji daného majetku teplárne nevidím problém." Tak, ako to je? Tak, čo to tu hráte za divadlo? Nazvite veci pravými menami.
V médiách zaznelo, že my nie sme schopní a nevieme nájsť manažérov do čela štátnych spoločností, a preto ich privatizujeme. Z toho vyplýva, že vy ste manažérov mali, štyri roky ste to úspešne manažovali, a preto ste vraj nemuseli privatizovať. Tak sa teda na to pozrime. Kde by bolo dnes bratislavské letisko, ak by ste nezastavili jeho predaj? Dnes by boli zrealizované investície na letisku za 320 mil. eur, teda 10 mld. korún, nová pristávacia dráha, prístupové komunikácie, terminál, hotely, parkovacie domy, menší Schwechat a hlavne by sa z Bratislavy lietalo a aj pristávalo, a nielen dva-tri mesiace cez dovolenky... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 5.4.2011 14:30 - 14:31 hod.

Stanislav Janiš Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán podpredseda, kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som tlmočil plénu Národnej rady ako spravodajca k poslaneckému návrhu zákonov, ktorými sa mení zákon č. 92 o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby, spravodajskú informáciu. Konštatujem, že uvedený návrh spĺňa po formálno-právnej stránke náležitosti, ktoré sú uvedené v rokovacom poriadku. Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Osobitná časť dôvodovej správy obsahuje odôvodnenie jednotlivých ustanovení návrhu. Čo sa týka môjho stanoviska, budem odporúčať, aby sme to prerokovali v druhom čítaní, ale hlasovať budem opačne. A toto odporúčanie zaznie iba preto, aby neboli zmätky pri hlasovaní, aby sme vždy hlasovali o kladnom návrhu. A preto z oprávnení, ktoré mi ako spravodajcovi vyplývajú z rokovacieho poriadku, odporúčam, že po rozprave Národná rada odporučí uvedený návrh zákona prerokovať v druhom čítaní.
Ďalej odporúčam, aby tento návrh zákona prerokoval ústavnoprávny výbor, výbor pre financie, rozpočet a menu a výbor pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu, ktorý navrhujem, aby bol aj gestorský výbor. Ďalej odporúčam, aby výbory predmetný návrh zákona prerokovali v druhom čítaní do 11. mája 2011 a v gestorskom výbore do 13. mája 2011.
Pán podpredseda, skončil som, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 5.4.2011 14:21 - 14:23 hod.

Stanislav Janiš Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo a predpokladám, že toto už je nejaké posledné vystúpenie k novele, k 309, lebo táto telenovela by už mohla skončiť a mohli by sme sa venovať podstatnejším veciam. Je to veľmi, je to veľmi vážny návrh zákona, ja len zhrniem rozpravu a hlavne ten pozmeňujúci návrh, ktorý tu zaznel dvakrát. Ten pozmeňujúci návrh tu je od utorka. Teda pred týždňom tu zaznel. V stredu bola otvorená rozprava, zaznel tu ten pozmeňujúci návrh znova, opäť boli vznesené pripomienky. K obidvom týmto návrhom v prvej časti v utorok, keď tu bol pán minister, sa vyjadril, že s nimi súhlasí. To značí, že predkladateľ nemal k nim žiadne pripomienky. V piatok sme to definitívne uzatvorili, boli námietky, že pán minister napriek tomu, že sa vyjadril k tomu, že nemá problémy s týmito pozmeňujúcimi návrhmi, takto sedieť dnes, aby povedal, že nemá žiadne pripomienky k celej rozprave, ktorá tu odznela. My sme na výbore pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu, keďže Národná rada väčšinou hlasov chcela, aby sme sa zaoberali, takže sme splnili aj toto prianie. Rokovali sme o uznesení č. 105, sme prijali uznesenie k tomuto pozmeňovaciemu návrhu. Vecne k tomuto návrhu nie sú pripomienky, boli len pripomienky, čo sa týka procedúry jeho prijímania. Ja som presvedčený, že toto dnes definitívne skončí a návrh zákona keďže je potrebný pre energetiku, obnoviteľné zdroje, ceny energií, veľmi potrebný, že čím skôr uzrie svetlo sveta a čím skôr vyjde po podpise pánom prezidentom v Zbierke zákonov. Všetko z mojej strany.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.4.2011 15:01 - 15:01 hod.

Stanislav Janiš Zobrazit prepis
Vtedy, vtedy ste začali tu robiť z toho politiku a prešiel návrh, aby kolega Jurčík prečítal ešte raz ten pozmeňujúci, aby teda bolo úplne jasné, že to, čo tu je, bolo prečítané aj tu, to sa udialo dnes. Môžeme viesť polemiku o tom, že či v súlade s 350-kou, alebo v nesúlade s 350-kou, páni, aj tak, aj tak ten pozmeňovací návrh tu zaznel. Zaznel v rozprave utorok, zaznel tu v stredu, v utorok na písme, v stredu ústne, dnes znova ústne. Toľko (reakcie z pléna), toľko k tomuto.
Čo sa týka, čo sa týka tých návrhov, ktoré zazneli vo faktických, aby tento návrh pozmeňovací prišiel do výboru, vo výbore hospodárskom včera bol prerokovaný. Ja mám tu uznesenie č. 105 ako predseda výboru, v rámci rokovania sme tento návrh vo výbore prerokovali. Uznesenie č. 105 z 29. marca.
Je to veľmi vážny návrh zákona a ja nie som rád, že sa z toho tu urobilo politikum, ktoré je veľmi ďaleko od podstaty riešenia obnoviteľných zdrojov energetiky. To mňa, to mňa mrzí, že sa tu z toho urobilo trošku také politické teátro, to politické teátro vzhľadom na obnoviteľné zdroje, vzhľadom na to, čo sa ľudia skladajú, vzhľadom na to, že musíme splniť určité kritériá, vzhľadom na to, že meníme systém podpory obnoviteľných zdrojov, meníme váš systém, ktorý nebol nastavený dobre, a poviem otvorene, bol nastavený biznisovo, meníme ho na to, aby sme ozaj využívali s obnoviteľných zdrojov komplet celú energiu, ktoré nám môžu poskytnúť.
Preto by som vás chcel požiadať alebo poprosiť, aby sme skončili s týmito tanečkami, a ja ako spravodajca považujem celý priebeh - napriek tomu, že bol taký - ako prínosný pre celú novelu tohto zákona.
Veľmi pekne vám ďakujem a prajem príjemný víkend. (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 1.4.2011 14:57 - 15:01 hod.

Stanislav Janiš Zobrazit prepis
Ako spravodajca sa chcem vyjadriť k rozprave. Rozprava bola ukončená, ako spravodajca sa chcem vyjadriť k rozprave a uviesť na pravú mieru to, čo ste tu rozpútali v stredu naobed.
Pozmeňovací, tento, ktorý tu čítal pán poslanec Jurčík, bol do lavíc rozdaný v utorok o štrnástej, keď tento bod sa prerokovával. Bol rozdaný do lavíc, pán kolega Jurčík ho neprečítal celý, iba ho veľmi podrobne v nejakých 20 minútach zdôvodnil. Nebola naplnená litera rokovacieho poriadku. Ale od utorka 14.00 hod. alebo 14.15 ho všetci máme v lavici. V stredu, ja som mal v utorok taký istý jeden ďalší pozmeňovací návrh, sedel tú predkladateľ minister hospodárstva a s obidvoma predloženými pozmeňovacími návrhmi predkladateľ súhlasil. Iné pozmeňujúce návrhy v tomto bode a v tomto pléne nezazneli.
V stredu naobed v rámci hlasovania, keď tu bolo veľa ľudí, bol tento pozmeňovací návrh pánom kolegom Jurčíkom prečítaný, keďže bola otvorená rozprava pánom ministrom zahraničných vecí.
Môžeme viesť polemiku, ja som nevidel ani prepis, ani zápis, či pán kolega Jurčík sa pomýlil raz, dva v písmenku alebo vo vete, ale dovolím si tvrdiť, že rozhodne nejaké časti z tohto asi ťažko vynechal. Nečítal som, ale myslím, že komplet celý bol prečítaný. To, že mu nebolo rozumieť, že čítal rýchlejšie, a to, že tu bol úľ, že tu bolo nedôstojné prostredie, to je tiež pravda.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 31.3.2011 16:41 - 16:45 hod.

Stanislav Janiš Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Príliš komplikovaná a vážna téma na to, aby sme to riešili v nejakom takom časovom strese. A rozprúdila sa tá debata hlavne preto, že sa jedná o novelu zákona, ktorá ukladá telekomunikačnému úradu spoplatniť predĺženie licencie. To, čo dnes nebolo, a telekomunikačný úrad mohol aj spoplatniť, ale aj nemusel spoplatniť. Toto je gro tejto novely, že telekomunikačný úrad predĺženie tejto licencie musí spoplatniť. Ten, kto bol, je a bude zodpovedný za to, aká je hodnota tejto, tohto predĺženia, je telekomunikačný úrad. Ja chápem kolegu Vážneho v tom zmysle, že ako sa vysporiadať s tým, že by sme nejak mantinely telekomunikačného úradu dali do nejakých pravidiel zo zákona, aby sa teda vygenerovala objektívna cena. My sa dnes bavíme v podstate o dvoch licenciách, ktoré sú skoro rovnaké, jedného a druhého operátora. Ale ten úrad robí aj iné, iné licencie, aj tie, ktoré vôbec nepoužívajú koncových účastníkov, ktoré nemajú čísla, ktoré robia len dátové služby. Pri výpočte a stanovení hodnoty týchto frekvencií a tohto predĺženia telekomunikačný úrad musí prihliadať zo zákona, musí prihliadať, bude prihliadať na viacero kritérií, ktoré on bude musieť vyhodnotiť. Od pokrytia územia operátorom, od investovania do budúcna, porovnávania aktuálnej hodnoty týchto frekvencií a hlavne od možnosti využitia týchto frekvencií do budúcna, teda, aké služby, aké služby bude používať, alebo mu táto frekvencia umožní používať a ocenenie týchto služieb. A to bude mať vplyv aj toto bude mať vplyv na hodnotu predĺženia tejto licencie. Počet tých kritérií, na základe ktorých bude telekomunikačný úrad postupovať, dnes nie je známy a nepozná ich ani telekomunikačný úrad. Dnes, aby vychrlil, že to budú takéto a takéto kritéria a nič viac a nič menej. Je si treba ale uvedomiť, že o celom priebehu rozsahu určovania ceny týchto licencií, ceny hodnoty týchto licencií, tohto predĺženia, bude verejnosť informovaná. Úrad musí zo zákona absolvovať tzv. verejné konzultácie. To značí, že on návrh tých svojich kritérií a postup, akým bude postupovať pri tomto procese, zavesí na web. Verejnosť odborná, trhová budú môcť sa k tomu vyjadriť. Na základe tejto verejnej konzultácie telekomunikačný úrad vyhodnotí a na základe potom definitívne stanoví kritéria, na základe ktorých určí a stanoví hodnotu predĺženia týchto frekvencií. To značí, že nebude to svojvôla telekomunikačného úradu. A preto ja nedoporučujem nejak zužovať dnes mantinely, aj keď tam to slovíčko "najmä" v tom pozmeňovacom návrhu, "najmä". Aj keď vieme, že dnes sa prideľujú bloky čísiel operátorom, nielen čísla jednotlivé, bloky. A tie bloky má aj jeden aj druhý operátor úplne rovnaké. Ten počet tých čísiel, ktoré má pridelené v bloku. Ja som si takmer istý, že telekomunikačný úrad nebude môcť tú verejnú diskusiu nejak hodiť do koša a vyhodnotiť si to akokoľvek. Bude pod obrovským tlakom a dohľadom jednak obrovskej verejnosti, jednak aj Národnej rady, jednak aj vlády a jednak všetkých tých, ktorí sú do tohto procesu zapojení. To značí, že aby to nebolo súdne napadnuteľné, aby tá cena bola ozaj objektívna a obhájiteľná aj prípadne v súdnom spore, tak jednoducho bude musieť postupovať maximálne obozretne, objektívne, transparentne a otvorene. A to je myslím, že účel, účel aj tohto zákona. A preto neprikláňam sa ku schváleniu toho pozmeňovacieho návrhu pána kolegu Vážneho, aby tie definitívne kritéria boli stanovené vo verejnej diskusii na základe verejných konzultácii, aby ich bolo čo najviac a čo najobjektívnejších, aby sa vygenerovala cena dobrá aj pre štát, ale cena aj taká, aby bola motivácia ľuďom služby poskytovať čím ďalej tým lepšie, aby bola motivácia aj investovať.
Všetko, pán podpredseda.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 31.3.2011 16:23 - 16:24 hod.

Stanislav Janiš Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som vám predložil spoločnú správu výborov Národnej rady o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 610 o elektronických komunikáciách v znení neskorších predpisov. Národná rada pridelila tento vládny návrh zákona ústavnoprávnemu výboru a výboru pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu. Ústavnoprávny výbor rokoval o návrhu dnes a uznesením 163 odporučil Národnej rade tento schváliť s jednou zmenou. Výbor Národnej rady pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu rokoval tiež dnes a odporúčal vládny návrh zákona schváliť. V časti IV je uvedený jeden pozmeňujúci návrh, ktorý vzišiel z ústavnoprávneho výboru, ktorý odporúča gestorský výbor schváliť. Gestorský výbor na základe stanovísk vyjadrených v tejto spoločnej správe odporúča Národnej rade vládny návrh zákona schváliť.
Pán podpredseda, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

30.3.2011 18:03 - 18:06 hod.

Stanislav Janiš
Pán predsedajúci, dajte, prosím, hlasovať o tom, že Národná rada prideľuje predložený návrh zákona ústavnoprávnemu výboru a Výboru Národnej rady pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu aj ako gestorskému výboru a že určené výbory návrh zákona prerokujú v druhom čítaní vo výboroch a v gestorskom výbore ihneď.
Skryt prepis