Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

21.10.2010 o 15:05 hod.

Mgr.

Andrej Kolesík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 4.11.2010 11:55 - 11:56 hod.

Andrej Kolesík Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Ja si vás ako bývalého predsedu Národnej rady Slovenskej republiky, ako terajšieho podpredsedu, naozaj veľmi vážim, ale naozaj pán predseda, tu v rozprave odzneli alebo vo faktických poznámkach veci, ktoré mi nedávajú istotu, že naozaj sa nestane to, čo ste odcitovali z rokovacieho poriadku. Tu mnohí poslanci povedali, že znova si budú fotiť svoje lístky a ja vás žiadam, dajte o mojom procedurálnom návrhu hlasovať, aby bolo zakázané vnášať do hlasovacej miestnosti zariadenia, ktoré sú schopné odfotiť hlasovací lístok. Rešpektujte a ctite si tajnú voľbu, pán predsedajúci! Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 4.11.2010 11:52 - 11:53 hod.

Andrej Kolesík
Ďakujem, pán predsedajúci. Ako jeden z overovateľ Národnej rady Slovenskej republiky dávam v zmysle § 34 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky procedurálny návrh, aby bol zakázaný vstup poslancov do volebnej miestnosti s akýmkoľvek elektronickým prístrojom schopným robiť fotografie z volebných lístkov. Ďakujem. Teda mobilný telefón, digitálny fotoaparát, akýkoľvek elektronický prístroj. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.10.2010 9:48 - 9:50 hod.

Andrej Kolesík Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Pán poslanec, naozaj, vy sa nás snažíte presvedčiť, alebo navodiť také zdanie, že proces tvorby záverečných prác alebo habilitačných prác je nejakým tajným procesom, do ktorého nikto nevstupuje, okrem toho daného človeka a jeho školiteľov. Veď to nie je pravda. Veď sú rôzne semináre, rôzne konferencie, prednášky, tie diplomové práce, tie záverečné práce sa tvoria v spoločnosti, v kolektívoch, nikde nie sú zamknuté, idú do knižníc, idú do centrálneho systému. Nerozumiem tomuto prvoplánovému návrhu, v ktorom vidím jedno obrovské riziko. Za prvé, veľký problém s ochranou autorských práv, neviem si predstaviť, pani kolegyňa Žitňanská, ako ho odstránime v druhom čítaní, to len taký detail. Druhá vec, pre súkromný sektor, ktorý investuje svoje obrovské súkromné peniaze do výskumu a vývoja sa otvára bezplatná studnica návrhov riešení, ktoré on získa zadarmo kliknutím si na jednu www stránku. Veď to je niečo neuveriteľné. Vysoké školy, ktoré vedú výskum a vývoj to stavia do absolútne zlej situácie v rámci nejakej konkurencieschopnosti vo výskume a vývoji oproti súkromnému sektoru. To je veľký problém. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.10.2010 18:28 - 18:30 hod.

Andrej Kolesík Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Ďakujem za vystúpenie a mnohé vystúpenia, pán navrhovateľ.
Myslím, že určite sa vieme takto vecne pobaviť na túto tému, ktorá nás oboch spája. K tomu, čo ste povedali. No, veď presne ste zopakovali to, čo som ja povedal. Veď dnes, v dnešnej legislatíve obhajoby všetkého stupňa prác sú verejné. Práca neputuje do trezoru, ale do knižnice. Neputuje len do knižnice, ale už teraz sa nahráva. Ktokoľvek chce, študenti, je prístupná. Jednoducho nie je niekde zamknutá v trezore, v Červenej knižnici, tak ja nevidím dôvod, prečo to úplne otvoriť, totálne a naozaj, a tu sa naozaj nezhodneme, pokladám to za buď možnosť, ako keď dlho šetríte, kúpite si veľký trezor, tam si tie peniaze poctivo zarobené ukladáte a necháte otvorené dvere.
Vy si myslíte naozaj, pán kolega, tu sa naozaj nezhodneme, vy si myslíte, že rôzne firmy a nielen vývoj jadrových zbraní, myslím, že to už je za nami, ja som odporca jadrových zbraní, len tak bay the way. Ale vy si myslíte, že tie firmy z chémie, z fyziky, medicína a proste ten výskum, kde naozaj v mikrobiológii máte každý deň, každý deň nové zistenia rôznych vedeckých inštitúcií a rôznych vedeckých časopisov a publikácií máte, že kvartálne sa vám niečo naozaj posúva obrovskými skokmi dopredu.
Ja si naozaj myslím, že otvárame túto studňu, ktorá je za verejné peniaze a nechávame súkromnému sektoru otvorené dvere, aby ju totálne vyraboval a opakujem, ten človek, ten docent, ešte ani nie je docent a nevyjde zo zasadačky, už sú jeho nápady, myšlienky, idey ukradnuté a môže sa tak akurát súdiť. Tu sa naozaj nezhodneme, pán kolega.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.10.2010 18:01 - 18:11 hod.

Andrej Kolesík Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Vážený pán predsedajúci, ctené panie poslankyne, vážení páni poslanci.
Moje vystúpenie, ktoré bude stručné, som si pripravil v dvoch základných rovinách, v praktickej a odbornej. Z praktického hľadiska má vraj táto navrhovaná právna úprava prispieť k tomu, že umožní verejnosti podieľať sa na odhalení plagiátorstva a podvodov pri získavaní vysokoškolských a vedecko-pedagogických titulov a ďalej, že umožní vyhodnocovať kvalitu záverečných prác, ako aj prác potrebných pre získanie vedecko-pedagogického titulu docent.
Ja sa chcem spýtať, ako môže laická verejnosť prakticky a odborne vyhodnocovať kvalitu záverečných prác, ako i prác potrebných pre získanie vedecko-pedagogického titulu? Kto to bude vlastne z verejnosti dobrovoľne a zadarmo okrem bulvárnych novinárov vyhodnocovať? Ako, a na základe akých kritérií bude posudzovať a vyhodnocovať kvalitu napríklad habilitačnej práce písanej odborníkom päť rokov v oblasti fyziky, chémie, mikrobiológie, jadrovej fyziky, medicíny, alebo i práva? Taký pán novinár z nejakého bulvárneho časopisu, ktorý je možno bez vysokoškolského vzdelania a z danej problematiky nevie nič?
Myslím si, že nijako, iba subjektívne a účelovo bez potrebných vedomostí a skúseností o danej problematike, no s úmyslom niekoho zdiskreditovať a znevážiť. Ja tam iný zmysel nevidím. Veď posudzovatelia, ktorí majú na to príslušné odborné vzdelanie a predpoklady, sú práve na vysokých školách v pozíciách odborných asistentov, docentov a profesorov, ktorí musia spĺňať vysoké predpoklady na kvalitu a úroveň odbornosti. Mám pocit, že celá táto novela je len o prezentácii sa navrhovateľov pred médiami.
Mimochodom, pán navrhovateľ, taká formalitka. V doložke nezlučiteľnosti je formálna chyba, nakoľko je tam uvedené, že ide o návrh jedného poslanca, teda vás, pritom však ide o návrh skupiny poslancov, ktorá tam ale chybne nie je uvedená. Asi ste na to pozabudli, keď ste zákon najprv stiahli a potom znovu predložili spolu s vašimi kolegami z vládnej koalície.
Prejdem teraz z tej praktickej do odbornej roviny, a to k nedostatkom tejto novely zákona, pre ktoré budem navrhovať nepokračovať v rokovaní o tomto návrhu zákona. Návrh novely zákona, ani súčasne platná úprava zákona, nereflektujú na nasledovné skutočnosti.
Po prvé, systémy a nahrávané údaje nie sú jednotné ani objektívne, nakoľko súkromné vysoké školy nahrávajú údaje do registra maximálne dva roky, pričom verejné vysoké školy raz tak dlho, a preto pri súkromných vysokých školách je možnosť odhaliť plagiát alebo skopírovanú prácu z verejnej školy, spred napríklad troch rokov veľmi malá a je to veľmi nepravdepodobné. Preto je potrebné stanoviť pre všetky vysoké školy rovnakú štartovaciu líniu, a to čas, resp. vek nahrávaných údajov na dva roky spätne a prepojiť podľa odborov vzájomné databázy záverečných prác, resp. zabezpečiť ich výmenu.
Po druhé, v bode 4 poslaneckého návrhu sa pozabudlo na citačnú normu, ktorú je potrebné, aby ministerstvo pre všetky vysoké školy zjednotilo, nakoľko sa používajú pri rôznych vysokých školách rôzne a viaceré citačné normy. Napríklad, Univerzita Komenského v Bratislave používa citačné normy ISO 690 a ISO 690-2, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre používa naviac ešte citačné normy ISO 2145 a ISO 214.
Po tretie, nikde v tom návrhu zákona som nevidel, že by bola stanovená hranica, od koľko percent zhodnosti, resp. zhody s inými prácami a článkami sa bude práca považovať za plagiát. Napríklad od 25 % zhody? Od 10? Od 6? Od 17? Od koľko? Nakoľko na každej vysokej škole je to inak posudzované a pri zverejňovaní práce to môže byť neskôr zneužité pre účelovo vyrobené kauzy. Treba však určite zohľadniť dôležitý fakt, že pri citovaní zákonov alebo Ústavy Slovenskej republiky v záverečných rigoróznych a v habilitačných prácach, vo všetkých vedných odboroch, budú citácie zákonov totožné vo všetkých prácach, nakoľko ustanovenia zákonov sa dajú len presne citovať a podobne komentovať.
Po štvrté, vysoko odborné dizertačné, rigorózne a habilitačné práce v zmysle tohto predkladaného návrhu, by mala posudzovať už spomínaná laická verejnosť, ktorá o výsledkoch prác, s ktorými sú spojené rôzne dlhoročné merania, bádania, či pokusy, nemá ani potuchy a dlhoročné bádania, nové objavy, nápady, myšlienky a problémy, ktoré niekto chce ďalej odborne riešiť, rásť a profilovať sa v danej problematike, tak tieto budú laickej verejnosti prezradené a práve týmto sa umožnia krádeže rôznych nápadov, ideí a myšlienok do verejného a súkromného sektora na Slovensku, ale i v zahraničí. Pripomína mi to taký lacný výpredaj.
Po piate, celý tento návrh novely zákona o vysokých školách nezaručuje dostatočnú ochranu autorských práv a myšlienok odborníkov, pričom sa otvára týmto návrhom bezplatná studňa zdrojov a nápadov nových myšlienok a riešení, v rôznych oblastiach pre súkromný sektor. A ako som už povedal, všetko verejne a bezplatne, na tanieri, stačí mať len monitor s veľkým rozlíšením, aby sa to dobre čítalo.
Až sa mýlim, pán navrhovateľ, skúste ma opraviť, ale ja chápem tú novelu tak, že keď sa chcem habilitovať a budem robiť päť rokov výskum v oblasti nejakej technológie, v ktorej môj výskum budem mať, jeho výsledkom bude, že znížim výrobu, alebo znížim náklady nejakého technologického procesu o pomerne značné sumy, najprv musím podpísať súhlas, že súhlasím s tým, aby moja habilitačná práca bola zverejnená. Potom budem teda pripustený k samotnej habilitačnej prednáške, pred vedeckou radou alebo pred odborníkmi z danej fakulty, z daného odboru, ale už vtedy, keď budem robiť tú prednášku, už vtedy bude musieť byť moja práca zverejnená.
Viete, ja mám pocit, že ešte sa za mnou nezavrú ani dvere zasadačky v miestnosti, kde budem mať habilitačnú prednášku a nejaký dobrák zo súkromnej firmy si túto prácu skopíruje, resp. odpíše z monitora, lebo darmo vy zakážete technicky kopírovať a tlačiť. Komu zabráni posadiť tam niekoho, aby to jednoducho odpísal a môže si ju dať patentovať. Mne potom zostáva jedna možnosť, a to súdiť sa. Tak len toľko, bol by som rád, keby ste mi to vysvetlili, že či naozaj to chápem reálne takto dobre.
Som presvedčený, že práce a ich originalitu spolu s ich kvalitou, by mali kontrolovať odborníci v danej oblasti na odborných inštitúciách, teda vysokých školách. A keď uvažovať nad zverejňovaním nejakých prác, tak iba záverečných prác z prvého a druhého stupňa vysokoškolského štúdia, teda bakalárskych, inžinierskych a magisterských prác, ktoré pri všetkej úcte k nim, aj keď niektoré sú naozaj prelomové, nemajú až takú vysokú výpovednú a odbornú hodnotu ako rigorózne, dizertačné a habilitačné práce, ktoré mnohokrát majú pre súkromný sektor vysoko lukratívnu hodnotu.
Záverom si dovolím konštatovať, že v duchu tohto predkladaného návrhu, ktorý je nedomyslený a písaný narýchlo s vidinou mediálnej prezentácie za každú cenu, môžeme potom rovno navrhovať i zrušenie akreditačnej komisie a nechať laickú verejnosť posudzovať odbornosť a kvalitu všetkých vysokých škôl tak, ako to je navrhované a uvádzané v tejto predmetnej novele zákona o vysokých školách pri záverečných rigoróznych a habilitačných prácach.
Keďže ide o návrh, ktorý čiastočne znemožní vysokým školám konkurencieschopnosť so súkromným sektorom, nakoľko na jednej strane ich výsledky bádania, práce a nápadov, často za cenu obrovských finančných prostriedkov sa budú prezrádzať verejnosti, a na druhej strane súkromný sektor si bude svoj výskum a vývoj tajiť, tak túto predmetnú novelu zákona o vysokých školách v tomto znení ja osobne nemôžem podporiť.
Rovnako v zmysle zákona o rokovacom poriadku, v súlade s § 73 ods. 3 písm. b) navrhujem, aby Národná rada nepokračovala v rokovaní o tomto návrhu zákona. Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.10.2010 15:05 - 15:05 hod.

Andrej Kolesík
Ďakujem pán minister za fundovanú odpoveď. A touto cestou by som chcel poprosiť pána poslanca Matoviča, aby ako daňový subjekt, dal súhlas. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 21.10.2010 14:55 - 14:56 hod.

Andrej Kolesík Zobrazit prepis
Ďakujem, ďakujem pán predsedajúci. Pán minister, ja sám som mladý človek a zastupujem mladých ľudí, ktorých zaujíma, naozaj ich zaujíma ako sa dostať k bývaniu, pretože je to jeden z dôležitých problémov pre existenciu človeka a mnohých ľudí zaujíma, že ako sa dostať k super bytu na Grösslingovej ulici za tak smiešnu sumu. K tomu, čo ste povedali, pokiaľ viem, pán poslanec Ondruš ten nájomný byt vrátil a neodkúpil ho. 
A k bytu, ktorý ste spomínali v súvislosti s bývalým premiérom, len toľko pán minister, je to byt jeho matky, nie jeho, ktorý bol riadne kúpený. A nebol pridelený nejakými kamarátmi z radnice za päťdesiattri tisíc korún.
A ešte vás poprosím, pán minister, veľa ste hovorili a nič ste mi nepovedali. Odpovedzte mi prosím, na moju otázku: Kedy a ako prevediete zo svojho vlastníctva ten byt na charitu? Kedy a ako?
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.10.2010 17:47 - 17:48 hod.

Andrej Kolesík
Poprosím vás o vyhlásenie prestávky, pán predsedajúci, pretože niektorí sme prihlásení do rozpravy k tomu bodu a zároveň sme overovateľmi. Ďakujem.
Skryt prepis
 

14.10.2010 15:04 - 15:04 hod.

Andrej Kolesík
... naozaj pozorne sledovať, lebo ktorý mladý človek dostane byt v Starom Meste?
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 14.10.2010 15:04 - 15:04 hod.

Andrej Kolesík
Pani ministerka, možno, že ten váš príbeh bol z tých dnešných príbehov najdojímavejší a možno je na ňom, naozaj, aj najviac pravdy, ale faktom je to, že vy a váš stranícky kolega, pán Mikloš, ste tieto byty dostali. A dostali ste ich za takých zvláštnych okolností. Budeme túto kauzu... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis