Videokanál poslanca

 
 
This video file cannot be played.(Error Code: 102630)

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

13.7.2011 o 12:45 hod.

JUDr.

Jana Laššáková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.9.2011 16:33 - 16:35 hod.

Jana Laššáková
 

6.9.2011 16:33 - 16:33 hod.

Jana Laššáková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. No, počúvam tú diskusiu veľmi pozorne, pani ministerka, ale my hovoríme o zmene Ústavy Slovenskej republiky, kde by sa mala oddeliť funkcia predsedu Najvyššieho súdu a predsedu Súdnej rady, nehovoríme o žiadnych zverejňovaniach rozhodnutí na internete, nehovoríme o žiadnych výberových komisiách. Hovoríme o tom, že táto zmena, ktorá začína zmenou ústavy a potom následne aj ďalšími zákonmi, ktoré teraz prerokúvame, je účelová a vôbec nie je systémová.
Ja som sa vás pýtala, či je spravená nejaká štúdia o tom, ako je to v iných krajinách, kde funguje Súdna rada ako ústavný orgán. Pokiaľ ja mám informácie, v tých krajinách, kde je zriadená Súdna rada, je predseda Najvyššieho súdu zároveň aj predseda Súdnej rady. Myslím si, že už tu bolo povedané v rámci vystúpenia, že to by to isté sa mohlo stať, aby rektor univerzity nebol šéfom rektorskej komisie alebo dekan fakulty aby nebol na čele nejakého kolégia. Ja si myslím, že je to úplne prirodzené a nie je dôvod na to, aby sa táto kompetencia menila. A zatiaľ na túto otázku ja som nepočula odpoveď.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.9.2011 14:55 - 14:56 hod.

Jana Laššáková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán poslanec, chcem sa ti poďakovať za to, že si nám priblížil rok 2001, lebo ja si veľmi dobre pamätám, keď sa prijímala veľká novela Ústavy Slovenskej republiky, aká bola diskusia ohľadne Súdnej rady a kreovania jej orgánov.
Je naozaj smutné, že práve ministerstvo spravodlivosti, ktoré má byť garantom legislatívnej čistoty, ktoré má byť garantom práva a spravodlivosti, prichádza s takouto účelovou novelou ústavy. Povedzme si to popravde, naozaj je to účelová zmena ústavy, aby sa odstránil jeden človek, ktorý nevyhovuje vládnej koalícii.
Viem, že keď sa pripravovala novela ústavy, bola robená určitá analýza, v ktorých štátoch je zriadená Súdna rada, ako je kreovaná Súdna rada, a mne v tejto novele ústavy chýba takisto analýza, v ktorých štátoch je oddelená funkcia predsedu Najvyššieho súdu s predsedom Súdnej rady. Myslím si, že budeme v tomto výnimka.
A skutočne podporujem návrh pána poslanca, aby sme nepokračovali ďalej v rokovaní, pretože určite ten výsledok v treťom čítaní bude taký, že novela ústavy nebude schválená.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.7.2011 12:45 - 12:49 hod.

Jana Laššáková
Teraz, prosím, dajte hlasovať o tom, že Národná rada prideľuje návrh zákona na prerokovanie ústavnoprávnemu výboru, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet a Výboru Národnej rady pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu s tým, že za gestorský výbor určila ústavnoprávny výbor a určené výbory vládny návrh zákona prerokujú v druhom čítaní do 26. augusta a v gestorskom výbore do 31. augusta 2011.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.7.2011 12:45 - 12:49 hod.

Jana Laššáková
Ďakujem pekne. V rozprave nebol podaný žiaden procedurálny návrh, preto dajte hlasovať, pán predseda, o postúpení zákona do druhého čítania.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.7.2011 10:39 - 10:41 hod.

Jana Laššáková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán poslanec, vo svojom vystúpení si sa zameral na také štyri skutkové podstaty, ktoré boli najviac medializované, či už sú to čierne stavby či volebná korupcia alebo zodpovednosť verejných funkcionárov. Ja chcem veľmi oceniť to, že si priniesol taký iný pohľad, lebo nie si právnik, nie si viazaný tými právnickými a si nezaťažený právnickým povolaním, ale si dlhoročný verejný funkcionár, poslanec Národnej rady. A práve týmto logickým rozborom jednotlivých ustanovení si poukázal na to, že vôbec v praxi tie ustanovenia nemusia priniesť ten očakávaný výsledok, ktorý bol proklamovaný ministerstvom spravodlivosti. Ja si myslím, že také závažné ustanovenia, ako možno aj neoprávnené uskutočňovanie stavby alebo volebná korupcia, ktorá sa v posledných rokoch objavuje, si zaslúžili, aby možno bola aj širšia diskusia a aby tie ustanovenia boli precízne naformulované, aby nemohlo dochádzať k takým možno anomáliám, ako si vo svojom vystúpení poukázal, lebo naozaj tú „nadsázku“ beriem, že za starostu mal by kandidovať len človek, ktorý je bezdomovec, aby sa vyhol trestnoprávnej zodpovednosti v prípade škody, ktorá môže vzniknúť naozaj nie jeho zavinením a úplne, ako tu už bolo niekoľkokrát povedané pri povodniach. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.7.2011 9:46 - 9:47 hod.

Jana Laššáková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Chcem, pán podpredseda, ti poďakovať za tvoj vysoko odborný výklad, ako aj stanovisko k predloženým návrhom zákona. Ja si tiež myslím, že pred represiou má pôsobiť prevencia, to znamená, že naozaj treba začať využívať všetky právne prostriedky na to, aby ku nebezpečným konaniam pre spoločnosť nedochádzalo. Ako som už aj včera uviedla, trestný kódex je príliš vážna norma na to, aby sme len tak v parlamente k nemu dali pozmeňujúce návrhy, ktoré neprešli, možno širokou odbornou diskusiou alebo diskusiou vo verejnosti.
Ja budem veľmi zvedavá, aké stanovisko zaujme pani ministerka k týmto predloženým návrhom, pretože evidentne sú nad rámec predloženej novely Trestného zákona, ktorá bola predložená aj na pripomienkové konanie, schválená vládou. A potom táto novela prišla na rokovanie parlamentu. Skúsme byť naozaj racionálni a nedávať do Trestného zákona a do Trestného poriadku len veci, ktoré majú represívny charakter, a snažme sa využívať preventívne opatrenia. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.7.2011 18:51 - 18:52 hod.

Jana Laššáková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Nuž, keď sa robí novela Trestného zákona, Trestného poriadku, teda trestných kódexov, naozaj vzbudzuje to záujem verejnosti, pretože sú to zákony kódexového typu. A tie by mali mať právnu stabilitu a nemali by sa tak meniť. Ale ja si spomínam, keď pani ministerka predstavovala tento návrh Trestného zákona a zmeny, ktoré prináša, tak to bola taká bombastická relácia, ako budú trestne stíhaní verejní funkcionári, keď spôsobia nedbanlivostné, z nedbanlivosti trestný čin. A skutočne, ako sa rokuje o návrhu zákona - a to vidíme v prípade ministerstva spravodlivosti sa to už stáva zvykom, že v Národnej rade sa pekne všetky tieto hrany, ktoré sú, a takéto ustanovenia pekne buď zo zákona na základe pozmeňujúceho návrhu vypadnú, alebo sa zmiernia a v podstate ten efekt je už úplne iný, ako bol na začiatku, keď sa vládny návrh zákona predkladá.
Mohla by som povedať x takýchto prípadov v tomto volebnom období, kde niečo sa predložilo, ohlásilo, aký to bude bič a nakoniec, keď sme v záverečnom hlasovaní zákon prijali, tak všetky takéto veci, ktoré mali byť akože bičom, zo zákona vypadli.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 12.7.2011 18:27 - 18:33 hod.

Jana Laššáková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, pani ministerka, kolegyne, kolegovia, vidím, že každý už je unavený z dnešného dňa, ale ja len skutočne krátko by som sa chcela vyjadriť k predloženému návrhu zákona o konkurze a reštrukturalizácii.
Jedná sa o rozsiahlu novelu zákona, ktorá má až 120 novelizačných bodov, plus novelizuje aj ďalšie zákony. Chcem povedať, a ako to aj pani ministerka uviedla, chcem to potvrdiť, že zákon o konkurze a vyrovnaní, pokiaľ by naozaj dobre fungoval a všetky inštitúty v procese konkurzného konania dobre fungovali, bol by účinným nástrojom na oživenie ekonomiky tak, ako je to všade inde vo svete.
Pozrela som si pripomienkové konanie, ktoré bolo a predchádzalo tomuto vládnemu návrhu zákona, s tým, že celkovo bolo vyše dvesto pripomienok, dvestodvadsaťpäť, z čoho bolo akceptovaných stodvadsaťpäť pripomienok. Ja na rozdiel od pani ministerky sa a nezdieľam nejakú radosť z toho, že návrh zákona v praxi prinesie také očakávané výsledky, ako to tu bolo prezentované. A chcem povedať, že odkedy som v Národnej rade, od roku 2002 spravodajcujem všetky novely zákona o konkurze a vyrovnaní a v každom prípade predkladatelia predkladali novelu zákona so snahou spružniť, zefektívniť a zrýchliť toto konanie.
Z pripomienok, ktoré orgány, ktoré pripomienkujú návrh zákona, bolo a dosť jednoznačne vyplývalo, a keď som si zákon pozrela, myslím si, že dá sa s tým stotožniť, že v mnohých prípadoch sa zvyšuje administrácia, a to či už pri podávaní návrhu na konkurz zo strany veriteľa, kde sa vyžaduje, aby boli doložené určité doklady, či pri prihláškach, ale aj v ďalších iných prípadoch. Takisto si myslím, že predĺžením lehôt, napríklad na podanie žaloby, ktorou sa odporuje právnemu úkonu, ktorú podáva správca, nevidím dôvod, prečo by mala byť lehota doteraz polročná predĺžená až na ročnú lehotu. Ja viem, že konkurzy v praxi sú malé konkurzy, kde je len niekoľko veriteľov, sú veľké konkurzy, ale v každom prípade mne sa tá polročná lehota zdala úplne primeraná a ja som aspoň v praxi nezaznamenala, že by bol s takouto lehotou problém.
Je to naozaj špecifický zákon. Myslím si, že zaujíma iba ľudí, ktorí s tým pracujú, to znamená správcov konkurzných podstát, ale musím povedať, že aj podnikateľskú sféru, pretože je dôležité, či sa konkurz ukončí rýchle alebo či sa konkurzné konanie bude naťahovať. Nemyslím si, že predkladateľ vychytal všetky nejaké brzdiace páky na to, aby sa zabránilo možno zneužívaniam návrhu na konkurz, a nie som si celkom istá ani potom, aj keď treba uvítať, že je možné doručiť prihlášku správcovi konkurznej podstaty aj po 45-dňovej lehote, nie som si celkom istá, a bude treba sa nad tým zamyslieť, aby sme vylúčili, aby sa nedávali rôzne špekulatívne prihlášky, keďže táto prihláška nepodlieha prieskumnému konaniu. Takisto aj ten, kto takúto prihlášku podá, nemá hlasovacie právo a jeho pohľadávka sa uspokojuje až celkom nakoniec, keď ešte po uspokojení všetkých veriteľov sa nejaké finančné prostriedky zvýšia.
Myslím si, že na ústavnoprávnom výbore bude priestor na to, aby sme sa týmito vecami zaoberali a aby sme našli také riešenie, aby konkurz nebol u nás traumou pre podnikateľov, ale aby bolo nájdené rýchle a účinné riešenie.
A ja by som vás ešte chcela poprosiť, pani ministerka, zachytila som v médiách informáciu o tom, koľko súdy riešili konkurzných konaní od roku tuším 2006, 2007, 2008 až doteraz. Možno by bolo veľmi dobré, keby ste nám spravili taký prehľad, aký je stav v konkurzných konaniach, odkedy je účinný zákon o konkurze, teda sa mi zdá od roku deväťdesiat, od roku deväťdesiat jedna, alebo deväťdesiatpäť, nie som si istá. Pretože a to vidím tiež ako dosť veľký problém, že sa novelizujú zákony, že v praxi existujú niekoľko typov prihlášok, niekoľko stupňov, ako sa zaraďujú prihlášky z hľadiska ich uspokojenia do skupín, štvrtá skupina, piata skupina, tretia skupina. Možno by bolo naozaj pre prax užitočné, aby sa aj v týchto, hlavne v starých konkurzoch, aby sa urobil poriadok a aby sa tieto veci proste čo najskôr odbúrali. Lebo ja poznám ešte aj prípady, keď konkurzné konania nie sú ukončené ani z roku deväťdesiatpäť. A to už je naozaj myslím si, že smutné. Už dávno tá firma, možno ani nikto o nej nevie a zbytočne sú súdy zahltené. Možno by bolo dobré spraviť taký nejaký generálny poriadok aj v týchto starých konkurzoch.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 12.7.2011 17:05 - 17:08 hod.

Jana Laššáková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, ďakujem aj za to, že ste sa snažili, pán podpredseda, utíšiť poslancov a ja za to budem veľmi stručná.
Takže, Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky ma uznesením z 15. júna tohto roku ma určil za spravodajkyňu k vládnemu návrhu zákona, ktorých sa mení a dopĺňa zákon č. 7/2005 Z .z. o konkurze a reštrukturalizácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Podľa § 73 ods. 1 zákona Národnej rady Slovenskej republiky o rokovacom poriadku podávam v prvom čítaní spravodajskú informáciu s tým, že predmetný návrh bol poslancom doručený v zákonom ustanovenej 15-dňovej lehote pred schôdzou Národnej rady, na ktorej sa uskutoční jeho prvé hlasovanie.
Konštatujem, že uvedený návrh spĺňa po formálno-právnej stránke náležitosti, ktoré sú uvedené v § 67 a 68 zákona o rokovacom poriadku, ako i náležitosti určené v legislatívnych pravidlách.
Zo znenia vládneho návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej právnej úpravy. Z obsahu navrhovaného zákona možno usudzovať, že návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi, medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná.
V doložke vybraných vplyvov predkladateľ uvádza, že návrh zákona nemá vplyv na rozpočet verejnej správy, na životné prostredie, na sociálne vplyvy a pozitívne ovplyvní podnikateľské prostredie a informatizáciu spoločnosti. Takisto pripojená Doložka zlučiteľnosti návrhu právneho predpisu s právom Európskej únie spĺňa záležitosti, ktoré sú určené v legislatívnych pravidlách pre tvorbu zákonov. Osobitná časť dôvodovej správy obsahuje odôvodnenie ustanovení navrhovaného zákona.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajkyňu vyplývajú, odporúčam, aby sa Národná rada podľa § 73 ods. 3 písm. c) zákona o rokovacom poriadku dohodla na tom, že po rozprave odporučí uvedený vládny návrh zákona prerokovať v druhom čítaní s tým, že v súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady z 10. júna 2011 číslo 414 navrhujem, aby vládny návrh zákona prerokovali ústavnoprávny výbor, Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet a Výbor Národnej rady pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu.
Za gestorský výbor navrhujem Ústavnoprávny výboru Národnej rady Slovenskej republiky a odporúčam, aby výbory predmetný návrh zákona prerokovali v druhom čítaní do 26. augusta a gestorský výbor do 31. augusta.
Skončila som so spravodajskou informáciou, prosím, pán predsedajúci, otvorte rozpravu.
Skryt prepis