Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

13.9.2011 o 11:59 hod.

MUDr.

Viliam Novotný

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 13.9.2011 11:59 - 11:59 hod.

Viliam Novotný
Vážený pán predseda, v rozprave boli podané dva procedurálne návrhy, nebol daný žiadny konkrétny pozmeňovací návrh, iba poslanec Novotný vyňal bod 77 na samostatné hlasovanie. Takže najprv budeme hlasovať o procedurálnych návrhoch tak, ako boli podané. Pani poslankyňa Gabániová podala procedurálny návrh vrátiť návrh zákona na dopracovanie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.9.2011 18:15 - 18:17 hod.

Viliam Novotný Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Požiadal som o podporu všetkých poslancov Národnej rady Slovenskej republiky aj za podporu môjho pozmeňovacieho návrhu, aj pozmeňovacieho návrhu pána poslanca Markoviča a vo svojom vystúpení som, myslím, jasne odôvodnil to, že tieto pozmeňovacie návrhy vznikli aj vďaka kritike práve poslancov strany SMER, ktorí mali konkrétne výhrady a obavy. A teraz nejdem k teatrálnym vyjadreniam o tom, že je to zákon o smrti, ale myslím, že práve schválením týchto pozmeňovacích návrhov to nebude zákon o smrti, ale bude to jeden dobrý zákon, ktorý umožní mať lacnejšie lieky a nižšie doplatky pre pacientov, preto som sa obracal na všetkých poslancov, aj na poslancov strany SMER - sociálna demokracia, lebo počítam s vašou podporou, keďže boli to práve predovšetkým vaše výhrady, ktoré viedli k tomu, že sa hľadala iná formulácia.
Čo sa týka atmosféry v Národnej rade Slovenskej republiky, prepáčte, nebudem to komentovať.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8.9.2011 18:02 - 18:14 hod.

Viliam Novotný Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, dámy a páni, dovoľte mi, aby som vystúpil k vládnemu návrhu zákona o rozsahu. Nechcem veľmi dlho rečniť ani ťahať čas rokovania pléna Národnej rady. V prvom čítaní som nevystúpil k tomuto vládnemu návrhu zákona, lebo som sa viac-menej venoval problematike zákona o lieku, ale v druhom čítaní si napriek tomu dovolím niekoľko poznámok o prerokovaní tohto vládneho návrhu zákona, aj o hlavných výhradách, ktoré boli voči nemu vznesené. A na záver by som podal jeden rozsiahlejší pozmeňovací návrh na jednu stranu, takže ho budem musieť prečítať.
Musím povedať, že z tých najdôležitejších vecí, ktoré boli diskutované aj v pléne Národnej rady, aj vo výboroch, bol celý mechanizmus kategorizácie, ktorý ustanovuje zákon tak, že bude prebiehať 12-krát do roka za nových a som o tom presvedčený, že veľmi, veľmi transparentných pravidiel, pretože všetko bude na internete.
A to druhé vážne ustanovenie, ktoré prináša vládna novela zákona, je skutočnosť, že pri kategorizovaní liekov pôjde Kategorizačná komisia, a teda ministerstvo zdravotníctva na druhú najnižšiu cenu lieku v rámci členských krajín Európskej únie. Naozaj je to ďalší zákon, o ktorom som presvedčený, že je v prospech pacientov, lebo by mal viesť a povedie k lacnejším liekom, povedie k šetreniu vzácnych zdrojov z verejného zdravotného poistenia, ktoré sa potom budú môcť miesto zbytočne predražených liekov použiť radšej v nemocniciach a ambulanciách na lepšie platy pre lekárov a sestry a na lepšie kvalitnejšie služby pre pacientov.
Pozorne som počúval aj opozíciu, či už v pléne Národnej rady v prvom aj v druhom čítaní pre... (Ruch v sále. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Hrušovský, Pavol, podpredseda NR SR
Páni poslanci, pán poslanec Novotný, prosím o pokoj v rokovacej sále, prosím, nevyrušujte. Pán poslanec Poliačik, Abrhan.
Nech sa páči, pán poslanec Novotný.

Novotný, Viliam, poslanec NR SR
Ďakujem pekne. Veľmi pozorne som počúval opozíciu aj v prvom čítaní, aj vo Výbore Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo, aj dnes v druhom čítaní, keď vystúpil pán poslanec Raši ako rečník predo mnou a hovoril o tom, že tento zákon nie je v niektorých ustanoveniach dobrý. Dotýkal sa predovšetkým ustanovenia vládneho návrhu zákona, ktorý hovoril o tom, že na nový inovatívny liek, ktorý príde na Slovensko, bude stanovená úhrada iba vo výške 20 % jeho ceny, kým nemá stanovenú úhradu aspoň v dvoch krajinách referenčného koša alebo ustanovenie, ktoré hovorí o tom, že keď sa rozširuje indikácia použitia daného lieku, automaticky sa úhrada od zdravotnej poisťovne znižuje o 10 %.
Pán poslanec Raši označil tento zákon, budem ho citovať: "Tento zákon zrejme raz vojde do histórie slovenského zdravotníctva ako zákon o smrti. Onkologickí pacienti budú mať problém dostať sa k novým inovatívnym liekom. V istých prípadoch by museli hradiť 80 % z ich ceny." Koniec citátu.
Chcem len povedať, že výhrady, ktoré opozícia povedala, aj keď možno boli trošku teatrálne, som bral ako vážne pripomienky k tomuto a musím povedať, že sme sa aj s pánom ministrom zdravotníctva veľmi zaoberali týmito výhradami. Chcem povedať, a dnes to chcem povedať bez nejakého prívlastku veľmi pokojne, že to, čo hovoril pán poslanec Raši, je len strašenie a že sa v praxi nenaplní. Nenaplní sa preto, lebo pán poslanec Markovič dnes v rozprave podal pozmeňujúci návrh, ktorý upravuje problematiku rozšírenia indikácie použitia daného lieku a nebude nasledovať, ak sa tento pozmeňovací návrh schváli, automaticky zníženie úhrady o 10 %, ale to zníženie úhrady môže byť 0,3 a maximálne 7,5 %, a to sa ešte počíta aj celý predchádzajúci rok. Čiže toto je konkrétna odpoveď, konkrétny pozmeňovací návrh, ktorý umožní, ak výsledky vedy a výskumu ukážu, že daný liek môže pomáhať pacientom aj v inej indikačnej skupine, umožní tento liek týmto pacientom veľmi rýchlo urobiť dostupným.
Ten druhý pozmeňujúci návrh sa týka inovatívnych liekov. Naozaj uznávam ten argument, že 20-percentná úhrada na nový inovatívny liek, kým nemá určenú úhradu aspoň v dvoch krajinách referenčného koša, môže znamenať problém, môže znamenať, že slovenskí pacienti budú musieť čakať na liek, kým nebude kategorizovaný. Ja teraz neviem v Grécku, v Portugalsku, v Bulharsku alebo v Rumunsku, alebo v Maďarsku, ktoré majú podobné HDP aspoň z dvoch z týchto krajín, vzhľadom na to, že sme krajina s 20 percentnou HDP spomedzi 27 členských krajín Európskej únii, naozaj je možné, že liek by na Slovensku, keď ideme do úplnej krajnosti, prišiel až ako v 22. alebo v 23. krajine.
Preto mi dovoľte, aby som dal pozmeňovací návrh k tomuto ustanoveniu, a to v takom zmysle, ja ho, samozrejme, prečítam, len ho vysvetlím, v takom zmysle, že ostáva naďalej 20 % na nový inovatívny liek, kým nemá stanovenú úhradu aspoň v piatich členských krajinách Európskej únie. To znamená, že dochádza k významnému posunu. Slovensko nebude prvou ani druhou krajinou, ktorá zavedie inovatívny liek plne hradený alebo z výraznej miery hradený z verejného zdravotného poistenia, ale mohla byť povedzme šiestou krajinou v rámci Európskej únie. Čiže naozaj považujem aj po diskusii s Asociáciou dodávateľov liekov tento pozmeňovací návrh ako výrazný posun. Dovoľte mi teda, aby som ho podal.
Pozmeňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Viliama Novotného k vládnemu návrhu zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín na základe verejného zdravotného poistenia a o zmene a doplnení niektorých zákonov, tlač 404.
1. V čl. I sa v § 6 vypúšťajú odseky 7 a 8.
Nasledujúce odseky sa prečíslujú.
2. V čl. I § 8 odsek 2 znie:
"(2) Originálnym liekom sa na účely tohto zákona rozumie liek, ktorý bol v čase vydania rozhodnutia o registrácii lieku chránený patentovou ochranou. Generickým liekom sa na účely tohto zákona rozumie liek, ktorý má rovnaké kvalitatívne a kvantitatívne zloženie liečiv a rovnakú liekovú formu ako originálny liek a ktorého biologická rovnocennosť s originálnym liekom bola dokázaná primeranými skúškami biologickej dostupnosti; rozličné soli, estery, étery, izoméry, zmesi izomérov, komplexy alebo deriváty liečiva sa považujú za rovnaké liečivo, ak sa ich vlastnosti výrazne nelíšia z hľadiska bezpečnosti alebo účinnosti od originálneho lieku."
3. V čl. I § 10 sa odsek 3 dopÍňa písmenom h), ktoré znie:
h) zoznam členských štátov, v ktorých má liek úradne určenú cenu, s uvedením overiteľných zdrojov údajov o cene lieku podľa § 93 ods. 9, ak ide o liek podľa § 16 ods. 7."
4. V čl. I § 16 ods. 6 sa slová "liečiva a liekovej formy" nahrádzajú slovami "liečiva, liekovej formy a množstva liečiva v jednej dávke lieku"."
5. V čl. I sa § 16 dopÍňa odsekom 7, ktorý znie:
"(7) Ak predmetom žiadosti je originálny liek a v žiadnom členskom štáte nie sú registrované lieky iných držiteľov registrácie, ktoré by sa vyznačovali rovnakou kombináciou liečiva, liekovej formy a množstva liečiva v jednej dávke lieku, a ministerstvo rozhodne zaradiť liek do zoznamu kategorizovaných liekov, pričom tento liek nemá úradne určenú cenu aspoň v piatich členských štátoch, maximálna výška úhrady zdravotnej poisťovne za štandardnú dávku liečiva v referenčnej skupine sa určí tak, aby maximálna výška úhrady zdravotnej poisťovne za originálny liek neprevýšila 20 % z maximálnej ceny lieku vo verejnej lekárni. Zmenu takto určenej maximálnej výšky úhrady zdravotnej poisťovne za štandardnú dávku liečiva je možné vykonať na základe žiadosti držiteľa registrácie podľa § 14, ak preukáže, že liek má úradne určenú cenu aspoň v piatich členských štátoch. Na účely preukazovania úradne určenej ceny originálneho lieku podľa tohto odseku sa na počet kusov liekovej formy v balení lieku neprihliada."
Odôvodnenie k bodom 1., 2. a 5: Úprava podmienok pre určenie výšky úhrady za novo zaraďované inovatívne lieky. V porovnaní s vládnym návrhom zákona sa ruší tzv. malý referenčný kôš piatich krajín s porovnateľnou výškou HDP na obyvateľa, pričom tento sa nahrádza košom všetkých členských štátov EÚ. Pre určenie úhrady zdravotnej poisťovne vo výške viac ako 20 % sa vyžaduje, aby liek mal... (Ruch v sále.) (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Hrušovský, Pavol, podpredseda NR SR
Páni poslanci, prosím o kľud v rokovacej sále.

Novotný, Viliam, poslanec NR SR
... aby liek mal úradne určenú cenu aspoň v piatich z 27 členských štátov Európskej únie... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Hrušovský, Pavol, podpredseda NR SR
Pán poslanec Matej, čo hovoríte, keď nemáte.
Nech sa páči, pán poslanec.

Novotný, Viliam, poslanec NR SR
... pričom na veľkosť balenia lieku, napr. či ide o 28- alebo 56-kusové balenie sa nebude prihliadať. Návrh odstraňuje fixáciu procesu určovania úhrady výhradne na vybrané krajiny s porovnateľnou ekonomickou výkonnosťou, pričom súčasne odzrkadľuje skutočnosť, že podľa údajov Eurostatu za rok 2010 sa Slovenská republika pri hodnotení HDP na obyvateľa v parite kúpnej sily umiestnila na 20. mieste spomedzi 27 členských krajín.
Vložením odseku do § 16 - rozhodovanie o zaradení lieku do zoznamu - sa tiež odstráni akákoľvek pochybnosť o tom, či sa uvedené ustanovenie môže aplikovať aj spätne na lieky už zaradené v kategorizačnom zozname.
Odôvodnenie k bodu 3: Žiadateľovi sa ukladá povinnosť uviesť v žiadosti členské štáty, v ktorých má posudzovaný liek úradne určenú cenu.
Odôvodnenie k bodu 4: Zosúladenie a spresnenie terminológie v súlade s bodom 5 tohto návrhu.
Pod týmto pozmeňovacím návrhom je podpísaných celkovo 16 poslancov Národnej rady Slovenskej republiky.
Vážené dámy, vážení páni, chcem vás poprosiť o podporu pozmeňovacieho návrhu, ktorý som práve predložil, ako aj pozmeňovacieho návrhu pána poslanca Markoviča, lebo si myslím, že ich schválenie odstráni problémy alebo pochybnosti, o ktorých hovorila opozícia, a umožní liečiť slovenských pacientov inovatívnymi liekmi dokonca omnoho skôr ako vo vyspelejších krajinách Európskej únie. Umožní najnovšie poznatky výskumu v oblasti farmácie ihneď aplikovať aj na Slovensku, pretože pri zistení akejkoľvek novej indikácie bude môcť byť liek aj v tejto indikácii veľmi promptne použitý.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 8.9.2011 16:40 - 16:43 hod.

Viliam Novotný Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. V rozprave vystúpilo viacero poslancov. Boli podané dva procedurálne návrhy, len informujem, ako budeme hlasovať, o ktorých budeme hlasovať na úvod hlasovania. Keďže nebol podaný žiaden konkrétny pozmeňujúci návrh vecného obsahu, nie je potrebná lehota, teda môžeme dnes hlasovať o 17.00 hodine. Následne budeme hlasovať, ako je to uvedené v spoločnej správe, s výnimkou toho, že som vyňal bod 77 na samostatné hlasovanie. Ak schválime bod 70, o bode 77 už nebude možné hlasovať. Toľko informácia k spoločnej správe.
Na záver mi dovoľte povedať, že som naozaj veľmi pozorne počúval rozpravu a vážim si každého poslanca, ktorý vystúpil a povedal svoj názor. Až možno na niektoré faktické poznámky to bola naozaj vecná diskusia. Musím povedať, že je viditeľný aj určitý posun v tejto diskusii. Keď si spomeniete na rozpravu v prvom čítaní, ťažiskovou témou rozpravy bola generická preskripcia, teda predpisovanie účinnej látky lekárom na lekársky predpis. Myslím, že všetky najzávažnejšie výhrady Slovenskej lekárskej komory sa - či už novelou zákona, alebo poslaneckým pozmeňovacím návrhom, ktorý som dal na výbore pre zdravotníctvo - podarilo odstrániť, a preto táto téma dnes ani nerezonovala v Národnej rade Slovenskej republiky.
Omnoho viac ale rezonovala téma zavedenia či nezavedenia vernostných systémov v lekárňach. A ja naozaj nejdem nikomu teraz prerábať jeho presvedčenie, každý to musí cítiť sám vo svojom vnútri. Tá dilema pre mňa stojí v jedinej otázke. Každý poslanec sa musí opýtať vlastného svedomia, či bude hájiť zisky lekární, alebo zahlasuje za zľavy pre pacienta. Podľa mňa takto stojí otázka, ale môžete ju formulovať každý, ako uznáte za vhodné.
Myslím, že keď schválime vládny návrh zákona, tak ako bol predložený, a schválime tie body spoločnej správy, ktoré gestorský výbor odporúčal schváliť, schválime jeden dobrý, kvalitný a komplexný zákon o lieku, ktorý konečne donesie do slovenského zdravotníctva to, na čo naši pacienti tak dlho čakajú, o čom sme s nimi rozprávali pred voľbami, o čo nás pýtali ľudia pred voľbami. Donesie lacnejšie lieky, nižšie doplatky pre pacientov, zľavy pre pacientov v lekárňach. Ušetrí peniaze vo verejnom zdravotnom poistení, ktoré budú môcť smerovať do ambulancií a nemocníc pre lekárov a sestry na lepšie platy a na skvalitnenie služieb pre pacientov.
Dámy a páni, chcem vás poprosiť o podporu tohto vládneho návrhu zákona. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.9.2011 15:38 - 15:39 hod.

Viliam Novotný Zobrazit prepis
Pán poslanec Lazár, ruže sa na Slovensku pestujú, napríklad je to Rosa klub Zvolen, Slovenská ružiarska spoločnosť, Ružiarska spoločnosť Márie Henriety a tak ďalej. A myslím, že s vašimi argumentami to bolo podobné ako s tým, že na Slovensku sa ruže nepestujú.
Pozrite sa, nemám ambíciu vás presvedčiť, pretože vy už ste rozhodnutý, tak ako som rozhodnutý aj ja, len chcem vám naozaj povedať, že môžme tu strašiť s monopolmi, s privatizáciou, hľadať paralely s holandskými ružami, so zdravotnými poisťovňami, princíp je pomerne jednoduchý. Ste,alebo nie ste za to, aby lekáreň, keď sa tak rozhodne, mohla dať zľavu pacientovi z doplatku na liek? Ste alebo nie ste za to, aby sa mohla so ziskom, ktorý má z marže, rozdeliť s pacientom, alebo nie ste za to? Chcete, aby mali stabilný, zákonom chránený zisk, alebo chcete, aby mohli na základe vlastného rozhodnutia poskytnúť pacientovi zľavu? To je otázka pre mňa. A vy si svoju otázku formulujte, ako uznáte za vhodné.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.9.2011 15:21 - 15:21 hod.

Viliam Novotný
Ďakujem pekne. Pán poslanec Maďarič, tiež by som vám možno mohol odpovedať, že jedna z kľúčových otázok, pre ktorú sa stále trápim a o ktorej rozmýšľam, je, či strana SMER zastupuje záujmy občanov alebo finančnej skupiny J & T, pána Širokého, pán Poóra a podobných veľkých investorov. Viete, zatiaľ ešte žiadny z ministrov tejto vlády, ani minister zdravotníctva, nebol zachytený na jachte finančnej skupiny. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 8.9.2011 15:09 - 15:19 hod.

Viliam Novotný Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, dovoľte mi teda, aby som pokračoval tam, kde som zastavil svoje vystúpenie. Hovoril som o tom, ako sme diskutovali na výbore tri možné alternatívy, ako by ten vernostný systém mohol fungovať a nakoniec sme sa rozhodli pre vládny návrh, ktorý považujeme za najvyváženejší.
Chcem ešte povedať, že pre úplné zabránenie špekulácií sa mi podarilo na výbore presadiť pozmeňovací návrh, ktorý dáva lekárni, ktorá sa rozhodne dávať zľavy, povinnosť dať túto zľavu za rovnakých podmienok pre všetkých pacientov všetkých poisťovní. Myslím, že tým dávame na bok všetky špekulácie ohľadom toho, že by tu mohla existovať nejaká vertikálna sieť, ktorá by zneužila vernostný systém.
Samozrejme, tak ako na jeseň minulého roku, tak aj v lete tohto roku vyvolal vernostný systém nevôľu Slovenskej lekárnickej komory. Predstaviteľom Slovenskej lekárnickej komory sa podarilo vyvolať opätovne hystériu dôverne známu z decembra minulého roku a januára tohto roku. Určite ste si všimli vo vašich e-mailových schránkach aj v najčítanejšom slovenskom denníku túto inzerciu. Argumenty, s ktorými vystupovala Slovenská lekárnická komora, by sa dalo zhrnúť do dvoch takých najvážnejších.
Ten prvý je, že vernostný systém zlikviduje malé nezávislé lekárne, ten druhý, že zvýši spotrebu liekov. Tie ostatné v rovine utópie a predstáv nebudem komentovať.
Čo sa týka likvidácie malých nezávislých lekární, chcem povedať, že tu nemusíme modelovať nejaký príklad. Prax hovorí niečo úplne iné. V Českej republike vernostný systém existoval. Katastrofické scenáre o krachoch lekární sa tam vôbec nerealizovali. Podnikanie v lekárnictve je určite zaujímavým odvetvím, keď na Slovensku v súčasnosti funguje zhruba 1 800 lekární. Pre porovnanie na dvakrát tak veľkom trhu v Českej republike funguje približne 2 300 lekární. Preto istý typ súťaže a tlaku na to, aby lekárne o pacienta bojovali práve nižšími cenami a zľavami, je úplne adekvátny, ale najmä je v prospech pacienta. To, že v Českej republike to fungovalo a nedošlo ku katastrofickému scenáru, možno len potvrdzuje skutočnosť informácia, ktorá je veľmi čerstvá, že včera schválila Poslanecká snemovňa Českej republiky novelu zákona 48/1997, na základe ktorej sa umožňuje lekárňam poskytovať zľavy aj na lieky na lekársky predpis. Teda presne to schválili včera v snemovni Českej republiky, o čom dnes rokujeme.
Druhý argument, ktorý znel v médiách a ktorým strašila Slovenská lekárnická komora, je, že sa zvýši spotreba liekov. Chcem vám povedať, že to nie je pravda. Lekáreň nemôže stimulovať spotrebu liekov, pretože preskripciu majú v rukách lekári a nie lekárnici. Ak existuje lekár, ktorý píše pacientovi lieky len preto, lebo si ich pýta, tak verím, že čoskoro nebude mať zmluvu so žiadnou zdravotnou poisťovňou. Na to je revízny systém zdravotnej poisťovne, nie vernostný systém. Nemýľme si jablká s hruškami. Faktom ale je, že ani zákaz vernostných systémov v roku 2009 podľa oficiálnych štatistík neznamenal zníženie spotreby liekov na Slovensku, čiže tento argument nie je pravdivý. Pravda je totižto niekde úplne inde.
Každá lekáreň bez ohľadu na to, kto ju vlastní, si dohaduje s distribučnými spoločnosťami podmienky, za akých od nich bude objednávať lieky. Medzi tieto podmienky patria aj bonusové podmienky, ako zľavy, ďalšie bonusy, výhodné úvery. V tomto ohľade sa podnikanie v lekárnictve nijako nelíši od akéhokoľvek iného odvetvia. Tento zákon má umožniť, aby sa jednotlivé lekárne mohli podeliť o svoj zisk s pacientom, ak chcú. Je len na uvážení vlastníkov lekární, či túto možnosť využijú a do akej miery. Táto zmena, ktorú prináša vládny návrh zákona, je prioritne smerovaná tak, aby priniesla prospech pacientovi. Vďaka nej totiž ušetrí v lekárni a bude mať zľavu na lieky. Teda strašenie monopolmi a finančnými skupinami, toto si naozaj prečítajte, to je veľdielo, nie je namieste.
Dámy a páni, na tomto mieste sa naozaj musíte rozhodnúť, a nie je to jednoduché rozhodnutie, či ste na strane ochrany ziskov lekární alebo zliav pre pacientov. Toto je dilema. Všetko ostatné je odvádzanie pozornosti. Ak v celom liekovom reťazci dnes môže výrobca poskytovať zľavy distribútorovi, distribútor môže poskytovať zľavy lekárni, tak prečo by ich lekárne nemohli poskytovať pacientovi? Ja a verím, že aj väčšina poslancov v tejto snemovni je už rozhodnutá, že uprednostníme zľavy na doplatkoch za lieky pred ochranou ziskov lekární.
No a čo Slovenská lekárnická komora? Známy to inzerent, o ktorom som už dnes hovoril. Už nevyžaduje vypustenie ustanovení o zavedení vernostného systému v lekárnictve. Už požaduje rovno neschváliť zákon o lieku. To je ich požiadavka. Nie vypustiť vernostný systém. Neschváliť zákon o lieku. Pre zisk lekární je ochotná obetovať zákon, vďaka ktorému sa môžu ušetriť desiatky miliónov eur vo verejnom zdravotnom poistení, ktoré tak veľmi potrebujeme pre nemocnice a ambulancie, pre vyššie platy lekárov a sestier, o ktoré nám, verím, všetkým ide, ktoré tak veľmi potrebujeme na udržanie fungujúcich transformovaných nemocníc, o ktoré sa tak veľmi trápia naši kolegovia z opozície.
Lekárnici sú pre svoje zisky ochotní obetovať zákon, vďaka ktorému môžu pacienti pri predpisovaní účinnej látky ušetriť až 50 mil. eur vo svojich peňaženkách. A že lekárnikom ide o zisk, o tom nemajte vôbec pochybnosti. Časť farmaceutov, ktorí predstavujú Slovenskú lekárnickú komoru, sa dnes združuje pod názvom Družstvo lekární stránka www.dl.sk, ktorých hlavným cieľom je okrem iného, citujem z ich stránky: „Družstvo lekární je združenie lekárnikov – majiteľov lekární, ktorým nie je ľahostajný ich osud. Cieľom jeho vzniku je obhajoba ekonomických záujmov jeho členov, aby tak mohli lepšie obstáť v konkurenčnom boji."
Ďalej citujem z ich stránky: "Bonusové podmienky každej lekárne u zmluvného distribútora sú naozaj exkluzívne. Nezanedbateľnými výhodami sú aj upravený reklamačný poriadok alebo možnosť získať úver za výhodných podmienok." Prostredníctvom "dvornej" distribučnej spoločnosti dokážeme zabezpečiť priame dodávky portfólia niektorých partnerov Družstva lekární do lekární. Zaujímavosť tohto modelu spočíva v následnom bonuse vo výške marže distribútora. Ponuka, ktorá sa nedá odmietnuť." Koniec citátu zo stránky Družstva lekární.
Dámy a páni, a znovu sa vrátim k tomu apelu, tu a teraz pravdepodobne dnes o piatej sa musíte všetci vo svojom vnútri rozhodnúť, či budete chrániť zisky lekární, alebo podporíte zľavy pre pacienta. Takto stojí otázka. Pri tomto rozhodovaní, prosím, pomyslite na ľudí, ktorí nás tu poslali. A skúste si predstaviť sami seba, ako vysvetľujete dôchodcovi, ktorý dopláca mesačne 40-50 eur za lieky, že nemôže dostať v lekárni zľavu ani jeden jediný cent, lebo vy bojujete proti monopolom, proti finančným skupinám, a tým vlastne chránite jeho záujmy. Dámy a páni, toto nevysvetlíte.
Dámy a páni, tento zákon nie je ani o ziskoch, ani o monopoloch, ani o farmaceutických spoločnostiach, ani o finančných skupinách. Tento zákon je o pacientoch, o tom, aby mali lacnejšie lieky a nižšie doplatky. Tento zákon je o tom, aby sme zbytočne z verejného zdravotného poistenia nevyhadzovali peniaze na predražené lieky a radšej ich dali nemocniciam a ambulanciám, lekárom a sestrám na lepšie platy a na skvalitnenie služieb pre pacienta.
Dámy a páni, chcem vás poprosiť o podporu vládneho návrhu zákona. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

8.9.2011 11:59 - 11:59 hod.

Viliam Novotný Zobrazit prepis
Pán predseda, dajte, prosím, hlasovať o návrhu uznesenia nasledujúceho znenia: Národná rada Slovenskej republiky vyslovuje súhlas s použitím štátnych finančných aktív na finančnú stabilizáciu štátnych príspevkových organizácii v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky a Ministerstva obrany Slovenskej republiky, v ktorých prebieha zmena právnej formy zo štátnej príspevkovej organizácie na akciovú spoločnosť, v sume 350 mil. eur.
Skryt prepis
 

8.9.2011 11:59 - 11:59 hod.

Viliam Novotný
 

8.9.2011 11:59 - 11:59 hod.

Viliam Novotný
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, najprv dajte hlasovať o procedurálnom návrhu pána poslanca Valockého, vrátiť návrh predkladateľovi na dopracovanie.
Skryt prepis