Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.9.2010 o 18:20 hod.

doc. JUDr. PhD. J.S.D.

Radoslav Procházka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie spoločného spravodajcu 10.9.2010 9:37 - 9:37 hod.

Radoslav Procházka Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Nemyslím si, že procedurálny návrh je možné odbiť tým, že nebola Národná rada uznášaniaschopná, a tým vlastne ako keby hlasovanie bolo absolvované, ale to je možno mimo toho rámca, ku ktorému teraz vystúpim.
Konštatujem, že neboli podané pozmeňujúce alebo doplňujúce návrhy. Bol podaný procedurálny návrh, o ktorom zatiaľ platné hlasovanie neprebehlo a v prípade, že je všeobecná zhoda, že nie je potrebné hlasovať o tom procedurálnom návrhu v situácii, kedy bude Národná rada uznášaniaschopná, tak je treba v treťom čítaní pristúpiť k hlasovaniu o návrhu ústavného zákona ako celku s tým, že gestorský výbor neprijal žiadne záverečné odporúčanie.
Môj osobný názor, ak dovolíte, v tejto chvíli je ten, že o procedurálnom návrhu bude musieť byť hlasované v situácii, kedy Národná rada bude uznášaniaschopná. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.9.2010 9:32 - 9:33 hod.

Radoslav Procházka
... mne sa do tých dvoch minút zmestí ešte desať takýchto prerušení, lebo chcem povedať len jednu vetu. Môžeme sa tu tľapkať po pleci, že akí sme kultúrni v porovnaní s nimi. Ono je to aj pravda, ale hlasovať o tomto návrhu s vedomím, že objektívne nemôže byť prijatý, lebo nás tu nie je dosť, je skoro taká istá zbabelosť, ako utekať zo sály. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.9.2010 9:32 - 9:33 hod.

Radoslav Procházka
Ďakujem pekne. Ja chcem... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 9.9.2010 18:36 - 18:39 hod.

Radoslav Procházka
Ďakujem. Prosím členov ústavnoprávneho výboru, keby sa mohli okamžite dostaviť do miestnosti výboru na zasadnutie. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.9.2010 18:20 - 18:20 hod.

Radoslav Procházka Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda. Ústavnoprávny výbor Národnej rady ako gestorský výbor k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 301/2005 Z. z. Trestný poriadok v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení zákon Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov, podáva Národnej rade Slovenskej republiky podľa § 79 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky.
Národná rada uznesením z 11. augusta 2010 č. 35 pridelila vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Trestný poriadok a ktorým sa mení zákon o priestupkoch v znení neskorších predpisov (tlač 28), na prerokovanie všetkým výborom Národnej rady Slovenskej republiky okrem výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, výboru pre európske záležitosti, osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti NBÚ, osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti SIS, osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva a výboru na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ.
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol vládny návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému návrhu zákona.
Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Trestný poriadok a ktorým sa mení zákon o priestupkoch, odporúčali schváliť ústavnoprávny výbor, výbor pre financie a rozpočet, výbor pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu, výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj, výbor pre sociálne veci, výbor pre zdravotníctvo, výbor pre obranu a bezpečnosť, zahraničný výbor, výbor pre kultúru a médiá, výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny. Mandátový a imunitný výbor, výbor pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport neprijali platné uznesenie, nakoľko návrh nezískal potrebnú väčšinu. Uznesenia výborov Národnej rady neobsahujú žiadne pozmeňujúce ani doplňujúce návrhy.
Gestorský výbor na základe stanovísk výborov k vládnemu návrhu zákona odporúča Národnej rade Slovenskej republiky vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Trestný poriadok a ktorým sa mení zákon o priestupkoch, schváliť pod podmienkou, že bude schválený vládny návrh ústavného zákona, ktorým sa mení Ústava Slovenskej republiky (parlamentná tlač 27).
Spoločná správa výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Trestný poriadok a ktorým sa mení zákon o priestupkoch, bola schválená uznesením Ústavnoprávneho výboru Národnej rady zo 6. septembra 2010 č. 28. Týmto uznesením výbor zároveň poveril spravodajcu predložiť návrhy podľa príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku.
Ďakujem, pán predseda, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 9.9.2010 16:02 - 16:06 hod.

Radoslav Procházka Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky ako gestorský výbor k vládnemu návrhu ústavného zákona, ktorým sa mení Ústava Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov, podáva Národnej rade Slovenskej republiky podľa § 79 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady v znení neskorších predpisov spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky.
Národná rada Slovenskej republiky uznesením z 11. augusta 2010 č. 34 pridelila vládny návrh ústavného zákona, ktorým sa mení Ústava Slovenskej republiky, na prerokovanie všetkým výborom Národnej rady okrem Výboru Národnej rady pre nezlučiteľnosť funkcií, výboru pre európske záležitosti, osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu, osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby, osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva a Výboru Národnej rady na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu.
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol vládny návrh ústavného zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému návrhu ústavného zákona.
Určené výbory prerokovali návrh ústavného zákona v určenej lehote s týmto výsledkom: Ústavnoprávny výbor, mandátový a imunitný výbor, výbor pre financie a rozpočet, výbor pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu, výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj, výbor pre zdravotníctvo, výbor pre obranu a bezpečnosť, zahraničný výbor, výbor pre kultúru a médiá, výbor pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, výbor pre sociálne veci a výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny neprijali platné uznesenie. Návrh nezískal v žiadnom z týchto výborov súhlas potrebnej trojpätinovej väčšiny všetkých členov príslušného výboru, tak ako to vyžaduje čl. 84 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky v spojení s § 53 ods. 4 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady.
Gestorský výbor na návrh spravodajcu hlasoval o záverečnom stanovisku gestorského výboru, ktorým bol nárh vládny návrh novely ústavy schváliť, pričom tento návrh v záverečnom stanovisku nezískal požadovanú trojpätinovú väčšinu v Ústavnoprávnom výbore Národnej rady.
Spoločnú správu výborov Národnej rady preto predkladáme bez takéhoto záverečného odporúčajúceho stanoviska, ale ústavnoprávny výbor ju požadovanou väčšinou schválil uznesením zo 6. septembra 2010 č. 27. Týmto uznesením výbor zároveň poveril spravodajcu predložiť návrhy podľa § 81 ods. 2, § 83 ods. 4, § 84 ods. 2 a § 86 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady.
Ďakujem pekne. Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.9.2010 11:10 - 11:25 hod.

Radoslav Procházka
Ďakujem, pán predsedajúci. Prosím, dajte hlasovať o uznesení Národnej rady Slovenskej republiky v tomto znení: "Národná rada Slovenskej republiky schvaľuje volebný poriadok o voľbe kandidáta na vymenovanie za generálneho prokurátora Slovenskej republiky a o odvolávaní generálneho prokurátora Slovenskej republiky."
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 9.9.2010 10:50 - 10:51 hod.

Radoslav Procházka
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 8.9.2010 11:28 - 11:28 hod.

Radoslav Procházka
Ďakujem, pán predsedajúci. Schôdza, zasadnutie ústavnoprávneho výboru je zvolané na 13.00 hod. do miestnosti výboru. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 11.8.2010 14:59 - 15:02 hod.

Radoslav Procházka Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dostali ste informáciu, že vec pridelil predseda Národnej rady aj ústavnoprávnemu výboru a ja by som si teraz dovolil vás informovať o výsledkoch toho rokovania.
Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky prerokoval a jednomyseľnou väčšinou schválil návrh stanoviska predsedu ústavnoprávneho výboru k návrhu na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s Veriteľskou zmluvou medzi Belgickým kráľovstvom, Spolkovou republikou Nemecko, Írskou republikou, Španielskym kráľovstvom, Francúzskou republikou, Talianskou republikou, Cyperskou republikou, Luxemburským veľkovojvodstvom, Maltskou republikou, Holandským kráľovstvom, Rakúskou republikou, Portugalskou republikou, Slovinskou republikou, Slovenskou republikou a Fínskou republikou, parlamentná tlač 30. Návrh stanoviska v tomto znení. Dovoľte, aby som prečítal to znenie stanoviska uznesenia, v ktorom sa ústavnoprávny výbor zhodol a uzniesol.
Dojednané medzinárodné zmluvy, na ktorých platnosť sa vyžaduje súhlas Národnej rady Slovenskej republiky, predkladajú prezident Slovenskej republiky a vláda Slovenskej republiky Národnej rade Slovenskej republiky na vyslovenie súhlasu. Návrh na nevyslovenie súhlasu s medzinárodnou zmluvou nie je spôsobilý byť predmetom rozhodovania Národnej rady podľa čl. 86 písm. d) Ústavy Slovenskej republiky.
Z uvedených dôvodov Národná rada Slovenskej republiky vo veciach podľa článku 86 písm. d) ústavy rozhoduje vždy o takom návrhu uznesenia, akým vyslovuje súhlas s dojednanou medzinárodnou zmluvou. V prípade, ak Národná rada potrebnou väčšinou návrh na vyslovenie súhlasu s predmetnou medzinárodnou zmluvou neschváli, takáto medzinárodná zmluva sa považuje za neschválenú a nemôže byť prezidentovi Slovenskej republiky predložená na ratifikáciu.
Ja si vás dovoľujem, pán predsedajúci, požiadať, aby ste po skončení rozpravy dali hlasovať o návrhu uznesenia, ktoré predkladám v tomto znení:
Národná rada Slovenskej republiky podľa čl. 86 písm. d) Ústavy Slovenskej republiky vyslovuje súhlas s Veriteľskou zmluvou medzi Belgickým kráľovstvom, Spolkovou republikou Nemecko, Írskou republikou, Španielskym kráľovstvom, Francúzskou republikou, Talianskou republikou, Cyperskou republikou, Luxemburským veľkovojvodstvom, Maltskou republikou, Holandským kráľovstvom, Rakúskou republikou, Portugalskou republikou, Slovinskou republikou, Slovenskou republikou a Fínskou republikou.
Zároveň, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, vás chcem informovať aj t tom, že ústavnoprávny výbor v tejto veci prijal aj ďalšie uznesenie v deň svojho rokovania dňa 10. augusta 2010 a v tomto uznesení ústavnoprávny výbor rozhodol, že neodporúča Národnej rade Slovenskej republiky, aby vyslovila súhlas s Veriteľskou zmluvou medzi členskými štátmi eurozóny tak, ako som ich pred chvíľou dvakrát zopakoval. Ďakujem pekne.
Skryt prepis