Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

6.8.2010 o 16:04 hod.

PhDr.

Tatiana Rosová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

23.3.2011 12:05 - 12:05 hod.

Tatiana Rosová
Ďakujem pekne. Chcela by som upozorniť kolegov a kolegyne, ktorí majú záujem zúčastniť sa rokovania pracovnej skupiny na tvorbu legislatívy na ochranu zvierat, že to stretnutie bude v miestnosti č. 76. Viacerí sa ma pýtali totiž, kde to bude. Takže miestnosť č. 76.
Skryt prepis
 

10.12.2010 11:34 - 11:34 hod.

Tatiana Rosová Zobrazit prepis
... Takže je to bezprostredná súvislosť, pretože napríklad v Bratislavskom kraji, kde je podstatne väčší potenciál študentov, pre takéto gymnáziá platí presne rovnakých 5 % ako všade inde a ten tlak jednoducho tieto fenomény vyvoláva, či sa vám to páči, alebo nie.
Takže opakujem, toto nie je snaha tento problém posunúť, toto je snaha vytvoriť priestor na to, aby sme našli optimálne riešenie na to, ako redukovať počty študentov na osemročných gymnáziách, ale nie kvantitatívne, ale kvalitatívne. Sama ste povedali, že je to problém kvality, že sa znižuje kvalita týchto študentov, ale vy ste to riešili čisto technokraticky zavedením nejakej 5-percentnej klauzuly.
Pokiaľ ide o angličtinu, už tu zaznelo mnoho argumentov, prečo nie je obmedzovaním slobody jej povinné zavádzanie. To je asi také obmedzovanie slobody, ako je povinná školská dochádzka alebo ako povinná chémia.
Ale pokiaľ ide o vaše obavy z toho, že budú učiť nekvalifikovaní učitelia, ako bývalá štátna tajomníčka, predpokladám, že poznáte správu školskej inšpekcie, ktorá hovorí o tom, že výsledky žiakov nekvalifikovane učených sú rovnaké alebo lepšie ako tých, kde mali kvalifikovaných učiteľov.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.12.2010 11:32 - 11:34 hod.

Tatiana Rosová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážená pani kolegyňa, predovšetkým sa chcem vyjadriť k vašej dezinterpretácii môjho návrhu na odsunutie platnosti opatrenia, ktorým sa znižuje počet študentov v osemročných gymnáziách na paušálnych 5 %, bez toho, aby sa povedalo, akí to študenti majú byť. Nie je to snaha rozmnožovať tieto gymnáziá. Vonkoncom nie som podporovateľom priveľkého počtu osemročných gymnázií, ba dokonca som za otvorenie debaty o význame osemročných gymnázií v našom školskom systéme ako takých.
Ale to, čo vy ste zaviedli, paušálna 5-percentná hranica, bez toho, aby sa akákoľvek, akékoľvek kvalitatívne kritériá zaviedli, je jednoducho systém, ktorý je nesprávny, ktorý vyvoláva presne to, čo ste povedali, áno, prevahu dopytu na ponukou, a tým pádom korupciu a protekciu... (Sústavný ruch v sále. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.10.2010 10:18 - 10:21 hod.

Tatiana Rosová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, vážení kolegovia, vážený pán minister, dovoľte aj mne k tomuto návrhu zákona predložiť môj pozmeňujúci návrh. Navrhujem takéto nové znenie § 12: "V § 12 ods. 2 znie:"(2) Doba nájmu dohodnutá v nájomnej zmluve môže byť najviac tri roky okrem prípadov, za a) ak nájomcom je osoba so zdravotným postihnutím uvedeným v prílohe č. 2, ktorému sa prenajíma nájomný byt spĺňajúci podmienky ustanovené osobitným predpisom, pričom doba nájmu v tomto prípade môže byť najviac desať rokov, alebo za b) ak nájomcom je osoba podľa § 21 ods. 3 písm. d), ktorej sa prenajíma nájomný byt, pričom doba nájmu v tomto prípade môže byť najviac desať rokov."."
Aby som vysvetlila o čo ide v tomto mojom návrhu. V § 12 vlastne pridávam iba písmeno b), ktoré rieši situáciu nájomníkov a aj majiteľov, vlastníkov takých bytov, v ktorých je v súčasnosti regulácia cien nájmu v situáciách, keď je treba okamžité riešenie niektorých okrajových alebo teda medzných situácií. Navrhujem teda, aby, keďže návrh zákona obsahuje možnosť riešiť formou sociálneho bývania, aj naliehavé situácie, ktoré vznikli neusporiadaním vzťahov medzi takýmito súkromnými vlastníkmi bytových domov a nájomcami bytov, aby doba nájmu pre takýchto nájomcov mohla byť predĺžená z troch na desať rokov, rovnako ako je to už v zákone alebo v návrhu zákona pri osobách so zdravotným postihnutím.
Zmysel tohto návrhu spočíva v tom, že nájomcami takýchto bytov s regulovaným nájmom sú veľmi často osoby v dôchodkovom vysokom veku, pre ktoré opustiť svoj domov a podpísať nájomnú zmluvu na dobu troch rokov nie je dostatočnou garanciou dôstojného a trvalého bývania, trvalého riešenia ich problému napriek tomu, že tento zákon im umožňuje predlžovanie nájomnej zmluvy v podstate ľubovoľne až do situácie, kým nebude ich problém vyriešený.
Takže, ide skôr o psychologickú, o odbúranie nejakej psychologickej bariéry, ktorá týmto ľuďom môže brániť v tom, aby prijali takéto riešenie niektorých medzných situácií, ktoré vyvoláva neusporiadanie vzťahov medzi vlastníkmi a nájomcami bytov. Je to problém, ktorý bol spôsobený legislatívou, ktorý dlhodobo riešený nebol. Súčasná vláda sa zaviazala vo svojom programovom vyhlásení tento problém riešiť. Momentálne sú v pripomienkovom konaní dva zákony z dielne ministerstva hospodárstva, ktoré k tomu prispievajú. Toto je jedno malé opatrenie, ktoré môže zvýšiť mieru istoty niektorých nájomníkov, ktorí budú v situáciách, keď ich problém môže vyriešiť nájomné bývanie podľa tohto zákona. Ďakujem vám za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.10.2010 12:55 - 12:57 hod.

Tatiana Rosová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. A chcem zároveň veľmi pekne poďakovať aj pánovi kolegovi Osuskému za jeho naozaj krásne a komplexné vystúpenie. Ťažko už k nemu niečo dodať. Možno predsa len k niektorým tým nosným témam.
Pokiaľ ide o slobodu výberu anglického jazyka ako vyučovacieho predmetu, myslím si, že debatovať o tom v kontexte nejakej slobody jednotlivca má asi taký zmysel ako debatovať o povinnej školskej dochádzke. Jednoducho je to predmet ako každý iný, nik nehovorí o tom, že by sme nemali učiť deti písať, počítať. Takže ja to radím medzi presne rovnaké rozhodnutia. Presne takéto opatrenie prijali mnohé krajiny Európskej únie aj také, ktoré si slobodu ctia omnoho dlhšie a omnoho jednoznačnejšie, ako je to u nás, ale medzi iným už spomínané Taliansko, kde sa učí povinne angličtina už od prvého ročníka.
Pokiaľ ide o tú tému sliepky a vajca, či treba mať najprv kvalitných učiteľov a potom začať učiť angličtinu, alebo naopak, myslím si, že tuná to nie je celkom taká zapeklitá otázka. Tak ako už zaznelo, že pokiaľ to raz nebude pravidlom, tak sa ku kvalite nedopracujeme. A keby sme mali trvať na kvalite, museli by sme zrušiť aj veľkú časť dnešného vyučovania, a nielen anglického jazyka. V každom prípade, aj keby nemalo byť všetko vyučovanie angličtiny dokonalé, tak ako ani nie je, tak ako ani nebolo v časoch, keď sme sa my učili angličtinu, aj tak má zmysel, pretože každý, kto akokoľvek aspoň čiastočne mal možnosť priblížiť, zblížiť sa s týmto jazykom, bol a je vždy vo výhode oproti tým, ktorí takúto možnosť nemali.
Čo sa týka vôle alebo nevôle dnešných detí, o to by som sa vôbec netrápila. Totižto na rozdiel od povedzme tej ruštiny, ktorú my sme sa naozaj s veľkou vôľou... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.8.2010 16:04 - 16:05 hod.

Tatiana Rosová Zobrazit prepis

Ďakujem pekne za slovo. Vážená pani kolegyňa, keby človek počúval vaše vystúpenie a nepoznal by túto krajinu, musel by nadobudnúť presvedčenie, že v oblasti školstva je to tu, jednoducho, jeden raj, jeden príklad pre svet. Žiaľbohu, ale okrem vás si to málo kto myslí. Najmä si to určite nemyslia učitelia, ani rodičia a ani žiaci.
Programové vyhlásenie v tejto oblasti nie je konkrétne, pretože je to rámec, je to filozofia. Ale je to filozofia a koncepcia, ktorú ste zjavne neporozumeli. Pevne verím, že pri konkretizácii v legislatívnych opatreniach to bude lepšie. Hovorili ste v závere svojho vystúpenia o experimente. Myslím, že ako bývalá štátna tajomníčka v predchádzajúcom volebnom období, by ste radšej takéto slovo používať nemali, pretože, ak máme hovoriť o experimente, tak ním bolo to, čo ste nazývali školskou reformou. (Potlesk.)

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.8.2010 10:52 - 10:53 hod.

Tatiana Rosová Zobrazit prepis

Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Vážený pán kolega, na jednej strane som rada, že ste si všimli, že v časti, ktorá sa týka školstva, dosť jasne zaznieva vôľa komunikovať a vtiahnuť pedagógov ako aktérov do rozhodovania. Na druhej strane, ale mám dojem, že ďalšiu časť ste už zrejme čítali vtedy, keď bola tá elektrina vypnutá a nevideli ste dobre, lebo skutočne v nej nie je ani jedna zmienka o súkromných školách, nič také sa tam nehovorí. Vonkoncom sa tam nehovorí o tom, že by sme mali veľa vysokých škôl a už vôbec nie, že by ich niekto chcel likvidovať.
Mrzí ma, s akou nonšalantnou ľahkosťou ste tu hovorili o praktickej nemožnosti získať sem kvalitných medzinárodných pedagógov. Keby ste boli čítali túto kapitolu, videli by ste a dočítali by ste sa, že je zámer ich pobyty tu financovať na základe súťaže, na základe grantov. Takže, prosím vás veľmi pekne, otvorme túto debatu na túto tému možno aj v kuloároch, keď si tento dokument naozaj prečítate.

Skryt prepis