Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.10.2010 o 18:23 hod.

PhDr.

Ján Senko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.10.2010 18:36 - 18:37 hod.

Ján Senko Zobrazit prepis
Pani poslankyňa, myslím si, že ste boli zbytočne tvrdá v hodnotení tohto návrhu zákona alebo v súčasnom období platného zákona. Išli ste trošku mimo obsahu zákona, pretože ešte raz, tak ako som to povedal aj vášmu predrečníkovi, ktorý vystupoval v rozprave, úlohou tohto zákona nie je ochrana štátneho jazyka. Úlohou tohto zákona nie je obmedzovanie používania iných jazykov, ani jazykov národnostných menšín. Úlohou tohto zákona je iba to, aby každý jeden občan Slovenskej republiky mohol dostať informáciu v štátnom jazyku a popri tom môže dostať informáciu aj v inom jazyku. Štátny jazyk plní integračnú funkciu, plní aj funkciu toho, aby sa aj príslušníci národnostných menšín mohli včleňovať do života spoločnosti a boli plnohodnotnými členmi spoločnosti. O nič iného nejde. To sú zbytočne silné slová. Viete, tu boli sťažnosti ľudí, ktorí žili na zmiešanom území, že nedostávali informácie v štátnom jazyku a jazyk menšín neovládali. O to ide, o nič iného nejde. Nikto vám nebráni používať váš materinský jazyk. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.10.2010 18:23 - 18:25 hod.

Ján Senko Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. No, toto vystúpenie bolo presne tým vystúpením, ktoré nevychádzalo z obsahu zákona. Aj celé prijímanie novely zákona v roku 2009 bolo sprevádzané dezinformačnou kampaňou. Pán poslanec, tu vôbec nejde o to, že tu chce niekto zasahovať do používania jazykov národnostných menšín. Tu ide iba o jedno jediné, aby na území Slovenskej republiky mohol každý jej občan dostať informáciu vo verejnom záujme v štátnom jazyku. Vôbec tu nie je dôležité, kto je akej národnosti. Popri tejto informácii ako prvotnej v štátnom jazyku v zmysle Ústavy Slovenskej republiky môže dostať informáciu aj v inom jazyku. Nikto nikomu nebráni v tomto prípade. A dotýka sa len života vo verejnej sfére. A vaše vystúpenie je presne o tom, že, nechcem byť veľmi krutý, ale aj niektorých ďalších poslancov, že vôbec nepoznajú obsah tohto zákona a potom vznikajú dezinterpretácie a zlé vysvetľovanie. Ešte raz, tu nikto nezasahuje do používania jazykov národnostných menšín. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 19.10.2010 16:37 - 16:40 hod.

Ján Senko Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán podpredseda, vážené kolegyne, kolegovia, vážený pán minister, ctení hostia, v súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady podávam v prvom čítaní spravodajskú informáciu o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 270/1995 Z. z. o štátnom jazyku Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.
Uvedený vládny návrh bol doručený poslancom Národnej rady v stanovenej 15-dňovej lehote pred konaním schôdze Národnej rady Slovenskej republiky, na ktorej sa uskutoční jeho prvé čítanie. Konštatujem, že uvedený návrh spĺňa po formálno-právnej stránke všetky náležitosti uvedené v § 67 a 68 zákona o rokovacom poriadku, ako i náležitosti určené v legislatívnych pravidlách. Zo znenia návrhu je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Všeobecná časť dôvodovej správy obsahuje informáciu o dôvode novej právnej úpravy, o súlade návrhu zákona s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj s právom Európskej únie. Obsahuje informáciu o finančnom dopade na verejné financie, zamestnanosť, podnikateľské prostredie a stav životného prostredia. Osobitná časť dôvodovej správy obsahuje odôvodnenie jednotlivých ustanovení. Návrh zákona obsahuje doložku zlučiteľnosti s právom Európskej únie, doložku vybraných vplyvov.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku odporúčam, aby sa Národná rada uzniesla v zmysle § 73 ods. 3, písm. c) rokovacieho poriadku, že po rozprave odporučí uvedený návrh zákona prerokovať v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady z 24. septembra 2010 č. 106 a podľa § 71 rokovacieho poriadku navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: ústavnoprávny výbor, výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj, výbor pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny a výbor pre kultúru a médiá. Za gestorský výbor navrhujem výbor pre kultúru a médiá. Odporúčam, aby výbory predmetný návrh zákona prerokovali v lehote do 24. novembra 2010 a gestorský výbor do 24. novembra 2010. Vážený pán podpredseda ďakujem, skončil som. Prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 14.10.2010 14:44 - 14:46 hod.

Ján Senko Zobrazit prepis
Pán minister, uchopili ste sa mojej otázky veľmi zaujímavým spôsobom, ja som sa pýtal na osobu pána Žiačika a na to, že či nedošlo v jeho prípade ozaj ku klientelistickému konaniu, žiadal som o vysvetlenie o to, ako sa na tento problém dívate a akým spôsobom chcete v tomto prípade postupovať. To, že ste zašli niekde do histórie, máte na to právo, využili ste možnosť témy Tiposu na to, aby ste prezentovali svoj pohľad, možno nejaké náznaky, ku ktorým ste sa dostali z hľadiska toho, akým spôsobom bola v predchádzajúcom období táto firma vedená. Pýtal som sa na túto otázku predovšetkým preto, lebo vláda deklarovala, že chce meniť politickú kultúru, že nechce byť podozrivá z istého klientelistického jednania a v prípade pána Žiačika na základe medializovaných informácií tak toto podozrenie bolo a nakoniec aj jeho jednanie možno je aj výsledkom tohto klientelistického správania, keď sa funkcie generálneho riaditeľa vzdal. Viete, ale okolo Tiposu sa objavujú aj ďalšie sporné nominácie, pretože v tejto spoločnosti pôsobí vo funkcii podpredsedu predstavenstva pán Furik, údajne vám blízky človek, bývalý šéf Správnej rady Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania, kde sedel v čase, keď vznikli dva kontroverzné fondy spravované súkromnými spoločnosťami. (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.9.2010 17:08 - 17:09 hod.

Ján Senko Zobrazit prepis
Áno, pán podpredseda, toto je prejav demokracie zo strany vlády a koaličných strán: "V duchu my navrhneme, vy neprotestujte a hlasujte tak, ako my chceme." Nechcú sa rozprávať, nechcú diskutovať, chcú iba vnucovať, dokonca zavádzať, klamať, ale, bohužiaľ, aj zneužívať ako v priamom prenose pán predseda Sulík listom starostom a primátorom, keď sa neštítil bez súhlasu zneužiť meno a funkciu prezidenta Slovenskej republiky a meno a funkciu predsedu najsilnejšej parlamentnej strany. Toto je demokracia v podaní súčasnej vlády, v podaní súčasných koaličných strán. Motto: "Hlasujte a čušte, milá opozícia, váš názor nás nezaujíma."
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.9.2010 16:44 - 16:45 hod.

Ján Senko Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Stotožňujem sa s tým, čo povedal pán poslanec Maďarič. Určite nikto z nás nepochybuje, že medzi verejnosťou je veľmi populárna téma obmedzovania poslaneckej imunity. Dajú sa na tom získavať isté politické body. Dnes ste vy v koalícii, my sme v opozícii, o štyri roky to môže byť naopak, ale imunita má veľký význam hlavne pre opozičných poslancov. Dáva im istú záruku slobodného konania pri výkone a hlavne pri kontrole výkonnej moci. Sú tu skúsenosti v tomto smere aj z krátkej histórie slovenského parlamentarizmu, kedy poslanecká imunita pomáhala pri rôznych konfliktných situáciách. Svojím spôsobom poslanecká imunita zabezpečuje aj funkčnosť zastupiteľského zboru aj justície, poskytuje ochranu pred zneužitím trestného práva voči poslancom, ktorí prijímajú niekedy rozhodnutia alebo mohli by prijímať niektoré rozhodnutia, ktoré sú voči výkonnej moci. O imunite a o jej podobe a rozsahu môžeme ozaj diskutovať donekonečna, ale, opakujem, ona má svoj význam, hlavne pre opozíciu, má isté záruky slobodného výkonu mandátu poslanca a možnosti jeho výkonu bez možnosti istého trestnoprávneho nátlaku. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8.9.2010 10:56 - 10:58 hod.

Ján Senko
Pán podpredseda, prosím, dajte hlasovať o tom, že Národná rada prideľuje predložený návrh zákona na prerokovanie ústavnoprávnemu výboru, výboru pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu a výboru pre kultúru a médiá. Ďalej že za gestorský výbor určila hlasovaním výbor pre kultúru a médiá a že výbory prerokujú návrh zákona v lehote do 11. októbra 2010.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8.9.2010 10:56 - 10:58 hod.

Ján Senko
Ďakujem za slovo. Pán podpredseda, prosím, dajte hlasovať, aby, o tom, že sa Národná rada uzniesla prerokovať predložený návrh v druhom čítaní.
Skryt prepis
 

8.9.2010 10:56 - 10:58 hod.

Ján Senko
Áno, pán podpredseda, dajte, prosím, hlasovať o tom, že Národná rada prideľuje predložený návrh zákona na prerokovanie ústavnoprávnemu výboru, výboru pre financie a rozpočet a výboru pre kultúru a médiá. Ďalej aby za gestorský výbor určila hlasovaním výbor pre kultúru a médiá a že výbory prerokujú návrh zákona v lehote do 11. októbra 2010.
Skryt prepis
 

8.9.2010 10:56 - 10:58 hod.

Ján Senko
V rámci rozpravy k predmetnému zákonu nikto nevystúpil. Vzhľadom k tomu(na to) prosím, pán predsedajúci, aby ste dali hlasovať o tom, že sa Národná rada uzniesla prerokovať predložený návrh v druhom čítaní.
Skryt prepis