Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.2.2011 o 12:30 hod.

PhDr.

Ján Senko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 23.3.2011 14:50 - 15:00 hod.

Ján Senko Zobrazit prepis
Vážené panie kolegyne, kolegovia, pán minister, s dosť veľkým záujmom som očakával, k akým navrhovaným zásadným zmenám príde k zneniu súčasne platného tlačového zákona a hlavne, aká bude argumentácia a snáď aj, o aké štatistické údaje bude podopretá. A to najmä, že bude podopretá štatistickými údajmi, ktoré by dali predkladateľovi za pravdu, že právo na odpoveď a jeho uplatňovanie, ktoré bolo pri schvaľovaní súčasne platného zákona tak kritizované predovšetkým zo strany vydavateľov, bude mať oporu pre jeho návrh a potvrdí, že v praxi bolo zneužívané.
Právo na odpoveď, ktorého cieľom je chránenie osobnostných práv, sebaobrana, určuje aj povinnosti vydavateľov, ktoré z jeho uplatňovania vyplývajú. Právo na odpoveď vychádza zo zásady, nech je vypočutá aj druhá strana, a to najmä vtedy, keď sa skutkové tvrdenie dotýka cti, dôstojnosti alebo súkromia fyzickej osoby, alebo názvu, alebo dobrej povesti právnickej osoby.
Predmetom tohto práva je len skutkové tvrdenie, ktoré vylučuje odpovedať na hodnotiace úsudky. Právo na odpoveď vzniklo pôvodne ako súčasť európskej mediálnej legislatívy. V minulom storočí sa začalo postupne zavádzať takmer vo všetkých členských krajinách Európskej únie. Zaujímavé je, že najväčšími odporcami týchto zmien boli práve novinárske organizácie, vydavatelia a ich zväzy. Svojím spôsobom sa dá povedať, že išlo aj o boj záujmových skupín, ktorý bol celkom účelovo maskovaný obavami o slobodu tlače. Argumenty podobného charakteru ako u nás, používali novinári takmer všade, kde sa toto opatrenie zavádzalo, a kde už dnes úspešne funguje. Horúca láva slov na toto právo v období prijímania súčasne platného zákona sa spájala s argumentáciou, že aj na Slovensku bude ohrozená sloboda slova, že to bude znamenať aj koniec slobodnej tlače. Bola to téma, ktorú za účinnej podpory tlače a jej vydavateľov, využívali politici vtedajšej opozície.
Dnes s odstupom času môžeme posúdiť, čo sa vlastne stalo so slovenskou tlačou, či naozaj bola ohrozená sloboda tlače a slova, či je naozaj táto hodnota ohrozená súčasne platným zákonom. Sami to môžete posúdiť, posúdiť, čo sa vlastne stalo a urobiť si vlastný názor. Očakával som, že potvrdenie potreby novelizácie zákona tu bude zdôvodnené hlavne v dôvodovej správe, na základe zdokumentovaných konkrétnych prípadov žiadostí o opravu, či odpoveď v zmysle platného tlačového zákona, možno snáď na základe nejakej evidencie konkrétnych prípadov, žiadostí o odpoveď, či opravu, či opravu nepravdivých údajov.
Nič také sa však nestalo, a tak bezargumentačné zdôvodnenie tohto návrhu smeruje skôr do kategórie subjektívneho zhodnotenia alebo hodnotenia súčasne platného zákona viac-menej v prospech nejakého subjektu, subjektu, ktorý je skrytý za slovom vydavateľ.
Niečo sme sa však predsa dnes dozvedeli, ale bolo to z úst bývalého ministra kultúry, súčasného poslanca pána Maďariča a nepotvrdzovalo, že by tento zákon napríklad drvivo využívali, alebo zneužívali politici, a že by jeho znenie a právo nevyužívali dotknuté osoby. Opak je pravdou.
Konkrétne prípady by mohli zdokumentovať možno jednotlivé redakcie printových periodík, vy ste ich mohli využiť, ale tie sa v prípade, že zrejme žiadosti o opravu a odpoveď boli oprávnené, istotne nebudú chváliť svojimi vlastnými chybami. V celom tom virvare slov a tlaku vydavateľov unikala a zaniká jedna z možností, kto tu dáva zákon dotknutej verejnosti, a to právo na odpoveď v aktuálnom čase, v období, keď sa o tom píše, keď je téma živá a žije aj vo vedomí čitateľov, a vtedy má dotknutá osoba právo pod možnosťou primeranej finančnej náhrady v prípade neodôvodneného neuverejnenia žiadať uverejnenie opravy alebo odpovede.
Podotýkam, že o tom, ak náhodou printové médiá túto žiadosť zamietli, môže rozhodovať príslušný súd a príslušný súd rozhoduje aj o sankcii, aj výške. Práve táto možnosť zrejme naháňa zimomriavky na tele vydavateľov, a preto neustále hľadali, ako túto možnosť dostať von zo zákona. Dnes sa ako ústredná a zásadná zmena tohto návrhu zákona uvádza obmedzenie práva na odpoveď pre verejného funkcionára, čelných predstaviteľov politických strán vo vzťahu k skutkovému tvrdeniu súvisiaceho s výkonom ich funkcie.
Chcem však upozorniť a upriamiť vašu pozornosť na skutočnosť, že návrhom zákona sa ruší právo na uplatnenie primeranej finančnej náhrady v prípade neuverejnenia opravy, odpovede, alebo dodatočného oznámenia, a toto je ústredná zmena navrhovaného zákona. Toto je zmena, ktorú vítajú vydavatelia, toto je zmena, ktorej odstránenie a schválenie odstráni z ich tela zimomriavky. Toto ustanovenie v zákone nútilo vydavateľov, aby naozaj seriózne pracovali, aby zverejňovali overené informácie, aby zbytočne nepoškodzovali dotknuté osoby a ich česť pred verejnosťou. Táto zmena v prípade schválenia im uvoľní ruky, posilní ich možnosti voči verejnosti a možno aj možnosti s jej manipuláciou.
Cez túto zmenu, ako aj cez rozšírenie okruhu dôvodov, kedy nebude povinný vydavateľ uverejniť opravu, odpoveď, či dodatočné oznámenie sa treba dívať na tento návrh zákona a nenechať sa oklamať proklamovanou zásadnou zmenou, ako sa ju snaží prezentovať predkladateľ. Preto tento návrh nie je v prospech verejnosti, ochranou pred neoverenými informáciami, aj v prospech záujmov vydavateľov a posilňovania ich postavenia voči verejnosti. Práve preto nemôžem tento návrh zákona podporiť. Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.3.2011 16:41 - 16:43 hod.

Ján Senko Zobrazit prepis
Neviem, či je vôbec nutné reagovať na pána poslanca Beblavého, ktorý prečítal to, čo mal napísané, zbabelo ušiel, zrejme cíti, že by nedokázal odpovedať na niektoré otázky, ktoré z pléna budú vyslovené na jeho vystúpenie. My sme si už zvykli, že predstavitelia koalície neustále omieľajú, opakujú a deklarujú, že vo všetkých oblastiach budú férovo obsadzovať, otvorene vyberať, transparentne konať atď., atď., ale skutočnosť je úplne iná. Každá jedna oblasť spoločenského života, ktorú postupne obsadzujete svojimi nominantmi, o takomto konaní nesvedčí, takže máme ozaj obavu, že či to transparentné, férové a výberové konanie vôbec aj v tejto oblasti bude.
A mimochodom, nielen pán poslanec Beblavý, ale aj pani ministerka, myslím si, že je slušné, keby ste oslovovali dotyčného funkcionára tohto zhromaždenia alebo Národnej rady Slovenskej republiky aj jeho funkciou. Je tu pán podpredseda parlamentu, pán Fico. My si nedovoľujeme nejakým spôsobom dehonestovať vašich nominantov, ktorí sú vo funkciách, či už podpredsedu, podpredsedov alebo predsedu. My vás tiež nenazývame, pani ministerka, členkou vlády, ale vám stále hovoríme, že pani ministerka spravodlivosti.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 10.2.2011 15:56 - 15:58 hod.

Ján Senko Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán podpredseda, vážené kolegyne, kolegovia, oboznámim vás so spoločnou správou Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre kultúru a médiá ako gestorského výboru k návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 522/2008 Z. z. o vyznamenaniach Slovenskej republiky v druhom čítaní.
Návrh zákona bol pridelený na prerokovanie Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre kultúru a médiá.
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému návrhu zákona.
Poslanecký návrh zákona odporučili schváliť bez pripomienok Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre kultúru a médiá.
Gestorský výbor na základe stanovísk výborov odporúča Národnej rade Slovenskej republiky uvedený návrh zákona, ktorý máme pod tlačou 177, schváliť.
Gestorský výbor ma určil za spoločného spravodajcu a poveril ma, aby som podal správu o výsledku prerokovania poslaneckého návrhu.
Spoločná správa výborov Národnej rady Slovenskej republiky o výsledku prerokovania predmetného poslaneckého návrhu zákona o vyznamenaniach Slovenskej republiky v druhom čítaní bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre kultúru a médiá č. 63 z 1. februára 2011.
Skončil som, pán podpredseda, môžete otvoriť rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.2.2011 15:21 - 15:23 hod.

Ján Senko Zobrazit prepis
Pán poslanec, my sme upozorňovali na problém s týmto zákonom pri prerokovávaní v druhom čítaní, keď pani poslankyňa Kiššová prišla s malou novelou novely zákona a medzi nimi bol aj návrh na plat generálneho riaditeľa. Osobne som ju vyzval, aby dala na osobitné hlasovanie práve výšku platu generálneho riaditeľa, ako aj niektoré iné ustanovenia v navrhovanom zákone. Samozrejme nebolo to prijaté a postupovalo sa tak, ako bola politická direktíva. Ja vám poviem, čo sa stalo, keď ste sa nad tým zamysleli. Stalo sa to, tak ako to povedala jedna poslankyňa zo SaS, že nezoženiete takého riaditeľa za taký plat. Vo výberovom konaní sa včera prezentovalo devätnásť vypočutí, devätnásť kandidátov. Tí všetci vedeli, že za aký plat by zrejme túto funkciu mohli vykonávať. Ale zrejme ten jeden kandidát, dopredu vybratý, ktorý zrejme je už jasný a koalícia o ňom zrejme vie, kto to bude, nechce vykonávať funkciu generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska za tento plat. A práve preto pán poslanec Galbavý so svojimi súkmeňovcami z iných politických strán súčasnej koalície predkladá tento návrh platu pre generálneho riaditeľa, ktorý je šitý na mieru pre politického nominanta koalície, ktorý sa včera preukázal, ale nevieme, ktorý je to, o tom vie len koalícia. Je to politický nominant.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2011 12:30 - 12:31 hod.

Ján Senko Zobrazit prepis
Pán poslanec, vy ste nemali problém na začiatku, keď predseda parlamentu vyhlásil voľbu generálneho prokurátora s tajnou voľbou. Nevideli ste žiaden problém. Keď ste zistili, že ani autorita predsedníčky vlády nevie zabezpečiť stotožnenie sa poslancov koalície s menom vášho kandidáta na generálneho prokurátora, pani premiérka dala do slučky svoj krk. Ste zistili, že je potreba zmeny zákona.
Vynútiť si disciplínu od poslancov a podriadiť ich rozhodnutiu Koaličnej rady. Ovládnuť ich politicky, poprieť ich možnosť slobodného rozhodovania. O tom, je celý príbeh návrhu tohto prejednávaného zákona. Nie je to o demokracii a o tom, čo ste hovorili vo svojom vystúpení.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2011 11:27 - 11:28 hod.

Ján Senko Zobrazit prepis
Pán poslanec, o tajnej voľbe ako o jednom z najväčších výdobytkov nežnej revolúcie hovoril jeden z vašich koaličných poslancov - pán Osuský. Tento jeden z najväčších výdobytkov chce teraz svojím hlasovaním poprieť.
My upozorňujeme, že meníte pravidlá hry počas rozohranej hry, že zmena rokovacieho poriadku je účelová a má slúžiť k tomu, aby Koaličná rada prostredníctvom svojich poslancov jednotlivých strán zabezpečila, aby výsledok bol taký, na akom sa Koaličná rada rozhodne. Je to teda ochrana toho, aby bolo zabezpečené rozhodnutie Koaličnej rady. Nie, aby bolo zabezpečené slobodné rozhodnutie poslanca bez možných dôsledkov zo strany zástupcov v Koaličnej rade.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2011 10:46 - 10:48 hod.

Ján Senko Zobrazit prepis
Pán poslanec, súvislosti a dôvody sú iné a vy to v koalícii dobre viete, prečo je tu návrh na zmenu rokovacieho poriadku. Týmto návrhom len maskujete, aj vaším vystúpením len maskujete vašu vlastnú neschopnosť. Nič iné. Ste neschopní v otázke voľby generálneho prokurátora, ste neschopní sa dohodnúť, ste neschopní voliť tak, ako chce Koaličná rada, a preto je tu na stole táto zmena návrhu rokovacieho poriadku, ktorá je tolerovaná médiami a médiá čušia. Médiá neupozorňujú, že spoločnosť je v stave, kedy pán predseda parlamentu nedodržiava platný zákon. Koná protiprávne. Dokonca hovorí, že pol roka nebude dodržiavať platný zákon o voľbe generálneho prokurátora - a vy to tolerujete. Médiá to tolerujú. Nikto na tieto veci neupozorňuje. Hanbite sa, jednoducho! To je čo? Čo je toto za demokracia? Verejne deklarujete, že nebudete dodržiavať právny poriadok tejto republiky pol roka. Alebo dlhšie. Dokedy?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2011 9:59 - 10:01 hod.

Ján Senko
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2011 9:35 - 9:37 hod.

Ján Senko Zobrazit prepis
Pán poslanec, určite ste si všimli tie prázdne kreslá v parlamentných laviciach na strane koalície. Je tomu asi preto, že poslanci sa tohto rokovania o tomto bode nezúčastňujú kvôli svojmu vlastného svedomiu. Boja sa, boja sa, že by mali vnútorné problémy. Určite vedia, že asi navrhovatelia nepostupujú celkom správne a že znásilňujú demokraciu.
Znásilňujú aj to, čo je podľa pána Osuského zmyslom alebo bolo zmyslom nežnej revolúcie. Tajná voľba. Tajná voľba tak, ako to on povedal, je jeden z najväčších výdobytkov nežnej revolúcie. Zrejme aj on práve preto tu nesedí, pretože nevie, ako by obhajoval tento súčasný postup. Postup návrhu o zmene rokovacieho poriadku, zákona o rokovacom poriadku vyplynul zo skutočnosti, že vládna koalícia zistila, že na personálne otázky majú niektorí jej poslanci iný názor a v rámci tajnej voľby si ho chcú uplatniť v zmysle svojho vlastného svedomia. A vy im ho týmto spôsobom jednoducho chcete zabrániť, aby si ho mohli uplatniť. Vedia, že v prípade verejnej voľby, a v prípade, že by postupovali podľa vlastného svedomia, budete vo vzťahu k nim príliš krutí.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.2.2011 17:21 - 17:23 hod.

Ján Senko Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec, vy tiež na pôde parlamentu nevyužívate práve najvyberanejší slovník a urážate aj kolegov poslancov dosť často. Takže treba sa pozrieť aj na seba.
Dotkli ste sa práv národnostných menšín, dokonca aj toho, aké majú možnosti na uplatňovanie si svojich práv aj príslušníci maďarskej menšiny. Myslím si, že ste nehovorili celkom pravdu, pretože Slovenská republika patrí medzi tie krajiny v Európe, ktoré neupierajú práva národnostným menšinám, ale ich práveže rozvíjajú, sa snažia vytvoriť čo najlepšie podmienky pre národnostné menšiny. Treba sa na túto problematiku bližšie pozrieť.
Predchádzajúca vláda z jasných dôvodov prijala zákon, ktorý napádate a ktorý má svoju vlastnú históriu. Dnešná opozícia, poslanci, prišla s návrhom novely oveľa skôr, ako vy, keď deklarujete nejaký pozmeňujúci návrh zákona alebo pozmeňujúce návrhy do zákona. Nepoznáme to znenie, nemáme o čom hovoriť, ale myslím si, že by bolo dobré, keby ste tento návrh, ktorý je tu, podporili a možno podporili aj svoje vlastné snaženie. Ďakujem.
Skryt prepis