Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

14.9.2011 o 10:14 hod.

Ing.

Zsolt Simon

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Uvádzajúci uvádza bod 8.12.2011 14:42 - 14:51 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, vážený pán predsedajúci, vážený pán predseda Národnej rady. Ďakujem každému, kto vystúpil v rozprave a začal by som snáď od posledného, ktorý sa prihlásil, pána poslanca Radošovského. To, čo do tej dôvodovej správy nebolo napísané, to ste asi najvýstižnejšie pomenovali, pretože tie dôvody sú, vychádzajú z toho trhu, ktorý je. A naším cieľom je riešiť tento problém.
A v každom prípade chcem každého z vás, vážené panie poslankyne, páni poslanci, ubezpečiť, že nie je cieľom tejto novely zbaviť vlastníctva kohokoľvek, alebo vydrancovať neštátne neodovzdané lesy. Ale k pravde patrí aj to, že v týchto prípadoch už od roku 1991 existuje § 22 ods. 2, ktorý znie: "Ak medzi doterajším užívateľom a vlastníkom poľnohospodárskeho a lesného pozemku nedošlo k inej dohode, vzniká dňom účinnosti tohto zákona, alebo dňom, keď bol pozemok podľa druhej časti tohto zákona vydaný, medzi nimi nájomný vzťah." To znamená, že v prípade známych vlastníkov, ktorí neprišli, alebo neznámych vlastníkov v oblasti lesného hospodárstva, ktorí sa neozvali, existuje dnes nájomný vzťah medzi štátnym podnikom. Veľakrát sa nám naskytne skutočnosť, že príde vlastník a povie, že toto je moje, prosím, neťažte. Štátny podnik prestane, nevykonáva žiadnu činnosť, dane musí platiť, ale nič sa ďalej nedeje. Lebo vlastník si nepokladá za svoju povinnosť prísť a prebrať tento majetok. To, že niekto dnes môže mať vlastníctvo a ústava mu garantuje nedotknuteľnosť toho vlastníctva, neznamená, že ústava mu garantuje len mať zisk z tohto vlastníctva, ale vlastníctvo je aj zodpovednosť, ktoré je s tým priamo spojené. V oblasti lesníctva je to naviazané na lesné hospodárske plány ako na štátny nástroj dozoru nad hospodárením.
Pán Záhumenský, správne ste odcitovali to, čo uviedlo ministerstvo spravodlivosti, ale zabudli ste pomenovať ďalšiu skutočnosť, že legislatívna rada vlády tento návrh zákona aj v skrátenom konaní schválila, a to po vysvetlení, že nie všetko rieši zákon 504/2003, ale sú časti, ktoré sú pokryté zákonom 229/1991, a práve to, čo rieši zákon 503 a aby tam nebola diera, chceme riešiť aj v zákone 229. V každom prípade musím povedať, že cieľ, ktorý vláda sleduje, je legitímny a je opodstatnený a nie je narušením rokovacieho poriadku, a to z dôvodu, že sleduje cieľ navýšiť štátny rozpočet Slovenskej republiky ako legitímny cieľ na potrebu prispieť do spoločnej kasy za využívanie štátneho majetku a sleduje legitímny cieľ zachrániť prácu dvom tisíc zamestnancov. To, čo vyslovil pán poslanec Radošovský, že tie čísla mu nesedia, my sme vychádzali z čísiel Zväzu spracovávateľov dreva, ktorí nám tieto čísla podkladali, teda aspoň v časti spracovateľov dreva. Tých 220 tisíc hektárov, ktoré dnes touto novelou sú dotknuté, musím povedať, že do dnešného dňa na 114 tisíc hektárov žiadny vlastník sa fyzicky neprihlásil u správcu tohto majetku, teda štátneho podniku, že si chce nárokovať tento majetok naspäť.
Dovoľte, aby som vyzdvihol pán čísiel zo štatistík štátneho podniku. Tak, ako som v úvodnej reči povedal pri uvedení tohto materiálu, celkovo sa obrátilo na štátny podnik vlastníci so žiadosťou o vydanie 940 tisíc hektárov. K dnešnému dňu z tejto výmery je 851 tisíc hektárov vydaných. To znamená, že o akýchsi veľkých extrémnych prieťahoch nie je možné sa vôbec vyjadrovať. Keď to porovnávam s tým, čo spravuje Slovenský pozemkový fond, tak je to alikvotne, ba by som povedal, že štátne lesy sú na tom lepšie ako Slovenský pozemkový fond vo vzťahu k reštitúciám a vlastnícky nevydokladovanej pôde. Ale taktiež je pochopiteľné, že chceme riešiť žiadosti, ktoré neboli napriek výzve štátneho podniku zo strany vlastníkov vydokladované, a takto vyzvané boli 8 193 vlastníkov na výmeru 19 818 hektárov. Jednoducho nevydokladovali. Potom sú pozemky, ktoré sú drobné, malé švíky, polhektárové, ktoré je možné efektívne vydať vtedy, keď sa vlastníci po drobení tohto majetku dohodnú a prevezmú tento majetok ako spoločný majetok. Nie je ochota vlastníkov postupovať ani takýmto spôsobom.
Na záver dovoľte mi jednu poznámku. Keď ktokoľvek na Slovensku zachytí informáciu o Uhorsku a Maďaroch, tak sa každému Slovákovi zježí srsť na chrbte. Ale každý Slovák v tejto krajine sa zubami nechtami drží uhorského práva v pozemkovom práve a nie je schopný prekonať bariéru, aby sme odišli od týchto praktík, ktoré sa už v strednej Európe uplatňujú len na území Slovenskej republiky. A to je skutočný problém, prečo nie je možné odovzdávať tento majetok. My keď chceme zachrániť a využívať stáročiami využitý majetok a prírodné bohatstvo tejto krajiny, tak musíme niekedy pristúpiť aj k takým riešeniam a k takým postupom, ktoré nie sú úplne štandardné. Preto možnože toto skrátené konanie je len posledným pokusom zachrániť dvetisíc pracovných príležitostí a zachrániť 4 milióny eur pre štátny rozpočet pre budúce obdobie a budúci rok, ktoré je pre nás veľmi napäté. A aby som vás ubezpečil, že štátny podnik koná a snaží sa získať maximum pre daňových poplatníkov tejto krajiny, tak vám musím povedať pár čísiel. Na rok 2010 mal štátny podnik naplánovaný zisk 832 tisíc eur. Po výmene garnitúry tento výsledok sa navýšil na 1 milión 700 tisíc eur. Pre tento rok už oproti plánu 1,9 milióna eur už štátny podnik sa nám javí, že bude mať hospodársky výsledok v objeme 8,8 milióna eur. Oproti plánu na rok 2010 rok 2011 je 10-násobne vyššie, pričom ťažba dreva klesla o 800 tisíc kubíkov. A skutočným problémom drevospracujúceho priemyslu dnes je pozostatok z predchádzajúceho volebného obdobia v podobe piatich nevýhodných zmlúv do roku 2020 pre vybraných exkluzívnych klientov. A preto musíme prikročiť aj k takým neštandardným riešeniam. A ja budem súhlasiť s každým návrhom riešenia, ktorý parlament v tejto chvíli príjme. Len by som chcel poprosiť pánov a panie poslankyne, aby skutočne rozhodovali skôr odborne s pohľadom na to, že sme v kríze a každé jedno pracovné miesto je veľmi cenné pre túto spoločnosť, aby sme sa na to nemuseli všetci skladať, a na druhej strane, aby sme sa pokúsili odhliadnuť od toho, že za pár mesiacov tu máme volebnú kampaň. Pretože keď z tohto urobíme volebnú kampaň, tak jednoznačne je možné povedať, že začiatkom budúceho roka 2012 dvetisíc ľudí pôjde na úrad práce. A myslím si, že žiadny politik bez rozdielu, či je v ktorom, v akom tábore, nepotrebuje takýto krok.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 8.12.2011 11:40 - 11:44 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Vážený pán predseda Národnej rady, vážené poslankyne, vážení poslanci, návrh na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa dopĺňa zákon 229 z roku 1991 o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a k inému poľnohospodárskemu majetku v znení neskorších predpisov. Pán predseda... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Hrušovský, Pavol, predseda NR SR
Páni poslanci, rokovanie Národnej rady pokračuje. A poprosil by som tých poslancov toho poslaneckého klubu, ktorí častokrát vyzývali v tomto volebnom období na disciplínu v rokovacej sále, zostali na rokovaní aj vtedy, keď sa rokujú body, na ktorých im možno nezáleží tak ako na tých ich.
Nech sa páči, pán minister.


Simon, Zsolt, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Ďakujem pekne. Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, vzhľadom k tomu, že Národná rada včera schválila štátny rozpočet Slovenskej republiky na budúci rok, v ktorom je povinný odvod pre štátne lesy v objeme 20 miliónov eur, predkladám návrh, ktorým sa rieši problematika povinných nákladov štátneho podniku, ale nie povinného zisku. Štátny podnik od svojho vzniku je zodpovedný za spravovanie všetkých lesov na území Slovenskej republiky a postupne ju odovzdáva. Platí dnes dane, vykonáva výsadbu, údržbu, ale nevykonáva ťažbu. Z hľadiska odovzdávania štátny podnik od svojho vzniku dostal 940 795 hektárov požiadavky na vydania a vrátenie vlastníckej pôdy. K dnešnému dňu je už 90,5 % odovzdaných a zostáva ešte odovzdať z tejto požiadavky asi 100 tisíc hektárov. Na ďalších 114 tisíc hektárov vôbec žiadny nárok uplatnený nebol alebo oficiálne predložený nebol. Tento návrh na skrátené konanie má snahu riešiť dva problémy. V prvom rade je to problém finančný štátneho podniku, a to, aby neoprávnené len náklady na jednej strane mohol kompenzovať aj príjmami vo výške 4 milióny eur, ale na druhej strane vzhľadom k tomu, že v rokoch 2007, -8, -9 a -10 dochádzalo k ťažbe o 40 % viac, dochádza v súčasnosti k poklesu drevnej hmoty... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Hrušovský, Pavol, predseda NR SR
Páni poslanci, rešpektujme sa navzájom, aj pána ministra!


Simon, Zsolt, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Ďakujem pekne. Dochádza k poklesu drevnej hmoty a tým pádom od 1. januára budúceho roku hlavne v regiónoch severného Slovenska je ohrozených viac ako 2000 pracovných príležitostí na tých malých pílach. Táto snaha sleduje cieľ vyriešiť aj ekonomickú situáciu štátneho podniku, aby mohol naplniť ten povinný odvod, ktorý ste včera v Národnej rade odsúhlasili, ale taktiež, aby sme mohli nasýtiť regionálny trh pre tých malých, drevospracujúce firmičky, ktoré zamestnávajú asi 2000 pracovníkov, na to, aby v januári, vo februári budúceho roku nezanikli.
Takže toto sú skutočné záujmy, ktoré viedli vládu Slovenskej republiky k tomu, aby tento návrh predložila do Národnej rady aj v skrátenom konaní po tom, čo s takýmto konaním vyjadril súhlas aj prezident Slovenskej republiky.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 6.12.2011 16:20 - 16:22 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán Záhumenský, nie je to prevrat v mojom myslení. Len nemôžme robiť z poľnohospodárov pokusných králikov, ale treba, aby ste si uvedomili, že váš krok, ktorým ste zaviedli podporu mlieka, ktoré sa nevyprodukuje na Slovensku, precedens na to, že podporujeme alebo produkcia mlieka klesla najviac od doby, keď ste zaviedli. Ale taktiež by som v pohode mohol spomenúť aj zmenu pravidiel na poskytovanie tabaku, aby vaša spriaznená spoločnosť dostala viac dotácií. Ale taktiež musím povedať, že poskytovanie podpôr pre VDJ znamená aj ťarchu pre poľnohospodárov, ktorá je nevyčísliteľná z hľadiska prepojenia na krížové plnenie, ktoré si vy dnes ešte neuvedomujete, ale budúci rok a tie ďalšie roky farmári budú znášať následky, a to veľmi ťažko. Pani Košútová, my si uvedomujeme ten dovoz. A za predchádzajúcej vlády pôdohospodárstvo bolo prioritou vlády Roberta Fica. Preto mohli ísť peniaze vyhodené z technickej pomoci na Columbex, preto sme mohli rozdať firmy spriazneným a veľké megalomanské, a nepodporiť ani jednu poriadnu malú podporu, preto sa mohlo stať, že nárast dovozu agroobchodného salda bol dvojnásobný za vlády Roberta Fica. A pán Rafaj, v skutočnosti vám musím povedať, že možnože všetky karty nevyložíme, ale jedna z nich, keď medziročne za prvých desať mesiacov tohto roka a minulého roka zahraničné obchodné saldo kleslo o 168 miliónov eur, je dôkazom o tom, že my svoju prácu vykonávame tak, ako ju máme. A aby sme vytvorili ten priestor, aby ste si mohli kúpiť tú mrkvu slovenskú, tak tam sme vytvorili systém, ktorý platí od 1. novembra...
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 6.12.2011 16:05 - 16:13 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Keďže tu sedím za navrhovateľa a pán Rafaj sa dosť podstatne zaujímal o kapitolu ministerstva pôdohospodárstva, ktorá spadá kdesi do portfólia, ktorú zastupujem vo vláde ja, dovoľte, aby som sa vyjadril trošku meritórnejšie. Nesmierne ma teší, že aj Slovenská národná strana začína venovať pozornosť aj problematike pôdohospodárstva. Vážený pán Rafaj, keď ste nastupovali do vlády spolu s politickou stranou SMER, tak zahraničná obchodná bilancia, saldo agropotravinárskych komodít v roku 2005 bola na úrovni mínus 540 miliónov euro. Keď ste odovzdávali vládu tejto vláde Ivety Radičovej, tak v roku 2010 toto saldo už bolo na úrovni mínus 996 miliónov. Na dvojnásobnej úrovni. Je to jasný dôkaz, ako ste kládli prioritu na to, aby ste obhajovali slovenských výrobcov a slovenských producentov a ako ste bezbreho pustili na náš trh dovoz takýmto rapídnym spôsobom. Podpora domácich produktov. Chcel by som vám pripomenúť, že ešte v roku 2004 bol spustený program Značka kvality, ktorá podporuje len výrobcov a výrobky, ktoré boli minimálne zo 75 percent vyrobené na území Slovenskej republiky, alebo pochádzajú z tohto produktu. Predchádzajúca vláda dosť výrazne a dosť značne obmedzila podporu do týchto oblastí, ale taktiež by som vyzdvihol aj skutočnosť, že obmedzenia, ktoré predchádzajúca vláda, alebo rušenia, ktoré zaviedla, spôsobilo stratu pracovných miest v pôdohospodárstve. Či už to bolo rušenie podpory na rajčiaky, obmedzenia pre cukor alebo likvidáciu cukrovaru v Dunajskej Strede alebo rušením mäsokombinátov a spracovateľského priemyslu na Slovensku počas predchádzajúcich štyroch rokov, i keď je to zakryté pod rúškom koncentrácie. Je dnes faktom, že všetky opatrenia, ktoré boli prijaté v predchádzajúcom období, umožnili týmto subjektom, spracovateľom, aby dovážali tovar zo zahraničia a nemuseli nakúpiť priamo od slovenských výrobcov. Kým v predchádzajúcom období mali podmienku minimálne piatich rokov, že musia nakúpiť od slovenských prvovýrobcov, túto podmienku už predchádzajúca vláda pri pridelení niekoľkomiliónových dotácií pre tieto spriaznené firmy už neuvádzala. Vďaka tomu dnes máme takú produkciu poľnohospodárskej produkcie na nízkej úrovni, akú máme. Nedá mi, aby som nepripomenul, že bezbreho predchádzajúca vláda rozdelila obrovské peniaze pre vybrané veľké firmy, je ich 990, ktoré vyčerpali všetky peniaze cez 10 miliárd korún na obnovu a reštrukturalizáciu svojich firiem. Nakúpili prevažnú časť techniky, a tým pádom zamestnávajú menej pracovníkov, ale zamerali sa nie na oblasti, ktoré by vytvárali ďalšiu pridanú hodnotu. Napriek tomu ale musím povedať, že za toto obdobie, čo je vláda Ivety Radičovej, sme prijali množstvo takých opatrení, ktoré smerujú k náprave. Jedným z najvýraznejších, faktov k tomu, že dochádza k tej náprave, je skutočnosť, keď porovnám pokles salda zahraničnej obchodnej bilancie agropotravinárskych komodít za prvých 10 mesiacov minulého roku a prvých 10 mesiacov tohto roku. Sme na tom oproti minulému roku lepšie o 164 miliónov euro. Toto je jasný dôkaz o tom, ako pristupuje táto vláda k ochrane slovenských výrobkov a slovenskej, slovenského trhu a slovenských, poľnohospodárskeho priestoru. Teraz k podpore. Vyzdvihli ste, že na doplatky k priamym platbám máme 18 miliónov eur. Áno, je treba šetriť všade a je len málo rezortov, kde si vláda musela povedať, že musíme dať viac. Jedným z týchto rezortov je aj zdravotníctvo. Napriek tomu musím povedať, že poľnohospodári dostanú 18 miliónov doplatkov, ktoré sú určené alebo sú smerované na podporu veľkých dobytčích jednotiek, teda živočíšnej výroby, ktorá je previazaná na počet pracovných príležitostí. Ale ste opomenuli, že takisto máme program, dva milióny euro, na podporu predaja konečnému spotrebiteľovi a vytváranie pracovných príležitostí na vidieku, a to z toho dôvodu, že sme si urobili poriadnu analýzu, čo sme tu v skutočnosti zdedili. A zdedili sme mínus 996 miliónov zahraničného obchodného salda od predchádzajúcej vlády. Keď sme si urobili aj analýzu, čo to znamená z hľadiska počtu pracovných príležitostí, čo dovážame a by sme nemuseli dovážať, tak sme zrazu zistili, že dovážame z Poľska, Španielska, z Číny a z celého sveta prácu 15 tisíc zamestnancov, ktorí dnes sú na úradoch práce, a mohli by byť zamestnaní práve na slovenskom vidieku. Teší ma váš záujem, len by som bol nesmierne rád, keby ste si uplatnili aj patričnú sebareflexiu, že kto môže skutočne za tento skutočný stav. A chcem vás ubezpečiť, že ja, ale aj vláda veľmi dobre si uvedomuje hodnotu aj potravinovej bezpečnosti. Vieme, že vytvárame zásoby na niekoľko dní, teda 90 dní, energie či ropy, ale pri potravinách, keby sme nevedeli cestovať, tak nemáme zásobu ani na 10 dní. A to je dôvod, že pôdohospodárstvo a potravinársky priemysel nemá čo produkovať, a práve preto vláda prijala nariadenie vlády, aby umožnila lepší prístup našich farmárov priamo konečnému spotrebiteľovi, platné od 1. novembra tohto roku a ešte v tomto roku spustí ministerstvo podpornú aktivitu, teda zo štrukturálnych fondov Európskej únie z plánu rozvoja vidieka na podporu rozbehnutia týchto malých predajní alebo z pracovní, kde môžu spracovať svoju vlastnú produkciu a ponúkať v reštauráciách tam, kde je o to záujem, tým aby sme obišli dovozcov, obchodníkov a ďalších, aby sme pomohli a chránili viac trh. Lebo, keď každý farmár bude dodávať svojmu okoliu a bude ho zásobovať, tak títo ľudia už nebudú nakupovať v hypermarketoch a supermarketoch to, čo je mnohokrát dovezené, a za akých podmienok, k tomu sa ďalej, nechcem ďalej vyjadriť. Takže chápem, že by bolo treba dať viac do pôdohospodárstva. Je pravdou aj to, čo povedal pán Záhumenský, že dávali viac, ale je pravdou aj skutočnosť, že v tom období bolo možné zo strany Slovenskej republiky doplácať ešte viac. Pretože k pravde patrí, že keď bolo možné doplácať 30 percent, tak vláda Roberta Fica doplatila len 20. To znamená, že tá úroveň zostáva stabilizovaná a zostáva na približne tej istej úrovni, čo minulý rok. Keď chceme chrániť slovenské poľnohospodárstvo a potravinársky priemysel, tak musíme zmeniť celý ten systém a celý ten prístup aj v rámci Európskej únie. A na tom v súčasnosti v plnej miere pracujme.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.9.2011 10:27 - 10:31 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, ja som nesmierne rád, že pán poslanec Fecko vystúpil a požiadal o osobitné hlasovanie o bode 11 a bode 13 spoločnej správy.
Dovoľte, aby som povedal podstatu bodu 11, ktorý je v spoločnej správe. Jedná sa o to, že za chovateľskú organizáciu sa bude považovať každá organizácia, ktorá je zapísaná do príslušného registra. To znamená, že môže byť aj za príslušný register, môže byť považovaný aj register občianskych združení zapísané na ministerstve vnútra podľa zákona 83 o občianskych združeniach. Tým pádom môže jednoznačne hroziť, že občianske združenia, ktoré nie sú založené za účelom podnikania, začnú sa zaoberať otázkou, alebo chovateľskou činnosťou ako podnikateľské subjekty. A z tohto dôvodu dovoľujem ako predkladateľ tohto návrhu zákona nesúhlasiť a vyjadriť svoj názor, že tento bod považujem zo svojho hľadiska ako za pozmeňujúci návrh, ktorý ide nad rámec tohto zákona.
K bodu č. 13. Ide, keď Národná rada príjme bod č. 13, Slovenská republika jednoznačne nesplní svoju notifikačnú povinnosť, ktorú som uviedol ako podmienku alebo cieľ tohto návrhu zákona, a budeme brzdiť v obchodovaní so spermiami na úrovni Slovenskej republiky. Naviac musím povedať, že znenie, ktoré je tu predložené, na ktoré som aj v priebehu rokovania výborov upozornil, semeno plemenníkov môže nakupovať a predávať len prevádzkovateľ inseminačnej stanice. Podľa § 6 znemožní pre chovateľov hovädzieho dobytka a ďalších zvierat na Slovensku, ktorí nie sú vlastníkmi inseminačnej stanice, nakupovať tieto dávky a týmto pádom znemožníme pre nich obchodovanie a ešte viac zúžime monopol, dnešný, ktorý na Slovensku si delia dve spoločnosti, jedna ktorá, vlastní 80 percent slovenského trhu, a druhá 20 percent slovenského trhu. Smutné na celom je, že súčasné znenie najviac nieže bude garantovať týmto dvom spoločnostiach, že budú mať monopol do budúcna, ale ublíži slovenským chovateľom hospodárskych zvierat, pretože výsledok bude taký, že budú musieť nakúpiť, resp. zaobstarať tieto služby drahšie, ako to majú dnes.
Práve preto by som chcel poprosiť ctenú snemovňu a vážených pánov a poslankyne, aby tieto dva návrhy, ktoré boli vyňaté na osobitné hlasovanie, aby neschválili.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.9.2011 10:27 - 10:31 hod.

Zsolt Simon
 

Vystúpenie v rozprave 14.9.2011 10:27 - 10:27 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, cieľom predkladaného návrhu zákona je nová jednoznačnejšia úprava výkonu činnosti a postavenie subjektov v oblasti šľachtenia a plemenitby a povinnosť Slovenskej republiky vyplývajúca zo smernice Európskej rady č. 2009/157/EES o notifikovaní a uvoľnení obchodu v oblasti sperma vajíčok a embryí čistokrvných plemenných zvierat hovädzieho dobytka v rámci spoločenstva, kde členské štáty majú zabezpečiť, že nič z nižšieho uvedeného nebude zakázané, obmedzené, prípadne tomu nebude bránené zo zootechnických dôvodov. A toto je povinnosť Slovenskej republiky, ktorá od roku 2009 nie je notifikovaná, a nie je prebratá do slovenského právneho predpisu. Vzhľadom na uvedené, dovoľujem si vás požiadať o prerokovanie predmetného návrhu a jeho schválenie.
Taktiež týmto návrhom zákona rušíme jeden zo štátnych podnikov - plemenárske služby, ktoré považujeme za nadbytočné, jeho časti, centrálnu evidenciu má prebrať centrum živočíšnej výroby v Nitre a ostatná časť, ktorá je pre účely a potreby štátu nateraz nepotrebná, chceme previesť a chceme dať do pôsobnosti jednotlivých chovateľských zväzov tak, aby vykonávali túto činnosť v prospech seba.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.9.2011 10:25 - 10:26 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, pôvodne oblasť obchodovania, uvádzania na trh tabakových výrobkov bola súčasťou zákona č. 152/1995 Z. z. o potravinách. Akiste všetci uznáte, tabakové výrobky nie sú asi prioritne potraviny. Práve preto pri čistení legislatívy sme sa rozhodli, že zo zákona o potravinách všetky časti, ktoré sa dotýkajú tabakových výrobkov, sme vypustili, a pripravili osobitný zákon o tabakových výrobkoch, ktorým reagujeme aj na európsku legislatívu.
Cieľom predkladaného návrhu zákona je ustanovenie požiadavky na výrobu tabakových výrobkov, ich dovoz, umiestňovanie na trh, označovanie, ako aj úlohy a organizáciu úradnej kontroly tabakových výrobkov.
Vzhľadom na uvedené, dovoľujem si vás požiadať o prerokovanie predmetného návrhu a jeho schválenie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.9.2011 10:14 - 10:19 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov a o zmene zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov, predkladám nasledovný zákon.
Cieľom predloženého návrhu zákona je prijatie nových právnych aktov Európskej únie, a to najmä v oblasti nakladania vedľajšími živočíšnymi produktami. Návrh zákona reflektuje na ďalšie zmeny v oblasti zdravia zvierat a pohody zvierat, dovoz z tretích krajín, vývoz do tretích krajín a oblasť nakladania so živočíšnymi vedľajšími produktami neurčenými na ľudskú spotrebu.
Taktiež v tomto návrhu zákona rušíme pôsobnosť krajských veterinárnych správ, riešime chov nebezpečných zvierat, levy, pumy a podobne, ale taktiež riešime aj označovanie psov a mačiek, a to po ukončení osemročného prechodného obdobia, ktoré končí v roku 2011, a je to povinnosť notifikovania zo strany Slovenskej republiky pri preberaní právnych aktov a predpisov z Európskej únie.
Vzhľadom na uvedené, dovoľujem si vás požiadať o prerokovanie predmetného návrhu zákona a jeho schválenie a posunutie do ďalšieho čítania. Ďakujem vám za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.9.2011 10:04 - 10:11 hod.

Zsolt Simon Zobrazit prepis
Ďakujem. Dovoľte, aby som zareagoval k vystúpeniu jak pána poslanca Fecka, tak aj pani spoločnej spravodajkyni Sabolovej, a tak isto aj na reakciu pána poslanca Záhumenského. Predložené návrhy zákon, pozmeňujúce návrhy, či už zo strany pána Fecka alebo pani Sabolovej, podľa mňa vylepšujú tento návrh zákona a ja ako predkladateľ tohto návrhu zákona v plnej miere sa viem stotožniť aj s jedným, aj s druhým návrhom.
Teraz dovoľte, aby som bližšie k vystúpeniu pána Záhumenského. Pozmeňujúci návrh pani Sabolovej smeruje k tomu, aby každý obchod o výsledkoch kontroly, o exaktných zisteniach typu predaj po dobe spotreby alebo minimálnej trvanlivosti, alebo predaj výrobkov, ktoré sú zmyslovo zmenené, majú inú vôňu, smrdia, sú zelené a mali by byť červené, sú nahnité, vie informovať každého zákazníka, každého občana tejto republiky po ukončení tejto kontroly.
Správne konanie v tej chvíli, čo inšpekcia podpíše zápisnicu aj s obchodom, je ukončená. Od tejto chvíle môže byť zahájené správne konanie z hľadiska sankcií, ale právo poskytnúť a právo získať informácie tým nie je popreté. Sám, ako ste vystúpili, ste hovorili, že tieto formácie nech zverejňuje Štátna veterinárna potravinová správa na svojej internetovej stránke. Aký je rozdiel medzi tým, že to zverejníme na internetovej stránke a zverejníme to pri hlavnom vchode do predajne? Jeden. Pri vchode do predajne zákazník, občan Slovenskej republiky, spotrebiteľ to okamžite vie identifikovať a na tej internetovej stránke musí nájsť možnože v mesačných intervaloch, pretože to už dneska tam je, to je pravda, že nie do takýchto podrobností, ale týmto informáciám v aktuálnom čase a v aktuálnom mieste nemá prístup.
Možnože takéto riešenie je neštandardné, ale väčšina z nás chodí po svete, chodí aj v Rakúsku, pozrie sa do obchodov a zisťuje, že úroveň predaja a kvalita a prístup k zákazníkom je úplne iná ako na území Slovenskej republiky. Je teda na mieste hľadať všetky možné dostupné riešenia, možnože aj tie neštandardné, aby sme chránili občanov Slovenskej republiky a zvýšili kvalitu a úroveň služieb v tejto oblasti.
Obchod dnes má vysokú maržu a vysoké zisky. V každom prípade by som odporučil vašu pozornosť na zaužívané označovanie tzv. semafor pri reštauráciách, či už v Spojených štátoch alebo v niektorých krajinách Európskej únie, to znamená, že reštaurácia, ktorá je absolútne v poriadku, má zeleného smajlíka, tí, kde je nejaký nedostatok, tak majú žltého smajlíka, a tam, kde sú vysoké nedostatky, majú červeného smajlíka. Pri 30 % nedostatkov v obchodoch na Slovensku skoro na každom obchode by sme mali mať podľa tejto metodiky červeného smajlíka. Toto riešenie je riešením aj do budúcna. To znamená, že keď obchod neporuší žiadny ten predpis, tak môže sa pochváliť na tejto tabuli, že u nás kontrola nič takéto nenašla.
Nemožnosť dvojitého sankcionovania. To nie je dvojité sankcionovanie, nie je to v rozpore s ústavou. Právo na informovanie nie je v rozpore s ústavou. A práve z týchto dôvodov by som naozaj apeloval, aby sme predložené návrhy, návrhy, pozmeňujúce návrhy skúsili vnímať tak, že sú naozaj v prospech občanov Slovenskej republiky a chránia ich záujem. Ja len nechápem, prečo ktorýkoľvek poslanec má potrebu chrániť obchod a nie občana Slovenskej republiky. Občan je ten, ktorý kúpi. Keď len za jeden mesiac Štátna veterinárna potravinová správa v obchodoch nájde viac ako 500 druhov tovarov po minimálnej dobe trvanlivosti, to je pre mňa jednoznačný dôkaz o tom, že obchod chce predať aj posledný jogurt, ktorý je po dobe spotreby.
Ako minister, ktorý je zodpovedný za túto oblasť, je mojou psou povinnosťou predložiť návrhy, ktoré idú a smerujú na elimináciu tohto javu v rámci Slovenskej republiky. Keby sme mali úroveň v našich obchodoch predávaného tovaru na takej úrovni ako v Rakúsku, tak takéto návrhy by som nebol nútený aj ja pomenovať a predkladať. To, že to nenašlo tú správnu podobu, pretože to bolo v oveľa širšom merítku, ale to, čo pani Sabolová predkladá, je zameranie sa na tie dve najviac frekventované oblasti, ktoré v skutočnosti môžu vyriešiť problém a posunúť úroveň predaja na území Slovenskej republiky v prospech občanov Slovenskej republiky. Preto ja z postu predkladateľa podporujem tieto pozmeňujúce návrhy.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis