Vážený pán predseda, vážená pani premiérka, vážené kolegyne, kolegovia, pôvodne som nepočítal s tým, že vystúpim k programovému vyhláseniu vlády, ale celé to jednanie, ktoré bolo doteraz, ma prinútilo k tomu, že potrebujem vnútorne zareagovať na vystúpenia, ktoré tu boli. Mám taký dojem, že tie vystúpenia boli často veľmi bombastické a niekedy urážlivé, a možno čím sú naši kolegovia, čím majú menej životných skúseností, tým boli tým tie vystúpenia urážlivejšie.
No ale teraz k tomu programovému vyhláseniu vlády. Mne sa zdá, že je veľmi podobné s tým, ako bolo programové vyhlásenie z bývalej vlády pána Dzurindu. Počas rokovania to cítim ako prípravu k nejakým radikálnejším krokom, ktoré vláda chystá. Viete, počúvam tu o transformácii alebo o odštátnení niektorých firiem, hlavne sa jedná o teplárne, a keď sa zamýšľam do minulosti, tak podobné niečo bolo aj vtedy, keď sa pripravovala privatizácia SPP, bánk, Transpetrolu s tým, že sa vtedy hovorilo takisto o transformácii, o odštátnení a, čuduj sa svete, ako sa to udialo. Udialo sa to takým spôsobom, že sme najali zahraničnú firmu, ktorá pripravila súťaž dvoch firiem na odkúpenie SPP, ale, čuduj sa svete, že to neboli súkromné firmy, ale štátne firmy Ruhrgas a Gaz de France. Z týchto dvoch záujemcov spravila táto firma, ktorá dostala za tento úkon 1,6 % z celej sumy, za ktorú boli SPP kúpené, čiže zo 135 mld. korún, čo činí 2,16 mld. korún, spravila jedného súťažiaceho. Čiže on sa rozhodol, koľko za to dá, a my sme museli s tým len súhlasiť.
Dôsledok bol taký, že po zhruba ani nie desiatich rokoch máme cenu plynu trikrát tak vysokú, viac ako trikrát tak vysokú, ako bola vtedy, keď sme to predávali. Ja sa bojím, že presne to isté sa môže stať aj s Teplárňami, a neviem si potom predstaviť, že čo budú robiť naši občania, keď hovoríme o nízkych príjmoch hlavne našich dôchodcov, keď sa im tá cena tepla zvýši na trojnásobok.
Vážené dámy, vážení páni, samozrejme, mali by sme sa poučiť z toho, čo sme spravili zle. Ale ja si myslím, že bola zle spravená aj privatizácia bánk, že bola zle spravená privatizácia aj Transpetrolu, čo nakoniec potvrdili aj kolegovia z vládnej koalície, ktorí boli tiež za to, aby sa odkúpili akcie Transpetrolu do vlastníctva štátu. No a teraz chystáme nielen predaj Teplární, ale aj letiska a Carga. Ja si myslím, že sú to veľmi závažné kroky, ktoré by sme si mali dopredu premyslieť, ktoré by si mala vláda dopredu premyslieť. Myslím si, že by sme mali počkať na niektoré analýzy, ako je napríklad analýza výstavby širokorozchodnej trate, lebo tým, že sa bez tejto analýzy, ktorá možno bude za tri mesiace, vzdávame tejto výstavby, vlastne ponúkame možnosť pánu Orbánovi, ktorý, ktorému možno by sme ani nemali byť tak vďační, pani premiérka by mala byť hlavne vďačná našim občanom na južnom Slovensku maďarskej národnosti, ktorí by možno oveľa viacej mali z toho, keď by sme tú širokorozchodnú trať postavili v tejto oblasti. Viete, ono, výstavba širokorozchodnej trate neznamená stavať novú trať. Dajú sa využiť aj niektoré trate, na ktorých, čuduj sa svete, dneska chodí cez deň, chodia cez deň dva-tri vlaky. Čiže stačilo by spraviť nový zvršok a širokorozchodná trať by mohla ísť cez územie Slovenska.
Pred voľbami sme hovorili o tom, predbiehali sa politické strany, kto ponúkne viac pracovných miest pre našich nezamestnaných. Dokonca pán Krajcer si už ani nepamätá, že to sľuboval on pri jednej diskusii pred televíznymi kamerami, keď povedal, že do každého regiónu dajú 15-tisíc pracovných miest. Bolo by to nádherné a bolo by to vynikajúce, keby sa to podarilo, ale ja si myslím, že je to podobné vyhlásenie, ako bolo jedno vyhlásenie pána Dzurindu o dvojnásobných platoch. No ja by som, ja by som mu trocha poradil, že kde by sme nakoniec tie pracovné miesta mohli aj nájsť. Ešte vláda pána Dzurindu dala do vienka vyšším územným celkom cesty II. a III. triedy. Určite chodíte po regiónoch a poznáte, ako tie cesty II. a III. triedy vypadajú.
Ja vám poviem konkrétnu situáciu v Banskobystrickom kraji. Banskobystrická VÚC má 2 500 kilometrov ciest II. a III. triedy, niekoľko sto mostov, z ktorých 72 je v katastrofálnom stave. Keď by sme našli finančné prostriedky na to, aby sme tieto cesty II. a III. triedy opravili a opravili mosty, tak by sme možno mohli zamestnať naozaj tisícky ľudí, ktorí sú bez roboty. Sú to práce, ktoré sú náročné na ľudí, ale nie sú veľmi náročné na, by som povedal, odbornosť týchto ľudí. Stále pritom hovoríme o tom, ako by sme mali pomáhať cestovnému ruchu a cestovný ruch je závislý aj práve na týchto cestách. Mohol by som konkrétne hovoriť o spojeniach dajme tomu medzi Breznom a Hriňovou, Poltárom, kde človek naozaj na aute musí ísť skoro polovicu cesty po ľavej strane ako v Anglicku. No a toto som vo vyhlásení tejto vlády nevidel.
Tiež by som chcel poukázať na to, že sú niektoré práce rozbehnuté takým spôsobom, že bude záležať len na ministrovi dopravy, ako rýchle nastúpi na realizáciu týchto stavieb. Konkrétne obchvat mesta Brezna. Máme tam, začíname vykupovať pozemky pod tento obchvat. Bude záležať len na ministerstve a na vláde, kedy tento obchvat začne budovať, lebo prakticky sa môže už budovať budúci rok. Dúfam, že tento obchvat nepredbehne R7 z Bratislavy do Dunajskej Stredy.
Vážené dámy, vážení páni, ja si myslím, že programové vyhlásenie vlády nie je dostatočne adresné. Do budúcnosti občania budú hodnotiť, čo spravila táto vláda. Budú hovoriť, čo spravila premiérka Radičová pre nielen občanov, ale aj pre voličov vládnej koalície, ale takisto aj opozície. Ja by som bol veľmi rád a rád by som po ukončení tohto volebného obdobia pogratuloval zloženiu tejto vlády k tomu, že spravila niečo pre našich občanov.
A ešte jednu poznámku. Často počúvam obvinenia, že Ficova vláda zadlžuje ďalšie generácie. Viete, ak tie generácie zadlžíme tým, že postavíme diaľnice a postavíme železnice, tak je to dobré zadlženie, lebo vlastne po týchto cestách a železnici budú chodiť naše deti a naši vnuci. Čiže to je to zadlženie, ktoré by každá vláda mala pripravovať.
Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)