Vystúpenie v rozprave
16.5.2014 12:28 - 12:33 hod.
Antonín Cicoň
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážení kolegovia, dovoľte mi predniesť pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Antonína Cicoňa a Tibora Lebockého k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 326/2005 Z. z.
Dopĺňa sa takto:
V čl. I sa za bod 39 vkladá nový bol 40, ktorý znie:
"40. V § 23 ods. 1 doplniť na koniec vetu: "Písomný súhlas na ťažbu sa nevyžaduje pri...
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážení kolegovia, dovoľte mi predniesť pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Antonína Cicoňa a Tibora Lebockého k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 326/2005 Z. z.
Dopĺňa sa takto:
V čl. I sa za bod 39 vkladá nový bol 40, ktorý znie:
"40. V § 23 ods. 1 doplniť na koniec vetu: "Písomný súhlas na ťažbu sa nevyžaduje pri prečistkách bez predpísaného objemu ťažby v platných programoch starostlivosti o lesy."
Ďalšie body sa prečíslujú.
Neviem, vystúpil tu a okomentoval tento pozmeňujúci návrh aj kolega Hlina. Neviem, ja mám jednu zásadu, že keď sa niečomu nerozumiem, tak sa opýtam odborníka, o čom to je. Myslím, že tu došlo k určitému nepochopeniu a nedorozumeniu. Jedná sa totiž o ťažbu, ktorá je síce ťažba, ale je to v porastoch najmladších, takzvané prečistky, a jedná sa o hmotu, ktorá je nemerateľná do 7 centimetrov a ktorá ostane v poraste ako hnojivo pôdy a tak ďalej. Čiže v žiadnom prípade sa nejedná o hrubšie stromy. Je to tu aj napísané. Pokiaľ je tam predpísaný objem ťažby, čiže je tam hrubšia hmota, tak sa vyžaduje súhlas odborného lesného hospodára. Tento zákon alebo terajšie znenie zákona, ktoré ukladá odborným lesným hospodárom dávať súhlas aj na tú hmotu nemerateľnú, je vlastne nevykonateľný, ani sa nevykonáva. Žiadny odborný lesný hospodár nedáva súhlas, pretože sa to nedá. Pokiaľ ste niekto videl tlačivo súhlas na ťažbu, tak musíte tam napísať počet stromov, hmotnatosť a tak ďalej a tak ďalej, a nič z toho sa tam nedá napísať. Dokonca ani ten počet stromov, lebo sa to nevyznačuje, prečistka sa nevyznačuje.
Čiže vlastne týmto pozmeňovákom sme reagovali len na podnety lesníckej prevádzky, pracovníkov prevádzky, ktorí dennodenne sa potýkajú s týmto problémom a vlastne porušujú zákon, a keby ho aj chceli plniť, tak ho nemôžu, pretože nedá sa vypísať ani súhlas na ťažbu pri týchto prečistkách. Samozrejme v programe starostlivosti o lesy, pokiaľ tam bude plánovaná ťažba, čiže nejaká ťažba, čiže to je hrubšia hmota, tak tam sa súhlas sa napíše. Čiže myslím, že tu došlo k určitému nepochopeniu.
Aby ste pochopili, čo sú to prečistky, lebo trošku nejakú takú lekciu z lesníctva. Výchovne... (Hlas spravodajcu.) Prosím? Je to výchovný zásah. Zoberte si, pokiaľ sa zalesňuje holina, tak tam ide štyri až šesťtisíc kusov sadeníc s tým, že do rúbnej doby sa dožije zhruba desať percent z týchto stromkov. Je to sto, rúbna doba, sto, stodvadsať, stoštyridsať rokov, samozrejme podľa bonity a dreviny a tak ďalej. A počas tejto rúbnej doby sa robí niekoľko výchovných zásahov. Prvé sú prečistky. To je tá hmota, ktorá je nemerateľná, ktorá je ešte tenká a ktorá ostane v poraste a zhnije a slúži ako hnojivo pre daný porast. Potom sú to prebierky do päťdesiat rokov a prebierky nad päťdesiat rokov. Tie sa robia niekoľkokrát za decénium alebo niekoľkokrát za tú dobu. Čiže do porastu sa priemerne ide šesť- až sedemkrát za rúbnu dobu. A pokiaľ chceme, aby nám tam ostali kvalitné druhovo a kvalitné, také "ninsák", ako my chceme.
Čiže ja mám tu aj napísané odôvodnenie, ale, bohužiaľ, musel som to tak povedať, pretože došlo tu k určitému nepochopeniu z laickej verejnosti. A budem veľmi rád, keď niekto to ešte nepochopil, aby sa opýtal, a rád mu to vysvetlím, o čo sa tu vlastne jedná. Dobre.
Ďakujem.
Skryt prepis