Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.7.2012 o 14:21 hod.

Ing.

Jaroslav Baška

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.9.2012 18:10 - 18:12 hod.

Jaroslav Baška Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán poslanec Mičovský, ja som to tiež pochopil podobne ako aj poslanec Blanár, že vy vlastne nejakým spôsobom nie ste proti tým zmenám, ktoré plánuje vykonať ministerstvo vnútra na úrovni riadenia tejto štátnej správy. Mňa skôr teda tiež zaujal ten Potemkin, že ako by ste tak troška neverili tým veciam, ktoré pripravujeme, a bolo to v tomto volebnom období tu v parlamente, a poviem pár príkladov, povedané aj na iných zákonoch, či už to bol spravodajský zákon o vojenskom spravodajstve, že mi neprijmeme ďalší moderný nový zákon o spravodajských službách. Ja neviem dnes tu bolo spochybnené aj vyšetrovanie Gorily nejakým spôsobom, že neveríte, že sa to dokončí nejakým spôsobom do zdarného konca. Ja by som nebol taký pesimista. Naozaj je tu naozaj vrelá snaha, presvedčenie urobiť tieto veci, dotiahnuť tieto veci do konca a tie veci, ktoré sa týkajú tohto zákona, ktorý sa týka zrušenia krajskej štátnej správy. Naozaj je to len prvý krok, úplne malý krôčik do toho celého veľkého prebudovania toho kontaktu tých občanov s miestnou štátnou správou. Hovorili ste o tom, že teda, kde ušetriť. Bola taká otázka viac-menej. No tých finančných prostriedkov sa bude dať ušetriť naozaj veľmi veľa. Teraz napríklad majú právnu subjektivitu jednotlivé úrady. Po novom túto právnu subjektivitu nebudú mať, nebudú si môcť obstarávať, budú len tie požiadavky písať na ministerstvo vnútra, kde bude teda centrálny obstarávací orgán, nebude určite toľko budov, za ktoré sa budú musieť platiť rôzne dane z nehnuteľností a teraz aj niektoré štátne budovy sú prenajaté za možno nie za výhodné prenájmy pre štát. Niektoré tieto inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu, majú aj rôzne zmluvy na dodávku energií za rôzne čiastky a toto si myslím, že všetko sa naozaj zmení, len dajme tomu čas a ja pevne verím, že sa to dotiahne dokonca.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.9.2012 17:49 - 17:51 hod.

Jaroslav Baška Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán poslanec Beblavý, ja si myslím, že 700 miliónov euro nie je zanedbateľná položka, ktorá sa ušetrí v štátnom rozpočte práve racionalizáciou niektorých činností v štátnej správe, hlavne na úrovni miestnej štátnej správy a na úrovni krajov. Je to dobrá položka, ktorá, o ktorú vlastne nebudeme musieť zvyšovať dane občanom tejto republiky alebo robiť iné, nepopulárne opatrenia, ktoré zasiahnu občanov. Čo sa týka riadenia, tak, samozrejme, tá metodika, ako sme, ako tu aj minister povedal, tak metodika ostáva, napríklad školský odbor, ktorý bude pod obvodným úradom v mieste kraja, tak ten bude naďalej riadiť ministerstvo školstva. A predsa tie ostatné veci, ktoré ste spomínali, či je to dovolenka atď., či chodiť do práce, kedy má chodiť do práce, kedy má chodiť z práce, však existuje Zákonník práce, ktorý je určite na toho zamestnanca platný aj v týchto úradoch. Si myslím, že nebude rozhodovať ten istý úrad v prvom, resp. druhom odvolaní alebo v druhostupňový odvolací orgán. Nebudú to tie isté orgány. A čo sa týka, ako ste aj vy spomínal, je to naozaj len prvým krokom. Celá táto reforma miestnej štátnej správy, je to naozaj len prvý krok, je to len taká omrvinka, ktorá musí byť prijatá na začiatku, aby sa naozaj do toho roku 2016 podarí rozporiť finančné prostriedky vo výške tých očakávaných 700 miliónov euro. Ja pevne verím, že Ministerstvo vnútra nepodľahne rôznym bočným tlakom, ktoré určite budú vyvíjané a to hlavne teda zo súčasných zamestnancov týchto úradov, ktorých sa to bezpodmienečne týka a že ten plán, ktorý naozaj majú, dotiahnu dobre do konca.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.9.2012 14:33 - 14:35 hod.

Jaroslav Baška Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážený pán poslanec Galko, budem na vás reagovať v takých dvoch rovinách. Tá prvá rovina sa týka toho, že nejakým spôsobom už predpovedáte, že za vlády Róberta Fica sa táto kauza, tzv. Gorila nepohne ďalej a už aj v tej správe špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika bolo viac-menej napísané, že ten tím, ktorý vlastne celú túto vec vyšetruje je zložený z rôznych úradníkov a s príslušníkov špecializovaných úradov. Či je to Úrad boja proti organizovanej kriminalite, alebo príslušníkov Úradu boja proti korupcii a ďalších a dokonca požiadal tento špeciálny prokurátor aj o navýšenie ďalších špecialistov, tentokrát z Úradu boja proti korupcii a ja chcem povedať, že nejakým spôsobom nepredvídajme to, čo sa predvídať nedá. Nechajme naozaj tieto orgány, ktoré sú na to zákona stanovené naozaj fungovať a nehorme o tom, že za tejto vlády sa nič nevyšetrí. Ďalej chcem povedať jednu vec, a to bolo v tom vašom koncovom vystúpení, že ste podali trestné oznámenie, ktoré bolo zamietnuté. No, vy ste podali za ten rok a pol asi 14 trestných oznámení a si myslím, že všetky trestné oznámenia boli určitým spôsobom zamietnuté aj napriek tomu, že ste chodili osobne k vyšetrovateľom rôznym na Úrade boja proti korupcii a na ďalších špecializovaných úradoch a ponúkali ste rôzne svoje služby, možno aj mimo zákona, len aby bol niekto nejakým spôsobom dolapený. Vy ste to podávanie tých trestných oznámení si zobrali ako jednu z politických agend, aj keď ste nemuseli podávať trestné oznámenie, aj tak ste podávali. Už ku koncu vlastne toho vášho obdobia toho rok a pol na ministerstve obrany ste ...(Vystúpenie prerušené časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2012 15:07 - 15:08 hod.

Jaroslav Baška Zobrazit prepis

Chcem len k dvom veciam, ktoré tuná zazneli v rozprave od pána poslanca Galka.
Prvá vec, že nejakým spôsobom sa omeškalo vlastne po zmene mandátu toto posledné rozhodnutie, ktoré prerokovávame dnes v parlamente. Ja si myslím, že to bolo dobré rozhodnutie, že sa počkalo na výsledky a oficiálne závery samitu Severoatlantickej aliancie v máji v Chicagu v tomto roku a až potom vlastne sa potvrdili tie zmeny mandátu našich ozbrojených síl v misii ISAF v Afganistane. S tou celkovou spoločnou stratégiou odchodu vojakov z misie ISAF v Afganistane a vlastne požiadavkami našich spojencov, som veľmi rád, že sa to robí takýmto spôsobom, koordinovane s ďalšími krajinami, je ich tam tuším teraz 338 v misii ISAF v Afganistane a že to nerobíme sami od buka do buka a nekontrolovane a nekomunikujeme to s inými spojencami.
Druhá vec, ktorá ma tak troška možno zarazila, keď ste hovorili o systéme sociálneho zabezpečenia. Ja si pamätám, keď 9. júla 2010 ste ma striedali na klube ministerstva obrany, čiže pred plným klubom ste ako prvé vo svojom príhovore povedali, že zmeníte systém sociálneho zabezpečenia. Možno aj to malo za následok to, že v tú jeseň v roku 2010 odišlo viac ako 700 vojakov do výsluhového dôchodku. Takže potom nezabúdajme na to, čo robíme, ako rozprávame k tým vojakom, a teraz nejaké vystúpenie, že si vážime prácu vojakov, a na druhej strane ideme zmeniť systém sociálneho zabezpečenia. Na to nejakým spôsobom zabúdame.
Ja si myslím, že celá misia ISAF bola úspešným príbehom nielen Slovenskej republiky, ale aj vojakov ozbrojených síl Slovenskej republiky, ktorí naozaj reprezentovali túto krajinu už od roku 2004, keď bola vyslaná prvá ženijná jednotka na letisko v Bagrame, si myslím, že to bude pokračovať... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)

Skryt prepis
 

24.7.2012 14:52 - 14:53 hod.

Jaroslav Baška Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. V krátkosti, pokiaľ ja mám informácie, pán poslanec Galko, vy ste mali tiež pripravené zlučovanie vojenských spravodajských služieb. Neviem, v akom stave ste to mali. Čiže ja nevidím v tom nič zlé, keď aj náš minister obrany už konkrétne predkladá aj do parlamentu, bolo to aj v medzirezortnom pripomienkovom konaní, zlúčenie týchto spravodajských služieb.
A ešte raz hovorím, neporovnávajme zlučovanie Vojenského spravodajstva a napríklad rozhlasu a televízie, pretože tu nemôžeme diskutovať o tom, aká nová štruktúra bude pri Vojenskom spravodajstve. Ja si myslím, že majú pripravené aj vojenské spravodajské služby, už predstavu, ako bude vyzerať po schválení tohto zákona po 1. januári 2013 organizačná štruktúra, jednotlivé kompetencie celého Vojenského spravodajstva. To je všetko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.7.2012 14:36 - 14:52 hod.

Jaroslav Baška Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda. Vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte aj mne vyjadriť sa k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa dopĺňa zákon o Vojenskom spravodajstve.
Ja si myslím, že je to dobrý návrh zákona, a moji predrečníci, ktorí tu vystúpili z opozície, hovorili o konkrétnych veciach. Áno, je to technická novela, technická novela zákona, ktorá vlastne zlučuje dve vojenské spravodajské služby, kontrarozviedku a rozviedku pod jedno vedenie Vojenského spravodajstva. Mohli sme nenavrhnúť alebo vláda nemusela navrhnúť tento zákon a mohlo to byť riešené komplexne v tom jednom zákone o spravodajských službách. Ale myslím si, že tento postup, ktorý je teraz volený, je oveľa lepší. A toto je vlastne prvým krokom k zmenám, ktoré budú nielen vo Vojenskom spravodajstve, ale aj v Slovenskej informačnej službe. Toto je prvý krok, vlastne technické riešenie, ktoré mení to, že Vojenské spravodajstvo bude pod jedným vedením od 1. januára. A zároveň sa pripravuje, ako tu už bolo viackrát spomínané, zákon o spravodajských službách, moderný, nový zákon, ktorý reflektuje na všetky tie zmeny, na nové hrozby, ktoré sú vo svete aj tu na Slovensku, na ktoré by mala spravodajská komunita reagovať.
Možno spomeniem len jednu vec. Možno aj v tom novom zákone, ktorý sa pripravuje, možno zaviesť aj takú jednu časť, ktorá sa týka aj tzv. whistle blowingu. Keď je napríklad problém alebo sú nejaké nekalé veci v spravodajských službách, možno zadefinovať, akým spôsobom by sa mali tieto informácie dostať na verejnosť, a nie nejakým spôsobom sa len odvolávať, ako to bolo doteraz, na únik utajovaných skutočností, ale nejakým spôsobom riešiť aj toto. Možno to bude jedna zo zaujímavých vecí, ktorú by možno mal nejakým spôsobom riešiť nový zákon o spravodajských službách. Určite vám garantujeme, že ten nový zákon príde, je to aj v programovom vyhlásení vlády a bude komplexne riešená celá spravodajská komunita v Slovenskej republike.
Je do pléna predložená ešte jedna novela zákona. Tá sa týka vlastne zákona o ochrane pred odposluchmi, ktorú predkladajú naši opoziční kolegovia. Chcem povedať, že keď sa bude prijímať nový zákon o spravodajských službách, kde budú teda zadefinované aj tie nové veci, ktoré musia spravodajské služby plniť, tak určite bude riešená v tomto zákone aj ich kontrola a navyše budeme riešiť aj nové metódy, nové postupy pri kontrole pred nezákonnými odposluchmi.
Ja si myslím, že teda celý ten proces legislatívny, ktorý tu je takto nastavený do viacerých krokov, je veľmi dobrý a začína sa vlastne touto technickou novelou spájania vojenskej rozviedky a vojenskej kontrarozviedky. Bude nasledovať nový zákon o spravodajských službách. A paralelne s týmto novým zákonom, čiže keďže tam budú aj určite nejaké nové kompetencie, bude aj nová ochrana pred odpočúvaním, nové spôsoby ochrany pred odpočúvaním a aj nové kompetencie a, samozrejme, aj kontrola týchto spravodajských služieb, či už je to Slovenská informačná služba alebo zlúčené Vojenské spravodajstvo. Toľko z mojej strany. Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2012 14:21 - 14:37 hod.

Jaroslav Baška Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Vo faktickej poviem len jednu vec. Potom sa prihlásim ešte do rozpravy. Pán poslanec Galko, ja nechápem to porovnanie zlučovania vojenských spravodajských služieb a zlučovania rozhlasu a televízie. To sú úplne iné inštitúcie zo zákona stvorené úplne na niečo iné a dôležité je to, že nerozhoduje o počtoch a tabuľkách a organizačnej štruktúre parlament, Národná rada, o Vojenskom spravodajstve, či už je to VOS alebo VSS, ale o tom rozhoduje úplne niekto iný, schvaľuje to Bezpečnostná rada tejto krajiny na návrh vlastne ministra obrany. Takže to je úplne niečo iné.
Hovorili ste o zákone o spravodajských službách, že sa pripravuje. No my sme ho mali tiež pripravený v rokoch 2006 – 2010 a tiež nebola možno koaličná vôľa ako za vlády Ivety Radičovej za ten rok a pol. A teraz ja si myslím, že ten zákon, ktorý sa pripravuje, prejde do zdarného konca. O tom budem hovoriť viac v rozprave. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.5.2012 16:57 - 16:59 hod.

Jaroslav Baška Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Galko, hovorili ste, že strana SMER je čitateľná, aj kebyže sa chceme akokoľvek zmeniť, že sme rovnakí, ako sme boli v minulosti. No o vás chcem povedať, že vy nie ste čitateľný. Nie ste vôbec čitateľný. A akoby ste mohli byť aj čitateľný, keď ste niekoľkokrát aj na poste ministra klamali? Klamali ste dokonca v priamom prenose, keď ste boli s poslancom Kaliňákom v jednej televíznej debate, kde ste priamo povedali, že tá jazda pod majákom bola možno jedenkrát, a pritom sa ukázalo, že to bolo viackrát. Klamali ste aj vtedy, keď ste povedali, že za môjho ministrovania bolo viac odposluchov, ako ich bolo za vás. Nie je to pravda, pretože ak by ste robili tie odposluchy, tak ako sme ich robili my, že by ste si najskôr dávali preverovať výpisy z telefonických hovorov, až potom by ste nasadili reálne ITP, tak by to nedopadlo s tými odposluchmi tak, ako to dopadlo teraz. Hovorili ste, že v minulosti sa podpisovali zmluvy na priamo v rezorte obrany a v iných rezortoch, kde sme sa schovávali za bezpečnosť a tak ďalej. Vy ste tiež podpísali zmluvy na priamo, šesťročné zmluvy na dodávku nákladných vojenských automobilov. Až keď sme na to upozornili, tak potom ste tieto zmluvy dali zrušiť. Takže to, čo hovoril aj kolega Martvoň o tom kameni, vlastne nech do neho hodí ten, kto je nevinný, tak podľa mňa to platí naozaj na vás. Nazvali ste kauzu Gorila megaškandálom. Potom ja nazývam tieto nelegálne odposluchy super-, mega-, hyper-, bombaškandálom, ktorý bol za vášho ministrovania na rezorte obrany, kde ste naozaj odpočúvali nielen sekretárku, maďarského vodiča kamióna, ktorý naozaj náhodou išiel za vaším automobilom určitú dobu, určitý čas... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.5.2012 17:12 - 17:13 hod.

Jaroslav Baška Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Pán poslanec Galko, ja viem, počúva sa to zle, o tých odposluchoch, naozaj chcete to nejakým spôsobom rozšíriť teraz na dvadsať rokov. Ak si pamätám, tak pani poverená ministerka obrany, pani Radičová, si dala preskúmať aj veci, ktoré boli za nás v rokoch 2006 - 2010 a nič také nenašla. Naozaj sa vám to zle počúva, ja to chápem.
Čo sa týka rozpočtových opatrení, tak na tú cestu na Kysuce napr. sa neskladal len rezort obrany, ale aj ďalšie ministerstvá prispeli. A čo sa týka hasičskej techniky, tak bola financovaná tá hasičská technika, ktorá bola použitá v tých okresoch alebo v tých hasičských posádkach, ktoré boli veľmi blízko vojenských výcvikových priestorov, pretože rezort obrany mohol nakúpiť túto hasičskú techniku samostatne, ale určite to bolo lacnejšie cez rezort vnútra. Takže takýmto spôsobom sme si ošetrili hasičskú techniku vo vojenských výcvikových priestoroch.
Pán poslanec Mihál, prečítali ste nejakú vetu o univerzálnom systéme, myslím si, že to ale nebolo zabezpečenie sociálneho systému uniformovaných zložiek, ale skôr ten civilný dôchodkový systém. A myslím si, že táto veta, ktorú ste prečítali, sa netýkala práve týchto ozbrojených zložiek.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.5.2012 16:51 - 17:08 hod.

Jaroslav Baška Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážený pán predseda vlády, vážení členovia vlády, milé kolegyne, kolegovia, dovoľte aj mne vystúpiť k rozprave k programovému vyhláseniu vlády, druhej vlády Roberta Fica. A dotknem sa dvoch častí programového vyhlásenia vlády, ktorými sú vnútorný poriadok a bezpečnosť a, samozrejme, Ozbrojené sily Slovenskej republiky.
Som veľmi rád, že vláda, druhá vláda Roberta Fica znova nejakým spôsobom nadviaže na pozitívne výsledky z rokov 2006 - 2010, kedy naozaj urobila maximum pre bezpečnosť a ochranu obyvateľov a ich rodín. A som veľmi rád, že posilní policajné zložky vo výkone. Keď nastupovala nová vláda Ivety Radičovej v roku 2010, tak ešte v ten rok zrušila táto vláda niektoré oddelenia. A možno spomeniem jedno, aj Oddelenie Policajného zboru v Novej Dubnici. Myslím si, že toto nebol dobrý krok. A som rád, že vláda znova posilní policajtov vo výkone.
Vláda bude uskutočňovať aj opatrenia v boji proti závažnej ekonomickej kriminalite, a to najmä voči daňovým podvodom. Ak sa hovorí, že v tejto šedej ekonomike a v týchto daňových, v týchto daňových podvodoch je takmer jedna miliarda eur, tak je to naozaj veľký peniaz, ktorý potom v štátnom rozpočte, v rozpočte chýba. Vláda navrhne okrem teda týchto rôznych legislatívnych opatrení, ktoré budú podporovať boj proti daňovým podvodom a zabezpečí aj tie nové, nové technické nástroje, tzv. ofenzívnu techniku. Myslím si, že investovanie do tejto novej, do tejto novej ofenzívnej techniky bude naozaj dôležité a vráti sa to, vráti sa to veľmi rýchlo.
Okrem boja, a samozrejmého boja proti akýmkoľvek prejavom extrémizmu, rasizmu a neznášanlivosti, sa vláda zameria na systematické vzdelávanie príslušných profesijných skupín, čiže bude sa jednať o určitý systém prevencie práve proti prejavom extrémizmu, rasizmu a neznášanlivosti. V programovom vyhlásení vlády sa spomína aj jedna zaujímavá vec a to je moderný fenomén, ktorý v súčasnosti trápi takmer celý svet, a to je boj proti počítačovej kriminalite a zneužívaniu internetu. Ja si myslím, že Slovenská republika má čo ponúknuť aj v boji proti tejto počítačovej kriminalite, pretože jednak rezort ministerstva obrany má svojho zástupcu v tzv. centre excelentnosti, práve v tejto kybernetickej bezpečnosti, v Estónsku. Veľmi veľa práce robí aj Národný bezpečnostný úrad Slovenskej republiky, ktorý je takým gestorom práve tejto kybernetickej obrany, a samozrejme je to ministerstvo vnútra. Len pred nedávnom sa uskutočnilo jedno medzinárodné cvičenie v rámci Severoatlantickej aliancie, ktoré bolo zamerané práve na túto kybernetickú bezpečnosť, a myslím si, že Slovenská republika obstála naozaj veľmi dobre.
Vláda sa v programovom vyhlásení zaväzuje v oblasti cestnej premávky pokračovať v nastúpenom trende. Na výbore odznelo, že teda tá najnižšia nehodovosť, respektíve najmenej usmrtených bolo v roku 2011, ale je to práve tými prijatými opatreniami, ktoré tu boli za prvej vlády Roberta Fica v tých rokoch 2006 - 2010. A samozrejme sme radi, keď to klesalo aj v roku 2011, a myslím si, že vláda na tieto pozitívne kroky naozaj len nadviaže. Samozrejme, veľmi dôležitou je plynulosť cestnej premávky, ktorá má naozaj vplyv na nehodovosť na našich cestách.
Tu sa chcem dotknúť spoločne a zastaviť pri tomto bode, ktorý hovorí o stabilizácii sociálneho systému policajtov a príslušníkov ostatných bezpečnostných zložiek. Myslím si, že v prvom rade tento sociálny systém uniformovaných zložiek potrebuje kľud. Keď v roku 2010 nastúpila vláda Ivety Radičovej, tak odznelo z úst predstaviteľov jej vlády viacero takých vecí, ktoré zneisťovali nielen policajtov, hasičov, ale aj iné ozbrojené zložky, a bolo vidieť aj na jednom výsledku a na číslach, ktoré uvediem. Za ten rok a pol, necelý rok a pol, odišlo z Policajného zboru viac ako 3 300 policajtov a koncom roka, len koncom roka 2010 to bolo viac ako 700 vojakov, čo malo, samozrejme, negatívny vplyv na systém výsluhových dôchodkov v jednotlivých rezortoch. Pretože ako som sa teraz už dozvedel, tak pre rezort obrany je to nejakých 120 mil. eur a pre rezort vnútra je to 20 mil. eur. To je deficit týchto osobitných účtov, ktoré majú v jednotlivých rozpočtových kapitolách. Tak naozaj, podľa mňa tieto systémy potrebujú teraz kľud a urobiť naozaj také zmeny, ktoré nevyženú ďalších policajtov, hasičov, vojakov a ďalšie ozbrojené zložky z práce, ktorú majú vykonávať, pretože to bude mať znova negatívny ekonomický dopad na tieto osobitné účty.
Som veľmi rád, že vláda bude pokračovať v modernizácii Policajného zboru, Hasičského a záchranného zboru, a to nielen teda v nákupe novej techniky, ale aj v rekonštrukcii objektov, či už polície alebo aj hasičov. A som veľmi rád, že aj Policajný zbor môže využívať fondy Európskej únie. Som veľmi rád, že tá spolupráca, ktorá sa tu rozbehla v rokoch 2006 - 2010 s dobrovoľnými hasičskými zbormi, bude pokračovať naďalej, je to veľká masa ľudí a práve títo dobrovoľní hasiči bývajú často prvými ľuďmi, ktorí zasahujú pri rôznych požiaroch alebo iných živelných pohromách, a bolo by na škodu veci nevyužiť túto masu ľudí dobrovoľných hasičov, ktorí naozaj chcú dobrovoľne zasahovať pri požiaroch a rôznych živelných pohromách. Tu poviem ešte jednu vec, že armáda, ak má zasahovať pri takýchto rôznych živelných pohromách, tak by to mala byť taká posledná poistka, až keď sa využijú  všetky iné nástroje, či už je to polícia a ďalšie, ďalšie záchranné zložky, hasiči, a práve armáda by mala mať iba takú techniku, ktorú nemajú napríklad hasiči, policajti a ďalšie a ďalšie záchranné zložky. Nemali by sme kupovať do armády také veci, ktoré iné záchranné zložky majú. Sú to napríklad, v ozbrojených silách, sú to rôzne mostovky a tak ďalej.
Chcem sa dotknúť aj fungovania organizácie spravodajských služieb. V programovom vyhlásení vlády je viacero vecí, ktoré sa týkajú fungovania organizácie spravodajských služieb. V prvom rade je to väčší dôraz na ochranu utajovaných skutočností, aby sa nestávali také veci, že utajované skutočnosti nachádzame po rôznych stoloch a že takýmto jednoduchým spôsobom sú tieto utajované skutočnosti k dispozícii verejnosti. Oceňujem aj to, že v programovom vyhlásení vlády je napísané, že sa pripraví zlúčenie vojenských, dvoch vojenských spravodajských služieb, rozviedky a kontrarozviedky. Myslím si, že po tých problémoch, ktoré tu boli minulý rok, je naozaj najvyšší čas, aby sa tieto dve vojenské spravodajské služby zlúčili, a aj po konzultácii s ministrom obrany, ktorý ma ubezpečil o tom, že toto zlúčenie by malo prebehnúť vlastne dokonca tohto roku.
Čo sa týka fungovania a vzťahu vlastne kontrolného výboru, ktorý má túto kompetenciu nejakým spôsobom riešiť ochranu pred odposluchmi, a to je výbor pre obranu a bezpečnosť, tak budeme aj žiadať, aby sa do legislatívy vložilo viac kontroly práve výboru pre obranu a bezpečnosť, viac kontroly nad odposluchmi tých zložiek, ktoré sú na to oprávnené zo zákona. Nechceme, aby mal výbor kontrolu nad takými procesmi, ktoré sú už dozorované prokuratúrou, ale skôr, ktoré sú rozpracované ešte v operatíve.
Čo sa týka samotných ozbrojených síl, tak vlastne už na začiatku je napísané, že rezort obrany vykoná racionalizáciu všetkých jeho organizačných zložiek. A som veľmi rád, že konečne sa prejde od slov k činom, pretože aj teraz sa už na ministerstve obrany pripravuje určitá redukcia počtov na tom ústrednom orgáne štátnej správy a bude to platné čo najskôr tak, aby nebola porušená legislatíva týkajúca sa ochrany zamestnancov. Čiže konečne po jeden a pol roku si myslím, že dôjde k reálnym činom, ktoré naozaj rezort obrany a ozbrojené sily potrebujú.
Vítam tiež spoločné obstarávanie, či už je to v rámci Slovenskej republiky, že tieto bezpečnostné zložky, vnútro, obrana, budú môcť obstarávať spoločne alebo budú obstarávať smerom von do zahraničia medzi krajinami Severoatlantickej aliancie, resp. krajinami Európskej únie.
Na výbore zaznelo, že akým spôsobom chceme riešiť tie ciele síl, keď tých finančných prostriedkov je málo, voči spojencom a ako chceme tieto ciele síl zachovať, že stále sa vlastne tie ciele síl len nejako predlžovali, posúvali sa za časový horizont. Ja si myslím, že všetko je na diskusii aj s našimi partnermi v aliancii. Ja si myslím, tak ako aj my sme dokázali vyrokovať niektoré ciele síl, že sa niektoré zamenili alebo, resp. niektoré sa posunuli alebo sa zmenili alebo do toho vstúpil ďalší partner, tak si myslím, že to bude možné aj teraz a hlavne v tom čase, keď aj iné krajiny nemajú dostatok finančných prostriedkov práve na plnenie týchto cieľov síl. Slovenská republika bude aj naďalej dôveryhodným partnerom a spojencom nielen v Európskej únii, ale aj v Severoatlantickej aliancii. Som rád, že Slovenská republika sa zaviazala vytvoriť v rámci V4 spoločnú "battle group", bojovú skupinu V4 v rámci Európskej únie, ktorá by mala byť plne schopná v roku 2016. Tým tiež prispievame takými reálnymi krokmi k budovaniu spoločnej európskej obrannej a bezpečnostnej politiky, ktorú razí Európska únia.
Slovenská republika je dobrá, čo sa týka tých spôsobilostí v rámci ozbrojených síl, dobrá vo viacerých veciach, či už sú to pyrotechnici, radiačná, chemická, biologická ochrana, teda špeciálne jednotky, ktoré získavajú vlastne prvé skúseností v Afganistane. Ale máme aj dobrý výcvik a podľa mňa aj tie vybudované cvičiská, ktoré máme, spomeniem len Lešť, sú naozaj dobré na to, aby sme ich ponúkli. A za tie posledné roky, za to posledné obdobie, keď sa vybudoval aj vojenský výcvikový priestor Lešť, tam bolo naozaj veľmi veľa partnerských armád, ktoré si naozaj tento výcvikový priestor chválili.
Som veľmi rád, že do programového vyhlásenia vlády sa dostala jedna veta, to tu ešte asi v minulosti nikdy nebolo, a to je to, že vláda na prekonanie dlhodobých deficitov v rozvoji ozbrojených síl v nadväznosti na vývoj verejných financií podporí viacročnú stabilitu obranných výdavkov. Čiže naozaj, ak bude podporená táto stabilita na viac rokov, tak sa bude dať aj úplne inak plánovať a úplne inak budeme vedieť v Bruseli zdôvodniť kedy, aké ciele chceme naozaj mať splnené.
Všetko je o peniazoch a je veľmi jednoduché riadiť taký rezort, ktorý má veľa finančných prostriedkov, ale oveľa zložitejšie je plniť tie ciele s menším objemom finančných prostriedkov. A naozaj tou prioritou rezortu, ale aj krajiny je to, aby Slovenská republika bola dôveryhodným partnerom, a to tým, že aj v tom záväzku, v tom programovom vyhlásení vlády je to, že Slovenská republika bude naďalej prispievať do misie ISAF v Afganistane do roku 2014 a určite aj s nejakou účasťou po roku 2014 tak, ako sa dohodne, ako sa bude vyvíjať situácia aj po nadchádzajúcom summite v Chicagu.
O reforme vojenského spravodajstva som už hovoril, ja si myslím, že to bude dobrý krok. Určite dôjde k efektivite vojenského spravodajstva. A samozrejme tú kontrolu spomeniem ešte raz, že potom výbor pre obranu a bezpečnosť bude požadovať oveľa vyššie kompetencie v kontrole práve tých odposluchov, ktoré sú v tej operatívnej časti.
Spomeniem ešte dve veci, ktoré tu boli spomenuté a sú spomenuté v programovom vyhlásení vlády, to je zefektívnenie vojenských podnikov, ktoré sa tu spomína. Podľa mňa na to, akú máme veľkú armádu, aké máme veľké ozbrojené sily, podľa mňa stačí jeden štátny podnik, jedna štátna akciová spoločnosť, ktorá bude zabezpečovať tie potreby ozbrojených síl, ktoré by mali zabezpečiť, či už sú to rôzne opravy alebo nejaké nové inovatívne veci. My sme s tým začali, veľa podnikov, veľa akciových spoločností sme pospájali, pozlučovali a naozaj tie veci, ktoré ozbrojené sily nepotrebovali, sa postupne rušili.
Čo sa týka nedostatku finančných prostriedkov, tak vieme to vyriešiť ešte jednou vecou a o tom sa stále rozpráva, zapojiť Slovenskú republiku, ale aj výrobcov slovenského obranného priemyslu do medzinárodných projektov. Slovenská republika je zapojená v jednom projekte a podpisovali sme to práve, keď ja som bol ministrom, v projekte tzv. AGS, kde je viacero krajín Severoatlantickej aliancie. Podľa mňa tento príklad treba nasledovať a takýmto spôsobom sa dajú naozaj plniť niektoré spojenecké záväzky aj pri nižších financiách, ktoré teraz rezort obrany má.
Na týchto troch stránkach, milí kolegovia, bolo veľa konkrétnych vecí, ktoré chce táto vláda za štyri roky urobiť. A takýto je vlastne aj zvyšok tohto programového vyhlásenia vlády, je to naozaj veľa konkrétnych vecí. A ja pevne verím, že ak sa podarí naplniť 90 % z toho, čo tu je napísané v programovom vyhlásení vlády, tak naozaj občania budú spokojní.
Ďakujem veľmi pekne za pozornosť.
Skryt prepis