Ďakujem pekne. Ešte som si nestihol dopísať poznámky k svojmu vystúpeniu pre tú zmenu poradia, takže budem trošku improvizovať.
Dámy a páni, táto 44. schôdza Národnej rady vojde do histórie. Z viacerých dôvodov. Naozaj prežívame historické chvíle. Včera sme volili aj zvolili nového predsedu Národnej rady. Dnes v Národnej rade vystúpil prezident Slovenskej republiky.
A ten tretí dôvod, ktorým tiež sa táto schôdza zapíše do histórie, je, že na tejto schôdzi máme dve novelizácie toho istého zákona od tej istej strany. Teraz je tu novela zákona o platových pomeroch ústavných činiteľov, ktorú navrhujú poslanci za SMER a ako 33. bod tejto schôdze je opäť novela zákona o platových pomeroch ústavných činiteľov, ktorý navrhuje vláda SMER-u. Rozdiel medzi tými dvomi bodmi je aj v obsahu, aj v tom, že tento návrh teraz prerokúvame v druhom čítaní a ten vládny budeme prerokúvať v prvom čítaní. Nespomínam si na takú situáciu za posledných 10-20 rokov. Ma to zaujalo. A okrem toho, že ma to zaujalo, tak som si povedal, že veď my môžeme urobiť jednu vec, že my môžeme dnes pri tom rokovaní v druhom čítaní o zmrazovaní platov vybaviť aj to, čo navrhuje vláda SMER-u v bode 33. Ten bod je v prvom čítaní.
A ja som si teda dovolil urobiť takúto drobnú vec, že som ten vládny návrh si osvojil z prvého čítania a teraz ho predkladám ako pozmeňovací návrh do tohto návrhu zákona poslaneckého. Žiaden problém nevidím v tom. Ušetríme si čas minimálne a vlastne jednou ranou vybavíme dve muchy. Potiaľto by to aj bolo možno to podstatné všetko a mohol by som čítať pozmeňovací návrh, len on má šesť strán. Teda má šesť strán preto, lebo vláda má inú predstavu o tom, ako upraviť to, že niektorí poslanci Národnej rady kumulujú viacero volených a menovaných mandátov a funkcií, a chce tiež vláda šetriť verejné zdroje. A tá predstava je iná, ako mám napríklad ja s kolegom Přidalom alebo teraz aj s Janom Figeľom, aj Mariánom Kvasničkom, lebo taký návrh sme predkladali už pred rokom. Čiže keby som dával pozmeňovací návrh náš k tomuto poslaneckému návrhu zákona o zmrazovaní platov, vybavím to za pol minúty.
Ale keďže vláda sa líši s naším návrhom v tom, že pripúšťa, že teda môžete mať mandátov, poslanci Národnej rady, koľko chcete, ale za každú inú funkciu budete mať len minimálnu mzdu. No a keďže vláda tým musela meniť veľa iných súvisiacich zákonov, myslím, že deväť alebo..., deväť alebo desať, preto je ten pozmeňovací návrh trošku rozsiahlejší.
Predsa len pri tejto príležitosti krátko, veľmi stručne uvediem, ako sa menila situácia v pohľade na to, či majú poslanci mať honorovaných z verejných zdrojov viacero mandátov. Bola to delikátna téma. Spomínate si, ako to tu veľmi citlivo rezonovalo a niektorých sa aj dotklo najmä v súvislosti s nedávnymi komunálnymi voľbami. Čiže v novembri minulý rok, v novembri 2013 sme poslanci Brocka, Figeľ, Přidal, Kvasnička predložili novelu zákona o platových pomeroch s týmto zámerom, aby teda poslanec Národnej rady poberal iba poslanecký plat. Ten náš návrh sme nestihli prerokovať v novembri, a keďže ešte vtedy boli také iné, by som povedal, kultivovanejšie pomery v Národnej rade, neprerokované body sa presunuli na neskôr, tak sme rokovali o našom návrhu až v januári a hlasovalo sa až na, teda na januárovej schôdzi, ale bolo to 4. februára tento rok na 29. schôdzi a návrh zákona Národná rada neschválila. Ako hlasovali poslanci? Ja som si vtedy zapamätal, že Rado Procházka sa zdržal hlasovania, vtedy tu ešte bol. Všetci poslanci SMER-u vrátane Rašiho, Chomu, Bagačku, Andreánskeho a tak ďalej, tí boli proti. Samozrejme, že diskusia tým akoby bola tu v parlamente uzavretá, ale my sme sa o pol roka v auguste k tomu vrátili, lebo sme to považovali za veľmi dôležitý problém. Chceli sme tým tú vec, ako nevzdávame sa, vyriešiť tento problém, tak sme to v auguste tento návrh predložili opäť. Ale 9. 9., v septembri bol tento bod, náš bod programu spolu s ďalšími deviatimi vyradený z rokovania, lebo že opozícia si chce robiť predvolebnú kampaň pred komunálnymi voľbami. Nekandidoval nikto z nás, čo sme to predkladali, nikto nekandidoval v komunálnych voľbách, ale beriem, že mohlo sa to niekomu zdať, že to je ako v rámci kampane pred komunálnymi voľbami.
No ale čo sa stalo? Teda nie až po voľbách 15. 11., ale ešte pred tými komunálnymi voľbami si tento návrh náš, opozičných poslancov, ale teraz v tom zmysle, sa mi zdá, že aj OĽaNO sa angažovalo svojím návrhom, že Robert Fico si osvojil náš návrh a veľmi rýchlo dal vypracovať úrad vlády, ani nie príslušné ministerstvo, ale úrad vlády, Robert Fico. Ten návrh prešiel medzirezortným pripomienkovaním, vláda ho schválila ešte pred komunálnymi voľbami a ten návrh je tu. Čiže v tomto sme teraz ako skoro na jednej lodi – KDH, OĽaNO a SMER –, že chceme to isté. A dokonca som bol rád, keď som videl na tlačovke Richarda Rašiho ako s Robertom Ficom na úrade vlády tento návrh prezentoval ako jeho iniciatívu. No takže tie veci sa menia postupne. Ja som rád, že sa názory v niektorých kluboch teda prispôsobujú aj požiadavkám doby, lebo ľuďom sa tento návrh určite páčil a považovali to za nie správne a nie vhodný trend spoločensky, teda takéto aj priživovanie sa na verejných financiách, keď pomery v krajine sú veľmi zložité pre mnohých ľudí a pri vysokej nezamestnanosti a pri probléme nájsť si prácu aj vysoko kvalifikovaným ľuďom na Slovensku. To nie je problém len nekvalifikovaných ľudí.
No takže je tu tento návrh. Ja ešte poviem k tomu vládnemu aspoň jednu-dve vety, aby som sa odlíšil, že aký je rozdiel medzi tým, čo navrhuje vláda a čo navrhovali opoziční poslanci. Ak ten návrh prejde, vládny, tak v podstate bude platiť pre zvolených starostov a primátorov až po voľbách v roku 2018. Čiže predstavte si, že vláda navrhuje... (Reakcia z pléna.) Nie, nie, nie. Keď si dobre prečítate ten zákon, pán poslanec, keď si ho prečítate, tak poslanci, ktorí tu sedia, teraz zvolení starostovia, primátori z 15. 11., tak ich sa to bude týkať až po roku 2018. Tak, no. Mňa, vás a iných po parlamentných voľbách. To znamená, ktorí nekandidujú v samospráve. Ale tí, ktorí boli nedávno, včera zvolení, tak ďalšie štyri roky smelo a budú tak ako doteraz, teda poberať aj plat primátora, starostu. A to sa mi zdá byť ako taká finta, teda nie, nebudem sa takto vyjadrovať, nie.
Záver bude takýto. Ani si neviem predstaviť, že tento môj pozmeňovací návrh teda by ste nepodporili, kolegovia zo SMER-u. Lebo inak by to bol obyčajný podvod na voličoch. Inak by som musel povedať, že ste obyčajní podvodníci, a to naozaj si nemyslím. Takže toľkoto v rozprave. A teraz dovoľte, ja by som prečítal ten sľúbený pozmeňovací návrh.
Navrhujem v čl. I nové body 1 a 2:
1. § 2 sa dopĺňa odsekmi 4 až 6, ktoré znejú:
"(4) Ak poslanec vykonáva, okrem funkcie uvedenej v § 3, aj inú funkciu za výkon ktorej mu vzniká nárok na príjem z verejných prostriedkov, 1ab) patrí mu za výkon každej inej funkcie príjem najviac v sume minimálnej mzdy.
(5) Za príjem podľa odseku 4 sa na účely tohoto zákona považuje
a) plat alebo odmena predsedu samosprávneho kraja a jeho zástupcu, starostu obce alebo primátora mesta a ich zástupcov,
b) plat alebo mzda zamestnanca pri výkone práce vo verejnom záujme, ktorý je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu, alebo ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu,
c) odmena od samosprávneho kraja za výkon funkcie poslanca zastupiteľstva samosprávneho kraja,
d) mzda alebo odmena generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne,
e) plat, mzda alebo iná odmena z verejných prostriedkov za výkon funkcie štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu
1. právnickej osoby zriadenej zákonom alebo na základe zákona štátnym orgánom, samosprávnym krajom alebo obcou, alebo
2. verejnoprávnej inštitúcie, alebo
f) iný obdobný príjem z verejných zdrojov.
(6) Odsek 4 sa nevzťahuje na poskytovanie náhrad výdavkov alebo iných obdobných plnení za výkon inej funkcie, ako aj na príjem z
a) výkonu funkcie poslanca obecného zastupiteľstva,
b) činnosti, vykonávanie ktorej je podmienené členstvom alebo registráciou v stavovskej organizácii, alebo
c) vedeckej, pedagogickej, literárnej alebo umeleckej činnosti."
Poznámka pod čiarou k odkazu 1ab) znie:
"1ab) § 2 písm. a) zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov."
2. V § 8 ods. 2 sa na konci pripája čiarka a tieto slová: "ak nie je v tomto zákone
ustanovené inak".
Ostatné body sa prečíslujú.
A ďalej navrhujem nové články II až IX:
Čl. II
Zákon č. 111/1990 Zb. o štátnom podniku v znení zákona č. 92/1991 Zb., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 14/1993 Z. z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 174/1993 Z. z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 172/1994 Z. z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 304/1995 Z. z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 317/1996 Z. z., zákona č. 166/1998 Z. z., zákona č. 241/1999 Z. z., zákona č. 472/2001 Z. z., zákona č. 395/2002 Z. z., zákona č.
547/2002 Z. z., zákona č. 432/2003 Z. z., zákona č. 79/2005 Z. z., zákona č. 523/2007 Z. z., zákona č. 70/2008 Z. z., zákona č. 547/2011 Z. z. a zákona č. 306/2013 Z. z. sa dopĺňa takto:
(Prerušenie vystúpenia rečníkom a oslovenie spravodajcu: "Pán spravodajca, nemusíte si písať, ja potom ten pozmeňovák vám odovzdám.")
V § 19 ods. 8 sa na konci pripájajú tieto vety:
"Ak riaditeľovi patrí aj plat poslanca Národnej rady Slovenskej republiky, počas poberania platu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky patrí riaditeľovi plat podľa prvej vety najviac v sume minimálnej mzdy. Na odmenu z podielu na zisku sa predchádzajúca veta použije rovnako."
Čl. III
Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 253/1994 Z. z. o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest v znení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 374/1994 Z. z., zákona č. 172/1998 Z. z., zákona č. 453/2001 Z. z., zákona č. 289/2002 Z. z., zákona č. 460/2008 Z. z. a zákona č. 154/2011 Z. z. sa dopĺňa takto:
V § 3 ods. 1 sa za prvú vetu vkladá nová druhá veta, ktorá znie:
"Ak starostovi patrí aj plat poslanca Národnej rady Slovenskej republiky, počas poberania platu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky patrí starostovi plat najviac v sume minimálnej mzdy; ustanovenia § 4 ods. 1 až 6 sa v tomto prípade neuplatnia."
Čl. IV
Zákon č. 80/1997 Z. z. o Exportno-importnej banke Slovenskej republiky v znení zákona č. 336/1998 Z. z., zákona č. 214/2000 Z. z., zákona č. 623/2004 Z. z, zákona č. 688/2006 Z. z., zákona č. 659/2007 Z. z., zákona č. 567/2008 Z. z., zákona č. 492/2009 Z. z., zákona č. 414/2012 Z. z., zákona č. 36/2013 Z. z., zákona č. 352/2013 Z. z., zákona č. 355/2013 Z. z. a zákona č. 213/2014 Z. z. sa dopĺňa takto:
§ 7 sa dopĺňa odsekom 12, ktorý znie:
"(12) Ak členovi Rady banky patrí aj plat poslanca Národnej rady Slovenskej republiky, počas poberania platu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky patrí členovi Rady banky mzda ako aj finančná odmena najviac v sume minimálnej mzdy."
Čl. V
Zákon č. 302/2001 Z. z. o samospráve vyšších územných celkov (zákon o samosprávnych krajoch) v znení zákona č. 445/2001 Z. z., zákona č. 553/2003 Z. z., zákona č. 369/2004 Z. z., zákona č. 583/2004 Z. z., zákona č. 615/2004 Z. z., zákona č. 628/2005 Z. z., zákona č. 16/2006 Z. z., zákona č. 330/2007 Z. z., zákona č. 334/2007 Z. z., zákona č. 335/2007 Z. z., zákona č. 384/2008 Z. z., zákona č. 445/2008 Z. z. a zákona č. 361/2012 Z. z. sa dopĺňa takto:
§ 12 sa dopĺňa odsekmi 7 a 8, ktoré znejú:
"(7) Ak poslancovi patrí aj plat poslanca Národnej rady Slovenskej republiky, počas poberania platu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky patrí poslancovi odmena podľa odseku 4 alebo odseku 6 najviac v sume minimálnej mzdy.
(8) Ak poslancovi patrí aj plat starostu obce alebo primátora mesta, alebo ich zástupcov, počas poberania platu starostu obce alebo primátora mesta, alebo ich zástupcov patrí poslancovi odmena podľa odseku 4 alebo odseku 6 najviac v sume minimálnej mzdy."
Čl. VI... (Ruch v sále, zaznievanie gongu a prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Figeľ, Ján, podpredseda NR SR
Kolegovia a kolegyne, poprosím o kľud v sále. Pokračujte.
Brocka, Július, poslanec NR SR
Čl. VI
Zákon č. 438/2001 Z. z. o platových pomeroch a ďalších náležitostiach súvisiacich s vykonávaním funkcie predsedu samosprávneho kraja v znení zákona č. 460/2008 Z. z., zákona č. 500/2010 Z. z. a zákona č. 395/2011 Z. z. sa dopĺňa takto:
1. V § 3 ods. 1 sa na konci pripája táto veta:
"Ak predsedovi patrí aj plat poslanca Národnej rady Slovenskej republiky, počas poberania platu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky patrí predsedovi plat v sume minimálnej mzdy."
2. V § 7 ods. 4 sa na konci pripájajú tieto slová: "ods. 1 druhej vety".
Čl. VII... (Neutíchajúci ruch v sále. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Figeľ, Ján, podpredseda NR SR
Pán kolega, prerušujem vaše vystúpenie. Bude prestávka do hlasovania, ktoré bude za chvíľu. Ďakujem vám teraz. Budete pokračovať po hlasovaní. Ďakujem pekne.
Brocka, Július, poslanec NR SR
Čiže budem pokračovať v pozmeňováku po hlasovaní?
Figeľ, Ján, podpredseda NR SR
Áno. Ďakujem pekne.
(Prestávka.)
(Po prestávke.)