Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

12.6.2014 o 15:03 hod.

doc. PhDr. DrSc.

Dušan Čaplovič

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.11.2014 16:35 - 16:37 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán poslanec, pán Lipšic, ťažko hľadám slová, ale človek rozumný, a ktorý uvažuje o problémoch, musí konštatovať, že absolvent a doktor práv, absolvent Právnickej fakulty Univerzity Komenského aj ďalší váš súpútnik magister a absolvent Fakulty manažmentu Univerzity Komenského, veď viete, o kom hovorím, sa zaoberajú touto problematikou vyslovene povrchne, využívajú spájanie vecí nespojiteľných, vytvárajú tu pred nami kompiláty, ktoré na vysokých školách a vo vedeckom živote sú absolútne neprípustné a ktoré nie sú racionálne a s ktorými ťažko by ste obhájili pri obhajobách na vysokej škole.
A musím vám povedať, že podobným spôsobom veľmi tvrdo vystupujem voči historikom na Slovensku, ktorí nemajú predporozumenie a súdia podľa súčasnosti a podľa faktov, ktoré si "niektoré aj vymyslia a domyslia" a vytvárajú si príbehy.
A predovšetkým treba povedať, že podobným spôsobom, a to ma tu trošku napadá, takýmto spôsobom žalovali prokurátori a interpretovali niektorí historici v 50. rokoch. Skutočne, nenávistne a cielene, predovšetkým zničiť človeka. A toto je vaša metóda.
A prosím vás, skutočne vás žiadam a prosím, ospravedlňte sa pánovi predsedovi Národnej rady Pavlovi Paškovi. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.11.2014 15:59 - 16:01 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Chcel by som zareagovať na slová predsedu Národnej rady a doplniť ešte niektoré veci, ktoré on nedopovedal.
Za dva dni a dve noci, ktoré tu sedím, som zatiaľ nevystúpil, ale mnohí predstavitelia opozície sa správajú ako predstavitelia krajnej pravice. A niekedy ako extrémisti. Urážajú predsedu vlády, urážajú vládu, urážajú predsedu parlamentu, urážajú nás poslancov, urážajú členov SMER-u - sociálnej demokracie a našich sympatizantov. Toto si skutočne nemôžeme dovoliť a musíme voči týmto konkrétnym vystúpeniam tvrdo a nekompromisne povedať slovo "nie".
Viete, jeden z múdrych ľudí povedal, že "úspech sa neodpúšťa a závisť si treba zaslúžiť". A vy závidíte úspech tejto vláde, vy závidíte úspech predsedovi vlády Robertovi Ficovi. Vy neustále hľadáte ďalšie a ďalšie len nelegitímne formy, ako vyhnať ľudí do ulíc, extrémisticky a radikálne pôsobiť. Vy v podstate konáte v mnohých veciach podobne a vo vašich vystúpeniach, ako vystupoval Ego, ktorý zaútočil na rodinu, zaútočil veľmi, a vy ste to odsúdili a odsúdili sme to my, ako aj členovia poslaneckého klubu, a vy takýmto istým spôsobom idete zaútočiť na rodinu Pavla Pašku, na jeho deti a vytvárate tuná na Slovensku teror!
Skúste súťažiť normálnymi demokratickými metódami, ísť do volieb a dokázať, že ste lepší. Vy inak neviete zvíťaziť na Slovensku ani v parlamentných voľbách.
Ďakujem vám veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.10.2014 17:00 - 17:01 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Budem hovoriť ako profesionál v oblasti historických vied. Mrzí ma, že sa celá táto záležitosť spolitizovala, zideologizovala a že k tejto problematike hovoria ľudia, ktorí tejto problematike viac-menej nerozumejú, lesník, ekonóm, lekár a ďalší. Chcel by som naozaj zvýrazniť jednu vec, ja ako poslanec sa budem vždy vyjadrovať k tým veciam, ku ktorým mám blízko a ktorým rozumiem. A nebudem sa nikdy vyjadrovať k lesníckym otázkam a podobným otázkam. A poprosil by som pánov poslancov z opozície, ak ste chceli takýto návrh zákona pripraviť, mali ste ho urobiť krížom cez celé spektrum, mali ste ho pripraviť tak, aby bol kvalitne pripravený, aby bol oddiskutovaný, aby sme takýmto spôsobom mohli dať hold tým, ktorí založili prvú Česko-slovenskú republiku, nesporne demokratickú republiku, republiku, ktorú si môžeme všetci do jedného aj na Slovensku vážiť. Ďakujem vám veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.9.2014 11:04 - 11:04 hod.

Dušan Čaplovič
Ďakujem veľmi pekne. Ja by som chcel poprosiť vážených pánov poslancov, aby používali termín, či je to protiústavné alebo nie je to protiústavné, aby neoznačovali niektoré kroky, že sú protiústavné, pokiaľ sa k tomu nevyjadrí Ústavný súd. Je to nezávislá inštitúcia, či je to niečo protiústavné, o tom rozhoduje Ústavný súd, a nie páni poslanci Národnej rady Slovenskej republiky. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2014 17:12 - 17:13 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Ja budem mať krátku poznámku a, samozrejme, aj otázku na pána poslanca. V tej časti, kde namietal spomínané Spojené štáty americké v tomto vyhlásení, chcem sa ho len opýtať, či vysoká funkcionárka štátneho departmentu Ministerstva zahraničných vecí Spojených štátov amerických alebo viceprezident Joe Biden boli na Ukrajine v Kyjeve na dovolenke a stretli sa s nezákonne, nelegitímnymi zástupcami v tom období Ukrajiny, či pánom Turčynovom, šéfom parlamentu, a, samozrejme, aj predsedom vlády Jaceňukom, či je to dobré a správne a či nie je správne, že aj Spojené štáty americké sú vo vyváženom tomto texte spomínané v našom vyhlásení, čo považujem za dobré a správne a spravodlivé.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2014 15:30 - 15:31 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja k predloženému vystúpeniu pána predsedu zahraničného výboru pána Šebeja môžem len dodať, že to uznesenie, ktoré sme dostali na stôl všetci poslanci, a pozerám sa na to svojou hlboko historicky, historickým poznaním, je naplnené duchom diplomacie a mieru a nie duchom sily a nenávisti. A, žiaľ, musím to tu povedať, to pôvodné, čo prišlo na stôl pána Šebeja, bolo príliš ideologizované, a preto s ním nemôžem v žiadnom prípade súhlasiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2014 14:57 - 14:59 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Napriek tomu, že mám absolvované historické vedy a dejiny a poznám dobre dejiny tak ruského národa, ako aj ukrajinského a Európy, netrúfam sa, netrúfam si vystúpiť tak, ako si dovolili vystúpiť niektorí poslanci tuná v Národnej rade, ako keby poznali všetko, vedeli jasné stanoviská, poznali problémy, poznali kauzálny princíp, ktorý je v histórii veľmi dôležitý, že niekde je príčina a potom je dôsledok a ten dôsledok treba teraz v súčasnosti riešiť. By som bol veľmi rád, keby ďalší diskutujúci, podobne ako pán Švejna v úvode povedal, nevychádzali len z novinárskych a z rôznych emotívnych rozhodnutí a svojich vlastných názorov subjektívnych, ale aby vystupovali veľmi striedmo, jasne, vyvážene, tak ako si to Slovenská republika zaslúži, aby sme neboli tak ako pred rokom 1989 nasunutí na jednu stranu Európy a v súčasnosti nasunutí na Západ, druhú stranu Európy.
Ďakujem vám veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 12.6.2014 15:03 - 15:05 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja už nebudem ďalej dlhšie rozvíjať odpoveď, ale ďakujem aj pánovi poslancovi, však, samozrejme, keďže bol a stál pri tvorbe zákona, ktorý platí od 1. apríla 2002, ako štátny tajomník pre vysoké školy a pozná každý problém, ktorý sa tam skrýva, ja som, samozrejme, ochotný o týchto veciach diskutovať. Ale my naozaj musíme urobiť všetko pre to, a v tomto máme zhodu, aby sme vytvorili také podmienky, aby na našich univerzitách pôsobili špičkoví profesori, špičkoví docenti, ktorí majú za sebou vedu, výskum a, samozrejme, aj kvalitné vzdelávacie výsledky tak doma, ako aj v zahraničí. Ďakujem vám veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 12.6.2014 14:56 - 15:03 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Vážená pani podpredsedníčka, predsedajúca, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, vážený pán poslanec, samotná informácia o tom, že novou úpravou má byť obsadzovanie funkčných miest konkurzným konaním je vytrhnutá z kontextu. Áno, tieto funkčné miesta sa obsadzujú na základe výberového konania. A v tejto skutočnosti zmeny ani neplánujeme. Posun oproti súčasnej právnej úprave pri obsadzovaní miest vysokoškolských učiteľov má byť v upustení zrejme od habilitačného a vymenovacieho konania.
Vy veľmi dobre viete, že sa už nielen pripravuje už legislatívny zámer, ale sa spolupracuje aj s rektorskou konferenciou, sú tam zástupcovia a ďalší zástupcovia Rady vysokých škôl, kde sa pripravuje legislatívny zámer a súčasne nový vysokoškolský zákon, ktorý by mal tieto veci obsiahnuť, kde sa zatiaľ pracuje v troch variantoch, lebo sú tam možné tri varianty. Ja tu budem hovoriť o dvoch alternatívach. Vychádzam aj z istého poznania a stavu. Tieto zmeny, ktoré by sme chceli dostať do toho európskeho a svetového kontextu, poznáme aj na iných univerzitách a vysokých školách v zahraničí, ako si sú schopní naši predstavitelia vysokoškolských organizácií zastupujúcich naše vysoké školy predstaviť. Viem, že s touto témou vyšiel predchodca pána Chládka alebo predpredchodca pána Chládka pán Fiala, bývalý rektor Masarykovej univerzity v Brne, pričom narazil na odpor, najmä v rektorskej konferencii. A moja návšteva ešte prvá bola v Čechách, keď som navštívil aj pána ministra Fialu, ale našiel som aj vtedy pána rektora Karlovej univerzity, tak som sa na to pýtal. Viem, že v Čechách je k tomu zaujímané negatívne stanovisko. Napriek tomu si myslím, že musíme hľadať nejaký spôsob, akým nie urobíme z našich škôl kamenné univerzity, ale akým ich budeme internacionalizovať, to znamená, aby na naše školy prichádzali tak z praxe, aj, povedzme, zo zahraničia, ľudia, ktorí tam prídu nielen, ako to je v súčasnosti, na dva roky. Je tam tá dohoda uzavretá na dva roky. A zvažujeme aj tú možnosť, že by sme to otvorili úplne a že každá škola si môže k tomu vytvoriť svoj vlastný systém svojich podmienok.
Na druhej strane ak by sme išli touto cestou, na ktorú sa pýtate, musíme, samozrejme, urobiť istý štandard, ktorý je minimálne potrebný pri obsadzovaní týchto miest profesorských a docentských na Slovensku s istými kritériami, a ostatné si môže nastaviť jednotlivo a slobodne každá vysoká škola, lebo môže si dať vyšší štandard, nižší štandard si nemôže dať, aby v podstate konečne sme urobili aj v tejto oblasti isté zmeny.
Dneska som rokoval aj s bývalým viceprezidentom rektorskej konferencie a rektorom Ekonomickej univerzity pánom profesorom Sivákom o tejto veci. A hľadáme rôzne možnosti, ako to nastaviť tak, aby sme sa viacej otvorili svetu, aby na Slovensko prichádzali osobnosti zo zahraničia, ktoré sem prídu nie na krátkodobý pobyt, lebo, samozrejme, budú vypísané miesta, ktoré sa budú obsadzovať verejnou súťažou na jednotlivých vysokých školách. A tieto miesta budú obsadzované predovšetkým odborníkmi v tej-ktorej oblasti. A to každá škola si premyslí, pretože sa bude merať aj kvalita tej školy, aj vnútorný systém je tak nastavený, akých ľudí prijme na jednotlivé študijné odbory, učebné plány, aby skutočne tá škola bola atraktívna a získavala čoraz viacej, by som povedal, medzinárodného ocenenia, aby sme mohli skutočne byť príkladom aj na našich niektorých vysokých školách, nehovorím, že to tak musí byť na všetkých našich vysokých školách, aspoň v tom porovnaní merateľných výsledkov v strednej Európe v rámci krajín V-4.
Pri návrhu, samozrejme, vychádzame aj zo skutočnosti, že v súčasnosti v prípade záujemcu, ktorý má relevantné výsledky v tvorivej činnosti, ale nemá titul docent a v zahraničí by obsadil miesto zodpovedajúce docentovi alebo profesorovi, vysoké školy Slovenskej republiky môžu ponúknuť len miesto odborného asistenta. Tu máme viaceré problémy a či sa to týka tých, povedzme, slabších vysokých škôl, alebo lepších, my nemáme vytvorený systém na to, aby sme urobili podmienky pre to, aby sme mohli týchto ľudí na Slovensku nielen zaplatiť, ale súčasne obsadiť na tie odbory, ktoré potrebujeme a po ktorých volajú naši študenti. Čiže má len možnosť byť obsadený na miesto odborného asistenta, ale, ako som povedal, resp. na dva roky, miesto hosťujúceho profesora. Toto by som si vedel predstaviť v tom najbližšom období aj v tom novom vysokoškolskom zákone, odstaviť tie dva roky, ako miesto hosťujúceho profesora aby sa otvorilo. A je vecou každej vysokej školy, že si prijme človeka zo zahraničia. Samozrejme, bude vyučovať v cudzom jazyku, to je celkom prirodzené, a vytvorí podmienky pre to, aby tá škola sa v tej oblasti, v ktorej bude obsadená takáto osobnosť zo zahraničia, aj prezentovala pred študentmi a súčasne vychovávala kvalitných študentov na Slovensku.
Našou snahou je, samozrejme, a to chcem na samotný záver, pán poslanec, podčiarknuť, zlepšenie možností pôsobenia zahraničných odborníkov, ako aj skutočnosť, aby sme sa stali v tejto oblasti krajinou so štandardnou právnou úpravou, kde profesor a docent sú len funkčnými miestami, to je cieľ, môj cieľ, ktorý presadzujem, spájanými s pôsobením na tej-ktorej vysokej škole. Samozrejme, po trikrát úspešnom absolvovaní, povedzme, takých konkurzov, ako to poznáme v niektorých štátoch, napríklad v Spojených štátoch amerických, môže byť potom už trvalé mať toto miesto profesora. Alebo v Nemeckej spolkovej republike, v niektorých krajinách je to takisto urobené. Je to cesta. Iste potrebuje to ešte veľa vydiskutovať, predovšetkým potrebujem senzibilizovať tých, ktorí môžu tomu klásť prekážky, ale myslím si, že budúcnosť slovenského školstva a jeho internacionalizácia spočíva aj v tom, že naše školstvo sa otvorí viacej zahraničiu a vytvorí podmienky pre to, aby k nám mohli prichádzať významné osobnosti zo zahraničia alebo mohli u nás pôsobiť na funkčných miestach profesorov alebo docentov ľudia priamo z praxe, ktorých predovšetkým potrebujú mladí ľudia pre svoje vzdelanie. Toľko to je z mojej strany. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 12.6.2014 14:30 - 14:31 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Pán poslanec, vy ste členom školského výboru. My sme tento zákon prerokovávali u nás na školskom výbore. A bol prerokovaný vo všetkých našich vysokoškolských reprezentáciách, teda tak v rektorskej konferencii, ako aj v Rade vysokých škôl, aj v Študentskej rade vysokých škôl, čo je celkom prirodzené, že tento postup u nás musím dodržať. Možno vznikol problém na českej strane, ale to nie je môj problém tentoraz, za bývalého ministra Fialu. Neviem, či to bolo prejednávané alebo nebolo prejednávané, dožadujú sa niektorí členovia rektorskej konferencie českej strany, že to s nimi nebolo prerokované. To je, áno, pravda. Naši rektori, ktorí boli v súčasnosti aj v Čechách, vysvetľovali tento postup náš, tento náš prístup. Prirodzene, vy ste spomenuli už ďalšiu perspektívu, povedali ste nielen A, ale aj B, tu čo treba urobiť v našej Slovenskej republike. A zrejme na to budem môcť odpovedať v tej vašej druhej otázke, ktorá bola postavená a je vylosovaná ako číslo šesť. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis