Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.1.2015 o 14:16 hod.

doc. PhDr. DrSc.

Dušan Čaplovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.1.2015 16:56 - 16:56 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Ja len krátku poznámku, čo hovoril pán exminister, alebo minister, pán Fronc, áno, vo výbore sme našli jednoznačnú a jednomyseľnú zhodu, tak opoziční, ako aj vládni poslanci, a naozaj sme vychádzali aj z tých našich doterajších poznatkov, že Slovensko na to má. Že nielen v tej oblasti podnikateľskej, ale napríklad o tých veciach, ktoré hovoril aj pán predseda Národnej rady, ale i napríklad Ústavu experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied v Košiciach či fakulty matematiky, fyziky a informatiky, je potenciál aj na ďalších fakultách vysokých škôl veľmi kvalitne sa zapojiť do tohto projektu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 28.1.2015 16:39 - 16:43 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, dámy a páni, poslanci a poslankyne Národnej rady, dovolím si predložiť spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 185/2009 Z. z. o stimuloch pre výskum a vývoj a o doplnení zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov, tlač č. 1285, vo výboroch v druhom čítaní.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport ako gestorský výbor podáva Národnej rade Slovenskej republiky spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona.
Národná rada Slovenskej republiky uznesením z 15. mája 2013 č. 565 sa uzniesla prerokovať vládny návrh zákona v druhom čítaní a prideliť ho týmto výborom: Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Ako gestorský výbor určila Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport a určila lehoty na jeho prerokovanie. Výbory prerokovali návrh zákona v lehote určenej uznesením Národnej rady Slovenskej republiky. Iné výbory o návrhu zákona nerokovali. Gestorský výbor konštatuje, že do začatia rokovania o návrhu zákona nedostal žiadne stanoviská od poslancov podané podľa § 75 ods. 2 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky.
K vládnemu návrhu zákona zaujali výbory Národnej rady Slovenskej republiky tieto stanoviská: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky v uznesení č. 548 z 13. januára 2015, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti v uznesení č. 392 z 22. januára 2015 a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport v uznesení č. 154 z 22. januára 2015 zhodne odporúčajú návrh zákona schváliť so zmenami a doplnkami uvedenými v časti IV spoločnej správy.
Gestorský výbor odporúča Národnej rade Slovenskej republiky hlasovať o bodoch 1 až 3 spoločne s odporúčaním schváliť. Ďalej gestorský výbor na základe stanovísk výborov odporúča schváliť v znení pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov uvedených v tejto správe tento vládny návrh zákona v Národnej rade Slovenskej republiky.
Spoločná správa výborov Národnej rady Slovenskej republiky o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, gestorským výborom, z 23. januára 2015 pod č. 158. Týmto uznesením výbor ma poveril, aby som na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky informoval o výsledku rokovania výborov, stanovisku a návrhu gestorského výboru a zároveň ma poveril predložiť návrhy podľa § 81 ods. 2, § 83 ods. 4, § 84 ods. 2 a § 86 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady.
Ďakujem, pán predsedajúci, pán podpredseda Národnej rady, skončil som a, prosím, otvorte rozpravu k tejto novele zákona.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.1.2015 16:19 - 16:21 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja budem, samozrejme, reagovať, to, čo povedal pán spravodajca, pán poslanec Petrák. Áno, sú dôležité aj názvy škôl, lebo často podľa názvov škôl si rodičia a žiaci vyberajú tie školy. Ak poviem, že sme otvorili systém pre návrat k priemyslovkám, naozaj elektrotechnická priemyslovka, strojnícka priemyslovka, či už v Bratislave alebo v Trnave, budem vyberať príklady, alebo Elektrotechnická priemyslovka v Liptovskom Hrádku, alebo ďalšie, na východnom Slovensku dopravná priemyslovka, automaticky vedia, že tam sa budú učiť, tam, o tejto problematike, sú kvalitne pripravení učitelia a naozaj to má aj vynikajúce úspechy a výstupy.
Chcem tiež podčiarknuť to, že tie všehochute, niektoré stredné školy, čo učia všetko a nič, tak to je najväčší problém nášho stredného odborného školstva.
Druhá vec, rezortný informačný systém, nuž tak povedzme si pravdu. Však je tam 13 mil. naliatych predchádzajúcimi všelijakými dodatkami a ešte stále nemáme výstupy z neho, tak to nejaký problém bol u preberateľov v minulosti. A musím znovu zopakovať, že som požiadal aj profesné organizácie, či už za gymnáziá, stredné školy odborné, alebo základné školy súkromné, cirkevné školy, aby sa vyjadrili k tomu. A pokiaľ naozaj tento rezortný informačný systém nebude kvalitne pripravený, tak je ho zbytočne pustiť do života.
A uvedomte si, že pán minister Českej republiky školstva, ja som si pozrel pozorne pred dvoma týždňami jeho diskusiu, keď povedal, že napríklad na systém informačný, ktorý potrebuje pre učiteľov, vláda vyčlenila 3 mil. a za 3 mil. českých korún sú schopní urobiť informačný systém pre učiteľov, aby vedeli, čo sa týka ich kvalifikácie, ich ďalšieho vzdelávania, aby vedeli odborne postupovať. To sú obrovské nuansy a veľké problémy.
A nechcem sa vyjadrovať ešte k ďalším veciam. Fond pre vzdelávanie... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.1.2015 15:31 - 15:33 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Ďakujem. Po prvé, chcem povedať, že pán poslanec Jurzyca ako exminister a súčasne ako poslanec predložil zaujímavé grafy, s ktorými možno pracovať ďalej. A ja sám sa vždy opieram aj o stanoviská pána Goliáša, ktorý je v INEKO a ktorý nám aj v rade pre systémové zmeny mnohé veci jasne povedal, a myslím si, že sme boli často na jednej strune, čo sa týka budúcnosti nášho vzdelávania.
Po druhé, treba povedať, že minister, ktorýkoľvek tam bude, plní programové vyhlásenie vlády, tejto vlády na roky 2012 až 2016, to znamená, že za ktoré hlasovala táto snemovňa, tento parlament. A to sa týka, ako z priorít je tam jednoznačne uvedené odborné vzdelávanie, zamestnávateľnosť mladých ľudí a skvalitnenie odborného vzdelávania s prepojením na duálny systém. A druhá vážna vec, ktorá tam je uvedená v programovom vyhlásení, je to, aby sme v školách nemali len postavený, len školy postavené na biznise, ale aby sme ich postavali na iných kritériách, ktoré uznáva nielen Európa, ale aj svet.
Po druhé, chcem tiež povedať, že áno, ten korporatívny a ten projektný systém, môžem povedať, že je, za Bruna Krajského, predsedu, kancelára rakúskej vlády, sa zaviedol korporatívny systém aj v tejto oblasti, aj v spolupráci s Obchodnou a priemyselnou komorou, podľa mňa to bolo aj v Nemecku a dosiahli vynikajúce úspechy, teda zamestnávateľnosť mladých ľudí aj v tejto oblasti a úctu aj k fortieľu, teda k remeslám, úctu aj k takýmto profesiám, ktoré potrebuje budúcnosť nielen nášho štátu, ale aj Európskej únie. A nakoniec držíme sa toho, čo sme podpísali v memorande v Berlíne s ministrami školstva, ideme touto... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.1.2015 14:56 - 14:58 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Predovšetkým chcem pánovi poslancovi Mičovskému poďakovať, že jeho vystúpenie trvalo len 20 minút. Po druhé, chcem reagovať na niektoré jeho myšlienky, ktoré uviedol a rozviedol, a netýkali sa len tej výnimky, ale týkali sa všeobecne problémov verejného obstarávania v Slovenskej republike. A reagovať na jeho primer, teda príklad, ktorý uviedol v súvislosti s kúpou chladničky občana. Verte, pán poslanec Mičovský, múdry občan, ktorý kupuje novú chladničku, nie je pre neho dôležitá len a len cena, ale aj kvalita, dlhodobá udržateľnosť a viacročná réžia a, samozrejme, zúčtuje si aj finančné prostriedky, aj to, či bude musieť kupovať každý rok novú chladničku, alebo bude musieť takýto luxusnejší tovar zabezpečiť si jednou kúpou, kvalitnou kúpou, a takto sa rozhodne.
Musím vám povedať, že čo sa týka verejného obstarávania, Slovenská republika, keď zoberieme v rámci V-4, má najhorší zákon o verejnom obstarávaní, a najmä tými novelami, ktoré doňho vstúpili v minulosti za vlády Ivety Radičovej, pána poslanca vo vzťahu ku každému rezortu, pána poslanca, a teraz mi vypadlo jeho meno, Beblavého. A musím tiež povedať, že veľmi často by ste mali ísť aj medzi vedeckú obec a vysokoškolskú obec a pýtať sa, že sú niektoré komodity, ktoré sú tak jedinečné, že na ne nemožno ani vyhlásiť verejné obstarávanie. Sú jedny špičkové technológie, ktoré vyrába v Európskej únii a v Európe len jedna firma, a tam žiadna súťaž nemôže byť. Čiže sú isté, istým spôsobom výnimky, ktoré sú celkom prirodzené... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.1.2015 14:16 - 14:18 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Naviažem na mojich predrečníkov, ako povedal pán Petrák, dobre sa to pozerá, ale zle sa to počúva, najmä slušným ľuďom. Pretože, pán poslanec, máte svoje školy, ste vzdelaný človek, máte, pevne verím, aj nejaký kultúrny rozmer, napokon pôsobili ste a pozitívne v kultúre, ale vaša slovná rétorika a používanie urážlivých slov nepatrí do tohto parlamentu a nepatrí ani takým ľuďom ako ste vy. Pretože v tomto parlamente má byť stopäťdesiat poslancov, ktorí sa vedia odborne sporiť, ale nevedia sa nenávidieť. Vedia stavať dobré argumenty a protiargumenty, ale nebudú sa urážať, nebudú sa považovať za hlupákov a takýmto spôsobom v podstate przniť kvalitu alebo nekvalitu tohto parlamentu.
Ešte vás raz prosím, pretože vy ste niekoľkokrát vystúpili, keď ste pourážali všetko naokolo a nepoužívali ste slová, ktoré patria do slušného dialógu a do slušnej polemiky a do slušného sporu, vyvarujte sa v budúcnosti takýchto slov.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.1.2015 18:56 - 18:58 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Veď treba pre..., ja chcem reagovať, samozrejme, na pána poslanca Hlinu, mi to prislúcha v zmysle rokovacieho poriadku, treba na dovysvetlenie povedať, že najväčšia chyba sa stala, mne už o nej hovoril aj pán poslanec Mikloško, môj predrečník, ale najmä v rokoch 1998 až 2002 za prvej Dzurindovej vlády. Nejdem viniť Mikuláša Dzurindu a túto vládu, ale vtedy sa stalo to, že VHJ-čka už nefungovali, čo bolo celkom prirodzené, na ministerstve hospodárstva a ekonomické rezorty sa rozhodli a pán vtedajší minister Ftáčnik to zobral, že všetky odborné školy prešli pod rezort školstva. A musím povedať, že prešli takým spôsobom, že z veľkej časti bez veľkých financií. To bola veľká chyba, lebo potom sa dostali do toho balíku bez tých financií, ktoré by sa mali predisponovať z jednotlivých ekonomických rezortov na rezort školstva, aby mohol rezort školstva v budúcnosti zabezpečovať v tejto oblasti kvalitnú prácu; a potom, samozrejme, sme sa dostali aj do súčasnosti, taká, aká je. Taká, aká je realita.
Pánovi poslancovi Hlinovi chcem, samozrejme, pripomenúť, že RÚZ-ka, Republiková únia zamestnávateľov, a Asociácia zamestnávateľských zväzov, tieto dve zamestnávateľské organizácie súhlasia s návrhom zákona. Tam je jediný problém zo strany Klubu 500, kde boli zásadné pripomienky, ku ktorým sme sa dohodli tak, že v rámci druhého čítania sa stretneme aj so zástupcami Klubu 500, tak ako odporúčal predseda vlády, stretneme sa aj s ministerstvom školstva a nájdeme nejaký modus vivendi z toho. Aby sa uspokojila aj táto strana, pretože naozaj najmä pán Soták má kvalitné výsledky v tejto oblasti a treba si z nich brať príklad v rámci odborného duálneho vzdelávania.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.1.2015 18:40 - 18:42 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja chcem tiež ubezpečiť, ako hovoril môj predrečník, predpredrečník, teda pán poslanec Petrák, že nie je jednotný názor na to ani v samotnom poslaneckom klube. A musím zopakovať, že v pôvodnom návrhu, ktorý bol konzultovaný aj so zástupcami profesných zväzov vrátane zástupcami obchodných akadémií, tam boli obchodné akadémie, pedagogické akadémie, hotelové akadémie ako súčasť pevnej štruktúry nášho školstva, ktorá sa uplatnila v minulosti, a možnože to sa tam dostalo zo stany zamestnávateľov a je to treba odkonzultovať a urobiť v podstate zmenu.
Naviac sme pripravovali ešte ďalšiu akadémiu a to je športová akadémia. Išlo o osem športových gymnázií, v každom regióne jedno, ktoré by dostalo tento štatút, a bola to požiadavka aj telovýchovných organizácií, ale, samozrejme, aj bývalých centier olympijskej prípravy, aby sme urobili takúto športovú akadémiu, a myslím si, že nájdeme zhodu na tom, aby aj tieto akadémie mali svoje miesto na svete a aby naďalej svietili, pretože naozaj mnohé sú kvalitné a dosahujú vynikajúce výsledky.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.1.2015 18:26 - 18:28 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán poslanec, vy ste si asi poriadne ten návrh zákona neprečítal a, samozrejme, plávali ste po povrchu a bez toho, keďže som počul vaše poznámky, že sa nejak vraciame do minulosti, no my sa vraciame do prítomnosti a do budúcnosti, pretože to, čo nám pomáhali experti pri príprave tohto zákona, či to boli nemeckí experti, rakúski experti podľa dohôd a súčasne Švajčiarskej konfederácie, tam práve duálne vzdelávanie má vysokú úroveň a ide touto cestou, ako sme sa snažili my znovu nastaviť a akú predkladáme aj v návrhu tohto nového zákona.
Chcel by som vás tiež upozorniť, že aj severské krajiny, keď som bol nedávno tam, tak poukazovali na to, že si pozvali expertov z Rakúska a najmä z Nemecka, aby aj ich krajiny, či je to Švédsko, Fínsko, Nórsko a, samozrejme, aj Dánsko, prešli na duálny systém vzdelávania ešte výraznejšie, pretože naozaj Európa, Európska únia a štáty v Európskej únie vyžadujú kvalifikovanú pracovnú silu aj v tejto oblasti a, samozrejme, otázka zamestnávateľnosti a zamestnanosti je veľmi dôležitá.
Ďalšiu vec, na ktorú by som chcel upozorniť, my sme ten zákon nerobili na rezorte, ale robili sme ho v spolupráci s profesnými zväzmi, s odborníkmi, so zamestnávateľskými zväzmi, ktorí urobili isté analýzy cez Radu vlády pre odborné vzdelávanie, kde bolo predložené to, čo hovoril aj pán kolega Daniš ohľadom zamestnávateľnosti a budúcnosti našej ekonomiky.
Naozaj Slovensko potrebuje takýto zákon, potrebuje isté pravidlá hry medzi štátom, medzi zamestnávateľmi a, samozrejme, aj zriaďovateľmi takýchto škôl. Osobitne by som chcel zvýrazniť, že nerobíme to len pre spoločnosť, ale prioritou bolo to - a vždy som to opakoval - pre naše deti, pre žiakov, pre študentov, aby boli v budúcnosti zamestnaní, aby boli šťastní v živote.
Ďakujem vám veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 4.12.2014 15:28 - 15:30 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Vážená pani podpredsedníčka, vážený pán minister, pani poslankyne, páni poslanci. V súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený Výborom Národnej rady pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport za spravodajcu k návrhu uvedeného zákona, ktorý je pod tlačou 1285. Predkladám informáciu... Na zdravie! (Reakcia na kýchnutie v sále.) Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa všetky náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej tejto technickej úpravy zákona.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu výboru vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada Slovenskej republiky po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali tieto výbory: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do tridsať dní a gestorský výbor do tridsaťdva dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade v prvom čítaní.
Prosím, páni predsedajúca, pani podpredsedníčka, otvorte všeobecnú rozpravu.
Ďakujem vám veľmi pekne.
Skryt prepis