Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

29.9.2015 o 11:43 hod.

JUDr.

Miroslav Číž

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 10.11.2015 14:26 - 14:35 hod.

Miroslav Číž Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, vážená pani podpredsedníčka. Je faktom, že máme takú radu u nás. Tieto vystúpenia pána Hlinu a aj váženého pána podpredsedu KDH, nikdy nie je dobré vystupovať hneď, lebo ten tlak je vysoký a spravidla to uškodí tomu vystúpeniu. Ale predsa len, nechcem vystupovať inokedy, aby som zareagoval na to, čo sa tu deje. A naozaj mne to tlak dvíha.
Vážení páni, dvaja, napríklad v hokeji je taká situácia, že niektoré tie mužstvá, v tých profesionálnych mužstvách majú takzvaného zlého muža. A ten muž tam je na to, keď nedokážem toho súpera poraziť v čestnom boji, tak treba ísť a toho súpera zraniť, zničiť, zvaliť, zramplovať, dokaličiť. A takýchto ostreľovačov máme aj v tomto parlamente a práve sme ich mohli tu počuť. Žil som v spoločnosti, v ktorej predsa len čosi ako krivé obvinenie, ohováranie, dokonca krivá výpoveď boli trestnými činmi, trestnými činmi. To znamená, že človek, aby mohol fungovať, lebo ten egoizmus a arogancia a neokrôchanosť niektorých ľudí by spoločnosť zničila, preto spoločnosť vymyslela a mala a má dodnes trestné činy krivej výpovede, krivého obvinenia, ohovárania. V každom prípade pre nás ako pre poslancov, máme v tomto smere imunitu. Je to obrovská česť od občanov, aby náhodou naozaj sme neostali iba v rovine, že o nedokázanom čine nemožno hovoriť. Spoločnosť potrebuje aj právo vysloviť pochybnosť a vysloviť aj možnosť konania, ktoré teda má charakteristiky kradnutia, toho všetkého, čo tu rozprávali. Ale predsa len k elementárnym etickým pravidlám patrí, že treba nejakým spôsobom teda potvrdiť, že ide o domnienku, ide o môj názor, o niečo podobné. V opačnom prípade je to len krivé obvinenie, ohováranie a zneužitie poslaneckej imunity na takéto niečo.
Je faktom, že to nie je iba fenomén slovenského parlamentu. A už som tu o tom hovoril. Javí sa to vo svete, je to takzvaný guerrilla marketing. A guerrilla marketing spočíva v tom, že stačí si spočítať mediálnu situáciu, viem, že čokoľvek poviem, tak, keďže médiá sú naklonené k tej alebo onej strane, s veľkou chuťou budú o tom hovoriť, koniec koncov to potrebujú, lebo tá bulvarizácia je už dneska široká, no a idem. Na tejto vlne sa stavajú dokonca aj poslanecké marketingové iniciatívy ako stať sa vôbec poslancom. Presne si to vymyslím, založím Facebook, samozrejme spoločnosť je tehotná obrovskými problémami, vyberiem si niektoré a začnem a začnem a hlava-nehlava budem vyprávať čokoľvek. Že nedokážem nič sám vyriešiť? To je úplne jedno. Stačí, že prídem a nabrýzgam na hlavu toho svojho politického súpera čokoľvek. Viem, že v médiách nájdem pre to živnú podporu, a to je moja hlavná politická metóda. Vzápätí ešte prídem, všetkým povyprávam, že vzdelanie a neschopnosť, svoju vlastnú, dosiahnuť potrebné vzdelanie pre túto úroveň vydávam za kvalitu, lebo však som prečítal o mužovi, ktorý sadil stromy, a vediem úspešnú krčmu a všetkých môžem kedykoľvek dourážať a všetci sú hlupáci.
Vážené kolegyne, kolegovia, na to, aby sme dokázali zmysluplne spravovať tento štát, potrebujeme úplný politický systém. Súčasťou toho politického systému sú napríklad veľmi dôležité politické strany. To znamená, štát potrebuje existenciu, aby mal silné politické strany, ktoré sú schopné zjednocovať ústredný moment politiky, regionálny rozmer politiky, miestny rozmer politiky, ktoré sú schopné generovať tak a onak, v takých a onakých funkcionárov na všetkých týchto úrovniach. Sú schopní ponúknuť spoločnosti dostatočný intelektuálny potenciál, ale hlavne skupinu ľudí, ktorí sú schopní rovnako hodnotovo myslieť, hodnotovo konať a elementárne sa disciplinovať.
Niektorí poslanci, ktorí tu sú, tak z toho, že pri každej príležitosti majú na niečo iný názor, a to, že sú schopní demonštrovať, že nesúhlasia s nikým, to je ich jediná politická pridaná hodnota. To ale, že štát potrebuje jedno v tomto, parlament potrebuje 76 poslancov, ktorí sú schopní zmysluplne a vnútorne rovnodorne generovať politický program, ktorý predložia verejnosti, následne sformulovať platformu, ako chcú tento program realizovať a potom ho tu uplatňovať. Poslanci, o ktorých hovoríme, ktorí tu teda tým spôsobom realizovali svoje politické práva, že tu nabrýzgali "kradnú a neviem čo", dokonca rozprával pán poslanec, podpredseda KDH o miliónoch v eurách, ktoré mali a tak ďalej, pričom okolnosti, ktoré vo veci sú, netreba ani pripomínať: pani manželka niečo navyprávala, vzápätí vyhlásila, že bola donútená advokátom, ktorý chce speňažiť tieto veci, ale napriek tomu všetkému šetrí to polícia. Slušný človek, vážený pán poslanec, počká. Veď všetci čakáme. Uvidíme, čo povie polícia, vyšetruje to. Ale to, čo ste spravili, je to len bezočivé a neokrôchané urážanie politických protivníkov a neschopnosť sformulovať zmysluplný politický program. V tom je môj jediný problém.
Posledných pár poznámok. Páni poslanci, pozmeňovací návrh, ktorý sa tu diskutuje. My máme jasne postavenú štruktúru, ako si predstavujeme fungovanie poslancov. A máme tam dve roviny. Máme tam odbornú pomoc poslancov a organizačnú úroveň poslancov. Každý, kto číta ten zákon, pochopí, že asi ten, ktorý ten zákon písal, keďže stanovoval kvalifikačné predpoklady, že na jednej strane teda chce odborných poradcov, ale vie, že elementárnou súčasťou práce poslanca je aj organizátorská činnosť.
Tá dehonestácia nezmyselná u pána Hlinu, ani nemá význam o tom rozprávať, lebo doteraz, síce už teraz je váženým členom klubu KDH, ale dovtedy nám dokumentoval, že je schopný robiť sám a že je vlastne obrovská chyba, že on sám nemôže spravovať krajinu, lebo s tým obrovským potenciálom, ktorý nám tu demonštruje, by to určite dokázal.
Lenže my naozaj máme na regionálnej úrovni pri 83 poslancov, sú niektoré regióny, kde je 80 poslancov a možno aj viac. A tí ľudia potrebujú koordinovať aj organizátorskú robotu a fungovanie na okresnej úrovni, pretože potrebujeme, naozaj fungujú nám stranícke štruktúry a s tým celým ako poslanec a poslanci môžu malú časť svojej kapacity, ktorú majú na poradcovskú činnosť, venovať na to, aby sa organizovali a koordinovali činnosti napríklad na regionálnej úrovni. Viem, že pánovi Hlinovi také niečo ani nenapadne, a keďže, čo on nevie, to neexistuje. Ale pán poslanec KDH teda aspoň čiastočne by mohol vedieť, že takéto problémy máme a organizujeme ich po svojom. Čiže ani by nás ne... A kaderníčka je, mimochodom, stačí, aby mala úplné stredoškolské vzdelanie. Takto dehonestovať kaderníčku a podobným spôsobom, to je opäť váš spôsob. Ale veď nech sa páči, kvôli tomu by som nevystupoval.
Len chcem naznačiť elementárnu vec. To znamená, naozaj tie špecifiká potrebnej odbornej práce, ktoré potrebujeme, treba zvažovať. Nepochybne sú isté riziká aj pri návrhu, ktorý tu je. Ale veď ten návrh vyplynul z obrovského mediálneho tlaku. Pre nás, páni poslanci, je to, čo vyprávate, populizmus. Politika, je napísané, hovorí Raymond, služba občanom. A to tá obrovská kvalita a že sa viete postaviť a aj ste to dokazovali vo vládach, keď ste boli, že vy máte občanov na háku, lebo vy ste nositelia múdrosti, tak my touto politikou nepracujeme. Pre mňa je naozaj to, čo si ľudia myslia, veľmi dôležitý fenomén a veľmi dôležitý moment, ktorý ovplyvňuje naše konanie. A som na to hrdý ale, pán poslanec. Populizmus je niečo romanticky iné. Stačí si len lepšie pozrieť napríklad Wikipédiu, lebo to je taký ten základný zdroj pre tento typ uvažovania, ktorý tu demonštrujeme.
Takže iba toľkoto, vážené kolegyne, kolegovia. Je potrebné ešte porozmýšľať o tom návrhu, pretože naozaj môžu byť sui generis situácie, kde tá efektivita fungovania poslanca a špecifiká jeho práce sú naozaj, môžu byť veľmi špecifické a nemusia patriť tomu všeobecnému pohľadu na fungovanie a pritom naozaj môžeme teoreticky aj niektorým poslancom zobrať možnosť kvalitnejšie vykonávať prácu. Budeme nad tým rozmýšľať.
Faktom je, že ten návrh je viac-menej, pokiaľ si ja pamätám, nechcem hovoriť za pána predsedu, ktorý tiež o tom hovoril, tento návrh je, vyplýva z toho nezmyselného mediálneho tlaku, ktorý ste tu, mimochodom, vy rozpútali so všetkým, čo k tomu patrí. Toľkoto je aj k platom a iným veciam. Sú tu strany politické, ktoré na základe káuz v parlamente a tak ďalej a toho všetkého, toho obrovského tlaku voči poslancom sa podarilo naozaj znížiť váhu výkonu poslaneckého mandátu na minimum. Naozaj je to tak. Tie reči toho, čo tu vystupujete, čo sme tu počuli, obávam sa, že tento stav nezlepšia.
Naozaj je úlohou našou porozmýšľať, ktoré momenty môžu zlepšiť našu prácu, a čo môže znovu vrátiť politickej práci primeraný a nevyhnutný rešpekt spoločnosti. A verte mi, že to veľmi potrebujeme. Žijeme naozaj v Európskom spoločenstve, kde je 27 veľkých štátov, a politológovia hovoria o tom, že schopnosť reálne zvládať svoje možnosti a hlavne realizovať svoje záujmy majú takzvané národne konzistentné štáty. To znamená, štáty, ktoré majú politickú reprezentáciu, ktorá jednoducho vie identifikovať základné problémy svojej vlastnej krajiny a vie hlavne hľadať efektívne nástroje na ich realizáciu v medzinárodnom prostredí. A na to, pán Hlina, napríklad, verte mi, treba mať vzdelanie. Treba naozaj vedieť dramaticky viacej ako zamurovávať ľudí v kanceláriách a viesť vaše, nepochybne asi skvelé, prekvitajúce reštaurácie alebo niečo podobné.
Takže naozaj potrebujeme výrazne zdvihnúť úlohu vzdelania v tejto krajine. Nepochybne potrebujeme celkom iný etický potenciál pri výkone poslaneckých mandátov. A som presvedčený, len vtedy prinesieme nejaký reálny a pozitívny úžitok pre našu krajinu.
Ďakujem vám za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.10.2015 14:38 - 14:39 hod.

Miroslav Číž
S reakciou na faktické poznámky pán poslanec Hlina.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.9.2015 11:43 - 11:54 hod.

Miroslav Číž Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, ďakujem za slovo. Kolegyne, kolegovia, ja som za väčšiu časť toho, čo som chcel povedať v záverečnom vystúpení, povedal už v rozprave, aby bolo možné k môjmu vystúpeniu zaujať stanovisko, ale na záver predsa len ešte niekoľko poznámok poviem.
Vážené kolegyne, kolegovia, ak sme prišli s týmto návrhom zákona napriek tomu, že bola na ňom relatívne nižšia zhoda, bolo to preto, že Slovensko má aj medzinárodné záväzky. Vláda je nimi viazaná. Ale rovnako aj parlament musí vnímať, že odchádzajú následne hodnotiace správy, ktoré obsahujú rôzne typy negatívnych stanovísk. Ak sme v GRECO, čo sa spomínalo, kde som demonštroval povinnosť, ktorou sme zaviazaní v odporúčaní, podali návrh, tak v následnej správe už týmto návrhom sme sa dostali aspoň do kategórie nie nesplnených povinností, ale povinností čiastočne splnených.
Ako si všímam, čo bolo najtypickejšie v rozprave, nezaznel jeden jediný hlas, alebo aspoň som ho nezachytil, ktorý by hovoril o tom, že je niečo chybné v tom návrhu zákona. Ak sa tam niečo objavovalo, tak sa objavovalo skôr to, čo tam teda nie je zásadným spôsobom a čo by tam malo byť. A potom bol výrazne podrobený kritike práve ten etický kódex s tým, že neobsahuje ani jednu vetu, to sme si nedovolili v tejto fáze urobiť, ktorá by nebola súčasťou niektorých z etických kódexov, ktoré sme komparovali, o tom ani nemusím hovoriť. Každá jedna veta, ktorá sa tam nachádza, tak je taká, a to spravidla ešte o tých 10, 15, 20 % v silnejšom postavení, ako je bežne vonku.
Kolegyne a kolegovia, u nás nezabúdajme na jedno, že tento návrh zákona je tohto roka vo svojom poriadku relatívne úzko spätý. A je to osobitne etický kódex práve s následne prerokovaným zákonom o ochrane verejného záujmu. Takže nepochybne ešte bude predmetom ďalších diskusií. A ten etický kódex, ktorý je vlastne iba doplnkom štandardov a zákonných ustanovení, je úplne jasne naznačený tak, že je to predovšetkým mravný, etický systém, kódovanie hodnôt, ktorými sa chce zákonodarstvo alebo ten, komu je určený, spravovať. Takže to je základný znak kódexov s tým, že som hovoril aj o tom, že veľmi úporne sme sa tým zaoberali a našli sme, že je niekoľko typov uplatňovania kódexov. Jeden z nich je práve ten, ktorý sme zvolili my s tým, že je možné sankcionovať, ale prostriedkami tzv. soft law, teda sankciami nižšej intenzity a nižšej sily, pretože zásadné, neetické konania, ktoré spoločnosť uzná za právne delikty, sú sankcionované potom štandardne podľa príslušných zákonov alebo aj iných právnych predpisov. Toto, bohužiaľ, často niektorí vystupujúci zmiešavali vo svojich vystúpeniach a je potrebné to uviesť na pravú mieru.
No a pokiaľ vám vadí tak zásadným spôsobom ten etický kódex, nepochybne aj možno ho schválime ako blanketovú normu. Čiže Národná rada následne uznesením prijme ten kódex a nechajme to riešiť pre budúci parlament, nech už potom pán Hlina napríklad, ktorý tu mal tak zásadné a hlboké vystúpenie, naformuluje ten etický kódex tým jeho jazykom iným než neškolometským, čistým, kde preukáže, že je znalcom nielen poľnohospodárstva, ale aj nesmiernych hĺbok ústavných systémov európskych krajín.
Takže, kolegyne, kolegovia, myslím, že napriek diskusii vzhľadom na to, že zástupcovia poslaneckých klubov napriek demonštrovaným stanoviskám prejavili istý záujem o konštruktívnu prácu na tomto dokumente, si teraz vás dovolím vyzvať, aby ste podporili prijatie tohto návrhu do druhého čítania. V rámci poslaneckého grémia sa môžeme bez problémov pokúsiť nájsť aj organizačné či inštitucionálne formy, na základe ktorých by sa dalo diskutovať o jednotlivých ustanoveniach, prípadne diskutovať o možných pozmeňujúcich návrhoch z opozície a hľadať zhodu dostatočnú na tomto návrhu. A v takom prípade si splníme aspoň čiastočne povinnosť, ktorú sme dostali, a na druhej strane vyriešime celý rad vecí, predovšetkým otázku obsolétnych ustanovení a rušení zákona o poslancoch.
Chcem zároveň povedať, že diskutovať na naznačených problémoch je možné. My sme ich dali minimum do toho návrhu zákona. Osobitne sa tu pertraktovala otázka napríklad poslaneckého prieskumu. Veď tam je celý rad iných zásadných problémov. Povedal som to, že poslancovi zákon o poslancoch ukladá v podstate tie isté oprávnenia, čo má ten, kto má právo na poslanecký prieskum. Okrem toho, že to je schválené výborom, tak žiadne ďalšie oprávnenia účastníci takéhoto prieskumu nemajú. Aj sme sedeli a uvažovali, hľadali sme ďalšie, porovnávali sme iné úpravy v iných štátoch, čo s tým možno urobiť a čo sa stane, ak odtiaľ vypustíme zákon o poslancoch bez náhrady, povedzme, ustanovenia, ktoré spochybňovala pani poslankyňa Gibalová, ktoré ustanoviť treba, ale sú tam práva a povinnosti poslancov, či nepotrebujeme širšiu diskusiu na tému, či predsa len poslanec nemá mať trošku ešte aj iné práva, ako má obyčajný občan, cez zákon na získavanie informácií na základe zákona.
Otázka vstupu, kam môže siahať kontrolná právomoc Národnej rady realizovaná poslancami. Sú to len štátne orgány? Sú to aj orgány verejnej správy? V akom rozsahu to má byť? Aké sú povinnosti tých, u ktorých vykonávate prieskum? My sme rozšírili, to tu nikto nezaregistroval, aspoň čiastočne pri poslaneckom prieskume rozsah, kam možno takto vstupovať.
Ale v každom prípade je tu celý rad ďalších otázok. Je možné pre poslanca vyžadovať práva všade tam, kde sa uplatňujú zákony Slovenskej republiky, kde sú limity, povedzme, súkromného vlastníctva? Ako to môže vyzerať pri masívnom porušovaní práv napríklad veľkej skupiny zamestnancov vo fabrike? Do akej miery má poslanec právo niekam vstúpiť? Môže tu dochádzať k zásadným únikom ja neviem v oblasti ochrany životného prostredia, čohokoľvek iného. Teda napríklad nemôžeme uvažovať, že poslanec má právo ísť všade tam, kde jednoducho danému subjektu ukladá povinnosti zákon v ich kontrolovaní, alebo čo má ešte poslanec iné urobiť? Ako máme zavádzať orgány, kde poslanec príde a vyžaduje nejaké povinnosti, čo všetko musia urobiť? Našli sme rôzne príklady v právnych poriadkoch iných krajín, len nebola to otázka zhody. Pamätám si na veľký konflikt, kde napríklad KDH v minulosti veľmi zásadne odmietalo rozširovanie priestoru pre poslaneckú kontrolu. A pravdepodobne nevieme, že teda či sa názor zmenil, alebo nezmenil, či doba nová priniesla nové dôvody pre ten alebo onen typ konania.
Rokovací poriadok a potreba spoločného hľadania ideálnych premís, to je nesmierne dôležité pre krajinu, lebo, budem o tom hovoriť neskôr, som presvedčený, že náš parlamentný systém bude musieť mať isté zmeny, nezabúdajme, že my sme ukončili už recepciu právneho poriadku, právny poriadok v zásade platí. Máme veľmi širokú povinnosť recipovať do nášho právneho poriadku pravidlá Európskej únie. Priestor pre národnú legislatívu sa dramaticky zúžil. Za týchto okolností pravdepodobne výrazne musia vzrásť ďalšie dve oprávnenia, ktoré má Národná rada okrem zákonodarnej činnosti. Jedným z nich je napríklad kontrola práve, ktorá potrebuje precizovanie, pretože okrem toho, že Národná rada kontroluje návrhy zákonov, tak majú poslanci k dispozícii štandardné veci: hodinu otázok, interpelácie a prípadne poslanecký prieskum.
K tomu poslaneckému prieskumu a k tomu, čo hovoril pán poslanec, nepochybne zákonodarca v danom prípade musí urobiť aj istú prietrž preukázateľne individualistickým konaniam, ktoré slúžia často na zneužívanie politických inštrumentov na čisto populistické a osobné ciele. V danom prípade to zákonodarcovia bežne v krajinách riešia tým, že poslanecký prieskum ako čosi, čo reprezentuje minimálne jeden z orgánov Národnej rady, v danom prípade výbor, preto ten výbor o tom hlasuje, že teda je ten prieskum reprezentatívny, že ten prieskum vykoná tak, že ten, kto ho vykoná, musí následne danému výboru podať nejakú správu, pričom ten zaujme stanovisko k zisteným veciam, buď vec odloží, alebo bude musieť potom robiť ďalšie kroky, ktoré smerujú k náprave napríklad zistených vážnych nedostatkov, či už oslovením príslušných orgánov v trestnom konaní, kontrolných orgánov, prípadne v nejakom inom konaní, prípadne vyrieši tieto veci aj signálom, že treba meniť aj právnu úpravu, ktorá je k dispozícii, buď je nedostatočná, alebo sú v nej protirečenia, ktoré môžu obsahovať iné formy nevykonateľnosti. A takýchto vecí je, kolegovia, hrozne veľa.
Chcem pripomenúť na záver, že pociťuje SMER veľmi dlho, a to od roku 2006 potrebu spoločného konania, spoločnej dohody na kolektívnych pravidlách. Predseda Národnej rady Paška v roku 2006 vo svojom vystúpení ako prvé navrhol spoločné zriadenie komisie pre ústavu a rokovací poriadok, ktorá by bola zložená podľa pomerného zastúpenia poslancov a kde by si všetky politické strany mohli nominovať expertov, ktorých považujú za takých, ktorí sú schopní hájiť ich hodnotové postoje k danej veci. Tri roky fungovala táto komisia. Tri roky opozícia odmietla do nej vyslať svojich zástupcov. V ďalšom období SMER už takúto iniciatívu neorganizoval, ale všetci vidíme, že nesmierne chýba, nesmierne chýba snaha koncentrovať poznanie v oblasti ústavného práva, ústavných zvyklostí, politického systému krajiny a tak ďalej, kde, samozrejme, veľmi zásadným spôsobom ústavný systém zapadá tak, že potrebujeme spoločenskú diskusiu, sem potrebujeme vtiahnuť odborné kapacity, nestranných odborníkov, zvýrazniť ich pred verejnosťou, aby bolo jasné, že interpretovať potom ústavu nebudeme iba v intenciách politického zápasu, ale že niekto môže garantovať aj odbornú, vecnú stránku danej veci a hlavne že teda ten výklad a výstup bude smerovať k všeobecnému dobru.
Kolegyne, kolegovia, takže dovoľte mi týmto apelom opäť ukončiť svoje vystúpenie. Ešte raz vás požiadam, aby ste zvážili svoje stanoviská s podporou tohto návrhu zákona. Politicky chcem za náš klub povedať, že sme pripravení sa veľmi podrobne zaoberať prípadnými návrhmi, ktoré tu prejdú v druhom čítaní, alebo aj pri hľadaní iných foriem spoločného hľadania dobrého východiska. A som presvedčený, že práve to, čo sme predpokladali, teda nestrannosť, keďže pripravujeme pre budúce obdobie tento rokovací poriadok, nás oprostí práve od čisto politických stanovísk a že skúsime formulovať stanoviská odborné.
A úplne na koniec predsa len k tomu pertraktovanému telefonovaniu. Kolegyne, kolegovia, požiadal som svojich ľudí zo sekretariátu cez telefón, aby mi sem poslali zákon, ktorým som chcel argumentovať vo vzťahu k tomu, čo odznelo v rozprave. Neurobil som to, lebo sa ukázalo, že to nemá zmysel. Len chcem pripomenúť, že ako navrhovateľ zákona nemôžem odísť zo sály a ako podpredseda Národnej rady mám právo používať ten telefón tam. (Ukázanie rečníka na miesta za sebou.) Takže som využil iba ten telefón svoj a nešiel som tam a nepoužil som ten, ale rokovací poriadok som nevyužil, lebo som presvedčený, že povinnosť informovať verejnosť, aj vás všetkých pri diskusii je v danom prípade veľmi dôležitá. Veľmi pekne vám ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.9.2015 11:07 - 11:09 hod.

Miroslav Číž Zobrazit prepis
Ja len veľmi krátko sa vyjadrím, lebo vzhľadom na tie vystúpenia sa celkom nepodarí ešte udržať, pokiaľ možno, aspoň trošku konsenzuálnu atmosféru s tým, že predsa len prevládne zdravý rozum a pokúsime sa ešte porozprávať o tých veciach, lebo naozaj prijatie alebo neprijatie tohto zákona nemá životný charakter, ak ho neschválime, tak ho neschválime, má byť to prejavom dobrej vôle pre budúci parlament. Ten problém keď zostane, tak zostane.Ale k pánovi Abrhanovi. Len to sú tie veci, o ktorých treba rozprávať v tomto parlamente. A treba ich rozdiskutovať, to právo menšiny treba hlboko rešpektovať, tie nadpozitívne práva tu kdesi sú, ale na druhej strane sa musia rešpektovať aj nevyhnutné práva tej väčšiny a o hľadaní o tom pomere toho celého, do akej miery je potrebné rešpektovať potreby, ktoré musí mať tá väčšina k dispozícii, aby mohla zmysluplne konať a na druhej strane aby mohol fungovať ten nádherný vejár rozmanitosti, ktorú mám rovnako rád. Ale je zaujímavé, že práve z kresťanského prostredia, ak hovoríme teda o filozofii, niektorí doviedli tú relativitu do absurdnosti s tým, že vlastne pravda neexistuje a podobne. A práve kresťanskí vedci mnohí vstupujú do prostredia, že v prostredí spoločenského života nejaké tie spoločné pravdy aspoň na chvíľu patriace hľadať musíme, že je to nevyhnutné, pretože sa tu úplne rozsýpa kontext, pretože ten znak demokracie, že hlas génia a hlas idiota má rovnakú cenu, tak do istej miery môže demokraciu aj rozkladať. Takže musíme hľadať vnútorne formy, ktoré udržia nádheru demokracie, ale na druhej strane aj schopnosť človečenstva a ľudstva spravovať si svoje vlastné veci.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.9.2015 12:53 - 12:54 hod.

Miroslav Číž
Ďakujem. S reakciou na faktické pán poslanec Mikloško.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 25.9.2015 12:51 - 12:53 hod.

Miroslav Číž

Pán poslanec Kuffa.

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.9.2015 12:25 - 12:27 hod.

Miroslav Číž Zobrazit prepis

180.
Ďakujem pekne. Pán kolega Radošovský, vy teda pre mňa osobne patríte k poslancom, ktorých má význam počúvať a má význam prípadne aj vstúpiť do polemiky.
V danom prípade by som bol skôr počúval, ale len predsa, len tá jedna vec, ak som vám dobre rozumel, teda verejné obstarávanie nevytvára podmienky pre to, aby sme nemuseli niekoľko sto kilometrov nosiť kurence alebo niečo, čo behalo po dvore a tak ďalej. A tu nastupuje to, že či teda je seriózny tento argument. Máme jasne predurčené, že Európska únia a právo, ktorému sa zaviazali, zaväzuje vládu, aby vytvárala bariéry, že nesmie byť nikto zvýhodňovaný a tak ďalej. Napriek tomu zvýhodňovaní chceme byť, lebo vidíme v iných krajinách, zvýhodňovaní sú a podobne. No ale vláda, ktorú ja tu reprezentujem, urobila všetko možné pre to, čo sa len dalo, a na hranici častokrát, priznám, ochrany národných záujmov v danom prípade tu a doma a domácich výrobcov, okrem iného aj z argumentov, o ktorých ste hovorili.
Zoberte si kýbel, celý rad zákonov k reťazcom a k tým nesmierne neserióznym praktikám, ktoré tam sú. Len pamätám si vystúpenie aj poslancov vášho klubu a aj hlasovanie vášho klubu, pán Radošovský.
My celý čas sa snažíme všetko pre to, a predsa nemôžte tomu ministrovi, ktorý tú slovenskú značku povinnosti uvádzať, že slovenský výrobok a podobne, čiže v rámci tých korektných možností tá vláda robí všetko, čo môže. A veľmi rád by som počul, čo reálne môže urobiť, ak by to veci pomohlo, lebo naozaj by to pomohlo.
Ale pokiaľ je tá diskusia, stojí na tom, že častokrát veľmi nekorektné argumenty vo väzbe napríklad aj na tie dodatky a podobne. Možno by stálo za to sa k tomu hlbšie vyjadriť, možno v druhom čítaní.
Ale buď chceme hľadať seriózne riešenie, alebo je to len bezuzdný politický zápas. V tom ja mám problém.
Takže som vďačný, chcem vám povedať, pán poslanec, za každý, každý názor, ktorý má aspoň trošku racionality, a je pripravený počúvať a diskutovať o veci. A nie iba prísť a politicky jednostranne... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.9.2015 16:38 - 16:40 hod.

Miroslav Číž Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Chcem teda poďakovať za veľkorysosť opozícii, za súhlas s tým mojím drobným omeškaním.Pán Lipšic, boli nepochybne časy, keď viesť s vami polemiku malo zmysel. Nepochybne také časy boli. Takže dovoľte len niekoľko poznámok, koľko možno stihnem, teraz povedať.
Schránkové firmy sú súčasťou nášho ekonomického života, odkedy sme vstúpili do Európskej únie, pán Lipšic, a to už je dosť sakramentsky dávno. Sú súčasťou neoliberálneho prostredia, Washingtonského konsenzu aj. A absolútnou dvojičkou schránkových firiem sú daňové raje. Aký je boj v Európskej únii proti týmto fenoménom a akú má on históriu, všetci ľudia asi nevedia v tejto sále, ale, bohužiaľ, ani v republike, preto môžete prísť a vyprávať tieto veci, ktoré vyprávate.
Je obrovská kritika k ďalším fenoménom, ako je s. r. o., ľudia, ktorí obchodujú, ale neručia za nič svojím majetkom. A dochádza tam k celému radu pochybení tohto typu. A ani sa nepokúšame v tomto smere vyriešiť tieto otázky. A nepochybne by mohla byť širšia diskusia na túto tému na odbornej úrovni zaujímavá, pán Lipšic, v tom to je.
Ja som vám citoval jednu zásadnú vec. Takže skúsme ju porovnať s tým, čo ste vy teraz povedali. Jednou samostatnou kapitolou tu je zrejmý nesúlad návrhu s európskymi smernicami, ktoré zakazujú obmedzovanie prístupu firiem iných členských krajín. Nakoľko vás rešpektujem ako právnika, že veľmi dobre viete, čo to znamená a s akými problémami ten národný štát pri vlastnej legislatíve sa musí stretnúť, aké riziká to prináša, to, čo ste povedali, je bohapustý čistý politický len canc, odpustite mi to slovo. Ale neriešite túto vec. Čiže vediete len politickú ostrú konfrontáciu a už sa ani nesnažíte vecne riešiť problémy, ktoré máme k dispozícii na stole.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.9.2015 16:23 - 16:24 hod.

Miroslav Číž Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No čo k tomu len sa dá povedať.

Pán Zajac, samostatnou kapitolou tu je zrejmý nesúlad návrhu s európskymi smernicami, ktoré zakazujú obmedzovanie prístupu firiem z iných členských krajín. Bude to asi problém. Národný tvorca legislatívy, ktorý v danom prípade pôjde voči teda tým smerniciam, keďže to tvrdí Transparency International, iste to bude pravda, tak pravdepodobne bude dobre doma rozmýšľať, i keď tá vláda bude mať doma podporu pre tento typ aktivít. A, samozrejme, aj expertne budeme posudzovať mieru tých rizík a tak ďalej, nepochybne totiž aj prijímanie takejto legislatívy prináša riziká, pretože dotknuté firmy, ktoré budú tak či onak vylúčené z toho procesu z rôznych dôvodov, budú mať právo sa brániť. A môže tak vznikať celý rad rizík do budúcnosti. To je ten vecný dialóg.Tú ambíciu diskutovať, pán Hraško, s vami nemám, ale napriek tomu o hĺbke vášho príspevku budem ešte rozmýšľať. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 17.9.2015 16:07 - 16:16 hod.

Miroslav Číž Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, vážená pani podpredsedníčka. Kolegyne, kolegovia, vystupovať v rozprave k tomuto návrhu nie je jednoduché, pretože sme rokovaním o ňom, keď sme ho schvaľovali ešte predtým, ako ho pán prezident dostal na podpis, tu strávili ja neviem tuším dva alebo tri dni. Kto si pamätá na tú diskusiu, bol to festival toho, čo začína sa stávať štandardom geríl a marketingu, že postavím sa a nabrýzgam na súpera čokoľvek, hocijako bez intuícií, bez čohokoľvek, kde veci boli súčasťou spoločenského života bežne, života v národe, normálne v každodennom živote s tým, že naozaj niekoho obviniť z niečoho znamená o nich nejakých spôsobom vážne ublížiť, pretože len samotné obvinenie je niečo ako to, že teda bez vetra sa ani lístok nepohne a tak ďalej a tak ďalej a že k elementárnej ľudskej kultúre patrí v danom prípade zdržanlivosť. Veď Trestný poriadok v tomto smere o ohováraní a iných trestných činoch, ktoré súvisia s krivým obvinením, je plný. Čiže donedávna ešte pravdepodobne to bola žiaduca spoločenská, etická hodnota, teda opatrne z toho niekoho obviniť s tým, že naozaj v danom prípade má to vždycky nejaké dôsledky a treba vážiť minimálne návrh obvinenia s tým teda, čo nastane v prípade, ak je to obvinenie krivé a že teda nejaká primeraná miera zdržanlivosti. A ma nenapadlo vystupovať už k tomuto návrhu zákona, lebo som presvedčený, že všetko, čo malo zmysel k nemu povedať, sa povedalo. Napriek tomu to tu pokračuje.
Pán Zajac sem prišiel a navyprával kdečo, čokoľvek. Pán Zajac, naozaj neviem sedieť vonku, postavíte sa sem a rozprávate o cétečku. Tak sa rozprávalo o cétečku, nastúpilo čosi bez preukázania dôsledkov a prešetrenia, nastupovala okamžitá politická a objektívna zodpovednosť. Odišli tak vysokí funkcionári SMER, čo sa tu v histórii ešte nestalo. Na druhej strane sedíte tam ako podpredseda KDH, kde také isté cétečko sa prenajalo na 21 mesiacov, ešte za cenu o 30 % vyššiu. Nemáte už ani trošku svedomia? Tu sa postavíte a brýzgate na ten SMER, ktorý urobil všetko, čo v danom prípade urobiť mal. Na čo je to dobré?
Kolegyne, kolegovia, pán Beblavý vystúpil. Tiež by som nevystupoval, len už som naznačoval aj v tej prvej diskusii, existuje stanovisko Transparency International k schránkovým firmám a k zákonu. Je to firma, ktorá je známa tým, že manželka pána Beblavého tam celé roky pôsobila. Pravdepodobne pán Beblavý nebude spochybňovať legitimitu tejto inštitúcie. Táto inštitúcia bola známa tým, že vládu inej strany ako SDKÚ veľmi rada nemá. Ale napriek tomu keďže je medzinárodnou firmou, musí držať nejaké stanovisko a hľadať aj nejakú mieru toho, že je organizáciou, ktorá musí byť objektívna, musia sa o to aspoň snažiť primeraným spôsobom. No a tá vláda pripravila aj stanovisko k schránkovým firmám a k problému schránkových firiem. Podpísaný je tam pán Šípoš, ktorý toho času teda Transparency International vedie.
Tak dovoľte len niekoľko pár citátov z tej správy uviesť.
Na jednej strane hovorí teda, že zaráža akákoľvek neprítomnosť analýzy schránkového systému, tým začína, aby sme vedeli, ako veľký problém ide, pritom obstarávatelia musia povinne nahlasovať množstvo dát už teraz a v kombinácii s Obchodným registrom sa dá o víťazoch tendrov mnoho zistiť už teraz. Čiže pravdepodobne tá vláda, keďže bolo známe, že prechádzajúce vlády nerobili absolútne nič s otázkou schránkových firiem, niečo urobila, keď už konštatuje takéto, pravdepodobne až nadštandardné stanovisko.
Teraz sa tam píše ďalej, až 80 % objemu zákaziek ide majiteľom do piatich firiem (Slovensko, Česko a tak ďalej), ale za posledných päť rokov získali firmy s majiteľmi z daňových rajov len 1,5 % alebo necelú 0,5 mld. z celého objemu verejných zákaziek. Viete o tejto informácii, pán Zajac, aspoň niekedy pri tých stámiliónoch a tom všetkom, čo ste tu narozprávali?
Ďalej, za posledné roky pozorujeme mierny nárast trendu víťazov z daňových rajoch, tvrdí zase Transparency International, za vlády Ivety Radičovej tu podiel dosiahol 1,8 % objemu verejných zákaziek, za druhej vlády Roberta Fica to už bolo 2,3 %. To je tak obrovský rozdiel vzhľadom na investície, kde napríklad len v smere aj diaľnic boli dramaticky vyššie, lebo ste to zastavili a podobne? Bez problémov sa pozrime na tú štruktúru, kde je ten rozdiel, ktorým sa zvýšil teda objem zákaziek, ktoré idú do daňových rajov. O čom potom, pán Zajac, rozprávate týmto sporom, na čo to je dobré, čo tým chcete dosiahnuť? Budem veľmi zvedavý na tú odpoveď.
Ďalej asi ani viacej netreba o tom hovoriť, lebo naozaj mi nejde o to, tu ísť do politickej konfrontácie, nemá to zmysel. Naozaj tu treba trpezlivosť, vydržať, vecné momenty, ktoré sú potrebné, povedať, a do konfrontácie ísť iba málo.
A ešte mi dovoľte ale uviesť niekoľko citátov, predsa len jeden taký hlavný citát. Transparency International hovorí o tom, že vlastne ani zisťovanie tých vlastníkov schránkových firiem ani nie je dôležité, lebo dôležitejšie je práve využívať tie inštitúcie, ktoré už teraz majú možnosť vo veci konať. Hovorí tu o finančnej správe, o národnej kriminálnej agentúre, o špeciálnej prokuratúre, lebo že dôležité nie sú tie všetky údaje, tvrdí Transparency International, ale poznať finančné toky po uzavretí transakcií, na čo sú práve tieto inštitúcie najlepšie stavané. Ich konanie, tvrdia, bolo by efektívnejšie vzhľadom na relatívne malý rozsah problémov. Ich konanie by bolo dôležité vzhľadom na malý rozsah problému, píše Transparency International, ako povinné deklarovanie všetkých tých uchádzačov, ktorých bolo za päť rokov takmer 5-tisíc. Tak ako to vlastne je, aká je kvalita technických pripomienok návrhu zákona a aké sú vlastne návrhy, ktoré neustále dávate, aká je ich efektivita, kolegyne, kolegovia.
A ešte poslednú vetu by som si dovolil zacitovať z tohto materiálu Transparency International: „Samostatnou kapitolou,“ a to je kritické k vládnemu návrhu, „je zrejmý nesúlad návrhu s európskymi smernicami, ktoré zakazujú obmedzovanie prístupu firiem z iných členských krajín vrátane Cypru, pripomíname, tento tvorí až polovicu zákaziek do daňových rajov. Lepšou cestou s javí koordinácia v rámci Európskej únie a tlak na transparentnosť verejných registrov členských štátov, napríklad v spolupráci s Veľkou Britániou, ktorá si dala už prioritu a tak ďalej,“ pričom bolo jej známe, že Slovensko vstúpilo medzi prvými štyrmi aktivitami do snáh, ktoré v tomto smere vrátane belgickej deklarácie vyvíjali aktivitu. Na druhej strane, kolegyne, kolegovia, pán Beblavý aj pani Žitňanská boli významnými funkcionármi z SDKÚ, čo mali v daňových rajoch registrovaných vlastných zo svojej vlastnej strany.
Kolegyne, kolegovia, naozaj nebude lepšie bez týchto úplne nezmyselných obvinení hľadať cestu k vecnému, zmysluplnému dialógu, a tak hľadať naozaj tvorivé cesty, ako vyriešiť skutočne problém schránkových firiem, ktoré si nikto tu neželá? Ale na to potrebujeme serióznu diskusiu, v akom právnom prostredí sa nachádzame v rámci Európskej únie, do akej miery skutočne efektívne bude pôsobiť aj tá smernica, ktorá je prijatá.
Dovoľte mne vyjadriť skepsu, že za týchto okolností ešte nedokázali sme vytvoriť atmosféru v Európskej únii vzhľadom na to, ako organizujeme verejné obstarávania, aby sme naozaj skutočne efektívne bojovali proti schránkovým firmám, z jediného jedného dôvodu, ako ďaleko sme pokročili v odstraňovaní daňových rajov, kto ich založil, aký majú význam daňové raje a do akej miery zásadným spôsobom poškodzujú hospodárske životy krajín, pretože dramatickým spôsobom prispievajú k obrovským nožniciam, ktoré v majetkových príjmoch medzi obyvateľmi jednotlivých krajín vyvstávajú.
Takže skúsme hľadať skutočne esenciálne problémy a skúsme to robiť aspoň, kým neprídeme k tomu, že naozaj cez tie voľby asi môžeme alebo môžete už potom ísť hlava-nehlava. A tu a teraz pri takomto závažnom probléme zbytočne nepolitizujte. Trošičku aspoň chvíľočku sa pozrite na svoje vlastné pozadie, čo máte za tými svojimi vlastnými nechtami, keď to mám takto povedať. A skúsme teda hľadať vecný a zmysluplný dialóg. Ďakujem vám za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis