Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie

22.5.2013 o 10:45 hod.

PaedDr.

Arpád Érsek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.7.2013 15:30 - 15:32 hod.

Árpád Érsek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja tu vidím, že všetko so všetkým súvisí. Keď už vláda pána Fica chce mať za každú cenu lístky, ja by som povedal taký jeden kompromis. Sú centrá voľného času. Dajme tam tie lístky, nech si rodičia vyberú, kam svoje dieťa dajú poobede na voľný čas, a nech si tu pacient vyberie, za ktorým lekárom chce ísť. Tak aj lístky by sme použili a vymenili. Možnože to bude dobrá vec.
Ale myslím si jednu vec. Mám s tým osobnú skúsenosť. Hodinu som sedel v čakárni u nosného, krčného, kým nedošla sestrička. A opýtala sa ma, či mám ten lístok? No nemal som ho. Tak po hodine som odišiel, zatiaľ som sa tam ani nevrátil. Takže asi tak to funguje medzi lístkami, že ľudia ani nevedia, kde ich potrebujú, kde ich nepotrebujú. Odsedia si tam chvíľu a potom niekto povie a oznámi mi to. A už sa tam nikdy nevrátia. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.6.2013 16:20 - 16:21 hod.

Árpád Érsek Zobrazit prepis
Ďakujem, ďakujem za slovo. Myslím si, že súhlasím, čo povedal môj predrečník, že tých 30 euro nevyriešia určite tieto kredity učiteľov. Buď je to učiteľ schopný a samovzdelávanie je tiež forma, ktorá, ktorú si vyžaduje doba, pretože aj v tejto časti môžem povedať na športový príklad. Tí tréneri, ktorí nedržia trend so svetom a nie, samoštúdium nerobia, alebo nepracujú na sebe, tak nikdy nemôžu dosahovať také výsledky. A toto, myslím si, že je takisto aj v školstve a ostatných výukách, nie som tam veľký odborník, ale myslím si, že ak pani predkladateľka v druhom čítaní bude akceptovať naše požiadavky, tak, samozrejme, na výbore môžme ich predniesť a budeme schopní tento zákon podporiť. Pokiaľ nie, tak aj my s tým máme problém.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.6.2013 19:08 - 19:10 hod.

Árpád Érsek Zobrazit prepis
Ďakujem. Ďakujem za faktické poznámky.
Pánovi Hrnčiarovi toľko len poviem, áno, hazardné hry. Pani Schmögnerová zobrala tie peniaze, ktoré boli v Tipose, odvtedy sa do rozpočtu nikdy športu nevrátili. Záleží to na tom, jak sa k tomu postavia ministri financií všetkých, od tej doby všetkých.
Samozrejme, my keď sme robili, keď sme dávali návrh na tú olympijskú rentu - pamätáte sa? - tá renta stojí ročne 480 000 euro, a tam som určil presne, že tie peniaze sa môžu zobrať priamo zákonom od Tiposu. Čiže tie peniaze by sa nejakým spôsobom vrátili do športu.
Čo hovoril pán Poliačik, mládež, rodičia, profišport, áno, samozrejme, súhlasím s tým. Profesionálny šport treba oddeliť od toho. A nech si profesionálny šport zarobí na svoje výdavky a na svoje príjmy a bude ziskový alebo stratový.
S pánom Galisom samozrejme súhlasím. V regióne treba zabezpečiť podmienky tým, aby deti mali možnosť športovať. Darmo, ja s tým súhlasím, ja som nemal s tým problém ani na výbore. Ja som povedal, áno, treba dať do poriadku to, čo teraz máme, a potom rozmýšľať o tom, čo budeme ďalej, ďalej ešte budovať.
Čo sa týka, samozrejme, infraštruktúra, čo povedal pán Mikloško. Nepleťme školskú telesnú výchovu, by som neplietol do toho športového, lebo jedná sa o šport už teraz, nie o základnú telesnú výchovu. A jedná sa o šport, športové kluby. Takže ja by som to nedával dokopy.
A samozrejme nebudem sa vadiť s Dušanom, že koľko ihrísk išlo nateraz na južné Slovensko alebo na severné. To je super, tie ihriská, kde fungujú, tam fungujú. Je to v poriadku. Ale sú aj také miesta, a to treba povedať tiež, kde je slabý starosta, kde už rozkradli, rozbúrali tie ihriská, ale boli vybudované. A nie je to chyba tých, ktorí to budovali. Je to chyba tých, ktorí s nimi nevedia zaobchádzať, to treba tiež povedať. Určite to bude mať svoj prínos. Samozrejme, takéto iniciatívy môžeme podporiť, len nech je to priehľadné, nech ľudia vedia, že áno, na čo, na čo to má slúžiť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.6.2013 18:52 - 19:01 hod.

Árpád Érsek Zobrazit prepis
Vážená podpredsedníčka, vážený pán minister, ďakujem za slovo. Vážená Národná rada, ako už som povedal na gestorskom výbore, keď vláda sa rozhodla tak, že bude mať štátneho splnomocnenca pre šport, nech má, nemám s tým absolútne žiadny problém. Len dovoľte mi pár poznámok, ktoré som už povedal aj na gestorskom výbore.
Čo je úlohou splnomocnenca pre šport a mládež pri Úrade vlády? Príprava koncepčných materiálov, tvorba legislatívneho prostredia, ide najmä o zákon o mládeži a zákon o podpore športu budovaním futbalovej a hokejovej infraštruktúry. Ja si myslím, že pán vládny splnomocnenec by musel aj na ostatné športy dávať pozor, nielen na futbal a hokej, jak je to tu písané. Príprava nového systému riadenia športu realizáciou a prepojením národných programov v oblasti mládeže, športu súvisiacich s programami o zdravotníctve, sociálnej oblasti, cestovnom ruchu - áno, všetko so všetkým súvisí- prevenciou negatívnych javov v spoločnosti, informovaním a komunikáciou odboru s verejnosťou. Toto vyplýva z toho pracovného zadelenia pána štátneho  splnomocnenca.
A táto novela, ktorá, ktorá zmení, vlastne pridáva mu nejaké právomoci, s čím tiež nemám problém, ale musím vymenovať, čo je, pod tým sa skrýva. Čiže rozdelenie dotácií v športe bude mať čiastočne pod palcom pán splnomocnenec. Nech to má, napríklad podporu regionálneho športu, mládežníckeho športu alebo akademického športu. Čiže myslím si, že skoro všetko. Podporu miestnych športových podujatí alebo regionálnych športových podujatí, toto už odznelo, že čo sa pod tým skrýva. To je taký široký pojem, že možno pánboh vie. Podporu športových podujatí nižších skupín. Nižšie skupiny, neviem, ktoré sú to, Dušan, asi ty budeš vedieť, ktoré sú tie nižšie skupiny. Nákup športovej výbavy, projekty zamerané na výstavbu, údržbu a využitie ihrísk, štadiónov a inej športovej infraštruktúry zameraný predovšetkým na deti a mládež. Súhlasím.
Dovoľte mi, aby som niečo o tom ešte povedal. Vážená Národná rada, financovanie športu tým, že teraz vieme, že z troch balíkov bolo financovanie športu na Slovensku, bolo ministerstvo školstva ako hlavné, potom bolo ministerstvo vnútra, ministerstvo obrany a teraz ešte bude štátny splnomocnenec. To je trošku podľa mňa obrovský chaos. A musím povedať, že teraz kto čo bude financovať, kto za čo bude zodpovedný? Existuje mládež, existujú centrá talentovanej mládeže, športové kluby, reprezentácie, národné zväzy, ktoré participujú tak isto na športe. Moja otázka je: Ako bude transparentné financovanie športu? Na základe akých kritérií budú tieto jednotlivé subjekty rozdeľovať štátne prostriedky? Ako budú stanovené kompetencie a zodpovednosti? Kto bude za tieto, tento balík peňazí zodpovedný? Ako je zabezpečená transparentnosť? Ako je nastavené, ako sa plánuje nastaviť túto, ako mienime kontrolovať a nastaviť túto trošku, si myslím, neprehľadnosť?
Nie som bojovníkom proti peniazom, ktoré idú do športu, ale chcem za, som bojovník za transparentnosť. Preto si aj na základe toho myslím, že čím viacej schodov, pôjdu tie peniaze dolu tam, kde by mali ísť tým športovcom, tým je tam najväčší, ako najväčšia možnosť, že sa tie peniaze strácajú. A keď už máme štátneho splnomocnenca, už som to tu povedal na tomto mieste, že veľa štátov okolo nás, napríklad Poľsko, Maďarsko, Ukrajina, Rusko, mohol by som spomenúť ďalšie, majú ministerstvo športu. Ja som povedal, že áno, Slovensko nie je až taký lukratívny športový štát. Musíme si priznať, nie je taká veľká krajina, ale myslím si, keď máme štátneho splnomocnenca za šport, tak dajme mu všetky peniaze, nech rozdeľuje on. A je zodpovedný vláde Slovenskej republiky tým, že je to jednoducho lepšie kontrolovateľné.
Prečo si to myslím? Preto si to myslím, lebo jednoducho nevieme, a sám dobre vie Dušan, koľko stálo energie, kým sme vyskúmali, koľko ide peňazí z armády, kto ich má. Dukla? Existuje? Neexistuje? Ktoré športy? Koľko ide z polície, z ministerstva vnútra? Kam idú peniaze, kto ich má, ktoré centrá vytvárame?
Potom ide samozrejme odbor športu pri ministerstve školstva, kde je plno zamestnancov a štát by nepotreboval žiadnych, žiadnych nových zamestnancov. Títo ľudia, títo ľudia už tam roky robia a mohli by zastrešiť kľudne pod záštitou minis..., vlády, štátneho, mohli by patriť pod štátneho splnomocnenca a mohli by túto prácu vykonávať.
Takže nebudem to dlho naťahovať, lebo už sme tu tak poskromne, ani to veľký význam nemá. V konečnom dôsledku jedna vec je istá, keď je ďalší schodík rozdeľovania finančných prostriedkov, myslím si, že vedie to k väčšiemu chaosu v športe. A preto už som tu raz na tomto mieste povedal, že je na zváženie, pán minister, už sme aj my o tom hovorili, či nespraviť jeden fakt vládny úrad, ktorý by patril, keď chcú mať štátneho splnomocnenca, nech ho majú, nech ho má aj ďalšia vláda, ale nech on je zodpovedný za tie peniaze, ktoré štát dáva do športu. A nech on je zodpovedný za to, jakým smerom idú, nech sa vypracuje jedna koncepcia, koľko ide na štadióny, koľko ide na mládež, koľko ide na reprezentáciu.
Snáď aj s tým nemôžem veľmi súhlasiť. Som za všetko, čo sa buduje pre šport, ale myslím si, že Peter Osuský povedal o tom jednu myšlienku, keď Manchester United, neporovnávajme zas veľké veci, chce vybudovať štadión v Londýne, tak asi nepožiada vládu o pomoc, peniaze. Ale vo vládnom programe ste zas mali napísané, že budeme stavať národný štadión. O tom je teraz ticho. Ideme podporiť nejakými 40 mil. nejakú obnovu štadiónov v Trnave, v Dunajskej Strede a neviem, kde ešte. Myslím si, že na to peniaze nestačia, aj keď horizontálne je to rozpísané na určité roky. Ale ja som ešte stále za to, nech sa vybuduje, keď bude mať na to štát peniaze, jeden národný futbalový štadión, všeúčelový. Videli sme v Poľsku jak to funguje. Nech to je. Ale myslím si, že investovať do profesionálnych klubov peniaze, ktoré sú profesionálne, prvá liga vo futbale, v hokeji. Prečo? Čo má s tým štát spoločné!? Keď my predáme, keď štát predá.  Keď ten klub predá futbalistu, nevieme, za koľko ho predá. Kam idú peniaze? Keď tenista... Robili sme veľké tenisové centrum, máme dobrých tenistov, ani jeden neplatí doma dane! A my sme ich vychovali. A to nasleduje jeden druhého. Takže toto by bolo treba zohľadniť pri tých veciach.
Som za podporu, som za výstavbu, som za, ako Dušan povedal faktickou poznámkou, áno, treba tie športoviská, ktoré máme, treba ich dať do poriadku, lebo nikto na to nebude mať peniaze. Bojujme o to! Ale nechoďme do kapusty profesionálov. Pretože pokiaľ na Slovensku nebudeme vedieť, za koľko sa predá jeden futbalista, tak nebude tu poriadok v tomto športe. A nikdy sa to nedozvieme, lebo niečo dostane keš, niečo dostane verejne a niekto dostane neverejne. To sú tie peniaze, ktoré nejakým spôsobom utekajú v tomto športe.
A nezabudne na to, nezabudnime na to, že kde sú tu tréneri, kde sú tu kluby, ktoré vychovávajú túto mládež. Viete, pán minister, hovorili sme o tom, ten zákon, ktorý tiež nepomohol športu, čo povedal pán Mihál, samozrejme odvody. Teraz nebude sa nikto zamestnávať, pretože sú také odvody tých dohodárov, že nie sú to schopní zaplatiť. Budú to čierne peniaze, znovu pôjdu tým trénerom, tým mládežníckym trénerom, lebo odvody nezaplatí ani jeden klub. Bude im vypisovať cestovné, bude im vypisovať to, čo sa dá dať do účtovníctva. To zas sme sa vrátil trošku. Myslím si, že toto, tento zákon nepomohol, nepomohol športu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.6.2013 11:18 - 11:24 hod.

Arpád Érsek Zobrazit prepis
Ďakujem. Ďakujem za slovo. Vážená pani podpredsedníčka, vážené kolegyne, kolegovia, predtým, ako začneme sa vecne venovať novele zákona o používaní jazykov národnostných menšín a zákona o dráhach, ktorý predkladáme, dovoľte mi taký malý exkurz.
Určite mnohí z vás, tak ako aj ja sám, veľa cestujete. Skúste si spomenúť, či ste v posledných rokoch videli miesto, kde by viac sa zišli nadpisy, nápisy, označenia a boli niečím výnimočným. Stanica priblíži k ľuďom, nájsť spoločnú reč, ale hlavne byť v pohode v dobe, keď sa celý svet zmenšuje, stáva sa niečím úplne štandardným. Obzvlášť tam, kde spolužitie viacerých národov a národností je historicky dané. Je to prirodzené, že dávno a nikto s viacjazyčným označením nehľadá nič negatívneho.
Na Slovensku, žiaľ, nie je to tak. Ani teraz v 21. storočí v zjednotenej Európe, ani teraz, keď sa sem teraz snažíme prilákať turistov, za peniaze daňových poplatníkov sa snažíme vytvoriť obraz prívetivej krajiny. Nie preto, žeby pre obyvateľov Slovenska nebolo charakteristická prívetivosť, práve naopak, občania nemajú žiadny problém, to skôr politici a hlavne úradníci robia v každej tejto stáji politickú agendu a možný nástroj úradných úradníckych obštrukcií. A pritom je to také jednoduché: byť trošku ohľaduplnejší, mať náhľad a byť európskejší. Aj na danom území žijú príslušníci národnostných menšín, nech sa obce a železnice, stanice, budovy, verejné inštitúcie označujú aj v jazyku národnostných menšín. Komu to môže prekážať? Ak zájdem ešte ďalej, snáď si nemyslíte, že keď na železničnej stanici je v Dunajskej Strede bude nápis Dunaszerdahely, urazilo by to niekoho? Ubralo by to dôležitosti slovenského názvu? Sotva. Pochyboval by niekto o tom, že nie je na Slovensku? To snáď nie. Ale u nás je to tak, akonáhle sa objaví i čo len malá snaha o posun v otázkach v dvojjazyčnosti, dostávame sa do ráže.
Mám ešte v živej pamäti schvaľovací proces o zákone o používaní jazykov národnostných menšín. Z tohto procesu a diskusie v tomto parlamente sme sa spamätávali ešte dlhé mesiace. A teraz, vážení kolegovia, sa objavil ďalší problém. Železnice Slovenskej republiky nevyhoveli konkrétnej žiadosti viac ako 50 obcí na označenie ich železničných staníc v jazyku národnostných menšín preto, lebo to nie je taxatívne uvedené v zákone o dráhach a tento im nedáva priestor, aby vo veci vôbec začali konať. Úrad pre splnomocnenca vlády pre menšiny viac ako 6 mesiacov vyjednávali na ministerstve dopravy a na Železniciach Slovenskej republiky neúspešne. Rozhodli sme sa preto predložiť túto novelu, aby sme oba zákony zladili a aby sme primäli štát a jeho úradníkov umožniť umiestňovať na železničné stanice tieto názvy v jazyku národnostnej menšiny, pokiaľ obec spĺňa hranicu 20 % hranice stanovenej v zákone o používaní jazyku národnostných menšín.
Umožniť to, to je celé, lebo je to logická vec a myslím si, že aj vy viete usúdiť, že je to logická pre všetkých tam žijúcich ľudí a všetkých tých, ktorí prichádzajú do tých oblastí. Pre príslušníkov národnostných menšín to znamená veľa a od príslušníkov väčšinového národa je to len vyspelé gesto. Nič viac, nič menej. Ja napriek skúsenostiam, ktoré mám z obdobných prípadov, si dovoľujem vysloviť presvedčenie, že určite nikomu to nebude vadiť. Vážení kolegovia, lebo sme sebavedomí Európania a nepotrebujeme chodiť sa pozerať do Švajčiarska alebo do Rakúska, alebo do iných krajín sveta, že tieto názvy niekde aj štvorjazyčné sú vypísané a nikomu to nevadí.
Na záver mi dovoľte, vážená Národná rada, pán premiér pri nástupe vlády v roku 2012 vyhlásil status quo v oblasti práv národnostných menšín a opakovane prezentuje svoj názor, že v oblasti národnostných menšín strana SMER - sociálna demokracia nemá záujem meniť doterajšie status quo. Toto zosúladenie právnych noriem je práve o tom, preto vás žiadam, vážené kolegyne, kolegovia, aby ste tento môj návrh postúpili do druhého čítania. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 4.6.2013 11:18 - 11:23 hod.

Arpád Érsek
Ďakujem za slovo. V rozprave vystúpili piati poslanci, nepodali žiadny procedurálny návrh v súlade s návrhom Národnej rady.
Mojím odporúčaním, prosím, pani podpredsedníčka, dajte hlasovať o tom, že Národná rada republiky rozhodla prerokovať návrh zákona v druhom čítaní.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 4.6.2013 9:56 - 9:59 hod.

Arpád Érsek Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, ďakujem za slovo. Milí poslanci, poslankyne, dovoľte mi krátko, aby som zaujal miesto spravodajcu.
Dovoľte mi, aby som podľa § 73 ods. 1 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady v znení neskorších predpisov vystúpil v prvom čítaní k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Lucie Nicholsonovej a Martina Poliačika k vydaniu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove, vzdelaní, čiže školský zákon, a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov o zmene a doplnení zákonov, tlač 504.
Návrh zákona bol doručený poslancom Národnej rady Slovenskej republiky v zákonnej lehote. Predseda konštatoval, že návrh zákona spĺňa všetky príležitosti, náležitosti, podľa rokovacieho poriadku Národnej rady Slovenskej republiky a podľa legislatívnych pravidiel a jeho prerokovania v Národnej rade Slovenskej republiky.
S ohľadom na oprávnenia, ktoré pre mňa ako spravodajcu výboru vyplývajú z rokovacieho poriadku Národnej rady Slovenskej republiky, odporúčam, aby sa Národná rada Slovenskej republiky, odporučí predmet návrh zákona prerokovať v druhom čítaní a zároveň za gestorský výbor odporúčam Slovenskej Národnej rade prideliť návrh zákona v druhom čítaní na prerokovanie:
- Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady,
- Výboru Národnej rady o financovanie a rozpočet,
- výboru vzdelávanie, vedu, mládež a šport.
Za gestorský výbor navrhuje predseda Národnej rady Slovenskej republiky určiť Výbor Národnej rady za vzdelávanie, vedu, mládež a šport, vo výboroch do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní odo dňa prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.5.2013 9:56 - 9:56 hod.

Arpád Érsek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Simon na niečo zabudol. Povedal pravdu, že občanom Slovenskej republiky, rýdzo Slovákom berieme občianstvo a niektorým, ktorých potrebujeme, rozdávame.
Poviem vám mená športovcov: Musuľbes, Kuzminová, nejaký rodený Slovák Gode, Guédé, ja neviem čo, za Slovan hraje. Včera som pozeral správy, ďalší, prečo občan dostáva občianstvo.
Týchto chlapcov asi potrebujeme a im rozdávame a rýdzo Slovákom neumožníme, aby si ponechali občianstvo. Lebo budú štartovať na olympiáde, kde naši športovci za týchto podmienok nemôžu štartovať. Asi v tomto smere.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.5.2013 15:55 - 15:56 hod.

Arpád Érsek Zobrazit prepis
Ďakujem. Ďakujem za slovo. No, pán kolega, tak od tej druhej časti súhlasím s vami, čo ste predrečníci povedali, to nehodnotím, to povedal pán Martvoň. Tú druhú časť tej odpovede, to mi je jedno.
Ale jak si vy dovoľujete povedať, že zrušiť málotriedky a sťahovať ich autobusom?! Tak potom zrušme kostoly, lebo tam chodí päť babiek! Prečo to nezrušíme? Potom zrušme vlakové stanice alebo jednokoľajky, lebo tam nechodí, len pätnásť ľudí. A kam sa Slovensko dopracuje?
Našou úlohou v prvom rade je zabezpečiť prácu ľuďom. A potom tie málotriedky sa naplnia. To je najdôležitejšie. Kde nebude roboty, lebo tam nebudú chodiť autobusy, nebudú chodiť vlaky, tak tam nebude nikdy päť alebo pätnásť detí v málotriedkach. My s tým nemôžme jednoducho súhlasiť. Spolunažívanie, jak som povedal na začiatku, keď som vystúpil, je dobré, nie je tu žiadny problém, pokiaľ sa nevyvolá nejaký politický, by som povedal, nejaká politická veľká prestrelka. Ale keď pôjdeme do toho, ideme rušiť? Však každý má právo na vzdelanie, to vyplýva z ústavy. Prečo by sa nemohol každý vzdelávať tak, ako chce? Na jednej strane to, čo povedal pán Martvoň, súhlasím. Niekedy je  desať detí, niekedy je pätnásť detí. Keď zrušíme, už druhýkrát znovu ju nezaložíme, lebo sa odsťahuje odtiaľ učiteľ, odsťahuje sa odtiaľ farár. A môžte potom zavrieť všetko! A Slovensko, čo bude? Jedna veľká dedina?! A kde budú tie malé obce so svojimi tradíciami?
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 22.5.2013 10:45 - 10:52 hod.

Arpád Érsek Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážený pán podpredseda, vážený pán minister, vážení kolegovia, taký jeden vtip, že "nie som slepý, ale odvážny". No veľmi ťažko sa mi vystupuje. Jeden minister predo mnou, druhý vedľa mňa, ktorí túto problematiku lepšie poznajú, určite, ako ja, ale dovoľte mi pár vecí, ktoré by som chcel povedať.
Samozrejme, páčila sa mi posledná, keď nastúpili pedagógovia pred Národnú radu, bojovali o 200 mil. eur, ktoré chýbajú v rozpočte ministerstva školstva. Vieme o tom. Hodnotíme správu, ktorú podal pán minister. Keď sme sedeli ako tri, ako opozičné strany s učiteľmi a s ich predstaviteľmi, tak sme sa zamerali na tri veci. Hovorili sme o tom, že správa, nedá sa povedať, že je zlá celá správa. Preto sme ju rozdelili na tri časti. Sú tam veci, s ktorými, samozrejme, vieme súhlasiť. Sú tam veci, ktoré vieme akceptovať, ak sa o niečo doplnia, upravia. A sú tam veci, ktoré, s ktorými ako nemôžme súhlasiť, preto samozrejme, ktoré by sme tu chceli povedať.
Každý dobre vie, že, a treba povedať, že 20 rokov takáto správa tu nebola. Existuje, je, niečo zmapovala, niečo nám hovorí a z toho by sme sa mali odraziť. Samozrejme sú veci, s ktorými nemôžme súhlasiť, aj som ich viackrát už tu otvoril a hovoril o tom. Je to ten priemer žiakov, aby mohli študovať ďalej na strednej škole. S tým nemôžme nejakým spôsobom súhlasiť. Preto som to hovoril, existujú školy, ktoré sú výberové pre športovcov, hovoril som o umelcoch. Nie sú dobrí matematikári, ale týmto by sme im možno brali možnosť postúpiť ďalej na ďalšie štúdium.
Teraz dostávame ďalšie e-maily, ktoré nie sú dobré. Sami dobre viete, že opakovanie písomných maturít bude možné len v septembri, vlastne v marci budúceho roka. Čo budú robiť tí študenti do tej doby? Toto... (Hlas predkladateľa.) Je pozmeňovák, už sa to pohlo. Pretože nebolo to dobré rozhodnutie, asi ho treba (Hlas predkladateľa.), akým spôsobom... Tak samozrejme, len teraz to má dopady. Ja nehovorím, že to bola vaša chyba, ale má to teraz svoje dopady.
Čo očakávajú rodičia? No, rodičia očakávajú to, keď platia dane, tak ich deti nech sa učia v dobrých školách, s dobrými pedagógmi, čo si myslím, že je najdôležitejšie. A samozrejme, tu je ten problém, k čomu to vedie. Aj to som naznačil, že vedie to k tomu, že napríklad, keď to decko chce mať priemer tých 2,0. Tak čo spraví rodič? No pôjde za učiteľom, povie mu, že moje dieťa, prosím vás, po výuke ho začnite doučovať. Zaplatí mu za to, bude lepšie. Vedie to ku korupcii, musím povedať, pretože to decko, ktoré bude ten učiteľ doučovať, tak určite už prihliadne ako na to, jakú známku dostane. Nie je to dobré. A kto nemá peniaze, očakáva, aby sa to dieťa v škole naučilo to, čo má, aby mohlo postúpiť, ten to mať nebude.
Preto mi dovoľte, rodičia samozrejme cez rôzne svoje príplatky, príspevky, aj materiálne, aj finančné, práve z toho dôvodu očakávajú, aby tá škola bola taká, aby tie naše deti, alebo naše vnúčatá už pomaličky, aby sme mali garanciu, že sa niekde dostanú.
V správe sa uvádza, ministerstvo postupne uvoľní trh s učebnicami a ponechať výber učebníc na školy s dôrazom na efektívne využívanie pridelených finančných prostriedkov. Súhlasíme, avšak prihliadnime na špecifické predmety, špecifiká národnostných škôl. Toto ja musím tu zobrať, pretože národnostné školstvo sa týka nás, samozrejme, my sme strana, ktorá ich zastupuje. A aj tam boli pozitívne ohlasy, čo sme dostali od pána ministra, že otvoril trh aj učebniciam zo zahraničia, ktoré môžu mať, si myslím, môžu mať pozitívny dopad hlavne na odborné učilištia, veci, ktoré u nás chýbajú. A samozrejme, to je tiež dobrá vec.
Nesúhlasíme v plnom rozsahu, odmietame spájanie škôl na jazykovo zmiešaných územiach, ktoré by mali podľa pána ministra priniesť kladné efekty v oblasti spolužitia občanov. Spolužitie občanov je dobré. Keď v politike nerobíme nejaké veľké výstrely do neba, tak absolútne sa nič nedeje. Spolunažívanie občanov je na dobrej úrovni. My sa len obávame jednej veci. Nebránime sa tomu, samozrejme, na zmiešaných územiach, ako som hovoril s pánom ministrom, je, kde napríklad je maďarská škola základná, malá maloškôlka, už je opodstatnené, aby tam vznikla aj slovenská škola. Nebránime sa tomu, ale musím povedať dôrazne, bránime sa tomu, aby sa rušili na základe toho tie školy, ktoré sú v jazyku národnostných menšín. Myslím si, že o tom sme hovorili tiež.
Odborníci samozrejme, vypočuli sme, že potvrdili, že počet škôl na Slovensku by sa mal upraviť. Súhlasíme s tým. Vieme, že niektoré školy sú zbytočné, niektoré chýbajú. Asi v tomto smere by sme mali pokračovať ďalej.
A na záver mi dovoľte ešte v krátkosti. My sme dali pozmeňovací návrh na centrá voľného času. Myslíme si to, že nefungujú dobre. Nefungujú tie centrá voľného času a chcel by som vás poprosiť, aby ste akceptovali tú našu, ten náš pozmeňovák v tom smere, aby sme uvažovali. Ja súhlasím s tým, že sa to zneužívalo s tými počtami. Ale teraz sa to, myslím si, nedotiahlo do konca.
Preto by som vás chcel poprosiť, aby ste tento pozmeňovák potom podporili.
A samozrejme, súhlasíme s tým, čo sme hovorili aj s pánom ministrom, že na národnostných školách výuka slovenského jazyka by mala prebiehať tak ako výuka cudzieho jazyka. To by pomohlo tým deťom určite rýchlejšie sa etablovať v slovenskom jazyku.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis