Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.3.2015 o 12:53 hod.

PaedDr.

Árpád Érsek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie 13.3.2015 13:41 - 13:43 hod.

Árpád Érsek Zobrazit prepis
Ďakujem, ďakujem za slovo. No, pán kolega Martvoň, roku 2012, akonáhle som prišiel do parlamentu, to bol z prvých krokov 2012, keď som predložil tento zákon a bolo to pred olympiádou a tesne po tom, jak začala nová vláda svoju prácu, ale nevedel som ju dovtedy pripraviť, takže vtedy mi to vyšlo, aby som medzi prvými zákonmi, neviem, či nie na prvom sedení ten zákon bol predložený a, žiaľbohu, nebol pripravený do tej doby a nikto nepočítal s tým, že tá vláda nevydrží, takže to sa nedalo jednoducho predložiť, a bol by som ho kľudne vedel predložiť, keby bol hotový.
Čo sa týka porovnania toho, prečo ste, dôchodcovia, jak ste už hovoril, ale nie sú to tí istí dôchodcovia, lebo keď dostávate výsluhový dôchodok; a toto mi vysvetlite. Výsluhový dôchodok v tridsiatich alebo tridsiatich ôsmich, štyridsiatich rokoch plus k tomu ďalší dôchodok z dvoch ministerstiev a normálny dôchodok z Národného športového centra, kde, kde ste zamestnaný, nie zamestnaný, ale kde športujete pod patronátom ministerstva školstva, musíte sa dostať, dožiť do dôchodkového veku, aby ste dostal určitú kompenzáciu tohto dôchodku, a bude to slúžiť nejakým dvadsiatim našim športovcom, ktorí teraz žijú a získali nejaké medaily, pokiaľ som to ja dobre videl a napočítal. A myslím si, že dvadsiati športovci, aby dostali niečo v dôchodkovom veku, je veľmi málo. Ale cením si to, aspoň niečo, lebo práve toho pána boxera, ktorého ste spomenul, Zacharu, tak si to zaslúži, lebo ten tuším v päťdesiatom šiestom alebo kedy vyhral olympiádu pokiaľ... Takže ďakuje určite pán Zachara veľmi pekne, že ste si naňho teraz spomenul.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.3.2015 13:28 - 13:37 hod.

Árpád Érsek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážená pani podpredsedníčka, vážení priatelia, dovoľte mi, aby som sa vyjadril k tomuto zákonu trošku obšírnejšie. Pretože ďakujem pekne, že ste doniesli tento zákon do parlamentu, keď sme ho my v roku 2012 pred olympijskými hrami v lepšej forme, európskejšej forme predložili, tak ste ho zmietli zo stola s tým, že pán minister Čaplovič povedal, že toto všetko sa má zapracovať do veľkého zákona o športe, ktorý teraz pripravujú a malo by tam byť hodnotenie olympionikov a tak ďalej. Nevyšlo to, lebo vy teraz predkladáte nejaký zákon.
Potom to druhé jeho vyjadrenie, pána ministra, bolo, keď tu bol pán český minister, čo ste aj vy spomenul, pán kolega, ten povedal, že áno, my sme sa dali dokopy s pánom českým ministrom a uvidíte, že bývalí československí športovci aký budú mať zákon pripravený, ktorý prejde aj v českom, aj slovenskom parlamente a bude nejakým spôsobom totožný. Pamätáte sa na to, predpokladám, a to bolo za účasti pána Chládeka v apríli roku 2014.
Pán Čaplovič dneska je jedným z predkladateľov, asi súri nejaký dátum, aby sa niečo stalo, pretože tieto slová, ktoré som tu povedal, odzneli z jeho úst, môžte sa na to jeho spýtať a predpokladám, že povie, že áno, ale teraz podporuje tento zákon.
Tento poslanecký návrh je riešením sociálnej situácie športovcov, ktorí sa dožijú dôchodkového veku a keď budú mať menší dôchodok ako, môžem povedať, olympijský medailista menej ako 650 euro, tak sa mu to doplní, dopočíta, keď bude mať 350, tak sa mu doplatí 300 euro, ak bude mať strieborný medailista menej ako 500 eur, tak sa mu to dopočíta na 500 euro a tak ďalej.
Ale čo je novinka tohto celého zákona, je to, že vy ste tam dali aj majstrov sveta a majstrov Európy. No, pán Galis na to tlačil, lebo majstri Európy boli futbalisti v roku ´82, možno, že to potrebujú práve tí z roku 1982, on nie, pretože on bude mať vysoký dôchodok, lebo je dlho v parlamente a jemu sa to nebude dopočítavať, a možno to budú dvaja, traja futbalisti, ktorí z toho budú žiť.
Ale čo je podstata veci, hovoríte o olympijských hrách, o majstrovstvách sveta a o majstrovstvách Európy. Majstrovstva Európy sú kontinentálnou súťažou, kde sa nemôže porovnať olympijský víťaz s majstrom Európy. Tu u vás sa dá porovnať. Potom ste zaviedli jednu vec, že v olympijských športoch majstri sveta. Keď povieme v olympijských disciplínach, tak majú šancu títo naši najlepší športovci sa zúčastniť a kvalifikovať sa na olympijské hry a tam získať určitú medailu. Aj toto si myslím, že majstrov sveta, nikde vo svete zatiaľ nie je takéto, že majstri Európy by sa mali porovnať s olympijskými víťazmi a majstri sveta tiež. Dobre, ak to pomôže nejakým športovcom, nech majú.
Ale poviem vám príklad, poviem vám taký príklad, že u nás teraz kto zabezpečuje vrcholový šport? No predsa armáda, ministerstvo vnútra, ministerstvo spravodlivosti a ministerstvo školstva. Keď ja nechcem byť ani vojak z povolania, ani policajt z povolania a chcem športovať, tak sa dostanem do národného športového centra, ktoré zabezpečuje ministerstvo školstva. Ale zabudli ste, pán kolega, na jednu vec, že ja keď nastúpim ako vrcholový športovec v osemnástich rokoch a podpíšem do ministerstva obrany a budem tam 20 rokov, tak v tridsiatich ôsmich rokoch pôjdem odtiaľ von a dostanem tzv. výsluhový dôchodok v tridsiatich ôsmich, dopočítate mi teraz môj výsluhový dôchodok z tohto olympijského alebo s týmito 650 eurami, čo navrhujete? Neviem, z tohto zákona to nevidieť. To isté policajti. Keď odíde a dostane športovec výsluhový dôchodok, dopočítate mu a nediskriminujete tých ľudí, ktorí napr. nechce byť policajt, je vrcholový športovec? Napr. Dodo Krnáč, strieborný medailista z Atén, nebol nikdy ani v policajnom, ani vo vojenskom klube, alebo nebol vojakom, lebo nechcel byť, čiže on musí počkať teraz na tých 63 rokov dôchodku, aby ste mu, keď mu budú chýbať do tých 600 eur, on bol strieborný medailista, poviem presne, do tých 500 eur, keď mu budú chýbať, tak mu dopočítate peniaze? Myslím si, že toto nie je v poriadku a toto si nikto neuvedomil, že je to tak.
Alebo poviem ďalší príklad, ďalší príklad, keď ja vyhrám majstrovstvá Európy a vyhrám druhé miesto na olympijských hrách, tak dostanem ako majster Európy viacej príspevok ako strieborný medailista na olympiáde. Kde je tu tento pomer? Absolútne nedomyslené, je to podľa mňa zlé a diskriminačné.
V ďalšom mi dovoľte povedať jeden príklad, čo je zo života, napríklad (hľadanie v podkladoch) a mám to tu, je to športovkyňa, ktorá, atlétka Eva Šuranová, ktorá v Mníchove v 1972 získala striebornú medailu, poberá dôchodok v sume 367 euro. Po návrhu nebude mať nárok na príspevok, podľa návrhu zákona, ktorý predkladáte, nemá nárok na žiadny príspevok, v ´72. získala medailu, vychovala tri deti z dôchodku 367, nemá nárok, lebo vy hovoríte o sume, ktorá už sa tam nedá doplniť.
Ďalšia vec, ktorú by som si dovolil povedať, že kde sú bezúhonní športovci? Čiže aj toto, aj tí, ktorí sa previnia vo svojom živote, zákon nehovorí o tom, že budú dostávať tento vyrovnávací príspevok, keď zoberie anaboliká ako športovec, nachytajú ho, bude dostávať, nebude dostávať? Jak je to ďalej, toto zákon nikde nerieši a nerieši ani to, že napr. v roku 1984 naši športovci, pretože komunistický režim ich nepustil na olympiádu do Los Angeles, nešli a boli pripravení. Ono potom sa spravila nejaká veľká súťaž ako Družba, kde im povedali, že nahradíme olympiádu, bude socialistická olympiáda. Tam napr. Kratochvílová, Bugár získali zlatú medailu, ktorí nie svojím pričinením nemohli ísť na olympiádu, ale štát ich nepustil. Nedáme im túto rentu? A tým, ktorí v roku ´80 v Moskve sa zúčastnili, ale tiež nebola olympiáda plná, pretože tam neboli Američania, neboli tam ostatné kapitalistické, v úvodzovkách povedané, štáty, čiže ani to nebola plná olympiáda a za tú, že sa volá olympiáda, to dostanú? A s čím vlastne tuto narábate, neni to v poriadku.
Dovoľte mi ešte, keď ste už vy spomenul športovcov, tak dovoľte, aby som aj ja prečítal a môžem citovať pani Moravcovú, ktorá napísala: Návrh SMER-u vôbec nerieši odmeňovanie športových úspechov, ale rieši konkrétnu malú skupinu športovcov, rieši konkrétne malú skupinu športovcov. Návrh SMER-u vo svojej podstate neodmeňuje zásluhy, úspechy športovca, ale rieši to, či športovec je úspešný vo svojom živote a dostáva určitý dôchodok, ktorý netreba potom vyrovnať, nič a môže byť olympijský víťaz. V návrhu SMER-u je športový úspech predpoklad a nie dôvod.
Pán Gönci písal: Slovensko rieši problém tímovej identity, keď sú športovci úspešní, víťazstva zdvíhajú tak sebavedomie, ego národa vo svete.
Dovoľte mi povedať, že práve teraz bolo v novinách, rezonovalo, že na čo sú slovenskí občania hrdí, a práve na tieto športové výsledky, ktoré si myslím, že treba oceňovať. Na druhom mieste skončilo to, čo robili, myslím, Slovenská akadémia vied alebo kto robil tento prieskum, že na čo sú hrdí Slováci, tak toto vyšlo na druhom mieste.
Ale dovoľte, aby som dokončil, radi sa pýšime, hrdíme, občas aj slza pretečie pri úspechu našich reprezentantov. No keď ich máme odmeniť, nastáva obrovský problém a verejnosť nám zrazu dáva najavo, že sme obyčajní konzumenti tohto systému. Verejný záujem naklonený nemáme. Myslím si, že s týmto, keď zavedieme jeden, čo budem prezentovať v mojom návrhu zákona, v našom, ktorý ide po tomto bode, a škoda, že nebolo vami podporené, aby sme mali k tomu jednu rozpravu, mohli sme si to porovnať tieto dva, ide tento ďalší zákon, takže viem vysvetliť, že prečo si myslím, že štandardný európsky spôsob odmeňovania športovcov je lepší ako nejaký príspevok do dôchodku, ktorého sa možno nedožijete.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.3.2015 12:53 - 12:55 hod.

Árpád Érsek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Súhlasím s tým, čo povedal pán Zajac, takýto návrh zákona by mal predkladať minister, ministerstvo dopravy, pretože mali sme my aj tie s tým skúsenosti a vieme, čo to dalo prácu, aby sme našli tú pravú mieru, keď sme znižovali niektoré pokuty.
Na druhej strane si dovolím povedať, tieto pokuty nastavil pán minister Vážny za jeho pôsobenia a dovoľte, aby som povedal, že sú tu veľmi veľké rozpätia. Môže od 1 500 do 10-tisíc euro vymedziť pokutu. Prosím, vidím v tom korupciu v týchto veciach, to ešte v druhom čítaní naštudujem, ale ak je tam také veľké rozpätie, že kto bude za to zodpovedný, kto bude určovať výšku tej pokuty, ktorá sa tam musí prideliť, a nie je to len v jednom bode, ale je to aj vo viacerých, takže napríklad od 100 do 1 000 euro v blokovom konaní, výšku od 50 do 700 euro, čiže tam vidím obrovské možnosti korupcie, pretože ak to bude vyberať mýtna polícia alebo niekto, tak sa dohodneme. Nedáte 400, jako to chodí teraz, veď viete, keď prekračujeme rýchlosti, vieme, na čom sa všetkom dá dohodnúť, preto v druhom čítaní.
Ja vítam tento zákon, pretože nejakým spôsobom pomôže to prepravcom a hlavne aj šoférom, aj majiteľom týchto prepravných spoločností, ale mali sa pozrieť aj mýtne sadzby. Keď sme otvorili tento zákon, si myslím, že aj tam sú tiež priestory, a preto hovorím, že malo to robiť ministerstvo, lebo keby sme pozreli aj mýtne sadzby, aké sú vysoké na cestách prvej triedy a tak ďalej, tak možno že ešte tam by sa mohol tiež nájsť ešte nejaký kompromis.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 10.3.2015 13:11 - 13:11 hod.

Árpád Érsek
Ďakujem za slovo. Vážený pán predseda, dovolil by som si navrhnúť spojiť rozpravu bodu 32 a 33, tlač 1410, 1434, lebo tie návrhy sú identické.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.2.2015 13:57 - 13:58 hod.

Árpád Érsek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Myslím si, že moje meno nepopletieš (povedané so smiechom), Beblavý a Bublavý, takže je to jednoznačné.
Ďakujem všetkým, ktorí povedali, čo si myslia. No je to celé o tom, že jednoducho, čo pán Viskupič povedal s tými bilbordami, myslím si, že to sme už na hrane toho celého upozorňovania, preto je tento zákon tu, pokiaľ niekto dodrží zákonom predpísané ustanovenie, tú licenciu musí dostať. A potom to ich vykryštalizuje, to, čo povedal pán kolega Chren, že sa nezmestia autobusy na cesty, fakticky je to smiešne a možno v Roháči, ktorí sa na to pamätáte, by to bol dobrý vtip na prvú stranu. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 6.2.2015 13:45 - 13:51 hod.

Árpád Érsek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Kolegyne, kolegovia, kolegyňa a kolegovia, v krátkosti, áno, súhlasím s tým, čo tu moji predrečníci povedali, podporíme túto zmenu zákona. A dovoľte mi ešte, aby som trošku aj z inej strany, čo je výhodou tohto riešenia alebo čo je možno nevýhodou.
Ale skutočne je absurdné, že v trhovej ekonomike a tak v dôležitom segmente hospodárstva, akým je doprava, ktorá má zabezpečiť výkony vo verejnom záujme, platí princíp voľnej úvahy o udelení, resp. neudelení licencie len z dôvodu úradníckeho rozhodnutia. Samozrejme, toto slovo, hneď v ďalšej vete má napísané, čo znamená voľná úvaha, dať či nedať. Samozrejme, vedie to ku korupcii a netreba to zakrývať, že pritom, keď niekto má o tom rozhodovať ešte nad rámec zákona, tak určite sa dostáva do možnosti nejakého korupčného ovplyvnenia. Kto rozhoduje, nemôže ani dokonale poznať konkrétnu situáciu o ktorej oblasti a ani nemôže byť v koži tých, ktorí dennodenne sú odkázaní na verejnú dopravu.
Príkladom Svidníka, ktorý tu už odznieval, že ten žltý prepravca nedostal licenciu. Myslím si, že ak spĺňal predpísané zákony, ktoré s týmto súvisia, netreba tam hľadať nič. Treba povinne, tento zákon musí byť, aby dostal tú licenciu a, samozrejme, mohol prevádzkovať hociktorú diaľkovú linku, ktorú nejakým spôsobom si myslí, že bez štátnej dotácie vie prevádzkovať.
Takisto tento český dopravca plánoval nové autobusové spojenia do Kysaku. Prečo to nejakým spôsobom vyzdvihujem? Jednoznačne on povedal, čo som sa v médiách dočítal, že chce privážať na svoje vlakové spojenia ľudí, ktorí bývajú v tom regióne. Prosím vás, toto je dôležitý moment, ktorý si treba uvedomiť v tom, že ako budeme vedieť niekedy, ak každá vláda pracuje na tom, zosúladiť grafikon. Jedine vtedy vieme zosúladiť grafikon, ak autobusová a vlaková doprava si budú nejakým spôsobom pod seba pracovať alebo budú nosiť na svoje ďalšie spojenia účastníkov, pretože nebude jednoducho, ja si myslím, že za pár rokov príde k tomu, že musí byť zavedená integrovaná doprava. To znamená, nemôže byť jednoznačne povedané, že budú chodiť z Košíc aj vlaky, aj autobusy a neviem čo ešte smerom na dlhé trate do 300-400 km, keď je tam taká možnosť výberu, nech sa páči, toto všade vo svete alebo v Európe sa to používa a volá sa to integrovaná doprava.
No, samozrejme, trhová konkurencia, čo spraví? Nevieme, práve tu s kolegom sme o tom rozprávali, nevieme, dokedy vydržia tieto dumpingové ceny, s tým treba tiež ako rátať. Teraz začali súkromní podnikatelia voziť ľudí či v autobusoch, či vo vlakoch, sú to také ceny a nech ostanú na takejto úrovni, lebo to pomôže našim občanom, že tá zrelá konkurencia nám určí dobré ceny pre občanov, pre cestujúcich.
Samozrejme, treba aj na druhú stranu vidieť, že napríklad čítal som v médiách, že napríklad 40 rokov prevádzkovaná trasa Komárno - Žilina sa zastavila, pretože išli vlakové ceny na takú úroveň, že jednoducho tie SAD-ky takúto trasu nevedia nejakým spôsobom už vydotovať z dôvodu. Ale na druhej strane si treba brať ďalší úzus z toho, že napríklad z Komárna do Žiliny sa nedá inak dostať, potom sa musí nejakým spôsobom dostať na druhú stranu republiky a odtiaľ nájsť iné spojenie, čo tiež nie je dobré. Myslím si, že toto by tiež mala tá takpovediac integrovaná doprava riešiť.
Tá bezplatná vlaková doprava, nie je to teraz pôda na to, aby sme o tom rozprávali, ale, samozrejme, to pocítia SAD-ky. SAD-ky to cítia, vieme, v Trnavskej župe aká je situácia, ubúda, samozrejme, veľké množstvo cestujúcich na autobusových linkách a tým pádom príjmy SAD sú nízke a tým pádom musí zrušiť spojenia. Iné východisko nevidíme. Čo nie je vždycky dobré, aby niekde na lazy alebo do menších osád išiel ráno autobus a večer autobus, pretože nebudú na to finančné prostriedky, aby to bolo únosné.
Jednoducho z tohto dôvodu, aby tá financovaná doprava, či už je, alebo nie je, alebo motivuje prepravcov, musí nejakým spôsobom smerovať k tomu, že musíme nájsť tú rovnováhu medzi tou autobusovou a vlakovou dopravou a tá rovnováha môže byť, samozrejme, zaručená len konkurenciou a cenami.
Ale nezabúdajme na to, že ústava hovorí o, je tam článok o tom, že každému občanovi našej republiky my musíme vedieť zabezpečiť, aby sa dostal z bodu B, alebo z bodu A do bodu B, čiže nie je to jedno, či pôjde do Bratislavy cez Štúrovo, alebo pôjde nejakým spôsobom priamo.
Takže je na nás, aby sme aj s týmto návrhom týchto troch predkladateľov podporili túto možnosť, aby sme nezasahovali a aby sme nedali možnosť zasahovať tým ľuďom, ktorí o tom budú rozhodovať, aby zákon povedal, že jednoducho, keď splní zákonom predpísané kritériá, tú licenciu musí dostať nezávisle na tom, či je to žltý prepravca, alebo červený prepravca.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.2.2015 12:42 - 12:44 hod.

Árpád Érsek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Podporím tento zákon, čo pán kolega predniesol do parlamentu, pretože prax ukázala a my sme vedeli a kritizovali sme vlani ten zákon, ktorý sa prijal, ktorého cieľom bolo, aby sa zabránilo zahraničným nebývajúcim tu ľuďom kupovať pozemky. Ale to vieme, že vôbec to nezabránilo, pretože v eseročkách schovaní zahraniční podnikatelia kupujú a majú právo, kde podnikajú, tam, samozrejme, nemajú problém s tým, aby nakupovali túto pôdu. Majú s tým však problém tí poľnohospodári a hlavne začiatočníci, ktorí by sa chceli dostať nejakým spôsobom k pôde a nemajú, pretože nie sú posledné tri roky poľnohospodármi a nemôžu kupovať túto pôdu.
Samozrejme, aj to, čo si povedal, pán kolega, je tam určitá cenová ponuka, dopyt a ponuka, kde niekedy majú možnosť len dostať menej a tí budú vydierať, veľkí. Pretože ktorí majú právo, nebudú kupovať za tú cenu, akú cenu tá pôda hodnotu má.
A druhá vec je veľmi dôležitá. Dneska sa tu spomínala celý deň len rodina a niektorí rodinní príslušníci, ktorí nie sú v tomto zákone uvedení ako z prvého, myslím, pokolenia a majú citový vzťah k tomu, že naša rodina niekedy mala tento pozemok, nemajú sa k tomu právo dostať a dostane to niekto úplne cudzí, ktorý ľahostajným spôsobom potom ďalej môže túto pôdu pre kšeft alebo nejakým spôsobom predávať.
Myslím si, že ten zákon nebol dobrý, ktorý vlani sa prijímal, a teraz už sme na tom, že tá prax ukáže, že jednoducho tento zákon, čo bol vlani prijatý, podporuje len veľkých a majú oni právo kupovať tieto pozemky.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

4.12.2014 19:42 - 19:42 hod.

Árpád Érsek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Dovoľte mi len jednu reakciu veľmi rýchlo, lebo už máme za sebou. Štefan, ak ho nepustí vlekár na svah, lebo nemá prilbu, tak to rieši túto situáciu, čo si povedal. Na druhej strane, keď hovoríš o drahej športovej výstroji, čo sa týka lyžovania, rodičia sú, môžu sa prenajať na jeden, na dva dni, na tri dni, neni to taká veľká položka peňazí, ktoré by v tomto smere nebola pre každého únosná. Takže len toľko.
A to, čo povedal pán kolega Chren, jedná sa do 15 rokov, neriešme teraz v tomto zákone alkohol a riešme to, že tí 15-roční by ešte nemali piť, a sú za to zodpovedné tie osoby, ktoré ich prevádzajú na ten svah, pretože je tam treba mať určitú zodpovednú osobu. A to je rodič alebo ten, kto ho prevádza.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

4.12.2014 19:28 - 19:32 hod.

Árpád Érsek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážená pani predsedajúca, vážení kolegovia, návrh zákona dopĺňa zákon č. 544/2002 Z. z. o horskej a záchrannej službe v znení neskorších predpisov, ďalej len... Cieľom návrhu zákona je zvýšiť bezpečnosť fyzických osôb pri lyžovaní na lyžiarskej trati a tým aj ochranu ich zdravia a života. Platný zákon upravuje zriadenie postavenia a úlohy horskej záchrannej služby, práva a povinnosti právnických osôb, fyzických osôb v súvislosti s bezpečnosťou osôb nachádzajúcich sa v horskej oblasti. Platný zákon upravuje práva a povinnosti prevádzkovateľa lyžiarskych tratí, avšak absentuje v ňom konkrétna úprava povinností fyzických osôb pri lyžovaní na lyžiarskej trati, ktoré by zabezpečili ich bezpečnosť.
Poznatky a skúsenosti ukazujú, že v porovnaní s minulosťou sa podmienky na lyžovanie na lyžiarskych tratiach zmenili. Obľuba lyžovania, snoubordingu sa stále zväčšuje. S rastúcim počtom návštevníkov na lyžiarskych tratiach sa znižuje ich vek a so zimným športom začínajú už aj malé deti. Okrem tohto v súčasnosti sa čoraz častejšie lyžuje v technickom snehu, na technickom snehu. Zmena podmienok spôsobila, že následkom kolízie osôb pri lyžovaní na lyžiarskej trati a pádov čoraz viac dochádza k vážnym zdravotným úrazom a najmä poraneniam hlavy.
V záujme zvýšenia bezpečnosti osôb a predovšetkým detí, ochrany ich života a zdravia je nevyhnutné korigovať správanie sa osôb pri lyžovaní na lyžiarskej trati a platný zákon doplniť o povinnosti týchto osôb na lyžiarskej trati.
Predmetom návrhu zákona je úprava povinností osôb na lyžiarskej trati, aby sa správali tak, aby neohrozili zdravie alebo životy sebe a inému, alebo nespôsobili škodu sebe a inému, a za tým účelom dodržali pravidlá správania sa na lyžiarskej trati vydané prevádzkovateľom lyžiarskej trate. Návrh zákona zavádza povinnosť deťom mladším ako 15 rokov na lyžiarskej trati počas lyžovania používať ochrannú prilbu. Za porušenie povinností zodpovedá zákonný zástupca alebo fyzická osoba, ktorá sa osobne stará o maloletého na základe rozhodnutia podľa osobitných predpisov. Kontrolovať aj ich dodržanie je povinnosťou prevádzkovateľa lyžiarskej trate, ktorý je zároveň oprávnený zakázať činnosť na lyžiarskej trati osobe, ktorá tieto povinnosti porušuje.
Návrh zákona nemá negatívny vplyv ani dopad na štátny rozpočet. Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky a jej zákonmi, ako aj medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná. Navrhovaná právna úprava je porovnateľná s právnou úpravou európskych štátov.
Dovoľte mi pár slov povedať. Tento zákon v okolitých krajinách Slovenskej republiky platí, sami máte s tým aj skúsenosti, že deti bez pripravenosti, bez ochranných, ochrany, ako je prilba na hlavu, nepúšťajú na trať. Toto chceme zaviesť aj na Slovensku. Je to absolútne apolitický zákon a dbá o to, aby naše deti bezpečnejšie lyžovali a neboli ohrozené týmito poraneniami.
Ďakujem, to je všetko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.11.2014 10:37 - 10:38 hod.

Árpád Érsek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, vážený pán predsedajúci. Vážený pán minister, asi budem posledný, ktorý vystúpi k tomu aj s faktickou otázkou. Chcem vás len poprosiť a usudzujem, že nie je dobré, ak politika sa dostane do ulíc a politika sa robí na uliciach. Vážený pán minister, bude len na vás z týchto pozmeňujúcich návrhov, ktoré tu odzneli a bolo ich veľmi veľa, aby ste vybral tie najlepšie, ktoré sa vám pozdávajú, a nielen na vás, ale samozrejme na poslancoch vládnej strany SMER-u, aby ste dali tie pozmeňovacie návrhy, aspoň tie, ktoré si myslíte, že určite k niečomu vedú a napomôžu tomu, aby ľudia pochopili, že o čom sú vôbec tieto protesty a čom sú tieto skrinkové firmy, lebo, alebo schránkové, alebo jak sa volajú, o čom sú biele kone. Buďte taký dobrý, chcem vás požiadať, aby ste sa nad tým zamyslel a skúsil to zapracovať do tých návrhov, alebo vybrať tie, ktoré o tom rokujú a skúsiť aj s týmto nejakým spôsobom tú situáciu, ktorá teraz prebieha v našich mestách, ukľudniť. A majú na to ľudia právo, aby takto konali. Ďakujem.
Skryt prepis