Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

26.6.2014 o 16:04 hod.

Ing.

Martin Fecko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.6.2014 16:22 - 16:24 hod.

Martin Fecko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ďakujem pekne kolegovia, že ste na mňa reagovali, ktorí ste reagovali. Takže iba krátko. Kolega Hlina, myslím, že dobrý nápad, to ma nenapadlo, super. Takže pokiaľ tá náhrada bude nejakým spôsobom, to je tá hmotná zodpovednosť a osobná, takže myslím, že dobre, keď sa to podarí, tak klobúk dolu a SMER môže ukázať, ako to myslí vážne s tými stromami, ktoré chce chrániť v prírode.
Števo Kuffa, k tebe. Tak poviem, že chránené vtáčie územie, áno, bol som, boli sme v Levočských vrchoch, vieme, ako to tam vyzerá, všetko, čo tam je. Zase nerobme z toho strašiaka! Lebo keď tam máme piatich bocianov čiernych, ktorých, urobíme ochranné pásmo 150 m kruhového hniezda, to znamená, vo vegetačnom období sa tam neťaží. Vegetačné obdobie predsa není časom ťažby. Nech to povedia lesáci, ktorých tu máme. To znamená, prakticky vtedy sa nemôže ťažiť. Ale pokiaľ tam bude normálna debata, tak to nieže budeme, celé územie nemôže tam ten hospodár alebo ten vlastník nejakým spôsobom ťažiť, keď tam bude mať les, ktorý je na ťažbu určený. Není s tým problém. Takže myslím, Števo, tu treba možno debatovať viacej a dá sa aj v tých chránených vtáčích územiach, v lesných, lebo máme aj iné, nie sú iba na lesných pozemkoch, dá sa tam normálne klasicky lesne hospodáriť s určitými obmedzeniami. Ale jak sme sami videli, myslím, že dôvod ochrany v mnohých prípadoch, na mnohých hektároch tam už odpadol. Videl si, je tam kopa vyrúbaného, to znamená, proste tam už ten bocian nezahniezdi, alebo ďalší, tam je o tom prehodnotení, aký asi bude tam ten rozsah tohto. Lebo viac-menej tie kritériové druhy sú na niečo viazané a niektoré tam už aj padli, to je pravda. Takže je to tak, ako hovoríš. Ale myslím si, že chránené vtáčie územie nebráni, aby sa pri normálnych hospodárskych úkonoch, ktoré tam majú byť robené, dali robiť v čase, kedy je to potrebné. Takže není s tým problém podľa mňa, Števo, len treba debatovať s tými ľuďmi a vlastníkmi. Lebo kolegovia nie sú strašiaci. My sme takisto normálni ľudia ako každý iný a chceme, aby sme spoločne pre vtákov a pre ľudí, a nie iba pre vtákov a nie iba pre ľudí. Takže asi tak.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.6.2014 16:04 - 16:15 hod.

Martin Fecko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Pán navrhovateľ, pán spravodajca, kolegyne, kolegovia, vážení hostia, aj ja pridám trošku do rozpravy k tomuto zákonu a ďakujem paline, že nám ambrózia palinolistá, pán minister, že nám umožnila urobiť krok nápravy. Nebudem sa vracať k tomu, čo kolega Alojz Hlina povedal. Takže berte na vedomie, že bod 2 spoločnej správy rieši tento nápravný krok, ktorý sa urobil. Takže verím, že bod 2 spoločnej správy 100-percentne bude odsúhlasený. Takže som rád.
Ale pýtam sa, kto vráti tie stromy naspäť do prírody? Kto, na čiu hlavu to má teraz spadnúť? A to je o tej zodpovednosti, to je o tej zodpovednosti, vážení, či politická alebo osobná a hmotná. Som to pred chvíľou hovoril, to je o tej zodpovednosti, o ničom inom. Rastlina nás nepotrebuje, ešte raz hovorím. Už sa nebudem opakovať. My rastliny potrebujeme, bez nich život na zemi človeka nemá význam a nebude. Bolo povedané Muž, ktorý sadil stromy. Mal som tú česť od našej kolegyne Táni Kratochvílovej túto knihu dostať darom. Prečítal som si ju, už som tu raz rozoberal v rozprave. Tam si môže každý, aj ten technokrat, ktorý v tom dreve vidí iba kubík hmoty a peniaze, si môže uvedomiť, čo sa stane, ak "nejaký fanatik", volajú ich niekedy aj cvoci, začnú sadiť stromy do bezútešnej krajiny, ktorá nemá vodu, nemá podmienky pre bytie človeka, a čo sa môže urobiť, keď takýto fanatik začne sadiť stromy. A následné generácie si asi ani neuvedomujú, že bolo to práve jeho rukou, že môžu aj toto územie osídliť, lebo tam ten strom rastie. Tie stromy rastú a to podnebie je také, aké je.
Takže vážení, som veľmi rád a aby som upresnil pre kolegu Hlinu, že bolo to cez pozmeňujúci návrh kolegu Puciho z parlamentu, teda z nášho výboru, a kolegu Lebockého. Okrem toho, že vraciame ten obvod vo výške 1,30 m z 80 cm na 40. Som rád, že už nerozlišujeme intravilán, extravilán. Znovu to dávame tam, že je to en bloc, či v tom alebo v tom.
Ak mám ešte rozobrať, čo bolo v tom pozmeňujúcom návrhu a ktorý sa aj v tejto spoločnej správe nachádza, tak chcem vás upozorniť ešte na jednu vec, a síce, že ten obvod 80, do 80 centimetrov stromy s obvodom kmeňa vo výške 1,30 m sa nevyžaduje, ak rastú v záhradách a záhradkových osadách. Teraz to bolo paušálne, že to bolo, na všetky sa nevyžadovalo v tých záhradkárskych osadách. Takže teraz dávame tam predsa len ešte väčšie obmedzenie, som rád, že záhradkárske osady trošku toho výrubu, teda obmedzujeme. Myslím si, že je to dobrý počin a česť a chvála.
Keď sme sa pýtali prečo, odpoveď, ktorá bola mi daná, že národ ešte nevyspel, nedospel na túto novelu. Neviem, čo si mám o tom myslieť, ale dobre, nebudem to viacej rozoberať. To znamená, my potom nevieme, na čo národ dospel? Potom z čoho to vychádzalo? Aké tu boli odborné alebo neodborné, alebo čí hlas bol vlastne vypočutý? Tých lobistov? Alebo toho ľudu? A teraz my povieme, že ľud na to ešte nevyspel,. národ na to ešte nevyspel, to u mňa to nehrá nijako. Nehnevajte sa, kolegovia, nehrá to.
Poďme trošku ďalej, aby sme sa posunuli, lebo nerád trepem prázdnu slamu. Som rád, že v § 48 ods. 1 kolegovia upresnili, že tá finančná náhrada, ktorú môže obec teda dostať, a za ten výrub, že sa môže použiť výhradne na náklady spojené so starostlivosťou o dreviny rastúce na jej území. A, samozrejme, musí to byť tá obec, nie iná obec. To znamená, som rád, že aj toto precizujete, lebo asi toto bolo, asi to teda v praxi bolo zneužívané.
Chcem sa ale opýtať k jednému bodu tohto pozmeňujúceho návrhu, musím povedať, že na výbore som to nestihol, pretože sme ho mali predložený a za päť minút sa zorientovať aspoň v mojom prípade není možné v odbornej problematike, ktorú nemáte 100-percentne naštudovanú. Chcel som sa opýtať aj predkladateľa, prípadne aj kolegov, ktorí predkladali pozmeňujúci návrh, zdôvodnenie, ktoré máme v bode teda pozmeňujúceho návrhu 8, ak chceme, v akom to je, správe, tak hovoríme o bode 5 v spoločnej správe, kde hovoríme, že kedy môže pôsobnosť, niektorú pôsobnosť obec na seba ešte vziať pri tomto výrube. Hovoríme, to je tam nejaké písmeno h), že môže si vyhradiť pôsobnosť obce vo veciach § 13 ods. 2 písm. a) § 47 a § 48, ak sú to závažné dôvody, najmä ak sa má činnosť vykonávať na pozemkoch vo vlastníctve obcí v územiach s druhým alebo tretím stupňom ochrany.
Odôvodnenie je: "Navrhuje sa širšie vymedzenie pôsobnosti okresného úradu vybrať si pôsobnosť pri výrube drevín. " Keď sa pozrieme do pôvodného znenia, tak v pôvodnom znení teraz zákona, čo je platný, máme tam ešte § 9 ods. 1 písm. l), čo hovorí, že môže si v prípade ešte ďalšiu kompetenciu obec, a to je na výrub drevín podľa osobitného predpisu, a je tam zákon o pozemkových komunikáciách, teda pozemných komunikáciách. Pýtam sa, prečo sme ho vyhodili, prečo sme ho nenechali? A tu hovoríme, že ešte rozširujeme ako možnosť pôsobnosti úradu si nejakým spôsobom ten výrub drevín vyžiadať. To znamená, že, neviem, nejak mi to logicky nesedí, keď v pôvodnom bolo rozšírené, a teraz sme to zúžili. Keď mi to vysvetlíte, budem rád, lebo ja som si v mojej hlave toto nevedel dať dokopy.
Som rád, že samozrejme pokiaľ je tá istá obec aj žiadateľom o výrub a má dať aj súhlas, tak samozrejme to nehraje. Tam musíme povedať, kto to vlastne bude ten výrub tej možno lobistickej obce riešiť. Takže toto myslím, že je to o. k., že toto je v poriadku, takže to tiež samozrejme, že kvitujem.
Záverom by som povedal, že znovu sa dostávame do štádia, kde nám život hovorí, že robíme chyby. Keď sa z nich poučíme v čo najkratšom čase, som rád. Tak ako povedal kolega Hlina, či reťazami do toho 1. septembra ako tie stromy – nestromy udržať. No bude to asi ťažké, hovorím otvorene. Mojou cestou domov do Prešova, keď idem "icečkom" a som si pozeral po tom 1. januári 2014, ako sa mi tá krajina mení, tak, žiaľ, musím konštatovať, že aj z "obyčajnej cesty" vlakom som zisťoval, že aj dreviny, ktoré dovtedy robili určitú scenériu v danom území a nie sú nevyhnutné pri trati, aby teda nejakým spôsobom neobmedzovali bezpečnosť, žiaľ, padli za vlasť. Ja tomu hovorím proste: padli za vlasť. Ani nie za vlasť, proste padli na určité komerčné účely, ktoré tu už boli spomínané. A to mi teda veľmi vadí a som nerád, že takto musíme opravovať a robiť krok späť. Ale pokiaľ by to malo byť s tými najmenšími stratami, tak česť a chvála vám a robte to častejšie, aby sme tie naše apely nemuseli tu hodiny a hodiny predkladať. A myslím si, že aj vy ste možno mali nervy, aj ostatní mali nervy, že čo tu vlastne tá opozícia v tomto zákone sa snaží presadiť, nepresadiť, a vidíte, že nakoniec ten život predsa len beží, takže asi nám tu za pravdu dal.
Ešte sa vrátim k tej ambrózii palinolistej, čo bol pôvodný zámer tohto, kde sa mi veľmi páči, že v dôvodovej správe sa konštatuje, ako je na tom štátna ochrana prírody. Ako je finančne poddimenzovaná aj v súčasnosti. Pán kolega Nagy bol samozrejme ministrom, to znamená, máme to z prvej ruky, takže som rád, že viac-menej je stále tým, by som povedal, ministrom životného prostredia bez postu. A tu je vlastne asi možnože aj ten zmysel tej ochrany, že pokiaľ tá ŠOP-ka alebo to ministerstvo to nestíha, dajme to tej obci. Veď ona je tá najbližšia, ona chodí dennodenne, jej občania chodia, alebo starosta, oni vedia, čo v tej obci máme, čo nemáme. Ja keď si to porovnám, ako napríklad u nás v Prešove Štátna ochrana prírody proste, nehnevajte sa, oni nestíhajú nieže to ísť do terénu a niečo tam ešte ochraňovať, nestíhajú ešte ani napísať to, čo od nich žiada ministerstvo. To znamená, oni sa stali úradníkmi, nie sú výkonnými pracovníkmi v reálnom živote. Ja samozrejme dávam pomocnú ruku, čo môžem ako ornitológ, keď potrebujú nejaké údaje, ale samozrejme takýchto nadšencov my tam nemáme tisíce, ani desaťtisíce. To znamená, oni nemôžu vychádzať z reálnych podkladov? Nemajú na každej strane, alebo v každej obci nejakého botanika, ktorý by tam povedal, že toto je tu, tuto to není, viete ako.
Chcel by som apelovať aj z tohto na ministra a na vládu, aby dali zadosť aj rozpočtu Štátnej ochrany prírody a ministerstva životného prostredia, pretože keď tu nebudeme robiť prevenciu, kolegyňa Košútová môže hovoriť o tých inváznych rastlinách, však bolo to aj v jej portfóliu v minulom volebnom období, hovorilo sa o tom, keď nebudeme robiť prevenciu, o to viac budeme musieť vynakladať v iných rezortoch, na zdravotnícke a na iné, ktoré budeme musieť prakticky riešiť, už ten stav, ktorý tam je. A tu sa v tejto správe dôvodovej cituje, že prakticky 80 % alergikov, ktorých máme, sú vlastne z tejto rastliny alergickí. Takže uvedomme si, vážení, že pokiaľ to nebude robiť prevenčne, a každý zákon by mal takúto prevenciu robiť, tak tým pádom proste tu budeme znovu iba šliapať vedľa. A financie, tu ich akože držíme a tu ich ešte druhýkrát musíme rozpustiť, lebo toto sme tu trošku to uškrtili a tým pádom nám to ušlo.
Takže ďakujem pekne ešte raz, pán kolega, a chcem veriť, že napriek politickému spektru sa tento zákon schváli aj s týmto pozmeňujúcim návrhom. A chcem veriť, že tak to bude aj v budúcnosti, aby sme nemuseli robiť nápravy. A česť a chvála takýmto, ja za to zdvihnem ruku.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.6.2014 15:24 - 15:26 hod.

Martin Fecko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pani kolegyňa, chcem zareagovať na niektoré tvoje veci, ktoré si uviedla v rozprave. Áno, tie eurofondy, s nimi bude asi stály problém. A chcem sa tiež opýtať, ako sa tie nožnice rozdielnosti medzi regiónmi u nás otvárajú, alebo zatvárajú? Vyzerá, že sa otvárajú. A nemôže tu nikto povedať a dať dobrý odpočet, keď si porovnáme Prešovský, Košický a Bratislavský kraj. Proste nikto nemôže povedať, že sa tie nožnice neotvárajú, že ich zatvárame.
Samozrejme, povedala si, že plytváme ľudským kapitálom. Áno, ľudským kapitálom. A ešte ja hovorím jedno, že Slovensko plytvá tým najcennejším kapitálom, ktorý má, a ten kapitál sa volá čas. Keď kapitálom času národa preplytváme, možnože aj zlými rozhodnutiami alebo zlými krokmi, tak to je ten najväčšia, u mňa to je najväčšia strata pre národ, ak sa nepochopí, kam sa malo ísť.
Viete, čo mi tu chýba? Mne tu chýba v našom národe, aby sme mali cieľ. Ale nie krátkodobý, ja hovorím o dlhodobom cieli v jednotlivých rezortoch. A tento by nemal sa meniť ani po akýchkoľvek voľbách. A ako k tomu strana, k tomuto cieľu sa bude blížiť, to nech už povedia občania, že ktorá strana bude mať najlepší programový cieľ, čo dosiahol. Ale my tie ciele nemáme. A tu je problém. A poďme po jednotlivých rezortoch a dajme si, čistého vína nalejme, ako to máme. Nemáme ten cieľ podľa môjho názoru.
Záverom si pekne povedala, že účasť v eurovoľbách, konkrétne poukázala, ako sa konkrétne u ľudí na vstup do Európy, tej našej veľkej EÚ, preukázal. Áno, tak to vnímam aj ja, keď chodím na tie moje mítingy. A ľudia hovoria, že, pán poslanec, makroekonomické čísla výborne, ale mikro, to, čo ja mám v peňaženke, to ma veľmi trápi.
Takže ďakujem, že si aj na to poukázala. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.6.2014 9:58 - 10:00 hod.

Martin Fecko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega, zareagujem na viacero tvojich vecí, ktoré si uviedol vo svojej rozprave, a síce hovoril si, že demokracia e o zodpovednosti. Áno, aj ja to beriem, ale nie o politickej iba, ale osobnej a hmotnej. To, čo nám vytýkajú naši občania, naši voliči, urobíme politickú zodpovednosť, ale osobnú a hmotnú nie. Takže ja by som bol veľmi rád, aby sme sa aj na to pozreli, ako to vlastne presadzujeme, tú zodpovednosť, aj v reálnom živote aj my, politici, koľko ministrov odstupuje, keď urobí nejaký lapsus, koľko ministrov je zavretých a ďalšie veci. Takže áno, je to o zodpovednosti, ako si to nastavíme u nás.
Povedal si, že za socializmu boli rovní a rovnejší. Myslíš si, pán kolega, že to teraz takto není? Je to ešte, podľa mňa ešte viacej. A ja sa stále pýtam, kto sa zastane tých 5,4 milióna národa, týchto občanov, nie tých 10 tisíc vyvolených, ktorí sú hore.
Hovoril si, že máme veľmi dobré životné prostredie počas rokov v EÚ, že také sme možnože ešte ani nemali. Ale keď si pozrieme, že za tých desať rokov sme tu mali aj zrušené ministerstvo životného prostredia, ktoré sme znovu kreovali v minulom volebnom období, a keď si pozrieme na rozpočet ministerstva životného prostredia, ktoré je hlboko poddimenzované, a odborný garant – Štátna ochrana prírody nemá doslova na benzín, ako ísť ju reálne vykonávať, tú ochranu prírody v reálnom živote, tak myslím si, že tu sú veľké anomálie. A nemyslím si, že by tých skládok iba v tejto oblasti, ktoré sme tu mali po revolúcii a dnes, sa unižovali. Skôr by som povedal, že sa ich zvyšuje. Takže aj to životné prostredie není až tak ako možno, že si vykreslil, aspoň z môjho pohľadu, keď chodím na tieto odborné veci.
Sú tam eurofondy, ale to asi nestihnem. Tam, samozrejme, musíme si urobiť s tým poriadok a byrokraciu odstrániť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.6.2014 16:20 - 16:21 hod.

Martin Fecko
Ďakujem pekne. Pán kolega, ďakujem ti za to uznesenie, ktoré si predniesol, pretože mne sa to tiež vidí, že je to cynické, a myslím si, že my sme tu zástupcovia ľudu, ktorí by mali formálne zastupovať ich, ich problémy riešiť, a myslím si, že je to plne v súlade s presvedčením, ktoré, myslím, že máme obidvaja. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.6.2014 10:13 - 10:14 hod.

Martin Fecko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Mne sa páči ten pojem základný, ako kolega povedal, toho dôchodku. Myslím, že, áno, mal by tu byť nejaký základ, od ktorého sa budeme odrážať. A aj to kritérium, myslím si, tej dĺžky zamestnania toho človeka malo byť rozhodujúce, pretože máme veľkú disharmóniu v priznávaní takýchto dôchodkov a to spektrum rôznych kombinácií je neskutočne veľké.
Tu sa zamýšľame teraz nad minimálnym dôchodkom, ja od mojich občanov počúvam aj iné kritérium, ktorým je maximálny dôchodok, ktorý môže byť braný, resp. pri súbehu rôznych dôchodkov. Nechcem teraz hovoriť o výsluhových dôchodkoch, ktoré sú ďalšou kategóriou, ktorá tiež irituje mnohých ľudí, že ako je to možné. Ale to je asi na dlhšiu debatu, to môže byť v inom zákone.
Takže, kolegovia, myslím, že pri dôchodkoch majú čo robiť hlavne tí, ktorí sa tomu venujú, ja nie som ten profesionál. My by sme mali možno aj s takýmito úvahami sa začať pohrávať a potom to dať do legislatívneho nejakého návrhu. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.6.2014 18:34 - 18:35 hod.

Martin Fecko Zobrazit prepis
Dobre, takže vážení kolegovia a kolegyne, ktorí tu nie ste, ale počujete ma, možnože má, chcel by som vás veľmi pekne poprosiť, aby sme sa nehrali na politiku, ale hrali sa na ľudí, ktorí riešia problémy našich bežných občanov. Aby to nebolo zase o politike, že sme iba obyčajní, ale bežných občanov, ktorých trápi to, že na ich majetku niekto profituje bez toho, aby oni o tom vedeli a čerpali eurodotácie. Takže žiadam ešte raz o podporu. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 10.6.2014 18:24 - 18:34 hod.

Martin Fecko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Kolegyne, kolegyňa a kolegovia, je nás tu poskromne, žiaľ, mám už takúto smolu. Stále moje zákony, ktoré predkladám, idú v čase, keď je tu skoro ľudoprázdno, ale dobre, to je už môj údel. Dovoľte, aby som opätovne, už tretíkrát predniesol zákon, respektíve novelu zákona, ktorá v reálnom živote vytvára veľký problém, pokiaľ by nebola prijatá, a ten problém je treba riešiť. Prvé čítanie je tu nato, aby sme povedali, či tento problém má alebo nemá zmysel a či vôbec trápi našu spoločnosť. Hovorím, že áno a trápi to hlavne vlastníkov pôdy. Splácam dlh mojim kolegom, ktorí už v súčasnosti nie sú v parlamente, kolegovi Galbavému za SDKÚ a kolegyni Tkáčovej, ktoré, ktorí to dávali na poslednej schôdzi ešte za vlády pani Radičovej, a nakoľko tento zákon na poslednej schôdzi nemohol byť prijatý, povedali sme si traja, že pokiaľ niekto z nás bude v parlamente, tak tento zákon bude predkladať. Takže, kolegovia, plním sľub a budem ho predkladať stále, ako to rokovací poriadok umožňuje. Poďme k veci.
Vážení, viete, čo sa zmenilo 24. júnom 1991? 24. júnom 1991 sa vlastnícke právo nadradilo užívaciemu právu. To znamená to, čím bol charakterizovaný socializmus, že užívateľ mal väčšie právo ako vlastník, bolo 24. júnom 1991 ukončené. Vlastnícke právo je nadradené užívaciemu právu. Následne po vzniku Slovenskej republiky táto garancia je aj v našej slovenskej ústave. Pýtam sa, prečo to negarantujeme aj v reálnom živote. De iure máme, de facto zabúdame.
Konkrétne o čo ide. Ide o čerpanie eurofondov v rezorte pôdohospodárstva, akým spôsobom je možné čerpať tieto eurofondy. Myslím si, že tak citlivú otázku, ako čerpať financie, by mal každý mať jasné, že transparentnosť a jednoznačnosť tam má dominantnú úlohu a postavenie. Žiaľ, v reálnom živote to takto neni. V našom rezorte, v rezorte pôdohospodárstva, hovoríme o sume ročnej okolo 700 miliónov eur z eurofondov, ktoré čerpajú naši poľnohospodári, to znamená, nehovoríme o eurách, hovoríme o miliónoch eur a stovkách miliónov eur. Aké sú podmienky? Žiaľ, podmienky sú také na to čerpanie, ktoré, neviem, kto to vymyslel, ale neviem, aký bol ekonóm, ako celú transparentnosť zabezpečiť, ale pokiaľ vy čestným prehlásením vyhlásite, že ste užívateľom určitého pozemku, tak môžte čerpať dotácie. Niekto mi povie, že je to pritiahnuté za vlasy.
Kolegovia, nie je to pritiahnuté za vlasy, je to realita, pokiaľ neveríte, oskúšajte si to a tento stav, naňho ja sa pozerať nemôžem, preto táto moja novela zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, ako aj novela zákona o pôsobnosti orgánov štátnej správy pri poskytovaní podpory v poľnohospodárstve hovorí o tom, v kocke, že pokiaľ chceš, pán agropodnikateľ, čerpať eurodotácie, tak musíš buď ukázať, že si vlastníkom tejto pôdy, to znamená, áno, máš vlastnú pôdu a na nej gazduješ, alebo doložíš nájomnú zmluvu. Nič viacej, nič menej. To je u mňa reálny výkon a váha vlastníckeho práva, ktoré vlastník po tom 24. júni 1991 má a musí mať garantované v Slovenskej republike, ak si hovoríme, že sme demokratický štát, kde sa právo dodržuje, a sme právny štát. Takže nemôže to byť na voľnej úvahe platobnej, hospodárskej platobnej agentúry, ktorá môže a nemusí tieto doklady od žiadateľa vyžadovať. Ja hovorím, že musí, lebo to je základný princíp.
Ako viete, ako nie, na Slovensku 90 % pôdy je užívaných inými subjektmi ako vlastníkmi, pretože rozdrobenosť pôdy je vysoká, a preto 90 % pôdy užívajú nie vlastníci, ale nájomcovia. Tak preto sa pýtam, že ako je možné, že pri čerpaní eurodotácií tento základný, elementárny vzťah vlastník a nájomca nie je deklarovaný agentúre, aby mala splnené podmienky na čerpanie eurofondov. Tieto podmienky sa vyžadujú aj z európskej smernice príslušnej a pýtam sa, ako si plníme túto úlohu. Chceme, aby nám boli zastavené eurodotácie pre poľnohospodárov? Chceme, aby sme mali zdvihnutý prst, chceme, aby sme tu platili nejaké penále? Ja to nechcem. Ak to chcete vy, kolegovia poslanci a poslankyne, ktorí za to ruku nedvihnete v hlasovaní, tak dobre, je to na vašom svedomí a vedomí, ja si to na svoje svedomie a vedomie nechcem vziať. Ani do hrobu, ani počas svojho života. Tak preto by som vás chcel veľmi pekne poprosiť, lebo neni to o politike, je to o reálnom výkone života našich poľnohospodárov, o legálnom, transparentnom nakladaní s vlastníctvom ako takým pôdy, aby sme dali priechodnosť tejto mojej novele. Samozrejme, že v druhom čítaní by som pristúpil na všetky pozmeňujúce návrhy, ktoré by ho vylepšili.
A aby som ešte doplnil, tak je mnoho prípadov, keď vlastník má nájomnú zmluvu podpísanú s nájomcom, ale platieb sa nedočká. Pýtam sa, je to normálny stav? Podľa mňa nenormálny stav. Predsa na vašom majetku niekto si bačuje bez toho, aby vám vyplatil čo iba cent, ešte na to berie aj eurofondy a vy ako vlastník pozeráte a nemôžete sa domôcť svojho práva. Vážení, to je o veci, o reálnej veci, o reálnom probléme, ktorý treba riešiť. Preto by som vás chcel ešte raz požiadať, aby dostala priechodnosť táto moja aktivita v tejto oblasti.
Návrh zákona vyvoláva pozitívne sociálne vplyvy, nezakladá žiadne vplyvy na rozpočet verejnej správy a na podnikateľské prostredie, nevyvoláva vplyvy na životné prostredie ani na informatizáciu spoločnosti. Je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, s ústavnými zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi, ako aj s právom Európskej únie.
Myslím si, že mali by sme vstúpiť do seba a povedať, že chceme aj v tomto rezorte, v rezorte poľnohospodárstva robiť veci transparentne, jednoznačne a priechodne, a aby sme sa nemuseli hanbiť, čo sme tu schválili alebo neschválili.
Dôvody, ktoré mi boli dôvodené, prečo sa to nedá pri mojich minulých predkladaniach tejto novely zákona, boli asi také, že oni by to s tými papierami na tej PPA-čke, na tej poľnohospodárskej platobnej agentúre nezvládli. Vážení, tak ako dávame daňové priznanie, že raz dáte na obecný úrad, ak nemáte majetok a každý rok iba odsúhlasujete, platí starý stav, alebo sa mi zmenil. A tu zmenu iba dokladujem, čo sa udialo, nič viacej, nič menej. Taký istý režim by bol aj v tomto prípade, to znamená raz, keď je to zákon, aj tak ti to zákon ukladá, pán podnikateľ, že musíš mať tú nájomnú zmluvu, alebo máš vlastný majetok, to znamená, raz ju musíš podpísať, tak raz tú kópiu tam dáš na tú PPA-čku a následne iba budeš každý rok deklarovať. Pokračujeme alebo meníme. Vážení, myslím, že logické, ústretové, jednoduché, normálne. Takže, vážení, ešte raz dovolím si požiadať o podporu tejto novely zákona.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.6.2014 16:21 - 16:22 hod.

Martin Fecko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega, ja môžem s čistým svedomím povedať, že to, čo si povedal, že príslušný úrad sa skĺbil s personálnym obsadením v osobe pani ombudsmanky, je stopercentná pravda a ja si veľmi vážim tú prácu, ktorá je pod jej gesciou vykonávaná, pretože dostávam aj spätné hlásenia od ľudí, ktorí v mnohých prípadoch sa obracajú na ňu, na jej úrad a žiadajú pomoc, pretože tam cítia, že mala by tá pomoc prísť a v mnohých prípadoch aj prichádza. Chcel by som sa jej poďakovať za tú prácu, ktorú odvádza, hoci ako som ju počúval, štát sa ku nej postavil macošsky. A tak bojím sa, že neviem, ako to bude v ďalších rokoch, ale tak ako ona konštatovala, napr. že pri orgánoch verejnej správy sa tie orgány zacyklovali a nepodávajú informácie ďalej, to znamená, robia si na svojom rezorte svoju politiku a tým pádom zneisťujú našich občanov, že aká je tu vlastne demokracia, aká tu je vymožiteľnosť práva? A ja sa s takýmito, by som povedal, že svojvoľnými nakladaniami so zákonmi tiež stretávam v oblasti štátnej správy.
Takže, pani ombudsmanka, ďakujem za vašu obsiahlu správu a držím vám palce, dúfajme, že to bude lepšie v ďalšom období.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 5.6.2014 14:37 - 14:38 hod.

Martin Fecko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ďakujem pekne, pán minister, za odpoveď. Takže podľa vášho názoru, respektíve vášho momentálneho stavu to, ako to bolo prijaté v tom zákone, je podľa vás to prospešné, ktoré môže tie centrá ďalej zveľadiť a môže sa viac-menej viacúčelovo ten človek mladý rozvíjať. To je váš záver.
Takto myslíte, že budete v budúcnosti to prehodnocovať a budete stále každý rok nejakým spôsobom, by som povedal, to monitorovať? Alebo je to iba jednorazovo teraz urobené?
Skryt prepis