Ďakujem za slovo, pani predsedajúca. Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, vážený pán minister, pekný dobrý večer vám prajem. Taký nezvyčajný čas na rokovanie, ale ideme.
Pán minister, verte alebo nie, nerád vystupujem k tejto téme, lebo to znamená, že so školstvom niečo nie je v poriadku, ale veľmi nie je v poriadku. Osobne dennodenne jednak ako manžel učiteľky bývalej zástupkyne školy, riaditeľky školy a hlavne otec dvoch školopovinných detí som každý deň konfrontovaný so zúfalou situáciou, ktorá je v školstve.
Pán minister, budem reagovať troška na váš príspevok, kde ste v úvodzovkách kriticky poďakovali opozičným poslancom, že sa konečne venujeme školstvu. Pán minister, vy veľmi dobre viete, že školstvo nie je mojou nosnou témou v zákonodarstve, ale to by ste tiež mohli vedieť, že každý deň riešime, možno aj niekedy tie najelementárnejšie problematiky, ktoré sa v školstve objavia, a sa obracajú tieto školy aj učitelia na nás hlavne, keď vedia, že keď vieme, tak pomôžeme. Čiže predtým ako niekomu niečo hádžete na oči, tak si to preverte. Na druhej strane, ja nie som ministrom školstva, ja neberiem svoj plat za to, aby som každú sekundu svojho pracovného času venoval len školstvu. Pán minister, na to ste tu vy. Tak treba sa k tomu aj takto postaviť. Ale keďže vystupujem v mene nášho poslaneckého klubu MOST - HÍD, tak prejdem k trošku k širším témam. Toto som potreboval povedať ako nejaké osobné poznámky.
To, že školstvo na Slovensku je v žalostnom stave nevidia len učitelia a žiaci, ich rodičia, ale vidia to aj ľudia, ktorí sú školstvom nepredpojatí. Vidí to aj zahraničie a nevidí to to zahraničie kvôli tomu, že učitelia štrajkujú, ale vidia to kvôli tomu, že ako k tomu pristupuje vláda. Jednak ultimatívne a jednak s tým, že problematiku zásadne nerieši. Na skutočnosť, že ak s tým rýchlo niečo neurobíme, doplatí niekoľko budúcich generácií a doplatí hlavne na to táto krajina, na toto a nejaké tajomstvo neprezradím, že na toto netreba ani zvlášť upozorňovať. To vie každý človek, ktorý je trošku súdny a rozmýšľa.
Ja viem, že problematika školstva nie je otázkou týchto dní, že vlády školstvu nevenovali odbornú pozornosť, akú si zaslúži už dávno, ale zas aj pravdou je aj to, že výnimkou tých predchádzajúcich 20 mesiacov, keď bola premiérkou pani Radičová, tak s výnimkou týchto pár mesiacov školstvu vládla strana SMER. Takže očakávania verejnosti, pán minister, sa obracajú na vás, na vás, vážené pani poslankyne a poslanci zo SMER-u, a právom.
No kedy s tým mienite niečo urobiť? Kedy sa vystúpi z toho bludného kruhu štvorročných cyklov, kedy sa mení všetko od nezmyselných zmien pomenovaní škôl až po značku čistiaceho prostriedku pre upratovačky na školách. Ako rieši SMER situáciu v školstve. Ste tam 8 mesiacov. Najväčším problémom v tomto volebnom období pre SMER asi je premenovávanie škôl alebo narýchlo zvolaná pracovná komisia ministra k situácii v školstve. Takéto kroky a pár marketingových výkrikov v médiách, toto asi je celá agenda, ktorú občania mohli od SMER-u vidieť, čo sa týka školstva.
A medzitým tam, kde sa mohlo niečo zmeniť k lepšiemu, sa nič nezmenilo alebo síce boli nejaké zmeny, ale tie zmeny boli skôr negatívne. Rozprávali o tom moji predrečníci, či o rómskych asistentoch, či na na odovzdanie niektorých kompetencií iným inštitúciám, proste toto sa deje za tých posledných mesiacov.
Osobne ma mrzí fakt, že napriek avizovaným víziám pána ministra, ako tie vízie poznáme už dlhé roky, pán minister, vy ste sa zavreli do svojej kancelárie, odmietate sa poobzerať vo vlastnom rezorte. Napríklad, že koľko peňazí sa míňa na rôzne príspevkové a rozpočtové organizácie, ktoré máte v rezorte. Mňa osobne veľmi zaujíma napríklad také laserové centrum. Viete, keby že máme fungujúce školstvo, máme dostatok finančných prostriedkov, tak nad tým mávnem rukou, ale v tejto situácii? No dobre, ale pozrime sa na to, že áno na tieto veci v školstve sú peniaze, ale na základné, aby sme učiteľom dali plat, o ktorý, každý z nás vie, že potrebujú navýšiť, tak na to sa peniaze nenájdu. A máme tu inú stránku, že riešiť problém financovania školstva, viem, že nie je jednoduchá záležitosť, ale pokrytecky to dať na plece mestám a obciam sa mi zdá veľmi zlé riešenie.
Ak by, pán minister, keby že poznáte svoj rezort, akože nepoznáte, tak by ste určite vedeli, že nie všetky samosprávy sa dajú dať do tej množiny, že neodvádzajú všetky peniaze, ktoré dostávajú od štátu školám, ale je rad malých a stredne veľkých obcí, kde nie, že dávajú všetko do škôl, ale ešte z vlastných rozpočtových príjmov dotujú tie školy. Mimoškolské zariadenia, a to je problém, lebo jednak, že dajte peniaze, mestá a obce, naviac. Ale s poklesom podielových daní na to tie malé a stredne veľké obce nebudú mať. Z čoho budú fungovať mimoškolské zariadenia alebo škôlky, čiže treba sa aj nad tým zamyslieť treba aj toto riešiť aj v tomto rozpočte, ktoré bolo schválené a myslené na to nie je. Alebo vypadnú dane. To vám každý potvrdí.
No ale určite na súčasnom stave školstva sa podpísali všetky vlády v novodobej histórii Slovenska. Súčasný stav vypovedá o tom, že sa urobili chyby a dokonca systémové chyby, za ktoré platíme už teraz. Preto situácia už neznesie odklad, preto vítam, ako ste aj vy povedal, že vítate túto diskusiu, preto by sme mali to politikárčenie, hranie sa na vlastnom politickom piesočku dať bokom.
Osobné invektívy - pozrite sa koľko hodín už trvá táto rozprava a faktické poznámky idú len do osobných invektív. (Reakcia v pléne.) Idú. Faktické, vaše faktické poznámky čo vniesli do tejto debaty? Sa len vadíme, na to, na to, pán minister, ste vítali, že budeme mať nejakú nejaké rokovanie k školstvu, aby sme sa navzájom osočovali, útočili na seba? Na to nie je treba zvolať mimoriadnu schôdzu, bavme sa o školstve. Bavme sa o tom, že ako to zlepšiť. (Potlesk.) Tu by mal SMER preukázať ten štátnický rozmer, o ktorom sa po voľbách vyjadroval ako o svojom postoji na nasledujúce štyri roky, no zatiaľ sa, zatiaľ to zostáva len pri slovách. Možno nikde inde, ale určite pri školstve vieme nájsť zhodu, spoločný postup a takáto spoločná dohoda by mala mať jediný cieľ dostať späť školstvo na úroveň, ktorá mu prislúcha. Nerobme nezmyselné reformy, ktoré budú trvať len štyri roky, a potom príde ďalšia vláda a to zmení. Toto nebude mať veľký zmysel. No a o tom by sme sa mali porozprávať na tejto schôdzi, ako ďalej, aké systémové reformné kroky spraviť, ktoré prežijú túto vládu, prežijú aj nasledujúcu vládu.
Skúsme vykročiť z tieňa preferencií, lebo ide podstatne o viac. Odborníci na školstvo združení okolo našej strany sú pripravení o tomto rokovať, či na tejto pôde v pléne, či na školskom výbore, ale aj mimo parlamentu. Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)