Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.10.2014 o 17:54 hod.

Mgr.

Ľubomír Galko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 9.11.2014 17:35 - 17:35 hod.

Ľubomír Galko Zobrazit prepis
Môžem? Ďakujem pekne. No už teraz trošku kľudnejšie. A vidím, že prišiel medzi nás aj pán premiér. Chcel by som ho požiadať, aby vyvodil svoju osobnú politickú zodpovednosť... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Procedurálny návrh, pán poslanec!

Galko, Ľubomír, poslanec NR SR
... a za nomináciu človeka, ktorého sme tu počuli, sa vzdal svojej funkcie.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.11.2014 17:04 - 17:06 hod.

Ľubomír Galko Zobrazit prepis
No, normálne, normálne ma trasie. Normálne mi je zle pri srdci (reakcia z pléna). Pán Martvoň, nevyrušujte, prosím vás. Ja neviem, či ste počúvali, čo ten človek, čo ten váš nominant tam rozprával na tom videu. On tam prial smrť dvom malým deťom. Váš nominant, nominant strany SMER si želá, aby zomreli dve malé deti, aby zomrela ich matka. Vy mi tu idete rozprávať, že on má svoj špeciálny slovník?! Tak to ste sa úplne už zbláznili? Pozrite sa, koho ste nominovali do dozornej rady, človeka, ktorý má rozhodovať o ľudských životoch! Človek, vami nominovaný, ktorý má rozhodovať o ľudských životoch, tu praje smrť dvom malým deťom. Koľkí z vás máte deti? Tu možno 80 % poslancov má deti. Koľkí? A vy toto idete obhajovať?! By som sa prepadol pod čiernu zem, keby som bol členom takej strany, ktorá nominuje takéhoto človeka. A keby ho tu niekde, tak s ním narobím okamžite poriadok. Na vracanie mi je z vás.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.11.2014 15:42 - 15:44 hod.

Ľubomír Galko Zobrazit prepis
No vidíš, Jozef, zatiaľ čo my plieskame trestné oznámenia na smerákov a na ich nominantov, za to, že okrádajú slovenských občanov, za korupciu, za rozkrádačky, tak oni by najradšej dávali trestné oznámenia na nás za to, že rozprávame, za to by nás radi strkali do basy, dokonca tuto nejakým imunitným výborom sa ti tu vyhrážajú. To sú tie paradoxy tej dnešnej doby. To je rozdiel medzi nami a medzi nimi.
Chcel by som ti poďakovať za to gesto, tie kvety tým zdravotným sestrám, pretože aj to dokumentuje ten rozdiel. Zatiaľ čo ty si si na ne aspoň symbolicky takto spomenul, ja neverím, že existuje jeden smerák alebo nominant strany SMER, ktorý keď kradne, keď okráda chorých ľudí, lebo o tom tu dnes rozprávame, tak že si čo len na jednu zdravotnú sestru alebo na jedného pacienta spomenie.
Ja som veľmi rád, že si spomenul tie komunálne voľby, pretože ja nesúhlasím s tým, že lokálna politika je iná ako veľká. To je ten častý dôvod, ktorým sa snažia niektorí politici zakrývať nejaké neštandardné koalície a tak ďalej a tak ďalej. Ale, dámy a páni, keď som členom zločineckej organizácie, tak som sám zločincom. A ja keby som bol členom strany SMER, tak by som sa v týchto dňoch po tom, ako sa prevaliĺo, že vaši nominanti a vaši spolustraníci okrádajú chorých ľudí, že okrádajú pacientov, že parazitujú na ľudskom zdraví, na tom najcennejšom, čo ľudia majú, tak ja by som z takejto organizácie okamžite vystúpil. Po kanáloch raz budete chodiť. Po kanáloch.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.10.2014 17:05 - 17:07 hod.

Ľubomír Galko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega Podmanický, ja musím oceniť, že vy ste v podstate dnes prvý zástupca strany SMER, ktorý mal guráž na to, aby tie smerácke zlodejiny a morálne zlyhania, pre ktoré chceme odvolať pána ministra Richtera, tu obhajoval.
Ja si pamätám, že keď som prišiel na ministerstvo obrany, tak tam z každej zásuvky na mňa vypadol nejaký podvod, nejaká nevýhodná predražená zmluva a keď som začal dávať tie trestné oznámenia, si pamätám, to prvé bolo za dvojnásobne predražené člny bez motorov. Tie boli zakúpené za dvojnásobne vyššiu cenu len preto, že sa využil zákon, prehlásili sa tie člny za vojenský materiál, a tým pádom sa mohli kúpiť bez súťaže. Kúpili sa dvakrát drahšie, ako sa dali kúpiť na internete. A vtedy presne takto sa obhajoval pán kolega Baška, že veď nebol porušený zákon. Presne to isté povedal, keď zazmluvnil modernizáciu vrtuľníkov po životnosti za 57 miliónov eur. Povedal, nebol porušený zákon. Vojak 21. storočia, za sto miliónov výskum a výsledok bolo niekoľko kusov výzbroje a výstroje, ktorá sa dala kúpiť za pár eur na internete, takisto nebol porušený zákon. Čiže ja vidím, že to tam máte zrejme asi ako taký nejaký manuál.
Ale my sa nerozprávame o tom, či bol porušený alebo nebol porušený zákon. My sa rozprávame o závažných zlyhaniach, morálnych, minimálne morálnych zlyhaniach pána ministra Richtera. Ale opakujem ešte raz, oceňujem, že ste zatiaľ jediný, ktorý tieto morálne zlyhania obhajuje.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.10.2014 15:28 - 15:28 hod.

Ľubomír Galko
 

Uvádzajúci uvádza bod 30.10.2014 9:27 - 9:31 hod.

Ľubomír Galko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, vážené kolegyne, kolegovia, ešte pár slov, ktoré som nestihol povedať vo faktickej pripomienke, čiže by som to zhrnul. Odmietam to, že, citujem: "zákon je farizejský, nesystémový, neodborný, populistický". To sú nezmysly, ktoré smeráci vždy používajú, keď je navrhnuté niečo, čo je úplne v poriadku a dokonca samotný minister s tým nemá problém a oni to jednoducho, jednoducho to nechcú schváliť preto, lebo to podal niekto z opozície. Odmietam samozrejme aj tú pripomienku, že mali ste to schváliť vy, keď ste boli vo vláde, lebo keby toto platilo, tak to vlastne by nová vláda už nemusela schvaľovať vôbec nič. Hej, teraz na každý opozičný návrh, ktorý by prišiel, tak by bolo možné povedať, mali ste to schváliť, keď ste boli vo vláde a keby sme takýmto spôsobom postupovali, tak by sa legislatíva vôbec nevyvíjala.
Chcem zdôrazniť, že tak kolega Baška, ako aj kolega Kašický a ďalší predchodcovia, ktorí tam boli z SDKÚ atď., dokázali vyjsť vo vojenskom spravodajstve s rovnakým objemom peňazí, zhruba plus-mínus, s akým sme dokázali vyjsť my a to, čo sa udialo v roku 2012 a v roku 2013, že sa rozpočet navýšil o 55 resp. 67 %, to nemá obdoby. To si nedovolili ani jeden z tých smeráckych predchodcov. Tak isto odmietam argument, že Slovenská informačná služba má nejaký iný charakter kvôli tomu, že je samostatnou rozpočtovou kapitolou. To s tým nijak nesúvisí. Jednoducho sú to charakterovo dve podobné služby a pokiaľ jedna táto tajná služba je schopná zverejniť aspoň základný model tých svojich výdavkov, tak to má schopnosť urobiť aj vojenské spravodajstvo a to, že dnes neexistuje metodický pokyn ministerstva financií, aby to bolo vedené ako na kapitálové a bežné výdavky, no tak sa jednoducho takýto pokyn vydá, alebo sa v druhom čítaní v prípade, že to podporíte, dohodne, akým spôsobom to vojenské spravodajstvo bude zverejňovať. To je len technikália.
Vy ste povedali, pán kolega Duchoň povedal, že dneskaj, alebo v súčasnosti ministerstvo obrany zverejňuje to číslo alebo tú určitú časť toho rozpočtu vojenského spravodajstva. Áno, je to pravda, ale je v tom chaos. Lebo samotné ministerstvo obrany na otázku novinárom, ktorí sa pýtali na rozpočet vojenského spravodajstva a na jeho údajné navýšenie, odpovedalo, že rozpočet sa nezverejňuje, lebo je utajený. A ten novinár, ktorý to písal, tak to vyštráchal, že na stránke ministerstva obrany je to už niekoľko rokov zverejnené. Je to zverejnené za tento rok, za minulý rok, za tie roky, keď som bol ja ministrom, za tie predchádzajúce roky, to znamená, že na súčasnom ministerstve obrany, na súčasnom vedení ministerstva obrany ľavá ruka nevie, čo robí pravá a práve kvôli týmto nezrovnalostiam my sme navrhli tento zákon, aby to bolo absolútne každému jasné.
Na záver by som chcel povedať, že oceňujem ten záver toho vystúpenia kolegu pána Duchoňa, ktorý vlastne na konci tiež povedal, že nemá problém so zverejňovaním rozpočtu vojenského spravodajstva a v takom modele, v akom ho zverejňuje Slovenská informačná služba. Som veľmi rád, že aj jeho sme dostali počas tejto krátkej rozpravy na našu stranu a teda pevne verím, že tento návrh podporia aj kolegovia zo SMER-u.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.10.2014 9:24 - 9:26 hod.

Ľubomír Galko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, nestihnem asi všetko povedať v tejto faktickej poznámke, tak potom ešte v záverečnom slove. No pán kolega Duchoň, pre mňa je celkom tak prekvapujúce, že aká, taká, aký taký náznak plurality názorov sa zjavuje v SMER-e, alebo vy idete proti vlastnému ministrovi obrany Glváčovi. Neviem, či ste si sedeli na ušiach, keď som rozprával, že sám minister obrany Glváč tento návrh zákona podporuje a je presne v jeho, je presne v intenciách toho, ako sa on dlhodobo vyjadruje, naposledy minulý týždeň, kde povedal, že v rozsahu, v akom to zverejňuje Slovenská informačná služba, tak on s tým nemá žiaden problém. Upozornil by som na nezrovnalosť vo vašom vystúpení, kde ste povedali, že, že aha, že z mojich 17 trestných oznámení, že všetky tieto trestné oznámenia boli zastavené. To nie je pravda. V niektorých boli zahájené aj trestné stíhania. Ja si pamätám na kauzu Partizán a Saratov, tam bolo zahájené trestné stíhanie a bolo tých káuz viacej, takže v tomto prípade zavádzate.
Ale pán Duchoň, na IT projekty počas doby, keď ste boli vy štátnym tajomníkom, som trestné oznámenie nedal, zatiaľ. A čo sa týka, čo sa týka ešte toho záveru, ja viem, že vy ako pohrobkovia socialistov by ste veľmi radi zavreli opozícii ústa, aby nemohla rozprávať, ale to, bohužiaľ, na mňa neplatí, ja presne viem, čo sú utajované skutočnosti a presne viem, čo si môžem dovoliť povedať, kde môžem informovať a kde nemôžem. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 30.10.2014 9:02 - 9:08 hod.

Ľubomír Galko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Prajem dobré ráno. Vážená pani predsedajúca, vážené kolegyne, kolegovia, spolu s Richardom Vašečkom z klubu OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti vám predkladáme návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Predložený návrh je reakciou na súčasnú situáciu, kedy jedna spravodajská služba, mám na mysli Slovenskú informačnú službu, poskytuje verejnosti v rámci svojich možností vyplývajúcich z jej charakteru činnosti primeraný prehľad o základnej skladbe finančných prostriedkov vyčlenených na jej činnosť a druhá spravodajská služba Vojenské spravodajstvo vystupuje vo vzťahu k verejnosti netransparentne a ignoruje skutočnosť, že prostriedky vyčlenené na jej činnosť pochádzajú z peňazí daňovníkov.
Ako predkladatelia tohto návrhu sme presvedčení, že daňovníci majú právo, rovnako ako pri Slovenskej informačnej službe, dozvedieť sa bližšie podrobnosti o základnej skladbe finančných prostriedkov vyčlenených na činnosť Vojenského spravodajstva. Podotýkam, že predložený návrh zákona rešpektuje tú skutočnosť, že Vojenské spravodajstvo obdobne, ako aj spomenutá Slovenská informačná služba, pracuje v režimu utajeného charakteru činnosti a preto aj navrhovaný rozsah zverejňovaných informácií zodpovedá rozsahu informácií zverejňovaných Slovenskou informačnou službou na jej webovom sídle. Predloženým návrhom sa za účelom lepšej kontroly taktiež navrhuje, aby súčasťou zverejneného záverečného účtu kapitoly Ministerstva obrany Slovenskej republiky bola aj výška limitu Vojenského spravodajstva z rozpočtu Ministerstva obrany Slovenskej republiky a to tak isto v členení na bežné výdavky a na kapitálové výdavky.
Sme presvedčení, že je neprijateľné, aby sa naďalej toleroval stav, kedy Vojenské spravodajstvo je napriek značnému objemu pridelených finančných prostriedkov takpovediac neviditeľným subjektom, na ktorý majú daňovníci iba povinnosť prispievať bez možnosti získať aspoň základné informácie o účelovom určení finančných prostriedkov vyčlenených na jeho činnosť o ich reálnom čerpaní. Účinnosť predloženého návrhu zákona sa navrhuje od nasledujúceho rozpočtového roku.
Dámy a páni, boli sme svedkami situácie pred zlučovaním Vojenského spravodajstva v roku 2013, keď bola sľubovaná 19-percentná úspora pri zlúčení Vojenského spravodajstva. Výsledok bol ten, že v roku 2013 bol rozpočet Vojenského spravodajstva v priebehu roka navýšený o 55 %. V čase, kedy bolo ohlásené toto zlúčenie, to bolo v roku 2012, tak bol navýšený o neuveriteľných 67 %. To znamená, že v roku 2012 a 2013 minulo Vojenské spravodajstvo toľko, ako predtým tri roky, ako predtým počas troch rokov. A to počas tých troch rokov viedol rezort obrany jeden a pol roka minister za SMER pán Baška, jeden a pol roka som ho viedol ja. V poriadku. Pokiaľ je to potrebné, zvyšujme tento rozpočet, ale robme to pod verejnou kontrolou poslancov, verejnosti, médií, bezpečnostnej komunity a robme to už pri návrhu rozpočtu a nie v priebehu.
Posledná vec, ktorú by som chcel uviesť, je to, že minister obrany Martin Glváč niekoľkokrát deklaroval, že je za transparentnosť v tomto smere a že si vie predstaviť základné odtajnenie rozpočtu Vojenského spravodajstva v tej kategórii, ako to robí Slovenská informačná služba. Naposledy to urobil minulý týždeň v článku v Hospodárskych novinách, kde priamo verejne vyhlásil, že súhlasí s tým, aby rozpočet Vojenského spravodajstva v takom režime, ako ho zverejňuje Slovenská informačná služba, bol zverejňovaný aj Vojenským spravodajstvom. Tieto jeho vyhlásenia dávam do pozornosti kolegom zo SMER-u, lebo tým pádom náš návrh, návrh môj a návrh Richarda Vašečku má takto podporu samotného ministra obrany a dovoľujem si vás požiadať o jeho schválenie.
Ďakujem pekne, pani predsedajúca, skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.10.2014 17:54 - 17:56 hod.

Ľubomír Galko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja zareagujem len na pána kolegu Martvoňa. Ste ma dobre asi nepočúvali, lebo ja si myslím, že som povedal toho na moje pomery, toho pozitívneho na Generálnu prokuratúru až moc. Je tam jasný posun oproti tomu, ako fungovala prokuratúra predtým, keď ju viedol Dobroslav Trnka, a ako funguje teraz. Ja som o tom rozprával, čo sa dialo predtým, v tom roku 2011 a do tých marcových volieb 2012 a čo sa deje teraz, pričom som vymenoval niekoľko takých prípadov. A ja neviem, či tu je ešte niektorý poslanec, ktorý by tak aktívne s prokuratúrou spolupracoval ako ja. Čo sa týka súčinnosti, čo sa týka podania trestných oznámení, ja nepotrebujem robiť divadlo tak ako minister obrany Glváč, že si tam zavolá médiá a chodí tam s médiami sa akože zaujímať o to a tak ďalej a tak ďalej. Ja sa snažím, akonáhle mám pocit, že treba niekoho potrestať a treba niekoho trestne stíhať, tak jednoducho podávam trestné oznámenie. Keď ma tam zavolajú, vypovedám. Toto je moja práca. A ja si myslím, že tá prokuratúra dnes funguje lepšie, ako fungovala predtým.
Ale ešte jedenkrát v súvislosti s tou pseudokauzou, o ktorej rozprávam. Jednoducho je nesprávne, aby som ja osobne bol alebo tri roky obvinení dôstojníci Vojenského obranného spravodajstva boli kladivom v nejakom spore súčasné vedenie Generálnej prokuratúry – JUDr. Čentéš. To len slepý nevidí. Len slepý nevidí to, že sa to otvorilo vtedy, keď pán prezident Kiska stiahol pripomienky, pričom Ústavný súd ide rozhodovať o tom podnete pána Čentéša. Takýmto spôsobom sa táto kauza politicky zneužíva voči JUDr. Čentéšovi, nie voči mne, ale voči JUDr. Čentéšovi. A len slepý to nevidí, o tom som hovoril, pán Martvoň.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.10.2014 17:19 - 17:49 hod.

Ľubomír Galko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, vážený pán námestník generálneho prokurátora, panie poslankyne, páni poslanci, no v hektickej dobe som sa pripravoval, lebo som nemyslel, že už dôjdem tak rýchlo na rad, takže budem musieť troška improvizovať.
Chcel by som na úvod oceniť, že evidujem prípady, keď prokuratúra na rozdiel od minulosti koná. Som rád, že bolo na základe iniciatívy Generálnej prokuratúry napríklad zrušené obvinenie voči novinárovi Karolyimu z Trendu za ohováranie. Takisto veľmi pozitívne vnímam zrušenie šestnásť rokov trvajúceho šikanovania a trestného stíhania za básničku bývalej novinárky Jany Teleki krajskou prokuratúrou. Zhodou okolností o nej sme tu hovorili pred rokom aj ja aj Martin Poliačik. A toto hodnotím ako splnený sľub generálneho prokurátora Čižnára.
Chcem pripomenúť situáciu okolo bitkárov v nitrianskom bare Mariachi, ktorá mňa osobne dosť trápi a ktorú dosť citlivo vnímam, lebo je to práve ten prípad, keď profesionálny vojak kopal do hlavy ležiaceho bezbranného človeka. A tak ako chcem pochváliť angažovanosť Generálnej prokuratúry, ktorá v tomto prípade začala konať a konala aj voči nitrianskej prokuratúre, tak musím povedať, že som rozčarovaný z dohody o vine a treste 400 eur za kopanie bezbranného ležiaceho človeka do hlavy. To pokladám za výsmech.
Pozitívne hodnotím angažovanosť prokuratúry pri streľbe na študentov na diaľnici D2. Vieme, o čo ide, viackrát sa o tom rozprávalo. Policajti si pomýlili vozidlo s vozidlom hľadaného páchateľa trestnej činnosti, strieľali na nevinných študentov, následne aj po zistení omylu ich bezdôvodne zadržiavali na diaľnici a šikanovali ich a ponižovali ich. Minister vnútra sa pritom dlhodobo tváril, že nič sa nedeje. A až na tlak, keď sme za pomoci opozičných kolegov zvolali mimoriadny brannobezpečnostný výbor a doviedol som študentov do Národnej rady, tak priznal minister vnútra pochybenie a prisľúbil odškodnenie. Toto mi bolo málo, lebo som bol presvedčený, že za tie zlyhania by mali dotyční policajti byť riešení aj trestnoprávne. Podal som trestné oznámenie, ktoré posudzovala inšpekcia ministerstva vnútra, ktorá to klasickou salámovou metódou rozdelila na tri časti, ktoré postupne jednu za druhou odmietala. A tu sa udialo to, čo ja hodnotím zatiaľ ako svoju najpozitívnejšiu skúsenosť s Generálnou prokuratúrou, keď prokuratúra zrušila príslušné uznesenie policajtov a nariadila trestné stíhanie. A dnes tam beží trestné stíhanie v dvoch skutkoch (zneužívanie právomoci verejného činiteľa aj poškodzovanie cudzej veci). Toto je významný posun, keď sa možno rok predtým všetci naokolo, polícia aj minister vnútra tvárili, že všetko, celý zákrok aj to, čo sa udialo po ňom, je v poriadku, a tvárili sa, že jediní nenormálni sú študenti, ktorí sa takpovediac čudujú a nevedia si zvyknúť na to, že po nich niekto na diaľnici pálil ostrými nábojmi.
Prípad streľby na študentov je pre mňa jeden z najsvetlejších momentov od marca 2012, s ktorými som sa ja osobne pri mojej poslaneckej práci a kontakte s Generálnou prokuratúrou stretol. Dokonca teraz zaimprovizujem, ešte aj tie oznámenia o tom, ako si to posúvate hore-dole po prokuratúrach už v podstate oveľa rýchlejšie. Aj dneska som z nich jedno dostal. Keď som dával len pred pár dňami doslova trestné oznámenie na prenájom budovy pre ministerstvo vnútra, tak behom pár dní mi došlo, zrovna dneska som vyberal oznámenie o tom, že ktorá prokuratúra bude daný prípad riešiť. Chcem vás požiadať, aby ste to robili aj naďalej, je to potrebné.
Táto moja dnešná žiadosť na vás je o to naliehavejšia, že skúsenosti mi hovoria, že represívne zložky štátu, mám na mysli tajné služby, ale aj políciu, majú vždy tendenciu byť viac drzé a agresívnejšie, keď sú pri moci komunisti a ich socialistické odnože. Vtedy si oveľa viac dovoľujú. Svedčia o tom mnohé ich skutky aj teraz počas jednofarebnej vlády strany SMER, keď zastrašujú novinárov, ale aj svedkov závažných trestných činov. Navyše sa jedná o jednofarebnú vládu socialistov, ktorí už počas tejto krátkej doby prejavili nenáležité sklony k totalitnému spôsobu vládnutia, napríklad aj tým, že odmietajú obsadiť kontrolné pozície nominantmi opozície a kontrolujú samých seba. Preto mám vážne obavy, že objektívna kontrola represívnych zložiek dnes de facto neexistuje a keď existuje, tak je to veľmi obmedzene.
Prípad agresívneho policajta, ktorý sme riešili práve dnes na výbore, jasne signalizuje, že represívne zložky sú pod ochrannými krídlami a pod nekritickým ochraňovaním ministra vnútra. V najbližších dňoch bude rituálne popravený jeden policajt, ktorý mal tú smolu, že ho pri neprimeranom tvrdom zákroku nahrala duchaprítomná dcéra vodičky. Ale jeho nadriadení, ktorí mu takéto konanie desať rokov tolerovali, možno ho dokonca v ňom aj podporovali, lebo dosahoval výsledky v potláčaní trestnej činnosti, postihnutí nebudú. A to je zle. A práve prokuratúra je inštancia, ktorá môže a mala by do takýchto prípadov vstupovať. Mimo iného v danom prípade budete mať na to aj o jeden dobrý dôvod navyše, pretože vzhľadom na to, že smerácka väčšina brannobezpečnostného výboru aj minister vnútra dnes konanie nadriadených policajtov prikryli s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou, podám aj v tejto súvislosti na Generálnu prokuratúru trestné oznámenie. Náš tímlíder pre súdnictvo a spravodlivosť tu už skúma právnu kvalifikáciu a pripravuje podklady.
Vážený pán námestník, na strane 71 píšete o informovaní verejnosti z hľadiska Generálnej prokuratúry. Áno, aj ja vnímam väčšiu otvorenosť Generálnej prokuratúry odpovedať a aj proaktívne informovať verejnosť v prípadoch, dokonca aj živých prípadoch, ktoré sa vyšetrujú. Nechcem teraz riešiť odpovede na podnety novinárov alebo na otázky, ktoré zasielajú novinári. Oni sa pýtajú a vy odpovedáte. Skôr sa chcem pozastaviť nad niektorými proaktívnymi výstupmi a porovnám dva prípady. Prvý prípad je nasadzovanie informačno-technických prostriedkov Vojenských obranným spravodajstvom v rokoch 2010 a 2011 a druhý prípad je tunelovanie Vojenskej spravodajskej služby počas prvej Ficovej vlády, ktoré sa prevalilo v máji 2013.
Minulý rok som tu poukázal pri prerokovávaní tohto istého bodu na neštandardné správanie predchádzajúceho, v tom čase už zastupujúceho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, ktorý absolútne neadekvátne komentoval od novembra 2011 až do marcových volieb v roku 2012 kauzu nasadzovania informačno-technických prostriedkov vo Vojenskom obrannom spravodajstve. Tejto šance sa nechcený Dobroslav Trnka, ktorý už na prokuratúre v tom čase dávno nemal čo hľadať, chytil rovnako, ako sa topiaci slamky chytá. Producíroval sa pred kamerami a neustále nekorektne naznačoval a komentoval, že za VOS niekto zodpovedal, VOS niekto riadil a podobne. Chcel ovplyvniť predvolebnú kampaň. A chcel sa zapáčiť smerákom. Rátal s tým, že ho po pre nich úspešných voľbách podržia. Rýchlosťou blesku bez akéhokoľvek vypočutia čo len jednej osoby obvinil niekoľkých dôstojníkov Vojenského obranného spravodajstva, aby to stihol ešte do parlamentných volieb v marci 2012. Navyše v tom čase z prokuratúry pred voľbami neustále unikali dôverné materiály a informácie, texty uznesení obvinení, ktoré niekto tesne pred ich zverejnením na internete alebo zaslaním novinárom upravil tak, aby sa Generálna prokuratúra mohla od nich akože dištancovať. Neskôr unikali výpovede svedkov, výňatky zo zoznamu osôb, na ktoré boli nasadené informačno-technické prostriedky. Vo viacerých prípadoch boli takisto tieto zoznamy upravované na nezodpovedajúce skutočnosti. Nakoniec Dobroslava Trnku aj tak smeráci hodili cez palubu a on sám musel prednedávnom tak brániť podozreniam z podvodu zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a z korupcie.
Minulý rok som vám vyčítal aj neustále úniky informácií z Generálnej prokuratúry v roku 2012, ktorých bolo síce už menej ako v roku 2011, ale ktoré boli. Tu na tomto mieste chcem skonštatovať, že sa situácia v roku 2013 zlepšila. Po voľbách v roku 2012 toto viac-menej ustalo, lebo táto kauza sa už nedala nijako politicky využiť. Ona splnila svoj účel. Na ministerstve obrany sú naspäť všetky tie tunelárske schémy, voči ktorým som ja v rokoch 2010 a 2011 bojoval.
Celé toto vyšetrovanie žilo dlhé mesiace nejakým svojím životom, ale na to, ako suverénne sa vyjadroval a tváril onen pán z Glance House roku 2011, sa vyšetrovanie ťahalo a ťahá podozrivo dlho, ako keby predsa len nebolo všetko tak, ako sa to vtedy podsúvalo zo všetkých strán verejnosti.
Počas tých troch rokov mienkotvorné médiá sa tomuto vyšetrovaniu moc nevenovali. Sem-tam nejakú zmanipulovanú informáciu zverejnil, zrejme na pokyn, smerácky denník Pravda, ktorý mal hlavne počas prvých dvoch rokov, keď prípad vyšetrovala Generálna prokuratúra, evidentne prístup ku všetkému zo živého vyšetrovacieho spisu, vedeli všetko, čo sa kde šuchlo. A neskutočne zavádzali, manipulovali a vymýšľali si. Napríklad v roku 2013 redaktor Pravdy prišiel so senzačným odhalením, že sa odpočúvalo priamo z ministerstva obrany a káble boli vyvedené rovno z Policajného zboru na ministerstvo obrany. Veľmi rýchlo sa ukázalo, keď mu to vyvrátila aj bývalá premiérka Iveta Radičová, aj ministerstvo vnútra, aj ďalší a ďalší ľudia, že to bolo pracovisko, kde sa len elektronicky archivovali hovory, ktoré boli predtým získané nasadením informačno-technických prostriedkov. Minister obrany Martin Glváč úmyselne odpovedal redaktorovi Pravdy alibisticky, že nemôže nič povedať, lebo sú to utajované skutočnosti, lebo inak by musel vlastne podržať predchádzajúce vedenie rezortu. Ale, ako som povedal, našťastie všetky zúčastnené strany toto vyvrátili, nikto sa nikdy potom neospravedlnil, redaktor z toho vyšiel buď ako trúba, alebo ako úmyselný manipulátor, alebo ako oboje.
Určitú zmenu je možné badať od tohto leta 2014, pán námestník, temer po troch rokoch, kauzu opätovne otvorili a snažia sa ju čo najdlhšie živiť a pripomínať súčasný minister obrany Martin Glváč a súčasné vedenie Generálnej prokuratúry, a to za použitia nielen médií, ktoré majú smeráci evidentne v rukách, ale aj za pomoci niektorých redaktorov z iných mienkotvorných médií, z ktorých sa snažia robiť si užitočných idiotov alebo užitočných poslov svojich hier. Ale k tomu sa ešte dostanem.
Ako som už uviedol, kauzu akože vyšetroval najprv Dobroslav Trnka. Toho smeráci po voľbách v roku 2012 hodili cez palubu. Tento prípad bol následne posunutý na prokurátora Kozolku. To je ten človek, o ktorom sa neskôr prevalilo, že je pravdepodobne bývalým eštebákom a nemal by mať bezpečnostnú previerku. Navyše aj tú, čo dostal, dostal oveľa neskôr, ako začal tento prípad riešiť. Aj ja som bol ako svedok vypovedať u neho v čase, keď ju údajne ešte nemal. K utajeným spisom a prípadom nemal ani pričuchnúť, nieto ich vyšetrovať. Všetky utajené prípady zastupujúci generálny prokurátor Tichý prokurátorovi Kozolkovi v lete 2013 odobral a prípad nasadzovania ITP v tichosti posunuli z Generálnej prokuratúry na Národnú kriminálnu agentúru a novému dozorujúcemu prokurátorovi, ktorým, ako sa to neskôr ukázalo, je JUDr. Čentéš.
Tu by som sa chcel pristaviť. Pán námestník, na tom poslednom rokovaní výboru, ktoré sme mali, brannobezpečnostného, neprišiel tam pán generálny prokurátor Čižnár, ale došiel tam nejaký jeho námestník. Neboli ste to vy, ale bol to asi kolega Szabó. Dal som tam konkrétnu otázku. Bolo mi sľúbené, že dostanem odpoveď písomnú, nedostal som ju na ňu. Ja by som chcel vedieť, čo je s týmto prokurátorom Kozolkom, čomu sa venuje, ako dopadol ten jeho prípad s tým, že bol aktívnym eštebákom, s tým, že nemal vyšetrovať. On vyšetroval Hedvigu Malinovú, vyšetroval strašne veľa týchto prípadov. A pán Szabó mi nevedel na to odpovedať. On mi vedel odpovedať akurát na to, že on tam stále ešte niekde pracuje. Toto je vec, ktorá by mala byť zodpovedaná, ale budem pokračovať.
Z tohto hľadiska sa teraz javí ako perfídna a smerácky nekorektná snaha o nasadenie psej hlavy dozorujúcemu prokurátorovi Jozefovi Čentéšovi, tomu Čentéšovi, ktorý sa dlhodobo snaží dovolať svojej pravdy v súvislosti s jeho nevymenovaním za generálneho prokurátora. Vznikla totiž úplne nová situácia, prezident Andrej Kiska stiahol všetky námietky zaujatosti, ktoré vzniesol na ústavných sudcov jeho predchodca Gašparovič. To konanie je teda odblokované, a tým narástla aj šanca, že padne spravodlivé rozhodnutie, a to sa očakáva veľmi rýchlo, prvé pojednávanie už bolo zvolané a bolo odročené na december 2014.
O tom, že družba na linke SMER – Generálna prokuratúra – denník Pravda naďalej funguje, sa presviedčame permanentne. Celé to v lete rozohral denník Pravda, ktorý zverejnil, že práve Jozef Čentéš je dozorujúcim prokurátorom tohto prípadu. Navyše ešte zverejnil, že je to bývalý nominant SaS na pozíciu generálneho prokurátora.
Následne sa do tejto hry zapojil minister obrany Glváč. Za prítomnosti vybraných médií sa vybral akože zaujímať sa na Generálnu prokuratúru, ako pokračuje vyšetrovanie tejto kauzy. A ostentatívne sa počudoval, prečo to trvá tak dlho. Zároveň sa pozastavil nad tým, že túto kauzu vyšetruje nominant SaS. Nevie to vraj celkom „naisto“, ale niekde to vraj čítal. A ak je to pravda, nechápe, prečo prokurátor nenamietal sám svoju zaujatosť. Pritom vybrané médiá vysielali a písali.
Generálny prokurátor Čižnár ubezpečil Martina Glváča, že ešte pred jeho návštevou, dámy a páni, vydal pokyn námestníkovi trestného úseku Šufliarskemu, aby tento situáciu preveril a zakročil. No asi sú všetci títo páni prepojení cez vesmír, keď naraz myslia všetci na to isté.
Pán Šufliarsky v priebehu pár dní uvedenú situáciu akože zanalyzoval a zistil, že závažnosť skutku nezodpovedá dĺžke vyšetrovania, a nariadil písomným pokynom dozorujúcemu prokurátorovi do 30. 9. 2014 prípravné konanie ukončiť. Zároveň skonštatoval, že dozorujúci prokurátor nenamietol svoju zaujatosť. A vybraté médiá sa tomu čudovali, informovali a písali o tom.
Pravda uverejnila následne článok plný dezinformácií, manipulácií a klamstiev s názvom „Kauzu odpočúvania drží Čentéš stále v šuplíku“ a navodila v ňom dojem, akoby Jozef Čentéš bol ten, čo prípad vyšetruje tri roky a zdržiava ho. O prokurátoroch Trnkovi, Kozolkovi a o dvoch rokoch ich vyšetrovania a okolnostiach, ako rozbabrali a zbabrali celý prípad, nepadlo ani slovo.
Opakovane v článku písala o prokurátorovi Čentéšovi ako o nominantovi SaS na pozíciu generálneho prokurátora napriek tomu, že kandidátmi SaS na pozíciu generálneho prokurátora bol najprv Peter Sepeši a neskôr Eva Mišíková, nie Jozef Čentéš. Jozef Čentéš tu bol neskôr navrhnutý ako nepolitický odborník inou koaličnou stranou a ostatné tri koaličné strany vrátane SaS sa len pridali k jeho podpore.
Pravda, a toto zazlievam aj vedeniu Generálnej prokuratúry, ktoré o tomto malo proaktívne informovať, vtedy, keď informovalo, že nenamietol svoju zaujatosť, neuviedla fakt, že dozorujúci prokurátor si nevyberá prípad sám, ale bol mu pridelený jeho nadriadeným. Navyše dôvody, pre ktoré môžu namietnuť svoju zaujatosť, sú taxatívne určené a dôvod, že bol prokurátor v minulosti kandidátom nejakej štvorkoalície alebo nejakej inej koalície na funkciu generálneho prokurátora, medzi ne rozhodne nepatrí.
Pravda navyše uviedla ako fakt, že exministra Galka spája s doc. Čentéšom strana SaS, čo je absolútny nezmysel. Jozef Čentéš s našou stranou nič nemá. Ja sa s ním vôbec ani nepoznám. Ja som ho ešte ani nevidel osobne.
Do 30. 9. 2014 prípravné konanie skončené nebolo a teraz je určený ďalší termín jeho skončenia 30. 11. 2014, a teda umelé živenie a vyťahovanie tejto pseudokauzy vždy, keď smeráci potrebujú prekryť nejaký svoj škandál alebo keď bude chcieť dať súčasné vedenie Generálnej prokuratúry opäť frčku svojej pravdy sa domáhajúcemu prokurátorovi Čentéšovi, môže naďalej pokračovať aj ďalej. A predpokladám, že 30. 11. sa stanoví zasa ďalší termín a ďalší termín a budete sa takto prestreľovať aj s JUDr. Čentéšom navzájom naďalej.
No ako som povedal, táto pseudokauza svoj účel už splnila a všetky tie staré tunelárske štruktúry sú na ministerstve obrany späť.
A ja som presvedčený, že obvinení dôstojníci majú tiež právo po troch rokoch ťahaníc buďto na zastavenie trestného stíhania, alebo na spravodlivý súdny proces a svoju obhajobu. Ak to takýmto spôsobom sa bude ešte mediálne dva roky ťahať, že sa tu navzájom budú prokurátori medzi sebou frčkovať a táto kauza sa bude zneužívať na politické účely, tak to, že je to nekorektné voči mne, lebo furt ma s tým otravujú médiá a vždy dôjde nejaký iný redaktor, ktorý tomu vôbec nerozumie, a teraz hodinu musím s ním tráviť čas, aby som mu to celé vysvetlil, polovica z nich to nakoniec ani nehrá, lebo sa nevedia z toho vysomáriť, a tá druhá polovica to nejakým spôsobom potom uchopí, by som ešte zniesol, lebo ja som za to platený. Ale voči tým dôstojníkom a voči tým ich rodinám je to nekorektné, preto, že len slepý nevidí, že tá kauza je v súčasnosti, bola oživená po troch rokoch v lete, otvorená a následne je mediálne živená len na diskreditáciu Jozefa Čentéša, lebo tu si teraz polovica ľudí, ktorí to sledujú, myslí, že on je neschopný, lebo tri roky nevie hnúť s nejakým prípadom.
A ja som presvedčený, že z možnosti, že konaním vtedajšieho prezidenta boli porušené práva zvoleného, ale nevymenovaného generálneho prokurátora Čentéša, majú evidentne niektorí ľudia v strane SMER strach. To je moja odpoveď aj vám, pán kolega, keď ste sa pýtali, či majú smeráci svoje médiá. No, samozrejme, že ich majú. A ja sa čudujem, že ste si to za dva a pol roka sedenia v parlamente popri tom nič nerobení nevšimli. Po mojom vystúpení vám to môžem vysvetliť, aby ste to pochopili, ktoré sú to médiá.
Generálna prokuratúra pravidelne informuje o kauze odposluchov a za pomoci vybraných médií spochybňuje JUDr. Čentéša. A dokonca, ak to nejde za pomoci vybraných médií, pán námestník generálneho prokurátora, tak sa to spraví tlačovou správou, v niektorých prípadoch dokonca plateným tlačeným vyhlásením. Pán generálny prokurátor Čižnár dal platené tlače vyhlásené, kde si posielali nejaké odkazy s JUDr. Čentéšom. Tak naozaj si nemyslím, že toto je potrebné a že toto by sa malo diať.
O žiadnej kauze, ktorá je vyšetrovaná, napríklad o tunelovaní Vojenskej spravodajskej služby počas prvej Ficovej vlády, to je téma ako hrom, o tom nevieme vôbec nič. Nevieme, kto je tam dozorujúci prokurátor, dokedy je čo. Ja teda o tom viem. Ja viem, že to bude zastavené do konca roku, pretože minister Glváč prikryl tých dôstojníkov, ktorých mal dať okamžite mimo služby, a nechal im možnosť mariť vyšetrovania. Tak ako stojím na tomto mieste, tak vám hovorím, že to bude zastavené do konca roku. Ale o priebehu vyšetrovania tak závažnej kauzy nevieme nič.
O kauze emisií, ktorá sa znovu otvorila, takisto sa týka smerákov, nevieme takisto vôbec nič. A to je kauza, ktorá je vyšetrovaná podstatne dlhšie. Neinformujete tak často o nej a proaktívne ako kauze nasadzovania informačno-technických prostriedkov.
To znamená, že minister Glváč si využíva túto kauzu na to, aby prekryl svoje ničnerobenie na rezorte, prípadne aby prekryl problémy, ktoré smeráci majú, lebo oni majú obrovské množstvo káuz a škandálov a neviem čoho všetkého možného a akonáhle niečo proste vypláva na povrch, tak on zasa si zavolá spriaznené médiá a povie im nejakú hlúposť, že dostal predvolanie, potom si ich zavolá s tým, že už si to predvolanie prečítal, potom si ich znova zavolá, že už si ju aj zobral a že pôjde vypovedať a takýmto spôsobom naťahuje to informovanie. Vždy sa k tomu vyjadrí potom Generálna prokuratúra a tak ďalej a tak ďalej. To je jedna záležitosť.
A druhá záležitosť potom je tá, o ktorej som rozprával, že to využíva Generálna prokuratúra na nejaké posielanie odkazov alebo na nejakú takú verejnú diskusiu a verejné spochybňovanie JUDr. Čentéša, keď hlavne tí dôstojníci by mali byť tým kladivom na JUDr. Čentéša. Tam treba podľa môjho názoru vyčkať, ako ten Ústavný súd rozhodne. A potom treba normálne sa čelom k tomu postaviť a treba zaujať k tomu stanovisko. Nie je to fér, opakujem ešte raz, voči tým dôstojníkom to nie je fér.
Tuto na tomto mieste som s mojou prípravou na môj príhovor skončil, lebo som ho celý nestihol pripraviť, čiže by som ho ukončil mojím apelom na vás, pán námestník, aby ste tie pozitívne veci, o ktorých som rozprával na začiatku a o ktorých tu rozprávali aj niektorí moji predrečníci, rozvíjali aj naďalej a aby ste v nich pokračovali, po prvé, a, po druhé, aby ste tie výhrady, ktoré tu zazneli, zohľadnili vo svojej ďalšej činnosti a vo vedení Generálnej prokuratúry tak, aby som o rok, keď tu znova budem vystupovať, mohol znovu povedať, že tam nastal posun, tak ako nastal posun pri tom úniku tých informácií, ktoré v súčasnosti z Generálnej prokuratúry podľa mňa už neunikajú alebo unikajú minimálne, ony teraz viacej unikajú od polície.
Zároveň by som vás chcel požiadať v prípade, že nedisponujete relevantnými informáciami a potrebujete si ich preveriť, aby ste informovali nás alebo aspoň brannobezpečnostný výbor a, myslím si, aj ústavnoprávny výbor a dokonca aj výbor na kontrolu osvedčení NBÚ, neviem, ako sa to presne volá, tak, že všetci poslanci, ktorí sme v týchto výboroch, by sme mali vedieť, aké pozície má dnes prokurátor pán Kozolka a akým spôsobom sa tá situácia doriešila okolo neho. To je na proaktívne informovanie verejnosti. To je na proaktívnu tlačovú besedu. A takúto tlačovú správu nebudete musieť určite dávať ani platenú, lebo toto vám preberú všetky portály a zároveň aj televízie a rozhlasy, pretože to je informácia, ktorú by verejnosť a aj poslanci Národnej rady mali poznať. Ďakujem vám pekne za pozornosť.
Skryt prepis